Vermogensheffing ineens SAHWPCEH Nederlandsche artisten UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Zeeuwsche S eeuwsche unippers Zeeuwsch Vlaanderen Noord-Beveland Tholen Schouwen en Duireland Als er maar te verdienen was Deflationistisch experiment of eisch der gerechtigheid? Voor- en tegenstanders aan het woord. Volgens het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Vermogensheffing ineens" •wordt deze heffing niet meer in die mate algemeen als juist be schouwd als dit een jaar geleden .het geval was. Verscheidene leden, zochten de oorzaak van de sterk gewij zigde stemming voornamelijk hierin, dat de toestand zich na de oorlog veel slechter heeft ontwikkeld dan gehoopt was. Hiertegen betoogden vele an dere leden, dat de omstandig heid dat de economische en fi- nancieele toestand zich in ons land slechter heeft ontwikkeld dan aanvankelijk werd gehoopt, juist een argument zou moeten zijn om de heffing ineens thans in sterkere mate noodzakelijk te achten. Bovendien kwamen deze leden er met kracht tegen op. dat de beslissing over deze hef fing in hoofdzaak op economi sche overwegingen zou moeten worden genomen. Veel belang rijker nog dan de economische overwegingen zijn die van maat schappelijke gerechtigheid en van sociale aard. Een andere oplossing? Naar de meening van andere leden is het de vraag of de te bereiken budgetaire sanee ring wel voldoende zwaar weegt om de bezwaren te doen aan vaarden. Zij verklaarden zich echter bereid, in verband met de ernstige toestand van 's rijks financiën en mede gezien de omstandigheid, ïiat deze vermo gensheffing een onderdeel vormt van het geheel financieele, fiscale en monetaire beleid der regeering, om deze bezwaren in constructieve zin onder het oog te zien en in deze geest een aanvaardbare oplossing te zoeken. Een oplossing zou hierin kun nen bestaan, dat de heffing in eens zou worden vervangen door een gedwongen leening te gen een zeer lage rente van bijv. 2 pet., waarbij het systeem van dit wetsontwerp zou kun nen worden benut om het be drag van ieders deelneming te bepalen. Sommige leden noemden een dergelijk rigoureus ingrijpen in het nationale vermogen een ge vaarlijk deflationistisch experi ment, dat een zeer ongunstige invloed zal uitoefenen op het persoonlijk initiatief en de ople ving van het bedrijfsleven voor een reeks van jaren zal remmen. Voor verschillende leden 'was het niet twijfelachtig, dat de voordeelen dezer heffing bij de nadeelen, daaraan verbonden, in het niet zinken. In ieder geval zal men on middellijk reeds moeten over gaan tot vermindering der uit gaven. Verlaging van de uitga ven is de eenige weg, die over blijft, nu een sterke opvoering der lasten bijkans niet meer mogelijk is, wil men niet ris- keeren alle arbeids- en onder nemingslust te dooden. Andere leden zagen de oplos sing in het uitgeven van een niet-beleenbare staatsleening, waarmede het gevaar voor onze monetaire positie volledig kan worden bezworen. Pr/nclpieel noodzakelijk. In tegenstelling tot de dusver aan het woord zijnde leden, verklaarden vele andere leden zich volkomen met de gedachte van het wetsontwerp te kunnen vereenigen. Zij achtten een zoo danige heffing principieel nood zakelijk. Deze vormt een bijzon der geschikt middel tot recht vaardige verdeeling van een deel van de verliezen, die ten gevolge van de oorlog zijn ont staan. Zij Is een eisch van ge rechtigheid. Door de'heffing ineens zal geen enkel bestanddeel van het reëele Ned. vermogen worden geconsumeerd, zij zal slechts leiden tot een wijziging van de interne schuldverhouding, welke zoowel op de grootte als op de samenstelling van het reëele Ned .vermogen van geen enkele invloed zal