PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Verklaringen Nieuwe koers VIRULY Zeeuwsche Zangers Vandaag in Ned. Indië? verdedigt de Dakota's naar Amerika? Staten van Zeeland I90e Jaargang - No. 24 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, MiJdelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. WO. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losee nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.—» gevestigd te Vli-singen Walstraat 68-60. tel 10 (2 'ijncni Middelburg Lnndensclie Kaai 29 tel 2077 en 2924. fines Turfkade 15. tel 2475. Oostborg (iratemastraat 3. tel 102. Terneuzen Brouwerijstr- 2. Postrek nr. 35930G P-Z.C-. Middelburg. Hel Wereldgebeuren: van Bevin en Nokrasjy Pasha Engelsch-Egyptische onderhandelingen definitief mislukt. Palestina-conferentie begonnen. Met belangstelling heeft het Britsche Lagerhuis Maandag een verklaring van Bevin aan gehoord over de onderhande lingen met Egypte. Bevin ver telde de Britsche volksverte genwoordigers hoe hij tijdens de moeizame onderhandelin gen had voorgesteld een ver drag van wederzijdsche be stand en een evacuatie-proto col te teekenen en de Soeda- neesche kwestie op een confe rentie tusschen Britsche, Egyptische en Soedaneesche afgevaardigden opnieuw te be st -eken. Op al deze voorstel len had hjj slechts of een ne gatief antwoord gekregen of een tegenvoorstel om nieuwe onderhandelingen te beginnen. De Egyptenaren bleven taai vasthouden aan hun elsch tot annexatie van het Soedan-ge- bied Er bleef nu niets anders over' dan het verdrag van 1936 voorloopig van kracht te doen blijven. Bevin sprak de hoop uit, dat minder stijf hoofdige en meer liberale op vattingen zouden gaan over- heerschen daar voor beide landen eén nieuw verdrag noodzakelijk ls. Het ziet er niet naar uit, dat Bevins hoop in vervulling zal gaan. Ongeveer tezelfder tijd dat Bevin in het Lagerhuis sprak, deelde de eerste minis ter van Egypte, Nokrasjy Pasha, aan de Egyptische volksvertegenwoordiging het besluit van zyn regeering mee om de kwestie van het Britsch- Egyptische verdrag aan de Ver. Naties voor te leggen. Egypte zal zelfs de V. N. ver zoeken om het ver:rag van 1936 van nul en geenerlei waarde te verklaren. Met 175 tegen 15 stemmen namen de afgevaardigden daarop een motie van vertrouwen In de regeering aan, waarmee de stijfhoofdige opvattingen van de regeering een parlementair fiat kregen. De onderhandelingen zijn nu definitief mislukt en zullen niet meer worden voortgezet. Weinig meer succes kan worden voorspeld ten aanzien van de onderhanJelingen over een zoo mogelijk nog ingewik kelder kwestie dan de Egyp tische: de onderhandelingen met de Arabieren over Palesti na. Maandag ls te Londen de conferentie in zake Palestina geopend Zooals bekend heb ben de 'Joden geweigerd aan deze conferentie deel te ne men. Reeds dadelijk na de ope ning legde de leider der Paie. stijnsche Arabieren, Djamal Hoesselni de nadruk op de vastbeslotenheid der Arabieren om een verdeeling van Pa lestina met alle middelen te bestrijden. Het vormen van een Jooische staat in Palestina zou een voortdurende bron van oneenigheid worsen. Hoesseini twijfelde er niet aan of de socialistische regeering van Engeland zou haar beloften tegenover een bevriend volk nakomen. Helaas kunnen de Joden aanspraak maken op eenzelfde soort beloften en zij twijfeleh wel. Het Joodsche verzet in Palestina neemt de laatste dagen hand over hand toe. In Jeruzalem zijn twee Engelschen door de terroris ten gevangen genomen en de Britsche Hooge Commissaris heeft gedreigd bepaalde gebie den onder militair bestuur te zullen plaatsen, indien zij niet ongedeerd worden losgelaten. In Tel Aviv is voor onbepaal de tijd een uitgaansverbod voor ae nacht aangekondigd. Alle nlet-Joodsche burgers