Staten van Zeeland UIT DE PROVINCIE C Schermerhorn eischte: Siaaki hei vuren WALCHEREN LAATSTE NIEUWS DE PROVINCIE IS NOODLIJDEND. Moties over inpoldering die streken, die hiervan nog verstoken zijn, zoo spoedig mo- (Voortzetting van pag. 1) Het voorstel tot verhooging van de subsidie voor de Land en Tuinbouwcursussen in Zee land ontketende een levendige discussie in de gisteren gehou den Statenzitting. De heer Metselaar (A.R.) herinnerde eraan, dat goed on derwijs op land- en tuinbouw gebied noodzakelijk is voor veredeling van de land- tuinbouw. Hij zou echter gaarne zien, dat de subsidie niet f 0.50, doch 0.60 per cursist zal be dragen. De heer C. Boender (St. Ger.) meende, dat het goed zou zijn, wanneer de cursussen op meer plaatsen worden ge houden; de onderwijzers uit af gelegen deelen van de provin cie zullen dan mter belangstel ling toonen en in groo.ere ge tale deze actecursussen volgen. De heer Schout (Ged. Staten) antwoordde, dat men za. trach ten ten behoeve van de onder wijzers van Tholen en het Oos telijk gedeelte der provmcie een cursus in Roosendaal naast die in Goes in te stellen. Hei amen dement-Metselaar tot verhoo ging van de subsidie tot f 0.60 werd met 25 tegen 14 st .-romen aangenomen. De vele andere voorstellen ■waren alle hamerpunten. Daarna kwamen aan de orde de begrootlngsdebatten, waar- b'l vele voor Zeeland belang rijke kwesties werden behan deld. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) opende de rij van sprekers. Hij zeide de goede ge woonte van vóór 1040, waarbij men doet blijken van zijn per soonlijke inzichten bij de behan deling der begrooting weer te willen opvatten, schetste in het kort de ontwikkeling van de Partij van de Arbeid en dankte den Commissaris, dat hij be vorderd heeft, dat een sociaal democraat in de Ged. Staten is opgenomen. Hij betuigde zijn tevredenheid over het feit, da: de progressieve denkbeelden ook in het provinciaal bestuur steeds meer doordringen, doch betreurde het, dat er in Zee land nog steeds geen socialis tische burgemeesters zijn be noemd. NOODLIJDEND De voorzitter riep den spreker tot de'orde en wees hem erop, dat dit buiten het kade» van ae ve-gadering der Staten valt. De heer van Oorschot begon hierna met zijn beschouwing over de begrooting. Uitvoerig besprak hij de déplorabele fi- ir ncieele toestand der provincie. Wij gaan in de richt ng van groote noodlijdendheid en zul len dan aangewezen zijn op s*eun van het Rijk. waarbij men het beeld kan gebruiken, dat de lamme den blinde gaat lei den. Vele jaren bestond er een tekort van 50.000. Het valt te betwijfelen of wij dit tekort kunnen opvangen of wegwer ken, temeer daar het PZEM- plan er jaarlijks nog f 1.700.000 bijvoegt. Soreker ging hierna in op een aantal voor onze provincie be langrijke vraagstukken. Hij zei- de verontrust te zijn over een uitlating van minister Ringers, inhoudende dat opbouw vóór inpoldering gaat. Beide dienen te geschieden. Men kan niet te lang wachten met de inpolde ring in onze provincie, daar vol gens deskundigen de bruikbaar heid van de grond hierdoor vermindert. De heer van Oorschot zeide een motie te willen indienen, waarin er bij de Regeering op wordt aangedrongen, dat zij de ïnoolderingen in Zeeland, zoo vel als mogelijk is, zal bevor deren. „De P.v.d.A. stelt zich op het standpunt, dat de op de zee gewonnen grond nooit meer in privaat eigendom mag komen", aldus vervolgde de spreker. Heet teveel aan polders noem de hij belemmerend voor een gezonde