„Nieuw Walcheren" UIT DE PROVINCIE Fonds Noodgebieden ZUID-BEVELAND Rauter wilde (oden vangen op de bres voor een herboren eiland In één jaar werd veel bereikt. SchouwenDuiveland) en de Ver. ter Behartiging van de Belangen van West Zeeuwsch Vlaanderen werd in Maart 1046 een bezoek van een aan tal kamerleden aan het getrof fen Zeeland georganiseerd, waarbij de belangen van Wal cheren krachtig bepleit wer den. Helaas bleven de resul taten van het bezoek onzer volksvertegenwoordigers bene den de verwachtingen, want Walcheren heeft nog steeds geen behoorlijke schaderege ling. boomenactie werd een succes. In het voorjaar van 194G werd bij den heer H. de Muynck het denkbeeld gebo ren het Nederlandsche volk in de gelegenheid te stellen daadwerkelijk bij te dragen in de kosten van de herbeplan ting. Zooals men weet is deze boomenactie met volledig succes bekroond: uit alle oor den der wereld stroomden groote en kleine bijdragen binnen, waardoor deze actie afmetingen heeft aangenomen, die haar voor Walcheren van zeer groote beteekenis maken. Contact met België leidde er toe, dat er ook in dat land een nationaal comité en plaat selijke commissies zullen wor den gevormd met het doel gelden bijeen te brengen. Daar men de beplanting niet zonder voldoende voorberei ding wilde beginnen, werd zij uitgesteld van de herfst van vorig jaar tot April 1947. Zij zal dan samenvallen met een goed georganiseerde tentoon stelling, welke zal toonen wat er op Walcheren reeds tot stand is gebracht en wat er in de toekomst tot stand zal wor den gebracht; deze expositie wordt in de Paaschweek ge-' houden. 'z. Het verlangen om de herbe planting van het eiland te maken tot een schoone een heid in plaats van tot een strjlmengelmoes, leidde tot de vorming van de herbeolan- tingscommissie en het Land- schapsarchitectonisch Bureau der Stichting, onder leiding van den bekwamen land schapsarchitect C. F. Broerse. Het Prov. bestuur stelde de vorming van dit bureau op hooge prijs, terwijl de gemeen tebesturen, na aanvankelijk .ge aarzeld te hebben thans met vreugde gebruik maken van de gratis diensten, die het biedt. Tegen het einde van 1946 kwamen belangrijke schenkin gen, deels een gevolg van de ->ctie van de Stichting binnen. Tevens werd doeltreffend con tact gelegd met Engeland en Amerika: de boomenactie in beide staten is inmiddels be gonnen. Uit het fonds Nood- gebieden schonk Volksherste1 een gift van 10.000 voor de huishoudkas, een prachtige geste, die door de Stichting op hooge nriis werd gesteld. De Stichting Nieuw Walche ren is het nieuwe jaar Inge gaan met onverminderde acti viteit die er op gericht blijft het eiland zün schoonheid en welvarendheid terug te schen ken. Zri verdient daarom de volle steun van instellingen firma's en particulieren, die hans nog een te groote terug houdendheid aan de dag leggen. Laat men bedenken, dat wr van haar arbeid de eerste vruchten zullen plukken, doo^ dat ons nageslacht de volle oogst wacht! Actie duurt voort WANNEER over korte tyd het voorjaar zal aanbreken en zich overal ter wereld manifestee ren in bloe^enae hoornen en struiken, zal het weinige groen op Walcheren, dat aan de greep van het water is ontko men, niet het eenige hoopge- venue teeken zijn. In April, omstreeks fascnen zal name lijk op piechtige wijze een be gin worden gemaakt met de herbeplanting, waardoor het ontluisterde eiland in de toe komst opnieuw de tuin van Nederlana zal wor_en, tot ze gen van ,het nageslacht. By deze schoonste viering