zijn. Spoedig weer handel met Ouitschland. Maandag zijn de besprekingen tu3schen vertegenwoordigers van het geallieerde bestuur in de Britsche en Amerikaansche zönes van Duitschland en het Ned. directoraat-generaal voor de buitenlandsche economische betrekkingen begonnen. Nederland is het eerste land, waarmede onderhandelingen worden gevoerd. De voorzitter der Britsch- Amerikaansche delegatie wees er op, dat het economisch her stel van Duitschland wordt be moeilijkt door gebrek aan kolen en andere energie-bronnen en aan buitenlandsche betalings middelen. Toch zal Duitschland de te importeeren levensmidde len met producten van zijn in dustrie moeten betalen. De bezettingsautoriteiten wen- schen zoo spoedig mogelijk rechtstreeks handelsverkeer tus- schen Nederlandsche en Duit- sche zakenlieden tot stand te brengen. Richtsnoer blijft daar bij de bepaling van Potsdam, dat Duitschland niet bevoor deeld mag worden boven zijn nabuurstaten. Veel zal afhangen van de aanbiedingen van de Ned. exporteurs. De 100.000ste in Circus Knie. „U bent de 100.000ste bezoeker." Vol verbazing keek de heer H. J. C. M. Brans, uit Amsterdam, naar de bij de controle staande journalisten en leden van het personeel van Circus Knie, waarbij zich nog een ambtenaar van de Vermakelijkheidsbelas ting had gevoegd. Langzaam drong het tot hem door dat hij op kosten van Circus Knie kan gaan genieten van een vijfdaagsche vacantie in Zwitserland. Toen de heer Brans, die vrijgezel is, gevraagd werd wie hij als reisge noot^) zou meenemen, stond hij voor een moei lijke beslissing. Aanbie dingen kreeg hij echter genoeg. Maar na een te lefoontje met Tilburg, kwam de oplossing. De gelukkige bleek te zijn de moeder van den heer Brans, die voor zijn sym pathieke beslissing met daverend applaus van het publiek beloond werd. Een olifant, geleid door Knie, kwam de piste bin nen en droeg in zijn slurf aan een rood-wit- en blauw lint een groote enveloppe, die hij met 'n keurige zwaai den ge lukkigen bezoeker aan bood, waarop deze onder toejuichingen van het pu bliek een eererondje op de olifant reed. Padvinders gaan Scotland Yard helpen. In Engeland zullen de pad vinders worden ingeschakeld ln de strtyd tegen de misdaad. Sommige zullen een speciale opleiding kragen tot detective en Scotland Yard gaan assis ted ren. Het zijn op het oqgenbllk vooral de ruim 21.000 deser teurs uit het Britsche leger, die een groot aandeel hebben in de talrijke misdaden die in de Engelsche steden worden gepleegd. Scotland Yard is van plan een groote actie tegen de deserteurs op touw te zetten. Hiertoe zullen op vele plaatsen razzia's worden gehouden. Van vele deserteurs zijn de signa lementen bekend en deze zjjn doorgegeven aan de politiebu- reaux en de stations. LUIT.-GENERAAL SPOOR. De in ons land vertoevende legercommandant in Ned.-In- dië, luitenant-generaal S. H. Spoor, heeft Maandag een be spreking met de regeering ge had. EERSTE KAMER .BEGROOTING 1947.. Dinsdagmiddag ving, onder voorzitterschap van den heer mr. A. Anema (A.R.) de Eerste Kamer aan met de algemeene financieele beschouwingen over de rijksbegrooting 1947. De heer J. van Santen (C.P. N.) betoogt, dat de concentra tie in het economische leven bedenkelijke vormen begint aan te nemen. Dc* ondernemers schieten tekort, de groote mo derne projecten worden niet meer ondernomen door particu liere ondernemers. Hij bepleit de schepping van een grootcr genationaliseerde sector. (De zitting duurt voort) Voor heratellenden en steakken Ia dien moeilijken tijd van her stel wanneer de ziekte nezen is maar de krachten zoo langzaam terugkomen - Sanatogen een heerlijke uitkomst Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt cn dat de krachten zienderoogco .doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel me» Sanatogen bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. Ingezonden mededeellng.) bij vliegramp gedood TOESTEL STORTTE NEER OP BIAK BIJ N. GUINEA. Op het eiland Biak ten Noorden van Nieuw-Gulnea in Ned.