ontwikkeling van land bouw en veeteelt. Centralisatie zal de agrarische vooruitzichten rooskleuriger maken. Aanslui tend hierop noemde hij het drie- éi'andenp'an, waarvoor meer gegevens beschikbaar moeten komen. DE PZEM. De N.V. vorm voor de PZEM noemde de heer van Oorschot onluist, want zij verhindert vol doende publieke contróle. Het Is zijn wensch, dat dit lichaam een p-ovinciaal hedrijf zal wor den. doch hij wil in dit verband nog geen voorstel indienen, om dat dit te overhaast zou zijn Wat het gasbedrijf betreft, meende hij, dat de noodige stappen moeten worden onder nomen om te weten te komen of inderdaad, zooals verluidt binnen 2 jaar mijngas aan Zee land geleverd za! worden Men mag niet het risico nemen, dat groote kapitaalinvesteringen na enke'e jaren blijken nutteloo® geweest te zijn. Spr. vervolgde, het waterlei din«hpdriif beziende, dat men naar'middelen moet zoeken om Officieele verklaring. Op de Dinsdag te Batavia gehouden bijeenkomst var. de Nederlandsche en Indonesische delegatie is de bezetting van de desa Krian nabij Soerabaja door de Nederlandsche troepen, besproken. De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft hierover het volgende medege deeld: Reeds geruime tijd vver. den de Nederlansche posten in Soerabaja regelmatig door re- publikeinsche troepen bescho ten. De republikeinen maakten hierbij gebruik van Nederland sche stafkaarten, waarop de Nederlandsche stellingen gelijk op de waterleiding aan te sluiten. Hij bepleitte het niet in stellen van eerste klasse-afdee- lingen op de veerbooten en de uitbreiding van de woningvoor raad in Vlissingen, omdat men hierdoor het gevaar kan afwen den, dat nog meer afdeehngen van -„de Schelde" naai andere gedeelten van ons land zullen worden verplaatst, daar het ar beiderstekort hierdoor zal ver minderen. Hij sloot met een motie hierover aan bij de woor den, die de heer Schillemans in de laatstgehouden Vlissingsche raad uitsprak. NOG EEN MOTIE. Baron van der Feltz (C.H.), die als volgende spreker be schouwingen gaf, beklemtoonde, dat de souvereiniteit van Ged. niet uit het politike leven ge weerd mag worden. Hij kon evenmin een vroolijk beeld van Zeeland's financieele positie feven; het is de eerste noodlij- ende provincie. Ook hij wilde een motie over de noodzakelijkheid van in poldering indienen, welke motie door alle partijen, behalve de P. v.d.A., is onderteekend. Zij ver schilde in zooverre van de motie van den heer van Oorschot, dat de noodzakelijkheid van een voorafgaande bespreking met België er in wordt erkend. Spr wees tenslotte op het belang van de industralisatie; Zeeland bezit meer industrieën, dan vele insiders, inclusief den minister, bekend zijn. De laatste spreker in de mid- O, die prjjsbeheersching. Ergens in Nederland ts een punaisefabriek die voor 12 cent per doosje punaises wilde ïabrlceeren. De prysbe- heersching vond dit te duur en de prijs werd niet goedgekeurd. De fabriek maakt thans toch punaises en ver koopt deze in België voor 16 cent per doosje! dagzitting, de heer Kodde (St.k. Ger.), richtte* evenals de heer van der Feltz, een aanval op de Partij van de Arbeid ei/wees er nadrukklijk op, dat het geloof niet van de politiek mag wor den gescheiden. Hij verklaarde zich geen voorstander van re- geeringssteun om de noodlij- aendheid van Zeeland te be strijden; wij zullen bouwen op de kracht van het Zeeuwsche volk en dan zullen we er met Gods hulp eerder bovenop zijn, dan wanneer wij een gift accep teeren uit de toch