Radio Scheveoingeo Consumentencrediet DE K.L.M.-RAMP begint UIT DE PROVINCIE THOLEN Schouwen en DuivelanJ Zeeawsch Vlaanderen in de vrije lucht! DRUKSTE STATION OP EUROPA'S KUST. Schepen roepen op. (Van onzen specialen verslaggever) Het ziet er naar uit, dat Rauio Scheveningen het groot ste kuscstation ter wereld gaat worden. Nu reeds overvleugelt zÜ alle andere radiostations van de gehteele Europeesche kust en moet in het wereld verkeer slechts Portishead in Engeland als meerdere erken nen. Doch hoewel Radio Scheveningen er in de eerste plaats is voor de eigen scheepvaart, roepen hoe lan ger hoe meer buitenlandsche schepen haar aan, daar zij be trouwbaar is. de gehee.e oag in de lucht zit en de berich ten met groote accuratesse ontvangt en uitzendt. Het in ternationale verkeer over de zee breidt zich meer en meer uit. -Lacio Scheveningen is be kend, gaarne vertrouwt men zich aan haar toe. „Wat eigenaardig, dat wij Radio Scheveningen hier in dit schoollokaal in IJmuiden moeten zoeken", zeggen wij tegen den directeur van het Radiostation, den heer C. van GeeL VERHUISD. „Och, ongeveer in 1928 is he„ ove. gegaan van Schevenin gen hierneen en daar de naam bekend was, is die niet veran derd. En dat wtf in twee klas- se.okalen van een lagere school zijn ondergebracht is de scnuld van de oorlog", zegt de heer van Geel ons. In het be ginstadium van Radio Scheve- ningen had men met weinig schepen te doen. Doch de sche pen, die van dit kuststation gebruik maakten, werden tal rijker. Onmogelijk was het de ontvangst en de uitzending van berichten naast elkander te houden. Daarom bleven de zendmasten in Scheveningen in de oorlog afgebroken, waardoor nu de antennes zijn bevestigd aan een gashouder en gingen de ontvangst- en zendtoestellen naar Umuiden, waar na de oor.og niets over bleef en men de antennes nu ziet bevestigd aan de Water toren, die vlakbij het school gebouw staat. „Op welke golflengte zendt U uit?" „Op de 652, 713, 2200 meter en op de kortegolf zen der in de 18, 24. 34, 36 en 54 meter band". De geheele dag luis teren de telegrafisten inge spannen voor hun toestellen naar oproepen van schepen. De oproepen komen over oe 600 meter golf binnen. Deze wordt direct vrijgegeven voor andere oproepen, waarng. Sche veningen op de 652 gaat zen den. DE WALVISCHVAARDER. „Iedere avond, ongeveer vijf uur hebben w$j contact met de Willem Barendsz", zep4" de directeur. „Dan komen persberichten voor het vader land door". „Het is nu kalm", veronder stellen wij, als wij de telegra fisten rustig aan hun toestel len zien draaien „Altijd in de morgenuren. Van vijf uur 's middags tot één uur 's nachts is de druk ste trjd. Niet altijd is een schip te hooren. Wij moeten een gunstige tijd afwachten cn die ligt voor de meeste schepen tusschen de genoemde uren. Dit hangt van de positie van het schip af." Doch steeds is Radio Sche veningen in de lucht. Automa tisch gaat het „pauzeteeken" door: CQ... de PCH... ant woordt achttien meter... CQ... de PCH... CQ... de PCH... ZIJ WAREN VERHEUGD. Direct na de bevrijding, in Juni 19-15, zat de PCH, Sche veningen Radio, weer in de lucht. Alle kuststations in de omtrek, die haar hoorden, wa ren verheugd. Een schipper seinde: „Welkom In de vrije lucht". Maar het bedrijf was nog niet volmaakt. Men be stelde de toestellen in Ameri ka, die nog moeten komen en zocht allerlei mogelijkheden. De „Tarakan", die een