Staten van Zeeland Schermerhorn cischte: UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche kolenpositie Sfaakf hef vuren Schouwen en Duivelanu ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE PROVINCIE IS NOODLIJDEND. Moties over Inpoldering die streken, die hiervan nog 0 verstoken zijn, zoo spoedig mo gelijk op de waterleiding aan te Het voorstel tot verhooging van de subsidie voor de Land en Tuinbouwcursussen in Zee land ontketende een levendige discussie in de Dinsdag gehou den Statenzitting. sluiten. Hij bepleitte het niet in stellen van eerste klasse-afdee- lingen op- de veerbooten en de uitbreiding van de woningvoor raad in Vlissingen, omdat men hierdoor het gevaar kan afwen- De heer Metselaar (A.R.) den, dat nog meer afdeelmgen he;innerde eraan, dat goed on-|Van „de Schelde" naai andere derwijs op land- en tuinbouw-(gedeelten van ons land zullen gebied noodzakelijk is voorborden verplaatst, daar het ar- veredeling van de land- en beiderstekort hierdoor zal ver- tuinbouw. Hij zou echter gaarne zien, dat de subsidie niet f 0.50, doch 0.60 per cursist zal be dragen. De heer C. Boender (St. Ger.) meende, dat het goed zou zijn, wanneer de cursussen op meer plaatsen wor icn ge houden; de onderwijzers uit af gelegen deelen van de provin cie zullen dan mier belangstel ling toonen en in groo.ere ge tale deze aclecursussen volgen. De heer Schout (Ged. Staten) antwoordde, dat men za trach ten ten behoeve van de onder wijzers van Tholen en het Oos telijk gedee'te der prov-ncie een cursus in Roosendaal naast die in Goes in te stellen. He' amen dement-Metselaar tot verhoo ging van de suhsidie tot t 0.60 werd met 25 tegen 14 st mm en aangenomen. De vele andere vo >rstellen waren al'e hamerpunten. Daarna kwamen aan de orde da bagrootingsdabatten, waar- b'l vela voor Zeeland belang rijke kwesties werden behan deld. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) opende de rij van sprekers. Hij zeide de goede ge woonte van vóór 1940, waarhij men doet blijken van zijn per soonlijke inzichten bij de behan deling der begrooting weer te willen opvatten, schetste in het kort de ontwikkeling van de Partij van de Arbeid en dankte den Commissaris, dat hij be vorderd heeft, dat een sociaal democraat in de Ged Staten is opgenomen. Hij betuigde zijn tevredenheid over het feit, da- de progressieve denkbeelden ook in het provinciaal bestuur steeds meer doordringen, doch betreurde het, dat er in Zee land nog steeds geen socialis tische burgemeesters zijn be noemd. NOODLIJDEND De voorzitter riep den spreker tot de orde en wees hem erop, dat dit buiten het kadei van de ve-gadering der Staten valt. De heer van Oorschot hegon hierna met zijn beschouwing over de begrooting. Uitvoerig besprak hij de déplonbele fi- mncitele toestand der provincie. Wij gaan in de richt ng van groote noodlijdendheid en zul len dan aangewezen zijn op s'eun van het Rijk, waarbij men het beeld kan gebruiken, dat de lamme den blinde gaat lei den. Vele jaren hestond er een tekort van 50.000. Het valt te betwijfelen of wij dit tekort kunnen opvangen of wegwer ken, temeer daar het PZEM- plan er jaarlijks nog 1.700.000 bijvoegt. Spreker ging hierna in op een aantal voor onze provincie be langrijke vraagstukken. Hij zei- de verontrust te zijn over een uitlating van minister Ringers, inhoudende dat opbouw vóór inpoldering gaat. Beide dienen te geschieden. Men kan niet te lang wachten met de inpolde ring in onze provincie, daar vol