PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Polen koos voor het Oosten Mr. van Kleffens sprak in New-York Vandaag Nederlandsche astronomen naar de Afrikaansche wildernis Russische interesse voor Spitsbergen Walcheren-wet 190e Jaargang - Nr. 19 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsclie Courant. Middelburg' Drukkerij Firma F- van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Donderdag 23 Jan. '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, t 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent ADVER- TENTIEPRIJS 12 cent -per mm. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VUSSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.—» gevestigd te VUsslngen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'ijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102- Terneuzen Brouwerijstr 2, Postrek. nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren: De .doodsklok over de" democratie geluid? Engelsche regeering ontevreden, De belangstelling in het bui tenland voor de verkiezingen in Polen is grooter geweest dan voor die in eenig ander land in de Sowjet-Russische invloeds sfeer. Niet omdat de uitslag een verrassing had kunnen opleve ren; het stond van te voren vast. dat het regeeringsblok een groote meerderheid zou behalen. Maar wel omdat de verkiezings strijd was uitgegroeid tot een internationale kwestie, een krachtmeting OostWest, waarbij de boerenleider Miko- lajszyk werd omgeven met het •auriool van martelaar van het anti-communisme en laatste verdediger van de Westersche waarden. Velen in het Westen beschouwen de geheele verkie zingsklucht als het officieele luiden van de doodsklok over de democratie in Polen. De nieu we Poolsche afgevaardigden bezetten hun plaats in de ySejm", het nieuwe Poolsche parlement, bij de gratie van het blauwe potlood en de hand boeien. Deze voorstelling van zaken is stellig onjuist. Vele betrouwbare en onbevooroor deelde correspondenten hebben verklaard dat deze verkiezingen niet minder en niet meer vrij zijn geweest dan ze vroeger in Polen plachten te zijn en zij hebbe'n het Poolsche ministerie hun dank betuigd voor de. hen verleende faciliteiten. Men dient zich er voor te hoeden Polen al te zeer door een Westersche bril te bekijken. In Polen is de ontwikkeling na de oorlog niet „Gneksch" geweest, maar „Joego-Slavisch". Het vooroorlogsche bewind van militairen en grootgrondbe zitters van 't type kolonel Beek en general Anders heeft zich zelf overleefd en heeft na de er kenning door de geallieerden van het z.g. comité vin Lublin, afgedaan. Nieuwe heerschers van het type-Tito hebben de teugéls in handen genomen en wenschen een radicaal program ma van bodemhervormingen en nationalisatie van de industrie ten uitvoer te brengen. Hun ver wantschap met de Sowjet-lei- ders en hun heel of half com munistische denkbeelden schep pen zeker het gevaar, dat Polen op de duur zal afdalen tot een vazalstaat van Rusland. Maar de ontwikkeling was onvermij delijk en het gevaar kan alleen worden afgewend door een realistische en behoedzame po litiek van het Westen De beide angelsaksische landen hebben tot nu toe niets gedaan dan protestnota's zenden. Een Britsche woordvoerder dreigde gisteren dat Engeland binnenkort wel eens'zou kunnen weigeren de Poolsche regeering nog verder te erkennen. En hij voegde eraan toe: Dit zou be langrijke gevolgen kunnen heb ben op de conferentie in Mos kou, wanneer de door Polen ge annexeerde Duitsche gebieden Edward Osobka Morawski, de minister-president van Polen. ter sprake komen. Dan zal En geland terugleggjng van dé nieuwe Poolsche grenzen