PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT „Scheldemonden" De Gasperi Engeland heeft zorgen Buitenzorgsche moorden gaf er de brui aan Vandaag Geschenken uit Amerika voor onze Prinsesjes 190e Jaargang - Nr. 18 Uitgave van de Firma Provinciale ZeeuwBChe Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F- van de Velde jr-, Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3 20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Los6e nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'IJnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel 2475. Oostburg Gratemastraat 3. tel. 102- Terneuzen Brouweriistr 2. Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Hel Wereldgebeuren: alle partij'en uitgezonderd de neofascistische, hun deel in de lasten en de impopulariteit van het komende bewind zouden dragen. Hier is echter een pa rallel te trekken met de toe stand in Frankrijk. Hoe kunnen vogels van zoo diverse politieke pluimage een homogeen" kabinet vormen? Alleen indien de po litici het partijbelang achter stellen bij het nationaal belang en dat is tot nu toe niet het ge val geweest. De beide La tij n- sche landen in Europa, Frank rijk en Italië, geven óp het oo- genblik het beeld van een langzame staatkundige aftake ling. Het ontbreekt beide landen aan twee belangrijke levens sappen voor een gezonde demo- POGINGEN TOT VORMING VAN EEN NATIONAAL KABINET. Vlucht voor de verantwoordelijkheid Met het plaatsen van zijn handteekening onder het vredes verdrag voor Italië, waarvan hij een der geestelijke vaders was, heeft James Byrnes Maandag zijn laatste officieele handeling als minister van buitejilandsche zaken verricht. Ongeveer te zelfdertijd, waarop deze plech tigheid plaats had, begaf de Italiaarische premier, de Gaspe ri, zich naar president de Nicola om zijn ontslag aan te bieden. Het spreekt vanzelf dat het sa menvallen van deze twee han delingen puur toeval was; daar entegen bestaat wel degelijk verband tusschen de huidige rgeeringscrises in Italië en het vredesverdrag. Want verdrag is immers niet het juiste woord voor het door Byrnes ondertee- kende docupient. Het is een dic taat, een dictaat opgelegd aan een land, dat uit de fascistische droom vati een machtig Mid- dellandsche Zee-imperium ont waakte als een voormalige va zalstaat van een ontredderd en verslagen Rijk. En hoezeer ook Italië in Parijs met clementie is behandeld, het Italiaansche volk ontkent elke collectieve schuld en verwerpt elke vorm van be straffing. In de practische poli tiek voelt geen der partijen er voor eenige historische verant woordelijkheid voor het vredes verdrag op zich te nemen en geen der politici is bereid in de annalen der Italiaansche ge schiedenis geboekstaafd te wor den als de man, diefde verne derende vredesvoorwaarden teekende. Vlucht voor de ver antwoordelijkheid is de diepere oorzaak van het aftreden der Italiaansche regeering, de on middellijke aanleiding is echter de splitsing in de Italiaansche socialistische partij. Deze split sing heeft een element van ver warring in de politieke situatie gebracht, waardoor stabiliteit moeilijker geworden is dan ooit. De socialistische partij heeft opgehouden om zooals in Frankrijk de brug te vormen tusschen uiterst links en de katholieken en daarmee is het bewind van de Gasperi plotse ling op drijfzand komen te rus ten. In Rome meent men, dat de Gasperi aan president Nicola de raad heeft gegeven, algemeene besprekingen te voeren om eventueel tot de samenstelling van een nieuwe regeering op zeer breede basis te komen. Ongetwijfeld zou voor Italië de beste oplossing zijn indien Belgische eischen aan Duitschland. Te