TABAK RATTEN Duitsche Jeugd De Douane AeroFair en liefdadigheid eten f 36.000.000.- op in April 1947 LEZERS SCHRIJVEN leer i ieis af! Even peultjes TWEEDE BLAD Zaterdag 25 Januari '1947. Provinciale Zeeuwsche Courant. Sigarettenwinst voor noodgebieden. Speciaal voor iextielaankoop Tijdens een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de heer L. de Waal, hoofd van de afdeeling propaganda van 't landelijk bureau „Nederlands Volksherstel", mededeelingen gedaan betreffende de verkoop van importsigaretten, ten bate .van het fonds Noodgebieden. Deze sigaretten zullen door middel van de normale handel aan het publiek ter beschikking worden gesteld. De te verdeelen sigaretten worden gebanderol- leerd verkocht onder aanduiding Hulpactie". Op de te verkoo- pen sigaretten moet de tabaks- winkelier een verplichte toeslag van 3 heffen, welk bedrag ge heel ten goede komt aan het werk voor de oorlogsslachtof fers. De normale winst voor den Winkelier is gelegen in de ban derolleprijs. De prijzen van de te verkoopen sigaretten zullen' varieeren van 1,10 tot 1,64, vemeerderd met de toestag van 3. In totaal zullen 1.000.000 pakjes sigaretten in omloop komen. Zooals bekend komt de op brengst van de sigaretten-actie ten goede voor hulpverleening ïn individueele gevallen bij de aanschaffing van textiel in de 4 noodgebieden* inclusief het .eiland Goeree-Overflakkee. Van de netto-opbrengst van J 3.000.000 zal voor de extra- .textielvoorziening 600.000 Worden bestemd. Het restant van 2.4 millioen wordt be steed in overleg met de Neder- landsche regeering. De verkoop yan de importsigaretten zal vermoedelijk tegen het einde Een Fransche „Al Capone". Auguste Mela, een van de beruchtste en gevaarlijkste Fransche gangsters, de Fran sche ,A1 Capone" bijgenaamd, is na een hechtenis van byna 8 jaar uit de gevangenis te Beziers (Zuid-Frankrijk) ont snapt. Samen met een mede gevangene, Louis Pujols, dien de hij twee wakerg bewelmen- de middelen toe en bond hen vast, waarna beiden er van door gingen. In 1936 heeft Mela met een bende bij een aanval op het kantoor van de vliegnaven Lyon, den kassier gedood. Ook toen wist hij uit de gevange nis te ontsnappen en weer eenige tijd de bevolking van Marseille. Nice, Avignon en andere plaatsen in Zuid- Frankrijk te terroriseeren door een aantal gewapende aanvallen en aanrandingen. Het stoutste stukje was het tot staan brengen van een trein, Uie met Egyptisch goud en ju- weelen op weg was naar Marseille. Mela en zyn bende loofden het goud en een aan zienlijke boeveelheid geld. Na een opwindende achtervolging per auto kwam het goud later te Marseille weer in recht- Dnatige handen en werden vier leden van de bende gearres teerd. Japansche oorlogsmisdadigers te Medan Op 6 Februari zal de voor- Ioopige krijgsraad te Medan een aanvang maken met de pro cessen tegen de Japansche oor logsmisdadigers te Medan. Als eerste zal terecht staan Mois- joera Gyozo, die als hoofd van de gevangenis te Siantar ver antwoordelijk is voor de lang zame en afschuwelijke dood van tenminste 300 Nederlanders, In donesiërs en Chine^zen. van deze maand een begin ne men. Van de zijde van het rijksbur. voor tabak werd bij monde vam den directeur, den heer A. Po lak, nog medegedeeld, dat aan de winkeliers welke import sigaretten verkoopen, garantie is gegeven, dat zij geen schade zullen lijden, wanneer niet alle import-sigaretten worden ver kocht. In verband met loopende ge ruchten ontkende de heer Polak ten stelligste, dat binnenkort andere import-sigaretten voor de verkoop beschikbaar zouden worden gesteld. De overheid, aldus de heer Polak, denkt er niet aan, om import-sigaretten beschikbaar te stellen, alvorens vier rantsoenen per week zullen worden verstrekt. Wat betreft de verkoop van de importsigaretten voor het fonds Noodgebieden, wordt nog medegedeeld, dat de tabaks