naar het Oosten bepleiten, was daar van de bedoeling. Terecht merkt de New Sta tesman op, dat het steunen door dik en dun van.de oppositie in de Oost-Europeesche staten -en het weigeren van elke finan- cieele steun aan nieuwe regi mes, deze landen alleen maar steviger in de armen van het Kremlin kan drukken. Wij zijn noch wraakzuchtig noch zacht. Mr. E. N. van Kleffens heeft Woensdagavond als eeregast aangezeten aan een diner, aangeboden door de Ka mer van Koophandel van den Staat New York en de Stich ting NederlandAmerika. Sprekende over het vredesver drag met Duitschland en het Ne-erlandsche memorandum hierover verklaarde mr. van Kleffens: „Dit is niet alleen een zaak van vredesverdra gen. Ik geloof niet dat een vredesregeling volledig kan worden genoemd zonder een systeem voor collectieve ver- 20.000 verplaatste .personen naar België. uit kampen in Duitschland zullen worden tewerkgesteld in de Belgische kolenmijnen. Het is dé bedoeling, dat zij na drie maanden, gelegenheid krijgen hun gezinnen naar België over te doen komen en zich zoo desgewenseht blijvend in België zullenvestigen. De adspirant immigranten zullen dezelfde rechten krijgen als ieder ander Belgisch Staats burger. Een en ander is het resul taat van een overeenkomst tusschen" de Belgische regee- ring en de bezettingsautori teiten in Duitschland. Belgische inspecteurs zullen binnenkort naar Duitschland vertrekken om in de kampen gegadigden aan te werven. Smuts trotseert de V.N. Jan Smuts, de premier van Z.-Afrika heeft in de assem blee medegedeeld, dat de re geering geen ontwerp-over- éenkomst voor het beheer van Z.W: Afrika, zooals verzocht door de V.N., zou opstellen. Hij zeide. dat het voormalig Duitsche gebied onder het be stuur van dé Unie zal blijven Op een vraag der oppositie of hij niet .bevreesd was dat er sancties zouden worden toe gepast, antwoordde Smuts, dat Z.-Afrika niet zonder vrienden is. Smuts verklaarde verder, dat de Europeesche bevolking van Z.-Afrika. in een positie verkeert, die de uiterste waak zaamheid vraagt. Fransche regeering gevormd. RAMADIER VEREENIGT ALLE PARTIJEN. Naar gemeld wordt, is Paul Ramadier er in geslaagd een nieuwe Fransche Regeering te vormen. Alle partijen zyn ver tegenwoordigd. Reuter geeft de volgende officieele lijst: Minister-president: Ramadier (soc.); vice-premiers: E. Tho- rez (comm.) en Tietgen (MR P); ministers van staat: Gouin (see.), Roclore (onafh. cons.) en Delbos (rad); binnenl. za ken: Depreux (soc.); justitie: Marie (rad.); buitenl. zaken: Bidault (MRP)economische zaken: Philip (soc.); finan ciën: Schumann (MRP); ver keer en openb. werken: Moeh (soc.); nat. defensie: Billoux (comm.); landbouw: Tanguy Prigent (soc.); arbeid: Croizet (comm.); oorlog-: Costé Floret (MRP); luchtvaart: Maroselli (rad.); marine: Jacquinot (on afh, cons.); onderwijs: Naege- lten'(soc.); volksgezondheid en bevolking: Marrane (comm.); kunsten jeugdzorg en voorlich ting: Beurdan; wederopbouw: Til Ion (comm.)handel en voedselvoorz.Letourneau (M RP); oudstrijders: Mitterand r adindustrieLacoste (soc.); overz. gebiedsdeelen: Moutet. Het vliegongeluk bij Blak. ARTISTEN WILDEN OEFEN- VLUCHT MEEMAKEN. In verband met het vliegon geluk by Biak, waarby vyf leden van het gezelschap Hans Snel zijn omgekomen, ver neemt het A.N.P. van offici eele zyde, dat het hier betrof een oefenvlucht van een mili tair toestel, welke de artisten hebben willen meemaken. India wil souvereine republiek worden. De Indische wetgevende ver gadering heeft een resolutie van Pandit Nehroe aangeno men, waarin verklaard wordt, dat Voor-Indië een onafhanke lijke en-souvereine republiek