reeds be rooide Rijkskas, aldus spr. In verband met het vergevor derde uur werd we zitting hier na geschorst. Levenslang voor ex-burgemeester. By behandeling van het cassatieverzoek van den ex- burgemeester van Velzen, Tsjeerd van der Welde, heeft de procureur-fiscaal by de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. Langemeyer, verniett- fing van het vonnis van het msterdamsche Bijzon-ere ge rechtshof gerequireerd, waar. bij hij inplaats van de dood straf levenslange gevangenis straf wenschte te zien opge legd. DREIGDE MET TEGENMAATREGELEN. Baby in kinderwagen gedood. Dinsdagmorgen is op de terreinen van de firma B. te Wieringen een ernstig onge luk gebeurd, waarbij het 5 maanden oude dochtertje van de familie K. gedood is. De familie K. die uit de Wiertn- germeer geëvacueerd is, woont in de nabijheid van het fa brieksterrein en had. aange lokt door het zonnige weer, de baby in de kinderwagen op een stille plaats neerge zet op het fabrieksterrein. Een van de chauffeurs van de firma, die met een vracht auto aan het manoeuvreeren was, bemerkte de wagen niet en reed deze omver. Het kleintje geraakte onder de vrachtauto en overleed spoe dig na het ongeval. SCHOENENBONNEN BIJ VOORRANG. De uitreiking van schoenen bonnen aan hen wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 5 en die tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenen bon hebben ontvangen, zal op Zaterdag 8 Februari a.s. worden beëindigd. Zij, die op grond van het bovenstaande recht hebben op een schoenenbon, moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot de distributiedienst wenden om een schoenenbon in ont vangst te nemen. Dit geldt even eens voor hen wier stamkaart nummer reeds werd aangewe zen, doch die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Februari a.s. zal op de in 1946 aangewezen nummers van de stamkaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats heb ben. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaat selijk nader te bepalen dagen een schoenenbon uitreiken aan hen wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 3, 6 of 9. voorzoover zij nog in het bezit zijn van de inlegvelbon 614. Dit zijn dus degenen die thans zoo dringend schoenen noodig heb ben, dat zij niet kunnen wach ten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de ge legenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet overgelegd worden. De distri butiedienst zal van het inlegvel de bonnen 614 en 612 verwij deren. nauwkeurig- waren aangegeven en welke beschikbaar waren gesteld tijdens de onderhande lingen over de uitvoering van 'ret bestand. Prof. Schermerhorn richtte zich in een brief tot Sjahrir, waarin hy eischte, dat het ar tillerievuur op 25 Januari moest geëindigd zijn, anders zouden van Nederlandsche /-U de tegenmaatregelen genomen worden. De TRI scheen echter deze tegenmaatregelen te ver moeden, waarom de desa Kri an Sidoard.jo door de republi. keinsche troepen en civiele autoriteiten werd ontruimd. De bevolking werd met wapengeweld door de TRI verdreven. De suikerfabriek Krian" werd geheel vernield. Krian Sidoardjo is toen by afwezigheid van republikeln- sche autoriteiten door de Ne derlanders bezet. Er was dus geen sprake van een groot- scheepsche militaire actie. De commissie-generaal heeft Dinsdagavond een communiqué uitgegeven, waarin met be trekking tot de geveenten te Soerabaja wordt verklaard dat de gebeurtenissen een gevolg zijn van het van repubUk. zqde nog steeds uitbiyven