winkels, die in deze actie wor den ingeschakeld, herkenbaar zijn aan een speciaal raambiljet. Londensche lucht slechter geworden. Londen is ongezonder geworden als woonstad dan voor de oorlog. On derzoekingen hebben aangetoond, dat de in woners een grootere hoeveelheid ongezonde gassen inademen, welke vry komen by de ver branding van kolen en via de schoorsteenen der woningen en fabrieken de Londensche lucht be derven. Ook ls de hoe veelheid vaste bestand- deelen in de lucht per kubieke centimeter ver groot. Een en ander schynt het gevolg te zijn van het gebruik van slechte kolen in de fabrieken, verouderde en overbelas te centrales, het niet meer „wasschen" der kolen alvorens deze de mijnen verlaten en het niet meer „wasschen" van de rook alvorens deze de fabrieksschoor steen uitgaat. - Al Capone, de vroegere gangster te Chicago, is volgens „Chicago Daily News" ster vende te zynen huize nabij Miami (Florida). Geen overheidsgeld voor bestrijding. Op ieder inwoner één rat (Van onzen pari. redacteur) Onze regeering treft thans voorbereidingen om in het ko mende najaar een groote actie op touw te zetten tegen de rattenplaag in ons land. Leeds in het voorjaar van 1946 was vanwege de departementale Centr. Commissie tot bestrij ding van ratten en muizen een grootscheepsrhe bestrydlngs- actie aangekondigd, op een persconferentie niet den mini: ter van Landbouw Ir. S. L. Mansholt. Naar wjj van de zy- dc der genoemde Commissi»- thans vernamen, is door aller lei tegenslag de actie ver traagd en nu definitief op a.s. October bepaaid. Het moet ons van bet hart, dat wij over deze loop van za ken maar heel matig enthou siast kunnen zijn. Dat b.v. de ziekte van den secretaris der Commissie, dr. Coudri veel heeft geremd zal wel waar zyxt, doch dat had o.l. niet mo gen lelden tot alsmaar uitstel. Het is waarlijk geen kleinig heid dat volgens berekeningen die waarschijnlijk nog zeer aan de lage kant zijn. op ieder groot of klein mensch in Nederland (ruim 9 millioen) een ra.t bestaat en dat <iïc rat dagelijks voor een cent ver nield. Dus rond 100.000 per dag. Per jaar draait dat om en bij de 36 millioen PROPAGANDA De regeering wil echter geer geld meer uitgeven voor di recte bestrijding, maar wel voor propaganda om allen er van te doordringen, dat orde en netheid de rat verdryft en men vooral geen voedsel achte loos moet wegwerpen. Vooral op boerderijen zal men ervoor dienen te waken, dat bij de voedering der dieren geen etensresten blijven staan. D° regeering wil verder speciaal de zelfwerkzaamheid der bur gers stimuleeren, om tot streekacties te kunnen komen, georganiseerd door belang hebbende groepen ter verdel ing van ratten en muizen GEEN RATTENWET Wij vroegen of het nu waar lijk toch geen tijd geworden was om evenals Denemarken die heeft, een z.g. rattenwet In te voeren, die bestrijding dwingend voorschrijft. Maar men schynt daar wat huiverig voor, omdat zoo'n wet de menschen gemakzuchtig zou maken en afhankelijk van het initiatief der Overheid. Men wil juist de zelfwerkzaamheid 'prikkelen. In Noord-Holland is op dit gebied reeds een voor beeldige samenwerking tus- schen een 33-tal gemeenten. Men verzekerde ons verder, dat men dagelijks diligent was en is. Bij het vernemen van klachten cv«*r rattenplagen worden dadelijk de noodige voorlichtiugsacties onderno men. Hoe het ook zij, het zwaar tepunt bij de bestrijding ligt dus bij de vrije burgers, die zelfstandig maatregelen moe ten nemen. Ieder begrijpe dus zijn belang en zijn burger plicht om alles te doen ter verdelging van het ratten- muizenongedierte, niet alleen in eigen woning of boerderij, maar gez3melijk. opdat de rat ten en muizen' niet alleen wor den verjaagdnaar den buurman, maar afdoende wor den verdelgd. In de steden passe men op b.v. bij het voederep van vo gels. dat geen zaad of brood op de grond blijft liggen. Nog