zal worden. In antwoord op het debat naar aanleiding van zyn reso lutie verldaarde Nehroe, dat degenen, die de constitueeren- de vergadering boycotten en nog niet gekomen zijn, In de toekomst welkom blrjyen, maar dat het werk er in ieder ge val niet "door vertraagd zal worden. De Gaulle weigert militaire medaille Generaal de Gaulle heeft ge weigerd de militaire medaille welke de Fransche regeering eveneens aanbood aan Chnrélu ill, Stalin en wijlen president Roosevelt, te aanvaarden. De redenen hiervoor worden gegeven in een brief aan Leon Blum. Generaal de Gaulle verklaar de in zyn brief, dat „voor een man, die zichzelf de missie stelde Frankrijk en de Fran sche Unie te leiden van de ramp 4 en slavernij tot de overwinning en vrijheid, geen andere „aanvaardbare" beloonlng is dart die van ge slaagd te zijn". Aleksejef wordt niet uitgeleverd. Het ministerie van buiten- landsehe zaken der Ver. Sta ten heeft een verzoek van de Sowjet-Unie tot uitlevering van Aleksejef afgewezfen. Aleksejef i9 werkzaam ge weest bij de Sow jet-handels missie in Mexico en wordt beschuldigd van verduistering In een nota zet de Ameii- kaansche regeering uiteen, dat er geen aanleiding is wion ook aan een vreemd land uit te leveren, indien er geen uitle veringsverdrag bestaat. Aleksejef, die zich in de V. S. bevindt, beweert een slacht offer van vervolging van de zijde der Sowjet-Unie te z\jn. Van Gogh-tentoonstellingen in Parij's en Moskou. Op 24 Jan. wordt in het „Musée de L'Orangerie", de grootste Van Go gh ten toonstel ling" geopend, welke ooit te ■Parijs "heeft plaats gehad. Dé tentoonstelling sluit 15 Maart, omdat zij dan naar Moskou toe zou gaan. mindering der bewapening en gewapende machten". Na\en lang en gedetailleerd overzicht van de Nederland- sche toestand en de eischen in het memorandum, besloot hij: „Wij zyn niet een zeer emotioneel volk. Het lijkt soms verbazingwekkend, als men in aanmerking neemt op welke beestachtige wijze de Duitschers mijn landgenooten "edurende vijf jaar lang heb ban behandeld, hoe objectief de Nederlanders kunnen pra ten over rechtvaardige en in lie. algemeen wenschelijke op lossingen Van deze geestesinstelling draagt het Nederlandsche me morandum de stempel. Wij wenschen noch wraakzuchtig, noch zacht te zyn. Er is een groote chirurgische operatie noodzakelijk. Laten wij die koel, oordeelkundig en zonder vrees uitvoeren, niet alleen voor het welzijn van den pa- ënt, maar ook en in het bij zonder voor het welzijn van ons allen: de gemeenschap der naties als een geheel". Oorlogskoopvaardij van U.S.A. president Truman heeft het Amerikaansche congres verzocht de schepen van de oor- logskoopvaardijvloot, die thans nog onder beheer van de Amerikaansche regeering staan, tot 1 Jul! ter beschikking van de regeeripg te laten om een ononderbroken toevoer van Amerikaansche steenkool en graan naar Europa en het ver voer van „displaced persons" te waarborgen. De president zeide, dat op 1 Januari nog slechts een duizendtal schepen onder beheer van de regeering stond terwijl het totale aantal in de oorlog 5200 bedragen heeft. is het 150 jaar gele den. dat de toren van de Herv. kerk te Har derwijk omver stortte; viert Groothertogin Charlotte van Luxem burg haar 51e verjaar dag; is het 75 jaar geleden, dat de Fransche natuur kundige, Prof. P. Lan- gevln, die o.m. een the orie leverde van het magnetisme op grond van de electronen-theo-- rie, te Parijs werd ge boren. IJsmisère op het IJselmeer. In het ijs van het IJselmeer zitten nog steeds twee vracht schepen ter hoogte van Mar ken vast. Het zijn de „Neerlan- dia" en de „Koopmans Wel varen",. die behoorden