w ♦Nieuw Walcheren' Uit dankbaarheid N»S»B,er Fransche Gravin UIT DE PROVINCIE Schouwen en Duiveland op de bres voor een herboren eiland ln één jaar werd veel bereikt. Actie duurt voort te bereiken, dat de Marine Vlissingen niet zou verlaten, ANNEER ever korte met het gevolg, dat de Mlnis- tijd het voorjaar zal ter verheugende toezeggingen aanbreken en zich'deed. overal ter wereld manifestee ren in bloeiende boomen en struiken, zal het weinige groen op Walcheren, dat aan de greep van het water is ontko men, niet het eenige hoopge vende teeken zyn. In April, omstreeks Paschen. zal name lijk op plechtige wyze een be gin worden gemaakt met de herbeplanting, waardoor het ontluisterde eiland in de toe- k.mst opnieuw de tuin- van Nederland zal worsen, tot ze gen van het nageslacht. Bfl deze schoonste viering van Pa schen het feest van de nieuwe geboorte die men zich kan- denken, zal onze dank mede uitgaan naar de Stichting Nieuw Walcheren, die niet alleen het initiatief tot de officieele herbeplanting heeft genomen, maar ook veel werk heeft verzet om te be reiken, dat e| zoo spoedig mee begonnen kon .worden De werkzaamheden van de Stich ting bepaalden zich echter niet uitsluitend t-t de boomen- en struikenactie. Aan het doel, waarmee zij op 19 November 1945 werd opgericht, de bevor dering van Walcheren's wel vaart, heeft zij door tal van acties en maatregelen in de ruimste zin van het woord voldaan, zooals overduidelijk bleek uit het jaarverslag, dat Donderdag tijdens de jaarver gadering door den secretaris werd voorgelezen en waarvan wy het voornaamste hierender zullen weergeven. EEN GOED BEGIN. Na inleidende besprekingen trad de Stichting voor de eer ste maal naar buiten op met een openbare avond in Middel burg, waar de waarnemend burgemeester, mr. van der Weel, de oud-minister en bur gemeester van Rotterdam, mr. Oud en de voorzitter, de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, het woord voerden en waar het streven van Nieuw Wal cheren werd belicht. De leden werving, die direct hierna werd ingezet, had een bevredigend resultaat, ook al werden de verwachtingen zeker niet over troffen. De Stichting bewees reeds da.elyk haar waarde door 'haar intensieve medewerking aan de activiteit van de Zeeu wen buiten Zeeland, beli chaamd in de Stichting Hulp actie Scheldem.nden. In Rot terdam, Den Haag, Amster dam, Leiden, het Westland en Apeldoorn ontplooide zich de ze activiteit; honderden Zeeu wen in costuum verleenden er hun medewerking aan en eeni ge honderdduizenden guldens lionden tenslotte als resultaat door de Stichting Hulpactie Scheldemonden aan de later opgerichte Stichting Herstel Zeeland 1945 worden overhan digd. De organisatie van deze actie's bracht Nieuw Walche ren zelf geen enkel v;ordeel, temeer, daar de activiteit ten behoeve van de ledenwerving noodzakelijkerwijs moest ver minderen; daarentegen had men de voldoening reeds in de eerste maanden van haar be staan vruchtdragend werk te hebben verricht. ONVERFLAUWDE ACTIVITEIT. Dat het hierbij niet zou bly- ven, bleek al spoedig. Men wilde bij lederen Nederlander het besef wekken dat het va derland verplichtingen heeft tegenover Walcheren dat ver drinken moest voor de bevrij ding van Europa. Dit ge schiedde door op doeltreffende wijze de aandacht te vestigen cp de noodtoestanden, die hier heerschten, ondermeer door pakkende affiches, die onmld delllijk na de bevrijding in de andere deelen van Nederland op de muren verschenen. Tegelijkertijd yverde de Stichting, tezamen