maals: orde en netheid zijn. de groote vijanden van ratten en muizen. Men houde dit steeds in het oog. BOODSCHAP VAN DEN PAUS. Radio Vaticana heeft be kend gemaakt, dat de raus in een boodschap aan eenige Christelijke instellingen heeft aangedrongen op „taaie actie uithoudingsvermogen" in verband met de ..godsdienstige crisis van onze tijd". De Paus verklaarde dut de kerk voorstandster en bevor deraarster is van de weten schap, maar dat het onjuist zou zijn. indien de Christen heid zich naar het moderne le. ven ging richter, en de dog ma's van het verleden zou hervormen. Stemmen uit de kerken. IN FRANKRIJK. In de Waalsche kerk te Deo Haag heeft ds. Albert Finet een dezer dagen een duidelyke uiteenzetting gegev-n van de toestand van het hedendaag- sche Protestantisme In Frankrijk. Voor de zeer velen die deze lezing niet konden be wonen, is een enkel woord ter oriëntatie noodlg. Zooals ds. Finet zelf >.eide: My'n pesitie is „unique" in Frankrijk Het Fransche Pro testantisme kent geen enkel ander orgaan, dat zooals „Réforme" beoogt, naar buiten werkt. Ds. Finet is zelf binnen het kerkelyk verband gebleven (hfl neemt b.v. deel aan de Syno de) hij heeft echter zijn ge meentewerk laten varen om zich geheel te kunnen geven aan zyn taak van redacteur van „Réforme". De Pro- testantsche kerkbladen toch behandelen in 't algemeen dc Interkerkelijke aangelegenhe den, een werkelijk Fransch Protest antsch-evangelisatle- blad als ik het zoo mag noemen is eerst na de be vrijding ontstaan. 3pr. leidde zijn betoog in met een over zicht over de toestand van het Protestantisme in 1946. Beziet men de getallen, dan begrijpt men hoezeer de Pro- testantsche zaak bedreigd wordt, en hqeveel kracht, ener gie, (*r\ geloof- noodig is om haar te behouden. Het aantal Protestanten bedraagt 750.000, terwijl 800 gemeenten geleid worden door 1014 predikan ten. Van dit gering aantal Pro testanten bekleedt een groot gedeelte op politiek en sociaal gebied hooge ambten, zonder echter de voor ePn goede ver houding verelschte ..achter hoede" te hebben onder de minder eminente figuren. De sociale vertegenwoordi- ging.is dus zeer zwak en is bovendien sterk afgenomen door de trek van het platte land naar de groote stad (,.exo- de"). die niet alleen de boe- reng'emeenten verliezen doet lij den, maar ook de groote ste den geen voordeel biedt, door dat zij de ontkerstende anonie me massa ten prooi valt. Nu echter geeft een statistiek van te theologische faculteit aan drie Fransche universiteiten waar optimistisch b*eld. Men vindt op het oogenblik te Parijs 132, te Montauban 83, en te Straatsburg GO studen ten in de theologie EEN HERVORMD CENTRUM De Algemeene Synodale Commissie der Ned Herv. Kerk, welke reeds eenige tijd zocht naar een geschikt ter rein voor het stichten van een gebouw, waarin de thans verspreide bureaux der Alge meene Synprlale Commissie, der Raden en Werkgroepen, der Kerkelijke Publiciteit etc. zou den kunnen worden onderge bracht heeft thans, in samen werking met de Diaconie en Kerkvoogdij der Ned. Herv Gemeente te 's-Gravenhage be slag kunnen leggen op het landgoed Oostduin-Arendsdorp gelegen aan de Wassenanr- scheweg en Oostduinlaan te t-Gravenhage. Op dit terrein zullen behal ve bovengenoemde Synodale Bureaux de Bureaux van de Kerkeraad en de Diaconie der Ned. Herv. Gem. van 's-Gra venhage worden gevestigd ter wijl het voor deze gemeente wel het meest aantrekkelijk is dat op een fraai gedeelte van deze oude buitenplaats twee lusthuizen kunnen worden ge sticht. Tenslotte bestaat nog het voornemen er een retraite-huis te bouwen voor Kerkeraden. andere kerkelijke colleges etc In Griekenland is een ambtenarenstaking uitgebro ken die zich over bet geheele land verbreid heeft. De sta king is uiteet oenen om de. eisehen tot saDrisverhooging Kracht bij te zetten. DE NEDERLANDSCHE LUCHTVAART. Op