PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT FRANKRIJK AMBON Nederlanders Nederland wenscht Commissarissen Vandaag 190e Jaargang - No. 26 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsehc Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F., van de Velde Jr., Vlissingtn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. WO. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. S 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per Kwartaal. Los6e nummers 5 cent.. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2. Bureaux gevestigd te Vllcalngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 'ijncnl Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Hoes Turfkade 15. tel 2475 Oostburg üratemastraat 3. tel 102. Terneuzen Brouwerijs». 2. Postrek nr. 3593IK. P Z.C Middelburg. Hel Wereldgebeuren: handhaaft zijn eischen DERDE NOTA OVER HET RUHRGEBIED. Vandenberg ontevreden over Polen. Nog steeds komen bij de plaatsvervangers in Londen de nota's over de Duitsche kwestie binnen. Frankrijk heeft thans een derde memo randum ingediend» waarin de zienswijzen over internationa lisatie van slèutelindustrieën en mijnen in het Ruhrgebied naar voren worden gébracht. Frankrijk blijft van meening, dat de. steenkolenmijnen en de staalfabrieken in het Ruhrge bied onder internationaal be heer moeten komen. De kwes tie van afscheiding van het Ruhrgebiecj worit daarbij voor- loopig nog in het midden ge laten, doch de Fransche re geering maakt er geen geheim van, dat zij hiervan nog steeds voorstandster is. Drie waarbor gen eischt Frankrijk tegen een wederopleving van Duitsch- land als militaire mogendheid. In de eerste plaats politieke farantles ten aanzien van de svoegdheden van een centra le Duitsche regeering in het Ruhrgebied. Daarnaast econo mische garanties t.a.v. be stuursmaatregelen ter contro le van de Duitsche steenko lenmijnen en staalfabrieken, en tenslotte internationale controle over geheel Duitsch- land. - De plaatsvervangers houden zich intusschen nog steeds be zig met de bespreking van het verdrag voor Oostenrijk. Nu men ia overeengekomen Oos tenrijk formeel onafhankelijk te verklaren, leveren de poli tieke clausules van het ver drag niet zooveelmoeilijkhe den meer op. In een interview liet Dr'. Scharf, vice-kanselier en leider van de Oostenrijk- sche socialistische partij, zich behoedzaam optimistisch uit over de- besprekingen. Wij, zijn verheugd, zoo zeide hij, dat er reeds een groote mate van overeenstemming over ons land bestaat bij de groote mo gendheden en wij hopen, dat die eensgezindheid zal blgven bestaan wanneer de economi sche clausules ter sprake ko men. Wjj vreezen echter, dat dezé groote moeilijkheden zul len opleveren. Zoowel het op timisme als de vrees is' te verklaren. Om een befaamd geworden vergelijking te gebruiken: De Oostenrijkers zijn blij, dat ein delijk de vier olifanten aan stalten maken met de roeiboot te verlaten. 9 \,Een noodlottige parodie van vrijheid en democratische werkwijze", zoo kenschetste senator Vandenberg, de voor naamste Republikelnsche woordvoerder in de Ameri- kaansche Senaat, de Poolsche verkiezingen. De Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Engeland hadden reeds bij de overeen komst in Jalta besloten, dat vrije verkiezingen in Polen de onvermijdelijke prijs waren voor de erkenning van een voorloopig Poolsche regeering. Nu, alle Amerikaansche waar schuwingen ten spijt, Polen deze voorwaarde niet was na gekomen, verzocht