van Fa- schen het feest van de nieuwe geboorte die men zich kan denken, zal onze dank mede uitgaan naar de Stichting Nieuw Walcheren, die niet alleen het initiatief tot de officieele herbeplanting heeft genomen, maar ook veel werk heeft verzet om te be reiken, dat er zoo spoedig mee begonnen kon worden De werkzaamheden van de Sticn- ting bepaalden zich echter niet uitsluitend t-t de boomen- en struikenactie. Aan het doel, waarmee zij op 19 November 1945 werd opgericht, de bevor dering van Walcheren's wei vaart, heeft zij door tal van acties en maatregelen in de ruimste zin van het woord voldaan, zooals overduidelijk foleek uit het jaarverslag, dat Donderdag tijdens de jaarver gadering door een secretaris werd' voorgelezen en waarvan wij het voornaamste hieronder zullen weergeven. •een goed begin. Na inleidende besprekingen trad de Stichting voor de eer ste maal naar buiten op met een openbare avond in Middel burg, waar de waarnemend burgemeester, mr. van der Weel, de oud-minister en bur- gemeester van Rotterdam, mr. iud en de voorzitter, de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, liet woord voerden en waar het streven van Nieuw Wal cheren werd belicht. De leden werving, die direct hierna werd ingezet, had een bevredigend resultaat, ook al werden de verwachtingen zeker niet over troffen. De Stichting bewees reeds daJelijk haar waarde door haar intensieve medewerking aan de activiteit van de Zeeu wen buiten Zeeland, beli chaamd in de Stichting Hulp actie Scheldem.nden. In Rot terdam, Den Haag, Amster dam, Leiden, het Westland en Apeldoorn ontplooide zich de ze activiteit; honderden Zeeu wen in costuum verleenden er hun medewerking aan en eeni ge honderdduizenden guldens konden tenslotte als resultaat door de Stichting Hulpactie Scheldemonden aan de later opgerichte Stichting Herstel Zeeland 1945 worden overhan digd De organisatie van deze acties bracht Nieuw Walche ren zelf geen enkel v.ordeel, temeer, daar de activiteit ten behoeve van de ledenwerving noodzakelijkerwijs moest ver minderen; daarentegen had men de voldoening reeds in de eerste maanden van haar be staan vruchtdragend werk te hebben verricht. onverflauwde activiteit. Dat het hierbij niet zou blij ven, bleek al spoedig. Men wilde bij lederen Nederlander het besef wekken, dat het va derland verplichtingen heeft tegenover Walcheren, dat ver drinken moest voor de bevrij ding van Europa. Dit ge schiedde door op doeltreffende wijze de aandacht te vestigen cp de noodtoestanden, die hier heerschten, ondermeer door pakkende affiches, die onmid dellijk na de bevrijding in de andere deelen van Nederland op de muren verschenen. Tegelykerfcijd ijverde de Stichting, tezamen met andere instanties, vt or verbetering van verkeerstoestanden en treinverbindingen, vestigde de aandacht op de noodzaak van herstel der luchtverbindingen en terugkeer van de my. Zee land naar Vlissingen en zond adressen en telegrammen om te bereiken, dat de Marine Vlissingen niet zou verlaten, met het gevolg, dat de Minis ter verheugende toezeggingen deed. In samenwerking met de Schoduw (hulpactie vcor Schumacher wil vérgaande socialisatie. De Duitsche sociaal-democra tische partij zal spoedig een voorstel indienen tot socialisee ring van de mijnen en de staalindustrie van Noord-Rijn- land-Westfalen. De voorzitter. Schumacher, heeft hieromtrent mededeelingen gedaan in een vergadering van partijfunctio narissen te Berlijn. Hij voegde er aan toe, dat de Duitsche so ciaal-democraten