met andere instanties, vcor verbetering van verkeerstoestanden en treinverbindingen, vestigde de aandacht op de noodzaak van herstel der luchtverbindingen en terugkeer van de mij. Zee land naar Vlissingen en zond adressen en telegrammen om In samenwerking met de Schoduw (hulpactie v:or SchouwenDuiveland) en de Ver. ter Behartiging van de Belangen van West Zeeuwsch Vlaanderen werd in Maart 1946 een bezoek van een aan tal kamerleden aan het getrof fen Zeeland georganiseerd, waarbij de belangen van Wal cheren krachtig bepleit wer den. Helaas bleven de resul taten van het bezoek onzer volksvertegenwoordigers bene den de verwachtingen, want Walcheren heeft nog .steeds geen behoorlijke schaderege ling. BOOMEN ACTIE WERD EEN SUCCES. In het voorjaar van 1946 werd bij den heer H. de Muynck het denkbeeld gebo ren het Nederlandsche volk in de gelegenheid te stellen daadwerkelijk bij te dragen in de kosten van de herbeplan ting. Zooals men weet is deze boomenactie met volledig succes bekroond: uit alle oor den der wereld stroomden groote en kleine bijdragen binnen, waardoor deze actie afmetingen heeft aangenomen, die haar voor Walcheren van zeer groote beteekenis maken. Contact met België leidde er toe, dat er ook in dat land een nationaal comité en plaat selijke commissies zullen wor den gevormd biet het doel gelden bijeen te brengen. Daar men de beplanting niet zonder voldoende voorberei ding wilde beginnen, werd zij uitgesteld van de herfst var. vorig jaar tot April 1947. Zij zal dan samenvallen met een goed georganiseerde tentoon stelling, welke zal toonen wat er op Walcheren reeds tot stand is gebracht en wat er in de toekomst tot stand zal wor den gebracht; deze expositie wordt in de Paaschweek ge houden. Het verlangen om de herbe planting van het eiland te maken tot een schooneeen heid in plahts van tot een stijlmengelmoes, leidde tot de vorming van de herbeolan- tingscommissie en het Land schapsarchitect C. F. Broerse. der Stichting, onder leiding van den bekwamen land- scahpsarchitect C. F. Broersa. Het Prov* bestuur stelde de vorming van dit bureau op hooge prijs, terwill de gemeen tebesturen, na aanvankelijk ge aarzeld te hebben thans met vreiigde gebruik maken van de gratis diensten, die het biedt. Tegen het einde van 1946 kwamen belangrijke schenkin gen, deels een gevolg van de ctie van de Stichting b'nnen. Tevens werd doeltreffend con tact gelegd met Engeland Amerika: de boomenactie in beide staten is inmiddels be gonnen. Uit' het fonds Nood- gebieden schonk Voiksherste1 een gift van 10.000 voor de huishoudkas. een prachtige geste, die door de Stichting op honge nriis werd gesteld. De Stichting Nieuw Walche ren is het nieuwe jaar inge gaan met onverminderde acti viteit die er op gericht blijft het eiland zün schoonheid en welvarendheid terug te schen ken. Zri verdient daarom de volle steun van ms^ellinge- firma's en particulieren, die *hans nog een te groote terug- houdendhe:d aan de dag leggen Laat men bedenken, dat wfi van haar arbeid de eerste vruchten zullen plukken, doch dat ons nageslacht de volle oogst wacht! Dapper loket-meisje kreeg groote koppen in de pers. De Londensche avondbladen van Woensdag vermelden met groote koppen de dapperheid en tegenwoordigheid van geest van een vrouwelijke postbeambte te Londen. In de wijk Holloway van Londen stapte Woensdagmor gen een ongeveer 33-jarige heer het kleine postkantoor binnen, lang van gestalte en verzorgd gekleed. Hy trok een revolver te voorschijn en richtte deze op