Kunstmest UIT DE PROVINCIE Foods Noodgebieden Zeeuwsch Vlaanderen Schouwen en Duive'and Rauter wilde joden vangen een moeilijk probleem LATE LEVERING NIET TE VERMIJDEN. Alleen fosfaat vrij. De eerste schepen met kali- zouten voor de Nederlandsche landbouw zij'n aangekomen en er zijn nog eenige onderweg. De boeren zullen dus weer in ruimere mate kunnen bemesten in het komende voorjaar, al is het te betreuren, dat niet alle kunstmeststoffen, die de Neder landsche regeering, in het bui tenland heeft weten te verwer ven, op tijd zullen aankomen voor het nieuwe seizoen. - In ons land is een belangrij ke stikstof-industrie gevestigd, die vóór de oorlog rond 125.000 ton zuivere stikstof in mest stoffen kon verwerken. Het stik stofmeststoffen-verbruik be droeg in het bemestingjaar 1939-1940 102.000 ton zuivere stikstof, zoodat de eigen indus trie ruimschoots in de eigen behoefte kon voorzien. De Nederlandsche stikstofin dustrie is zwaar gehavend uit de oorlog gekomen en werkt op halve capaciteit. Voor oogst 1947 is ca. 95.000 ton zuivere stikstof aan de verbruikers toe gewezen. Hiervan is reeds ruim de helft, nl. 50.000 ton, beschik baar. De resteerende 45.000 ton zuivere stikstof zal, verdeeld over Januari t.m. Juni, uit eigen productie en import beschik baar moeten komen. Hieruit volgt, dat een gedeelte eerst in Mei en Juni, dus na het grootste verbruiksseizoen, geleverd kan worden. VIJF BONNEN. Wanneer zich geen verdere Onvoorziene moeilijkheden bij productie en import voordoen, kan worden aangenomen, dat de vijf reeds uitgereikte stik stofbonnen-series alle geldig zullen worden. Men zal evenwel tenzij er onverwachte mee vallers komen niet mogen rekenen op verdere stikstoftoe wijzingen. Dit is vooral voor de graslandbedrijven, die slechts 10 kg. zuivere stikstof per h.a. kregen toegewezen, wel zeer te betreuren. Over de fosfaatmeststoffen- voorziening kan men een opti mistisch geluid laten hooren. Nederland beschikt over een be langrijke superfosfaatindustrie. Gelukkig heeft deze industrie geen ernstige oorlogsschade op- geloopen. FOSFAAT VRIJ. Het ligt in de bedoeling om, behoudens onvoorziene om standigheden, de distributie maatregelen voor fosfaatmest stoffen per 1 Maart 1947 te be ëindigen. Alvorens evenwel tot een definitieve beëindiging van de fosfaatmeststoffendistributie wordt overgegaan, zal iedere verbruiker, mits hij zijn fosfaat bonnen tijdig heeft ingeleverd, in de gelegenheid worden ge steld hierop de fosfaatmeststof aan te koopen. Veel minder gunstig staat het met de kalimeststoffenvoorzie- ning, waarvoor wij geheel op import zijn aangewezen. Welis waar werd een alleszins bevre digende aankoopvergunning voor 140.000 ton zuivere kali verkregen, waarvan 81.500 ton Loonen bij industrie en landbouw. In het Statistisch Bulletin van het centraal bureau voor de statistiek zijn indexcijfers gepubliceerd over de loonen, waarbij die van 1938/'39 op 100 zijn gesteld. datum nyverh. 1940 30 Juni 105,1 ingedeeld voor aankoop Duitschland en 58.500 ton zui vere kali voor aankoop in Frankrijk. Met de Franschen werd reeds in Juli een contract voor 25.000 ton zuivere kali afgesloten, te leveren vóór Januari 1947. Hiervan is ir J946 ruiff 24.000 ton ontvan gen. De resteerende 34.500 torn zuivere kali zal geleverd worden in het tijdvak 1 Januari 1 Juli 1947. Een belangrijk deel hiervan zal stellig te laat komen voor oogst 1947. RUILTRANSACTIE. Aankoop van kalimeststoffen in de door Engeland en Ame rika bezette zóne in Duitsch land bleek slechts