«Nieuw Walcheren" UIT DE PROVINCIE Fonds Noodgebieden WALCHEREN Rauter wilde |oden vangen op de bres voor een herboren eiland In één jaar werd veel bereikt. SchouwenDulveland) - ew de Ver. ter Behartiging van de Belangen van West Zeeuwsch Viaandef-en werd in Maart 1946 een bezoek van een aan- cal kamerle.en aan het getrof fen Zeeland georganiseerd, waarbij de belangen van Wal cheren krachtig bepleit wer den. Helaas bleven de resul taten van het bezoek onzer volksvertegenwoordigers bene den" de verwachtingen, want Walcheren heeft nog steeus geen behoorlijke schaderege ling. BOOMENACTIE WERD EEN SUCCES. In het voorjaar van 194G werd bij den heer H. de Muynck het denkbeeld gebo ren het Nederlandsche volk in de gelegenheid te stellen daadwerkelijk bfl te dragen in de kosten van de herbeplan ting. Zooals men weet is deze boomenactie met volledig succes bekroond: uit alle oor den der wereld stroomden groote en kleine bijdragen binnen, waardoor deze actie afmetingen heeft aangenomen, die haar voor Walcheren van zeer groote beteekenis maken. Contact met België leidde er toe, dat er ook in dat land een nationaal comité en plaat selijke commissies zullen wor den gevormd met het doel elden bijeen te brengen. Daar men de beplanting niet zonder voldoende voorberei ding wilde beginnen werd zij uitgesteld van de herfst var. vorig jaar tot ADril 1947. Zij zal dan samenvallen met een goed georganiseerde tentoon stelling, welke zal toonen wat er on Walcheren reeds tot stand is gebracht en wat er in de toekomst tot stand zal wor den gebracht; deze expositie wordt in de Paaschweelc ge houden. Het verlangen om de herbe planting van het eiland te maken tot een schoone een heid in plaats van tot een stijlmengelmoes, leidde tot de vorming van de herbenlan- tingscommlssie en het Land- schapsarchitectonisch Bureau der Stichting, onder leiding van den bekwamen land schapsarchitect C. F. Broerse. Het Prov. bestuur steldé de vorming van dit bureau op hooge prijs, terwijl de gemeen tebesturen, na aanvankelijk ge aarzeld te hebben thans met vreugde gebruik maken van de gratis diensten, die het biedt. Tegen het einde van 1946 kwamen belangrijke schenkin gen, deels een gevolg van de actie van de Stichting b'nnen. Tevens werd doeltreffend con tact gelegd met Engeland en Amerika; de boomenactie in beide staten is inmiddels be gonnen. Uit het fonds Nood- gebieden schonk Volksherste1 een gift van 10.000 voor de huishoudkas. een prachtig'- geste, die door de Stichting op hooge nriis werd gesteld. De Stichting Nieuw Walche ren is het nieuwe jaar inge gaan met onverminderde acti viteit die er op gericht blijft het eiland zün schoonheid er welvarendheid terug te schen ken. Zij verdient daarom de volle steun van instehinger» firma's en particulieren. die thans nog een te groote terug houdendheid aan de dag leggen. Laat men bedenken, dat wr van haar arbeid de eerste vruchten zullen plukken, doe* dat ons nageslacht de volle oogst wacht! Actie duurt voort WANNEER ever korte lijd het voorjaar zal aanbreken en zich overal ter wereld manifesi.ee- ren in bloe.'enae boomen en str uiken, zal het weinige groen op Walcheren, dat aan de greep van het water is ontko- men, niet het eenige hoopge vende teeken zijn. In April, omstreeks rascnen, zal name lijk op p.echtige wgze een be- g.n worden gemaakt met de herbeplanting, waardoor het ontluisterde eiland in de toe- k.mst opnieuw de tuin van Nederland zal wor_en, tot ze- §en van het nageslacht. Bij eze schoonste viering van Pa- schen het feest van de