het meisje, dat zich achter het loket bevond. Met de hand aan de trekker kwam hy een of twee stappen nader. Onversaagd drukte het meisje echter op de brand- alarmschel en dook tegelijk weg onder de toonbank, ter wijl de man de trekker over haalde Het schot ging over haar Heen en de dader rende de straat op. Hoewel de gemo toriseerde politie onmiddellijk door de radio werd gewaar schuwd, heeft men tot nog toe geen spoor van den man kunnen ontdekken. Graficus uit Veere wint Prix Mantero. Naar' wij vernemen heeft de graficus D. v. Gelder te Veere de eerste pry's gewonnen in een door de Bianco e Nero Ex Libris Associazione Italia- uitgeschreven prijsvraag voor ex-llbris-ontwerpen. Deze Prix Mantero bestaat uit een geldbedrag van 5000 lire. De heer van Gelder, dié een uitnoodiging had ontvangen om naar deze prijs mee dingen, was gebonden aan nauwkeurig omschreven gren zen. Hij ontwierp een ex-libris. bétrekking hebbend op de bouwkunst: een gezicht op een Italiaansche stad, omge ven door een spreuk in het Italiaansch. Aan deze prijsvraag namen, behalve veel Italianen, kunste naars uit alle deelen van Europa deel. Reddingsboot van Breskens in actie. Schumacher wil vérgaande socialisatie. De Duitsche sociaal-democra tische partij zal spoedig een voorstel indienen tot socialise^- ring van de mijnen en de Duitschland zijn staalindustrie van Nooiii-R land-Westfalen. De voorzitter, Schumacher, heeft hieromtrent mededeelingen gedaan in een vergadering van partijfunctio narissen te Berlijn. Hij voegde er aan toe, dat de Duitsche so ciaal-democraten met de socia liseering verder willen gaan dan de Engelschen. Schumacher is ervan over tuigd, dat bij intact blijven van het grootgrondbezit de demo cratie in Duitschland niet lan ger duurt dan de bezetting. Fel keerde hij zjch tegen de christen-democraten, die vol gens hem volkomen reactionnair zijn. De strijd tegen hen kan hij niet voeren, indien de so cialisten uit de Sovjet-zóne niet steunen, aldus Schumacher. Beroep van Unilever- directeur verworpen De Hooge Raad heeft het beroep van een van de Unile ver-directeuren tegen het von nis van het Haagsche Ge rechtshof, waarby deze tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 3 maanden werd veroor deeld, verworpen. Cópra voor onze margarine. Op het oogenblik ligt in In donesië een groote hoeveel heid copra opgeslagen welke niet vervoerd kan worden door gebrek aan prauwen. Aangezien ln Nederland voor de margarine-productie 'groote behoefte bestaat aan dit -product, heeft de Ned. In dische regeering thans ln Australië een aantal lichters gt\»f ht en kustvaarders ge charterd, waarmede de conra naar een centraal punt, waar schijnlijk Menado. zal kunnen worden vervoerd. Het transpor» naar Nederland zal dan met grootere schepen geschieden De ij.PM. zal als reeder voor do Regeering optreden. De burgemeester van Bres kens ontving Woensdagmid dag omstreeks 5 uur telefo nlsch verzoek van het vlieg veld Valkenburg te willen doen Uitzien naar een vliegtuig, dat op weg van Engerand naar Duitschland zijn route over Breskens moest nemen, doch sedert eenige uren vermist werd. Onmiddellijk werden ver schillende posten langs de Zeeuwsche en Belgische kust gewaarschuwd. Ook de red dingsboot van Breskens voer uit naar zee om naar liet toe stel te zoeken. In de loop van de avond kwam echter van „Valken burg" bericht binnen dat het toestel terecht was. zoodat het zoeken verder gestaakt kon worden. Rede min. Lieftinck. EERSTE KAMER C" '7 van gisteren) Nadat