korte- golfinstallatie aan boord had in de Amsterdamsche ha ven lag, werd voor dit doel lebruikt, later de „Mapia". üen soort drijvend filiaal. En langzamerhand begon het op iets te ljjken van voor de oor- l0f» eerste repatrieerings- schepen kwamen. Radio Sche veningen werd aangeroepen. Er was nog geen luchtpost. Radio Scheveningen maakte alles in het moederland voor de terugkeerende landgenooten in orde. Een meisje werd ziek aan boord van de „Oranje" in de Middellandsche Zee. Radio Scheveningen gaf binnen een half uur een medisch advies van het Roode Kruis in Den Haag door en het kind genas. Nu heeft het kuststation contact met de troepenschepen „En het eigenaardige is"! zegt de heer van Geel, „dat de jongens als zij Gibraltar zijn gecasseerd, telegrammetjes naar huis gaan zenden. Dan komen zij zeker te ver van kuis". VOLDOENDE PERSONEEL. „Kunt U alles verwerken?" „Ja. V/ij hebben gelukkig voldoende personeel. In De cember moesten wij 28.000 te legrammen verwerken, waar van a'leen al op Oudejaars avond 1SOO". Die berichten komen van de groote schepen boven 1600 ton, die verplicht zfln een ra^io-telegrafist aan boord te hebben, terwijl de kleinere schenen radiotelefonie nemen, waardoor zij recht streeks met hun reeder of met moeder de vrouw kunnen spreken. _,En als een schip in nood verkeert? Wordt dan dezelfde golflengte gebruikt?" „Neen,dan wordt de 182 metergolf, de z.g. noodgo'f, ngesteld". Dan waarschuwt Radio Scheveningen de red dingsoosten. de s'eeDbooteh en de Marine in verband met het mijnengevaar. O, die prijsbeheersching. Ergens in Nederland Is een punaisefabriek die voor 12 cent per doosje punaises wilde ïabriceeren. De prijsbe heersching vond dit te duur en de prijs werd niet goedgekeurd. De fabriek maakt thans toch punaises en ver koopt deze in België voor 16 cent per doosje! Levenslang voor ex-burgemeesier. Bg behandeling van het cassatieverzoek van den ex- burgemeester van Veizen, Tsjeerd van der Welde, heeft de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. Langemeyer, vernieti ging van het vonnis van het Amsterdamsche Bijzon ere ge rechtshof gerequireerd. waar bij hij inplaats van de dood straf levenslange gevangenis straf wenschte te zien opge legd. Waarom „Pen Gun" moest verdwijnen. De minister van oorlog heeft op van vragen van het TweedeKamerlid, de heer Roosjen, o.m. medegedeeld, dat de moeilijkheden, welke ge leid hebben tot het verdwijnen van „Pen Gun" als blad voor de Ned. Strijdkrachten, hun diepere oorzaak vinden in het feit. dat de hoofdredacteur en de voornaamste redacteur van het blad der stichting tevens respect, voorzitter en lid van het stichtingsbestuur waren, terwijl eerstbedoelde zij het ongetwijfeld met lofwaar dige bedoelingen bovendien financieel bij de uitgave was betrokken. Hierdoor werd de voorlichting van den Ned. mi litair gemonopoliseerd in de handen van twee aan niemand verantwoordelijke personen, die in geen enkel militair dienstverband meer stonden. Poolsche eischen aan Duitschland. Een en een kwart millloen deelnemers Enkele waarschuwingen. Het ministerie van financiën deelt het volgende mede: Sedert de termijn voor het aanvragen van een consumen tencrediet op 14 December de finitief werd gesloten, is met spoed een begin gemaakt aan de uitgifte van voorschotboek jes. Uit de van 832 districtsra den binnengekomen opgaven is gebleken, dat 273.824 aanvra gen werden ingediend, voor