Brussel heerschte Dins dag j.l. groote spanning in verband met verwachte mede- deelingen van minister Spaak over de Belgische eischen aan Duitschland Volgens „Le Peuple" zal de verklaring de volgende punten bevatten: Duitschland moet een zwak ke centrale reegeering krijgen, doch aan de plaatseüjke be- stuursorganen zullen groote bevoegdheden worden bedeeld. De economische eenheid van Duitschland zal gerespecteerd moeten worden. België is vastbesloten om practische redenen zekere grenscorrecties te eischen, o.a. bij de spoorlijn EupenSt. Vith die drie maal over Duitsch grondgebied gaat. De Belgische regeering heeft het voornemen jaarlgks 6.600.000 ton kolen te eischen voorts electrische krachtstati ons, die bruinkool als brand stof gebruiken en een geza menlijke capaciteit van 140.000 kilo-watt hebben, 500.000 ku bieke meter timmerhout en hoeveelheden potasch en bari- um-oxyde. Later werd gemeld, dat mi nister Spaak op de verwachte persconferentie de Belgische eischen heeft bekend gemaakt. Zij wijken niet af van hetgeen „Le Peuple" publiceerde. Engelsche klacht op agenda Veiligheidsraad. De Britsche klacht tegen Albanië zal op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst worden. In de Maandagavond gehouden vergadering van de raad is met tien stemmen voor en nul stemmen tegen bfj Zeven dooden bij vliegramp op Blak. De Ned. marine-voorlich tingsdienst heeft medegedeeld, dat bjj het neerstorten van een Mitchell B 25 naby het vliegveld van Blak zeven der Inzittenden om het leven ztjn gekomen. Vyf daarvan behoorden tot het gezelschap van Hans Snel, de beide anderen waren de eerste piloot kapitein H. Otten en de tweede piloot ser geant Fehr. Dultsche havens kosten niets De voorzitter van de Britsch- Amerikaansche delegatie voor de besprekingen inzake de han del van ons land met Duitsch land^ heeft verklaard, dat het vraagstuk van het gebruik van Nederlandsche havens ernstig wordt bestudeerd. „De Duitsche havens kosten ons niets", aldus deze gedelegeerde, „en de be taling door Amerika voor het gebruik van Ned. havens is een cratie: een minimum aan wel- moeilijk probleem. Toch is het vaart en een duidelijke uit- beter op dat onderwerp niet spraak van het volk. vooruit te loopen". Witboek noemt economische toestand ernstig. zonder en Canadee- De Engelsche regeering heeft gisteren ©en Witboek gepubli ceerd. waarin de industrleele positie van Engeland als zeer ernstig wordt beschreven. De handelsbalans toont op het oogenblik een tekort van ongeveer 27 millioen pond per maand. Hoewel de Engelsche import slechts 70 van die van 1939 bedraagt, kan Enge land zelfs deze verminderde import niet betalen Amerikaansche sche leeningen. De regeering kan, aldus het Witboek, niet oneindig door gaan met het dekken van de tekorten met buitenlandsche credieten. De binnenlandsche produc tie is te laag als gevolg van een aanzienlijk gebrek aan arbeidskrachten in vele indus trieën. In de kolen- en textiel, industrie kunnen b.v. nog min stens 600.000 arbeiders wor den geplaatst. In de oorlog is de Engelsche industrie te eenzijdig georiënteerd geweest op de oorlogsproductie. Om Inflatie te voorkomen en de huidige levensstandaard te handhaven is in de eerste plaats noodig, dat de handels, balans in evenwicht wordt ge- BezeKingstroepen in Japan verminderd. De Britten en Amerikanen zullen een gedeelte van de be zettingstroepen uit Japan terug trekken. Het aantal Amerikaansche manschappen zal worden terug gebracht van 125.00 tot 98.000. Generaal Eisenhower heeft naar aanleiding hiervan ver klaard, dat de bezettingsmacht in Duitschland en Japan tot een „gevaarlijk laag peil" is