Vandenberg onmiddellijk overleg tusschen de Groote Drie om te bepaien welke maatregelen genomen dienden te worden. Vandenberg verklaarde zich bereid zelf de leiding opzich te nemen van een spoedig onderzoek naar de gang van zaken bij de verkie zingen. Hij .voegde er bij, dat hij de aangelegenheid alleen op vreedzame wijze wilde aan pakken. Vandenberg, pas aange zocht om als adviseur van Marshall te fungeeren, heeft in de Ver. Staten een gezag hebbende stem en,zijn verkla ring beteekent, dat Amerika niet van plan is de inmenging ten gunste van de oppositie in Polen te staken. Fransch rapporteur liep weg. Henti Hauck, Fransch rap porteur van* de sociale com missie der Vereenigde Naties, onderbrak Woensdagavond de debatten in de commissie met de uitroep "ik neem mijn ont slag" waarop hij onder stom me verbazing van de afge vaardigden de zaal verliet. Na véértien vergaderingen heeft de commissie practisch niets bereikt. Volgens rooster moet haar werk ongeveer Za terdag voltooid zijn. hetgeen wil zeggen, dat het rapport van Hauck uiterlijk Vrijdag gereed moet liggen. Hauck verklaarde, dat een rapporteur onmogelijk een rapport kan samenstellen, wanneer er niets te rapporteeren valt en de commissie voortdurend haar besluiten opschort. Amerika wijzigt van standpunt inzake de ontwapenings kwestie. In Lake Succes wordt ver wacht dat een uitweg zal wor den gevonden uit de impasse, waarin de besprekingen over de ontwapeningskwestie zijn geraakt. Zooals bekend wenschen de Ver. Staten eerst het rapport over atoomenergie te behan delen voordat de algemeene ontwapening ter sprake komt. De Sowjet-Unie en de' andere leden van de Raad wenschen een omgekeer Je volgorde. Na een bespreking met ge neraal Marshall schijnt de Amerikaansdhe de' tie thans genegen te zijn tot een com promis-oplossing. Te Washington voorspelde senator Austin vcor de bij eenkomst van de Veiligheids raad op 4 Febr. een groote mate van overeenstemming over het atoomrapport en de ontwapeningsresolutie, Griekenland wil een federatief Duitsthland, In Londen heeft de Griek- sche ambassadeur zich uitge sproken voor een Duitsch be stuur in de vorm van een federatie van Duitsche staten. Een te groote decentralisa tie, die de Duitsche indus- trieele organisatie zou ver splinteren, achtte hg een ge vaar voor het herstel van Eurooa. Duitschland zou zijn eereplaats in de wereldhandel en -industrie weer kunnen in nemen. De Grieksche ambassadeur verklaarde, dat Dultschland in de grootst mogelijke mate tot het herstel van Griekenland laoest bjjdragen. Prinses Beatrix negen jaar Vandaag viert Prinses Beatrix, de oudste van onze Prinsesjes, haar negende verjaardag en de gedach ten van ons volk gaan nu meer dan ooit uit naar het witte paleis te Soestdijk. Niet alleen omdat ons volk zich afvraagt of dit au de laatste verjaardag zal zijn, die Prinses Beatri c als Erf prinses zal vieren, maar vooral ook, omdat zij in de harten van ons volk een bijzondere «laats Inneemt. Toen op de 31e Januari 1938 de 51 schoten uit de kanonnen ratelden wist ons volk immers, dat er een nieuwe loot aan de Oranjeboom was ontsproten en dat deze tot nieu we'bloei zou komen. En zij is het ook geweest die uit het verre Ottawa, waar zij zoo lang moest, toe ven, ons verzekerde, dat ze zou terugkomen, terug naar het land en volk waar zij hoorde. Om al deze dingen houden wij ran haar en wenschen haar van daag het aller-allerbeste. trouw aan Nederland Soekawati- over de band van Nederland met