sanatogen Vermogensheffing ineens UIT DE PROVINCIE Dr. J. van Walré dc Bordes Walcheren Frankrijk wil Zeeuwsch Vlaanderen eeuwsche llnippers ZUID-BEVELAND. Noonl-Beveland Zeeuwsche S Deflationistisch experiment of eisch der gerechtigheid? Voor- en tegenstanders aan het woord. Volgens het voorlooplg ver slag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Vermogensheffing ineens" wordt deze heffing niet meer in die mate algemeen als juist be schouwd als dit een jaar geleden het geval was. Verscheidene leden, zochten de oorzaak van de sterk gewij zigde stemming voornamelijk hierin, dat de toestand zich na de oorlog veel slechter heeft ontwikkeld dan gehoopt was. Hiertegen betoogden vele an dere leden, dat de omstandig heid dat de economische en fi- nancieele toestand zich in ons land slechter heeft ontwikkeld dan aanvankelijk werd gehoopt, juist een argument zou moeten zijn om de heffing ineens thans in sterkere mate noodzakelijk te achten. Bovendien kwamen dezé leden er met kracht tegen op, dat de beslissing over deze hef fing in hoofdzaak op economi sche overwegingen zou moeten worden genomen. Veel belang rijker nog dan de economische overwegingen zijn die van maat schappelijke gerechtigheid en van sociale aard. Een andere oplossing? Naar de meening van andere leden is het de vraag of de te bereiken budgetaire sanee ring wel voldoende zwaar weegt om de bezwaren te doen aan vaarden. Zij verklaarden zich echter bereid, in verband met de ernstige toestand van 's rijks financiën en mede gezien de omstandigheid, dat deze vermo gensheffing een onderdeel vormt van het geheel financieele, fiscale en monetaire beleid der regeering, om deze bezwaren in constructieve zin onder het oog te zien en in deze geest een aanvaardbare oplossing te zoeken. Een oplossing zou hierin kun nen bestaan, dat de heffing in eens zou worden vervangen door een gedwongen leening te gen een zeer lage rente van bijv. 2 pet., waarbij het systeem van dit wetsontwerp zou kun nen worden benut om het be drag van ieders deelneming te bepalen. Sommige leden noemden een dergelijk rigoureus ingrijpen in het nationale vermogen een ge vaarlijk deflationistisch experi ment, dat een zeer ongunstige invloed zal uitoefenen op het persoonlijk initiatief en de ople ving van het bedrijfsleven voor een reeks van jaren zal remmen. Voor verschillende leden was het niet twijfelachtig, dat de voordeelen dezer heffing bij de nadeelen, daaraan verbonden, in het niet zinken. In ieder geval zal men on middellijk reeds moeten over gaan tot vermindering der uit gaven. Verlaging van de uitga ven is de eenige weg, die over blijft, nu een sterke opvoering der lasten bijkans niet meer mogelijk is, wil men niet ris- keeren alle arbeids- en onder nemingslust te dooden. Andere leden zagen de oplos sing in het uitgeven van een niet-beleenbare staatsleening, waarmede het gevaar voor onze monetaire positie volledig kan worden bezworen. Principieel noodzakelijk. In tegenstelling tot de dusver aan het woord zijnde leden, verklaarden vele andere leden zich volkomen met de gedachte van het wetsontwerp te kunnen vereenigen. Zij achtten een zoo danige heffing principieel nood zakelijk. Deze vormt een bijzon der geschikt middel tot recht vaardige verdeeling van een deel van de verliezen, die ten gevolge van de oorlog zijn ont staan. Zij Is een eisch van ge rechtigheid. Door de heffing ineens zal geen enkel bestanddeel van het reëele Ned. vermogen worden geconsumeerd, zij zal slechts leiden tot een wijziging van de interne schuldverhouding, welke zoowel op de grootte als op de samenstelling van het reëele Ned .vermogen van geen enkele invloed zal zijn. Herriot voorzitter van de Nationale Vergadering. Volgens Agence France Is Edouard Herriot gekozen tot voorzitter van de Fransche Nationale Vergadering met groote meerderheid