tot de zelfde sleep, waarvan de „De Hoop" Maandagnacht door het ijs werd verbrijzeld. Ook deze. schepen verkeeren te midden van het kralende ijs nog in gevaar. Gisteren werd een nieuwe poging ondernomen om een waterweg over het IJselmeer, tusschen Amsterdam en Zwol le, open te breken, doch weder om zonder gunstig resultaat. Voorloopig weer vorst? KOUDE LUCHT KOMT VAN NOVA ZEMBLA. Volgens het weersoverzicht van 22 Januari van het K.N. M.I. nam het hoogedrukgebied over Noorwegen nog steeds in beteekenis toe. Het breidt zich voornamelijk in Wes telijke richting uit naar IJsland en in Oostelijke richting naar Noord-Rusland. Dit heeft tot gevolg, dat de luchtstrooming over geheel Europa langzaam van Noordelijk meer Noord oostelijk wordt en- steeds kou dere lucht, afkomstig uit het gebied van Nova Zembla, wordt aangevoerd. Op plaatsen, .waar de lucht helder wordt, en de luchtbeweging afneemt, dalen des nachts de temperaturen sterk. In ons land daalden na het passeeren van een neerslagzöne de temperaturen tengevolge van nachtelijke uitstraling weer flink. Gistermorgen werd in Twente 7 graden vorst geme ten. in Vlissingen 2 graden. Verwacht, mag worden, dat de vorstperiode voorloopig zal aanhouden. Slachtoffers van Muiden herdacht In de Cadi-club te Leiden werden de veertien manschap pen van den O.B.D., die bij de noodlottige ontploffingsramp te Muiden zijn omgekomen, herdacht. Hierbij waren o.m. tegen woordig luit. Aldewereld na mens den Leidschen .garni zoenscommandant, kol. Spaieh, commandant van den M.O.D., majoor Tromp, commandant van den QB.D., en de chauf. feur die als door een wonder bij de ramp gespaard bleef. Nadat de voorzitter van het Cadi-coinlté de heer J. Hey- mans de namen der omgeko menen had voorgelezen, voer den dr. W. H. Kelder en pas toor. W. Gasman het woord. Aan het einde van de plech tigheid werd een minuut stilte in acht genomen, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Gisteren, werden de slacht offers in hun woonplaatsen teraardebesteld. Overal bestond groote belangstelling, ook van officieele zijde Laffe aanslag op 71-jarige weduwe. De omgeving van de Schie- weg te Rotterdam werd Dins dagmorgen omstreeks kwart over tien in opschudding ge bracht, doordat de 71-jarige weduwe M. Hijna, zwaar ge wond uit de deur van haar wo ning op no. 151 kwam gestrom peld en met groote moeite voor bijgangers bij elkaar riep, om hun mede te deelen, dat zooeven op haar een roof overval was gepleegd, waarbij de dader het tevens op haar leven had gemunt De vrouw, die in ernstige toestand naar het ziekenhuis Bergweg werd vervoerd, had nog de kracht te verklaren wat haar overko men was. Gisteren had zich een man bij haar gemeld, die voor gaf in de kelder van het huis de hoofdkraan van de waterlei ding te moeten repareeren. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur was bij teruggekeerd .met het excuus, dat hij een stuk ge reedschap had laten ligg Mevr. ging mee naar de kelder om den man ter wille te zijn, doch nauwelijks waren beiden daar aangekomen, of de man ging haar «te lijf en sloeg haar ten slotte met een hard voor werp neer. Hij rukte een rood pluche gordijn af, wikkelde daar het radiotoestel in, deed een greep naar een aantal juweelen en voorzag zich van het voor handen zijnde geld. Vervolgens verdween hij. DADER GEGREPEN. De dader van de roofover val is reeds gegrepen, dank zij het speurderswerk van de recherche van het bureau Bergsingel De jongen, die het misdrijf op ziin geweten heeft, bleek nauwelijks 18 jaar te zijn. Tijdens de oorlog heeft hij bij de S.S. gediend. Hij bekende zyn slachtoffer eerst met een fietspomp