Oost-Indonesië. Nederlanders noodig. Een A.N.P. verslaggever had een onderhoud met den heer Soekawati, president van Oost- Indonesië. De heer Soekawati sprak over de kwestie Ambon, waar wederom stemmen zijn' opge gaan om ae Zuid-Molukken van Oost-Indonesië af te schei den en een nauwere band met Nederland te behouden. Aan gezien de gevoelens der bevol king mij bekend zijn, aldus de heer Soekawati, kan ik mij dit zeer wel voorstellen, doch meen, dat met een goede voor lichting zekere misverstanden uit 'de weg kunnen worden geruimd. Een dezer misver standen bestaat hierin, dat men Oost-Indonesië ziet als een soort equivalent van de Republiek. De algemeen ver breide gevoelens van ver knochtheid aan het Koninklijk Huis zijn overbekend. Het is duidelrjk, aldus de heer Soekawati, dat ik ae band met Nederland gaarne zoo nauw mogelijk zie. In niyn installatderede van 13 Januari j.l. heb ik reeds doen uitko men, dat ik den inbreng van Nederland en de Nederlanders, met wie een duurzame band ons In de Nederlandsch-Indo- nesische Unie zal vereenigen, een onmisbaar element acht voor het welslagen van de nieuwe staat. In vele opzich ten zullen wij Nederland nog noodig hebben, o a. bij de op bouw van de departementen, het onderwijs, het bedrijfsleven enz. Wij hopen, dat Nederland bereid zal zjjn hiervoor de noodige krachten af te staan. Wat onze plannen in veroarid met het hooger onderwijs be treft denken wij ons voorloo pig te beperken tot de oprich ting van een handelshooge- school te Makassar. Met het oog op de behoef ten van de toekomst wordt reeds thans het initiatief geno men tot de oplichting van een instituut tot opleiding voor de buitenlandsche dienst. Met betrekking tot de gods dienst deelde -Z. E. me ie, dat voor alle desbètreffende aan gelegenheden een adviseerend lichaam in he4- leven zal wor den geroepen, dat tevens de bevoegdheid heeft voorstellen in te dienen. Dit lichaam zal worden samengesteld op een wijze, die aan ieder der aan wezige godsdienstige stroomin- ren zooveel mogelijk recht: loet. Ten slotte wijdde de heer Soekawati nog eenige woorden aan de wederopbouw. Ambon, Menado, Makassar, Koepang en vele andere plaatsen heb ben zeer te lijden, gehad van geallieerde bombardementen. Plannen voor de wederopbouw liggen reeds gereed, doch tot dusver heeft men op dit ge bied nog weinig kunnen doen. Alleen Makassar vormt hierop een gunstige uitzondering =b= Nog steeds Joodsch terrorisme. De „opperbevelhebber" van de Irgoen Zwai Leoêmi heeft verklaard: „Indien Dov Gru- ner wordt geëxecuteerd, zullen de Engelschen daar zevenvou dig voor boeten. Wij zullen meedoogenloos zijn bfl de ver gelding van een' dergelijke moord met voorbedachten rade". Volgens „De stem van strij dend Zion", de geheime radio zender van de Irgoen Zwal Leoemi, zijn rechter Wind- ham en majoor Collins vrijge laten, omdat hun inhechtenis neming het gewenschte ge volg heeft gehad: Dov Gruner is namelijk niet geëxecuteerd. Majoor Collins, die door Joodsche verzetslieden ontvoerd werd, is Woensdagavond in bewustelooze toestand te Je ruzalem gevonden. Het slacht offer werdnaar de Hadas- sah-kliniek overgebracht. Resultaten Wil|em Barendsz vèr beneden verwachting. Naar wij van bevoegde zgde vernemen bleven de vangstre sultaten van de Nederlandsehe vvalvischvaartexpeditie met de „Willem Barendsz" beneden de verwachtingen. Op internationale conferen ties is ter voorkoming van uitroeiing van de waivisch bepaalt, dat de gezamenlijke expedities (er zgn er dit maal dertien) maximaal 16.000 zoo- genaamde „Wew whale units" mogen vangen. De stand is volgens een opgave tot 25 Ja nuari j.l. 6.496 „units", waar van de „Willem Barendsz" er 182 voor zijn rekening heeft fenomen Gerekend naar de uur van de vangperiode. had de productie naar verwachting circa 370 eenheden moeten be dragen. EERSTE KAMER. De vergaderingen der Eerste Kamer, welke op Dinsdagavond en Woensdag belegd waren, zijn uitgesteld tot Donderdag en Viijdag. 