van een duidelyk bevel tot staken van het vuren. De maatregel, waardoor de desa Krian Sido ardjo bezet werd, moet gezien worden als een zuiver po'itio- neele maatregel in een gebied, waar op dit moment geen dul- deiyk gezagsapparaat aanwe- zie ia- fHet ligt niet in de be doeling dit gebied als zooda nig in te lijven by het bezette gebied. Havenplan voor Breskens wordt gereed gemaakt. Naar wy vernemen wordt door do dienst van de Ryks- waterstaat in Zeeland op het oogenblik een volledig plan uitgewerkt voor de haven van Breskens. Hierby is een nieuwe binnenhaven geprojecteerd, ter- wyi ook een verbetering van de bestaande open haven ont worpen wordt. Waarschyniyk zullen de plannen over plm. twee maan- den zoover gereed zyn, dat zy aan de Regeering-kunnen wor den voorgelegd. Pas dan zal kunnen worden beslist of en wanneer tot uitvoering zal worden overgegaan Het betreft hier echter het gereed maken van volledig uitgewerkte plannen met kos tenraming enz., zoodat er alle reden is om aan te nemen, dat in Den Haag de ernstige wil aanwezig is om Breskens een haven te geven, welke de ze zwaar getroffen gemeente nieuwe toekomstmogeiykheden zal bieden. Gegadigden voor Industrie-terrein zijn er immers voldoende. Het wachten is op de haven! P.Z.E.M.-centrale produceerde meer dan in 1939. Het aantal opgewekte kilo watturen in de P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen bedroeg in 1945: 14.800.000; in 1946: 20.500.000, tegen in 1939: 19.500.000. De maximale belasting der centrale bedroeg in 1945: 5700 Kw. in 1946: 8000 Kw, tegen in 1939: 7000 Kw. De afname in Vlis singen bedroeg in 1945: 5.000.000; in 1946: 6.900.000, terwijl deze in 1939 bedroeg ".700.000 Kw. Uit deze cijfers kan worden geconcludeerd, dat de productie die van vóór de oorlog heeft overschreden. Van de afname in Vlissingen kan echter nog niet van volledig herstel worden ge sproken. KANAAL VAN TERNEUZEN In verband met werkzaam heden aan de brug- over de Oosteiyke arm van het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent zal de scheepvaart door die kanaalarm zy'n ge stremd op Donderdag 30 Jan 1947 van 12 uur tot 23 uur of zooveel langer of korter als noodig zal blijken. Kolennood. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland werd be sloten het navolgende telegram aan den Mi nister van Economische Zaken te zenden: „De Staten der Pro vincie Zeeland, heden in vergadering by een, 'verzoeken Uwe Excel lentie dringend, in ver band met de heerschen- de koude en de weinige voorraad van kolen by de kolenhandelaren, maatregelen te willen nemen tot het vervoe ren van kolen van de mynen naar de verschil lende deelen van deze provincie en tegeiyk een bon aan te wijzen om dadelqk tot distribuee- rlng over te kunnen gaan". Het voorstel tot ver zending van dit tele gram werd buiten de agenda om in deze ver gadering gedaan door den Commissaris der Koningin. Verburg en Mullié gelijk geëindigd. De laatste partij ln de wed- stryd om het schaakkampioen schap van Zeeland, die tus schen J. M. Mullié en M J. Quakkelaar, is Dinsdag: uitge speeld en in remise geëindigd. In een slecht staand eindspel wist Mullié op listige wjjze een half punt uit het vuur te slepen waarmee Quakkelaar uit Hansweert op het laatste oogenblik nog werd uitgescha keld. M. C. Verburg en J. M. Mullié zyn nu met elk 7'/? gunt geiyk boven aangekomen, len match tusschen deze twee spelers zal uit moeten maken, wie van belde kampioen van Zeeland wordt. Deze match zal vier partijen