zijn bezig deze stad te verlaten om voor ontvoering gevrn waard te blijven. Het gi hard tegen hard in Palestina. Dr. G'ral afgetreden. De leider der Spaansche re- geerlng in ballingschap, Jose Giral, heeft bij president Bar rio zijn ontslag ingediend. Tegelijk met Giral hebben vier andere ministers hun ont slag ingediend. Deze ontslag aanvragen houden verband met een beweging in Spanje, die alle anti-Franco-elemen. ten, met inbegrip van monar chisten en enkele vertegen woordigers van het leger, wil samenbrengen in een regee ring met een breedere basis dan die van Giral. De moord cp den Joego-Siav.'schen consul. De Joegoslavische plaats vervangend minister van bui- teulanische zaken, generaal Velebit, verklaarde Maandag, tijdens een persconferentie, dat de verantwoordelijkheid voor het dooden van den Joegosla- vischen consul te Napels „ge heel bei*ust bij de Hooge Brit sche militaire autoriteiten ir ItaMë". De generaal zeide, dat het incident het resultaat was van een „gematigd optreden te- genovér oorlogsmisdadigers, waardoor deze militaire for maties in hun kampen kunnen vormen". Hij verklaarde, dat de Joegoslavische regeering het incident beschouwt als „een der ernstigste in de betrekkin gen tusschen de Joegoslavische autoriteiten en de Britsche militaire autoriteiten in Italië". Zijn regeering verlangde be straffing van de daders en een nauwkeurig onderzoek door de Britsche regeering. Geen gunstig onthaal van Sovj'et-voorstellen. .Het Russische voorstel om trent de vorming van een centrale Duitsche regeering voor de onderteekenIne van het vredesverdrag heeft ln Frankrijk geen gunstig ont haal ere vonden. Het voorstel ls dan ook re- ge'-echt in strijd met de Fran- sche nota's over Duitschlan'' ln Parris vraaet m°n zich thans af. hoe de houding van de communistische partij zal worden. Het Britsch-Russische bond genootschap. De Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, Bevin, heeft op het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken een lang durig onderhoud gehad met den onlangs benoemden Sovjet-Rus- sischen ambassadeur te Londen, Zaroebin, waarbij aan beiden de gelegenheid geboden werd in discussie te treden over het Britsch-Russisch bondgenoot schap in het licht van eenige dagen geleden hieromtrent ge wisselde telegrammen tusschen Stalin en Bevin. ƒ4000.- schadevergoeding. Toen op 3 Maart 1945 iet Bezuldenhoutkwar- tler ln Den Haag werd gebombardeerd, werd er _>p de linnenkasten van de Hagenaars een be roep gedaan, omdat er geen verband, lakens en sloopen waren om de ge wonden te verbinden en te verplegen. De direc teur van een binderij gaf voor dit doel de voorraad, linnen van de lands drukkerij. Hij deed van deze daad geen mede- deeling aan de directie van de Landsdrukkerij an krijgt daarom nu van net. Rijk de boodschap, dat hij dit linnen, ter waarde van 4000, dient te vergoeden. MEERVLEESCH. VOORLOOPIG WEER EEN EXTRA-BON. Op de bonnenljjst, welke Donderdag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer een extra bon voor 100 gram vleesch voorkomen voor diegenen, die een a-, b- of c-kaart hebben. Eenige tijd geleden moest deze extra bon vervallen, om dat ln de wintermaanden daar voor niet voldoende vleesch beschikbaar was. Thans is het o.a. tengevolge van een ruimer aanbod van slachtvarkens mogelijk deze bon voorloopig weer aan te wijzen. GA SVE li STIKKING TE TILBURG. Maandag is het bejaarde echtpaar Tersehegget te Til burg ten gevolge van gasver- stikking om het leven geko men. Vermoedelijk was er een lek in de leiding. Nadat men deur geforceerd had, vond men den 88-jarigen man en zijn 87-jarige vrouw op de grond liggen. Beiden waren reeds overleden. ...is het twee jaar gele den, dat het concentra tiekamp Auschwitz, waar in de oorlog meer dan 4 mlllioen