nieuwe geboorte die men zich kan denken, zal onze dank mede uitgaan naar de Stichting Nieuw Walcheren, -die niet alleen het initiatief tot de officieele herbeplanting •heeft genomen, maar ook veel werk heeft verzet om te be reiken, dat er zoo spoedig mee begonnen kon worden De werkzaamheden van de Stieh- ting bepaalden zich echter niet uitsluitend t-t de boomen- en stiuikenactie. Aan het doel, waarmee zij op 19 November 1945 werd opgericht, de bevor dering van Walcheren's wel vaart, heeft zij door tal van acties en maatregelen in de ruimste zin van het woord voldaan, zooals overduideigk bleek uit het jaarverslag, dat Donderdag tijdèns de jaarver gadering door een secretaris werd voorgelezen en waarvan wg het voornaamste hier.nder zullen weergeven. EEN GOED BEGIN. Na inleidende besprekingen trad de Stichting voor de eer ste maal naar buiten op met een openbare avond in Middel burg, waar de waarnemend burgemeester, mr. van der Weel, de oud-minister en bur- ëemeester van Rotterdam mr. 'ud en de voorzitter, de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, het woord voerden en waar het streven van Nieuw Wal cheren werd belicht. De leden werving, die direct hierna werd ingezet, had een bevredigend resultaat, ook al werden de verwachtingen zeker niet over troffen. De Stichting bewees reeds da.elgk haar waarde door haar intensieve medewerking aan de activiteit van de Zeeu wen buiten Zeeland, beli chaamd in de Stichting Hulp actie Scheldèm.nden. In Rot terdam, Den Haag, Amster dam, Leiden, het Westland en Apeldoorn ontplooide zich de ze activiteit; honder.'en Zeeu wen in costuum verleenden er hun medewerking aan en eeni ge honderdduizenden guldens konden tenslotte als resultaat door de Stichting Hulpactie Scheldemonden aan de later opgerichte Stichting Herstel Zeeland 1945 worden overhan- digi. De organisatie van deze acties bracht Nieuw Walche ren zelf geen enkel v.ordeel, temeer, daar de activiteit ten behoeve van de ledenwerving noodzakelijkerwijs moest ver minderen; daarentegen had men de voldoening reeds in de eerste maanden'van haar be staan vruchtdragend werk te hebben verricht. ONVERFLAUWDE ACTIVITEIT. Dat het hierbij niet zou blij ven, bleek al spoeiig. Men wilde bg lederen Nederlander het besef wekken, dat het va derland verplichtingen heeft tegenover Walcheren dat ver drinken moest voor de bevrij ding/ van Europa. Dit ge schiedde door op doeltreffende wijze de aaniacht te vestigen cp de noodtoestanden, die hier heerschten, ondermeer door pakkende affiches, die onmid- delllijk na de bevrijding in de andere deelen van Nederland op de muren verschenen. Tegelijkertijd ijverde Stichting, tezamen met an instanties, Vv or verbetering van verkeerstoestanden en treinverbindingen, vestigde de aandacht op de noodzaak van herstel der luchtverbindingen en terugkeer van de mij. Zee land naar Vlissingen en zond adressen en telegrammen om te bereiken, dat de Marine Vlissingen niet zou verlaten, met het gevolg, dat de Minis ter verheugende- toezeggingen deed. In samenwerking met de Schoduw (hulpactie vcor Schumacher wil vérgaande socialisatie. De Duitsche sociaal-democra tische partij zal spoedig een voorstel indienen tot socialisee ring van de mijnen en de staalindustrie van Noord-Rijn- land-Westfalen. De voorzitter. Schumacher, heeft hieromtrent mededeelingen gedaan in een vergadering van partijfunctio- narissen te Berlijn. Hij voegde er aan toe, dat de Duitsche so ciaal-democraten met de socia liseering verder willen gaan dan de Engelschen. Schumacher