Vermoaensheffing ineens sahaiocen UIT DE PROVINCIE Dr. J. van Walré de Bordes WALCHEREN Frankrijk wil Voer-" Deflationistisch experiment of eisch der gerechtigheid? "c.. .wj_.-,:.ör.aers aan hei woord. Volgens het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Vermogensheffing ineens" wordt deze heffing niet meer in die mate algemeen als juist be schouwd als dit een jaar geleden het geval was. Verscheidene leden, zochten de oorzaak van de sterk gewij zigde stemming voornamelijk hierin, dat de toestand zich na de oorlog veel slechter heeft ontwikkeld dan gehoopt was. Hiertegen betoogden vele an dere leden, dat de omstandig heid dat de economische en fi- naftcieele toestand zich in ons land slechter heeft ontwikkeld dan aanvankelijk werd gehoopt, juist een argument zou moeten zijn om de heffing ineens thans in sterkere mate noodzakelijk te achten. Bovendien kwamen deze leden er met kracht tegen op. dat de beslissing over deze hef fing in hoofdzaak op economi sche overwegingen zou moeten worden genomen. Veel belang rijker nog dan de economische overwegingen zijn die van maat schappelijke gerechtigheid er van sociale aard. Een andere oplossing? Naar de meening van andere leden is het de vraag of de te bereiken budgetaire sanee ring wel voldoende zwaar weegt om de bezwaren te doen aan vaarden. Zij verklaarden zich echter bereid, in verband met de ernstige toestand van 's rijks financiën en mede gezien de omstandigheid, dat deze vermo gensheffing een onderdeel vormt van het geheel financieele, fiscale en monetaire beleid der regeering, om deze bezwaren in constructieve zin onder het oog te zien en in deze geest een aanvaardbare oplossing te zoeken. Een oplossing zou hierin kun nen bestaan, dat de heffing in eens zou worden vervangen door een gedwongen leening te gen een zeer lage rente van bijv. 2 pet., waarbij het systeem van dit wetsontwerp zou kun nen worden benut om het be drag van ieders deelneming te bepalen. Sommige leden noemden een dergelijk rigoureus ingrijpen in het nationale vermogen een ge vaarlijk deflationistisch experi ment, dat een zeer ongunstige invloed zal uitoefenen op het persoonlijk initiatief en de ople ving van het bedrijfsleven voor een reeks van jaren zal remmen. Voor verschillende leden was het niet twijfelachtig, dat de voordeelen dezer heffing bij de nadeelen, daaraan verbonden,, in het niet zinken. In ieder geval zal men on middellijk reeds moeten over gaan tot vermindering der uit gaven. Verlaging van de uitga ven is de eenige weg, die over blijft, nu een sterke opvoering der lasten bijkans niet meer mogelijk is, wil men niet ris- keeren alle arbeids- en onder nemingslust te dooden. Andere leden zagen de oplos sing in het uitgeven van een niet-beleenbare staatsleening, waarmede het gevaar voor onze monetaire politie volledig kan worden bezworen. Principieel noodzakelijk. In tegenstelling tot de dusver aan het woord zijnde leden, verklaarden vele andere leden zich volkomen met de gedachte van het wetsontwerp te kunnen vereenigen. Zij achtten een zoo danige heffing principieel nood zakelijk. Deze vormt een bijzon der geschikt middel tot recht vaardige verdeeling van een deel van de verliezen, die ten gevolge van de oorlog zijn ont staan. Zij is een eisch van ge rechtigheid. Door de heffing ineens zal geen enkel bestanddeel van het reëele Ned. vermogen worden geconsumeerd, zij zal slechts leiden tot een wijziging van de interne schuldverhouding, welke zoowel op de grootte als op de samenstelling van het reëele Ned .vermogen van geen enkele invloed zal zijn. Herriot voorzitter van de Nationale Vergadering. Volgens Agence France Is Edouard Herriot gekozen tot voorzitter van de Fransche Nationale Vergadering met groote meerderheid van stem men. Vrachtscheepje door kruiend ijs verbrijzeld. Een ruim 100 ton metend vrachtscheepje „De Hoop" is bij Marken Jn het ijs vastge raakt. Toen het ijs begon te kruien, werd het scheepje ver brijzeld. In weinige oogenbllk- ken was het onder het ijs ver dwenen. De opvarenden had den het ongeluk zien aanko men. Zij konden nog juist door een sleepboot worden op genomen, maar verloren al hun bezittingen. Voor herstellenden en susakken T n dien moeilijken tijd van her- I stel - wanneer de ziekte ge- JL nezen is maar de krachten zoo langzaam terugkomen - is Sanatogen een heerlijke uitkomst. Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt en dat de krachten zienderoogen .doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel met Sanatogen bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. (Ingezonden mededeeling.) EERSTE KAMER BEGROOTING 1947.. Dinsdagmiddag ving, onder voorzitterschap van den heer mr. A. Anema (A.R.) de Eerste Kamer aan met de algemeene financieele beschouwingen over de rijksbegrooting 1947. De heer J. van Santen (C.P. N.) be loogt, dat de concentra tie in het economische leven bedenkelijke vormen begint aan te nemen. De ondernemers schieten tekort, de groote mo derne projecten worden niet meer ondernomen door particu liere ondernemers. Hij bepleit de schepping van een grooter genationaliseerde sector. De heer Molenaar (P.v.d.V.) prijst de arbeid van den minis ter en de ambtenaren, die enorm veel werk hebben verzet. Verder informeert hij of de mi nister voornemens is in 1947 nog een consolidatie van schuld te bevorderen. Z.i. moet alles gedaan wórden voor het bevorderen der bedrij vigheid. De minister zegt, dat de heffingen de zin tot sparen niet behoeven te verzwakken, maar de heer Molenaar is 't daarmede niet eens. De spaarder zal zich z.i. hebben af te vragen of hij zal doorgaan met sparen. Tenslotte ontwikkelt spr. be zwaren tegen de belastingpoli- tiek van dezen minister, omdat een groote groep, die gespaard heeft, thans getroffen zal wor den. De heer Rip (A.R.) wijst erop, dat er een algemeen onbeha gen bestaat over de' hoogte te- corten en 5de omvang der staatsschuld. De saneering moet bij de staat zelf beginnen; wordt door de staatsdiensten wel ge handeld in overeenstemming met de positie, waarin ons land verkeert? De heer Rip verklaart dat hij den minister niet kan volgen als hij een in wezen so cialistische belastingpolitiek gaat voeren. De heer Vixseboxse (C.H.) ?eeft te kennen, dat zyn frac- ;ie een heffing in eens niet kan aanvaarden./ De heer van de Kieft (P.v. d.A) verklaart, dat zijn frac tie zich in groote iynen met de financieele en monetaire politiek der regeering kan vereenigen. De minister van financiën, de heer Lieftinck maakt een aanvang met de beantwoor ding der sprekers. De om vang der bankbiljetteneircu- latie in Nederland bedroeg 276 in Engeland 282 in België 328%, vergeleken bij 1939. De voorzitter verdaagt daar na de vergadering tot Woens dagochtend elf uur. Besprekingen te Batavia ,hervat. De besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Indo nesische delegaties zouden Dinsdagochtend te Batavia worden hervat. Op deze eerste bijeenkomst zou o.m. gespro ken worden over dé te volgen procedure. Rotterdamsche kaders protesteeren. Ongeveer 300 leden van den Nederlandschen 'kappersbond, afdeeling Rotterdam, verza melden zich in café-restaurant „Den Hout" te 's-Gravenhage uit protest tegen het lange uitblijven van een voor hen gunstige herziening der tarie ven. ZEEP EN SODA (Van onzen Haagschen redact.) Naar wij vernemen zal waar schijnlijk begin Februari een bon worden aangewezen voor anderhalf rantsoen zachte zeep en een half rantsoen kristal soda. De 100.000ste in Circus Knie. „U bent de 100.000ste bezoeker." Vol verbazing keek de heer H. J. C. M. Brans, uit Amsterdam, naar de bij de controle staande journalisten en leden van het personeel van Circus Knie, waarbij zich nog een ambtenaar van de Vermakelijkheidsbelas ting had gevoegd. Langzaam drong het tot hem door