ménschen door de Duitschers wer den vermoord, door de Russen werd bevrijd Een ton verduisterd. DOOR BOEKHOUDER VAN DE GEZONDHEIDSRAAD. De Haagsche politie ar resteerde de 31-jarige C. J. R., boekhouder by de gezondheids raad een onderafdeeling van het ministerie van sociale za ken. Van 1943 af heeft deze boekhouder door het vervai- schen van posten in de boek houding en het verdubbelen van ingediende declaraties kans gezien een bedrag van onge veer honderdduizend gulden te verduisteren. Speciaal tijdens de gezondheids-enquête die in 1945, na de bevrijding, door het geheele land werd gehou den schijnt hij zijn slag op het gebied van declaraties gesla gen te hebben. ONGERUSTHEID OVER BENOEMINGEN. Onderhandelingen Dinsdagmorgen zyn de be sprekingen tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesi sche delegatie te Batavia her vat. Aan Indonesische zyde ontbrak de heer Sjarifoedin, die momenteel de Indonesische militaire autoriteiten te Djok jakarta inlicht over de over eenstemming, die op de vorige zitting inzake militaire maat regelen is bereikt. Naar Ancta seint, mag men verwachten, dat, nu dr. van Mook uit Soerabaja is terug gekeerd, de gebeurtenissen in deze sector mede onderwerp van bespreking zullen uitma ken. TELEGRAM AAN DEN MINISTERRAAD. Het bestuur van de vereeni- ging Nederland-Indonesië te Amsterdam heeft een telegram gericht aan Dr. L. J. M Beel, voorzitter van den minister raad. Daarin wordt gezegd, dat deze organisatie met toe nemende ongerustheid en stij gende bevreemding kennis genomen heeft van de aard der benoemingen, welke thans ge schieden of in voorbereiding zijn ter uitbreiding van de Commissie-Generaal en ter ver vanging van den bljjkbaar Ambon trouw aan Nederland. Op 25 Januari is onder de auspiciën van de gecombineer de besturen der belangrijkste vereenigingen op Ambon een vergadering belegd, waarop besloten werd om in samen werking met de militaire groep ln principe een actie te beginnen ten einde met ge bruikmaking van artikel drie van de on twerp-o ver eenkomst van Linggadjatl de Zuid-Mo- lukken uit de staat Oost-Indo- neslë te doen treden ter ver krijging van een hechter rijles- verband. De vergadering werd bijge woond door ongeveer 3000 per sonen en stond onder leiding van den heer R. J. Metekohy Canberra-conferentie begonnen. In Canberra in Australië heeft dr. Evatt de conferen tie voor niet-zelfbesturende ge bieden in het Zuidelijk gedeel te van de Stille Oceaan geo pend. Hieraan nemen 6 landen deel w.o Nederland. De Nederlandsche delegatie, die geleid wrdt door baron van Aerssen Beyeren van Vos hol, bestaat uit kolonel Ab- 'oel-Kadir dr. H. de Rook, A. J. Beversluis, M. A. Pelupessy, luit. ter zee an der Star en dr. Liem Gian Bo. Duitsche krijgsgevangenen De Franscheu hebben er in toegestemd alle Duitsche krijgsgevangenen, die niet tn Frankrijk willen bljjven er zijn er ongeveer 600.000 voor 1 Oct. a.s. te repatriee- ren. De Fra'nschen zullen trachten uit de Duitschers een aantal vrijwillige arbeiders te requireeren, die echter als bur gers behandeld zullen worden en volkomen vryheid zullen genieten. Vliegboot verongelukt bij Bali. Dinsdag heeft de marine voorlichtingsdienst medege deeld, dat een Catalina-vlieg- boot van de marine-luchtvaart dienst op 26 Januari bij Gili- manoek (Ball) is verongelukt. De sergeant-vlieger L. Mul ler kwam hierbij om het le ven, terwijl de overige leden van de bemanning en drie van de vier passagiers werden ge wond. Een passagier bleef on gedeerd. weldra aftredenden luitenant gouverneur-generaal. Het be stuur is van oordeel dat door aanwijzing van tegenstanders der huidige regeeringspolitiek, die politiek in gevaar wordt gebracht en de met moeite door de Commissie-Generaal ln haar onderhandelingen ver wezenlijkte