gens- deskundigen de hruikhaar- heid van de grond hierdoor vermindert. De heer van Oorschot zeide een motie te willen indienen, waarin er bij de Regeering op wcr 't aangedrongen, dat zij de inpolderingen in Zeeland, zoo vel als mogelijk is, zal bevor deren. „De P.v.d.A. stelt zich op het standpunt, dat de op de zee gewonnen grond nooit meer in privaat eigendom mag komen", aldus vervolgde de spreker. Heet teveel aan polders noem de hij heiemmerend voor een gezonde ontwikkeling van land bouw en veeteelt. Centralisatie zal de agrarische vooruitzichten rooskleuriger maken. Aanslui tend hierop noemde hij het drie- ei'andenp'an. waarvoor meer gegevens beschikbaar moeten komen. DE PZEM. De N V. vorm voor de PZEM noemde de heer van Oorschot onjuist, want zij verhindert vol doende publieke controle. Het is zijn wensch, dat dit lichaam een p-ovinciaal bedrijf zal wor den. doch hij wil in dit verband nog geen voorstel indienen, om dat dit te overhaast zou zijn Wat het gasbedrijf betreft, meende hij. dat de noodige stappen moeten worden onder nomen om te weten te komen of inderdaad, zooals verluidt binnen 2 jaar mijngas aan Zee land geleverd zal worden Men mag niet het risico nemen, dat grnofe kapitaalinvesteringen na enke'e jaren blijken nutteloos geweest te ziin. Spr. vervolgde, het waterlef ditiphedriif beziende, dat men naar middelen moet zoeken om minderen. Hij sloot met een motie hierover aan bij de woor den, die de heer Schillemans in de laatstgehouden Vlissingsche raad uitsprak. NOG EEN MOTIE. Baron van der Feltz (C.H.), die als volgende spreker be schouwingen gaf, beklemtoonde, dat de souvereiniteit van God niet uit het politieke leven ge weerd mag worden. Hij kon evenmin een vroolijk beeld van Zeeland's financieele positie geven; het is de eerste noodlij dende provincie. Ook hij wilde een motie over de noodzakelijkheid van in poldering indienen, welke motie door alle partijen, behalve de P. v.d.A., is onderteekend. Zij ver schilde in zooverre van de motie van den heer van Oorschot, dat de noodzakelijkheid van een voorafgaande bespreking met België er in wordt erkend. Spr wees tenslotte op het belang van de industralisatie; Zeeland bezit meer industrieën, dan vele DREIGDE MET TEGENMAATREGELEN. Officleele verklaring. Op de Dinsdag te Batavia gehouden bijeenkomst van de Nederlandsche en Indonesische delegatie is de bezetting van de desa Krian nabij Sosra'oaja door de Nederlandsche troepen, besproken. De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft hierover het volgende medege deeld: Reeds geruime tijd wer den de Nederlansche posten in Soerabaja regelmatig door re- publikeinsche troepen bescho ten. De republikeinen maakten hierbij gebruik van Nederland- Blauwe Zand-affaire komt weer Yoor. Vrijdag 7 Februari a.s. zal het Gerechtshof ln Den Haag opnieuw de zaak behandelen die onder de naam Blauwe Zand-affaire bekendheid heeft verworven. Naar men zich zal her- Inneren werd de heer P. Mel- chers geruime tgd voor de oor log tot tien dagen gevangenis straf veroordeeld, omdat hij wijlen Anton Mussert, tijdens diens bezoek aan het Blauwe Zand in Amsterdam-Noord een klap ln het gelaat zou hebben gegeven. Melchers. die inmiddels zijn straftijd heeft ondergaan, dien de na de bevrijding een revisie- xequest in. De Hooge Raad heeft de revisie gegrond ver klaard bij arrest van 26 No vember en verwees de zaak naar het gerechtshof te Den Haag. insiders, inclusief den minister, bekend zijn. De laatste