-Indlë is Maandagmiddag omstreeks twee uur plaatselij ke tijd een vliegtuig neerge stort, waarbij de volgende Ned. artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven zijn gekomen: Hans Snel, John Charley, Tonlo Manti en Jossi en Jossino (danspaar). Deze artisten waren 1 No vember per Skymaster naar Ned.-Indië vertrokken, nadat zij door de N.I.W.A. geënga- Seerd waren om ln het Verre osten afleiding aan de troe pen te brengen. Nadere bijzonderheden om trent dit vliegongeval ontbre ken nog. Hans Snel, conferencier en chansonnier, is 30 Mei 1904 te Kampen geboren. Hij laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Snel heeft zijn eerste schreden op het podium gezet in samenwerking met Van Riemsdijk en werkte o.m. in het gezelschap van Pisuise. John Charley, wiens naam Jan Hoekwater is, is 23 April 1910 te Alphen aan de Rijn geboren. Hij was een gerouti neerd snelteekenaar. Vooral zijn caricaturen vielen bij het publiek ln de smaak Tonlo Manti, evenwichts kunstenaar en jongleur, die eveneens ondèr tooneelnaam optrad, heette Hendrik van Gulik. Hij werd 28 November 1926 te Amsterdam geboren. Hij kreeg zijn opleiding van zijn vader, den bekenden even wichtskunstenaar Befny. Jossi en Jossino, accorde onisten en danspaar, waren sedert kort gehuwd. Zij heet ten A. F. C. Joosten, (geboren 2 October 1914) en Johanna G. Joosten-Miier, (geboren 24 Mei 1919). Zij laten geen kin deren achter Over Marine van Gouds waard, die ook deel uitmaak te van het -gezelschap, zijn Hei Ramadier heeft moeilijkheden. Ramadier de Fransche kabi netsformateur, heeft meer moei lijkheden, dan hij Zondag ver wachtte. Deze vinden vooral haar oorzaak in het feit, dat de M.R.P. bezwaren blijft maken tegen het voorstel om de porte feuille van defensie aan een Communist toe te vertrouwen, tenzij diens bevoegdheden nauwkeurig worden omschre ven. Ook de houding tegenover de Vietnameesche kwestie speelt een rol. g geen berichten ontvangen, ït is nog niet bekend of zij zich in het vliegtuig bevond", waarmede het gezelschap de reis maakte. Twee jaar naar de Tropen. De Regeering heeft een wets ontwerp ingediend ter nadere regeling van de uitzending van dienstplichtigen naar Indonesië. Krachtens dit wetsontwerp zou het verblijf in de tropen niet langer duren dan tot het einde van 1949, tenzij de betrokkenen zelf langer willen blijven of een nieuwe wet langer verblijf mo gelijk maakt. De bedoeling van het ont werp is te verzekeren, dat de troepen, die tegen het einde van dit jaar andere gaan aflossen, na twee jaar zullen terugkee- ren. Geschenk voor Prinses Margriet. De Nederlandsche koopvaardij heeft door zes Nederlandsche zeelieden aan Prinses Margriet ter gelegenheid van haar vierde verjaardog een fraaie houten trapauto in de vorm van een meter lange boot doen aanbie den. Het petekind van de koop vaardlj was zeer in haar schik met dit geschenk en maakte weldra éen tochtje door de gan gen van het Paleis Soestdijk, nadat haar zusje Irene tever-, geefs had geprobeerd in het wagentje te klimmen en deze pogingen ten slotte had opge geven met een „ik kan er niet |in, ik ben veel te dik!" Oud burgemeester van Middelburg verongelukt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DELFT. Tengevolge van de mist en de gladheid is Dinsdagmorgen op de xjjksweg onder Delft een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De