vertrouwensbasis wordt te niet S:aakt het vuren op Noord-Sumatra? Een Nederlandsche militaire woordvoerder deelde te Bata via mede, dat tijdens de be sprekingen te Medan tusschen Nederlandsche en Indonesische civiele autoriteiten, door de laatsten is beloofd, dat de or der tot het staken van het vuren voor. geheel Noord-Su matra zou worden gegeven op 27 Januari te 7 uur plaatse lijke tijd. Voorts beloofde de republikeinsche delegatie, dat de gedurende de laatste maan den uit het Nederlandsche ge bied ontvoerde personen zou den worden teruggezonden. Terwijl ook de vrouwen en kin deren vrijgelaten zullen wor den, die reeds sedert 1942 in het republikeinsche kamp La- we Segalegale" vastgehouden worden. Als bewijs van goeden wil werd voorts beloofd, dat twee Nederlandsche gijzelaars, die sedert 5 maanden in Slan- tar worden f evangen gehou den, naar Medan zullen wor den teruggebracht. Moorden te Buitenzorg. Het republikeinsche persbu reau Antara deelt mede, dat rar. Amir Sjarifoedin, de repu blikeinsche minister van de fensie, beschikt over volledige bewyzen, waaruit kan blijken, dat de berichten, die onlangs in de pers verschenen zyn over de moord op de Austra lische officieren van de com missie tot opsporing van oor logsmisdadigers nabij Buiten zorg, onjuist zyn. Hoe het vroor. Weersoverzicht, medege deeld door het K.N.M.I.. te De Bilt. In de luchtdrukverdeeling kwamen geen wijzigingen van beteekenis voor De sneeuwzó- die de Balkan en Oosten rijk is gepasseerd, ligt nu over midden-Duitschland en heeft Maandagavond ook de grenzen van ons land overschreden. De intensiteit van de sneeuw val ls echter aanzienlijk afge nomen. Sneeuwhoe veelheden van beteekenis werden ln de afgeloopen 24 uur in ons land niet gemeld. Temperatuuroverzlcht van Dinsdagmorgen zeven uur: Twente 8, Den Helder 3, Vlissingen 8, De Bilt 7. Schiphol 7, Eindhoven 12, Leeuwarden 4 Eelde —5, Beek 13, Gilze rijen 10 Parijs 9, Berlijn 11. Lon den 3, Kopenhagen 4, Os lo 3, Praag 1( Weenen —8 München 18, Milaan —3, Zürich —12. KAREL DOORMANSTRAAT TE AMSTERDAM. Donderdag a.s. zal de com mandant-zeemacht. schout-by - nacht J. A. Gauw in Amster dam aanwezig zyn by de her dooping van de „Zeven Pro- vinciënstraati" in „Karei Door manstraat". Dorus Rijkers herdacht. Gisteren was het 100 jaar gelee en. dat Dorus Rijkers, lange tijd de bekende schip per van de in Den Helder ge- stationneerde roei-reddingboot der Noord-Zuid-Hollanosche Redding My., in Den Helder het levenslicht aanschouwde. In intieme kring heeft de Reddingmaatschappy dit feit herdacht in Den Helder, waar op het kerkhof bij het graf van den zeeman, die geduren de zyn leven niet minder dan 487 opvarenden van in nood verkeerende schepen wist te redden, door den jongen schip per P. W. Bot, die thans het bevel over de reddingboot „Dorus Rijkers" voert, een krans werd neergelegd. Daar. op sprak de secretaris-pen ningmeester van het hoofdbe stuur der Reddingmaatschap pij, de heer H Th. de Booy, een korte nera'enkingsrede uit. Meer mogelijkheden voor de oorzaak van de ramp op Kastrup Twee en een half uur nadat dat PH-TCR op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was neergestort, landde daar in een andere Dakota de beken de K.L.M.-piloot A. Viruly, die met zijn toestel en passagiers op weg was naar Malmö Vi ruly was dientengevolgeeen der eerste leden van het K.L. M.