PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT AMBACHT Ramadier slaagde boven verwachting Een huwelijkszwendelaar Walcheren wet 190e Jaargang - No. 20 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelhurg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Ylissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Vrijdag 24 Januari 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3 20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. AD\ ER- TENTIEPRIJS 12 cent per mm- W O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN -p* 2.- Bureaux .•i'Stigd te Vli-singen Walstraat 58 fin. tel 10 <2 'ijner.Middelburg - I nndersche Kaai 29 rel 2077 en 2924. Ones Turfkade 15. 'el 2475. Oostburg Gratetnastraat 3. tel 102- Terneuzen Brnuwerllstr- 2. Postrek. nr. 35930T. P Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren: NATIONALE VERDEDIGING WAS EEN STRUIKELBLOK. Bidault weer In het kabinet. Na het geslaagde experi- ment-Blum zijn ue Fransche potitici een m-uw experiment begonnen, een nationaie regee- rmg waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd, uitgezon- derd de uiterst conservatieve Farcij van de Vrijheid. Het heeft den nieuwen pre mier Ramadier heel wat moei te gekost het zoover te krij gen. De katholieke democraten hebben lang geaarzeld voor zij besloten met 'n nationale regeering in zee te gaan. Het fruote struikelblok was voor en ce kwestie van het mi nisterie van nationale verde- dig.ng. De communisten heb ben er op gestaan dat zij aithans éen sleutelp-sitie ln hanuen zouden krijgen en eischten daarom de porte feuille van dit ministerie. Dit zou beteekenen dat een com munist de leiding zou krijgen over de Fransche strijdkrach ten' en de generale staf en daartegen werd bij voorbaat hevig geageerd. Een van ue redenen hiervoor was, dat de communistische partij zich of ficieel ten gunste van de on middellijke hervatting van de besprekingen met de leidei s van de Indo-Chineesche tionalistische beweging heeft uitgesproken. De druk van de zijde der Gaullistische afge vaardigd, en en de generaals op Ramadier uitgeoefend, heeft echter geen resultaat op- gele vèrd; de communist Bil- loux is in het huidge kabinet minister van nationale defen sie. Wel heeft Ramadier toe gezegd, dat een van zijn eer ste regeeringsmaatregelen zal zijn een aanzienlijke besnoei ing van de bevoegdheden van dezen minister. De Katholieke M.R.P. heeft als tegenprestatie voor haar concessie drie andere belang rijke sleutelposities gekregen, financiën, oorlog en buiten- landsche zaken. De terugkeer van Ge-rges Biöault als mi nister van buitenlandsche za ken is over het algemeen met instemming begroet. Bidault immers heeft zijn sporen in de internationale politiek ruim schoots verdiend en is op grond van zijn ervaring en zijn prestige in het buitenland de aangewezen man om Frankrijk over twee maanden in Moskou te vertegenwoordi gen. Van hem is zeker niet te verwachten, dat hg, zooals Blum, geneigd zal zijn Ut een meer soepeler politiek ten a~ zien van Puitschland. Het beleid in de overzee- sche gebledsdeelen blijft han.'en van den socialistischen minister Moutet, zoodat geen verandering is té verwachten De sterkte der Amerikaansche vlooi. Volgens een door James Forrestal, den Amerikaan- schen minister van marine, gepubliceerd rapport, had de Amerikaansche marine op 31 Dec. 1946 319 grootere oor logsschepen klaar voor actieve dienst, evenals 1.461 gevechts vliegtuigen. Er zjjn 24 marine bases in de VS. en 491.663 officieren en manschappen, onder wie 262 admiraals in actieve dienst. Ontvoeringen te Samarinda. Een bende, die de laatste tijd de omgeving van Samarinda (Borneo) terroriseert, heeft Ambonneesche kinderen en een Timorees onvoerd. De Timo- rees werd gedood, de kinderen levend begraven. Een poging tot brandstichtjng werd tijdig ontdekt. De aanstichters zijn ge arresteerd. Nederlandsche mili