Houtrust Den Haag. (Van onzen luchtvaart- medewerker). Wanneer men bedenkt, dat de 17e Internationale lucht vaarttentoonstelling, welke in November verleden jaar in Parijs werd gehouden, onge veer zes honderdduizend be zoekers heeft geregistreerd, dan zal het een leder duide lijk zyn, dat het organise eren hiervan geen sinecure is. In tegendeel, ofschoon het thans nog niet te zeggen is, of de komende luchtvaarttentoon stelling, welke onder de naam „Aero-Fair" van 1822 April a.s in de Haagsche Houtrust- hallen wordt gehouden een dergelyk aantal bezoekers zal weten te trekken, worden er toch al optimisitsche wedden schappen afgesloten. De naam, die Nederland als luchtvaren de natie geniet, ln internatio nale kringen, is echter vol doende om een ruime interna tionale deelneming te waarbor gen. Zoo zal binnen enkele maanden het Nederlandsche publiek voor de eerste keer met eigen oogen kunnen aan schouwen, wat de na-oorlog- sche luchtvaart „brengt". DE ORGANISATIE. De organisatie van deze ex positie berust in handen van den heer J. P. de Klerk en het laat zich nu reeds aan zien, dat deze manifestatie zal slagen. De Houtrusthallen im mers bieden, ln een modern karakter, alle mogelijkheden van deze tentoonstelling een succes te maken. Verschillen de vliegtuigfabrieken en ande re lichamen, die bij de lucht vaart belang hebben, zegden hun deelneming toe en het ministerie van Financiën ver leent ontheffing van invoer rechten op alle machines en werktuigen, welke het buiten land naar Den Haag zal zen den, op voorwaarde, dat deze na afloop weer worden uitge voerd WAT ER KOMT. Buiten de verschillende Ne derlandsche firma's en Instel lingen, zooals Fokker, Lucht- stxijdkrachten. Marine Lucnt- vaart Dienst, P.T.T. en K.L.M., zal ook het buitenland hier zijn beste beentje voorzetten. De organisatoren hebben veel aandacht besteed aan de ar chitectonische opzet van het geheel en uit de plannen en teekeningen, waarvan wij in zage kregen, bleek, dat deze zeer geslaagd te noemen zijn. Elke tentoonstelling heeft zijn eigen 3feer en het is juist de ze sfeer, waarvan voor een belangrijk gedeelte het welsia. gen afhangt Wat in de Hout rusthallen tot het groote pu bliek zal spreken, zijn nuchte re feiten, vertegenwoordigd in vliegtuigen tentoongesteld in ware grootte en in schaal modellen. LUCHTLIJNEN. Er zullen kaarten komen, waarop m verschillende kleu ren de luchtlijnen over de ge heele wereld van de diverse lan den zullen worden uitgebeeld, statistieken welke een over zicht geven van de zeer groo te aantallen passagiers, vracht en poststukken, welke dage lijks over de geheele wereld worden vervoerd en... naar wij van harte hopen, statistieken welke het publiek duidelijk zullen maken, dat de veilig heidsfactor weer sterk naar boven gaat. Want een vlieg tuigongeluk. onverschillig ln welk deel van de wereld dit gebeurt, vormt altijd een dank baar sensatieonderwerp. Wij zijn de laatste, om deze onge vallen voor de publieke opinie te camoufleeren. Maar gezien het enorme aantal vliegtuigen, dat op elk uur van dag en nacht over de geheele wereld STRAATVERLICHTING TE MIDDELBURG. Namens de bewoners van de Nieuwe Vlissingsche weg schrtfft ons een lezer: Wanneer men 's avends langs de Nieuwe Vlissingsche weg loopt bij donkere maan of een zwaar bewolkte hemel, bestaat er veel kans, dat men ernstig komt te vallen, een ge volg van het feit, dat er nog steeds geen straatverlichting is. Aan de kant van de weg liggen zandhoopen, etc., waar over men valt terwijl voorbij schietende auto's met verblin dende lichten zeer hinderlijk zijn. Vijf of zes lantaarns zou den meer dan voldoende zijn om de weg ln de avonduren begaanbaar te maken. BEZOEK AAN EEN JEUGDCENTRUM. door Drs. G. yan Hessen. n. De jonge Duitsche jeugd leiders vatten hun werk ern srtlg! op en daarvoor is wel «enige reden. Zoowel in de