-personeel, die op de plaats fes onheils arriveerde en zich op de hoogte kon stellen. Hij had daarvoor overigens weinig tijd, want enkele uren later moest hij doorvliegen-met zyn machine naar Malmö, en maakte de volgende dag, Maandag, de omweg via Stock holm, ten einde daar de passa giers op te nemen, «die Gey- sendorffer niet meer kon ver voeren. In Stockholm liet hy zyn Dakota nazien: de moto ren draaiden niet tot zijn al- geheele voldoening, een olie- leiding moest worden schoon gemaakt en de antenne was beschadigd. Het grondperso neel in Stockholm was drie uur bezig aan de machine, waarna Viruly naar Kopenha gen vertrok. Boven de Deen- sche hoofdstad verzocht hij ra diografisch een andere machi ne voor hem klaar te zetten voor het laatste stuk van de reis omdat hem duidelijk was geworden, dat er nieuwe bou gies in de motoren moesten worden gezet. DAKOTA'S. Gevraagd naar zyn bevin dingen, antwoordde Viruly, dat niets hem zoo heeft veront waardigd als de afbrekende critiek op de Dakota-vliegtui- gen. „Inderdaad", ze.de hij, „ik wilde in die machine gisteren niet verder vliegen, maar de allerbeste toestellen moeten nu eenmaal af en toe worden ge- epareerd" Hij voegde er aan toe, dat dé pech, die hij met het toestel had, hem geen mo ment had verontru^. en door niemand zou zijn opgemerkt, als de algemeene spanning, die HET EEUWFEEST VAN MICHIGAN. Wat doet Nederland De burgemeester van Oost- burg, mr. K. Hoekzema, schrijft ons: In Holland, Michigan, USA, woont nog een groote kolonie Amerikanen bij elkaar, welke oorspronkelijk van Nederland sche afkomst zijn en ook nog allerlei Nederlansche zeden en gewoonten in zwang houden. Dit jaar viert de kolonie haar eeuwfeest en in- verband daarmee is een van deze Ame. rikaansche Hollanders naar ons land gekomen om te trach. ten ideeën te vinden voor de viering' van dit feest. Als idee is daarbij eveneens ln overweging genomen de mo. gelijkheid om een typisch Hol- landsch koor naar Amerika over te laten komen om door zang en dans het feest op te luisteren. Aan den Amerikaan- schen afgevaardigde let wei geen jury, doch slechts één Pensioenkwestie en opbouwtoelage. De ochtendvergadering. DE tweede gewone vergade ring van de tweede zit ting der Provinciale Staten, waarin een zeer lange agenda moet worden afgewerkt, is Dinsdagochtend, onder leiding van den Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. VV. C. Quarles van Ufford, begonnen, bij gewoond door alle leden, met uitzondering van de heeren Bouwman en van 't Westende, die door ziekte verhinderd zijn. Nadat eenige voorstellen van Ged. St. naar de afdeelingen waren verwezen, werd een aan vang gemaakt met de behande ling van de algemeene versla gen der afdeelingen, hetgeen herhaaldelijk tot breedvoerige discussie leidde. PENSIOENKWESTIE. Het voorstel tot afwijzing van een verzoek van gepensionneer- den van de S. A. des Tram ways a Vapeur, om verhooging van het hun door de P.Z.E.M. toegekende pensioen, ontmoette van verschillende zijden veel critiek. De heer A. C. de Baere (P.v.d.A.)) wenschte, dat de 'jaren door deze menschen in ihet oude bedrijf doorgebracht, |ten volle zullen meetellen. Hij werd hierin bijgevallen door de leden Kodde (St. Ger.), Kre- mers (Com.) en Schets, K.V.P. welke laatste er op wees, dat de betrokkenen het slachtoffer zijn geworden van de nalatigheid van hun vroegere werkgevers. Een ander geluid liet de heer Stemerding (C.H.) hooren; hij wees op de consequenties, die uit de verwerping van het voor stel van G. S. zullen volgen; men zal dan ook de pensioen regeling van het personeel van andere provinciale bedrijven moeten herzien. Namens Gedeputeerden ant woordde de heer van der Weel, dat G. S. de wensch koesteren zoo veel mogelijk in de nooden van de betrokkenen te voorzien. Hun aanspraak wordt ten volle erkend, doch het is zaak de juiste weg te kiezen. Volgens spr. is de door het Rijk aan gewezen weg de beste. De be frokkenen zullen van de Rijks regeling mer voordeel genieten dan wanneer er zooals zij vragen correcties in de be staande regelingen worden aan gebracht. „Het moreele recht moet hersteld worden", aldus de heer de Baare in tweede instantie, Enkele leden noodigden