een overgroot deel bestaande uit aanvragen van gezinnen. De 149 resteerende districtsraden be treffen kleine gemeenten, zoo dat de thans bekende cijfers als doorslaggevend worden be schouwd. Uit de totdosver behandelde geval.en blijkt, dat het gemid deld te verstrekken crediet on geveer 475 beloopt Dit be- teekent, dat per aanvrage 4 a 5 personen van het crediet pro- fiteeren, zoodat in het geheel mag worden aangenomen, dat ruim V/a milHoen personen voor het crediet in aanmerking wen schen te komen. Zooals te ver wachten was, is de belangstel ling het grootst in de dicht bc.olkte centra, met name in de industriegebieden. Zoo heb ben de provincies Noord- en Zuid-Hoi.and tezamen ongeveer de helft van het aantal aanvra gen, doch ook in de geteisterde gebieden blijkt een bijzondere belangstelling voor dit crediet D tc bestaan. Palestina-conferentie Inmiddels werden ongeveer 20 nm yoorschothoekjes uiige- u t uden gehou- reikt met een uitstaand crediet den zou worden Is voor on- van circa 9.000.000. Het een- bepaalde tijd verdaagd. traal bureau voor het consu mentencrediet verwacht, dat men omstreeks 15 Februari a.s met het uitreiken der voor schotboekjes over de geheele linie gereed zal zijn. Alsdan zal ook ae geldig verklaring van de eerste waardebonnen plaats hebben. Het is intusschen gebleken, dat verscheidene personen reeds thans met hun waardebonnen van het consumentencrediet bij de detailhandel goederen trach ten te koopen. Tot dusverre zijn echter nog geen waarde bonnen geldig verklaard. Het is aan leveranciers daarom ver boden reeds nu op waardebon nen goederen af te leveren. Daar niet alle waardebonnen zullen worden geldig verklaard, loopen detaillisten, die deze waardebonnen reeds thans in betaling aannemen, bovendien 't gevaar, dat zij bonnen accep teeren, die straks waardeloos zullen blijken te zijn. Detaillisten, die waardebon nen in betaling wenschen te nemen, dienen zich vooraf te voorzien van een identiteits bewijs. Voor inlichtingen hier over kan men zich wenden tot het plaatselijk secretariaat van de bedrijfsgroep detailhandel of, indien ter plaatse niet een der gelijk secretariaat is gevestigd, tot de distric'sraad voor het consumentencrediet. Maandagmiddag heeft Po len aan de speciale plaatsver- vangers der groote vier te Londen een gedetailleerd me morandum Inzake Duitschland doen toekennen. Hierin w.r- den vèrreikende economische en politieke eischen naar vo. ren gebracht, die volgens het memorandum echter niet als wraakneming op Duitschland moeten worden beschouwd. Polen schat zijn materieele verliezen op ruim elf en een half milliard dollar. Industri- eele uitrusting uit Duitsch land z-u zeer welkom zijn. Wat de nieuwe grens tusschen Polen en Duitschland betreft, behoudt Polen zich het recht voor een gedetailleerd plan voor te leggen. Fritzsche staaf ferecht. Voor het zuiveringstribunaal te Neurenberg is Maandag het proces tegen Hans Fritz sche begonnen. Hij was vroe ger directeur van Goebbels. ministerie van prspaganda en werj door het Internationale tribunaal voor oorlogsmisda den vrijgesproken. Ds handel met Duitschland. De Engelsche en Amerikaan- sche gedelegeerden, die met Nederland onderhandelden over de hervatting van de Neder- landsch-Duitsche handel heb ben na hun terugkeer te Berlijn verklaard, dat Nederland cp vele punten niet tevreden ge- ste'd kan worden. Duilschland is te arm voor de aankoop van