terug gebracht. bracht door een snelle staging van de uitvoer. Dit kan alleen indien Engeland meer goede ren gaat produceeren. De re geering zal daarom overgaan tot mobiliseering van alle ar beidskrachten en zij doet daar bij een beroep op de arbeiders om de arbeidsproductiviteit op te voeren. Het Witboek is in de Engel sche bladen van gisteren druk besproken. De meeste kranten laten evenals de Engelsche re. geering een pessimistische toon hooren. Alleen het Labour-or- gaan, de Daily Herald is van meening, dat evenmin als de oorlog in staat is geweest de energie van het Britsche volk te breken, de naoorlogsche moeilijkheden daartoe in staat mogen zijn. Meer zuivel naar Engeland? De Britsche delegatie welke volgende week naar ons land zal komen voor het voeren van handelsbesprekingen, zal bestaan uit Ellis Rees als ver tegenwoordiger van het Brit sche ministerie van financiën en vertegenwoordigers van de Board of Trade en het mi nisterie voor voedselvoor ziening. De Daily Herald wijst er op. dat Nederland meer uit Engeland betrekt, dan Enge land uit ons land. Het zal daarom waarschijnlijk zijn, dat de besprekingen zullen leiden tot een grootere afname van zuivelproducten door Enge land. RIJKSDIENST LICH. OPVOEDING EN SPORT Bij K. B. Is bepaald, dat met ingang van 1 Jan. 1947 de Rijksdienst voor de lichame lijke opvoeding en de sport is viert de Dultsche eco noom en oud-minister Dr. H. Schacht, die te Neurenberg werd vrij gesproken, doch eind Ja nuari voor een Duitsche zuiveringsrechtbank te recht zal staan, zgn 70e verjaardag; wordt in Sowjet-Rus- land de revolutie van 1905 (begonnen met de muiterij op de Potem- kim) en de sterfdag van Lenin (1924) herdacht; is het 50 jaar gele den ,dat Sir I. Pitman, ontwerper van het meest verspreide Engelsche kortschrift en vader van de Engelsche phonete- sche spelling, te Bath overleed. De Koningin bij „De Bezige Bij". De Koningin heeft Maan dagmiddag een bezoek ge bracht aan de uitgeverij drukkerij „De Bezige Bij", welke ln de bezettingstijd zoo veel illegale uitgaven ver zorgde. Haar werden eenige uitgaven in prachtband aange boden. De Koningin onderhield zich met verschillende schrij vers en illegale werkers uit dit bedrijf. NAAR DE ACADEMIE Dinsdagmorgen .heeft H.M. d'e Koningin een bezoek ge bracht aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. De vorstin werd hier rondgeleid door prof. J. Bronner, die Hare Majesteit o.m. werkstukken toonde van zijn monument van Hilde- brand, dat te Haarlem zal worden geplaatst, Oók bezich tigde de Koningin een expo sitie van werk van leerlingen. H.M. onderhield zich met vele leerlingen over hun werk. Mist belemmerde het scheepvaartverkeer. De dichte mist belemmerde gistermorgen op ernstige wij ze het normale scheepvaart verkeer Het zicht brj Hoek van Holland was zoo gering, dat verscheidene voor Rot terdam bestemde schepen het niet waagden de Nieuwe Wa terweg binnen te varen. NIEUWE DIRECTEUR VAN HET CENTRAAL DISTRI BUTIEKANTOOR. Met ingang van 1 Jan. 1947 is tot directeur van het Cen traal Distributiekantoor be noemd de heer J. G. Japikse, voorheen plaatsvervangend di recteur van het C.D.K. COÖPERATIE VOOR LANDBOUWMACHINES. Naar het Nl Br. landbouw blad mededeelt, is een regeling vastgesteld inzake de verlee ning van overheidssubsidie aan vereenigingen welke de coöp. exploitatie van landbouwwerk tuigen beoogen. Het subsidie percentage zal voor de deel nemende bedrijven beneden 6 ha. 50 c/o bedragen in de aan- schaffingskosten, voor bedrij ven van 610 ha. 25 9b en van 1015 ha. 15 Voor deelnemende bedrijven boven 15 ha. wordt geen subsidie toe gekend. Ook de aanschaffing, van