majoor van de re- patriepringsdienst, J. van Walré de Bordes, oud burge meester van Middelburg, 'reed met zjjn vrouw ln een twee- zitter toen hij een vrachtauto met aanhangwagen wilde in halen. Uit de richting Rot terdam naderde op dat mo ment eveneens een vracht auto. De heer van Walré rem de krachtig. Tengevolge van de gladheid schoof hU naar de linkerzijde van de weg en kwam met zyn tegenligger in botsing. De tweezitter werd totaal ver nield en de bestuurder werd op slag gedood. Zijn vrouw moest met ernstige verwon dingen aan hoofd en beenen naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd. Mist en gladheid veroorzaakten ongelukken. BUS- EN VEERDIENSTEN WERDEN BELEMMERD. De mist, die Dinsdagmorgen als een wattendeken over Zee land hing en bovendien gepaard ging met gladde wegen, heeft verschillende ongelukken ver oorzaakt, waarvan één met vrij ernstige afloop. Een Dodge-vrachtauto van de Stoomtram Walcheren is, terwijl hij bij de halte in Lewedorp stil stond, omstreeks 7.30 uur, door een vrachtauto aangere- dén. De chauffeur van de bus, die achter de wagen kaartjes stond te verkoopen, werd hier bij ernstig aan hoofd en schou ders gewond en moest naar het ziekenhuis in Middelburg wor den vervoerd. Een nieuwe Ford-auto \-an de Stoomtram Walcheren gleed van de weg af en werd ge deukt. Op de Goessche weg onder 's-GravenpoIder had een botsing plaats tusschen de auto van den arts Nieuwenhuyse uit 's-Gra ven polder en een autobus van de fa. de Muynck, terwijl op de weg naar Domburg een stilstaande bus schade opliep toen een andere auto er aan de achterzijde tegen botste. Bij deze laatste ongevallen kwamen echter geen persoonlijk letsel voor. De chauffeurs van de stoom tram Walcheren achtten 't om streeks 8.30 uur niet langer ver antwoord te rijden. Tot 12 uur zijn alle busdiensten uitgevallen. Ook de veerdiensten van de provincie konden, tengevolge van de mist, slechts zeer on regelmatig worden uitgevoerd. Plastische oogen worden in Middelburg gefabriceerd. Wanneer men vroeger door oorlogshandelingen, bedrijfs ongevallen of andere oorzaken zijn oog moest missen, kon men geholpen worden met een glazen oog, dat zeer breek baar was en gewoonlijk niet in harmonie met het behouden oog. Deze glazen oogen wer den hoofdzakelijk in Duitsch land vervaardigd. In Amerika heeft men gedurende de oor log. gepoogd het Duitsche fa- bricaat na te volgen, evenwel zonder resultaat. De tandartsendienst van de Marine, Navy Dental Corps, is na deze mislukkingen gaan experimenteeren met kunst- oogen, vervaardigd uit .plas tic". hetgeen een groot succes bleek te zyn. Het eerste proef- oog werd in Juni 1944 door Lieutenant-Commander Phelps J Murphy gemaakt en sinds dien zijn ontelbare soldaten, die in de stryd een oog hadden verloren, geholpen. Het procé dé, dat gevolgd wordt, ls voor de betrokkene pijnloos. Het vloeibare „plastic" wordt In de oogkas gegoten en geeft, nadat het hard is ge worden, een juiste afdruk. De pupil wordt nu op papier geteekend waarbij er nauw keurig op wordt gelet, dat deze -in niets verschilt van de pupil van het behouden oog. De teekening wordt op het oogafgietsel gebracht, adertjes worden nagebootst en het kunstoog daarna overgoten met een glasheldere plastische vloeistof, waardoor de natuur lijkheid nog wordt verhoogd, evenals door het feit dat het oog kan draalen, wanneer de oogverwonding niet al te ernstig is geweest. Het oog is niet breekbaar en wordt niet bruin, zooals by glazen oogen op de duur het-geval ls. Onlangs werd in Den Haag de Nederlandsche Kunstoogen- industrle gevestigd, die zich met de fabricatie van plasti sche kunstoogen bezig houdt. Quentemeyer yerloor van Mills. Dc Nederlandsche