is ervan over- Juigd, dat bij intact blijven van het grootgrondbezit de demo cratie in Duitschland niet lan- Per duurt dan de bezetting, el keerde hij zich tegen de christen-democraten, die vol gens hem volkomen reactionnair zijn. Dapper loket-meisje kreeg groote koppen in de pers. De Londensche avondbladen van Woensdag vermelden met groote koppen de dapperheid en tegenwoordigheid van geest van een vrouwelijke postbeambte te Londen. In de wijk Holloway van Londen stapte Woensdagmor gen een ongeveer 33-jarige heer het kleine postkantoor binnen, lang van gestalte en verzorgd gekleed. Hg trok een revolver te voorschgn en richtte deze op het meisje, dat zich achter het loket bevond. Met de hand aan de trekker kwam hij een of twee stappen nader. Onversaagd drukte het meisje echter op de brand- alarmschel en dook tegelijk weg onder de toonbank, ter wgl de man de trekker over haalde Het schot ging over haar Heen en de dader rende de straat op. Hoewel de gemo toriseerde politie onmiddellijk door de radio werd gewaar schuwd, heeft men tot nog toe geen spoor van den man kunnen ontdekken. Tijdens verhoor doodgebleven De 60-jarige mevr. N. uit Koog aan de Zaan is Donder dag tijdens een verhoor door de P.R.A. plotseling overleden. Zij werd verdacht destijds een vier jarig Joodsch jongetje te heb ben verraden aan den dezer da gen ter dood veroordeelden po- litie-inspecteur Harrebomee. Politiekampioenschappen op de schaats. Indien het blijft vriezen, zullen Zaterdag te Groninger, de politiekampioenschappen op de schaats over 160, 500 co 1500 meter verreden worden Het zou dan de eerste maa' zijn, dat om dit polltiekam- pioenschap gestreden zou wor den. Dr. Walré de Bordes. Een oud-raadslid te Middel burg schrijft ons: „Dr. Walré de B;rdes aan vaardde het ambt van burge meester te Middelburg, toen _e oorlog reeds dreigde. Wij herinneren nog hoe hij stond op het kerkhof bij de groeve van wijlen het raadslid J. A. Vertregt, toen hij bericht ont ving van de- algemeene mo bilisatie. De burgemeester be sefte direct de ernstige be dreiging van het vaderland en deed alles om zgn gemeente op de gebeurtenissen voor te bereiden. Toen in 1940 de Duitschers het land binnenvielen deed hij wat zijn hand v.nd om te doen. Tijdens de wilde aan val van 17 Mei op de stad Mid delburg bleef Je burgemeester op zijn post. Persoonlijk" nam hij deel aan het biusschen van de branden en bij het stadhuis hield hg zelf een straalpijp in handen. Het eerste plan tot her bouw van Middelburg kwam onder zijn leiding tot stand en hij interesseerde zich sterk voor de herbouw van het stad huis. Zijn naam zal in de oorlogsgeschiedenis van Mid delburg een biyvenöe plaats hebben". TER AARDEBESTELLING. Zaterdagmiddag om half één zal op de begraafplaats »„Duin en Rust" te Bilthoven het stoffelijk overschot van mr. dr. van Walré de Bordes ter aarde worden besteld heeft nieuwe middelen noodig Zweedsche barakken besteld Tijdens een persconferentie te 's-Gravenhage heeft mr. van Driel, hoofd van de afdeeling sociale zaken landelijk bureau Nederlands Volksherstel, Don derdagmorgen enkele mededee lingen gestaan over het „Fonds Noudgbieden". Het fonds werd in het voor jaar van 1946 door de raad van beheer van Nederlands Volks herstel opgericht, met het doel, de nooden op medisch-hygië- nisch, sociaal en cultureel ge bied in de door de oorlog ge desorganiseerde gemeenschap pen krachtig te bestrijden. Spe ciale aandacht werd in dit ver band aan gezins- en jeugdzorg gewijd. Afgezien van dringende individueele gevallen