omvatten cn waarschynlijk deze en de vol gende week worden gespeeld. De eindstand van de, kam- pioenwedstry'd is 1 en 2 M. C. Verburg (Middelburg) en J. M. Mullié (Coüjnsnlaat), 7'/-» punt; 3 en 4 A. C. Reusen (Goes) en M. J. Quakkelaar (Hansweert), 7 punten; 5 en 6 K. Maartense (Middelburg) en H. Voorhans (Sluisk'l), 6 punten; 7 Dr. G. Volmer (Wolphaartsdyk) 1 punt BENOEMING. De heer P. M. Dikkenberg te Goes is benoemd tot be dryfsarts bij de P.T.T. te Haarlem. Te Veere is de havenver lichting van het Kanaal door Walcheren weder hersteld. i Het Ijs. Voor de derde maal in deze winter kunnen de schaatslief hebbers 'n Zeeland de gladde ijzers weer onder binden. In M'burg kan vandaag gereden worden en ook het ijs in de ves ten te Goes is thans betrouw baar. Op de „Kom" in Vlis singen mag nog niet worden gereden, maar liefhebbers kun. nen hun hart toch ophalen op „de laagte". De raad van beroep voor de ongevallenverzekering. De Commissaris der Ko. ningin in Zeeland heeft op de aesDetreffende vragen van net Statenlid, den heer P. Meliefste, geantwoord, dat er nog steeds niet is overgegaan tot het sa menstellen van de raad van beroep voor de ongevallenver zekering te Middelburg. De oorzaak hiervan js gelegen in het feit, dat na de bevrijding eenige vacatures waren ont staan, die niet dadelyk bezet konden worden. Pas in Decem ber j.l. werden, vla de kamer van koophandel enkele perso nen aanbevolen. Aan deze is inmiddels verzocht te berichten of zij een eventueele benoe ming in de raad van beroep zouden aanvaarden. Nog niet alle antwoorden zyn binnen, doch zoocra dit het geval is zal het college van Gedepu teerde Staten tot samenstel ling van de Jjsten overgaan, want het college ls van oor deel, dat een raad van beroep voor de ongevallenverzekering Middelburg noodig is. Middelburg Veel belangstelling voor „Nederland in oorlogstijd". De belangwekkende tentoon stelling „Nederland ln Oorlogs- tyd", die in de Concert- en Ge hoorzaal is ingericht, mag zich in een druk bezoek ver heugen. Van de geboden gele genheid om de expositie in groepsverband tegen geredu ceerde prijzen te bezichtigen, werd onder meer door de scholen gebruik gemaakt. De tentoonstelling trekt ook belangstellenden van andere plaatsen.Het goede voorbeeld hierin werd gegeven door de burgemeesters van verschillen de Walchersche gemeenten, die Vrydag jl. de opening- met hun tegenwoordigheid luister byzetten. Vlissingen Nood-badinrichting blijft gesloten. In de raadsvergadering, welke j.l. Vrr'dag te Vlissin- werd gehouden, kwam êen vraag van den heer Ma rijs (A.R.) aan de orde, welke de bedoeling had te bereiken, dat B. en W. zouden terug komen op hun besluit om met de heropening van het badhuis van „Goed Wonen" de noodbadinrlchting aan de Verl. Paul Krugerstraat te sluiten. De lieer Marys had echter weinig succes met zyn ver zoek. Wethouder van Oor schot (P.v.d.A.) rekende de raad voor dat deze inrichting de gemeente tot dusver reeds 350.per maand kostte. Een deel van de bezoekers zal toch zeker de voorkeur aan geven van de veel betere inrichting van „Goed Wonen" ïbruik te maken, zoodat het ikort w-~ -"bjlnlijk nog zou stygen. ook al zal het tarief wat verhoogd worden. Er ls nog aan de Woning- bouwver. „Gemeenschappelijk Belang", waarvan de heer Marys voorzitter is ge vraagd of deze de inrichting zou willen overnemen, maar begrypeiykerwijze voelde dit Trage wederopbouw. 20 burgemeester protesteeren. In het gemeentehuis te Roo sendaal is onder leiding van den heer dr. ir. Z. LI. van der Meer, dir.