gebombardeer de gebieden als in de door de JTiilliocnen vluchtelingen uit het Oosten overbevolkte kleine steden en dorpen is weinig sprake van e>en gezellig ge zinsleven. Voor duizenden, jongens en meisjes zyn de jeugdbij eenkomsten iets waar ze telkens reikhalzend naar uitzien. DISCIPLINE. Over het algemeen trouwens kreeg men ook vroeger al de indruk dat in de Duitsche ge zinnen zelf vaak een discipline .heerscht die ons Pruisisch aandoet. Deze ouderlyke ty- xannie waarin de Duitsche huisvrouwen heusch niet voor de huisvaders onderdoen bracht reeds in vroegere jaren de jeugd er meer toe zich buitenshuis te doen gelden als vergoeding voor wat ze thuis hadden te verduren. HET AVONTUUR. Naast de behoefte aan jeugdwerk speelt de noodzaak een rol by de stimuleering van de artiviteit die ontplooid .Wordt, Sooals in Rusland in de eerste jaren na de revolu tie heeft men ln Duitschland deze winter de eerste symp tomen waar genomen van het jeugdbende wezen. Zeer veel "gezinnen zyn vaderloos of op andere wijze ontwricht, de kinderen raken aan het zwer ven en vormen kleine benden die zich toeleggen op diefstal, zwarte handel en strooptoch ten naar het platteland. Dit avontuurlijk bestaan oefent ©en groote aantrek kingskracht uit op andere kin deren. die in veel betere ge zinsomstandigheden leven. GEEN LEERKRACHXEN De hoop van ouders, geeste lijkheid en autoriteiten ls ge vestigd op de jeugdbewegin gen want de school die met een groot tekort aan „gezui verde" krachten, ruimte en materiaal worstelt kan met 'n gemiddelde van drie a vier halve dagen per week niet veel uitrichten. Het rantsoen brandstof voor de Duitsche gezinnen met uitzondering van de mijnwerkers is nul, deze bieden de jeugd daardoor alleen al geen aantrekkelijk toevluchtsoord voor him vele vrije tijd. NOG ECHT DUITSCH. De Jeugdbeweging toont ook hier dat ze ondanks alle goe de wil nog echt Duitsch is door de beruchte „griindlich keit" waarmede ze haar zaken aanpakt. Toen een Engelsche jeugdof- ficier het verzoek kreeg om een artikel te schrijven voor een Kerstcourant, waan'oor met groote moeite het papier bijeen was gescharreld, schreef de jeugdleider-redacteur er in volle ernst bij dat hy zijn bij drage helaas tot een maximum van 15 getypte vellen zou moeten beperken! Er wordt van deze leiders heel wat gevraagd en de cur sussen voor zang, dans en lee- kenspel zijn dan ook zeer op hun plaats. Vanzelfsprekend bestaat er hiervoor veel be langstelling, de moeilijkheid is echter er de Instructeurs voor te krijgen die de juiste toon voor deze nieuwe jeugdleiders, generatie weten te vinden. MUZIEK. Tydens de geslaagde af scheidsavond gaf de zangin- structuur van de cursus een musicus van middelbare leef tijd oen paar uitstekende muzieknummers ten beste maar de manier waarop dit werd aangekondigd was weer typisch Duitsch. H\j stond met de rug naar de plano, vouwde zijn handen en zei met gesloten .oogen op plechtige toon: .,Vom ewlgen deutschen Musik". Stilte! Vervolgens op dezelfde ma nier: „Praludium in E-moll von Johann Sebastian Bach''. Wederom stilte! Langzaam keerde hy zich om en begon te spelen. Het duurde een heele tijd voor wij resp. de En gelsche, Amerikaansche er Nederlandsche gast elkaar weer konden aankijken zonder te lachen, de rest zat als ver steend. Enkele leiders verontschul digden zich later: Dultschers waren nu een keer zoo senti menteel, ook dat moesten ze nog afleeren. BOTSINGEN. De Duitsche mentaliteit komt wel vaker in botsing met de Engelsche. Op een morgen zou een belangryke conferentie beginen met de hoogste Duitsche autoriteiten op het gebied van jeugd-orga- nisatie. Het hoofd van het Britsche Jeugdbureau. een sportminnend kolonel. Het zich voor een half uur verontschul digen omdat juist in die tijd de groote cricketwedstrijd En gelandAustralië werd uitge zonden. Op het vriendelijk verzoek