mogelijk voor een onbeteekenend kwantum. Na moeizame onderhandelingen is thans met de Russische be zettingsautoriteiten in Duitsch land een ruiltransactie tot stand gekomen, waarbij tegenover een levering van 20.000 ton super fosfaat en 60.000 vaten haring door Nederland, 30.000 ton kali- zout 40 en 23.000 ton Patent kali zullen worden geleverd. Getracht wordt deze kalimest stoffen zoodra mogelijk te ver schepen, doch er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen, zoodat men er niet op mag re kenen, dat de geheelc hoeveel- hid nog tijdig, voor gebruik in het komende voorjaar zal zijn aangevoerd. In Polen werd een hoev lheid van 10.000 ton kalizout 40% en 3000 ton kalizout 50 aange kocht. Inmiddels is in het voor eenige weken met Spanje afge sloten handelsverdrag nog de aankoop en levering van 20.000 ton zuiver kali voorzien. Ook hiervan zal evenwel een belang rijk deel te laat aangevoerd worden. Churchill voelde zich beleed igd. Een rechtbank te Lon den kende dezer dagen een „aanzienlijke schade vergoeding" toe aan Winston Churchill, die 'n proces wegens laster ge voerd heeft tegen Louis Adamic, schrijver van het boek „Dinner at the White House". Het be drag werd niet bekend gemaakt. Churchill, die niet inde rechtzaal verschenen was, had aanstoot genomen aan een noot, luidende, dat Churchill's houding tijdens een belangrijke oorlogsoperatie ingege ven werd door persoon- lijke belangen. Fabrieken en stroomleverii In Engeland ls de str< vering met 5 pet. gekort. Ver schillende katoenspinnerijen moesten 't bedrijf stopzetten en sommige bierbrouwerijen werken op halve productie. In Noord Italië zullen de fabrieken nog slechts twee da. gen per week kunnen werken. KOLENPOSITEE KRITIEK De voorzitter van de kolen- voorzieningscommissie voor Europa heeft te Londen ver klaard, dat de kolenpositie van Europa nog altijd kritiek is. Dit jaar zullen de moeilijkhe den. nog niet opgelost kunnen worden. Eerste jaarvergadering van „Nieuw Walcheren". Donderdagavond hield de Stichting „Nieuw-Walcheren" te Middelburg haar eerste jaarvergadering, die slechts door enkele leden werd bijge woond. In zijn openingswoord her innerde de voorzitter de heer J. L. Verhagen er aan, dat de Stichting geboren werd in een tijd, dat Walcheren eigenlijk niet meer bestond. Wanneer men thans ziet, wat er in de afloopen tijd tot stand ge bracht kon worden, kan men slechts dankbaar zyn, een dank dtesin de eerste plaats uitgaat naar de harde werkers met hoofd en hand van de Rijks waterstaat. Nu het eiland op de zee heroverd fs, moet het wederopbouwwerk in de ruim ste zin van het woord met vorinn sPoed uitgevoerd worden. Een TJiaiistfcre regeling van het mate- •oomle- rieel rieel herstel is vóór alles nood zakelijk. De waardebepaling per 9 Mei 1940 is een onjuiste norm, waaraan minister Llef- tinck echter blijft vasthouden, Spreker hoopte, dat de Sta ten Generaal van een andere cpvatting zullen doen blriker. en meende, dat in dat geval het aftreden van den minister geen te hooge prijs zou zijn, De geringe vordering van de opruimingswerkzaamheden in de mond van de Schelde, baren zorg. Het gevaar, dat de „Willem Buys", die thans bij De Schelde wordt afgebouwd, straks niet het open water zal heeft nieuwe middelen noodig 1945: 30 Juni 31 Dec. 1946: 30 Juni 31 Dec. 135,4 150,3 163,1 164,8 landb. 