van stem men. Vrachtscheepje door kruiend ijs verbrijzeld. Een ruim 100 ton metend vrachtscheepje „De Hoop'' is bij Marken in het ijs vastge raakt. Toen het tja begon te kruien, werd het scheepje ver brijzeld. In weinige oogenblik- ken was het onder het ijs ver dwenen. De opvarenden had den het ongeluk zien aanko men. Zij konden nog juist door een sleepboot worden op genomen. maar verloren al hun bezittingen. Voor herstellenden en steakken In dien moeilijken tijd van her» «tel wanneer de ziekte ge nezen is maar de krachten roo langzaam terugkomen - is Sanatogcn een heerlijke uitkotnsL Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt en dat dc krachten rienderoogca .doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel met Sanaiogcn bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. ^0 UM MawiUrt 0td vrndfL (Ingezonden mededeeling.) EERSTE KAMER .BEGROOTING 1947,. Dinsdagmiddag ving. onder voorzitterschap van den heer mr. A. Anema (A.R.) de Eerste Kamer aan met de algemeene financieele beschouwingen over de rijksbegrooting 1947. De heer J. van Santen (C.P. N.) betoogt, dat de concentra tie in het economische leven bedenkelijke vormen begint aan te nemen. De ondernemers schieten tekort, de groote mo derne projecten worden niet meer ondernomen door particu liere ondernemers. Hij bepleit de schepping van een grooter genationaliseerde sector. Dë heer Molenaar (P.v.d.V.) prijst de arbeid van den minis ter en de ambtenaren, die enorm veel werk hebben verzet. Verder informeert hij of de mi nister voornemens is in 1947 nog een consolidatie van schuld te bevorderen. Z.i. moet alles gedaan worden voor het bevorderen der bedrij vigheid. De minister zegt, dat de heffingen de zin tot sparen niet behoeven te verzwakken, maar de heer Molenaar is 't daarmede niet eens. De spaarder zal zich z.i. hebben af te vragen of hij zal doorgaan met sparen. Tenslocte ontwikkelt spr. be zwaren tegen de bélastingpoli- tiek van dezen minister, omdat een groote groep, die gespaard heeft, thans getroffen zal wor den. De heer Rip (A.R.) wijst erop, dat er een algemeen onbeha gen bestaat over de hooge te korten en de omvang der staatsschuld. De saneering moet bij de staat zelf beginnen; wordt e; door de staatsdiensten wel ge handeld in overeenstemming met de positie, waarin ons land verkeert? De heer Rip verklaart dat hij den minister niet kan volgen als hij een in wezen so cialistische belastingpolitiek gaat voeren. De heer Vlxseboxse (C.H.) geeft te kennen, dat zijn frac tie een ^effing in eens niet kan aanvaarden. De heer van de Kieft (P.v. d.A.) verklaart, dat zijn frac tie zich in groote lijnen met de financieele en monetaire politiek der regeering kan vereenigen. De minister van financiën, de heer Lieftinck maakt een aanvang met de beantwoor ding der sprekers. De om vang der bankbiljettencircu- latie in Nederland bedroeg 276 in Engeland 282 in België 328%, vergeleken bij De voorzitter verdaagt daar na de vergadering tot Woens dagochtend elf uur. Besprekingen te Batavia hervat. De besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Indo nesische delegaties zouden Dinsdagochtend te Batavia worden hervat. Op deze eerste bjjeenkomst zou o.m. gespro ken worden over de te volgen procedure. Rotterdamsche kappers protesteeren. Ongeveer 300 leden van den Nederlandschen kappersbond, afdeeling Rotterdam, verza melden zich in café-restaurant „Den Hout" te 's-Gravenhage uit protest tegen het lange uitblijven van een voor hen gunstige herziening der tarie ven. ZEEP EN SODA (Van onzen Haagschen redact.) Naar wij vernemen zal waar schijnlijk begin Februari een bon worden aangewezen voor anderhalf rantsoen zachte zeep en een, half rantsoen krlstalsoda. De 100.000ste in Circus Knie. „U bent de 100.000ste bezoeker." Vol verbazing keek de heer H. J. C. M. Brans, uit Amsterdam, naar