Ged.Jdoor~de Ptov. Staten uit de kwestie nader on- nomen, der oogen te zien. 1 Hierna werd gepauzeerd. De heer Van der Weel deelde daarop mede, -dat het voor de duur van één jaar zal gelden. Na hoofdelijke stemming werd het hierna aangenomen. OPBOUWTOELAGE. Het voorstel tot verleening van een opbouwtoelage over 19461947 aan het provinciaal personeel, bracht eveneens vele tongen in beweging. De heer Visscher (P.v.d.A.) deed aan dringend beroep op G. S. om geen midel onbeproefd te laten om tot een oplossing te komen. Een voorstel van den heer Kod de, om de toelage toe te kennen over 19451946, werd overge nomen. Mevr. van den Broecke (P.v.d.A.) stelde echter voor, het voorste! zoodanig tc wijzi gen, dat het personeel, dat na 1945 in dienst is getreden de toelage (20% van 't bruto loon of salaris) over 19461947 ont vangt. De voorzitter bracht dit amendement in stemming. De stemmen staakten echter (20 20), zoodat de behandeling uit gesteld werd. Zonder hoofdelijke stemming werden voorstellen tot toeken ning van een extra uitkeering aan gepensionneerden, van een invasie-toelage aangewezen Provinciaal personeel en tot het van toepassing verklaren, voor wat betreft het Prov. personeel, van de voor het rijkspersoneel voorgestelde sa'arisverhooging. Staten overge-: persoon is door de afdee- ing van het departement van Binnenlandsche Zaken, die der gelijke aangelegenheden regelt, aanbevolen eenige koren in Jeeland te gaan beluisteren, waaronder het koor „De Zeeuwsche Zangers", geheel afgezien van de vraag, of het inderdaad mogelijk zal zijn dit .voor uit te zenden, hetgeen nog nader onderzocht zal wor den Er ia herhaalde malen de ha- druk op gelegd, dat er vooral •jeen ve.wacütingen gekoesterd moesten worden. Heeft men dit toch gedaan, dan waa dat tegen beter weten in, en dan treffen nóch den Amerika an- schen gast nóch het Departe ment nóch .mijzelven schuld. Door deze Amerikaansche Hollanders in Michigan is zeer veel voor ons land gedaan het kader van de hulpactie en nog steeds wordt dit werk voortgezet. De eventueele uit zending van een koor zou dan ook meer gezien moeten wor den als een uiting van dank van het Nederlandsche volk aan hun stamverwanten Amerika, Het mag zeker niet zoo zijn, dat een dergelijk koor zou gaan om gelden in te za melen. Daar komt bij. dat door de organisatie van het Ameri- kaansche amusementsleven in vakbonden het nagenoeg on mogelijk is voor een niet-geor- ganiseerd gezelschap op te treden tegen entrée-prijzen, waardoor het anders wellicht mogelijk zou zijn dat een koor zichzelf zou bedruipen. Dat de Nederlandsche regeering zelve voor uitzending fondsen zou kunnen vinden, moet wel uitge sloten geacht worden. De gang van zaken ls ech ter weer een illustratie van dc recente uitspraak van La Guardia, directeur-generaal van de UNRRA: „De wereld draalt om drie dingen, het eerste is geld en de andere twee zijn niet belangrijk'.' Afgezien nog echter van de puzzle is er nog het probleem van de overtocht zelve. De booten zijn steeds zóó vol, dat het moeilijk zal zijn op de juiste tijd passage voor een betrekkelijk groot gezelschap te kunnen boeken. De uitzending van een koor is echter nog niet van de baan, de mogelijkheden worden on derzocht. Wellicht brengt de Inschakeling- van een of ande re maatschappij oplossing. Het is echter on zichzelve reeds van groot belang, dat men zich van Amerika uit op de hoogte heeft gesteld door een vooraanstaand man, die verder ook met de grootste be langstelling kennis nam van de Zeeuwsche toestanden. het c "Juk op Kastrup heeft veroorzaakt, zic.i niet had doen gevoelen. DE ROERKLEM. De deskundige piloot onder schreef volkomen de bevindin gen van de enquêtecommissie, die bekend heeft gemaakt, dat een roerklem, die door een nalatigheid niet tijdig