taire politie heeft vier terroris ten neei^eschoten en andere gevangen genomen. Op 17 Ja nuari is voor Samarinda de avondklok ingesteld. Lord Killearn naar Java. Volgens een officieele be kendmaking van het republi- keinsche ministerie van voor lichting te Batavia ligt het in de bedoeling om de ondertee- kening van de ontwerpovereen komst van Llnggadjati te doen plaats hebben ln tegen woordigheid van Lord Killearn. Pro Indonesia. Volgens het republlkeinsche blad „Merdeka" te Batavia is op Noord-Celebes een concen tratie van politieke partijen tot stand gekomen met het doel een nationaal bloc te vormen om de nationale strijd cp een meer efficiente wijze te voeren on;er de leuze: „Ten ondergaan of leven met de republiek Indonesia". in de verhouding van Frank rijk tegenover Indo-China. In zijn regeeringsverklaring heeft Ramadier deze houding nog eens duidelijk omschreven met de woorden: „eerst herstel van de orde en daarna onderhan- elingen met die vertegen- wo;rdigers van het Anamie- tische volk, waarmee te pra ten valt". Ramadier en zijn ploeg zijn van plan het experiment- Blum in versneld tempo door te zetten en energieke maat regelen te nemen om het economische leven van Frankrijk sneller op gang te krijgen. Wat het kabinet zelf betreft heeft de premier te kennen gegeven geen inbreuk op de ministerieele solidariteit te zullen dulden. Het spel, dat de communistische ministers ln het verleden zoo vaak heb ben gespeeld door regeering en oppositie te c-mbineeren zal tot het verleden moeten be- hooren. De eerste indruk van Ramadier is gunstig geweest en het is voor Frankrijk te hopen, dat hij er in zal slagen het land een krachtige en gedisciplineerde regeering te geven. Theelepels aan de ketting. In ^ondensche café's zijn vooral theelepeltjes bij langvingerige bezoe kers zeer gewilde objec ten. In de meeste geval len is dit voorwerp met een kettinkje aan het serveerluik bevestigd en dient voor het algemeen gebruik. Zelfs in enkele van de chicste theehuizen van het West End roeren de serveuses de thee en houden het lepeltje stevig vast. Nieuw Engelseh plan voor atoomcontröle. De Engelsche regeering heeffc besloten het verbod van publicatie over het atoomge heim gedeeltelik op te heffen. De „New York Times" gaf Woensdag op de voor-pagina een bericht over een nieuw Engelseh atoomplan. Volgens dit plan zou het lichaam voor de ontwikkeling van de toepassing der atoom energie volledige bevoegdheid ontvangen tot het verklaren van oorlog aan overtreders van de contróle-bepalingen, zonder dat daartoe goedkeu ring van de Veiligheidsraad nooiig zou zijn. Dit plan zou de betreffende autoriteit ma ken tot een „equivalent op het gebied der atoomenergie' van de Veiligheidsraad. In het be richt wordt verder gezegd, dat dit plan door de Britsche regeering nog niet officieel is goedgekeurd, doch dat de le den van de Britsche delegatie er wel „gunstig tegenover staan". De Poolsche verlangens inzake Duitschland Het voornaamste punt van het memorandum, dat de Pool sche regeering aan de plaats vervangers te Londen zal doen overhandigen, betreft de erken ning van Pplens Westelijke grenzen. Polen verlangt verder politieke eenheid voor Duitsch land. Het vredesverdrag moet in Warschau geteekend worden. De communistische minister van buitenlandsche zaken der Poolsche regeering, Modzilew- ski, die juist uit Moskou is te ruggekeerd, heeft verklaard, dat bij zijn onderhoud met Moloiof is gebleken, dat de houding van beide landen ten aanzien van Duitschland op vele punten overeenkomt. Hij voegde hier aan toe, dat hij gaarne een be zoek aan Londen en Washing ton zou brengen als hij slechts wist, dat het Poolsche stand punt daar even goed zou wor den begrepen als te Moskou. Het nieuwe vijfjarenplan van Stalin. Volgens mededeeling van de Sowjetregeering heeft het eerste jaar van het nieuwe vijfjarenplan van- Stalin tot inschakeling van