kon het Fonds Noodgebieden door de baperkte middelen, die haar ter beschikking stonden, slechts trachten iii bovengenoemde collectieve nooden te voorzien De schade in Nederland aan huisraad, op basis van de waarde van 1940, bedraagt al leen al 735 millioen gulden. Neemt men als maatstaf de huidige vervangingswaarde, dan zou hiermede een bedrag van 1 milliard 691 millioen gulden zijn gemoeid. BREED OPGEZET. De sociaal-cultureele taak van het Fonds Noodgebieden is breed opgezet. Zoo heeft men in bepaalde gemeenschappen, waar vrijwel alles verloren ging, steun verleend bij de aankoop van muziekinstrumen ten, opdat eenigszins in plaat selijke ontspanningsmogelijkhe den kon worden bijgedragen. De inkomsten van het Fonds Noodgebieden worden verkre gen uit hoofde van stortingen door de onderafdeelingen van Nederlands Volksherstel, als mede uit collecten, schenkingen uit het bedrijfsleven en uit in- cidenteele acties (luisterwed strijder. e.d.) Aan gelden werd tot dusver re ruim 2 millioen ingeza meld. In de provincies Zeeland en Limburg werden geen inzame lingen gehouden. Bij de inge zamelde gelden komen nog 193.000.aan collecten, 371.000 uit hoofde van schen kingen en 49.000 afkomstig uit diverse gevoerde acties. DE VERDEELINO. De verdeeling is gebaseerd op de maatschappelijke toestan den in de gemeenten, waarbij gelet wordt op zoutwaterinun datie, langdurige en groote evacuatie en oorlogsgeweld- schade van meer dan 20 aan de totale woningvoorraad- Was de hulpverleening aan de getroffen gebieden tot dus verre voornamelijk gebaseerd op het goederen adoptatie-svs- teem, thans is deze hulpverle ning mede uitgebreid tot finan- cieele adoptie. Rechtstreeks naar de getrof fen gebieden werd overgemaakt 1.282 000. Hiervan ging naar de provincie Gelderland 541.275, Zeeland f 313.327, Noord-Brabant 278,870, Lim burg 139.719. De interne verdeeling van de in de provincies ingezamelde bedragen wordt door het pro- vinciaaT bestuur in overleg met het landelijk bureau voor Volks herstel vastgesteld. Voor Zee land was dat: medisch-hygië- nische zorg 114.062, sociale zorg 49.950, verenigingsge bouwen 41.200, jeugdzorg 73.500, cultureele zorg 82.955, 'individueele zorg 25.000, diversen 33.332. Door Nederlands Volksher stel werden tot dusverre in noodgemeenten 10 steenen con sultatiebureau*, waarvan de bouwkosten 12.000 per stuk bedroegen, beschikbaar ge steld. Bovendien werden 11 En- gelsche barakken gekocht, ter wijl nog Zweedsche barakken, uit Zweden zullen komen. Wfl het Fonds Noodgebieden in de toekomst verder daadwer kelijk kunnen bijdragen tot hulpverleening in de getroffen gebieden, dan is financieele steun onmisbaar. Sleechts in- dien de giften rijkelijk vloeien kunnen de gestelde doelen ver wezenlijkt worden. Motorrijder gedood. VERMOEDELIJK ONWEL GEWORDEN. Donderdagmiddag is op de .veg van KoudeKerice naai' Vlieringen een motorryuer verongelukt op niet geneei verkiaaroare wijze. Een auto mobilist bemeiKce ter hoogte van de boerderij „Planuurt dat een motorryder, uie zicli voor Hem op de weg oevonu, plotseling begon te slingeren met zgn rijwiel, daarna uit ue boent slipte en van de weg vloog. De motorrijder weiu door de prikkeldraadafraste ring van cié boeraerg Ova worpen en sloeg met z'n hoofd tegen een muur van deze boer-; üerijv Hoewel het slachtoffer nog leefde toen dr. Bloos ar riveerde, moest deze me.ieus kort daarop/Ge dood constatee- ren, vermoed wordt, dat de mo tor rg der, die de heer West- broe/c uit Zouteiande bleek te zijn, plotseling onwel is ge