spreker in de mid dagzitting, de heer Kodde (St.k. Ger.), richtte, evenals de heer van der Feltz, een aanval op de Partij van de Arbeid en wees er nadrukkelijk op, dat het geloof niet van de politiek mag wor den gescheiden. Hij verklaarde zich geen voorstander van re- geeringssteun om de noodlij dendheid van Zeeland te be strijden; wij zullen bouwen op de kracht van het Zeeuwsche volk en dan zullen we er met Gods hulp eerder bovenop zijn, dan wanneer wij een gift accep teeren uit de toch reeds be rooide Rijkskas, aldus spr. In verband niet het vergevor derde uur werd de zitting hier na geschorst. Baby in kinderwagen gedood. Dinsdagmorgen is op de terreinen van de firma B. te Wieringen een ernstig onge luk gebeurd, waarbij het 5 maanden oude dochtertje van de familie K. gedood is. De familie K. die uit de Wiertn- germeer geëvacueerd is. woont in de nabijheid van het fa brieksterrein en had. aange lokt door het zonnige weer, de baby in de kinderwagen op een stille plaats neerge zet op het fabrieksterrein. Een van de chauffeurs van de firma, die met een vracht auto aan het manoeuvreeren was, bemerkte de wagen niet en reed deze omver. Het kleintje geraakte onder de vrachtauto en overleed spoe dig na het ongeval. Vertrouwen in de Fransche regeering. De Fransche assamblee heeft met 543 tegen 18 stemmen een motie van vertrouwen aange nomen in de regeering Rama- dier. De minderheidsgroep in de MRP blijft weerspannig en wacht af, welke bevoegdheden uiteindelijk aan den commu- nlstischen minister van natio nale defensie. Bllloux, zullen worden verleend. ATOOMENERGIE-CEN TRALES IN ENGELAND? Volgens de „Daily Express" zou de Britsche raad voor atoomenergie voornemens zgn aan de regeering een plan voor te leggen tot de bouw van atoomenergie-centrales in Groot-Brittannië, die een kwart van het totaal quantum electriciteit, dat momenteel wordt gebruikt, zouden kunnen opwekken. Die centrales zouden ge bouwd moeten worien in Yorkshire of Schotland. Van medische zijde zou men er op aangedrongen hebben, dat rond de centrales een „veiligheidszone" van 32 kilo meter diep ingesteld zou wor den, binnen welke zóne zich geen gebouwen van welke soort ook zouden mogen be vinden. Dit ter vrijwaring van de bevolking voor radio-actieve stralingen. VERGIFTIGINGEN OP HET VLIEGVELD LE BOURGET. Het Parijsche dagblad „l'Aube" maakt melding van 300 gevallen van vergiftiging, die zich in de afgeloopen week onder het personeel van het Parijsche vliegveld le Bourget hebben voorgedaan. Men ver moedt, dat er misdaad in het snel is en de Fransche politie is een onderzoek op groote schaal begonnen. sche stafkaarten, waar-o de Nederlandsche stellingen nauwkeurig waren aangegeven en welke beschikbaar waren gesteld tijdens de onderhande lingen over de uitvoering van 'iet bestand. Prof. Schermerhorn richtte zich in een brief tot Sjahrir, waarin hij eisclxte, dat het. ar tillerievuur op 25 Januari moest geëindigd zijn, anders zouden van Nederlandsche z-ü de tegenmaatregelen genomen worden. De TRI scheen echter deze tegenmaatregelen te ver moeden. waarom de desa Kri an Sldoardjo door de republi keinsche troepen en civiele autoriteiten werd ontruimd. De bevolking werd met wapengeweld door de TRI verdreven. De suikerfabriek ..Krian" werd geheel vernield. Krian Sidoardjo is toen bij afwezigheid van republikein- eche autoriteiten door de Ne derlanders bezet. Er was dus geen sprake van een groot- -cheepsche militaire actie. De commissie-generaal