neer- ~eslapen en haar daarna met een tonnetje geslagen te heb bel Commissie-Generaal onderhandelt. Woensdagmorgen zijn de Ne derlandsche en Indonesische delegaties in het palels Rys- wijk bijeengekomen. Een zoo juist uitgegeven communiqué zegt o.m., dat beide delegaties voltallig aanwezig waren. Het communique gaat voort: Men heeft de toestand bespro ken. zooals deze zich hier in de laatste 2 maanden heeft ontwikkeld. Met betrekking tot de militaire situatie zul len binnenkort verdere bespre kingen tusschen de beide dele gaties plaats hebben, waarby men zal trachten een oplossing voor de huidige moeilijkheden te viqden. De besprekingen zouden Donderdagmiddag wor den voortgezet. Valkenswaard vooraan! De Limburgsche gemeente Valkenswaard heeft het eerste goedgekeurde wederopbouw- plan in Nederland. In het voorjaar zal een as tronomische expeditie, waar voor momenteel te Leiden de voorbereidingen worden ge troffen, naar Britsch Oost- Afrika vertrekken om mede te Werken aan een groot inter nationaal programma van as tronomische waarnemingen, welke ten doel hebben om met groote nauwkeurigheid de de clinatie van ongeveer 1200 sterren te bepalen Daarbij zal worden voortgebouwd op een door den Ned. astronoom prof. Kapteijn aangegeven methode. Het ligt verder in de bedoe ling, een speciale studie te maken van het zodiakale licht en buitendien biologische ge gevens te verzamelen. De LeidsChe astronoom dr. G. van Herk zal de leiding op Expeditie zal zelf haar wegen moeten banen. Vliegers worden onderscheiden. Op Woensdag 29 Jan. zullen ten paleize Soestdyk door Z. K. H. Prins Bernhard onder scheidingen worden uitgereikt aan zestien Engelsche, acht Poolsche en vier Nederland sche vliegers, die met betrek king tot de bevrijding van ons land groote verdiensten heb ben gehad. By de buitenlanders zullen verschillende hóóggeplaatste officieren zijn, als de Poolsche air vice Marshall Mlzycki, die commandant was van alle Po len die in de lucht hebben deelgenomen aan de strijd voor de bevrijding van Nederland, en de Poolsche aircommodore L. Szul. De vier Nederlanders, aan wie onderscheidingen zullen worden uitgereikt, zijrf de ka- Ditein-vlieger R. F. VAn Dalen- Wetters, de gezagvoerder J. C. Pool en J. J. Abspoel van de K.L.M. en sergeant-vlieger B. A. A. van Berkum. Aan hen is het vliegerskruis toegekend. Autobus gekanteld. Uit de Koninginnelaan te Leiden naderde Dinsdagmid dag een autobus met 24 pas sagiers de hoek van de Lam- menschansweg toen een zware vrachtwagen met aanhangwa gen uit Rijnsburg van de an dere kant kwam aanrijden er geen voorrang verleende. De autobus werd omgesmakt. On der de passagiers brak een paniek uit, maar de chauffeur wist snel het noodhiik te openen, waarna de ongedeer- den zich naar buiten begaven. Onder de gekantelde bus waren twee personen die zich op het trottoir bevonden, be kneld geraakt. Zwaar gewond werden zij bevrijd. In totaal moesten zeven personen naar het ziekenhuis worden ver voerd, van wie verscheidene ernstig waren gewond. zich nemen, geassisteerd dqor den luit. ter zee le klasse W. H van Zadelhoff. Dr. Herk heeft van 1931 tot 1933 in sa-, menwerking met dr. C. H. Hins op dezelfde plaats astro nomische waarnemingen ver richt. Een aantal Amerikaan sche fondsen en de int. astro nomische Unie zullen een deel in de kosten bijdragen, terwijl een ander deel wordt gefour neerd. door de Hollandsche Mij. van wetenschappen, eenige andere Ned. lichamen en een regeeringssubsidie. OP 3000 METER. De waarnemingspost zal worden gevestigd in een streek in het hooggebergte van Kenya, op 3000 meter boven de zeespiegel. Deze plaats is