110,7 189,7 224,6 240.5 240.6 VOORLOOPIGE WAARDEE RING VAN EFFECTEN. Onder dagtekening van den 23sten Januari is verschenen een buitengewone Staatscou rant bevattende een besluit van den minister van finan ciën betreffende de voorloopi- ge waardeering van effecten voor de vermogensaanwasbe- lasting. „Tasman" uit Australië vertrokken. Het Ned. s.s. „Tasman" li op eigen kracht uit Melbourne naar Batavia vertrokken. Twee uur, nadat duikers van de Australische Marine de schroef hal den vrijgemaakt, hebben de vakvereeniglngen by den Australischen minister van marine geprotesteerd tegen het gebruik van deze duikers en gevraagd hoe het mogelijk is, dat de marine zich mengt in een internationale aangele genheid zonder vooraf de toe stemming van de regeering te vragen. HANDEL 3IET ENGELAND. Op 28 Jan. a.s. wordt een Engelsche handelsdelegatie in Den Haag verwacht vo:r het voeren van besprekingen met een Nederlandsche delegatie, welke onder leiding zal staan van drs. A. B. Speekenbrink. Het ligt in het voornemen op deze conferentie in het bij zonder de mogelijkheden van een verhoogde export van Ne- derla -chc agrarische produc. ten, o.m. van zuivelproducten, naar Engeland onder oogen te zien. Schepen in ^ïet ijs. Twee van de vier schepen van de sleep uit Enkhuizen, welke bh Marken ingevroren liggen, zyn thans bevrijd. De „Koopmanschap" en de „Cor" liggen nog vast. Aangezien zrj 1 Vz M. diepgang hebben en in 1 M. water liggen, zal het niet gemakkelijk zrjn deze te be vrijden Sleepbooten kunnen niet 'dichter dan op 200 M. naderen. Tijdens verhoor doodgebleven De 60-jarige mevr. N. uit Koog aan de Zaan is Donder dag tijdens een verhoor door de P.R.A. plotseling overleden. Zij werd verdacht destijds een vier jarig Joodsch jongetje te heb ben verraden aan den dezer da gen ter dood veroordeelden po- litie-inspecteur Harrebomee. Nationaal kampioenschap biljarten. Na de eerste dag van de wedstrijden om het nationale kampioenschap biljarten, hoofd klasse, kader 42/2, heeft de Ruy- ter de leiding met twee gewon nen partijen en een gemiddelde van 33,33. Hij wordt gevolgd door van de Pol en de Leeuw, die ook twee partijen wonnen, maar wier gemiddelde resp. 27, 58 en 25 bedraagt.. Politiekampioenschappen op de schaats. Indien het blijft vriezen, zullen Zaterdag te Groningen de politiekampioenschappen op de schaats over 160, 500 c .i 1500 meter verreden worden Het zou -flan de eerste maal zijn, dat o'm dit polltiekam- oioenschap gestreden zou wor den. Zweedsche barakken besteld Tijdens een persconferentie te 's-Gravenhage heeft mr. van Driel, hoofd van de afdeeling sociale zaken landelijk bureau Nederlands Volksherstel, Don derdagmorgen. enkele mededee- lingen gestaan over het „Fonds Noodgbieden". Het fonds werd in het voor jaar van 1946 door de raad van beheer van Nederlands Volks herstel opgericht, met het doel, de nooden op medisch-hygië- nisch, sociaal en cultureel ge bied in de door de oorlog ge desorganiseerde gemeenschap pen krachtig te bestrijden. Spe ciale aandacht werd in dit ver band aan gezins- en jeugdzorg gewijd. Afgezien van dringende individueele gevallen kon het. Fonds Noodgebieden door de baperkte middelen, die haar ter beschikking stonden, slechts trachten in bovengenoemde collectieve nooden te voorzien De schade in Nederland aan huisraad, op basis van de waarde van 1940, bedraagt al leen al 735 millioen gulden, Neemt men als maatstaf de huidige vervangingswaarde, dan zou hiermede een bedrag van milliard 691 millioen gulden zijn gemoeid. BREED OPGEZET. De sociaal-cultureele taak van het Fonds Noodgebieden is breed opgezet. Zoo heeft men bepaalde gemeenschappen, waar vrijwel alles verloren ging,- steun verleend bij de aankoop