met de socia liseering verder willen gaan dan de Engelschen. Schumacher is ervan over tuigd, dat bij intact blijven van het grootgrondbezit de demo cratie in Duitschland niet lan ger duurt dan de bezetting. Fel keerde hij zich tegen de christen-democraten/ die vol gens hem volkomen reactionnair zijn. Dapper loket-meisje kreeg groote koppen in de pers. De Londensche avondbladen van Woensdag vermelden met groote koppen de dapperheid en tegenwoordigheid van geest van een vrouwelijke postbeambte te Londen. In de wijk Holloway van Londen stapte Woensdagmor gen een ongeveer 33-jarige heer het kleme postkantoor binnen, lang van gestalte en verzorgd gekleed. Hij trok een revolver te voorschyn en richtte deze op het meisje, dat zich achter het loket bevond. Met de hand aan de trekker kwam hy een of twee stappen nader. Onversaagd drukte het meisje echter op de brand- alarmschei en dook tegelyk weg onder de toonbank, ter wijl de man de trekker over haalde Het schot ging over haar Heen en de dader rende de straat op. Hoewel de gemo toriseerde politie onmiddellijk door de radio werd gewaar schuwd, heeft men tot nog toe geen spoor van den man kunnen ontdekken. Tijdens verhoor doodgebleven. De 60-jarige mevr. N. uit Koog aan de Zaan is Donder dag tijdens een verhoor door de P.R.A. plotseling overleden. Zij werd verdacht destijds een vier jarig Joodsch jongetje te heb ben verraden aan den dezer da gen ter dood veroordeelden po- litie-inspecteur Harrebomee. Politiekampioenschappen op de schaats. Indien het blijft vriezen, zullen Zaterdag te Groningen de politiekampioenschappen op de schaats over 160, 500 cn 1500 meter verreden worden Het zou dan de eerste maal zijn, dat om dit politiekam- pioenschap gestreden zou wor den. Dr. Walré de Bordes. Een oud-raadslid te Middel burg schrijft ons: „Dr. Walré de Bcrdes aan vaardde het ambt van burge meester te Middelburg, toen de oorlog reeds dreigde. Wij herinneren nog hoe hy stond op het kerkhof by de groeve van wijlen het raadslid J. A. Vertregt, toen hy bericht ont ving van de algemeene mo bilisatie. De burgemeester be sefte direct de ernstige be dreiging van het vaderland en deed alles om zijn gemeente op de gebeurtenissen voor te bereiden. Toen in 1940 de Duitschers het land binnenvielen deed hy wat zyn hand v.nd om te doen. Tijdens de wilde aan val van 17 Mei op de stad Mid delburg bleef de burgemeester op zyn post. Persoonlijk nam hy deel aan het blusschen van de branden en bij het stadhuis hield hy zelf een straalptjp in handen. Het eerste plan tot her bouw van Middelburg kwam onder zyn leiding tot stand en hy interesseerde zich sterk voor de herbouw van het stad huis. Zijn naam zal in de oorlogsgeschiedenis van Mid delburg een blijvende plaats hebben": ter aardebestelling. Zaterdagmiddag om half één zal op de begraafplaats „Duin en Rust" te Bilthoven het stoffelijk overschot van mr. dr. van Walré de Bordes ter aarde worden besteld heeft nieuwe middelen noodig Zweedsche barakken besteld Tijdens een persconferentie te 's-Gravenhage heeft mr. van Driel, hoofd van de afdeeling sociale zaken landelijk bureau Nederlands Volksherstel, Don derdagmorgen enkele mededee lingen gestaan over het „Fonds Noodghieden". Het fonds werd in het voor jaar van 1946 door de raad van beheer van Nederlands Volks herstel opgericht, met het doel, de nooden op medisch-hygië- nisch, sociaal en cultureel ge bied in de door de oorlog ge desorganiseerde gemeenschap pen krachtig te bestrijden. Spe ciale aandacht