oorlogs- naar vredeslndustrie volledig aan de verwachtingen beant woord. De productie van nlet- militaire industrieën was in 1946 20 hooger dan in 1945. Precies de helft der indus trieën kwam ln haar proiuctie boven het door de regeering berekende quotum uit. de rest bleef er beneden, maar kwam nooit beneden de 77 Soekawati over Oost-Indoneslë. Soekawati en eenige van zijn ministers hebben tegen over Aneta verklaard dat bij hun reis van acht dagen door Oost-Indonesië drie aspecten op de voorgrond traden. aDe aanzienlijke oorlogs schade op vele plaatsen in Oost-Indonesië, welke van de regeering de grootst mogelrjke daadkracht en van de bevol king, ongeacht landaard, de grootste gemeenschappelijke inspanning eischt. b. De oorzaak van een zeer uitvoerige verklaring van de Inhoud en de beteekenis van de nieuwe staatkundige structuur waaromtrent misverstanden bestaan die nog niet volledig opgehelderd zgn. Een actie tot opwekking van de bevolking tot zelfwerk zaamheid teneinde de veelal bestaande arbeldsschuwheid te ovenvinnen, is noodzakelijk. Indonesisch parlement niet bijeen. Naar het republikeinsche dagblad de .Merdeka" uit ge zaghebbende bron verneemt, zal de plenaire zitting van het Knip (voorloopig Indonesische parlement) dat op 27 Januari te Malang zou bijeenkomen voor behandeling van de Ling- gadjati-overeen komst, tot een nader te bepalen datum wor den uitgesteld. Revolutie op Soembawa verijdeld. Onlangs hebben de Neder landsche aut-riteiten op Soem bawa een poging tot het om verwerpen van het gezag ver ijdeld, aldus deelen gezagheb bende kringen mede. Deze actie werd geleid door een aantal Javaansche ambtena ren van de bureaux van het zelfbestuur. Een hoeveelheid wapenen en ammunitie is door de Neder landsche troepen in beslag ge nomen. Het gerechtelijk on derzoek duurt nog voort. Soldaten laden de Tjibesar. Het 11.000 ton metende Ne derlandsche vrachtschip „Tji besar", dat door de maatrege len van de Australische vak- vereeniging van havenarbei ders sedert November in de haven van Sydney vastligt, w:rdt than3 door Nederland sche soldaten ln samenwerking met het Australische leger en de marine met uitrustingsstuk, ken voor het Nederlandsche leger geladen. De K.P.M. heeft toegegeven, dat de „Tjibesar" onder de contröle van de Nederlandsche militaire autoriteiten is ge steld. VERMOGENS- AANWASBELASIING. Verschenen is het besluit betreffende voorloopige waar deering van effecten voor de vermogenaanwasbelasting. In dat besluit is voorge schreven op welke wijze, doch overigens met in achtneming van ae bepalingen der wet op de vermogensaanwasbelasting, de J>elastingplichtige-effec- L°nbezitter de op de tweede peildatum tot zijn vermogen behoorende effec.en voorloopig moet waardeeren. De fondsen welke voorkomen in de bij het besluit beh.orende en ln de handel verkrijgbaar te stel len prijscourant worden ge schat op de waarde volgens die prijscourant. ALG. NED. VERBOND. Naar wij vernemen is tot algemeen voorzitter van het Algemeen -landsch Ver bond gekozen generaal K. E, Oudendijk. Ais ondervoorzit ter treedt op de heer E H. Bos te 's-Gravenhage. Vandaag Is het 350 jaar gele den dat de Spanjaar den onder kolonel Varax op de Tielenheide bij Turnhout door prins Maurlts werden versla gen; viert de Zwitsersche romanschrijver, Ernst Zahn, die ook in ons land bekendheid geniet, te Meggen bij Lucem zijn 80e verjaardag. Volkshuisvesting. In verband met de talrijke moeilijkheden op het gebied van de wederopbouw, de volkshuisvesting en de stede- bouw, heeft de stichting „Her stel Limburg 1945" besloten studie-commissie in te stellen, welke ten doel heeft op korte termijn advies uit te brengen aan de regeering ever de wenschen, die onder meer met betrekking tot de afbakening van bevoegdheden in de provincie Limburg leven. Deze „studie-commissie volkshuisvesting", welke is sa mengesteld uit burgemeesters en