zou zijn- verwijderd, de oorzaak van de ramp zou zijn geweest. Men kan zich afvragen of het met een onbestuurbaar hoogteroer mogelijk is tot een hoogte van meer dan 70 me ter op te stijgen. Viruly meen de van wel. „Als het zoo ge weest is", zoo zeide hij. ,,dan heeft Geysendorffer er niets van kunnen merken terwijl hij zrjn machine over de startbaan taxiede. Maar hij moet het bijna onmiddellijk in de gaten hebben gekregen toen .het toestel los kwam. Toen wa3 het echter te laat en kon hij niet wetende, wat er aan de hand was weinig anders doen dan doorzetten. Opnieuw landen op dat moment met 'n defecte stuurinrichting was Dractisch uitgesloten. Daarvoor had het toestel toch ook een te groote snelheid". Naar men weet is de roer- klamp op 80 meter afstand van het wrak teruggevonden. Normaal behooren de klampen in het toestel te worden opge borgen voa* de start. Dit schijnt er op te wijzen, dat de Den niet zooals het be hoorde in het vliegtuig aan wezig was doch zich nog in de staart zou hebben bevon den. Anders toch lijkt het waarschijnlijk, dat men het ap paraat tusschen de resten van de machine had moeten terug vinden. Terwijl het mogelijk is, dat de klamp bij de explosie van de machine op de grond 80 meter is weggeslingerd, sprak Viruly de mogelijkheid niet te gen. dat het apparaat reeds los is geraakt nog vóór de ma chine op de grond was terecht gekomen. De piloot wenschte niet op de bevindingen van de commissie vooruit te loopen. zoodat op de vraag of de pen wellicht juist is losgeschoten toen het vliegtuig een hoogte van 70 meter had bereikt (mogelijk door de luchtdruk of de pogingen van Geysendorf fer het hoogteroer naar boven te trekken) het deskundige antwoord van de enquête-com missie zal moeten worden af gewacht. ANDERE MOGELIJK HEDEN? Ten slotte verklaarde Viru ly nog geenszins overtuigd te zijn. Naar zijn weten onder zocht de commissie nog twee andere mogelijkheden die zeker in theorie, maar wel licht ook in de practijk de oorzaak van de ramp kunnen zijn geweest. HET GEWICHT. Sprekende over de critiek. die op de K.L.M. is uitge oefend, vooral in de Scandina vische bladen ten aanzien van de belasting der Dakota's, uit te Viruly zich met groote ver ontwaardiging. Hy vertelde, hoe hij met zijn collega's ge durende de oorlogsjaren 1600 vluchten met Dakota's heeft gemaakt van Londen naar Lis sabon, terwijl de machines een totaal gewicht hadden van 29.000 Engelsche ponden. In deze jaren is slechts één toe stel verongelukt en dat was de Dakota, waarin zich o.m. de bekende Engelsche filmster Leslie Howard bevond. Na de Duitsche capitulatie en bij de wederopbouw van de burger luchtvaart heeft de K.L.M. dit gewicht tot een maximum van 28.000 pond teruggebracht. Met dit gewicht kunnen wij de Dakota's nadat ze los zijn van de grond, op één motor tot 2000 meter hoogte optrekken, zoo verklaarde hij. Nu beweren de Zweden die de Dakota's niet zwaarder la den dan 26.000 pond. dat het gevaarlijk is deze grens tc overschrijden, waarmede ik het zeker niet eens ben. Dat hebben immers de oorlogsja ren wel bewezen. Maar dan nog: de verongelukte Dakota had het maximumgewicht van 28.000 pond niet bereikt eu woog slechts 26.500 Engelsche ponden. Al even groote wartaal noemde Viruly de meening als zouden het juist Dakota's zyn. die verongelukken. „Overal op de wereld vliegen de Dakota's in grootere getale dan andere machines en het soreekt dus vanzelf dat er meer Dakota's verongelukken dan machines van andere merken". N.C.R.V.-organist overleden Op 37-jarige leeftijd is te Hilversum de heer W. Wey- ïand overleden, die als orga nist van de NCRV groote be kendheid genoot. Op weg naar ie studio werd hij vlak voor het gebouw door een hartver lamming- getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9