dorschmachines wordt niet esubsidieerd. Groentenveilingen staken. Alg protest tegen de door 3 regeering vastgestelde maximumprijzen voor winter groente, zjjn de groenteveilin gen te Warmerhulzen Noord Scharwoude ln staking gegaan. Het bestuur van de Prov. commissie voor de veilingen ln Noord Holland, heeft be sloten om mochten de maximumprijzen gehandhaafd blijven bij de regeering aan te dringen op verhooging van de prijs voor roode kool met 0.05 per kg. De ver. „De Koophandel" tracht gedaan te krijgen, dat ook de veilings- prijzen worden gelimiteerd, zulks uit vrees, dat anders de winstmarge voor de kleinhan del te gering zou worden. INKOOPSTAKING TE GRONINGEN. Door den voorzitter van de plaatselijke afdeeling van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit te Groningen, is Dinsdagmorgen op de veiling „Eendracht" te Groningen een algemeene inkoopstaking afge kondigd. De kooplui zijn allen naar huis gegaan en de groenten blijven, in afwachting van een betere regeling, staan. .evenslang voor dienstname bij Grüne Polizei. De advocaat-fiscaal hij de Rotterdamsche kamer van het Haagsch Bijz. Gerechtshof heeft levenslange gevangenis straf geëischt tegen den 27- jarigen A. B., die dienst had genomen bij de Grüne Polizei en deel zou hebben uitge maakt van een arrestatie- ploeg, die illegale werkers in opdracht van de S.D. had ge arresteerd. INDONESISCH LEGER WAS SCHULDIG. Bestuup knoeide mee. Bij het onderzoek naar het gebeurde te Buitenzorg door de Nederlandsche justitie is, zooals reeds werd gemeld, ook klaarheid verkregen omtrent de moord op de leden van de Australische commissie tot on derdoek van Japansche oor logsmisdaden, gepleegd in April van het vorig jaar. De moorden blijken door de TRI te zijn gepleegd. Toen de auto der Australiërs door Bui tenzorg reed, werd hrj plotse ling beschoten, met het ge volg, dat twee officieren on middellijk werden, gedood. Cap tain Collins, directeur van de Glodok-gevangenis te Batavia, en de squadron-leider Burchall wisten te ontvluchten. Collln wist zich in veiligheid te bren gen bij een Japansche post ir. de nabijheid. Burchall viel la ter toch in handen van de TRI. GEFUSILLEERD. Op last van den bataljonscom mandant der TRI, majoor To- ha. werd hij op 17 April 1946 gefusilleerd. Als daders zijn thans bekend de TRI-lultenants Boestomi en Soebadri en de manschappen Oeho, Koestiman, Karta en Roesli. De belde laat- sten zijn Japansche deserteurs, die onder Indonesische namen in de TRI dienst hadden ge nomen. De TRI had er uiter aard niet op gerekend, dat een der vier Australische officie ren zou ontsnappen, waardoor de moord op de drie overigen onmiddellijk bekend werd PROTEST VAN SJAHRHL Intusschen nam de republi- keinsche justitie geen genoe gen met de wijze waarop het onderzoek was gedaan, en rapporteerde het geval bij den Procureur-generaal die teza- zamen met Sjahrir te Djogja een protest indiende. Het ge- 170.000 Europeesche kinderen zulien dergelijke pakketjes krijgen. „Je tong naar binnen, Pietje Na de aanbieding van het geschenk van de Ned. koop vaardij aan Prinses Margriet, stonden ook nog twee verte genwoordigers van de Ameri can Overseas Airlines de hee- ren Stahl en Woodruff, ge reed met de eerste drie pak ketjes (omvangrijke envelop pen, waarin zich o.m. kinder- kleertjes bevinden), waarvar er in de naaste toekomst nie'. minder dan 170.000 naar kin deren van dertien door de oor log geteisterde landen in Euro pa zullen worden verzonden. Onder leiding van het Ameri kaansche Vrouwelijke Vrijwilli gers Corps brengen Ameri kaansche kinderen de giften bijeen en verpakken ze eigen handig in de groote envelop- pes. De