15 DOODEN BIJ VLIEGRAMP Van de 26 passagiers van .iet Chineesche vliegtuig, dat Dinsdag- tijdens zijn vlucht van Hankóu naar Tsjoengking vermist raakte, zgn, naar het Chineesche persbureau „Cen tral News" meldt, 25 gedood en één gewond. Onder de pas sagiers bevonden zich 9 Ame rikaansche missionarissen De Koningin vertrekt naar Soestdijk. Vandaag- beëindigt H. M. de Koningin haar verblijf !n Am sterdam. Om kwart voor tien vanmorgen zou H. M. haar Palels op 'den Dam verlaten en zich naar Soestdijk begeven. Nog geen einde aan de vorst. Het gebied van hooge lucht druk over Zuid Zweden blijft nog steeds samen met het lage drukgebied in de Mid- dellandsche Zee het weer over geheel West Europa beheer- sehen. De algemeene Oostelijke luchtstroomlng houdt onver minderd aan. Wel is de lucht, die momenteel over Duitsch- land naar onze omgeving stroomt, wat minder koud, zoodat de vorstperiode een dieptepunt gepasseerd is. Dit blijkt ook uit de hedennacht in'ons land.gpmeten mimimum temperaturen, welke over het algemeen enkele graden hoo ger waren dan in de voor gaande nacht, doch vrijwel overal beneden 10 graden waren. Alleen "In Vlissingen voor het „maar" 8 graden. HAAGSCHE SCHOLEN GESLOTEN. In verband met deprécaire kolenpositie zijn alle gemeen telijke scholen in Den Haag vandaag en morgen gesloten, TRAMNET STUKGEVROREN Waarschijnlijk ten gevolge van de vorst is Donderdagmor gen in de Ferd. Bolstraat ln Amsterdam een gedeelte van het tramnet stukgevroren en op straat gevallen, gelukkig zonder dat de draden iemand raakten. Het tramverkeer moest op verschillende lijnen worden omgelegd. Verlaging van bieraccijns. Iri zijn memorie van toe lichting bij het wetsontwerp tot verhooging van de accgns op gedistilleerd, waaruit wij de belangrijkste gegevens reeds publiceerden, deelt de minister van financiën nog mede, dat de tolunie met Bel gië en Luxemburg in welke landen de accijns op bier be langrijk lager is dan in Ne derland eerlang de nood zakelijkheid zal medebrengen de accgns op bier hier te lande te verlagen. een vrij en democratisch Oostenrijk Geen eischen tot herstelbetalingen. Vierde memorandum le Londen aangeboden. Dinsdag is te Londen aan de vertegenwoordigers van de raad van ministers van buitenland sche zaken een memorandum van de Ned. Regeering nopens het met Oostenrijk te sluiten verdrag aangeboden. Nederland wenscht de tot standkoming van een vrij, onaf hankelijk en democratisch Oos tenrijk. Daartoe is in de eerste plaats noodzakelijk, dat de voor malige grenzen van Oostenrijk in het algemeen worden hersteld en de smalle economische basis van dit land niet nog meer wordt versmald. Het zou wenschelijk zijn, dat voor de Ver. Naties een onder zoek zal worden ingesteld naar de vraag op welk wijze hier practische en doeltreffende hulp kan worden geboden. De Ver. Naties hebben geza menlijk met Oostenrijk belang bij het instandhouden van een werkelijk vrij en onafhankelijk Oostenrijk. Op deze wijze kan wellicht vermeden worden; dat Oostenrijk