werd in dit ver band aan gezins- en jeugdzorg gewijd. Afgezien van dringende indivtdueele gevallen kon het Fonds Noodgebieden door de baperkte middelen, die haar ter beschikking stonden, slechts trachten in bovengenoemde collectieve nooden te voorzien. De schade in Nederland aan huisraad, op basis van de waarde van 1940, bedraagt al leen al 735 millioen gulden. Neemt men als maatstaf de huidige vervangingswaarde, dan zou hiermede een bedrag van milliard 691 millioen gulden zijn gemoeid. BREED OPGEZET. De sociaal-cultureele taak van het Fonds Noodgebieden is breed opgezet. Zoo heeft men bepaalde gemeenschappen, waar vrijwel alles verloren ging, steun verleend bij de aankoop van muziekinstrumen ten, opdat eenigszins in plaat selijke ontspanningsmogelijkhe den kon worden bijgedragen. De inkomsten van het Fonds Noodgebieden worden verkre gen uit hoofde van stortingen door de onderafdeelingen van Nederlands Volksherstel, als mede uit collecten, schenkingen uit liet bedrijfsleven en uit in- cidenteele acties (luisterwed strijden e.d.) Aan gelden werd tot dusver re ruim 2 millioen ingeza meld. In de provincies Zeeland en Limburg werden geen inzame lingen gehouden. Bij de inge zamelde gelden komen nog 193.000.aan collecten, 371.000 uit hoofde van schen kingen en 49-000 afkomstig uit diverse gevoerde acties. DE VERDEELING. De verdeeling is gebaseerd op de maatschappelijke toestan den in de gemeenten, waarbij gelet wordt op zoutwaterinun datie, langdurige en groote evacuatie en oorlogsgeweld- schade van meer dan 20 aan de totale woningvoorraad. Was de hulpverleening aan de getroffen gebieden tot dus verre voornamelijk gebaseerd op het goederen adoptatie-sys- teem, thans is deze hulpverlee ning mede uitgebreid tot finan- cieele adoptie. Rechtstreeks naar de getrof fen gebieden werd overgemaakt 1.282.000. Hiervan ging naar de provincie Gelderland 541.275, Zeeland 313.327, Noord-Brabant 278,870, Lim burg 139.719. De interne verdeeling van de in de provincies ingezamelde bedragen wordt door het pro vinciaal bestuur in overleg met het landelijk bureau voor Volks herstel vastgesteld. Voor Zee land was dat: medisch-hygië- nische zorg 114.062, sociale zorg 49.950, verenigingsge bouwen 41.200, jeugdzorg 73.500, cultureele zorg 82.955, individueele zorg 25.000, diversen 33.332. Door - Nederlands Volksher stel werden tot dusverre noodgemeenten 10 steenen con- sultatiebureaux, waarvan de bouwkosten 12.000 per stuk bedroegen, beschikbaar ge steld. Bovendien werden 11 En- gelsche barakken gekocht, ter wijl nog Zweedsche barakken uit Zweden zullen komen. Wil het Fonds Noodgebieden In de toekomst verder daadwer kelijk kunnen bijdragen tot hulpverleening in de getroffen gebieden, dan is financieele steun onmisbaar. Sleechts in dien de giften rijkelijk vloeien kunnen de gestelde doelen ver wezenlijkt worden. Motorrijder gedood. vermoedelijk onwel geworden. Donderdagmiddag is op de weg van Koudekerke naar Vlissingen een motorryaer verongelukt op niet geneel verkmaroare wijze. Een auto mobilist bemerkte ter hoogde van de boerderij „Plantiust", dat een motorryder, die zich voor hem op de weg bevond, plotseling begon te slingeren met zijn rijwiel, daarna uit ce bocht slipte en van de weg vloog. De motorrijder wei a door de prikkeldraadafraste ring van de boerdery O va ge worpen en sloeg met z'n hoorn tegen een muur van deze boer dery. Hoewel het slachtoffer nog leefde toen dr. Bloos ar riveerde, moest deze me-icus kort daarop de dood