van muziekinstrumen ten, opdat eenigszins in plaat selijke ontspanningsmogelijkhe den kon worden bijgedragen. De inkomsten van het Fonds Noodgebieden worden verkre gen uit hoofde van stortingen door de onderafdeelingen van Nederlands Volksherstel, als mede uit collecten, schenkingen uit het bedrijfsleven en uit in- cidenteele acties (liiisterwed- strijden e.d.) Aan gelden werd tot dusver- ruim '2 millioen ingeza meld. In de provincies Zeeland en Limburg werden geen inzame lingen gehouden. Bij de inge zamelde gelden komen nog 193.000.aan collecten, 371.000 uit hoofde van schen kingen en 49.000 afkomstig uit diverse gevoerde acties. DE VERDEELING. De verdeeling is gebaseerd op de maatschappelijke toestan den in de gemeenten, waarbij gelet wordt op zoutwaterinun datie, langdurige en groote evacuatie en oorlogsgeweld- schade van meer dan 20 aan de totale woningvoorraad. Was de hulpverleening aan de getroffen gebieden tot dus verre voornamelijP gebaseerd op het goederen adoptatie-sys- teem, thans is deze hulpverlee ning mede uitgebreid tot finan- cieele adoptie. Rechtstreeks naar de getrof fen gebieden werd overgemaakt 1.282.000. Hiervan ging naar de provincie Gelderland 541.275, Zeeland f 313.327, Noord-Brabant 278,870, Lim burg 139.719. De interne verdeeling van de in de provincies ingezamelde bedragen wordt door het pro vinciaal bestuur in overleg met het landelijk bureau voor Volks herstel vastgesteld. Voor Zee land was dat: medisch-hygië- nische zorg 114.062, sociale zorg 49.950, vereenigingsge- bouwen 41.200, jeugdzorg 73-500, cultureele zorg 82.955, individueele zorg 25.000, diversen 33.332. Door Nederlands Volksher stel werden tot dusverre in noodgemeenten 10 steenen con- sultatiebureaux, waarvan de bouwkosten 12.000 per stuk bedroegen, beschikbaar ge steld. Bovendien werden 11 En gelsche barakken gekocht, ter wijl nog Zweedsche barakken uit Zweden zullen komen. Wil het Fonds Noodgebieden In de toekomst verder daadwer kelijk kunnen bijdragen tot hulpverleening in de getroffen gebieden, dan is financieele steun onmisbaar. Sleechts in dien de giften rijkelijk vloeien kunnen de gestelde doelen ver wezenlijkt worden. kunnen bereiken, ls niet denk beeldig. De heer Verhagen eindigde met het aanhalen van de woor, Jden van kapelaan Schoenma kers in een vergadering van Brabantsche oorlogsgetroffe nen: .,Het is noodig, dat er na de Ruiten Troef-actie een Har ten Troef-actle op touw wordt gezet waarbij een dringend beroep wordt gedaan op het hart van het geheele Neder- landsohe völk". Nadat het jaarverslag, het verslag over de boomenactie en het verslag van den pen ningmeester waren voorgele- zen, deed de voorzitter nog en. kele mededeelingen over het programma voor 1947. De boomen- en struikenactie wordt voortgezet; het hoogte punt hiervan zal het begin der herbeplanting in het voor jaar zijn dat gedeeltelijk een plechtig, gedeeltelijk een fees telijk karakter zal dragen, Veel aandacht zal worden be steed aan de propaganda voor twee jeugdherbergen op Wal cheren. In de Paaschwaek zal een groote tentoonstelling worden gehouden over Wal cheren zooals het was, is eii zal worden. De heer Baillntijn directeur der Stichting, deelde hierover 9lede, dat alle groote bedrijven medewerking zullen verleenen aan deze expositie, die in het Kunstmuseum wordt gehouden. Men zal er de toe komstplannen op architecto nisch gebied kunnen zien en kennis kunnen nemen van het werk van het Landschapsar- chitectonisch Bureau der Stichting. De plannen van de