dat hij op kosten van Circus Knie kan gaan genieten van een vijfdaagsche vacantie in Zwitserland. Toen de heer Brans, die vrijgezel is, gevraagd werd wie hij als reisge noot^) zou meenemen, stond hij voor een moei lijke beslissing. Aanbie dingen kreeg hij echter genoeg. Maar na een te lefoontje met Tilburg, kwam de oplossing. De gelukkige bleek te zijn de moeder, van den heer Brans, die voor zijn sym pathieke beslissing met daverend applaus van het publiek beloond werd. Een olifant, geleid door Knie, kwam de piste bin nen en droeg in zijn slurf aan een rood-wit- en blauw lint een groote enveloppe, die hij met 'n keurige zwaai den ge lukkigen bezoeker aan bood, waarop deze onder toejuichingen van het pu bliek een eererondje op de olifant reed. Schoenenbon bij voorrang. Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsscboenen ontvangen hadden, en thans zoo dringend tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon gekregen hadden, thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij vol gens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere ge zinsleden te ruilen, zal desge- wenscht bij voorrang een schoe nenbon verstrekt worden. In Februari a.s. zullen uitslui tend aan bovenbedoelde perso nen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door'de distributiediensten be kend te maken dagen bonnen worden uitgereikt. In Maart e'n April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenhid gesteld wor den van deze voorrangsregeling gebruik te maken. Degenen, die volgens deze re geling een bon ontvangen, ko men niet opnieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoe-- nendistributie. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de schoenenbon nen slechts een beperkte geldig heidsduur zullen hebben en niet omgeruild zullen kunnen wor den, zooals in het afgeloopen jaar het geval is geweest. Vredesverdragen teekenen. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan Engeland, de Ver. Staten, de Sowjet Unie en aan de vijf vroegere as-satelliet-staten uitnobdigingen verzonden tot eet teekenen van de 5 vredes verdragen op 10 Februari a.s. Vrouwelijk personeel. 6000 vrouwen, die zich in Duitschland bevinden in kam pen voor „verplaatste perso nen" hebben toestemming ge kregen naar Engeland te ver trekken. Plastische oogen worden in Middelburg gefabriceerd. Wanneer men vroeger door oorlogshandelingen, bedrijfs ongevallen of andere oorzaken zijn oog moest missen, kon men geholpen worden met een glazen oog, dat zeer breek baar was en gewoonlijk niet in harmonie met het behouden oog. Deze glazen oogen wer den hoofdzakelijk in Duitsch land vervaardigd. Iri Amerika heeft men gedurende de oor log. gepoogd het Duitsche fa- bricaat na te volgen, evenwel zonder resultaat. De tandartsendienst van de Marine, Navy Dental Corps, is na deze mislukkingen gaan experimenteeren met kunst- oogen, vervaardigd uit ..plas tic", hetgeen een groot succes bleek te zijn. Het eerste proef- oog werd in Juni 1944 door; Lieutenant-Commander Phelps J Murphy gemaakt en sinds dien zijn ontelbare soldaten, die in de strijd een oog hadden verloren, geholpen. Het procé dé, dat gevolgd wordt, is voor de betrokkene pijnloos. Het vloeibare „plastic" wordt In de oogkas gegoten en geeft, nadat het hard is ge. worden, een juiste afdruk. De pupil wordt nu op papier geteekend waarbij er nauw keurig op wordt gelet, dat deze in niets verschilt van de pupil van het behouden oog. De teekening wordt op het oogafgietsel - gebracht, adertjes wórden nagebootst en het kunstoog daarna overgoten met een glasheldere plastische vloeistof, waardoor de natuur lijkheid nog wordt verhoogd, evenals door het feit. dat het oog kan draaien, wanneer de oogverwonding niet al te ernstig is geweest. Het oog is niet breekbaar en wordt niet bruin, zooals by glazen oogen op de duur het geval is, Onlangs werd in Den. Haag de