in de toekomst uit wanhoop zich wederom eenzij dig richt op Duitschland en zijn werkelijk Europeesche functie uit het oog verliest. Bruinkoolput overstroomd In de bruinkoolput van de bruinkoolontginning Bergstein te Brussun is een waterwel ontstaan, waardoor enorme hoeveelheden water in zeer korte trjd de 15 meter diepe put hebben overstroomd. De put had een inhoud van on geveer 115.000 kubieke meter. Met moeite heeft men nog twee kostbare graafmachines kunnen redden. Door deze overstroomingwerd tevens de toegang tot een ander bruin- koolveld versperd. Om stagnatie in de bruin koolwinning, welke momenteel van zeer groot belang is. tot een minimum te beperken, la men onmiddellijk begonnen met het wegpompen van het water, nadat men de onder- grondsche toevoer naar de wa terwel had,weten af te sluiten. voor de Wederopbouw Uiteenzetting van hun bevoegdheden. De Ned. Regeering is van meening, dat in het verdrag Oostenrijk als Donauoeverstaat, voor wat haar gebied betreft, garanties dient te geven, dat dc scheepvaart op de Donau vrij zal zijn op voet van volledige gelijkheid van alle landen. Het memorandum verklaart tenslotte, dat de Ned. Regeering geen aanspraak wil maken op herstelbetalingen van de Oos- tenrijksche staat. Wel behoudt de Ned. Regeering zich volko men het recht voor vergoeding te eischen voor alle verliezen, schade en kosten, welke Ne& onderdanen en Ned. rechtsper sonen ten gevolge van de an- schlusz en de oorlog hebben ondervonden. Tevens behoudt de Ned. Regeering zich het recht voor in individueele ge vallen waarin bepaalde perso nen van oorspronkelijke Oosten- rij ksche nationaliteit zich tegen de Ned. staat of het Ned. volk hebben misdragen, schadever goeding te verlangen. Damesmantels worden goedkooper. Met ingang van Maandag 3 Februari a.s. zal het in re kening: brengen van bont bij verwerking op confectie-da mesmantels voor de geheele binnenlandsche productie zijn verboden. De verwerking van bont heeft tot misstanden aan leiding gegeven; een te groot gedeelte van de productie werd ermede versierd, terwijl dientengevolge doorgaans te hooge prijzen werden gevraagd Een verbod het verwerkte hont te berekenen was dus on vermijdelijk. De met bont ge garneerde mantels, die na 3 Februari nog in de handel zijn, mogen worden uitverkocht. Te gelijkertijd is besloten tot een verlaging van de confectie-ta- rieven voor dames- en klnder- mantels en mantelcostuums. Uit een na-calculatie bij de confectiefabrieken is namelijk gebleken dat de ln Mei 1946 vastgestelde tarieven thans voor verlaging vatbaar zijn. Deze verlaging gaat op 28 Fe bruari a.s. in. Zij heeft ten gevolge dat in de winkel een mantel van-b.v. 50, niet meer dan ongeveer f 44 zal mogen kosten. Wettelijke regeling in voorbereiding. Mr. P. J. Oud heeft op een vergadering: der ver. van Ned. Gemeenten het Kon. besluit F 67 van 7 Mei 1945. houdende voorzieningen betreffende de wederopbouw aan een ernstige eritiek onderworpen Bij dit besluit is ingesteld een College van Alg. Commis sarissen voor de Wederopbouw, dat bfelast ls met de voorbe reiding en de leiding van alle werkzaamheden. strekkende tot het herstel van het ver trokken naar Amerika Zeeuwsche predikant had mede de leiding. Bij het eeuwfeest van Holland in Michigan 9 Februari a.s. zal het hon derd jaar geleden zijn, dat in Michigan op de plaats waar de stad Holland zou vérrïjzen, de eerste boom geveld werd door ds. A. G. van Raalte, die met een klein gezelschap Ned. christenen de