-generaal van de centrale directie voor de volkshuisvesting, een byeen- komst gehouden van de bur gemeesters der West-Brabant- sche gemeenten. De West-Brabantsche burge meesters drongen met klem aan op meer materialen en keerderf zich fel tegen de al te groote centralisatie in den Haag van het wederopbouw- werk, Ir. v. d. Meer moest aan de 20 burgemeesters me- dedeelen dat de houtpositie in de eerste maanden niet zal verbeteren. Postboot in het ijs. De postboot „Waddenzee", die van Amel Jid vertrok om te trachten het vasteland te bereiken, ligt nog steeds met haar tien passagiers op 400 meter van de pier Holwerd in het ys vast De bemanning, bestaande uit kapitein, machi nist en hofmeester, is Dins dagmiddag over het ys naar Holwerd getogen om proviand in te slaan. Het Duitsche probleem. Het Nederlandsch standpunt ten aanzien van Duitschfand, werd mondeling toegelicht voor de plaatsvervangers van de ministers van buitenland-gesteld. sche zaken, ter conferentie in Londen op Dinsdag j.l. De Nederlandsche delegatie bestond uit mr. van Vreden- burch dr. Hirschfeld en mr. Lamping. Kou in Europa. Uit geheel Europa worden lage temperaturen gemeld. Door vorst en sneeuwval zyn vele wegen in Engeland onbe rijdbaar. In Londen waar het zeg dagen heeft gesneeuwd, heerscht veel griep. Ook uit Parys wordt griep gemeld. Aan de Rlvièra sneeuwt het. Te Beriyn was de tempera tuur meer dan 25 graden on der nul. Vliegtuig vermist. Opnieuw wordt een vliegtuig van d« Chlneesche nationale luchtvaartmaatschappij ver mist, ditmaal met een beman ning van twee Amerikanen en 24 passagiers, onder wie buitenlandsche missionaris sen. Het toestel vloog van Hankou naar Tsjoengking. Toch atoombommen Na een onderhoud met pre sident Truman heeft Warren Austin, de Amerikaansche af gevaardigde by de veiligheids raad, verklaard, dat de V.S. niet zullen wyken voor pressie tot het verbieden van de ver vaardiging van atoombommen of de vernietiging van reeds bestaande, alvorens een prac- tlsch en uitvoerbaar systeem, dat de collectieve veiligheid waarborgt, in werking zal zyn Amerlkaansch vleesch. De V.S. hebben voor het eerste kwartaal van 1947 de exportquanta van vleesch eb vleeschwaren vastgesteld. Mer neemt aan, dat de uitvoer voor het grootste deel ln blik zal olaats hebben. Van de totale te exporteeren hoeveelheid (ruim 52 millloen pond) zul len Nederland en de overzee- sche gebiedsdeelen rüun 6.5 millloen pond ontvangen en België byna 7.5 millloen pond. President Soekawati. President Soekawati van de Republiek Oost-Indonesia, ar riveerde Dinsdagavond op het vliegveld Schiphol. Ter be groeting was o.a. aanwezig ae heer Hamelink, minister van financiën in de nieuwe republiek. De Duitsche grenzen. Dr. Kurt Schumacher, de leider der Duitsche sociaal democraten, verklaarde Dins dagavond te Beriyn: „Een vre desverdrag, dat de Duitsche grenzen in het Oosten, zooal3 die voorloopig te Potsdam zyn vastgesteld, definitief ver klaard, kan niet worden ge teekend", aldus radio Ham burg. Hy voegde er aan toe „wy moeten trachten zoovee.' mogeiyk gebied ten Oosten van Nelsse en Oder te verkrijgen". Minister Spaak zal van daag te Brussel voor de Bel gische diplomatieke vertegen- w ordigers in het buitenland een overzicht geven van de Belgische buitenlandsche poli tiek. bestuur er niets voor een der gelijke primitieve inrichting te gaan exploiteeren. De n .odbadinrichting biyft dus gesloten. Gevaarlijke obstakels. De heer