drie eerste werden geadresseerd aan de drie Ne derlandsche prinsesjes. De meeste erkentelijkheid voor deze geste ging 'echLer niet van de kinderen, maar van H. K. H. Prinses Juliana uit, die met haar echtgenoot de beide heeren hartelijk dank te. De Prinses informeerde of ook andere Nederlandsche kin deren een dergelijke gift zou den ontvangen. De heer Stahl antwoordde bevestigend, maar kon niet 2ieggen welk deel van de naar de 13 Europeesche landen te sturen pakketten naar Nederland zou worden verzonden. „Gift to a Dutch child" stond er op de persoon lijk aan de drie Prinsesjes ge richte enveloppen en voorts in het Nederlanösch: .Met de beste wenschen van de kinde ren van .de Ver. Staten". Het Prinselijk ouderpaar was met deze geschenken zoo genomen, dat het een filmope rateur verzocht van de drie Prinsesjes ter herinnering aan dit feest, een opname te ma ken, terwijl ieder van her. de enveloppe voor de borst hield. Onder leiding van Prinses Ju liana stelden de kinderen zich naast elkaar op en poseerden gewillig. Toen de camera reeds draalde riep de Prinses haastig de kleine Margriet toe- .,Jë tong naar binnen, Pietje", waaraan deze prompt voldeed. helpt Zeeland met f 300.000 Drie landbouw-proefbedrijven Jeugdcentrum voor West-Zeeuwsch Vlaanderen Steun aan t.b.c.- bestrijding en Onderwijs. De verdeeling der gelden. Naar bekend is, werd de opbrengst der vanwege de stichting „Scheldemonden" ge houden collectes, in totaal be dragende pl.m. 300.000. ter besteding overgedragen aan het Bestuur der Stichting Herstel Zeeland 1945, geves tigd te Middelburg. Het be stuur, voor dit doel uitgebreid met een tweetal vertegenwoor digers van de Stichting „Schel demonden" en drie leden van het Provinciaal Bestuur van Nederlands Volksherstel, heeft ln enkele vergaderingen over de besteding beraadslaagd en is, na nauwgezette overwegin gen, tot de hieronderstaande verdeeling gekomen. GEEN VERSNIPPERING. Tevoren zij opgemerkt, dat het Bestuur meende in over eenstemming met de wensch der Stichting „Scheldemonden' niet tot versnippering der gelden te moeten overgaan, daar zulks zou beteekenen, 1 onthouding, de Sowjet-Unie, dat de talloos vele vereenigln- besloten, deze klacht op de gen en instanties, welke een agenda te plaatsen. 1 aanvrage inzonden slechts zeer ten deele zouden kun nen worden geholpen, waar door het practische effect der gelden tot een minimum zou worïen teruggebracht. Gaar ne had het bestuur aan alle aanvragen tegemoet geko men. Daarmede was evenwel een bedrag van tenminste 3 millioen gulden gemoeid, ter wijl de beschikbare som, zoo als gezegd, beperkt bleef tot een tiende gedeelte daarvan. Thans is er naar gestreefd zooveel mogelijk „aanwijsba- objecten tot stand te brengen, welke tot lange tijd in de toekomst zullen getui gen van de offervaardigheid en het medeleven van het Noorden des lands met het zoo zwaar getroffen Zeeland. In eerste instantie werd het bedrag van 300.000 als volgt verdeeld: Agrarische doeleinden 130.000 Medisch hygiënische doeleinden - 75.000 Jeugdcentrum West Z. Vlaanderen Buitengewoon lager en voorbereidend lager onderwijs Verschillende doel einden - 37 500 LANDBOUW-PROEF BEDRIJVEN. Lettende op de zware of fers, welke tengevolge van de iangdurige inundatie het land bouwgebied van Zeeland voor de bevrijding des lands heeft gebracht en de deplorabele toestand, waarin de landbouw gebieden tengevolge daarvan zijn komen te verkeeren, meen de het Bestuur aan de agra rische sector bijzondere aan dacht te moeten geven. Bij zondere maatregelen zuiien moeten worden genomen om de landbouwgronden weer tot rentabiliteit te brengen, ter wijl