technici, heeft Inmiddels onder voorzitterschap van het Gedeputeerde Staten lid, mr. R, Hoppener, haar werk aan gevangen. C.C.D. slaat een goede slag. Dinsdag troffen ambtenaren van de C.C.D., die te Wasse naar met een overvalwagen surveilleerden, een automomel aan van een expeditiebedrijf te Den Haag. Deze auto, wel ke geheel geladen was met kisten, bleek 60Q.0O0 import sigaretten en een hoeveelheid van 500 liter drank, bestaande uit cognac en portwijn, te vervoeien. De chauffeur en de mede-inzittende werden naar het bureau van politie te Was senaar overgebracht en aan een langdurig verhoor onder- Wvrpen, De directeur van het :peditiebedrijf werd tegen het mid;ernachtelgk uur bij zijn thuiskomst, door bij zgn wo ning opgestelde controleurs, gearresteerd en eveneens on middellijk overgebracht naar het politiebureau te Wasse naar. Uit de verhooren kon worden vastgesteld, dat zich reeds een partij van 1.000.000 sigaretten te Wassenaar moest bevinden. Deze partij werd dan ook in eenparticuliere w-» ning aangetroffen in totaal werden dus in beslag genomen 1.600.000 sigaretten, 500 liter drank en een vrachtauto. Vrij wel de geheele partij, welke enkele weken geleden tusschen Rotterdam en Dordrecht uit een zeeschip op een schuit van het expeditiebedrijf werd overgeladen, ja thans achter haald. Prijsverlaging in België. Zooals eenige dagen gele den reeds werd gemeld, koes tert de Belgische regeering het plan, het experiment van Acker inzake prijsverlaging te herhalen. Deze nieuwe ver laging zou 5 tot 10 procent bedragen, al naar gelang van de mogelijkheden. Voor de bouwmaterialen zou de prijs verlaging op 5 pet. worden gesteld. Voor de uitvoering van dit plan zal eerstdaags een regeerin<*safgevaardigde naar Frankrjjk vertrekken teneinde de resultaten van ue prijsverlaging, die aldaar eenige weken geleden Is inge voerd, te bestudeeren. De af kondiging van de prijsverla ging in België, zou binnen twee a drie weken plaats vinden. Camille Huysmans komt. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen zal de minister-president van België, Camille Huysmans. binnen kort Nederland bezoeken in verband met een. door het co mité van Belgisch-Nederl.-Lu- xemburgsche samenwerking georganiseerde manifestatie van vriendschap. Zoo zal do Belgische minister-president op 24 Februari te Den Haag een rede uitspreken en is ter eere van zijn komst een con cert georganiseerd. Sneltrein naar Antwerpen. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen zal zeer spoedig, ter verbetering van het verkeer tusschen Eelgië en Nederland, een sneltrein- verbinding tusschen Dor drecht en Antwerpen worden ingesteld, waardoor de verbin ding Amsterdam-Brussel zeer wordt bevorderd. De trajecten Amsterdam-Dordrecht en Ant- werpen-Brussel zijn electrlseh, terwijl alleen het traject Dor- drecht-Antwerpen met stoom- tractie zal worden onderhou den. Voorts zijn te Brussel be sprekingen gaande om op de gewone internationale lijn meer sneltreinen in te leggen. Ned. Indië vraagt onderwijzers. Voor het .onderwijs in Ned. Indië zijn direct 1000 men- schen noodig en men rekent op een totale inzet van 3000 Nederlanders bg de opbouw van het onderwijssysteem. Wel zijn er in de laatste twintig jaren ruim 20.000 Indische leerkrachten opgeleid en inge schakeld, maar ook deze kun nen niet in de behoefte voor zien en een einde maken aan het analphabetisme der in- landsche bevolking, van wie slechts 11 lezen en schrij ven kan. Sedert 1 Dec. 1946 zijn op initiatief van het departement van overzeesche gebledsdeelen cursussen tot stand gekomen om onderwijzers, die bereid' zijn hun krachten aan de dank. bare taak van de ontwikke ling der inlanders te geven, in te leiden in de verhoudingen en gedachten van de nieu we wereld waar zij zullen leven en werken. Op deze cursussen worden lessen gegeven over zonder grondstoffen 13.000 WERKLOOZE HUISSCHILDERS. Naar ge.roHen