de bij de controle staande journalisten en leden van het personeel van Circus Knie, waarbij zich nog een ambtenaar van de Vermakelijkheidsbelas ting had gevoegd. Langzaam drong het tot hem door dat hij op kosten van Circus Knie kan gaan genieten van een vijfdaagsche vacantie in Zwitserland. Toen de heer Brans, die vrijgezel is, gevraagd werd wie hij als reisge noot^) zou meenemen, stond hij voor een moei lijke beslissing. Aanbie dingen kreeg hij echter genoeg. Maar na een te lefoontje met Tilburg, kwam de oplossing. De gelukkige bleek te zijn de moeder van den heer Brans, die voor zijn sym pathieke beslissing met. daverend applaus van het publiek beloond werd. Een olifant, geleid door Knie, kwam de piste bin nen en droeg in zijn slurf aan een rood-wit- en blauw lint een groote enveloppe, die hij met 'n keurige zwaai den ge lukkigen bezoeker aan bood, waarop deze onder toejuichingen van het pu bliek een eererondje op de olifant reed. Plastische oogen worden in Middelburg gefabriceerd. Wanneer men vroeger door oorlogshandelingen, bedrijfs ongevallen of andere oorzaken zijn oog moest missen, kon men geholpen worden met glazen oog, dat zeer breek baar was en gewoonlijk niet in harmonie met het behouden oog. Deze glazen oogen. wer den hoofdzakelijk ln Duitsch- land vervaardigd. In Amerika heeft men gedurende de oor log. gepoogd het Duitsche fa- bricaat na te volgen, evenwel zonder resultaat. De tandartsendienst van de Marine, Navy Dental Corps, is na deze mislukkingen gaan experimenteenen met kunst- oo*en, vervaardigd uit ..plas tic hetgeen een groot succes bleek te zijn. Het eerste proef- oog werd in Juni 1944 door Lieutenant-Commander Phelps J Murphy gemaakt en sinds dien zijn ontelbare soldaten, die in de strijd een oog hadden verloren, geholpen. Het procé dé, dat gevolgd wordt, is voor de betrokkene pijnloos. Het vloeibare plastic" wordt In de oogkas gegoten Schoenenbon bij voorrang. Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsschoenen ontvangen hadden, en thans zoo dringend tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon gekregen hadden, thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij vol gens het laatste cijfer van hun stamkaart aan dfc beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere ge zinsleden te ruilen, zal desge- wenscht bij voorrang een schoe nenbon verstrekt worden. In Februari a.s. zullen uitslui tend aan bovenbedoelde perso nen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 'of 9 op nader door de distributiediensten be kend te maken dagen bonnen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenhid gesteld wor den van deze voorrangsregeling gebruijc te maken. Degenen, die volgens deze re geling een bon ontvangen, ko men niet opnieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoe nendistributie. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de schoenenbon nen slechts een beperkte geldig heidsduur zullen hebben en niet omgeruild zullen kunnen wor den, zooals in het afgeloopen jaar het geval is geweest. Vredesverdragen teekenen. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan Engeland, de Ver. Staten, de Sowjet Unie en aan de vijf vroegere as-3atelliet-staten uitnoodigingen verzonden tot het teekenen van de 5 vredes verdragen op 10 Februari a.s. Vrouwelijk personeel. 