Nederlandsche Kunstoogen- industrie gevestigd, die zich met de fabricatie van plasti sche kunstoogen bezig hondt. Vertegenwoordigers van deze fabriek zulten bij de firma Focus te Middelburg hiervan een dépendance stichten, In deze zin, dat zij aldaar Zeeuw- sche belanghebbenden die zich een plastisch kunstoog wen- schen aan te schaffen, zullen helpen. slachtoffer van de gladheid Oud-burgemeester van Middelburg en bekend Volkenbondsfunctionaris Mevr. van Walré de Bordes ernstig gewond. Tengevolge van de mist en de gladheid is Dinsdagmorgen op de rijksweg onder Delft een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De majoor van de re- patriceringsdienst, J van Walré de Bordes, oud burge meester van Middelburg, reed met zjjn vrouw in een tvvee- zitter toen hij een vrachtauto met aanhangwagen wilde in halen. Uit de richting Rot terdam naderde op dat mo ment eveneens een vracht auto. De heer van Walré rem de krachtig. Tengevolge van de gladheid schoof hy naar de linkerzijde van de jvsg cn kwam met zyn tegenligger in botsing. De tweezltter werd totaal ver nield en de bestuurder werd op slag gedood. Zyn vrouw moest met ernstige verwon dingen aan hoofd en beenen naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd. Burgemeester Walré de Bor des was te Middelburg, waar hij in 1939 benoema werd, bij dé burgerij en de gemeente ambtenaren een geziene figuur Na de ramp van 1940 ontwik kelde hij een groote activiteit voor de herbouw van de ver woeste stadsgedeelten en voor al voor de herbouw van het stadhuis. Hij stichtte een fonds, dat ten doel had Belgi sche wandtapijten en kunst voorwerpen aan te koopen om het stadhuis-interieur weer 'n deel der oude glorie te herge ven. Nadat hij in Augustus 1942 op voorbeeldige wijze de eva cuatie van duizenden burgers had geleid, nam hij in Octo ber van dat jaar ontslag a'.s burgemeester' van Middelburg. Dr. van Walré de Bordes werd in 1894 te Utrecht ge boren. In zijn geboortestad jenoot hij ook zijn opleiding, waarna hij in 1919 aan de Leidsche Universiteit tot doc tor in de rechtswetenschappen nromoveerde. Na eerst twee jaar in dienst te zijn geweest- van het departement van bui tenlandsche zaken, ging hij in 1921 over naar de Volkenbond, waarbij hij lid van de econo mische en financieele sectie van het secretariaat werd. In opdracht van den secretaris generaal van de Volkenbond maakte hij een grondige studie van de financieele toestand ln Oostenrijk, Hongarije, Roeme nië, Bulgarije en Griekenland, ln welke landen hij dan ook geruimen tyd vertoefde. Zeer belangrijk was ook zijn taak ten tijde van de Italiaan- sche aanval- op Abessinië toen dr. van Walré de Bordes secre taris was van de meeste com missies, welke de sanctie maatregelen voorbereidden on de naleving er van door de Volkenbondslanden contröleer- den. Ook was hij secretaris van de Volkenbondscommissles te gen dubbele belasting en munt- vervalsching. In 1933 trad hij op als secre taris van de belangrijke eco nomische- en financieele con ferentie te Londen. In 1937 iegde hij zyn veelomvattende taak bij de Volkenbond neer en vestigde hij zich te Utrecht, waar hij zich aan de Oxford- beweging wijdde, welke ..ij zeer geschikt oordeelde voor de verwezenlijking van de Vol kenbondsgedachte. Na de bevrijding kreeg dr. van Walré de Bordes een func tie bij het repatrleerlngsccn- trum te Eindhoven, uit welke functie hij ten slotte overging naar; de repatrieering9dlenst Indië, waarvan hij het secrefa riaat vervulde met de rang van majoor en tn het bijzon der de leiding van de afd. zee- en luchttransport on zich nam Sedert 1939 was hij ook reser ve-officier. Mist en gladheid veroorzaakten ongelukken. De mist, die Dinsdagmorgen als eep wattendeken over Zee land hing en bovendien gepaard ging met gladde wegen, heeft verschillende ongelukken ver oorzaakt, waarvan één met vrij ernstige afloop. Een Dodge-vrachtauto