eenige sprekers ge dupliceerd hebben, deelt minis, ter Lieftinck nog mede, dat de nieuwe bankwet, waarin de bankiers ,de hun toekomende plaats krjjgen, binnenkort de parlementaire weg zal kunnen gaan bewandelen. Wat de vergoeding voor oorlogsschade op basis van vervangingswaarde betreft ver klaart de minister, dat hij op dit punt heel voorzichtig moet zijn. Er komt een geleidelijke verlaging der subsidies. Te groote verlaging ineens zou de voorzitter de vergadering. - het levensmiddelenpakket te duur maken. Geheime Fransche memoranda. OVER DUITSCHLAND. Groot-Brittannië heeft van Frankrijk twee zeer geheime memoranda over de toekomst van Duitschland ontvangen. Een derde memorandum wordt verwacht. Deze rapporten zullen waarschijnlijk pas op de bijeenkomst der Groote Drie te Moskou werden behandeld Yoego-Slavië en Oostenrijk, Yoego Slavië heeft te Lon den tegenover de plaatsvervan gers van de Greote Vier zyn standpunt t.a.v. het verdrag met Oostenrijk toegelicht en daarby verklaard er van over tuigd te zyn, dat Oostenrijk als „aanvulling van Hitiers oorlogsmachine" steeds bereid was de band met Duitschland te aanvaarden omdat deze het in staat stelde zijn macht uit te strekken tot de bevrijde minderheden. Yoego Slavië handhaaft zijn eischen tot afstand van deelen van Stiermarken en Karinthië en t a.v. bijzondere rechten voor de Kroaten in Burgen- land. OOSTENRIJK PRO TESTEERT. Oostenrijk zal zich verzet ten tegen voortzetting van de bezetting door de geallieerden na de on ierteekening van het vredesverdrag, aldus verklaar de de Oostenrijksche minister president ln Londen. Ook protesteerde hij tegen de Yoegoslavische eischen. DOODVONNISSEN IN DUITSCHLAND. Vijftien bewakers van het kamp Rottenburg zjjn ter dood veroordeeld. Van Melle bouwt te Rotterdam. De N.V. van Melle's Biskwie en Toffee fabrieken te Bres kens is thans bezig de plan nen :m zich ln Rotterdam te vestigen te verwezenlijken. Op de hoek van de Olym- piaweg en Stadion weg ln Rot terdam Zuid, even voor het station Feyenoord is men thans bezig met het slaan van 600 betonnen palen waarop het complex zal komen te rusten. De fabriek wordt 135,60 meter lang, 59,50 meter breed en 8,50 meter hoog en beslaat met het kantoor een oppervlakte van 1000 M2. Men hoept over een jaar met de bouw gereed te zyn. Westkapelle dankte Utrecht, EN KRUGT EEN VUILNISWAGEN. Afgevaardigden van West kapelle o.w. burgemeester, jhr mr. A. I-C. <3e Casembroot, hebben Woensdagmiddag ln de vergadering van B. en W. van Utrecht, als bewijs van dank baarheid voor de hulpactie, georganiseerd door de winke- liersvereeniging „L:mbok" een schildery aangeboden van den Westkappelschen schilder F. Maas, voorstellende de bevol- kng van Westkapelle, gevlucht ln de z.g. manteling bij Dom burg, De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. aanvaardde in dank dit schildery en deed mededee- ling van het besluit om aan Westkapelle een vuilniswagen met paarden tractie te schen ken, waaraan ter plaatse een dringende behoefte bestaat. Op de wagen zullen de wa pens van Westkapelle e~ Utrecht worden aangebracht. fRIBUNAAL TE GOES Zweedsche kroonprins op Soestdijk. Woensdagavond arriveerde de Zweedsche kroonprins Gustaaf Adolf per trein te Amersfoort, waar hij op het station werd verwelkomd door Prins Bernhard. In een hof- auto begaven de vorstelijke oersonen zich naar Paleis Soestdijk. Vandaag zullen de Kroonprins en Prins Bernhard gaan jagen ln de bosschen by het Loo. Slachtoffers te Muiden begraven Voor de