constatee- ren Vermoed wordt, dat de mo torrijder, die de heer West- broeit uit Zoutelande bleek te zijn, plotseling onwel is ge worden of door de kou-ie be vangen is geraakt. Er bevond zich geen obstakel op de weg. De heer Westbroek was ambtenaar, verbonden aan de wederopbouwdienst voor de boerderijen. mevr. van walrê de bordes. Naar wy Woensdagmiddag vernamen is de toestand van mevrouw van Walré de Bor des, die bij het auto-ongelul; Dinsdagmorgen op de rijks weg by Delft ernstige verwon dingen opliep, bevredigend. Van Melle bouwt te Rotterdam, De N.V. van Melle's Biskwie en Toffee fabrieken te Bres- kens is thans bezig de plan nen cm zich in Rotterdam te vestigen te verwezenlijken. Op de hoek van de Olym- piaweg en Stadion weg in Rot terdam Zuid, even voor het station Feyenoord is men thans bezig met .iet slaan van 600 betonnen palen waarop het complex zal komen te rusten. De fabriek wordt 135,60 meter lang, 59,50 meter breed en 8,50 meter hoog en beslaat met het kantoor een oppervlakte van 1000 M2. Men hoept over een jaar met de bouw gereed te zijn. Geen Zeeuwsch koor naar Amerika? DE REGEERING KAN HET NIET BETALEN. Zooals bekend bestaan e plannen om alsnog 'n Zeeuwsch zangkoor naar Amerika uit te zenden. Een Amerikaansche commissie bracht, vergezeld van een vertegenwoordiger van de regeering, Donderdag een be zoek aan Oostburg, waar in het Ledel-Theater, „De Zeeuwsche Zangers", onder leiding van Cor Schijve, een proefconcert gaven. De uitvoering-van de slot-scène uit de „Zeeuwsche bruiloft" en de „Striep-variatie" gaven aan het geheel een apart cachet. De commissie was ook kennelijk verrast en gaf spontaan uiting aan haar bewondering. Het spreekt vanzelf dat bij de leden verwachtingen waren ge wekt van alsnog de Amerikaan sche reis te maken, temeer daar reeds het vorige jaar deze plan nen in een vergevorderd sta dium hebben verkeerd en de reis toen op het laatste moment werd afgelast. Het wekte dan ook groote te leurstelling, toen de regeerings- vertegenwoordiger, na dank te hebben gebracht voor dit proef concert. mededeelde dat er van een reis naar Amerika zoo goed als zeker niets zal kunnen komen, omdatdeze te duur zou zijn. Er zou een 'bedrag van 60.000,mee gemoeid zijn en dat kan onze regeering niet betalen. Men vraagt zich thans af, waarom er verwachtingen zijn gewekt en waarom het noodig was een Amerikaansche jury naar Zeeland te laten komen? Draaibrug te Souburg aangekomen. Donderdagmorgen is het draaibaar gedeelte van de nieuwe brug over het Kanaal door' Walcheren bij Souburg, dat vorige week van Krimpen aan de IJssel is vertrokken op de plaats van bestemming aangekomen. Er werd direct een begin gemaakt met de montage. Men verwacht, dat dit werk een week zal duren. Hierna zal de nieuwe brug on middellijk voor het verkeer worden opengesteld. Goes declamatie voor u.l.o. leerlingen Donderdagmiddag heeft in het Schuttershof te Goes voor leerlingen van de U.L.O.-seho- len te Goes Kortgene en Ter- neuzen, mej. Eouterse, voor dracht-kunstenares te Rotter dam, gedeclameerd. Het geva rieerde programma viel zeer in de smaak van de talsrjke opgekomen leerlingen. Te Delft slaagde voor het examen natuurkundig inge nieur j. j. Ehrhardt, Vroeger te Goes. Torssele vergadering oranje- vereeniging. De Oranjevereeniging te Borssele hield dezer dagen haar jaarvergadering. De re kening sloot met een batig saldo van ruim 200. De hee- ren j. Rottier en W. P. Nieu- wenhuize werden tot bestuurs leden herkozen, terwijl de heer