van de Stoomtram Walcheren is, terwijl hij bij de halte in Lewedorp stil stond, omstreeks 7.30 uur, door een vrachtauto aangere den. De chauffeur van de bus, die achter de wagen kaartjes stond te verkoopen, werd hier bij ernstig aan hoofd en schou ders gewond en moest naar het ziekenhuis in Middelburg wor den vervoerd. Een nieuwe Ford-auto van de Stoomtram Walcheren gleed vato de weg af en werd ge deukt. Op de Goessche weg onder 's-Gravenpolder had een botsing plaats tusschen de auto van den arts Nieuwenhuyse uit 's-Gravenpolder en een autobus van de fa. de Muynck, terwijl op de weg naar Domburg een stilstaande bus schade opliep toen een andere auto er aan de achterzijde tegen botste. Bij deze laatste ongevallen kwamen echter geen persoonlijk letsel voor. De chauffeurs van de stoom tram Walcheren achtten 't om streeks 8.30 uur niet langer ver antwoord te rijden. Tot 12 uur zijn alle busdiensten uitgevallen. Ook de veerdiensten van de provincie konden, tengevolge van de mist, slechts zeer on regelmatig worden uitgevoerd. De Thoolsche brug. Zondagmiddag is de groot ste drijvende bok van Eu ropa, de „Ajax" van de N.V. Holland uit H.I. Ambacht te Tholen gearriveerd. Bij het invaren van de Eendracht heeft de „Ajax" zijn ballasttan- ken moeten leegpompen, daar hg anders wegens zijn groote - Tang bij Oud-Vogsemeer aan de gronc! zou loopen. By aankomst te Tholen werd met een ..lang op de waterleiding 175 M3 water als ballast in genomen. Maandagmiddag, te gen hoog water, werd het eerste gedeelte van de brug. dat onder de Thoolsche wal was "gezet, vastgemaakt en gelicht. Ongeveer 3 uur was dit stuk aan de Brabant- sche wal op de montagestei ger gezet. Dinsdagmiddag! werd het tweede stuk, dat aan Brabantsche kant onderaan dyk zat, gelicht en aan de Thoolsche wal op de stei ger gezet. Later wordt er dan een middenstuk tusschen maakt. Begin Mei hoopt men met het monteeren van de brug gereed te zijn, waar na het beton-: ek gelegd zal worden, wat ongeveer 6 weken zal duren. s. zomer zal men dus weer over de brug kun nen rijden. Het aantal leden van dc Vrouwenvereeniging ..Stille '.tracht", te Zoutelande, is verdubbeld. Eenmaal in de twee weken wordt nu ook dooi een twaalftal jongere leder vergaderd. Middelburg SPEEEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Mid delburg brengt ter kennis dat hij Donderdag 23 dezer ver hinderd is spreekuur te hou den. Middelburg, 20 Jan. 1947. ONEERLIJK DUTTRT NOOIT LANG Toen de' heer J. B. uit Mid delburg eenige weken geleden :en costuum kocht van een inwoner uit Etten-Leur, B genaamd, overhandigde hij deze bij vergissing tegelijk met zyn verhoogde productie LOON- LN BELASTING-STABILISATIE. Productieverhooging. De Fransche premier Ra- madier, heeft in de nationale vergadering, die hem aan vaardde als minister-president, een verklaring afgelegd waar in hij o.m. zeide: De toestand in Indo-China ontwikkelt zich gunstig. Niets zal ongedaan blijven om on ze soldaten alles te verschaf fen, wat zij noodig hebben De schepping van een Fran sche unie komt definitief in de plaats van het koloniale imperium, maar Frankrijk zal niet toe staan, dat deze vre desboodschap als een teeken van zwakheid wordt geïnter preteerd. Ten aanzien van de binnenlandsehe politiek legde Ramadier de nadruk op de volgende punten: 1. Voortzetting van de door Leon Blum begonnen deflatie- politiek. 2. Stabilisatie der loonen. Noch een algemeene loonsver- hooging, noch een bewegelrjke loonschaal vormt het ant woord op een lage levens standaard. 3. Verhoogde productie. De sleutel tot het probleem van de levensstandaard, moet op ordelijke wijze geschieden. De regeering zal het vier-jaren- plan uitvoeren. 4. De begrooting 1947 welke binnen enkele dagen zal wor den ingediend, moet zooveel mogelgk in evenwicht worden gebracht. 