P.Z.E.M. Verschenen is het afdelings verslag van de Prov. Staten betreffende het voorstel van Ged. Staten tot het Aangaan van' een geldleening van 3.000.000,:ten behoeve van de P.Z.E.M. Gevraagd werd of het nog wel verantwoord is een ketel te plaatsen bij de Centrale te Westdorpe, welke fedoemd is te verdwijnen. Ged. taten wijzen er op, dat het bijplaatsen van ketels, ook te Westdorpe, noodig is in ver. band met de capaciteit. Bo vendien zal ook deze Centraie waarschijnlijk toch nog een vrij groot aantal jaren blijven bestaan. Het verwy't, dat netsuitbrei- dingen thans worden voorge steld, nu alles veel duurder is dan vóór de oorlog, wijzen Gedeputeerden terug met de opmerking, dat netsuitbreidlil- gen regelmatig aan de or„f plegen te komen, doch thans uitteraard te meer omdat de uitbreidingen zes jaar hebben stilgestaan en in die tijd geen onderhoud en wèl beschadigin gen zyn voorgekomen. De ko- lentransportlnrichting të Vlis- singen, welke noodig wordt geacht omdat het steeds moei lijker wordt kolenlossers te krijgen, zal zoo worden ge bouwd, dat zij ook voor de nieuw te bouwen centrale zal kunnen dienen. Gedeputeerden wijzen er ove rigens op, dat men het onder havige voorstel geheel los moet bezien van de groote plannen, waarmede 25 millioen gemoeid zou zijn. Te zijner tijd zullen de Staten uitvoerig over deze plannen worden ingelicht, nl. door prof. ir. van Stave ren .directeur van de K.E M A te Arnhem. De centrale blijft in elk geval te Vlissingen om dat dit de meest geschikte plaats wordt geacht." De post van 650.000 in het voorstel van thans kan niet nader gespecificeerd wor den omdat de ramingen niet anders dan zeer globaal kon den zijn Een rente van min der dan 3 pet zal waarschijn lijk niet kunnen worden be dongen. Westkappelsch Dameskoor zong ook proef. Ook het Westkappelsch Da meskoor heeft proefgtzongen voor de Amerikaansche deputa tie, welke naar Zeeland kwam in verband met het plan een Zeeuwsch koor naar de Ver Staten uit' te zenden, maar ook hier moest de heer Spruijt, ver tegenwoordiger. van het depar tement, eeft domper op het en thousiasme zetten met zijn me- dedeeling, dat de kosten van een dergelijke reis wel eens en bezwaar zouden kunnen blijken voor de verwezenlijking van het plan. Axel TOONEELVOORSTELLING Het gemengd tooneelgezelr schap van Zuiddorpe heeft Woensdagavond in „het Cen trum" te Axel een geslaagde opvoering gegeven van „Het verleden spreekt". RUITERAVOND. Donderdag werd in „Het Centrum" te Axel een druk bezochte rui teravond gegeven door de landelijke rijvereeni- ging „De Oranjeruiters". Voor de pauze kon men genieten van muziek, zang en declamatie. Daarna werd opgevoerd het tooneelspel „De zonderlinge baron", een stuk in' drie bedrij ven, dat zeer in de smaak viel en een waardig slot vormde van deze goedgeslaagde ruiter- avond. Burgh WIJZIGING DIENSTREGELING TRAM. De Rotterdamsche Tramweg maatschappij heeft in haar dienstregeling enkele wijzigin gen aangebracht. Zoo wordt de tram vanuit Burgh, die om 5.59' vertrok en die in Zijpe aanslui ting had naar Rotterdam een half uur vervroegd. En ook de tram, die om 4.30 uit Brou wershaven verfrol: wordt een half uur vervroegd. De regeling is Woensdag 22 Januari inge gaan. Kerknieuws Afscheid ds. Schoch. ©s. M. L. W. Schoch zal Zondag- 16 Februari a.s. in de avonddienst afscheid nemen van de Ned. Hervormde ge meente te Vlissingen en Zon dag 23 Februari d.a.v. intrede doen ifi de Koninginnekerk te .Rotterdam. Hieü.kiieurten Ned. Herv Kerk. Aarden burg: 11 ds." v. Roijen (Geb. Herv. Gemeente); Biervliet: 10 ds. v. d. Ham; Breskehsr 10 en 18.30 ds v. Vliet; Cad- zand: 10 ds. Ênker; Groede: 9.30 cs. Derksen; Hoofdplaat: i0 ds. Pliester; Nieüwvliet: 14 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Fournier; Retranchement: 10 ds. Bamouw; Schoondijke: 10.45 ds Schopenhauer; Sluis: 11 ds. Schrale; Waterlandkerk je: 10 ds. v. Yperen; IJzendij- lte: 10 ds. Doorn; Zuidzande: 10 ds. ter Beek. Tholen Ned. Herv. Kerk. 10 ls. de Lint, 3 ds. Goverts. Geref. Kerk. 10 en 4 ds. de Bruin. Geref. Gem. 10, 2,30 en 6.30 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10, 2.30 en 6.30 ds v Leeuwen (n.m. H. Doop). Donderdag 30 Jan. a.s. des avonds 7 uur ds v. Leeu wen. Ooud-Vosemeer. Ned Herv. Kerk. 10 ds. Goverts', 2.30 Leesdienst. (In beide diensten collecte voor het Ziekenfonds). Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds. Vrsug.enhil. Chr. Geref Kerk. 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. Griet- huijsen. Geref Gem. 3 x Leesdienst. Staveiiisse. Ned. Herv. Kerk. 10 Leesdienst, 2.30 ds. Vroeg- indewey. Geref. Gem. 3 x Leesdienst, St. Maartensdijk. Ne'd. Herv! Kerk. 10 en 2.30 ds. de Bres, (H. Doop). Rehoboth. Geen diepst. Gud Geref. Gem. 3 x Lees dienst Veesmokkel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het smokkelen van vee naar België blijft in Zeeuivsch- VIaanderen. ondanks de scher pe grenscontrole, nog steeda aanhouden. In het grensgebied bij Clin- ge werden in het begin van deze week weer enkele dieren in beslag genomen. Motorrijder gedood. VERMOEDELIJK ONWEL GEWORDEN. Donderdagmiddag is op de weg van Koudekerke naar Vlissingen een motorrijder verongelukt op niet geheel verklaarbare wijze. Een auto mobilist bemerkte ter hoogte van de boerderij „Plantlust", dat een motorrijder, die zich voor hem op de weg bevond, plotseling begon te slingeren met zijn rywlel, daarna uit de bocht slipte en van de weg vloog. De motorrijder werd door de prikkeldraadafraste ring van de boerderij Ova ge worpen en sloeg met z'n hoofd tegen een muur van deze boer derij. Hoewel het slachtoffer nog leefde toen dr. Bloos ar riveerde, moest deze meJicus lcort daarop de dood constatee- ren Vermoed wordt, dat de mo torrijder, die de heer West broek uit Zoutelande bleek te zijn, plotseling onwel is ge worden of door de koude be vangen is geraakt. Er bevond: zich geen obstakel op de weg. De heer Westbroek was ambtenaar, verbonden aan de wederopbouwdienst voor de boerderijen. Geen Zeeuwsch koor naar Amerika? DE REGEERING KAN HET NIET BETALEN. Zooals bekend bestaan er plannen om alsnog 'n Zeeuwsch zangkoor naar Amerika uit te zenden. Een Amerikaansche commissie bracht, vergezeld van een vertegenwoordiger van de regeering, Donderdag een be zoek aan Oostburg, waar in het Ledel-Theater, „De Zeeuwsche Zangers", onder leiding van Cor Schijve, een proefconcert gaven. De uitvoering van de slot-scène uit de „Zeeuwsche bruiloft" en de „Striep-variatie" gaven aan het geheel een apart cachet. De commissie was ook kennelijk verrast en gaf spontaan uiting aan haar bewondering. Het spreekt vanzelf dat bij de leden verwachtingen waren ge wekt van alsnog de Amerikaan- sclie reis te maken, temeer daar reeds het vorige jaar deze plan nen in een vergevorderd sta dium hebben verkeerd en de reis toen op het laatste moment werd afgelast. Hét wekte 'cfari ook gYoófe te leurstelling,. toen de regeerjngs- vertegenwoftrdiger, na dank te hebben gebracht voor dit proef concert, mededeelde dat er van een reis naar Amerika zoo goéd als zeker niets zal kunnen komen, omdatdeze te duur zou zijn. Er zou een bedrag van 60.000,mee gemoeid zijn en dat kan onze regeering niet betalen. Men vraagt ziel? thans af, waarom er verwachtingen zijn gewekt en waarom he» noodig was een Amerikaansche jury naar Zeeland te laten komen? Scherpenisse. Nel. Herv. Kerk. 10 ds. Koóreman (H. Avondmaal). 