heeft Dinsdagavond een communiqué uitgegeven, waarin met be trekking tot de geveenten te Soerabaja wordt verklaard dat de gebeurtenissen een gevolg zgn van het van repubük. zijde nog steeds uitblijven van een duidelijk bevel tot staken van het vuren. De maatregel, waardoor de desa Krian Sldo ardjo bezet werd, moet gezien worden als een zuiver po.'itio- neele maatregel in een gebied, waar op dit moment geen dui delijk gezagsapparaat aanwe zig- is. Het ligt niet in de be doeling dit gebied als zooda nig in te lijven bij het bezette ebied. Kolennood. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland werd be sloten het navolgende telegram aan den Mi nister van Economische Zaken te zenden: „De Staten der Pro vincie Zeeland, heden in vergadering bgeen, verzoeken Uwe Excel lentie dringend, in ver band met de heerschen- de koude en de weinige voorraad van kolen bij de kolenhandelaren, maatregelen te willen nemen tot het vervoe ren van Kolen van de mijnen naar de verschil lende deelen van deze Srovincie en tegeiyk een on aan te wijzen om dadelijk tot distribuee ring over te kunnen zending van dit tele gram werd buiten de agenda om in deze ver gadering gedaan door den Commissaris der Koningin. Toelating van Duiische vrouwen. (Van onzen pari. redacteur) Ten aanzien van het vraag stuk, of Duitsche vrouwen en ook vrouwen van andere vreemde nationaliteit die in de oorlogstijd met Nederlan ders zijn gehuwd, in ons land officieel zullen worden toe gelaten, gold, dat alleen de Duitsche (vreemde) vrouwen, die zich gedurende de oorlog ln politiek opzicht gunstig hadden onderscheiden, in ons land konden worden opgeno men, dus het Nederlanderschap verwierven. Naar wij vernemen worden ;hans andere richtlijnen ge volgd. Genoemde vrouwen zullen voortaan druppelsgewijs worden toegelaten, wanneer noch de man, noch de vrouw zich in politiek, crimineel of zedelijk opzicht ernstig heeft misdragen. Voorrang zal wor den gegeven aan gezinnen van mannen, die hier een woning hebben. Zieken terug naar Nederland. Vrijdagavond zal te Rotter dam aankomen het m.s. ,.Ko- ta Inten", met gewonde en zieke militairen van de land macht, de marine en het Kon. Ned. Indische leger in totaal 160 personen aan boorcl. Voorts repatrieeren met dit schip 24 zieke burger-evacué's, een uit 24 leden bestaande militaire werkploeg van de luchtstrijd krachten, alsmede 66 militairen van de landmacht, dis niet ziek of gewond zijn, doch die om andere redenen repatri eeren. Emigratie naar Mexico. De in Nederland terugge keerde Mexicaansche gezant heeft verklaard, dat Ned. boe ien en technici als Immigran ten in zgn land welkom zijn. De mate, waarin geëmigreerd kan worden hangt af van de toestemming van de Ned. re geering. De druiven waren zuur. Een export-firma in het Westen had buiten de velling om een groote partij druiven gekocht en deze in een koel huis in het Oosten van het land doen opslaan om een gunstig moment voor de ex port af te wachten. Deze zaak kwam echter aan het licht. De firma werd veroordeeld tot een boete van 250 met ver beurdverklaring- van de ln be slag genomen druiven en het fust. Dit beteekent voor ds firma een nadeel van 21 000. Veren over de Eendracht weer gestremd. Tengevolge van de derde vortsperiode van deze winter ondervinden de veerdtensten over de Eendracht te Tholen en te Oud-Vossemeer door de ijsgang veel hinder. Dinsdag morgen kon de pont te Tholen, nadat door de TH 12 het gs was losgewerkt, weer tn de vaart