begrafenis van de drie burger-slachtoffera van de ontploffingsramp te Muiden bestond Dinsdagmiddag groote belangstelling. Verschillende sprekers voerden op het kerk hof In het Muider bosch het woord waar o.m. de wensch werd uitgesproken, dat de autoriteiten zullen trachten Sen herhaling te voorkomen. In dit verband vernemen wij, dat er pogingen worden aangewend te bereiken, dat een dergelijk gevaarlijk object als de kruitfabriek 'uit het stadje zal verdwijnen. Staat Bremen gevormd. In Duitschland is een nieu we staat gevormd, waarin Bremen en Wesermünde lig gen. De naam van de staat, welke de zelfde p:sitie als bijv. Beieren en Würtemberg krygt, zal „Bremen" zijn. Yoegó-Slavië roept militaire attaché terug De Yoego Slavische regee ring heeft haar militair at taché uit Athene teruggeroepen en aan de Grieksche regeering verzochf hetzelfde te doen t.a. v. haar attaché te Belgrado. De Yoego Slaven beweren dat het handhaven van de mi litaire attaché's bij de huidige diplomatieke verhouding tus- schen beide landen niet noodig Is. Gelijk bekend is. heeft Yoego Slavië reeds in Septem ber zijn ambassadeur uit Athe ne teruggeroepen, doch de Grieksche regeering handhaaf, de den haren op zijn post. Griekenland krijgt een coalitie-regeering. De Grieksche Minister-Pre sident Tsal-aris heeft thans zyn ontslag aangeboden. Zes oppositieparty'en hebben zich bereid verklaard mede te wer ken aan een coalitie-kabinet onder een nieuwen premier. Een onderduiker. Woensdag behandelde het tribunaal te Goes drie zaken, die allen betrekking hadden op personen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. De eerste betrof den 50-jari- gen fabriekarbeider E. v d. P. uit Sas van Gent, die be kende zich uit dankbaarhèid bij de N.S.B. te hebben aan gesloten. Verder had hjj ge colporteerd met N.S.B.-bladen, ,fwas sociaal voorman van het N.A.F. en had als landwachter verschillende bewakingsdien sten verricht De verdediger, mr. v. Has selt, zette uiteen hoe zijn cliënt, die geld moest krijgen van een Duitsche kloosterorde dit alleen kreeg door tusschen- komst van Mlinzer en Seyss Inquart, waarna hij lid werd van de N.S.B. en toen van de wal in de sloot raakte. Hij vroeg voor zijn cliënt, die gun stig bekend staat, uiterste cle mentie. HU DOOK ONDER. De tweede beschuldigde was de 34-jari|;e kantoorbediende,1 A. v. M. uit Hontenisse, die lid en buurtleider der N.S.B. was geweest, voorts lid van de W. A„ sociaal voorman en leider geldzaken van het N.A.F., landwachter, bewaker van spoorlijnen in Gelderland en Overijsel. Tenslotte had hij 'n brief van den soc. voorman bij de Amsterdamsche Bank geschreven om een van de di recteuren als fel anti-nazi aan te brengen. De verdedigster, Mr. Anne Bolle, wees erop. dat toetre den tot de W.A. verplicht was. Het staat vast dat beschul digde meermalen menscher heeft geholoen en o.a. uitzen ding naar Duitschland heeft voorkomen. Hij weigerde sol daat te worden en dook onder. Pleitster vraagt, daar beschul digde kostwinner Is, ook hier uiterste clementie te betrach ten. IN VRIJHEID. De derde zaak ging tegen den 45-jaiïgen los werkman P. J. G uit Sluis, die lid is ge weest van de N.S.B., Zeeuw sche Stroom verspreidde, sto ker was by de Duitsche weer macht en hulpl andwachter. De verdediger Mr. Adri- aanse, meent in alles een veete te zien tegen beschuldigde, die geen gévaarlyk N.S.B.