aan de, zich allen, van hun waardigheid wel bewuste hoeren om te komen mee luisteren werd slechts mees muilend gereageerd. POLITIEK. Naast practische vragen voor winterwerk en programma, zang, dans en leekenspel, hou den de jeudleiders die er be langstelling voor hebben, zich ook bezig met vraagstukken van meer theoretische aard zooals de bestrijding van het militairisme en de verhouding van de jeugdbeweging tot de politiek. Opvallend ls de belangstel ling voor het vraagstuk van Christendom en Socialisme, zelfs de uiterst linksche groepeeringen erkenden de hooge waarde van het eerste als de groote, bitter noodzake. lijke geestelijke hefboom vo;>r het Duitsche volk, in het bij zonder voor de jeugd, hun be klemtooning van het laatste als het eenig mogelijke red middel uit de huidige sociaal- economische chaos vond op zijn beurt bij de confessioneele jeugdleiders groote weerklank. VOLKSHOOGESCIIOOL. Deze volkshoogeschool voor Jeugdleiders die binnenkort met 4 soortgelijke Instellingen zal worden vermeerderd, is het Initiatief van een jong En- gelsch officier, wiens werk zich nu in een groote belang stelling mag verheugen. Niet alleen onder de jeugd maar ook bij de Duitsche geallieerde autoriteiten. De socialistische minister van onderwijs van Hannover, Grim- me, is een zeer gewaardeerde gast medewerker, mgr. Jaeger, de aartsbisschop van Pader- born, gaf na een persoonlijk bezoek uiting aan zijn groote voldoening. Montgomery, die zich bij zonder Interesseert voor jeugd- vraagstukken, heeft zijn aan gekondigd bezoek plotseling moeten uitstellen maar blijft met nog anderen w.o. Ds. N'.e- möller, op de lijst staan. Dit werk is een van de wei nige lichtpunten in het overi gens uiterst zorgvolle en moei lijke probleem van de herop voeding van het Duitsche volk. in alle denkbare weersomstan digheden in actie is, staan deze incidenten in geen ver houding. GEEN SPIJT. Maar voor een ieder, die met eigen oog wil zien. wat de vliegtuigbouw presteert, waar toe luchtverkeer leidt, waar om vrachtvervoer door de lucht goedkoop kan zijn, waar om Uw gisteren ln Wagenin- gen geposte brief de volgende middag ln Stockholm wordt bezorgd, uit wat voor soorten vliegtuigen onze luchtstrijd krachten bestaan, wat lucht foto's en luchtkartographie be- teekenen en nog veel meer wij raden hem sterk aan, deze eerste werkelijk na-oorlogsche luchtvaarttentoonstelling in Nederland te bezoeken. Hij zal er verre van spijt van hebben. POSTSPAARBANK. deppen Gouverneur». In de Amerikaansche staat Georgia zit een aftredend gou verneur, die niet vertrekken wil, omdat zijn opvolger ge storven is. Nu heeft het par lement van Georgia den zoon van den overledene aangewe zen om tijdelijk gouverneur te zyn, maar volgens den oud gouverneur is dat onwettig. Gevolg: No. 2 bestormd met zijn garde het gouverneurs- kantoor en raakt slaags met de garde van No. 1. Snijden eikaars telefoonlijnen door. No. 1 houdt de werkkamer be zet, no. 2 de wacht, en spreek kamer. Intusschen draalen de filmcamera's en lacht Ameri- Hooge hoeden. De 100-jarige Mevr. Kipp in Londen vertelt aan reporters, dat ze nog altijd met genoe gen terugdacht aan de hooge hoeden, die de Londensche po- lltie-agenten in haar jeugd droegen. De perschef». (Historisch). Een jong Engelsch verslag gever werd naar een openbare festiviteit gestuurd, maar kwam zonder verslag terug. „Waar is je verslag?" werd hem norsch gevraagd. „Ik kon geen verslag krijgen", zei hij. „Er was geen enkele perschef aanwezig". (N. Nederlander). Denher. Ch. Wilson, in de staat New York is enkele weken geleden ehuwd. Hij 93. zij 64. Had 20 jaar nagedacht over de vraag: „Houdt ze werkelijk van me?" Kwam tot de conclusie: „Ja!" Eerlyke Schot. Een schot in Windsor (On tario), die zichzelf eerlijk noemde, zond aan den post directeur 10 cent omdat hij in de achterliggende jaren 7300 ,maal