Ventevogel (C.H.) irong er in de laatste raads vergadering van Vlissingen door middel van een schnf- teUjke vraag by B. en W. op aan de gevechtswagen, welke in nog steeds verwoeste toe stand aan de Kenau Hasse laarstraat ligt, zoo spoed-g mogeiyk te verwyderen, zulks Ln verband met het gevaar, dat deze voor het verkeer m het donker oplevert. In het antwoord werd door B. en W. me.egedeeld, dat de wagen en 't steenen muurtje, dat nier vlak bij ligt, nog voor het a.Sr—zomerseizoen zullen wor den opgeruimd. RIJWIELPAD LANGS DE KONINGSWEG. Op een vraag van den heer Marys hebben B. en W. van Vlissingen medegedeeld, dat het rijwielpad langs de Ko ningsweg zoo spoedig moge- lyk, althans eenigszins, her steld zal worden. vanging van wat door de inundatie is verloren gegaan, BEGROOTING 1947. In behandeling komt nu de begrooting der gemeente voor 19*7; h.erby komt o.a. ter sprake de vaststelling van het bedrag dat per leerling in 1947 beschikbaar wordt ge steld voor de exploitatiekosten der lagere scholen, welk be drag wordt vastgesteld tp 12.—; het aanstellen van een losse kracht ter secretarie, in verband met de zeer vele werkzaamheden; en de ver- hooging van de jaarwedde van den gemeenteopzichter en ge meentebode. Zonder hoofde- lyke stemming wordt daarna de begrooting vastgesteld met op de gewone dienst in ont vangst en in uitgaaf 81.194.88, en op de kapitaal- dienst 90.783 28. Het ge raamde nadêelige slot bedraagt 15.000.—. By de rondvraag vraagt de heer Kestel-o naar de uitbe taling van huurvergoeding voor afgebroken woningen. De voorzitter dee.c me" dat na afbraak geen vergoeding meer wordt betaald, doch dat de waarde per Mei 1940 wordt overgeschreven op het Groot boek, waarvan 4 rente per jaar wrrdt betaald. De heer Janse wyst erop, dat door het rooien van de boomen in de 'orpsstraat, het gevaar van het doorgaand verkeer zeer is toegenomen. De voorzitter vreest, dat hieraan weinig zal zyn te doen. Hierna sluiting. Grijpskerke LOOP DER BEVOLKING. De bevolking van Grypsker- ke is in de loop van 1946 met 292 personen toegenomen. Op 1 Jan. 1946 telde de gemeente 556 inwoners, waarvan 301 mannen en 255 vrouwen. 1 Ja nuari 1947 bedroeg het aantal personen 848, waarvan 456 mannen en 392 vrouwen. Serooskerke Gemeente-begrooting 1947 goedgekeurd. Woensdagmiddag, 22 Janu ari, kwam de raad der ge meente Serooskerke in voltal lige vergadering bijeen. Na ae nieuwjaarswenschen deelt de voorzitter mede. dat het aantal inwoners in het afgeloopen laar van 1250 tot 1627 is gestegen. By de Ingekomen stukken is een besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van net presentiegeld der raads leden op 3. Naar aanleiding van de door den heer Janse in de vorige vergaaering uitgesproken te. leurstelling, dat een paar be- ~s v_„i een .HiiU-./yiC ue electrificatic van zoo'n wyk kunen tegenh.utien, niettegen staande andere bewoners hier in meerderheid voor zyn heb ben B. en W, deze zaak on- de aanuachc '-ren.acne van Gedeputeerde Staten, teneinde zoo mogeiyk aan dergelijke ongewenschte toestanden een einde te maken. De heer Jan se is dankbaar voor wat B. en W. hebbpn gedaan. ue heer Kes«.eloo zcu graag z.en, dat dit in breecer verband zou worden be schouwd, b.v. in de vereenigmg van Burger- e.sen Secreta rissen. De vcorzitter zegt toe, hieraan zyn medewerking te verleenen. Goedgekeurd wordt de be grooting van de Vleeschkeu- rlngsdienst, kring Oostkapelle, voor 1947. Deze begrooting iluit me. un ge raam a tekort van 2166,53, waarin