gebracht worden, doch des middags over de vloed kwam het ijs weer terug cn bleef het voor de peilers van de montagesteiger vastzitten, zoodat de veerdienst weer ge stremd werd. De Thoolsche brug. Ter bespreking van het tol vrij maken van de brug over de Eendracht te Tholen zgn, naar vernomen wordt, B en W. van Tholen ter conferentie geweest bij den Minister van Waterstaat. Oester-export. In het jaar 1947 zal voor jn waarde van 500.000 Zweed- sche kronen aan oesters uit Nederland worden geëxpor teerd naar Zweden. Verburg en Mulllé gelijk geëindigd. De laatste partij ln de wed strijd om het schaakkampioen schap van Zeeland, die tus- schen J- M. Mulllé en M J. Quakkelaar, is Dinsdag uitge speeld en in remise geeinuigd. In een slecht staand eindspel wist Mullié op listige wgze een half punt uit het vuur te slepen waarmee Quakkelaai uit Hansvveert op het laatste oogenblik nog werd uitgescha keld. M. C. Verburg en J. M. Mullié zijn nu met elk 7>/, punt gelijk boven aangekomen. Een match tusschen deze twecl spelers zal uit moeten maken, ^ierikzee De a.s. blijde gebeurtenis. De Zierikzeesehe Oranjever- eeniging hield deze week een algemeene vergadering in verband met de feestviering wanneer de nieuwe Oranje-telg wordt geboren. De voorzitter, de heer M. Nieuwenhuis, legde de vergadering de plannen van het bestuur voor. Voor de kinderen zal een filmvoorstel ling worden gegeven. De 2e Cag zal er voor de kleuters een poppenkastvoorstelling zijn en een gecostumeerde optocht worden gehouden. Haamstede BENOEMING De heer Klaasse te Haam stede is benoemd tot belas tingambtenaar te St. Maar tensdijk. Renesse LOOP DER BEVO">"ING. In ce loop van 1946 ls de bevolking van de gemeente Renesse met 4 personen toe genomen. 1 Januari 1946 be droeg het aantal Inwoners van de gemeente 818, waarvan 411 mannen en 407 vrouwen Op 1 Januari 1947 telde Renesse 822 inwoners, waarvan 409 mannen en 413 vrouwen. JAARVERGADERING OUD-LEERLINGEN. De veréènïglng van oud leerlingen van de landbouw- wintercursussen „Vriendschap en Ontwikkeling" te Renesse hield dezer dagen haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer M. den Boer opende de bijeenkomst met een terugblik op het afgeloopen jaar. Be sloten werd 2 proefvelden aan te leggen. wie van beide kampioen van Zeeland wordt. Deze match, zal vier partyen omvatten tn waarschijnlijk deze en de vol gende week worden gespeeld. De eindstand van de kam» oioenwedstrijd Is 1 en 2 M. C. Verburg (Middelburg) en J. M. Mivlië (Colrjnsolaat), 7'/, ount; 3 en 4 A. C. Reusen (Goes) en M. J. Quakkelaar (Hansweert), 7 punten; 5 en 3 K. Maartense (Middelburg) en H. Voorhans (STuisk!l>, 6 punten; 7 Dr. G. Volmer (Wolphaartsdyk) 1 punt. DIJKGRAAF. Bij K B. ls benoemd tot dijk graaf van de Kreekrakpolder, iJ. A. W. van Llere, te Rilland- Bath. Hengstenkeuring te Oostburg. GROOTE BELANGSTEL LING. Voor de voorjaarshengsten- keuring, Dinsdag te Oostburg gehouden bestond, onfanks de nijpende koude, een zeer groo te belangstelling, niet alleen uit Zeeland, maar ook uit alle andere deelen van ons land, zelfs uit België en Frankrijk. Ongetwijfeld zijn er dan ook zaken gedaan. De aanvoer was niet zoo byzonder groot, daar een 15-tal ingeschreven dieren afwezig bleven. Daardoor wer den er ongeveer 50 hengsten gekeurd, waarvan er slechts 19 werden goedgekeurd, wel een bewg's dat de keuring heel wat strenger is geworden als tgdens de oorlogsjaren. Van de 3-j hengsten werden goedgekeurd: Marquis, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke en C. J. pyfferoen te Eede (Z.j; Paul, eig. Eug E. de Balts en R J de Millïano, Oostburg; Avenir van Sehelpkreek, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu en C. J Pijfferoen, v.n. Oudere hengsten: Farleur van Kruispolder, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu en C. J. Pgfferoen, v.n.; Clairon van Blokshoeve, eig. A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat; Alban van Veldzicht, eig. G. L. Lan- noije te Aardenburg en Jqh. de Ferjter Joh.zn„ Schoondgke (opgenomen in keurstamboelc) Jupiter van Dierkensteen, eig. wed. A. H de Millano, W.- Kerkje en Eug. E. de Badts, Oostburg; Acron van Moerka- oeile, eig. Mare. D'Hoore, Sluis; Manus, eig. A. P. Mod- de-BugSS3, Oostburg; Naron van Torenberg, eig. Corn, van Hoeve, Groeöe en Jac. de Klerk, Zaamslag (opgenomen ln keurstamboek)Pompier van Zuidzande, eig. G. L. Lan- noije, Aardenburg (opgenomen In keurstamboek); Mignon van Agricolc, e:g. G. L. Lannoge, v.n. (opgenomen in keurstam boek); Bertus van Blaemskin- deren, eig A. J. v. d. Meulen- Becu en J. Pijfferoen, v.n.; Clairon van Othene. eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; Barra, eig. E Verstraaten, Nieuwe bon niet direct te honoreeren. Voldoende gas-kolen. Er zal weer een bon voor drie eenheden kolen wor den bekend gemaakt. Za terdag 1 Februari gaat de gel digheid van deze bon reeds in Dat is natuurlijk prachtig want nu de koude opnieuw ons land bezoekt, is er meer dan ooit behoefte aan kolen. Maan hoe staat het dan met de ho noreering van deze bon? Want de bonnen zelf kunnen niet ge stookt worden. Trage wederopbouw. 20 burgemeester protesteeren. In het gemeentehuis te Roo sendaal is onder lelcing van den heer dr. ir. Z. IJ. van der Meer, dir.-generaal van de centrale directie voor de volkshuisvesting, een bgeen- komst gehouden van de bur gemeesters der West-Brabant- sche gemeenten. De West-Brabantsche burge meesters drongen met klem aan op meer materialen en keerden zich fel tegen de al te groote centralisatie in den Haag van het wederopbouw- werlc. Ir. v. d. Meer moest aan de 20 burgemeesters me- dedeelen dat de houtpositie in de eerste maanden niet zal verbeteren Postboot in het ijs. De postboot „Waddenzee", die van Amel -nd vertrok om te trachten het vastelanj te bereiken, ligt nog steeds met haar tien passagiers op 400 meter van de pier Holwerd in het gs vast De bemanning, bestaande uft kapitein, machi nist en hofmeester, is Dins dagmiddag over het ijs naar Holwerd getogen om proviand ln te slaan. Met Duitsche probleem. Het Nederlandcch standpunt ten aanzien van Duitschlano, werd mondeling toegelicht voor de plaatsvervangers van de ministers van buitenland- sche zaken, ter conferentie in Londen op Dinsdag j.l. De Nederlandsche delegatie bestond uit mr. van Vreden- burch. dr. Hirschfeld en mr. Lamping. Kou in Europa. Uit geheel Europa worden lage temperaturen gemeld. Door vorst en sneeuwval zgn vele wegen in Engeland onbe rijdbaar. In Londen waar het zeg dagen heeft gesneeuwd, heerscht veel griep. Ook uit Parijs wordt griep gemeld, Aan de Rivièra sneeuwt het. Te Berlgn was de tempera tuur meer dan 25 graden on der nul. Vliegtuig vermist. Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chineesche nationale iuchtvaartmaatscnappg ver mist, ditmaal met een beman ning van twee Amerikanen en 24 passagiers, onder wie 9 buitenlandsche missionaris sen. Het toestel vloog van Hankou naar Tsjoengking. Toch atoombommen Na een onderhoud met pre sident Truman heeft Warren Austin, de Amerikaansche af gevaardigde bg de veiligheids raad, verklaard, dat de V.S. niet zullen wijken voor pressie tot het verbieden van de ver vaardiging van atoombommen of de vernietiging van reeds bestaande, alvorens een prac- tisch en uitvoerbaar systeem, dat de collectieve veiligheid waarborgt, in werking zal zgn gesteld. Het driejarig knaapje H. Adriaanse is te Rotterdam op de West Varkenoordscheweg slag gedood. Amerikaansch vleesch. De V.S. hebben voor het eerste kwartaal van 1947 de ixportquanta van vleesch en vleesch waren vastgesteld. Mer. neemt aan, dat de uitvoer voor het grootste deel in blik zal nlaats hebben. Van de totale te exporteeren hoeveelheid (ruim 52 millioen pond) zul len Nederland en de overzee- sche gebiedsdeelen ruim 6.5 millioen pond ontvangen en België bijna 7.5 millioen pond. President Soekawati. President Scekawati van de Republiek Oost-Indonesia, ar riveerde Dinsdagavond op het vliegveld Schiphol. Ter be groeting was o.a. aanwezig de heer Hamelink, minister van financiën in de nieuwe republiek. De Duitsche grenzen. Dr. Kurt Schumacher, de leider der Duitsche sociaal democraten, verklaarde Dins dagavond te Berlgn: „Een vre desverdrag, dat de Duitsche grenzen in het Oosten, zooals die voorloopig te Potsdam zijn vastgesteld, definitief ver klaard, kan niet worden ge teek end", aldus radio Ham burg. Hij voegde er aan toe „Wg moeten trachten zoovee.' mogelijk gebied ten Oosten van Neisse en Oder te verkrggen". Minister Spaak zal van daag te Brussel voor de Bel gische diplomatieke vertegen- w.ordigers in het buitenland een overzicht geven van de Belgischo buitenlandsche poli tiek. Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal- jheren en Beveland verkeeren in dezelfde positie als het ove rige gedeelte van ons land De verstrekking van kolen op de nieuwe bon is hier tn hoofd zaak afhankeiyk van de aan voer, Vrijwel overal is de voor raad onvoldoende om de nieu we bon te honoreeren. Dit .riinkt zeer pessimistisch. Maai ondanks alles gaat de kolen- productie in de Limburgsche mijnen voort. En evenals in 'e vorige vorstperioden doen ooi: iitmaal de spoorwegen weer wat ze kunnen. De kolen blij ven niet in Limburg, want dag aan dag verlaten lange treinen kolen de mgnen. En daardoor zal het mogelijk zijn de nieu we bon te honoreeren, ook al zal dit in vele gevallen iets meer tijd kosten, dan velen jraag zouden zien. Alleen de eilanden Noord-Be veland en Schouwen-Duiveland staan er iets beter voor. In verband met de zeer slechte verbindingen van deze eilan den heeft men er voor een voorraadje gtzorgd, zoodat ook hier de vorst de kolenpositie niet direct ln ernstig gevaar zou kunnen brengen en op deze eilanden zal de nieuwe bon dan ook direct gehono- eerd kunnen worden. In tegenstelling tot verschil lende andere gedeelten van ons land, beschikken de gasbedrij ven in Zeeland (Middelburg, Vlissingen en Goes) over een voldoende voorraad kolen. Dit heeft niet alleen het voordeel- dat gedurende deze nieuwe vorstperiode de gasrantsoenen niet hoeven te worden ver laagd, maar versterkt tevens de positie van de huisbrandko. Ien. Het is namelgk altijd mo- gelijk als de kolenaanvoer door een of andere oorzaak nog verder zou stagneeren, op de nieuwe bon gascokes beschik baar te stellen. Deze kolen zijn weliswaar niet erg geschikt als huisbrand, maar in ieder geval toch beter dan heelemaal niets. Ook de