6000 vrouwen, die zich ln Duitschland bevinden in kam pen voor „verplaatste perso nen" hebben toestemming ge kregen naar Engeland te ver trekken. en geeft, nadat het hard ls ge worden, een juiste afdruk. De pupil wordt nu op papier gefeekend waarbtf er nauw keurig op wordt gelet, dat deze m niets verschilt van de pupil van het behouden oog. De teekening wordt op het oogafgietsel gebracht, adertjes worden nagebootst en het kunstoog daarna overgoten met een glasheldere plastische vloeistof, waardoor de natuur lijkheid nog wordt verhoogd, evenals door het feit dat het oog kan draaien, wanneer de oogverwonding niet al te ernstig is geweest. Het oog ls niet breekbaar en wordt niet bruin, zooals bij glazen oogen op de duur het geval is. Onlangs werd in Den Haag de Nederlandsche Kunsloogen- industrle gevestigd, die zich met de fabricatie van plasti sche kunst oogen bezig houdt. Vertegenwoordigers van deze fabriek zullen bijdc firma Focus te Middelburg hiervan een dépendance stichten, ln cTiszo zin, dat ajj aldaar Zeeuw- sche belanghebbenden die zich een plastisch kunstoog wen- schen aan te schaffen, zullen helpen. slachioffer van de gladheid Oud-burgemeester van Middelburg en bekend Volkenbondsfunctionaris Mevr. van Walré de Bordes ernstig gewond. Tengevolge van de mist en de gladheid is Dinsdagmorgen op de ryksvveg onder Delft een ernstig aiito-ongeluk ge beurd. De majoor van de re- patrleeringsdienst, J. van Walré de Bordes, oud burge meester van Middelburg, reed met zUn vrouw in een twee- zltter toen hij een vrachtauto met aanhangwagen wilde In halen. Uit de richting Rot terdam naderde óp dat mo ment eveneens een vracht auto. De heer van Walré rem de krachtig. Tengevolge van de gladheid schoof hij naar de linkerzijde van de weg en kwam met zijn tegenligger in botsing. De tvveezitter werd totaal ver nield en de bestuurder werd op slag gedood. Zgn vrouw moest met ernstige verwon dingen aan hoofd en beenen naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd. Burgemeester Walré de Bor des was te Middelburg, waar hij in 1939 benoemd werd, b3 de burgerij en de gemeente ambtenaren een geziene figuur Na de ramp van 1940 ontwik kelde hg een groote activiteit voor de herbouw van de ver woeste stadsgedeelten en voor al voor de herbouw van het stadhuis. Hij stichtte een fonds, dat ten doel had Belgi sche wandtapijten en kunst voorwerpen aan te koopen om het stadhuis-interieur weer 'n deel der oude glorie te herge ven. Nadat hg in Augustus 1942 op voorbeeldige wijze de eva cuatie van duizenden burgers had geleid, nam hy in Octo ber van dat jaar ontslag als burgemeester van Middelburg. Dr. van Walré de Bordes werd ln 1894 te Utrecht ge boren. In ztjn geboortestad genoot hij ook zgn opleiding, waarna hij in 1919 aan de Leidsche Universiteit tot doc tor in de rechtswetenschappen promoveerde. Na eerst twee jaar in dienst te zijn geweest van het departement van bui tenlandsche zaken, ging hy in 1921 over naar de Volkenbond, waarbij hjj lid van de econo mische en financieele sectie van het secretariaat werd. In opdracht van dien secretaris generaal van de Volkenbond maakte hij een grondige studie van de financieele toestand in Oostenrijk, Hongarije, Roeme nië, Bulgarije en Griekenland, in welke landen hij dan ook gerulmen tijd vertoefde. Zeer belangrijk was ook zijn taak ten tijde van de Italiaan- sche aanval op Abessinië teen dr. van Walré de Bordes eecre- tarls was van de meeste com missies; welke de sanctie- maatregelen voorbereidden en de naleving er van door de Vollcenbondslanden controleer den. Ook was hij secretaris van de Volkenbondscommissles te. gen dubbele belasting en munt- vervalschlng. In 1933 trad hij op als secre taris van de belangrijke eco nomische. en financieele con ferentie te Londen. In 1937 iegde hy zijn veelomvattende taak bil de Volkenbond neer en vestigde hij zich te Utrecht, waar hij zich aan de Oxford- beweging wijdde, welke hij zeer geschikt oordeelde voor de verwezenlijking van de Vol- kenbondagedachte. Na de bevrijding kreeg dr. van Walré de Bordes een func tie bij het repatrieerlngsccn trum te Eindhoven, uit welke functie hy ten slotte overging naar de repatrieeringsdlenst Indië, waarvan hy het secreta. riaat vervulde met de rang van majoor en ln het byzon- der de leiding van de afd. zee- en luchttransport on zich nam. Sedert 1939 was hy