versche groen ten en het heeft geen deviezen voor het gebruik van de Rot- terdamsche haven, welk gebruik daarom moet wachten op de herleving" van de Duitsche in dustrie. Amerlkaansch vliegtuig neergestort. Te Klrtland in Nieuw Mex.co (Vereenigde Staten) ts een vliegend fort neergestort. De twaalf of veertien inzit tenden zijn gedood. Het vlieg tuig stortte ongeveer 100 me ter van de startplaats neer en vloog in brand, - Te Gent is overleden ba- lon K. G. W. van Wassenaer die sedert verscheidene jaren Ned. consul te Gent wi Havenplan voor Breskens wordt gereed gemaakt Naar wjj vernemen wordt door do dienst van de Rijks waterstaat ln Zeeland op het oogenblik een volledig plan uitgewerkt voor de haven van Breskens. Hierbij is een nieuwe binnenhaven geprojecteerd, ter wijl ook een verbetering van de bestaande open haven ont worpen wordt waarschijnlijk zullen de plannen over plm. twee maan den zoover gereed zijn, dat zij aan de Regeering kunnen wor den voorgelegd. Pas dan zal kunnen worden beslist of en wanneer tot uitvoering zal worden overgegaan Het betreft hier echter het gereed maken van volledig uitgewerkte plannen met kos tenraming enz., zoodat er alle reden is om aan te nemen, dat in Den Haag de ernstige wil aanwezig ls om Breskens een haven te geven, welke de ze zwaar getroffen gemeente nieuwe toekomstmogelijkheden zal bieden. Gegadigden voor industrie-terrein zijn er immers voldoende. Het wachten is op de haven! De raad van beroep voor de ongevallenverzekering. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland heeft op de desbetreffende vragen van het Statenlid, den heer P. Meliefste, geantwoord, dat er nog steeds niet is overgegaan tot het sa menstellen van de raad van beroep voor de ongevallenver zekering te Middelburg. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat r.a de bevinding eenlge vacatures waren ont staan, die niet dadelijk bezet konden worden. Pas in Decem ber j.l. werden, via de kamer van koophandel enkele perso nen aanbevolen. Aan deze is inmiddels verzocht te berichten of zij een eventueele benoe ming in de raad van beroep zouden aanvaarden. Nog niet alle antwoorden zijn binnen, doch zoo-ra dit het geval is zal het college van Gedepu teerde Staten tot samenstel ling van de lijsten overgaan, want het college is ven oor deel, dat een raad van beroep voor de ongevallenverzekering te Middelburg noodig ls. P.Z.E.M.-centrale produceerde meer dan in 1939. Het aantal opgewekte kilo watturen in de P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen bedroeg in 1945: 14.800.000; in 1946: 20.500.000, tegen in 1939: 19.500.000. De maximale belasting der centrale bedroeg in 1945: 5700 Kw. in 1946: 8000 Kw, tegen in 1939: 7000 Kw. De afname in Vlis singen bedroeg in 1945: 5.000.000; in 1946: 6.900.000, terwijl deze in 1939 bedroeg 8.700.000 Kw. Uit deze cijfers kan worden geconcludeerd, dat de productie die van vóór de oorlog heeft overschreden. Van de afname in Vlissingen kan echter nog niet van volledig herstel worden ge sproken. KANAAL VAN TERNEUZEN In verband met werkzaam heden aan de bru^ over de Oostelijke arm van het kanaal Van Terneuzen te Si Annaland UITVOERING „ACCELERANDO". Op Donderdag 30 Januari a.s. ;eft de muziekvereeniging "Accelerando" te St. Annaland haar jaarlijksche uitvoering in Wij kennen de Duitschers. De heer Kenneth Lindsay, onafhankelijk parlementslid voor de Engelsche