Industrieën hebben voldoende voorraad om een: e tgd. zij het den met eenige be perking, zonder kolenaanvoer hun bedrijf toch draaiende te houden. Al met al staat Zeeland er dus, wat de kolenvoorzlenin" betreft, nog niet zoo slecht voor. Graauw, Alph. Mangnus, Boschkapelle en Joh. de Feij- ter Joh.zn., Schoondyke; Cas tro van Tine, eig. Aug. Buys- se, .IJzendgke; Urbain van Certain, eig. A. X. Aernoudts, Sluis en Gerrit van Hal, St. Kruis; Nico (4-jarig), eig. L. J. M. Blondeel, Aardenburg; Avenir van 't Voorwerk, eig. F. J. Dekker Retranchement. De" kwaliteit der 3-j. heng sten was ditmaal gewoon Te noemen. De kwaliteit der oudere hengsten was echter goed, wat pok de uitslag van de keuring wel aantoont. De keuring zelf verliep by zonder vlot, dank zg" de prach tige hulp van ''s politie, waar door bestuur ea jury hun taak naar behooren konden uitoefe nen. Schoondijke Herbouwplan goedgekeurd. Het plan voor de wederop bouw der gemeente Schoon dijke, zooals dat door de ge meenteraad vorig jaar werd vastgesteld, is thans door de betrokken autoriteiten goed- fekeurd. Hiermede is dus thans defi nitief beslist hoe het nieuwe dorp er in de toekomst zal uitzien en kan de werkelijke bouw, ook door particulieren, nu volgens dit plan uitge voerd worden. NIEUWE BONNEN BONKAARTEN KA, KB, KC 701, (Strook No. 4). Brood-- 591 Brood 800 gram. 592 Brcod 400 gram. 591 B Res. 1600 gram. 591 C Res. 800 gram- Boter enz.: 591 Boter en 592 Eoter 125 gr. marga rine of 100 gram vet. 593 Boter 250 gr. marga rine of 200 gram vet. Melk: 59—1 Melk 4 liter. 59—2. 59—3 Melk 3 liter. Vleesch: 591 Vleesch 100 gr. 592 Vleesch 400 gram. '•laas: 502 Alg. 200 gram. Koffie: 59—3 Alg. 125 gram. hee: 594 Alg. 50 gram. Bloem: 595 Alg. 100 gram. 30NKAARTEN KD. KE 701, (Strook No. 4). 3rood: 601 Brood 800 gram. 601 D Res. 800 gram. Boter enz.: 601 Boter 250 gram boter. 60—2 Boter 125 gr. marga rine of 100 eram vet. Melk: 60—1 Melk 12 liter. Vleesch: 601, 602 Vleesch 100 gram. Kaas: 602 Alg. 100 gram. Bloem enz. 601 E Res. 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). 602 D Res. 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). TABAKSKAARTEN. T 68 2 rants, tabaksart. (geldig t.m. 8 Februari a.s.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD 701. (Strook No. 4). Brood: 594 Brood 800 gram. Boter enz.: 594 Boter 250 gram boter. 594 Margarine 250 gr. mar garine of 200 gram vet. Melk: 59—4 Melk 5 liter. Vleesch: 594 Vleesch 300 gr. 595 Vleesch 100 gram. Kaas: 594 Kaas 200 gram. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 31 Janu ari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Fe bruari a.s. mag worden ge kocht. De bon T 68 is slechts geldig tot en met 8 Februari a s. De niet-aangewezen bonnen van Strook No. 3 kunnen wor den, vernietigd. Bon voor appelen. De bonnen 57-7 alg. en 58-8 alg. zijn aangewezen voor het koo'pen van 1 K.G. appelen. Deze bonnen blijven geldig tot en met 8 Februari. Nieuwe petroleum-bonnen. Voor het tijdvak van 3 T'e- bruari tot en met 15 Maart zjjn de bonnen 591 Alg en 601 Alg. geldig verklaard voor het koopen van 2 liter petroleum per bon. Voorts zijn voor de maand Februari onderstaande bonnen aangewezen tot het koopen van petroleum: A 13 t.m. A 16 (van kaart VA 611), B 07 en B 08 (van kaart VB 611) en C 04 (van kaart VC 611) elk voor 4 li ter voor kookdoeleinden. D 08 en D 09 (van kaart VD 611) elk voor 4 liter voor verlichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10