bokser Quentemeyer heeft Dinsdag avond door knock-out in de tweede ronde verloren van den Engelschen kampioen Freddie Mills. Het gevecht duurde slechts enkele minuten. Mills vertoonde een veel betere techniek, maar Quentemeyer was vlugger. Toen hij den Engelschman in de tweede ronde een prachtige treffer op de kaak gaf, beloon den het publiek in Albert Hall hem met een hartelijk applaus. Mills maakte even later reeds een einde aan het gevecht door den Hollander met een rechtsche op de kaak in de touwen te slaan. De verkiezingen in Polen. Bij de Poolsche verkiezingen heeft het democratische Re- geeringsblok volgens de laat ste cijfers 660.278 stemmen behaald, tegenover de Boeren partij van Mikolajczyk 53.146. Volgens buitenlandsche waar nemers zouden de verkiezingen in hooge* mate geheim zjjn geweest. Het hoofdkwartier van Mikolajczyk verklaarde daarentegen, dat de verkie zingscommissie in een voor malig Oost-Pruisisch aorje kiezers, die op de Boerenpar tij wilden stemmen, te lijf gin gen. 138 DOODEN. De verkiezingen hebben ove rigens aan 138 persnen het le ven gekost, o.w. vele voorzit ters van stembureaux. De ter roristen zelf verloren 16 doo den. Andere voorzitters werden ontvoerd. De ongeregeldheden vonden vooral plaats in het ge bied van Llubliz en dat van Bielystock. Sabotage op de Chimara? Tsaldaris heeft verklaard, dat de ramp van de Chimara, die vorige week in de CJriek- sche wateren op een mijn liep, mogelijk aan sabotage te wijten is. De opvarenden van het schip zijn voorloopig gedetineerd. Vertegenwoordigers van deze fabrieK zullen by de firma Focus te Middelburg hiervan een dépendance stlohten, in dtsze zin, dat zij aldaar Zeeuw- sche belanghebbenden die zich een plastisch kunstoog wen- schen aan te schaffen, zullen helpen. De Thoolsche brug. Zondagmiddag is de groot ste drijvende bok van Eu ropa, de „Ajax" van de N.V. Holland uit H.I. Ambacht te Tholen gearriveerd. Bh het invaren van de Eendracht heeft de „Ajax" zijn ballasttan- ken moeten leegpompen, daar hij anders wegens zijn groote diepgang bij Oud-Vossemeer aan de grond zou loopen. Bij aankomst te Tholen werd met een slang op de waterleiding 175 M3 water als ballast in genomen. Maandagmiddag, te gen hoog water, werd het eerste gedeelte van de brug, dat onder de Thoolsche wal wag weggezet, vastgemaakt en gelicht. Ongeveer 3 uur was dit stuk aan de Brabant- sche wal op de montagestel- ger gezet. Dinsdagmiddag werd het tweede stuk, dat aan de Brabantsche kant onderaan de dijk zat, gelicht en aan de Thoolsche wal op de stei ger gezet. Later wordt et dan een middenstuk tusschen p-cmaakt. Begin Mei hoopt men met het monteeren van de brug gereed te zijn, waar na het betondek gelegd zal worden, wat ongeveer 6 weken zal duren. *±.s. zomer zal men dus weer over de brug kun nen ry'den. DE BIBLIOTHEEK VAN DS. PATTIST. Ds. J. N. Pattist, de onlangs overleden oud-inspecteur van het L.O., die als Ned. Herv. predikant te Aardenburg heeft gestaan, heeft zijn omvangrij ke bibliotheek, welke o.m ve le werken over Zeeuwsch Vlaanderen bezat ten behoeve van de West-Zeeuwsch Vlaam se he bevolking aan de Rijks- H.B.S. te Oostburg vermaakt. /lissingen Mr. Kolff eere-voorzitter „Oranje en Vlissingen". De bond van buurtvereni gingen „Oranje en Vlissingen" te Vlissingen zal Vrijdagavond a.s. in het Concertgebouw een vergadering houden waarop de programma's voor de feeste lijkheden bij de' geboorte van de Oranjetelg en de herden king van de nationale feestdag 5 Mei zullen worden vastge steld. In deze vergadering zal te vens de heer Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, als eere-voorzitter van de bond van buurtverenigingen wor den geïnstalleerd. Domburg