gebieden? De schaarschte van vele grondstoffen is zoo groot, dat na voorziening van de aller noodzakelijkste productie voor de buitenlandsche markt en van de productie voor aan het buitenland toegezegde export nog maar weinig voor de ver deeling over industrie en am bacht overblijft, aldus ver klaarde ons dr. G. W. M. Huysmans, minister van Eco nomische Zaken. DEVIEZEN. Wij hadden den minister ge vraagd waarom er niet vol doende materiaal ter beschik king gesteld wordt ten behoe ve van pottenbakkers, kunst wevers, paramentenmakers en andere beoefenaars van het edel ambacht, terwgl toch hun producten bg export het 10- voudige aan deviezen opbren gen van hetgeen zij aan import noodig hebben ten behoeve van hun bedrgf. Hierop nader ingaande deel de de minister mede, dat de export van ambachtsproducten, die vele malen het bedrag der daarvoor benoodigde grond stoffen opbrengen, uiteraard zooveel mpgelgk wordt bevor derd. Als regel blijkt echter het buitenlandsche ambacht de vergelijking met Nederland gemakkelijk te kunnen door staan, zoodat het in de meeste gevallen niet eenvoudig blijkt tot export van ambachtspro ducten te geraken. In die ge vallen vervalt dus de deviezen- onderwerpen van maatschap pelijke economische en cultu- reeie aard en getracht begrip bij te brengen voor de nieuwe verhoudingen, die zich ln de laatste tijd in de overzeesche gebiedsdeelen hebben ontwik keld. Deze cursussen worden in het Indonesisch Instituut te Amsterdam gegeven. De leergangen staan onder 'elding van den adjuct-advi- seur voor het Indonesische on derwijs, den heer P Koeze en van den inspecteur van het Indonesisch onderwijs, den heer J. de Jong. VERLOOFD MET VIJF VROUWEN. Thans in arrest. De leeftijd van 54 jaar Is voor den handelsreiziger J. van B. te Rotterdam geen be letsel geweest om talrgke lief desbetrekkingen aan te knoo- pen, met geen ander doel dan van het leven te genieten, vooral financieel. Hij wist ver scheidene vrouwen groote be dragen afhandig te maken. Van B was een man vol fantasie, brutaliteit en moge lijk ook charme. Toen hij lp 1940 uit de gevangenis werd ontslagen, waar hg twee jaar had doorgebracht, omdat hij zich met veel brav..ur had uit gegeven voor ambtenaar van de crisis zuivelcentrale zelfs als ambtenaar van het departement van sociale zaken en in die voorgewende kwali teiten oplichtingen had ge pleegd voor bedragen van 400 -tot 1000, ging hij zgn heil zoeken in het beroep van echtgenoot in spé. In een win kel, waar hij langzamerhand tot de vaste cliëntéle was in de Tweede Kamer (II) EEN GROOTSCH WERK WORDT VERRICHT Voor- en tegenstanders. Het geslacht, dat nu de zaak aanpakt heeft de moeilijkhe den, maar het heeft ook de voldoening, dat voor tientallen komende jaren, wellicht zelfs voor eeuwen, een betere ^te- stand wordt geschapen, waar van het nageslacht dankbaar zal profiteeren. Men zal bg' de indeeling van de perceelen in het algemeen gebonden zijn aan de be staande ligging van de hof steden op de hoogere gronaen. Men zal ook in net algemeen vastnouden aan de bestaan 1e wegen, die in bepaalde geval len iets verbreed worden. Rondom de steden en de dorpskommen zal men reke ning houden met de uitbrei dingsplannen. VOOR- EN TEGEN STANDERS. Hoe zijn nu deze plannen op Walcheren ontvangen? Het is gebleken dat er voor- en tegenstanders zijn. In sommi ge streken winnen de voor standers het en m andere de tegenstanders, maar van beide kanten wordt de zaak grondig bekeken en op bovengenoem de bijeenkomsten heersente steeds een aangename stem ming. Men kan zeggen, dat de plannen in het algemeen goed ontvangen ztfn in de ge bieden, die het meest gexeden hebben en waar het verlies van gronden het grootst geweest en dat de plannen minder goed ontvangen zijn m streken waar minder gele den is en minder grond is verloren gegaan. MOEHJCttE TIJD In de vergaderingen is Jui- delijk naar voren gebracht, dat