daartoe uitgekozen omdat de waarnemingen zoo dioht mo gelijk bij de equator moeten worden verricht. De observatiepost komt op een punt, dat 300 km. verwij derd is van Nairobi, de hoofd stad van Kenya, met 55.000 inwoners. Dit eindpunt van de expeditie wordt bereikt door een bootreis naar Mombassa en vandaar vla door de expe ditie zelf te banen wegen, naar het doel. Zestien ton bagage zal moeten worden meege voerd, want het geheele „ob servatorium" moet door de deelnemers zelf worden sa mengesteld, evenals de benoo- digde woningen, en al wat in de geciviliseerde wereld de mensch ten dienste staat. Inmiddels zullen de echt- genooten van de heeren Herk en Zadelhoff, die de tocht mee maken, voor de grootste huis houdelijke moeilijkheden staan aangezien de expeditie geheet- „self-supporting" moet zijn. Speciaal de watervoorziening zal wellicht ernstige proble men stellen. Het eiland Spitsbergen is de laatste weken plotseling in het cen trum van de belang- ling gekomen als ge volg van het Russische verzoek aan Noorwegen om er militaire bases te vestigen. Men neemt aan, dat een van de redenen van de Russische interesse voor Spitsbergen is, dat het eiland voor Rusland de kortste verbinding vormt naar de Noordpool en naar Amerika. Bijgaand kaartje geeft het duidelijk weer. Een in 1920 gesloten verdrag over Spitsbergen verbiedt overigens het vestigen van militaire bases. in de Tweede Kamer HET LOT DER KLEINE BOEREN. Groote belangstelling. Visscherszoon: „Vader, hoe leven toch de vis- schen in de zee?" Vader: „Precies als op het land, mijn jongen, de grooten eten de kleinen op". SHAKESPEARE. Honderden kleine boeren op Walcheren leven thans in on zekerheid over de strekking van de Herverkavelingswet Walcheren, die, binnen eenige weken door de Tweede Ka mer zal worden behandeld. Er is namelijk een gerucht, dat als een angstaanjagend spook de bewoners van de kleine hofsteedjes verontrust. Het gerucht zegt, dat de groote boeren voordeel zullen trekken van de herverkave ling, dat de kleine boeren- plaatsjes zullen verdwijnen en dat men de kans loopt bij het inleveren van goede gron den, slechte gronden in ruil te krijgen. Dit is een ernstige zaak en het laat zich dan ook be grijpen, dat de heer v. d. Werff, hoofd van het bureau Ruilverkaveling, in de achter liggende weken niet minder dan 13 lezingen in verschillen de dorpen heeft gehouden om toe te lichten, welke zekerhe den de herverkaveling biedt en langs welke lijnen men tot 'een betere grond verdeeling, weg-aanleg enz. wil komen. Er bestond voor deze lezin gen groote belangstelling en de bezwaren waarover wjj in de aanvang spraken, werden op de meeste van deze verga deringen uitvoerig behandeld. DE NIEUWE WET. Wij hebben in verband daar mede een paar vragen gesteld aan den heer W. A. van der Werff, hoofd van het bureau Ruilverkaveling. Aan zijn antwoorden is het volgende ontleend: De speciale wet voor Wal cheren beoogt in hoofdzaak tweeërlei: het komen tot her verkaveling, waarby de per- ceelen wat betreft vorm en ligging gunstiger worden in gedeeld en het komen tot een betere bestaansmogelijkheid voor kleine zelfstandige boe ren, door het toevoegen van vrijkomende gronden van vrij willig emigreerende boeren aan de bij hen in gebruik zijn de grond. Wanneer <je wet wordt aan genomen uiteraard kunnen de Kamers der Sta ten-Gene raal nog allerlei wijzigingen aanbrengen dan komt er voor Walcheren een Herver kavelingscommissie, waarin de grondgebruikers, en dus ook de boeren, behoorlijk vertegen woordigd zullen zijn. De commissie is verantwoor- dely'k voor het geheele werk der herverkaveling en zrj heeft als technisch