5. Geen verhooging der be lasting. Hoogere belastingen zijn alleen nog mogelijk, wan neer de productie verhoogd wordt. Poolsche verkiezingen. Reuter verneemt officieel uit Warschau, dat de zetels in het Poolsche parlement op grond van de verkiezingen van Zon dag jl. als volgt verdeeld zijn: Democratisch blok 327, Boeren partij van Mikolajczyk 24, Ka tholieke arbeiderspartij 7, Dis sidente boerenpartij 7, overige partijen 7. De overige 72 zetels moeten nog worden verdeeld. Nader wordt gemeld: Het Poolsche democratische blok, welks vier partgen de regee ring vertegenwoordigen, heeft 383 van de 444 parlements zetels verworven. De boerenpartg" van Miko lajczyk verkreeg 27 zetels, de katholieke arbeidersparty 17, de onafhankelijke boerenpartg 13, de onafhankelijke katho lieken 3 en de andere partijen 1 zetel. Het Duitsche oorlogspotentieel. De inspectie-commissie van vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden, die in elke zóne van Duitsch-and steekproeven heeft genomen haar de huidiöge toestand van het Duitsche oorlogspo tentieel, zal binnenkort aan de militaire bestuursautorltei- ten rapport uitbrengen, aldus werd uit bevoegde bron te Berlijn vernomen. De Sowjet-autoriteiten zou den zich, volgens deze bron, naar het oordeel van de com missie het best gekweten hebben van de taak het oor logspotentieel in hun zone te vernietigen. In de Britsche zóne zouden niet zulke goede vorderingen geconstateerd zjjn, als in de Sowjet-zöne, doch de liquidatie zou bevredigend voortgang maken. In de Ame- rikaanschc zóne zou de elimi- neering van de oorlogsindustrie goed zyn doorgezet, doch de Fransche autoriteiten zouden in hun zóne weinig gedaan hebben om het programma voor de vernietiging van de Duitsche oorlogsindustrie uit te voeren. Kabus ter dood veroordeeld. Hef Amerikaansche militaire gerechtshof te Stuttgart heefl Siegfried Kabus, onderofficier bij de S.S., ter dood veroordeeld wegens bomaanslagen op het hoofdbureau van politie en zui veringshof te Stuttgart. geld zijn tabalcskaart. Hi merkte dit eerst later. De poj litie hield B. aan en ontdekte dat hij inderdaad de tabaks kaart in zyn bezit had eD reeds eenige bonnen had laten honoreeren. Er werd proces verbaal tegen hem ongemaakt ter zake van verduistering en overtreding van de distributie beschikking. GELDKISTJE MET 900 GESTOLEN Zaterdagavond is uit de keuken van een café te Mid delburg een geldkistje met 900 gestolen. In verband met deze diefstal arresteerde de oolitie twee personen, die ech ter tot nu toe hebben ontleend iets met de zaak uitstaande te hebben. Het onderzoek duurt voort. Studieclub typografen. Door de typografen van Mid delburg en Vlissingen werd Alaandagavond te Middelbrug 'n vergadering gehouden waarin werd besloten een studieclub in Unie-verband te vormen, waar aan de 3 samenwerkende vak organisaties hun medewerking zullen verleenen. Een twintigtal leden trad di rect toe. Het bestuur werd als volgt samengesteld: F. Broodman, voorzitter, A. Coppejans, secre taris en J. Willeboordse, pen ningmeester. /lissingen SPREEKUUR BURGEMEES TER. De burgemeester van Vlis singen is verhinderd op Woensdag 22 Januari spreek uur te houden. WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethouder van onderwijs te Vlissingen is verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. „ONZE VLOOT". De afdeeling Vlissingen van de Kon. Ned. Vereeniging „On ze Vloot" hield Maandagavond in het^ Concertgebouw een ver gadering. De voorzitter van de afdeeling Vlissingen de heer F. C. Wijsveld, opende de bijeen komst met een kort woord, aarna de majoor der mariniers '.oekebakker, een bekende fi- uur in marinekringen, een cau tie hield over het leven der ..ariniers in Soerabaja. Op bui tengewoon prettige wijze ver telde majoor Koekebakker over het leven van de jongens onder de- keerkringen en de talrijke aanwezigen hebben zijn lezing dan ook met belangstelling ge volgd. Na de pauze vertoonde de heer Dert een aantal