ook reser ve-officier. Middelburg GELDKISTJE MET 900 GESTOLEN Zaterdagavond ls uit de keuken van een café te Mid delburg een geldkistje met 900 gestolen. In verband met deze diefstal arresteerde de politie twee personen, die ech- ,ter tot nu toe hebben ontkend iets met de zaak uitstaande te hebben. Het onderzoek duurt voort. Mist en gladheid veroorzaakten ongelukken. De mist, die Dinsdagmorgen als een wattendeken over Zee land hing en bovendien gepaard ging met gladde wegen, heeft verschillende ongelukken ver oorzaakt, waarvan één met vrij ernstige afloop. Een Dodge-vrachtauto van de Stoomtram Walcheren is, terwijl hij bij de halte in Lewedorp stil stond, omstreeks 7.30 uur, door een vrachtauto aangere den. De chauffeur van de bus, die achter de wagen kaartjes stond te verkoopen, werd hier bij ernstig aan hoofd en schou ders gewond en moest naar het ziekenhuis in Middelburg wor den vervoerd. Een nieuwe Ford-auto van de Stoomtram Walcheren gleed van de weg af en w.ra ge deukt. Op de Goessche weg onder 's-Gravenpolder had een botsing plaats tusschen de auto van den arts Nieuwenhuyse uit 's-Gravenpolder en een autobus van. de fa. de Muynck, terwijl op de weg naar Domburg een stilstaande bus schade opliep toen een andere auto er aan de achterzijde tegen botste. Bij deze laatste ongevallen kwamen echter geen persoonlijk letsel voor. De chauffeurs van de stoom tram Walcheren achtten 't om streeks 8.30 uur niet langer ver antwoord te rijden. Tot 12 uur zijn alle busdiensten uitgevallen. Ook de veerdiensten van de provincie konden, tengevolge van de mist, slechts zeer on regelmatig worden uitgevoerd. De Thoolsche brug. Zondagmiddag is de groot ste drijvende bok van Eu ropa, de „Ajax" van de N.V. Holland uit H.I. Ambacht te Tholen gearriveerd. Bij het invaren van de Eendracht heeft de „Ajax" zyn ballasttan- ken moeten leegpompen daar hg anders wegens zijn "groote diepgang bn Oud-Vossemeer aan de grond zou loopen. Bi aankomst te Tholen werd mei een clang op de waterleiding 175 M3 water als ballast in genomen. Maandagmiddag, te gen hoog water, werd het eerste gedeelte van de brug, dat onder de Thoolsche wal was weggezet, vastgemaakt en gelicht. Ongeveer 3 uur was dit stuk aan de Brabant- sche wal op de montagestei ger gezet. Dinsdagmiddag werd het tweede stuk, dat aan de Brabantsche kant onderaan de dfjk zat, gelicht en aan de Thoolsche wal op de stei- Ser gezet. Later wordt er an een middenstuk tusschen "tmaakt. Begin Mei hoopt men met het monteeren van de brug gereed te zgn, waar na het batondek gelegd zal worden, wat ongeveer 6 weken zal duren. ^».s. zomer zal men dus weer over de brug kun nen rijden. DE BIBLIOTHEEK VAN DS. PATTIST. Ds. J. N. Pattist, de onlange overleden oud-inspecteur van het L.O., die als Ned. Herv. predikant te Aardenburg heeft estaan, heeft zyn omvangrij- Ico bibliotheek, welke o.m ve le werken over Zeeuwsch Vlaanderen bezat ten behoeve van de West-Zeeuwsch Vlaam- sche bevolking aan de Rijlcs- H.B.S. te Oostburg vermaakt, Saboteurs hebben enkele oliebronnen op Trinidad ln brand gestoken. Het oliegebied staat thans onder militaire bewaking. verhoogde productie LOON- EN BELASTING-STABILISATIE. Produclieverhooging. Do Fransche premier Ra- madier, heeft in de nationale vergadering, die hem aan vaardde als minister-president, een verklaring afgelegd waar in hy o.m. zeide: Do toestand ln Indo-China ontwikkelt zich gunstig. Niets zal ongedaan blijven om on ze soldaten alles te verschaf fen, wat zij noodig hebben Do schepping van een Fran sche unie komt definitief in de plaats van het koloniale imperium, maar Frankrijk zal niet toe staan, dat deze vre desboodschap als een teeken van zwakheid wordt gelnter- Êreteerd. Ten aanzien van de innenlandsche politiek legde Ramadler de nadruk op de volgende punten: s 1. Voortzetting van de door Leon Blum begonnen deflatie- politiek. 