de herverkaveling insiuit liet aanvaarden van een moei lijke overgangstijd, waarin de wegen en waterloopen worden aangepast aan de nieuwe toe stand. Als het oude gedeelte verdwijnt en het nieuwe nog pas in wording is, zullen er groote elschen worden gesteld aan het geduld en het aan oassingsvermogen van de men. schen Men zal dan het oog gericht moeten houden op de betere toekomst, die door herverkaveling verwezenlijkt wordt. I EMIGRATIE Overal is een duidelijk ver langen naar emigratie opge mérkt onder de jonge boeren Velen zijn bereid volkomen vrijwillig hun kleine perceel tjes te verlaten, wanneer zij bijvoorbeeld in de Noordoost- polder een flink bedrijf kun nen krijgen. Dank zij deze emigratie zal het straks mogelijk zijn an dere kleine zelfstandige be drijven, die thans aan den be zitter te weinig inkomen bie den, eenigszins uit te breiden. SAMENWERKING. Uiteraard geschiedt voor de verwoeste gedeelten van het eiland dè herverkaveling in nauwe samenwerking met de verschillende wederopbouwin- stanties en in het bg zonder met de rijksdienst voor land- bouwherstel. Dan is er ook een intensief samengaan met het bestuur van dePolder Walcheren. Tenslotte kan nog gezegd worden, dat het rapport van de zoogenaamde „Snel-com- missie-Walcheren" «ver het herstel van dit eiland, een goede leidraad vormt voor het werk van de herverkave ling en voor de komende ar beid van de Herverkaveling s- commissie, die er straks onge twijfeld voor zal waken, dat de schoonheid van Wa'cheren en zgn bedrijvigheid mede door haar arbeid zullen herrijzen. aan behooren, werd hg door en winkelier tot huisvriend epromoveerd. Van B. merkte al sp:edig op. dat het daar tusschen man 'en vrouw niet erg „boterde". Van deze situ atie maakte hij misbruik, door het op een scheiding van het echtpaar te laten aankomen en er zelf met de vrouw van door te gaan. Dit gelukte hem te gemakkelijker, omdat hg het had laten voorkomen, als of hg' rgk was en een eigen huis tot zijn beschikking had. De vrouw zag zich echter in haar verwachting, dat van B. haar trouwen zou, teleurge steld. Van B. wendde plotse ling moeilijkheden voor. Vijf Jaar lang hield hij de vrouw aan de praat en wist meer malen groote bedragen van haar los te kragen Op een keer bleef hij weken lang weg, doch hij dook toen plotseling weer op, voorzien van een hoogen hoed. Met tranen in de oogen vertelde hij, dat z(jn dochter was overleden. Op nieuw kreeg hg geld, om ae begrafeniskosten te dekken. Deze vrouw was echter niet zgn eenige slachtoffer. I bewoonster van het Noordelijk stadsdeel werd op soortgelijke wijze opgelicht voor een be drag van 1000, en een derde relatie onderhield hij intus- schen ln het Westen. In totaal hield hij er tegelijkertijd vgf vrouwen op na. Inmiddels nam hg neg een ander oplich terszaakje voor zijn rekening Toen de geldsaneerlng kwam. wist hij van een boer uit de omgeving van Rotterdam 2500 los te krijgen om er Engelsche ponden voor te koo- pen. De man zag nooit iets van zijn geld terug. Nadat de politie eindelijk van 's mans handelingen op de hoogte was gesteld, is van B. gearresteerd naar het huis van bewa ring te Rotterdam overge bracht. Jeugdige moordenaar. De arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage heeft Woensdag in een zitting met gesloten deuren de zaak be handeld tegen den 16-jarigen C. H-, die ervan beschuldigd wordt In April 1946 de op de °aul Krugerlaan woonachtige mej. J. C. P. do:r middel van cyaank'all om het léven te hebben gebracht. De Officier van Jttstitie eischte tegen H. 3 jaar ge vangenisstraf. waarvan 1 jaar voorwaardelijk a'^ede onder toezichtstelling. De preven tieve hechtenis zal tn minde ring worden gebracht. Uit spraak over 14 dagen. Dat in het algemeen de grondstofvoorziening van het ambacht de aandacht heeft moge overigens blijken uit het feit, dat nog eenige maanden geleden de Rijksbureaux door middel