apparaat en als uitvoerende macht het Ruilverkavelingsbureau, dat thans te Middelburg reeds in werking is en dat de voorbe reiding van de herverkaveling heeft ter hand genomen. VOORBEREIDING. Deze voorbereiding omvat de inrichting van een boek houding en schatting der gronden, waarby op Walche ren 8000 eigenaren en 37.000 perceelen betrokken zijn Daarnaast heeft men In stu die het nieuwe plan voor de wegen en waterloopen op Wal cheren, dat ten nauwste met de herverkaveling samenhangt. Dit voorbereidende werk zal ze. .er nog een jaar in beslag nemen. De schatting der perceelen geschiedt niet op verkoops- waarde, maar op „van nature voortbrengend vermogen van de grond". Het is dus een landbouw- technische schatting. Nu zyn er menschen, aldus merkte de heer v. d. Werff op, die vreezen, dat de herver kavelaars potlood en liniaal zullen nemén om een blokken doos-indeeling te maken, waar-f door Walcheren zijn karakter! zou verliezen. Niets is min der waar. Het ideaal is een toestand te scheppen als thans in de Noord-Oostpolder bestaat, maar dan aangepast aan het oude aspect van Walcheren. De zorg voor Walcheren en zyn bevolking staan bij dit geweldige herverkavelingswerk op de voorgrond. De belangen van de menschen en van net gewest nemen de allereerste plaats in. Walcheren zal niet verknoeid worden. Het zal het oude Walcheren weer zijn. al leen op wat grooter schaal, met de wegen tets breeder en sommige perceelen wat groo ter. maar overigens precies hetzelfde landschap. Gromngsche groentenhandelaren protesteeren. Te Groningen werd een pro- testyergadering gehouden van de ondervakgroep kleinhandel voor aardappelen, groente en fruit. Door de vergadering, werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat onder geen enkele voorwaarden inge kocht zal worden tegen de vast gestelde prijzen. Voor de gang van zaken werd de regeering verantwoordelijk gesteld. NIEUWE BONNEN BONKAARTEN KA, KB EN KO 701. Zeep: 573 alg. 375 gram. Eieren: 574, 2 eieren; Sinaasappelen: 575, 500 gr.? Suiker boterharrfstrooisel c.;z.: 57—6, 500 gr. of 1000 gr. ja. i enz. BONKAARTEN KD, KE 701, Zeep: 583, 375 gram; 583 E res. 375 gram; Eieren: 584, 2 eieren; Sinaasappelen: 585 1000 gr. Suiker: 53—6, 58—7, 250 gr. of 500 gram jam, enz. BONKAARTEN MA, MD 701 Suiker 57—4, 375 gr. of 750 gr. jam, enz. TABAKS- EN VERSNAPE RING SKAARTEN. T 67: 2 rantsoenen tabaksar tikelen; V 68: 200 gr. chocolade enz.; X 67: 2 rants, tabaksartikelen; X 68: 150 gr. chocolade enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrydag 24 Jan. worden gebruikt. Wanneer op de voor 2 eieren aangewezen bonnen 574 en 58—4 Alg. niet onfiuüdellyk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen by zijn handelaar vóór in te leveren, waarna af levering zoo spoedig mogelyk zal plaats hebben. De bonnen 57—5 en 585 Alg. voor sinaasappelen moe ten uiterlijk 29. Jan. a.s. door het publiek by een handelaar in groenten en/of fruit wor den ingeleverd, waarna afle vering zal geschieden naar mate de aanvoer plaats heeft. De tabaksbonnen. Het CJD.K. deelt mede. dat de bonaanwyzing van dé Ta- bakskaart op 23 Januari nog niet voor 14 dagen tegelijk zal geschieden, zulks in ver band met de bevoorrading van de handel. Op 23 Januari zal een bon voor twee rantsoenen worden bekend gemaakt, gel dig t.m. 8 Februari a.s., ter wijl op 30 Januari a.s we derom een bon voor twee rantsoenen zal worden aange wezen, welke eveneens t.m. 8 Februari geldig zal 2^jn. Het ligt in het voornemen om van 6 Febr. a.s. af de bonnen voor Tabaksartikelen voor 14 dagen tegelijk aan te wyzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1