voorhoede vorm de van de twee duizend zielen, die zich in het vroege voor jaar van 1847 onder leiding van ds. H. Scholte te Utrecht en ds. C. van der Meulen te Goes inscheepten naar de nieu we wereld, Als voornaamste oorzaken van deze landverhuizing en kolonisatie kunnen worden ge noemd de zware economische depressie, waarin ons land na 1813 nog steeds verkeerde, de mislukte aardappeloogsten, en de godsdienstige onverdraag zaamheid jegeng hen die zich van de Ned. Hervormde Kerk hadden afgescheiden. Voor de emigranten betee- kende de reis naar Amerika een afscheid voor het leven. Na een vaak moeitevolle over tocht op onconfortabele zeil schepen, wachtte hen nog .de wekenlange reis over land in Hokvolle kan^aib^ote". waarin geen slaapplaatsen aanwezig waren. menschen de wildernissen van Michigan, waar de dichte wou den werk aan ieder verschaf ten. Scholte daarentegen koos de prairie van Iowa waar hij met zgn gegoede boeren het dorp Pella stichtte, uit welke nederzetting later de dochter kolonie Orange-City zou ont-1 staan. In Michigan ontstond de ko lome Holland met de omlig gende plaatsen Zeeland, Fries land, Drente, Overijssel, Graaf schap, etc. terwijl véle nako- mers zich te Grand Rapids vestigden. De eerste zomer stierven ve le honderden kolonisten door moeraskoortsen. De voormalige, jong gestor ven Amerikaansche gezant G. J. Diekema, zelf nakomeling dezer landverhuizers van 1847, wees in een tafelrede voor het Alg. Ned. Verbond in 1933 op de karaktervastheid dezer Cal vinisten, wier geloofskracht hen voor oudergang in de strgd tegen de woudreuzen heeft behoed. GROOTSCHE VIERING. Ongeveer twee honderd dui zend nakomelingen van de emigranten der 19e eeuw ma ken zich, zooals gemeld, thans in Michigan, Wisconsin en Iowa op om,op grootsche wg- ze het eeuwfeest van hun ne derzetting te vieren. De mees ten hunner zijn lid van de Reformed Church en Christian Reformed Church, hier te lan de te vergelijken met de Ned. Hervormde Kerk en Geref. Kerken. Hun tijdschiiften „l'he Intelligencer Leader', „The Banner"., The Young Calvinist en ,De Wachter', velk laat ste 'blad nog geheel ln de Ne derlandsehe taal wordt uitge geven, mogen zich in groote oplagen verheugen. De plannen voor een groots opgezet herdenkingsfeest heb ben in Michigan vasten vorm aangenomen, zooals ook blijkt uit het .bezoek van mr. Wil lis rd Wichers, directeur van het Ned. Persbureau te Michi gan, ten einde hier besprekin gen te voeren over mogelijke deelname uit ons land, waarbg ook een Zseuwsch zangkoor misschien zou kunnen worden uitgezonden. Zondag, 9 Februari a.s. zal in alle Protestantsche kerken te Michigan in de avonddienst het feit der nederzetting wor den herdacht. In Mei volgt een groot tul- penfeest en tijdens de offlcl- eele feesten in Augustus wor den een millioen menschen in Michigan verwacht. Dezer dagen is bg Bosch en Keuning te Baarn een histo rische roman over de emigran ten van 1847 verschenen, geti teld: Landverhuizers, geschre ven door P. J. Risseeuw. Het eerste deel „Vrijheid en Brood" beschrgft de oorzaken der emigratie, de réis en aankomst ln Amerika. Het tweede deel „De huilende wildernis" de eerste moeiUjke jaren inde wouden van Michigan en op de prairleën van Iowa. keerswezen, van de. droogleg ging van onderwaterzettingen, van de technische uitvoering /an de wederopbouw en van al wat daarmede samenhangt. Jet college beweegt zich dus •op het geheele terrein van de bouwnijverheid (water-, spoor weg-, wegen-, burgerij] ke. en