-er is geweest. Htf vraagt het tribu naal hem direct in vrijheid te stellen, waaraan wordt vol daan' UITSPRAKEN Het Tribunaal *e Goes deed de v:lgende uitspraken: J. v. B'., 24 j., klompenma ker te Clinge, volstaan met de tij van Interneering, 300. boete en ontzetting rechten. D V., 30 .jaar, molenaar 'te St. .Jansteen, invriihe:dstelling en ontzefting rechten. J. j'. v. S., 67 jaar. los ar beider te Hulst, in vrijheid stelling, verbeurdverklaring radio en ontzetting rechten. P. S, 56 j., districtsmon teur te' Zaamslac, 1 jaar in terneering tot 21 Jan. 1948, verbeurdverklaring radio -m'-otting rechten. Dr. Walré de Bordes. Een oud-raadslid te Middel burg schryft ons: „Dr. Walré de Btrdes aan vaardde het ambt van burge meester te Middelburg, toen de oorlog reeds dreigde. Wy herinneren nog hoe hij stond op het kerkhof bij de groeve vanwijlen het raadslid J. A. Vertregt, toen hij bericht ont ving van de algemeene mo bilisatie. De burgemeester be sefte direct de ernstige be dreiging van het vaderland en deed alles om zijn gemeente op de gebeurtenissen voor te bereiden. Toen in 1940 de Duitschers het land binnenvielen deed hy wat zrjn hand v:nd om te doen. Tiidens de wilde aan val van 17 Mei op de stad Mid delburg bleef de burgemeester op zijn post. Persoonlijk nam hy deel aan het blusschen van de branden en bij het stadhuis hieH hy zelf een straalpijp in handen. Het eerste plan tot her bouw van Middelburg kwam onder zijn leiding tot stand en hy interesseerde zich sterk voor de herbouw van het stad huis. Zijn naam zal ln de oorlogsgeschiedenis van Mid delburg een blijvende plaats hebben". MEVR. VAN WALRfi DE BORDES. Naar wy Woensdagmiddag vernamen is de toestand van mevrouw van Walré de Bor des, die bij het auto-ongeluk Dinsdagmorgen op de rijks weg bij Delft ernstige verwon dingen opliep, bevredigend. fcs'iwsch Vk^nWen BOUWPLANNEN IN TERNEUZEN. Maandagavond vergaderde in Terneuzen de vrningbouwver- eeniging „Werkmansbelang". Op deze vergadering werd het bestuur gemachtigd aan de ge meenteraad een verzoek in te dienen voor het in erfpacht ver krijgen van bouwterrein voor 65 arbeiderswoningen. De woningen zullen fn hoofd zaak aan de doortrekking van de Chrysantstraat worden ge bouwd. De bouwkosten worden ge raamd op 715.000. Burgh JAARVERGADERING ~V.Z.O.D. De vereeniging van oud-leer lingen V.Z.O.D. hield Maandag avond in hotel „de Koster" te Burgh haar jaarvergadering. In principe werd besloten met de oud-leerlingenvereeniging „Po mona" in de tweede iielft van Augustus een land- en tuin bouwtentoonstelling te organi- seerèn. De kas sloot met een batig slot van 92.74. De heer C. A. Hartog werd als bestuurslid herkozen en als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer J. J. Dalebout. Be sloten werd 4 proefvelden aan te leggen en wel 2 rassenproef- velden met „Baldergerst", een rassenproefveld met uien, en een kaliproefveld op gerst. Bruinisse LOOP DER BEVOLKING. Op 31 December 1946 telde Sruinisse 2095 inwoners, waar van 1019 mannen én 1076 vrouwen. In de loop van 1946 's de bevolking van Bruinisse dus met 344 zielen toegenomen, want op 31 December 1945 telde Bruinisse slechts 1748 inwoners. Schotsche huis te Veere overgedragen. De directeur van de Prov. Zeeuwsche V.V.V, deelt ons mede, dat ny ook het laatste van de twee Schotsche huizen te Veere, dat door mej. Oakes als scheepvaartmuseum en kunsthandel werd geëxploi teerd, maar door haar aan de Staat werd geschonken, ls overgenomen. Dit be teekent, dat Veere binnen korte tijd een beziens waardigheid rijker zal zyn, want een van de cvernemings- voorwaarden is, dat het ge bouw als museum moet wor den opgesteld. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het byzonder gerechtshof te den Bosch voor Zeeland hebben 112 personen buiten vervolging gesteld. Slechts 36 yan hen. werden onvoorwaardelijk bui ten vervolging gesteld; 21 per sonen werden buiten vervol ging gesteld met <?e voorwaar de, dat zy zich ;nder toezicht zullen stellen van de S.T.P.D., terwijl zij bovendien werden ontzet uit de rechten. 37 Per sonen werden ontzet uit de rechten, buiten vervolging ge steld met de verplichting om te arbeiden. De volgende personen uit Zeeland werden buiten vervol ging gesteld met de verplich ting boete te betalen: J. v. d B. 300; P. R. 1000; Cf. M. 1000; H. H. 2000; C. J. v. R 5000; I. C. 1500; J. M. 3000; M. T 2500; L. D. 1500; J. v. d. W. 2000; J. W. 4000; I. W. 1250; M. V 750; D. R. 100; V. d. R' 1250; L. M 2000 en G. S. 600. Fransche regeering gevormd. RAM AD IER VEREENIGT ALLE PARTIJEN. Naar gemeld wordt, is Paul Ramadier er in geslaagd een nieuwe Fransche Regeering te vormen. Alle partijen zijn ver tegenwoordigd Reuter geeft de volgende officieele lijst: Minister-president: Ramadier (soc.); vice-premiers: E. Tho- rez (comm.) en Tietgen (MR P); ministers van staat: Gouin (s:c.), Roclore (onafh. cons en Delbos (rad,); blnnenl. za ken: Depreux (soc.); justitie: Marie (rad.); buitenl. zaken: Bidault (MRP)economische zaken: Philip (soc.); finan ciën: Schumann (MRP); ver keer en openb. werken: Moch (soc.); nat. defensie: Billoux (comm.); landbouw: Tanguy Prigent (soc.); arbeid: Croizet (comm.); oorlog: Costé Floret (MRP); luchtvaart: Maroselll (rad.); marine: Jacqulnot (on afh. cons.); onderwys: Naege- lèn (soc.); volksgezondheid en bevolking: Marrane (comm.). kunsten jeugdzorg en voorlich ting: B:urdan; wederopbouw: Tillon <comm.); handel voedselvoorz.: Letourneau (M RP)oudstrijders: Mitterand (rad.); industrie: Lacoste (soc.); overz. gebiedsdeelen: Moutet. Het vliegongeluk bij Blak. ARTISTEN WILDEN OEFEN- VLUCHT 3REMAKBN. In verband met het vliegon geluk bjj Blak, waarby vyf leden van het gezelschap Hans Snel zijn omgekomen, ver neemt het A.N.P. van offici eele zijde, dat het hier betrof een oefênvlucht van een mili tair toestel, welke de artisten hebben willen meemaken. Schooljeugd wordt getracteerd. Teneinde de viering van de aanstaande blijde gebeurtenis op scholen voor gewoon lager en voorbereidend 'onderwijl mogelijk te maken, is toestem ming verleend, dat via de plaatselijke distributiedieuster< toewijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een tractatie van één beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zal kunnen worden gegeven. Nederland gaat zelf ploegen fabriceeren, Naar wij vernemen zijn plan nen ln vergevorderden staat tot oprichting van een Ned. iandbouwwerktuigenfabriek buiten het industrieele wes ten. De fabriek zal zich in eersten aanleg bezig houden met vervaardiging van z.g. wenteL en trekkerploegen die speciaal aan de eischen van de Ned. bodem voldoen en waarvan het gebruik aanmer kelijke tijdsbesparing geeft. De behoefte aan ploegen in Nederland is groot. Als gevolg van de oorlog was het tekort in de vorige zomer reeds ge stegen tot meer dan 20.000 stuks De plannen voor deze fa briek, die ons niet alleen on afhankelijk moet maken van het buitenland, maar op de duur ook kan verken voor de export, zyn reeds in de ille galiteit gerijpt. Journalisten zitten vast. De boottram naar Marken kon gisteren niet meer naar het vasteland terugkeeren, waardoor o.m. een gezelschap Amster.amscKe j.urnalisten