J. Walh.ut werd benoemd tot bode der vereeniging. Besloten werd de a.s. blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin ook te Borssele op fees telijke wijze te vieren. \apelle vergadering oranje- comité. Dinsdagavond vergaderde in hotel de „Zwaan" het Oranje comité van Kapelle. Zoowel de secretaris als de penning; meester gaven een uitvoerig jaarverslag buiten vervolging gesteld. De officieren-fiscaal by het bijzonder gerechtshof te den Bosch voor Zeeland hebben 112 personen buiten vervolging gesteld. Slechts 36 van hen werden onvoorwaardelijk bul ten vervolging gesteld; 21 per sonen werden buiten vervol ging gesteld met Ce voorwaar de, dat zij zich ender toezicht zullen stellen van de S.T.P.D., terwijl zij bovendien werden ontzet uit de rechten. 37 Per sonen werden ontzet uit de rechten, buiten vervolging ge steld met de verplichting om te arbeiden. De volgende personen uit Zeeland werden buiten vervol ging gesteld met de verplich ting boete te betalen: J. v. d B. 300; P. R. 1000; C*. M. 1000; H. H. 2000; C. J. v. R 5000; I. C. 1500; J. M. 3000; M. T 2500; L. D. 1500; J. v. d. W. 2000; J. W. 4000; I. W. 1250; M. V 750; D. R. 100; V. d. R. 1250; L. M 2000 en G. S. 600. De aftredende bestuursleden, D. Ganseman, voorzitter en C. Eversdyk, lid, werden in hun functies herkozen. De contributie voor het jaar 1947 werd vastgesteld op 0,25 er lid. Burgemeester van luylekom, die op de vergade ring aanwezig was, werd tct eere-voorzitter benoemd. In verband met de a.s. blij de gebeurtenis ln het prinse lijk gezin werden verschillende mogelijkheden onder het oog gezien voor het opstellen van een programma. loop der bevolking. In de l:op van 1946 is de bevolking van Kapelle met 118 inwoners verminderd. 31 December 1945 bedroeg het in wonertal van Kapelle 4138, waarvan 2077 mannen en 2061 vrouwen. Op 31 December 1946 telde de gemeente 4020 inwoners (2018 mannen en 2002 vrouwen). SPORT Nationaal kampioenschap biljarten. Na de eerste dag van de wedstrijden om het nationale kampioenschap biljarten, hoofd klasse, kader 42/2, heeft de Ruy- ter de leiding met twee gewon nen partijen en een gemiddelde van 33,33. Hij wordt gevolgd door van de Pol en de Leeuw, die ook twee partijen wonnen, maar wier gemiddelde resp. 27, 58 en 25 bedraagt.. Kantongerecht Middelburg De 35-j. tuinder G. van I., te Krabbendijke verzuimde tij dig de verëischte vestigings vergunning aan te vragen. De ambtenaar van het O. 74. vor derde een boete van 50 s. 25 dg. hechtenis. Uitspraak: conform de eisch. Bij den 19-j landbouwers knecht W. W.,'te Oostkapelle werd een hoeveelheid munitie en een buks aangetroffen. De Kantonrechter wilde er rekening mede houden. dat 'verdachte thans in militaire dienst is en legde hem op een geldboete van 25 subs. 13 dg. hechtenis. Toen de 18-j. landarbeider M. P. de B., te Ellewoutsdijk op het land aan het werk was ving zijn daar by aanwezige hond een haas. De Kantonrechter hield de zaak aan om een getuige te hooren. aanrijdingen. De 33-j. chauffeur M. V. te Veere, had bij *t passeerenvan een bloemenwagen ln de Kor te Noordstraat te Middelburg niet de in die smalle straat neodige voorzichtigheid ln acht genomen. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de bloemenwagen werd bescha digd. Verdachte werd veroor deeld tot 25 subs. 10 dg. hechtenis. De 30-j.'arts P. J.B., te Oost kapelle. kwam met zijn auto vanuit de Waterstraat de Dorpsstraat oprijden. juist toen over de Dorpsstraat een zware vrachtauto kwam aan rijden. die gelukkig nog net kon uitwijken en remmen, maar daarbij een daar stil staande auto licht beschadig de. Ter zitting kwam vast te staan, dat er omstandigheden waren, die rechtvaardigden, dat B. ditmaal gebruik maakte van de Waterstraat (overigens voor auto's verboden) maar zijn optreden bij het onover zichtelijke kruispunt had iets voorzichtiger kunnen zijn. Uitspraak: 15 s. 10 d. h. overtr. ijkwet. De 58-j. molenaar J. C. te Domburg, had altijd trouw zijn gewichten tijdig laten herijken, maar dit de laatste maal ver zuimd. Straf: 4 boete subs. 2 ig. hecht., met verbeurdverkla ring van de gewichten. een valsche naam OPGEGEVEN! De 19-j. M. A. te Baarland, werd door de politie aangehou den toen hij op zijn rijwiel niet de voorgeschreven verlichting voerde. Hij meende aan de straf te kunnen ontkomen door het opgeven van een valsche naam. Dit bleek echter een misrekening want hij werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 25 subs 13 dg. hechtenis. De 48-j. landbouwer J. te Borssele, had geen personeel om hem te helpen bii het rooien van zijn aardappelen en hield zijn 14-j. dochter thuis van school. Straf: 15 s. 8 dg. hecht. Uit zijn correspondentie met Himmler. Mr. Baron van Tuyll van Serooskerke, de Ned. verte genwoordiger by de Tribuna len te Neurenberg, heeft Don derdag voor zijn terugreis naar Neurenberg tegenover persvertegenwoordigers eenige pyzonderheden medegedeeld uit de correspondentie tus- scheen Rauter en Himmler, welke alle ontkennen van Rau ter by voorbaat ontzenuwt. In Juli 1942 schreef Rauter by v., dat er in Nederland een prachtige instelling bestond, het werkverruimingskamp, waarin vele Joden vluchtten uit vrees voor deportatie. Voor; October hoopte Rauter zoo 8000 Joden in handen te heb ben, die dan naar Vught en Westerbork overgebracht zou den worden. In totaal wilde Rauter voor Kerstmis 1942 50.000 Joden afvoeren, d.i. de helft van het totaal aantal Ned. Joden. Baron van Tuyll van Se rooskerke bleek niet van oor deel, dat de tribunalen té langzaam werken. Helaas is het al eens voorgekomen, dat een doodvonnis was voltrok ken, terwijl de veroordeelde nog waardevolle inlichtingen had kunnen verstrekken. De vertegenwoordiging van de kleine landen bij de Tribu nalen achtte bij bijzonder be langrijk; de vertegenwoordi gers kunnen vaak kostelyke aanwijzingen geven en omge keerd krijgen zij ook kennis van bijzonderheden, die bij de, berechting van oorlogsmisda digers in eigen land van groo te beteekenis zijn. Fransch voorstel over Duitschland. Reuter verneemt van gezag hebbende zyde, dat de Franscue regeering in een nota aan de Ver. Staten, de Sow jet-U me en Groot-tfrittannië een nieuwe grondwet voor Duitschland neeft voorgesteld, waarby het Duitsche parlement of de Rijks dag zou worden afgeschaft en Duitschland zou moeten terug- keeren tot een soort regee ring als ten tyde van Bis marck van betrekkelijk onaf hankelijke Duitsche staten in los gedecentraliseerd verband. Volgens het Fransche plan zou de Centrale Duitsche Re geering alleen bevoegdheden t.a.v. oe financiën, de voedsel voorzieningen, P.T.T. en der gelijke mogen hebben. De re geeringen der Duitsche staten zouden afzonderlijke vertegen woordigers in het buitenland moeten benoemen en onderling geen verdragen mogen sluiten. Huysmans over de koningskwestie. Camille Huysmans heeft te genover een vertegenwoordi ger van United Press ver klaard, dat de Koningskwestie de politieke partijen geschei den houdt. De meerderheid van rechts