worden of door de kou-e be vangen is geraakt. Lr bevond zich geen obstakel op de weg. De heer Westbroek was ambtenaar, verbonden aan de wederopbouwdienst voor de boerderijen. MEVR. VAN WALRÈ DE BORDES. Naar wij Woensdagmiddag vernamen is de toestand van mevrouw van sVairé de Bor des, die bij het auto-ongeluk Dinsdagmorgen op de rijks weg bij Delft ernstige verwon dingen opliep, bevredigend. Van Melle bouwt te Rotterdam. De N.V. van Melle's Biskwie en Toffeé fabrieken te Bres- kens is thans bez.g de plan nen -m zich-in Rotterdam te vestigen te verwezenlijken. Op de hoek van de Oiym- piaweg en Sta. ion weg In Rot terdam Zuid, even voor het station Feyenoord ls men thans bezig met -iet slaan van SÜ0 betonnen pa.en waarop bet complex zal komen te rusten. De fabriek wordt 135,60 meter lang. 59,50 meter breed en 8,50 meter hoog en beslaat met het ka.ntoor een oppervlakte van 1000 M2. Men ho:pt over een jaar met de bouw gereed te zijn. Geen Zeeuwsch koor naar Amerika? DE REGEERING KAN HET NIET BETALEN. Zooals bekend bestaan er plannen om alsnog 'n Zeeuwsch zangkoor naar Amerika uit te zenden. Een Amerikaansche commissie bracht, vergezeld van een vertegenwoordiger van de regeering, Donderdag een be zoek aan üostburg, waar in het Ledel-Theater, „De Zeeuwsche Zangers", onder leiding v^n Cor Schijve, een proefconcert gaven. De uitvoering van de slot-scèrie Ujt de „Zeeuwsche bruiloft" en de „Striep-variatie" gaven aan het geheel een apart cachet. De commissie was ook kennelijk verrast en gaf spontaan uiting aan haar bewondering. Het spreekt vanzelf dat bij de leden verwachtingen waren ge wekt van al?nog de Amerikaan sche reis temaken, temeer daar reeds het vorige jaar deze plan nen in een vergevorderd sta dium hebben verkeerd en de reis toen op het laatste moment werd afgelast. Het wekte dan ook groote te leurstelling, toen de regerings vertegenwoordiger, na dank te hebben gebracht voor dit proet- concert. mededeelde dat er van een reis naar Amerika zoo goed als zeker niets zal kunnen komen, omdatdeze te duur zou zijn. Er zou ee'n bedrag van 60.000,— mee gemoeid zijn en dat kan onze regeenng niet betalen. Men vraagt zich thans af, waarom er verwachtingen zijn Igewekt en waarom he' noodig was een Amerikaansche jury naar Zeeland te laten komen? Draaibrug te Souburg aangekomen. Donderdagmorgen ia het draaibaar gedeelte van f de .lieu we brug over het Kanaal door Walcheren bij Souburg', Jat vorige week van Krimpen aan de IJssel ls vertrokken op de plaats van bestemming aangekomen. Er werd direct een begin gemaakt met de montage. Men verwacht, dat dit werk een week zal duren. Hierna zal de nieuwe brug on middellijk voor het verkeer worden opengesteld. Middelburg DRS. DE JONG SPRAK Woensdagavond hield de be kende radiocommentator en directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumenta tie, drs L. de Jong, voor de Commissie tot voorberei ding: van de tentoonstelling „Nederland in Oorlogstijd" voor een aantal genoodigaen een causerie over zijn ervarin gen in Londen. Onder zrjn ge hoor bevond zich o.m. de. bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg. Na bg wijze van inleiding herinnerd te hebben aan de derde October 1944, toen Den Doo'aard en spreker 's mid dags nog niet wisten, waar over die avond voor de micro foon te spreken totdat het dramatische bericht binnen kwam, dat de R.A.F. de dijker van Walcheren had gebombar deerd, gaf drs. de Jong eer boeiend verslag van zijn vlach- op 14 Mei 1940 met een ku°t- vaartuigje van IJmulden. die onder