2. Stabilisatie der loonen. Noch een algemeene loonsver- hooging, noch een bewegeiyke loonschaal vormt het ant woord op een lage levens standaard. 3. Verhoogde productie. De sleutel tot het probleem van de levensstandaard, moet op ordeiyke wijze geschieden. De regeering zal het vier-jaren- plan uitvoeren 4. De begrooting 1947 welke binnen enkele dagen zal wor den ingediend, moet zooveel mogelijk in evenwicht worden gebracht. 5. Geen verhooging der be lasting. Hoogere belastingen zijn alléén nog mogelijk, wan neer de productie verhoogd wordt. Poolsche verkiezingen. Reuter verneemt officieel uit Warschau, dat de zetels in -het Poolsche parlement op grond van de verkiezingen van Zon dag jl. als volgt verdeeld zijn: Democratisch blok 327, Boeren partij van Mikolajczyk 24, Ka tholieke arbeiderspartij 7, Dis sidente boerenpartij 7, overige partijen 7. De overige 72 zetels moeten nog worden verdeeld. Nader wordt gemeld: Het Poolsche democratische blok, welks vier partyen de regee ring vertegenwoordigen, heeft 383 van de 444 parlements zetels verworven. De boerenpartij van Miko lajczyk verkreeg 27 zetels, de katholieke arbeiderspartij 17, de onafhankeiyko boerenpartij 13, de onafhankeiyke katho lieken 3 en de andere partijen 1 zetel. Het Duitsche oorlogspotentieel. De inspectie-commissie van vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden, die in elke zone van Duitschland steekproeven heeft genomen naar de huldidge toestand van het Duitsche oorlogspo tentieel, zal binnenkort aan de, militaire bestuursautoritei- ten rapport uitbrengen, aldus werd uit bevoegde bron te Berlijn vernomen. De Sowjet-autoriteiten zou den zich, volgens deze bron, naar het oordeel van de com missie het best gekweten hebben van de taak het oor logspotentieel in hun zóne te vernietigen. In de Britsche zóne zouden niet zulke goede vorderingen geconstateerd zyn, als in de Sowjet-zöne, doch de liquidatie zou bevredigend voortgang maken. In de Ame- rikaansche zóne zou de elimi- neering van de oorlogsindustrie goed zijn doorgezet, doch de Fransche autoriteiten zouden in hun zóne weinig gedaan hebben om het programma voor de vernietiging van de Duitsche oorlogsindustrie uit te voeren. Kabus ter dood veroordeeld. Het Amerikaansche militaire gerechtshof te Stuttgart heeft Siegfried Kabus, onderofficier bij de S.S., ter dood veroordeeld wegens bomaanslagen op het hoofdbureau vpn politie en zui veringshof te Stuttgart. 1 Studieclub typografen. Door de typografen van Mid delburg en Viissingen werd Maandagavond te Middelbrug 'n vergadering gehouden waarin werd besloten een studieclub in Unie-verband te vormen, waar aan de 3 samenwerkende vak organisaties hun medewerking zuilen verleenen. Een twintigtal leden trad di rect toe. Het bestuur werd als volgt samengesteld: F. Broodman, voorzitter, A. Coppejans, secre taris en J. Willeboordse, pen ningmeester. Zoowel van de patroons als van de gezellen zal getracht worden medewerking te verkrij gen. Terneuzen Avonturiers op stap. Vorige week ontdekten twee avontuuriyke knapen van 12 en 14 jaar op de reede voor Terneuzen een Amerlkaansch Liberty-schip. Op de een of andere manier wilden zij daar naar toe, maar hoe? Zij na men in de buurt een roeiboot weg en begonnen daarmee hun avontuurlijke tocht. Door de opkomende vloed en de sterke strooming konden zij het schip echter niet bereiken en dreven steeds verder af. waarbij ze zich niets prettig voelden. Eerst rond middernacht wer den zy by Waarde opgemerkt en aan land gebracht, waarna ze de terugreis naar Terneuzen op aangenamer wyze konden volbrengen. By het oversteken van de rflweg te 's-Heer Hendriks kinderen werd een 12-jarige jongen door een luxe-auto aangereden. Hij kwam met de schrik vry. 1 Het aantal leden van de Vrouwenvereeniging ..Stille kracht", te