vervolgens alle krachten moeten worden ingespannen voor de rationaliseering der thans bestaande bearijven. Teneinde dit doel te helpen verwezenlijken, deed de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland, daarbij gesteund door tal van landbouwdeskundigen, een beroep op het fonds „Scheldemonden" om een bij drage voor de stichting van enkele Tandbouwproefbedrijven. Met behulp van het beschik baar gestelde bedrag zuilen in de naaste toekomst worden opgericht: a. Een landbouwproefbedrijf op zavelgrond van plm. 40 h.a. (bijv. op Schouwen- Duiveland; b. een voorbeeld-proefbe- drijf (een evenwichtig ge mengd bedrijf) op Walche ren van plm. 30 ha.; c. een foni's voor werktui gen-beproeving, speciaal voor West-Zeeuwsch Vlaan deren. De bedrgven komen in eigen dom en beheer bij de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland, welke het be schikbaar gestelde bedrag over de drie objecten, zal verdeelen op basis van de werkelijke stichtingskosten. MEDISCHE ZORG. Het voor medisch-hygiëni- sche doeleinden uitgetrokken bedrag ad 75.000 is nader verdeeld als volgt: Voor de aankoop van lig' tenten t.b.v. de t.b.c.-bestrij- ding (te verdeelen over vele gemeenten) 36.500 Voor de inrichting van t.b. c.-barakken bij het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen 10.000 Voor de oprichting van een medisch centrum te Middel burg 1 5000 Bijdrage in de kosten van reeds aangekochte t.b.c.-ba- rakken te Westkapelle 5000 Hulp aan Prov. Ver. t.b c.- bestrgding en Prov. Ver. Hy giëne Moeder en Kind bij het aankoopen van auto's voor de huisbezoeksters 10.000 Sluitpost, te verdeelen over de in Zeeland werkzame kruis- vereenigingen ƒ8.500 JEUGDCENTRUM. Door de toevoeging van 37.500 aan het reeds uit het Fonds Noodgebieden voor dit doel beschikbaar gestelde be drag 40.000, wordt thans de oprichting van een Jeugd centrum voor West-Zeeuwsch- Viaanderen mogelijk gemaakt. Opgericht zullen worden twee gebouwen, welke in on derling overleg zullen worden gebruikt door de Katholieke, de Protestantsche en de niet- kerkelrjke jeugdorganisaties in West-Zeeuwsch Vlaanderen, welke daaromtrent eenstenv migheid hebben bereikt. Thans kan een centrum worden ge- scnapen, van waaruit de Zeeuwsch Vlaamsche jeugd, welke door de oorlog zoo ont zaglijk veel heeft verloren, richting en leiding kan ont vangen, uiteraard voor Iedere groep met behoud van eigen Inzichtc- en beginselen. BUITENGEWOON EN VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Het buitengewoon lager en voorbereidend lager onderwijs heeft tengevolge van de oor log zware slagen ontvangen, welke slechts ten deele door de rijksuitkeeringen kunnen worden geheeld. Daar voor beide soorten van onderwijs nog geen rijksvergoedingsrege ling bestaat en met name het getroffen platteland aan kleuterscholen zeer dringend behoefte heeft, is besloten aan cle daarvoor in aanmerking komende scholen een bijdrage in de ongedekte uitgaven te verleerien. DIVERSEN. Van het bedrag ad 20.000 is inmiddels 8000 besteed voor de beschikbaarstelling van lakens aan de plaatselijke afdeelingen der Kruisvereenl- 'mgen. Voorts is 1500 uitgetrok ken als bg'.'rage In de kosten van heV afrasteren en mas- keeren'van het zg bunker- dorp te Groede, welk terrein ml worden ingericht als her- ;enkamp. Omtrent de bestemming van het restant zijn "voor enkele kleinere objecten nog onder zoekingen gaande. volg was, dat Barn as werd ge arresteerd en naar Djogja ge voerd. Machten te Djogja to gen echter aan het werk om Barnas de handen boven het hoofd te houden. Het uiteinde lijk resultaat was, dat hg door zijn eigen oom werd vrijge sproken. Van de Indonesische