wenscht den Ko ning terug, maar ter linker zyde geeft men de voorkeur aan 's Konings broer. Prins Karei. ,.De, tijd kan natuurlijk vele dingen regelen", aldus Huysmans, „maar het gemak kelijkst zou de kwestie toch opgelost kunnen worden door den Koning zelf". Op de vraag of hij met deze opmerking op troonsafstand doelde, antwoordde Huysmans, dat „terugtrekken" een pret tiger uitdrukking is. Duitsche vrouwen moeten werken. In Duitschland worden de vrouwen, in grooten getale in geschakeld ln het productie proces. In de Russische zóne werken reeds 3'/2 millioen vrouwen in loondienst, in de Amerikaansche zóne 2 mil lioen. De Russen leiden ook Duitsche vrouwen op voor po- litie-straatdlenst. In Mecklenburg werken 8000 vrouwen in het metsel en timmervak voor de weder opbouw, terwijl in Berlijn vooral aanhangsters van de Nazi's tewerkgesteld zyn bij het puin ruimen. Een leider van de dienst voor de Volksgezosdheld heeft verklaard, dat de vrouwen van het werken knapper worden en psychisch ook in een be- betere conditie komen om er bij de mannen de moed in te hóuden. Bloedwraak van Mussolini? Cesare Rossi, Mussolini's vroegere perschef en een der acht beschuldigden in verband met de. moord op Mateotti.' heeft voor de rechtbank ver klaard, dat Mussolini een ster ke neiging tot persoonlijke bloedwraak had. Hij had dik wijls hooren spreken over een speciale, door Mussolini ge vormde, organisatie om poli tieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Britsche deseurteurs op Java. Generaal Spoor heeft tegen over Ass. Press verklaard, dat op Java nog 6 7 honderd Britsche deserteurs zijn ach tergebleven. De Britsche Re geering heeft deze via de B.B.C. opgeroepen zich vóór 1 Maart aan te melden. De generaal zeide voorts stipte naleving van de be standsbepaling noodzakelijk te achten voor het accoord van Linggadjati onderteekend zal zijn. De kleine landen en het Duitsche vredesverdrag. De woordvoerder van Austra lië heeft te Londen ver klaard, dat z.i. de kleine lan den ten volle moeten kunnen -eelnemen aan de besprekin gen over het Duitsche vraag stuk. Zij behooren in Moskou te kunnen meespreken en ook te kunnen deelnemen aan de opstelling en onderteekening van de definitieve tekst. Bra zilië, Canada en Zuid-Afrika deelen dit standpunt, dat door Groot-Brittannië wordt aan vaard, maar door Rusland ver worpen. Britsch-Egyptische onderhandelingen mislukt. De Britsch-Egyptische on derhandelingen zyn mislukt. Aldus een vooraanstaande Egyptische functionaris, die in nauw contact met de on derhandelaars staat. „Wij moeten nu onze toevlucht ne men tot de V. N„ hetgeen misschien Maandag kan ge schieden. Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brittannië er Egypte gesloten worden". Egypte neemt geen genoe gen met een Britsche of an dere bezetting. Het is ervan overtuigd, dat de ontruimin; van Egypte door de Britten op korter termijn moet geschie den dan door Groot-Brittannië is voorgesteld. TRIBUNAAL GOES. Uitspraken: De 44-jarlge H. L., winke lier te'Goes, 3 jaar internee- ring, verbeurd verklaring goe deren en ontz. rechten. De 48-j. landbouwer A. de K. uit Kruiningeni werd ver- oord3 d tot de tijd ln voor intern. doorgebracht, ontz. rechten. In de zaak van den 35-j. ■^r.^tm-ker A. M. M. v. d. L. te Goes zal het onderzoek worden hervat. „Wie weet, waar de beste thee vandaan komt?" „Ik, Juf, van Niemejjer uit Gro ningen - Nlemejjer's Gala-thee!" (Ingezonden mededeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6