zeer moeilijke omstan digheden plaats vond en zijn aankomst in het vrije Enge land, Spreker schetste de vele moeilijkheden, waaronder ge. werkt moest worden en noem de als grootste handicap het ontbreken van behoorlijk con tact met het bezëtte vaderland Dit werd eerst in 1943 beter. Kerkn'euws GEREF. KERKEN. Ds. N. Streefkerk te Wol- vega heeft bedankt voor het beroep van de Gereformeerde kerk te Koudekerke lissingen CULTUREELE AVOND R.li. VROUWENBOND De afd. Vlissingen van de R.K. Vrouwenbond had Maandag avond in ..Concordia" te Vlis singen een bonte cultureele avond georganiseerd. Joop Koevoets oogstte met rijn voordrachten, gedichten en vertellingen veel bijval. Ook de liedjes die hij samen mei Tine van Haasteren bracht werden door het publiek zeer gewaardeerd. Mevr. Schreuder zorgde op prettige wijze voor Je muzikale intermezzi. De pi-esidehte van de afd Vlissingen bood aan het slot van de" avond de dames bloe men aan. St. Laurens VERGADERING CBTB Donderdag 16 Jan. verga derde de afd. Sint Laurent van de CBTB. Door den hee; P. Maiinissen, directeur van liét Boekhoudbur. der CBTB te Goes, werd op duidelijke wijze 'n uiteenzetting gegeven over de wet op de vermogens- aanwasbelasting. Op dit onder werp volgde een geanimeerde bespreking. Uit de vele vrager, welke gesteld werden, bleek wel de noodzakelijkheid, om over een dergelijk onderwerp zich te laten voorlichten. Na eenige mededeelingen van huishoudelijke aard sloot de voorzitter deze leerzame ver gadering Te Delft slaagde voor het examen natuurkundig inge nieur J J. Ehrhardt, vroeger te Goes. Uit zijn correspondentie met Himmler. Mr. Earon van Tuyll van Serooskerke, de Ned. verte genwoordiger bg de Tribuna len te Neurenberg, heeft Don derdag voor zgn terugreis naar Neurenberg tegenover persvertegenwoordigers eenige bijzonderheden medegedeeld uit de correspondentie tus- scheen Rauter en Hlmmier, welke alle ontkennen van Rau ter bg voorbaat ontzenuwt In Juli 1942 schreef Rauter bijv., dat er in Nederland een prachtige instelling bestond, het werkverruimingskamp, waarin vele Joden vluchtten uit vrees voor deportatie. Voor October hoopte Rauter zoo 8000 Joden in handen te heb ben, die dan naar Vught en Westerbork overgebracht zou den worden. In totaal wilde Rauter voor Kerstmis 1942 50.000 Joden afvoeren, d i. de helft van het totaal aantal Ned. Joden. Baron van Tuyll van Se rooskerke bleek niet van oor deel, dat de tribunalen te langzaam werken. Helaas is het al eens voorgekomen, dat een doodvonnis was voltrok ken, terwnl de veroordeelde nog waardevolle inlichtingen had kunnen verstrekken. De vertegenwoordiging van de kleine landen by de Tribu nalen achtte by bg zonder be- langrgk; de vertegenwoordi gers kunnen vaak kostelgke aanwgzingen geven en omge keerd krijgen zg ook kennis van byzonderheden die bg de berechting van oorlogsmisda digers In eigen land van groo te beteekenis zy'n. Fransch voorstel v over Duitschland. Reuter verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Franscite regeering jn een nota aan de Ver. Staven, de Sowjet-llrue en Groót-Brittanulë een nieuwe grondwet voor Duitschland «ïeeft voorgesteld, waarbij het Duitsche parlement of de Rijks dag zou worden afgeschaft en Duitschland zou moeten terug- keeren tot een soort regee ring als ten tijde van Bis marck van betrekkelijk onai- hankeiyke Duitsche staten in los gedecentraliseerd verband Volgens het Fransche plan zou de Centrale Duitsche Re geering alleen bevoegdheden t.a.v. ce financiën de voedsel voorzieningen, P.T.T. en