2.30 ds. Koore man (Dankzegging H. A,). Geref. Gem. v.m. en 'n.m. Leesdienst, des avonds ds. Visser. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. Vroegindeweij, 2.30 Leesdienst. Geref. Kérk. 10 en 2.30 ds. Lanning uit Fijnaart. Gerei. Gem. v.m. en n.m. ds. Visser en des avonds Lees dienst. St. Philipsland. Nel Herv. Kerk. 10 Leesd:enst, 2.30 ds. de Lint. (Bed. H. Avondmaal)! Uit zijn correspondentie met Himmler. Mr. Earon van Tuyll van Serooskerke, de Ned. verte genwoordiger bij de Tribuna len te Neurenberg, heeft Don derdag voor zyn terugreis naar Neurenberg tegenover persvertegenwoordigers eenige bijzonderheden medegedeeld uit de correspondentie tus- scheen Rauter en Himmier, welke alle ontkennen van Rau ter by voorbaat ontzenuwt. In Juli 1942 schreef Rauter bijv., dat er in Nederland een prachtige instelling bestond, het werkverruimingskamp, waarin vele Joden vluchtten uit vrees voor deportatie. Voor October hoopte Rauter zoo 8000 Joden in handen te heb ben, die dan naar Vught en Westerbork overgebracht zou den worden. In totaal wilde Rauter voor Kerstmis 1942 50.000 Joden afvoeren, d i. de helft van het totaal aantal Ned. Joden. Baron van Tuyll van Se rooskerke bleek niet van oor deel, dat de tribunalen te langzaam werken. Helaas is het al eens voorgekomen, dat een doodvonnis was voltrok ken, terwijl de veroordeelde nog waardevolle inlichtingen had kunnen verstrekken. De vertegenwoordiging van de kleine landen bij de Tribu nalen achtte bij byzonder be langrijk; de vertegenwoordi gers kunnen vaak kostelijke aanwijzingen geven en omge keerd krijgen zy' ook kennis van bijzonderheden, die bij de berechting van oorlogsmisda digers in eigen land van groo te beteekenis zijn. Fransch voorstel over Duitschland. Reuter verneemt van gezag hebbende zyde, dat de Franscne regeering ju een nota aan de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië een nieuwe grondwet voor Duitschland heeft voorgesteld, vvaarbfj het Duitsche parlement of de Ryks- dag zou worden afgeschaft en Duitschland zou moeten terug- keeren tot een soort regee ring als ten tij*de van Bis marck van betrekkelijk onaf- hankclnke Duitsche staten in los gedecentraliseerd verband Volgens het Fransche plari zou de Centrale Duitsche Re geering alleen bevoegdheden t.a.v. de financiën de 'voedsel voorzieningen, P.T.T. en der gelijke mogen hebben. De re geeringen der Duitsche staten zouden afzonderlijke vertegen woordigers in het buitenland moeten benoemen en onderling geen verdragen mogen sluiten. Huysmans over de koningskwestie. Camille Huysmans heeft te genover een vertegenwoordi ger van United Press ver klaard. dat de Koningskwestie de politieke partijen geschei den houdt. De meerderheid van. rechts wenscht den Ko ning terug, maar ter linker zijde geeft men de voorkeur aan 's Konings broer, Prins Karei. „De, tijd kan natuurlijk vele dingen regelen", aldus Huysmans, „maar het gemak kelijkst zou de kwestie toch opgelost kunnen worden door den Koning, zelf". Op de vraag of hij met deze opmerking op troonsafstand doelde, antwoo»dde Huysmans, dat „terugtrekken" een pret tiger uitdrukking is. Duitsche vrouwen moeten werken. In