universitei ten, vertoeft op het oogen blik in Nederland voor het houden van lezingen over het Britsche onderwij swezen het Britsche parlement. Naar zijn meening moeten de Nederlanders ingeschakeld worden bij de heropvoeding van het Dultsche volk en de toekomstige cultureele ontwik keling- van dat volk, daar zij de Duitschers beter dan de meeste naties kennen. Gevangene laten ontsnappen. Voor de krijgsraad te velde te 's-Gravenhage stonden twee soldaten terecht, aan wier schuld het te wijten was. dat sen arrestant dien zij hadden moeten overbrengen van het Huis van Bewaring- naar een ziekenhuis ontsnapte. Zij wer den veroordeeld tot resp. 3 en 2 .veken hechtenis. DE „LEND-LEASE" OVER EENKOMST. Te 's-Gravenhage arriveerde de heer Alden Boyd, werk zaam aan het Amerikaansche bureau van den commissaris voor buitenlandsche liquidatie van de leen- en pachtwet- overeenkomst. Hij zal besprekingen voeren met het Ned. ministerie van financiën ten einde de nog overblijvende vraagstukken op te lossen vóór een ontwerp overeenkomst voor c'e liqu'da- tie van de Amerikaansch— Nederlandsche leen- en pacht, wet-overeenkomsten wordt ge- teekend. Gent zal de scheepvaart door die ltanaalarm zijn ge stremd op Donderdag 30 Jan. 1947 van 12 uur tot 23 uur of zooveel langer of korter als noodig zal blijken. ZUPE—NUMANSDORP. Van de zijde van de Rotter- damsche Tramweg Maatschap pij deelt men mede dat van de veerdienst ZijpeNumansdorp (haven) de tweede verbinding vice-versa uitvalt. BENOEMING Naar de Provinciale Griffie ons mededeelt is de heer A. P. Bolier met ingang; van 1 Maart benoemd tot goederenxierk van de Prov. Stoombootdienst met standplaats Terneuzen. ZUIVERING. Bij minisberleele beschikking is op grond van de desbetref fende bepalingen van het zui veringsbesluit 1945, met in gang van 14 Augustus 1946 ontslag verleend aan P. v. Cruyningen te Zuidzande, hooi ding eland van het water van schap „Het Vrije van Sluis". Zierikzee BIJENHOUDERS- VEREENIGING. De bijenhoudersvereeniglng Schouwen-Duiveland hield Za terdagmiddag in „Concordia" te Zierikzee haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer C. A. Hartog, memoreerde het overlijden van den secretaris- penningmeester. Dit is de eerste vergadering sinds het samenvoegen van beide bijen- houdersvereenigingen op het eiland. Besloten werd deel te ne men aan de deze zomer in Haamstede te organiseeren land- en tuinbouw tentoonstel ling. De rekening over 1946 sloot met een nadeellg slot van 49,41. Bij acclamatie werd de voorzitter herkozen, Als afgevaardigde naar de Ai- gemeene vergadering werd de heer W. J. v. d. Berg be noemd. Bruinisse AANBESTEDING. Voor rekening van het Wa terschap Bruinisse is aanbe steed het bouwen van een wo ning voor den waterbouwkun dige en een sluiswachterswo- ning v Hoogste inschrijver: A. Ver meulen te Moerdijk voor 64.400. Laagste inschrijver: N. W. en I. Wassenaar en Co te Wassenaar, voor 45.450. In totaal waren 21 inschrij- vingsbiljetten binnengekomen. De gunning werd aangehouden. oold~'?at. Jaarvergadering „Helpt elkander". De varkensvereen. „Help: Elkander" te Hoofdplaat hield dezer dagen haar jaarvergade ring. De voorzitter H. Scher- beyn, die periodiek moest af treden, stelde zich niet meer herkiesbaar. Als voorzitter werd gekozen de heer C van Acker. Als nieuwe bestuursle den werden gekozenA ihanghe en P. Plclaet. Het en tree-geld werd op 3 ge bracht en de