Zoutelande, ls verdubbeld. Eenmaal ln de twee weken wordt nu ook door een twaalftal jongere leden vergaderd. Te Westkapelle werd be noemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer W. Fllpse. Goes DOOR ZIEKTE VERHINDERD Maandagavond is te Goes de voorstelling van h'et Volkstoo. neel voor de Z.V.U. niet door gegaan, omdat de actrice Bet ty Kapsenberg ziek was. Woensdagavond zal de voor stelling van het Marionetten theater Brugman voor de Ver- eeniging Alg. Wetenschappe lijke belangen niet doorgaan omdat de heer Brugman ziek is. Rilland-Bath BUURTAVOND WIJK A De buurtvereeniging Wijk A te Rilland-Bath heeft dezer dagen onder leiding van den heer J. Traas haar gezellige avond gehouden. Verschillende stukjes werden opgevoerd en met een gezellig bal werd de avond besloten. Heinkenszand RADIOVOORDRACHT. Voor de sender Hilversum I zal Woensdagavond om 21.25 uur spreken de heer J. van Belle, hoofd der Chr. school te Heinkenszand, met het onder werp „Enkele gedachten over de Godsdienstige opvoeding van het kind". Kamperland PROPAGANDAS VOND GEREF. JEUGD Onder leiding van ds. Scho ling heeft de Geref. Jeugdbe weging van Kamperland Zon dagavond een propaganda, en werkvergadering gehouden ln de' Geref. Kerk. Twee leden hielden een in leiding waarna enkele voor drachten werden gehouden. De avond werd besloten met schriftlezing en het zingen van de bondsliederen der verschil lende clubs. Tribunaal Middelburg. Van kellner lot propagandachef. Dat in bezettingstijd niets te dol was. bewees de Am- sterdamschekellner Johannes V.; die weliswaar volgens het zeggen van zgn verdedigster mr. Nieubuur weinig ontwikke ling bezat, maar het deson danks in de bezettingstgi tot pers- en propagandachef van het N.A.F. te Middelburg bracht. In deze functie begverde V. zich propagandavergaderingen. en bedrilfsappèls te organisee- ren, tijdens welke hij soms zelf het woord voerie. Een dergelijk bedrgfsappèl werd op 20 November 1043 georgani seerd voor het personeel van den Provincialen Voedselcom- missaris te Goes. De aanwezi gen waren met het gesprokene niet zeer ingenomen en lieten dit ook duidelijk blijken. Vol gens de dagvaarding heeft V. hierop een brief geschreven aan den beruchten referent Korte, waarin hij mededeeiing deed van deze blijken van an- tl-Duitsche gezindheid en ver zocht zeer] strenge maatrege len te treffen. Dat .Korte inderdaad zeer strenge* maatregelen heeft ge troffen, is duldeiyk: een deel van het personeel van den Prov. Voedselcommissaris moest naar Duitschland ver trekken. De verdedigster mr. Nieu buur zeide ondermeer, dat een Duitsche verklikker tgdens het bedrijfsappèl in de zaal was en dat Korte dus reeds op de hoogte was, voordat de brief door V. was ^geteekend. Ove rigens stond het voor haar nog niet geheel vast, dat V. deze brief inderdaad heeft doen uitgaan. Uitspraak over twee weken. UITSPRAKEN. De 54-jarige Antoine L., di recteur van een hotelmaatschap pij tc Middelburg, werd ver oordeeld tot verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een be drag van 20Ö en ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden. Hij werd schuldig verklaard aan hulp verleening aan en ingenomen heid met den vijand, terwijl hij voordeel heeft getrokken uit dc vijandelijke bezetting. Willem van G., chauffeur te Heinkenszand, die svmpathisee- rend lid van de N.S.B. was ge weest en chauffeur bij N S.K.K. en O.T., werd veroordeeld tot interneering voor de tijd, die reeds in bewaring is doorge bracht, verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van 1000 en ontzetting uit de burgerrechten. Het onderzoek in de zaak te gen Bernard te R. en Gerrit te R., zal buiten de zitting worden hervat. Kerknieuws NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor Wissekerke ds. A. Kentie te Sneek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6