Duitschland worden de vrouwen in grooten getale in geschakeld ln het productie proces. In de Russische zóne werken reeds 3% millioen vrouwen in loondienst in de Amerikaansche zóne 2 mil lioen. De Russen leiden ook Duitsche vrouwen op voor po- litie-straatdlenst. In Mecklenburg werken 8000 vrouwen in het metsel en timmervak voor de weder opbouw, terwyl in Berlijn vooral aanhangsters van de Nazi's tewerkgesteld zijn bij het puin ruimen. Een leider van de dienst voor de Volksgezosdheid heeft verklaard, dat de vrouwen van het werken knapper worden en psychisch ook in een be- betere conditie komen om er bij de mannen de moed in te houden. Bloedwraak van Mussolini? Cesare Rossi, Mussolini's vroegere perschef en een der acht beschuldigden in verband met de moord op Mateotti. heeft voor de rechtbank ver klaard, dat Mussolini een ster ke neiging tot persoonlijke bloedwraak had. Hij had dik wijls hooren spreken ovpr een speciale, door Mussolini ge vormde, organisatie om poli tieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Briische deseurteurs op Java. Generaal Spoor heeft tegen over Ass. Press verklaard, dat op Java nog 6 7 honderd Bntsche deserteurs zijn ach tergebleven. De Britsche Re geering hééft deze via ue B.B.C. opgeroepen zich vóór 1 Maart aan te melden. De generaal zeide voorts stipte naleving van de be standsbepaling noodzakelijk te achten voor het accoord van Linggadjati onderteekend zal zyn. De kleine landen en hel Duitsche vredesverdrag. De woordvoerder van Austra lië heeft te Londen ver klaard, dat z.i. de kleine lan den ten volle moeten kunnen deelnemen aan de besprekin gen over het Duitsche vraag, stuk. Zy behooren in Moskou te kunnen meespreken en ook te kunnen deelnemen aan de opstelling en onderteekening van de definitieve tekst. Bra zilië, Canada en Zuid-Afnka deelen dit standpunt, dat door Groot-Brittannië wordt aan vaard', maar door Rusland ver worpen. Britsch-Egyptische onderhandelingen mislukt. De Britsch-Egyptische on derhandelingen zijn mislukt., Aldus een vooraanstaande Egyptische functionaris die in nauw contact met de on derhandelaars staat, .,Wy moeten nu onze toevlucht ne men tot de V. N., hetgeen misschien Maandag kan ge schieden. Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brittannië en Egypte gesloten worden". Egypte neemt geen genoe gen met een Britsche of an dere bezetting. Het is ervan overtuigd, dat de ontruimin' van Egypte door de Eritteu <v ':orter teimiiri mept ïreschir- :!cn dan door Gioot-Brlltannië is voorgesteld. 100 JAAR GELEDEN! 00 jaar geleden zag de we reld er anders uil dan nu. Er waren geen auto s, geen fiet sen, geen radio en geen tele foon. Maar kranten waren er reeds lang; kranten, die ver haalden van gebeurtenissen dichtbij en veraf, die schreven over nieuwe uitvindingen en vooruitgang. Toen reeds greep de heer P. de Gruyter actief in in den opbloei van een nieuwe welvaart door zijn mededeelingen in 'de cou ranten, die de aandacht 'trokken van gemeenteraden en stadsbe sturen. Hij werd uilgenoodigd zijn zienswijze in lezingen uit een te zeilen en verwierf een bestuurszetel in de Noord-Bra- bantsche Mij. tol bevordering der Nijverheid. Zooals vroeger kent De Gruyter slechts één doel, steeds weer het artikel verbeteren, terwijl de groote omzet en eigen fabricatie een besparing oplevert, die als 10% korting aan de klanten ten goede komt. Speciaal ook voor koffie en thee naar Dg Gruyter, de koffie- en theezaak. Zooals vroeger (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14