van een ministerieele circulaire de aanwijzing heb ben gekregen bij de vaststel ling der grondstoftoewijzin gen terdege met de belangen van de wat dit betreft onder hen ressorteerende ambachts- bedrgven rekening te houden. DE HUISSCHILDERS. Wat denkt de regeering te doen, zoo vroegen wij verder, ten behoeve van de 13.000 per sonen tellende categorie van huisschilders die of werkloos zijn geworden of alle in de sluikhandel zgn gedreven ten- fevolge van het feit, dat alle eschikbare lijnolie voor de wederopbouw wordt gereser veerd Hierop antwoordde dr. Huys mans, dat deze maatregel in derdaad voor de huisschilders, die niet in de getroffen gebie den zgn gevestigd, zeer on aangenaam en dan ook alleen te rechtvaardigen is door de bijzondere noodtoestand, waar in die gebieden verkeeren. Overigens betreft het hier uiteraard een regeling, die een tijdelijk karakter draagt. Voorts staat het geval, dat het uitoefenen van een bepaald beroep door gebrek aan grond stoffen tijdelijk wordt bemoei lijkt of vrijwel onmogelijk wordt gemaakt, geenszins op zichzelf. In verband met dit laatste kan het treffen van een rege ling tot schadeloosstelling niet in overweging worden geno men, aldus de minister, aan gezien dit tot vérstrekkende en onoverzienlgke consequen ties zou leiden. De gedupeerde schilders zullen dus zoo mo gelijk hetzij schilderwerk in de getroffen gebieden moeten aannemen, hetzij tijdelijk werk zoeken van anderen aard, waarbij opmerking verdient, dat er in ons land ook op an der gebied dan dat van de sluikhandel nog wel werk te verrichten valt. Heeft het overleg tusschen de Hoofdgroep Ambacht en de ministeries van Sociale en Economische Zaken over. aan vulling van het arbeiderste kort voor ambachtsbedrgven reeds tot eenig resultaat ge leid vroegen wg verder. Het antwoord hierop luidde, dat dit overleg, waartoe de Hoofdgroep Ambacht kort ge leden het initiatief heeft ge nomen, nog gaande is, zoodat van resultaten nog niet kan worden gesproken. Handel met Duitschland. De Haagsche correspondent van Aneta-New York ver neemt, dat een groote mate van overeenstemming is be reikt bij de onderhandelingen tgsschen de Nederlandsche re dering en de Britsch-Amcri- kaansche delegatie inzake het zenden van Nederlandsche grondstoffen naar en voor be werking in Duitschland. Ook zou men tot overeenstemming zgn gekomen over vereenvou digde procedures voor de han del tusschen Nederland en de Brlsch-Amerlkaansche zóne. Een Amerikaansche bron meent te weten, dat als gevolg van het zich terugtrekk&n van het militaire bestuur uit het geheele beheer over het han delsverkeer, de 14 handelin gen die voordien vereischt wa ren om een handelstransactie af te sluiten, gereduceerd zul len worden tot slechts enkele. Naar verluidt zouden van Nederlandsche zijde aan de Britsch-Amerikaansche delega tie enkele voorstellen gedaan zijn betreffende het gebruik van Nederlandsche havens voor het transitoverkeer naar Duitschland. Een der voorstellen zou mogelijkheden" inhouden, die door de Britsch-Amerikaansche delegatie na terugkeer in Ber lijn bestudeerd zouden worden. Dit voorstel zou zich over een lange periode uitstrekken. ONDERGEDOKEN VLAGGEN. De heer M. J. Hille, de te genwoordige wethouder van onderwgs te Zaandam, heeft gedurende de bezetting een vlag en twee vaandels van de vroegere Duitsche socialisti sche arbeidersbeweging ver borgen gehouden. In 1933 heeft een Duitsche vluchteling deze vlaggen naar Nederland overgebracht en sindsdien wa ren zij in Nederland. De vlag ls van de „Sozialistische par tei Deutschland", een vaandel van de ..Sozialistische Ar- belts jugend" en de derde van een Duitsche vakvereeniging. Men heeft contact oDgenomen met den tegenwoordigen lei der van de Duitsche socialirti. sche partij Schumacher. Mo gelijk zullen deze vlaggen weer naar Duitschland terug- ikeeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1