films. De heer Wijsveld sprak nog een kort slotwoord, waarin hij er de nadruk oplegde, dat de afdeeling Vlissingen van „Onze Vloot" onvermoeid zal blijven ijveren voor de terugkeer van de marine in Vlissingen. Voorts wekte hij de niet-leden op, lid van de vereeniging te worden om dit streven zoo krachtig mo gelijk te maken. Oostkapelle v-Jt JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER". De varkensvereeniging „Helpt Elkander" te Oostkapelle hield dezer dagen onder voorzitter schap van den heer A. Bim- mel haar jaarvergadering. Uit de .verslagen bleek, dat de kas sloot met een batig slado van 92.07. De aftredende bestuurs leden: A Bi mm el en S. Roel- se werden herkozen, terwijl in plaats van den heer G. de Vis ser. de heer L. de Kam werd gekozen. Besloten werd de varkens te laten inenten en bij weigering geen vergoeding uit te keeren. UITVOERING DOOR „CRESCENDO" Vrijdagavond gaf de muziek- vereeniging „Crescendo", cn- der leiding van den heer J. Lardes, een goedgeslaagde uit voering. Van de ten gehoore ?ebrachte werken viel in h^t bijzonder de humoristische fan tasie „Une Soiree chez les Hannetons" bii de talriiue aan wezigen in de smaak. Het vlot gespeelde tooneelstuk „Als de poorten opengaan" vormde een goed besluit van deze avond. De burgemeester van Oost kapelle is tot eerelid van de vereeniging benoemd. O.- en W -Souburg CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Zaterdagmiddag vergaderde onder voorzitterschap van den heer Koole de Chr. Boeren- en Tuindersvèreeniging te Sou burg. De heer Marinusse, ac countant, sprak over de vermo- gensaanwasbelastingX en gaf daarbij verschillende wenken, die in het bijzonder voor boeren tuinders van beteekenis waren. De heer Geschiere van Grijps- kerke, sprak over de toestand op het platteland van Walche ren. Spr. gaf enkele voorbeel den van de teleurstellende ren tabiliteit in bepaalde Walcber- sche landbouwbedrijven. Hij wees er op, dat de komende herverkaveling werkelijk in het belang van de agrarische bevol king is. Na afdoening van enkele huishoudelijke pir*.!r\ werd de vergadering ir. ge sloten. Koudekerke Ontslag J. Móens. De minister van Binnen landsehe Zaken heeft thans, officieel het onslag van den :eer J. Moens, als burgemees ter van Koudekerke beves tigd. Het ontslag is gegrond op de desbetreffende bepalin gen van het zuiveringsbesluit 1945 en wordt gerekend 5 November te zijn ingegaan. Tribunaal Middelburg. Van kellner tot propagandachef. Dat in bezettingstijd niets te dol was. bewees de Am- sterdamsche kellner Johannes V.; die weliswaar volgens het zeggen van zijn verdedigster mr. Nieubuur weinig ontwikke ling bezat, maar het deson danks in de bezettingstijd tot pers- en propagandachef van het N.A.F. te Middelburg bracht. In deze functie beijverde V. zich propagandavergaderingen en bedrijfsappèls te organïsee- ren, trjdens welke hg soms zelf het woord voerde. Een dergelijk bedrijfsappèl werd op 20 November 1943 georgani seerd voor het personeel van den Provincialen Voedselcom- missaris te Goes, De aanwezi gen waren met het gesprokene niet zeer ingenomen en lieten dit ook duidelijk blijken. Vol gens de dagvaarding heeft V. hierop een brief geschreven aan den beruchten referent Korte, waarin hij mededeeiing deed van deze blijken van an- ti-Duitsche gezindheid en ver zocht zeer strerge maatrege len te treffen. Dat Korte inderdaad zeer trenge maatregelen heeft ge troffen, Is duidelijk: een deel van het personeel van den Prov. Voedselcommissaris moest naar Duitschland ver trekken. De verdedigster mr. Nieu buur zeide onderm:er, dat een Duitsche verklikker tijdens het bedry'fsanoèl in de zaal was en dat Korte dus reeds op de hoogte was, voordat de brief door V. was geteekend. Ove rigens stond het voor haar nog niet geheel vast, dat V. deze brief inderdaad heeft doen uitgaan. Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2