contributie op 40 cent per maand en per varken De vergoeding van den secre- tarls-pènningmeester werd verhoogd tot 150. de zaal van den heer A. Gaa- keer. Een tooneelstuk, getiteld „Melders «5c Co." zal door en kele leden en begunstigers der vereeniging worden opgevoerd. St. Maartensdijk VERBETERINGEN VAN RIOLEERINGEN EN STRATEN Met de verbetering van de rioleering en het dempen van de sloot a Ier de woningen in de BoschsLraat te St. Maartens dijk is thans een aanvang ge maakt. Deze verbe'.ering wordt door de bewoners ten zeerste toegejuicht. Men hoopt, dat er spoedig een begin gemaakt wordt met het opnieuw bestra ten van de hoofdweg gelegen aan Achterbosch, daar deze weg al jaren in desolate toestand verkeert. Tholen Tot bode van het zieken fonds van het Groene Knus te rholen—St. Philipsland werd gekozen de heer K. Kurv<nk te Tholen, zulks in de vacatu re Leinse te St. Philipsland. H.M. de Koningin onder de jeugd van Amsterdam. H.M. de Koningin maakte Maandagmiddag een wandeling door Am ster Jam. Noord. Hon. derden kinderen verdrongen zich om H.M. de Koningin, die onvermoeid groetend en wni. vend drie kwartier door de straten wandelde. Na afloop heeft H.M. de Ko ningin aan adjudant J. B. Greb- ber, van de Amsterdamsche motorpo.itie prsoonMjk de zil. veren eere-medaille van de Oranje Nassau Orde overhan digd. De adjudant begeleidt de Koningin als zij Amsterdam bezoekt en hij heeft dat reeds 26 jaar trouw gedaan. Rusland vóór Dul.sdie eenheid. De Russische vertegemvoor- J.ger op de conferentie van de groote vier te Londen lieeft »oorstellen Ingediend voor de Duitsche vroJesconf eren tie. De Russen wenschen de Instelling van een centrale Dultsche re geering, die te zijner tijd zal geraadpleegd worden over het vredesverdrag. De Russen staan er op, dat het verdrag in zijn voorloopige vorm alleen door de groote vier zal worden opgesteld. Later zal dan een conferentie .vorden gehouden, waaraan an deren deelnemen. Sport BILJARTEN Zaterdag werd te Renesse om het kampioenschap 5e klasse N B.B. biljarten, afdee- ling Schouwen-Duiveland, ge speeld. Kampioen werd de heer Schot uit Zierikzee, met een algemeen gemiddelde van 2,29. Kerknieuws AFSCHEID Ds. D. v. SWIGCHEM. Onder groote belangstelling nam ds. D. v. Swigchcm, afkom stig uit Middelburg, wegens vertrek naar Haamstede Zon dagmorgen in de Valkenbosch- kerk afscheid als evangelisatie- predikant van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-West. Namens de colleges alsook namens de classis 's-Graven hage richtte ds. J. C. J. Kuiper een woord van hartelijke dank en afscheid tot ds. en mevr. v. Swigchem, staande zong de schare het echtpaar v. Swig chem toe Gez. 29 (gew.) „Va der, sla hen steeds in liefde Nieuwe burgemeester voor Wemeldlnge. OE HEER C. N. F. VAN SAS UIT AALSMEER. Bij Kon. Besluit van 24 Ja nuari is met ingang van 1 Fe'or. benoemd tot burgemeester van Wemeldinge de heer C. N. F. van Sas te Aalsmeer. De heer van Sas is geboren te St. Maartensdijk op Tholen op 14 Januari 1911. Zijn ambte lijke loopbaan begon hij als vo lontair ter secretarie van Poort vliet, waarna hij in 1930, na het diploma gemeente-admini stratie behaald te hebben, be noemd werd als ambtenaar ter secretarie van Aalsmeer. Thans is hij daar commies-chef, tevens administrateur van de gemeen telijke dienst voor sociale zorg. In de loop van de jaren heeft de nieuwe burgemeester deel uitgemaakt van