utiliteitsbouw, zooals fabrie ken, kantoren enz.). Het kan daartoe bepaalde plannen bin dend vaststellen terwijl geen nlan mag worden uitgevoerd zonder goedkeuring van het ooilege. Ook kan deze vast stelling geschieden door goed keuring van door anderen, o.a. de gemeenten, opgemaakte nlannem Om zijn taak te kunnen ver vullen is aan het college de bevoegdheid gegeven volgens Ten verkorte procedure te ont eigenen, en van deze bevoegd- beid is een ruim gebruik ge maakt waar het een recht streeks verband met de we deropbouw aanwijsbaar achtte Gemeentebesturen mogen Teen gemeentelijke bouwver gunningen op grond van de wonin^vet verleenen, tenzij het betreffende bouwwerk wordt uitgevoerd met goed keuring- van het college. Waar iit noodig geacht wordt in het belang van de normalisatie ln de bouwnijverheid heeft het college de bevoegdheid voor bepaalde bouwwerken voor schriften in gemeentelijke bouwverordeningen bulten wer king te stellen MINISTER VOS WENSCHT EEN WET. In verband met de hier aan de orde gestelde aangelegen heid ls het van belang te wij zen op een passage in dè me morie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrootirig van openbare wer ken en wederopbouw, waarin de minister a.l., de heer Vos Sils zijn meening te kennen geeft, dat het onvolkomen be sluit F 67 behoort te worden vervangen door een wet. Dat bij deze wet de normale hiërarchische verhouding moet worden hersteld, staat voor hem vast. Hij is daarbij van oordeel, dat het noodig is bg lie wet bijzondere bevoegdhe den voor de periode van de wederopbouw aan den minister toe te kennen. Het desbetrcf "ende wetsontwerp is in voor bereiding. is het vier jaar gele den, dat de Duitsche ge neraal Paulus, juist tot veldmaarschalk bevor derd, zich met het overschot van divisies te Stalingrad aan de Rus sen overgaf, hetgeen een keerpunt in de oorlog beteekendc; is het 150 jaar gele den, dat de beroemde, doch tijdens zijn leven vrijwel miskende Oosten- rijksche componist' Franz Peter Schubert te Mchtenhal werd gebo ren. K.L.M.-passagiers niet verzekerd. De persafdeeling van de K.L.M. te Londen heeft de volgende verkl. 'ng gepubli ceerd: „Met het oog op berichten over de verzekering van lucht vaart-passagiers, die in som mige Engelsche bladen zijn ge- oubliceerd, heeft de K.L.M. aan haar advocaten opdracht gegeven aan de betreffende bladen een schrijven te rich ten met het verzoek door een nadere uitleg de verkeerde druk, die deze berichten kunnen hebben verwekt, uit de weg te ruimen. De K.L.M. legt er de nadruk op, dat het bezit van een reis biljet geen recht op verzeke ring geeft, noch dat ten be hoeve van den indivilueelen passagier een verzekering is gesloten. Op het biljet wordt niet gerept van een dergelijke verzexering of va p^n'ge an dere verzekering, alleen van een bagagecontract overeen komstig de bepalingen van de> ovp-een komst van Warschau (1929). Er wordt wel een verzeke ring gesloten door de maat schappij zelf als een normale wgze van bescherming tegen mogelijke tegen haar te rich ten aanspraken, bijv. in geval van dood of schade tengevolge van nalatigheid, waar de maatschappij wetteigk voor verantwoordelijk moet worden gesteld. Het is daarom onjuist te be weren, dat elke passagier in een vliegtuig van de KL.M. zelf of door zijn status auto matisch recht heeft op uifc- keering uit het bedrag of de bedra"-- die in de desbetref fende dagbladartikelen zgn ge- ■aoomd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1