zyn vulpen in het post- Met het oog op aangifte voor kantoor gratis had gevuld, de belasting en het overzicht Hij teekende op de strook aan van inkomsten en bezittingen slecht was". zou het prettig wezen, als de Rijkspostspaabank begon de rente t.m. 31 Dec. 1946 bij te schrijven. Onder die rente is nl. ook begrepen het revenu van Staatsschtildboekjes en Groot boek 1946. M. A. ROM1JN. Advertentie. Een dame biedt zich ln het Amsterdamsch dagblad „Het Parool" ten huwelijk aan. Ze wil een man, die „vrtj is van godsdienst". Andere „gebreken" komen er blijkbaar minder op aa.n! aan de Belgische grens ZAL GELEIDELIJK VERDWIJNEN. Eerste phase begint 1 Nov. a.s. (Van onzen parlementairen redacteur) De regeeringen van Neder land, België en Luxembur- zijn overeengekomen, dat de onderlinge Economische Unie op 1 November van dit jaar in werking zal treden zoc'dat op dien datum de douanegrenzer. zullen vervallen. Waarschijnlijk zullen echter de grensposten de Nederlandsch-Belgisclie grens nog niet terstond wor den opgeheven, al zullen de beambten zich van dien datum af dan bepalen tot het notee- ren van hetgeen er in- en uit gevoerd wordt, opdat men zal kunnen nagaan hoe het goe derenverkeer verloopt. Wellicht zal controle naderhand ook overbodig worden. DRIE PHYSEN Drie pliasen zijn noodlg om de economische eenwording van de drie landen te bereiken. In de eerste plaats is noodig een elijkmaking van de douane tarieven tegenover andere lan den. Het heeft ln de bedoeling gelegen deze gelijkmaking reeds 1 November jl. te doer, ingaan, maar do materie is bij bestudeering zoo ingewikkeld gebleken, dat dit niet moge lijk was. De voorbereidende besprekingen zijn nu echter voltooid met het gevolg, dat dezer dagen de indiening ls te venvachten van een wetsont werp tot wijziging van de dou anetarieven. Ook de Belgische en Luxemburgsche regeeringen zullen soortgelijke ontwerpen indienen. Men is daarvan van. het principe uitgegaan dat voor alle artikelen de laagste ta rieven moeten worden aange houden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat België en Luxem burg de grootste veer moe ten laten, aangezien die lan den over het algemeen hooge- re tarieven hebben dan vrij. De tweede phase zal zijn het doen vervallen van de onder linge douanetarieven. Daar voor zijn nieuwe wetsontwer pen noodlg, die. wet geworden, op 1 November a.s. in wer king zullen treden. DE AANPASSING De derde phase zal zijn de geleidelijke aanpassing van de Nederlandsche aan de Belgi sche economie en omgekeerd. Natuurlijk wordt dit vraagstuk thans ook reeds bestudeerd. De drie ministeries van Economi sche Zaken onderhouden voort durend contact met elkaar. Waartoe deze aanpassing in alle sectoren van het bedrijfs leven op de duur zal leiden is nog niet te overzien zelfs niet door de be9t-inge\verkte !j deskundigen. Om een enkel voorbeeld te noemen: dezer dagen heeft de Nederl. regee ring een vergunning geweigerd tot vestiging van een nieuwe glasfabriek hier te lande, om dat zij ©r nu al rekening mee houdt, dat de Belgische glas industrie straks, als de tijden weer normaal zijn en de gren zen openstaan, de Nederland sche markt voldoende kan voorzien. Van hoe groot belang deze in wording zijnde Unie is voor de eenwording van West-Euro pa, kan men zich wellicht voorstellen als men in aanmer„ king neemt, dat thans eener- zijds reeds in de Consell Tri partite te Luxenburg gespro ken wordt over de mogelijk heid van een Unie tusschen de- drie lage landen en de Fransche Republiek, terwyi anderzijds stemmen opgaan voor een Britsch-Fransche Economische Unie. Een keurig sldcostuum, uit zwarte Trollen stof gemaakt. Het Amerikaansche militaire bestuur deelde mede, dat de ex-wereldkampioen Max Schmc- ling toestemming heeft gekre gen in de Amerikaansche zóne te boksen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17