der gelijke mogen hebben. De re geeringen der Duitsche staten zouden afzonderiyke vertegen woordigers in het buitenland moeten benoemen en onderling geen verdragen mogen sluiten. Huysmans over de koningskwestie. Camille Huysmans heeft te genover een vertegenwoordi ger van United Press ver klaard, dat de Koningskwestie de politieke partijen geschei den houdt. De meerderheid van rechts wenscht den Ko ning terug, maar ter linker zgde geeft men de voorkeur aan 's Konings broer. Prins Karei. „De, tgd kan natuurlijk vele dingen regelen", aldus Huysmans, „maar het gemak kelijkst zou de kwestie toch opgelost kunnen worden door den Koning zelf". Op de vraag of hij met deze opmerking op troonsafstand doelde, antwoordde Huysmans, dat „terugtrekken" een pret tiger uitdrukking is. Duitsche vrouwen moeten werken. In Duitschland worden de vrouwen in grooten getale in geschakeld in het productie proces. In de Russische zóne werken reeds 3]/2 millioen vrouwen 'in loondienst, in de Amerikaansche zóne 2 mil lioen. De Russen leiden ook Duitsche vrouwen op voor po- litie-straatdienst. In Mecklenburg werken 8000 vrouwen in het metsel en timmervak voor de weder opbouw, terwgl ln Berlijn vooral aanhangsters van de Nazi's tewerkgesteld zgn bij het puin ruimen. Een leider van de dienst voor de Volksgezosdheid heeft verklaard, dat de vrouwen van het werken knapper worden en psychisch ook in een be- bêtere conditie komen om er bg de mannen de moed in te houden. Bloedwraak van Mussolini? Cesare Rossi, Mussolini's vroegere perschef en een der acht beschuldigden in verband met de moord op Mateotti. heeft voor de rechtbank ver klaard, dat Mussolini een ster ke neiging tot persoonlijke bloedwraak had. Hy had dik wijls hooren spreken over eer speciale, door Mussolini ge vormde, organisatie om poli tieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Britsche deseurteurs op Java. Generaal Spoor heeft tegen over Ass. Press verklaard, dat op Java nog 6 A 7 honderd Britsche deserteurs zijn ach tergebleven. De Britsche Re geering heeft deze via de B.B.C. opgeroepen zich vóór 1 Maart aan te melden. De generaal zeide voorts stipte naleving van de be standsbepaling noodzakelijk te achten voor net accoord van Linggadjati onderteekend zal zyn. De kleine landen en het Duitsche vredesverdrag. De woordvoerder van Austra lië heeft te Londen ver maard, dat z.i. de kleine lan den ten volle moeten kunnen „eelnemen aan de besprekin gen over het Duitsche vraag stuk. Zg behooren in Moskou te kunnen meespreken en ook te kunnen deelnemen aan de opstelling en onderteekening van de definitieve tekst. Bra zilië, Canada en Zuid-Afrika deelen dit standpunt, dat door Groot-Brittannië wordt aan vaard, maar door Rusland ver worpen. Britsch-Egyptische onderhandelingen mislukt. De Brltsch-Egyptische on derhandelingen zijn mislukt. Aldus een vooraanstaande Egyptische functionaris, die in nauw contact met dë on derhandelaars staat. „Wg moeten nu onze toevlucht ne men tot de V. N., hetgeen misschien Maandag kan ge schieden. *Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brktannië en Egypte gesloten worden". Egypte neemt geen genoe gen met een Britsche of an dere bezetting. Het is ervan overtuigd, dat de ontruiming van Egypte door de Britten op korter termyn moet geschie den dan door Groot-Brlttannië ls voorgesteld. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bg het bijzonder gerechtshof te den Bosch voor Zeeland hebben 112 personen buiten vervolging gesteld. Slechts 36 van hen werden onvoorwaardelgk bul ten vervolging gesteld; 21 per sonen werden buiten vervol ging gesteld met ce voorwaar de, dat zg zich -nder toezicht zullen steden van de S.T.P.D., terwgl zg bovendien werden ontzet uit de rechten. 37 Per sonen werden ontzet uit de rechten, buiten vervolging ge steld met de verplichting om te arbeiden. De volgende personen uit Zeeland werden ouiten vervol ging gesteld met de verplich ting boete te betalen: J. v. d B. 300; P. R. 1000; Cf. M. 1000; H. H. 2000; C. J. v. R 5000; I. C. 1500; J. M. 'f 3000; M. T 2500; L. D. 15001 J- v. d. W. 2000; j. W. 4000; I. W. 1250; M. V 750; D. R. 100; V. d. R 1250; L. M 2000 en G. S. 600. Kantongerecht Middelburg De 35-j. tuinder G. van I., te Krabbendijke verzuimde tij dig de verëischte vestigings vergunning aan te vragen. De ambtenaar van het O. M. vor derde een boete van 50 s. 25 dg. hechtenis. Uitspraak: conform de eisch. Bij den 19-j landbouwers- knecht W. W., te Oostkapelle werd een hoeveelheid munitie en een buks aangetroffen. De Kantonrechter wilde er rekening mede houden dat verdachte thans in militaire dienst is en legde hem op een geldboete van 25 subs. 13 Jg. hechtenis. Toen de 18-j. landarbeider M. P. de B., te Ellewoutsdijk op het land aan het werk was ving zijn daarbij aan wezige hond een haas. De Kantonrechter hield de zaak aan om een getuige te hooren. AANRIJDINGEN. De 33-j. chauffeur M. V. te Veere, had bij 't passeeren van een bloemenwagen ln cle Kor te Noordstraat te Middelburg niet de in die smalle straat noodige voorzichtigheid in acht genomen. Het gevolg was een aanrgding. waarbij de bloemenwagen werd bescha digd Verdachte werd veroor deeld tot 25 subs. 10 dg. hechtenis De 30-j. arts P. J. B.. te Oost kapelle kwam met zijn auto vanuit de Waterstraat de Dorpsstraat oprijden juist toen over de Dorpsstraat een zware vrachtauto kwam aan rijden. die gelukkig nog Eet kon uitwijken en remmen, maar daarbij een daar stil staande auto licht beschadig de. Ter zitting kwam vast te staan, dat er omstandigheden waren, die rechtvaardigden dat B. ditmaal gebruik maakte van de Waterstraat (overigens voor auto's verboden) maar ijn optreden bij het onover zichtelijke kruispunt had Iets voorzichtiger kunnen zijn. JJitspraak: 15 s. 10 d. Ji. OVERTR. IJK WET. De 58-i. mole-"-ar J. C. te Domburg, had altgd trouw zijn gewichten tijdig laten herijken, maar dit de laatste maal ver zuimd. Straf: 4 boete sub?. 2 !g. hecht., met verbeurdverkla ring van de gewichten. EEN VALSCHE NAAM OPGEGEVEN! De 19-j. M. A. te Baarland, werd door de politie aangehou- Jen toen hij öp zgn rijwiel niet de voorgeschreven verlichting- voerde. Hij meende' aan de straf te kunnen ontkomen door het opgeven van een valsche naam. Dit bleek echter fen misrekening want hg werd bij verstek veroordeeld tot een boete vart 25 subs 13 dg. hechtenis. De 48-j. landbouwer J. S., te Borssele, had geen personeel om hem te helDen bri het rooien van zgn aardappelen en hield zijn 14-j. dochter thuis van school. Straf: 15 s. 8 dg. hecht. SPORT Nationaal kampioenschap biljarten. Na de eerste dag van de wedstrijden om het nationale kampioenschap biljarten, hoofd klasse, kader 42/2, heeft de h'uy- ter de leiding met twee gewon nen partijen en een gemiddelde van 33,33. Hij wordt gevolgd door van de Pol en de Leeuw, die ook twee partijen wonnen, maar wier gemiddelde resp. 27, 58 en 25 bedraagt.. „Wie weet, waar de beste thee vandaan komt?" „Ik, Juf, van Niemeyer uit Gro ningen - Niemeyer'a Gala-theel" (ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2