tallooze comité's en organisaties op maatschap pelijk gebied. De heer van Sas is ongehuwd en behoort tot de Ned. Herv. kerk. Hij is bij geen politieke partij aangesloten. Vitaminemelk ja of neen IN VLISSINGEN WORDT ZIJ VERKOCHT. Het komt de laatste tijd steeas meer voor, dat men in melkzaken en op melkbezor gerswagens in Amsterdam ziet aangekondigd: „Vitaminen D- en A-melk hier verkrijg baar". Dit is melk, waaraan een emulsie, van vitamineolie, is toegevoegd en die speciaal bedoeld is als kindervoedsel. De gezamenlijke vitamine- melk verkoopende bedrijven nebben thans een actie ontke tend om hun product dat in Amerika en Zweden reeds rui me toepassing vindt, officieel erkend te krijgen. De Keuringsdienst voor Wa ren te Goes keurt de handel ln deze melk niet goed, omdat de Warenwet verbiedt, dat er aan melk iets wordt toegevoegd of onttrokken. Verkoop van vi tamine-melk in Zeeland is ge constateerd bij een melkhande- iaar in Vlissingen, d!e de emul sie van elders ontvangt en aan de melk toevoegt. Zijn verkoop wordt echter niet belemmerd. Wat de haven van Vlissingen verwerkte. Door de N.V. Haven van Vlissingen is een jaar-overzicht uitgegeven, waarin ln het al gemeen dezelfde feiten worden gememoreerd, welke burge meester mr, B. Kolf j.l. Vrij dag reeds in zijn Nieuwjaars rede in de gemeenteraad naar voren bracht. Aan het over zicht is echter nog toegevoegd een overzicht -ver de ver werkte hoeveelheden in 1946, 1945 en een vóór-oorlogsch jaar: 1938. Diverse soorten lading: 1938: 19.486 t.: 1945: 26.490 t.; 1946: 32.892 t. Stsenen: 1945: 11.969.000 at.; 1946: 6.138.000 st. Dakpannen: 1945: 135.000 st.: 1946: 263.000 st. Melasse: 1938: 12.358 t; 1946: 11.672 t. Aantal schepen: zeeschepen 1938: 2421, 2.8S3.282 Nil T.; 1945: 14, 3.883 t.; 1946: 332, 83267 t. Binnenschepen 1938: 1878, 333.331 t.; 1945 727, 175.421 t.; 1946: 657, 184.011 t. SCHOENENBONNEN BIJ VOORRANG. De uitreiking van schoenen bonnen aan hen wier stamkaart- nummer eindigt op het cijfer 5 Md'e 7non des'Vaders schenk en die *usschen 1 Januari 1945 gade. Zoon des vaders, scnenK en 1946 geen schoenen- De oorzaak. Nader wordt uit Kopenha gen gemeld, dat op 70 meter afstand van het verongelukte vliegtuig een roerklamp is gevonden. Men neemt nu vrij alge meen aan, dat deze roerklamp, die dient om bij het staan op het veld de stuurinrichting vast te zetten, deoorzaak is geworden van het .ngeluk met de Dakota Het niet weghalen van de klamp, waardoor het hoogteroer niet vrrj kan be wegen, zou een uitwerking kunnen hebben als te Kopen hagen werd waargenomen. Het blad „Berlinske Tiden- ie" te Kopenhagen meldt, dat op de bewuste dag het weg halen van de wieïblokken en roerklampen was opgedragen aan een 19-jarige jongen, die slechts drie weken in dienst was. De j:ngen herinnert zich slechts de wieïblokken te heb- ben verwijderd. Van K.L.M.-zyde wordt me degedeeld, dat het laadgewichf van de verongelukte Dakota 150 kilogram beneden het t.oe- 'aatbare maximum voor deze "oestellen is gebleven. De Deensche luchtvaartau toriteiten hebben het gebruik van de Deensche vliegvelden -erboden voor Dakota's, wel ker totaal gewicht bij de lan ding de 11.080 kg. overschrijdt, terwijl het gewicht bij de start niet grooter mag zijn dan '1.450 kg. De Amerikaansche piloten hebben in verband met de veel vuldige rampen geweigerd met D.C. 3 toestellen te vlleaen. wanneer het maximum gewicht voor de start