de tot de kring behoorende gemeen ten moeten by dragen. Aangenomen wordt een voorstel tot het sluiten van een kasgeidleening groot 25.000.voor 1 jaar, ren tende 17/8 by de Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier. Besioten wordt over de ja ren 1946 en 1947 aan het vas- ite personeel der gemeente een opbouwtoelage te verstrekken van 20 der grondjaarwedde. Vervolgens wordt op het per-or. tier gemeen'e van toepassing verklaard het K. B. van 14 December 1946, h.udende verbetering van cte financieele positie van het overheidspersoneel. Daar wordt overwogen, dat de werkzaam heden van den gemeentege neesheer niet zyn toegenomen, wordt hiervoor een uitzonde ring gemaakt. Besloten wordt aan het Be stuur der Vereeniging voor Christeiyk Volks.nderwys me dewerking te verleenen voor het aan-?haffen van meubi lair en leermiddelen, ter ver Tribunaal Middelburg. Bunkerbouwer staat terecht Het Middelburgsche Tribu naal hervatte in de zitting van Maandag het cn^erroek in de zaak tegen den 51-jarlgen 'immprm^n-rannemer. J. C. de M., uit Vlissingen, die er van beschuldigd wordt voor de Duitsche Wehrmacht te heb ben gewerkt. Verdachte bleef ook nu ont kennen dat hii munitiebunkors zou hebben gebouwd; een uit voerder kwam dit bevestigen. Geen van belde kon echter het verschil aangeven tusschen een munitie, en een levensmid delenbunker, welke laatste soort wel gebouwd was. Het kwam vast te staan, dat verdachte vrijwillig in schreef op werkzaamheden voor de Wehrmacht. Het pleidooi von den ver dediger, mr. Vermaas, moest v/orden uitgesteld. Kerknieuws AFSCHEID Ds. D. v. SWIGCHEM. Onder groote belangstelling nam ds. D. v. Swigchem, afkom stig uit Middelburg, wegens vertrek naar Haamstede Zon dagmorgen in de Valkenbosch- kerk afscheid als evangtlisatie- predikant van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-West Namens de colleges alsook namens de classis 's-Graven- hage richtte ds. J. C. J. Kuiper een woord van hartelijke dank en afscheid tot ds. en mevr. v. Swigchem, staande zong de schare het echtpaar v. Swig chem toe Gez. 29 (gew.) „Va der, sla hen steeds in liefde gade. Zoon des Vaders, schenk hen Uw genade". ~)s. v. Swigchem dankte met een kort woord, waarna de in drukwekkende dienst besloten werd met het staande zingen van Gez. 5:3: „Uw koninkrijk koom toch, o Heer". Velen hebben na afloop ds. v. Swigchem de hand ten afscheid gedrukt. Zondag 9 Febr. a.s. doet ds. v. Swigchem te Haamstede in trede, na te zijn bevestigd doqr zijn neef, ds. L. Oranje van 's- Gravenhage-West. Aan de vooravond van zijn vertrek hebben allen die in de centrale commissie met ds. v. Swigchem in het evangelisatie werk van den Haag-West sa menwerkten. hem op hartelijke wijze gehuldigd. Toespraken werden tot hem gehouden door ds. Joh. Meijnen van den Haag- West en ds. C. B. Bavinck van Groot den Haag en van Geref. Voorburg namens de kring evangelisatie-commissies. Ds. BEL NAAR AMERIKA. In April a.s. zal, naar verno men wordt, Ds. J. B. Bel, pre dikant bij de Geref. Gemeente te Dirks!and, scheepsgelegen heid krijgen om zijn voorgeno men reis naar Amerika te aan vaarden. Ds. Bel za! ongeveer 3 maanden de Geref. Gemeenten in Amerika dienen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Domburg Ds. G. H. van Willensw&ard te Ellewoutsdyk. Beroepen te Ossendrecht: J. lellema, cand. en legerpred. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Nleuwerkerk M. Bloemkolk te Gapinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2