en fotografen voorloopig op het eiland zal moeten blijven. Kantongerecht Middelburg De 35-j. tuinder G. van I.» te Krabbendyke verzuimde tij dig de vereischte vestigings vergunning aan te vragen. De ambtenaar van het O. M. vor derde een boete van 50 s. 25 dg. hechtenis. Uitspraak: conform de eisch. Bij den 19-j landbouwers knecht W. W.,"te Oostkapelle werd een hoeveelheid munitie #n een buks aangetroffen. De Kantonrechter wilde er rekening mede houden dat verdachte thans in militaire dienst is én legde hem op een geldboete van 25 subs. 13 dg. 'hechtenis. Toen de 18-j. landarbeider M. P. de B., te EUewoutsdijlc op het land aan het werk was ving zijn daarby aanwezige hond een haas. De Kantonrechter hield de zaalc aan om een getuige te hooren. AANRIJDINGEN. De 33-j. chauffeur M. V. te Veere, had bij 't passeeren van een bloemenwagen in de Kor te Noordstraat te Middelburg niet de in die smalle straat noodlge voorzichtigheid in acht genomen. Het gevolg was een. aanrijding, waarbij de bloemenwagen werd bescha digd Verdachte, werd veroor deeld tot 25 subs. 10 dg. hechtenis. De 30-j. arts P. J. B., te Oost kapelle kwam met zijn auto vanuitde Waterstraat de Dorpsstraat oprijden. juist toen over de Dorpsstraat een zware vrachtauto kwam aan rijden. die gelukkig- nog net kon uitwijken en remmen, maai- daarbij een daar stil staande auto licht beschadig de. Ter zitting kwam vast te staan, dat er omstandigheden waren, die rechtvaardigden dat B. ditmaal gebruik maakte van de Waterstraat (overigens voor auto's verboden) maar zijn ontreden bij het onover zichtelijke kruispunt had iets voorzichtiger kunnen zijn. Uitspraak; 15 s. 10 d. h. met zijden kous gewurgd Sensationeel relaas van Belgisch mécanlclen. Atoombom-spionnage? In het najaar 1945 werd in een greppel bij Masnieres, in Noord-Frankrijk, het ontkleede lichaam gevonden van de Fran sche gravin Sauty de Chalon. De gavin, aldus bleek later, had haar echtgenoot gezegd, dat zij naar Groningen zou gaan. Zij zou van huis vertrokken zijn in gezelschap van twee Canadee- sche officieren. De Nederland sche. Fransche en Belgische po litie werkten samen bij het on derzoek naar deze zaak. Ten slotte ging men over tot de ar- rastatie van Leon Meurant, een Belgischen mecanicien, die in Duitschland vertoefde. Meurant zou bekend hebben als geheim agent te zijn opge treden voor een vreemde mo gendheid. Hij verklaarde o.a.: „In het Palace-hotel te Brussel, maakte ik kennis 'met de gravin Sauty de Chalon Zij werd mij aangewezen door een persoon in Amerikaansch officiers-uni form doch met het kennelijk voorkomen van een mongool. De gravin vroeg mij haar mee terug te nemen haar Parijs. Ik Stemde toe. De „Mongool" zeide mij, dat de vrouw belangrijke documenten over de atoombom in haar portefeuille had en agente van de Amerikaansche contra-spionnage-dienst was. In Doornik dineerden wij uit stekend en de gravin en ik be gonnen nogal dronken te wor den. Toen wij de reis hervatten ontdeed de gravin, die compleet dronken was, zich van eenige kleeren, zeggende, dat het warm was in de auto". Toen Meurant later stopte om n<!ar zijn benzine te kijken, aldus vertelde hij, verscheen de „mongool" weer ten tooneele en worgde' de gravin met een zij den kous. Ze wierpen het lichaam in een greppel, bedek ten het met zand en gingen er vandoor. „Wie weet, waar de beste thee vandaan komt?" „Ik, Juf, van Niemeyer uit Gro ningen - Niemeyer's Gala-thee!" (Ingezonaen mecledeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10