moordenaars is nooit iemand gearresteerd. POLITIE MOORDDE. Thans zijn ook gegevens be schikbaar over de in Aug. '46 gepleegde moord op dr. Toem- belaka. Dr. Toembelaka werd gearresteerd, omdat hij met Nica-geld betaalde. Protesten van zijn kant mochten niet .ba ten. Door personeel van de re- publikeinsche militaire politie werd hij eerst met een „golok" (kapmes) bewerkt, daarna doodgeschoten en in een rub berbosch begraven. De moor denaar Rasoep, werd door de plaatselijke reoublikeinsche politie („politie Negara") ge arresteerd, omdat hij door de Engelschen gezocht werd. Op last van den resident Gaos werd hrj aan de mültalre poli tie van de TRI overgeleverd, die hem wederom in vrijheid stelde. Thans staat vast, dat tenminste 8 personen van In donesische landaard, als „Ni- ca-spionnen" aldus zijn ver moord. Een van hen is de ba boe van de familie van Mook. WAPENDIEFSTAL. In de eerste helft van 1946 gaf de resident Gaos een ge heime instructie om op alle mogelijkewijze wapens voor de republlkeinsche politie te koopen. Dit geschiedde op in stigatie van de TRI. Zoo moest de republlkeinsche poli tie Negara 22 man leveren voor de overval op het convooi van Batavia naar Bandoeng in Juli 1946, waarbij 4 Neder landsche militairen zijn ge dood. De politie te Buitenzorg moest o,ok manschappen le veren voor de beraamde aan val op het Nederlandsche de tachement. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat de moor denaar van eèn Engelschen majoor en een Engelsche ver pleegster, tijdens het baden te Padang, dié door de republl keinsche autoriteiten tot 17 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, na 14 dagen weer op vrije voeten is ge steld. Commissie-Generaal in moeilijkheden. Volgens officieele woord voerders te Batavia is de com missie-generaal thans bezig de raoeilykhedeia uit de weg te ruimen, die zich tndens haar afwezigheid uit Bataria hebben opgestapeld. Vermoedelijk zal de defini tieve onderteekenlng van de overeenkomst geruime tijd worden uitgesteld. De commissie heeft Dinsdag verklaard, dat zij een reis naar Oost-Indonesia en Borneo zal maken. Ook zal zij de bijeen komst te Pontianak bezoeken, waar de staat Borneo ge creëerd zal worden. KAMERLID VRAAGT Het Tweede Kamerlid, de heer van der Fetz heeft tot de Nederlandsche regeering vra gen gericht over de „geheime notulen" van Llnggadjati. Hij wijst op onthullingen over deze notulen in een Nederlandsch weekblad en informeert nu naar de juistheid van die ont hullingen. Voorts vraagt hg publicatie van de notulen, op dat de ongerustheid wordt weggenomen en het optreden van de commissie-generaal in het juiste licht zal komen te staan. PROF. S. POSTHUMA. Prof. S. Posthuma is Dins dag als vierde lid van de com missie-generaal naar Ned, Indië vertrokken. Op Schip hol, waar hij zich aan boord van een K.L.M.-toestel begaf, vroeg een A.N.P.-redacteur hem of hij optimistisch was over het Linggadjati-verdrag. Prof. Posthuma meende, dat net wel geteelcend zou worden Hij had eenige zeer voorloo- pige nieuwe aanwijzingen voor de commissie-generaal bij zich. Draadloos vergaderen. In de zitting van de commissie voor econo mie en werkgelegenheid der V. N. werd heden voor het eerst gebruik gemaakt van draagbare radio-ontvangtoestellen. De gedelegeerden en journalisten kregen ieder een. klein ontvan- gertje, dat zij met een koord om de nek konden hangen» en een koptele foon. Met deze uitrus ting ls het mogelijk zich in de wandelgangen en vestibules te begeven en de debatten te beluis- ren. mits men zich niet verder dan 20 meter van de vergaderzaal verwij dert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1