op 14 Ö00 kg blijft gehandhaafd. De K.L.M. toestellen zijn D.C. 47-typen waarvoor een' startgewicht van 12.700 kg. is vastgesteld. In tusschen is door de Scandina vische landen de gewichtsgrens voor de lakota toestellen be. paald op 11.450 kg. ljsberlchten De- A.N.W.B. deelt mede: In Zuid Holland is het ijs over het algemeen slecht en onbetrouwbaar. Dit geldt o.m. voor de Kaag en het Braas- semer meer. Slechts hiet en daar kan men op een sloot rij den. Onder auspiciën van de Zuld-Hollandsche IJsb.nd or ganiseert de IJsclub „Kage- meer" te Kaag, r|s en weder ienende, nationale wedstrij den hardrijden 200 m. op Donderdag 30 Jan. 1947 op de „Kochjes'r onder Warmond, om 1 uur n.m. hen Uw genade' Ds. v. Swigchem dankte met een kort woord, waarna de in drukwekkende dienst besloten werd met het staande zingen van Gez. 5:3: „Uw koninkrijk koom, toch o Heer". Velen hebben na afloop ds. v Swigchem de hand ten afscheid gedrukt. Zondag 9 Febr.- a.s. doet ds v. Swigchem tc Haamstede in trede, na te zijn bevestigd door zijn neef, ds. L. Oranje van 's- Gravenhage-West. Aan de vooravond van zijn vertrek hebben allen die in de centrale commissie met ds. v. Swigchem in het evangelisatie werk van den Haag-West sa menwerk en. hem op hartelijke wijze gehuldigd. Toespraken werden tot hem gehouden door ds. Joh. Meijnen van den Haag- West en ds. C. B. Bavinck van Groot-den Haag van Geref. Voorburg namens de kring evangelisatie-commissies. Ds. BEL NAAR AMERIKA. In April a.s. zal, naar verno men wordt, Ds. J. B. Bel, pre dikant bij de Geref. Gemeente te Dirks'and, scheepsgelegen heid krijgen om zijn voorgeno men reis naar Amerika te aan vaarden. Ds. Bel zal ongeveer 3 maanden de Geref. Gemeenten n Amerika dienen. Burgerlijke s and ZIERIKZEE. Geboren: Adriana W., d.v. W Lamaln-Kunst te Wisseker- ke'. Getrouwd: C. Berrevoets, 39 j. en J. Suurland, 39 j. Overleden: M. Hoogeriand, 72 j., echtge. van I. v Gorsel; W. den Boer, 91 j. wede. van M. Boot. bon hebben ontvangen, zal op Zaterdag 8 Februari a.s. worden beëindigd. Zij, die op grond van het bovenstaande recht hebben op een schoenenbon, moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot de distributiedienst wenden om een schoenenbon in ont vangst te nemen. Dit geldt even eens voor hen wier stamkaart nummer reeds werd aangewe zen, doch die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Februari a.s. zal op de in 1946 aangewezen nummers van de stamkaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats heb ben. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaat selijk nader te bepalen dagen een schoenenbon uitreiken aan hen wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 3, 6 of 9, voorzoover zij nog ln het bezit zijn van de inlegvelbon 614. Dit zijn dus degenen die thans zoo dringend scnoenen noodig heb ben, dat zij niet kunnen wach ten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de ge legenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet overgelegd worden. De distri butiedienst zal van het inlegvel de bonnen 614 en 612 verwij deren. VISCH TE VLAARDINGEN. Dinsdag was het één jaar geleden, dat de zeevischha' te Vlaardingen heropend werd en het eerste schip na de oorlog zijn lading versche vlseh al daar aan de markt bracht. Dit eerste jaar is zeer gunstig geweest. De omzet bedroeg 'ets meer dan één millloen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10