Afscheid ds. Visser. Zondag .nam Ds. J. E. Visser, Geref. predikant te Domburg, die vertrekt naar Schermerhorn, afscheid van zijn gemeente. Tot tekst had hij gekozen I Joh. 2 vs. 15—17. De heer J. Bosselaar, burge meester van Aagtekerke, sprak als ouderling den scheidenden predikant toe. Namens de clas sis Middelburg sprak de consu lent Ds. Deenik. Ook de bur gemeester van Domburg, Jhr. ir. H. L. Boogaert, sprak ds. en mevr. Visser toe, terwijl de heer P. van Dullemen het woord voerde namens het bestuur van de Chr. School. Zondagavond nam Ds. Visser afscheid van zijn gemeente te Westkapelle. Als tekst had hij gekozen Hebr. 13 vs. 8. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarna de volle kerk den scheidenden predikant Gez. 29 uit de Geref. 3undel toezong. Middelburg Studieclub typografen. Door de typografen van Mid delburg en Vlissingen werd Maandagavond te Middelbrug 'n vergadering gehouden waarin werd besloten een studieclub in Unie-verband te vormen, waar aan de 3 samenwerkende vak organisaties hun medewerking zullen verleenen. Een twintigtal leden trad di rect toe. Het bestuur werd als volgt .samengesteld: F. Broodman, voorzitter, A. Coppejans, secre taris en J. Willeboordse, pen ningmeester. Zoowel van de patroons als van de gezellen zal getracht worden medewerking te verkrij gen. Tribunaal Middelburg. UITSPRAKEN. De 54-jarige Antoine L., di recteur van een hotelmaatschap pij te Middelburg, werd ver oordeeld tot verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een be drag van 200 en ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleéden. Hij werd schuldig verklaard aan hulp verleening aan en ingenomen heid met den vijand, terwijl hij voordeel heeft getrokken uit de vijandelijke bezetting. Willem van G., chauffeur te Heinkenszand, die sympathisee- rend lid van de N.S.B. was ge weest en chauffeur bij N.S.K.K. en O.T., werd veroordeeld tot interneering voor de tijd, die reeds in bewaring is doorge bracht, verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van 1000 en ontzetting uit de burgerrechten. Het onderzoek in de zaak te en Bernard te R. en Gerrit te zal buiten de zitting worden hervat. Mr. Ruys de Berenbrouck naar Indonesië. Met de Marnix van St. Al- degonde zal over eenige dagen het Katholieke Tweede Ka merlid mr. Ruys de Beeren- brouck, de eenige van zijn fractie, ale tegen de ontwern- overeenkomst van Linggadjat" stemde, naar Indonesië ver trekken. Bij het oversteken van de rijweg te 's-Heer Hendriks kinderen werd een. 12-jarige jongen door een luxe-auto aangereden. Hjj kwam met de schrik vry. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Mar griet op Zondag 19 Jan. jl. werd te Tholen Maandagavond door de harmonie „Concordia" een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Terneuzen Avonturiers op stap. Vorige week ontdekten twee avontuurlijke knapen van 12 en 14 jaar op de reede voor Terneuzen een Amerikaansch Liberty-schip. Op de een of andere manier wilden zij daar naar toe, maar hoe? Zij na men ln de buurt een roeiboot weg en begonnen daarmee hun avontuurlijke tocht. Dooi de opkomende vloed en de sterke strooming konden zij het schip echter niet bereiken en dreven steeds verder af, waarbij ze zich niets prettig voelden. j Eerst rond middernacht wer den zij bij Waarde opgemerkt en aan land gebracht, waarna ze de terugreis naar Terneuzen op aangenamer wijze konden volbrengen. Kamperland PROPAGANDA-AVOND GEREF. JEUGD Onder leiding van ds. Scho ling heeft de Geref. Jeugdbe weging van Kamperland Zon dagavond een propaganda, en. werkvergadering gehouden in de Geref. Kerk. Twee leden hielden een in leiding waarna enkele voor drachten werden gehouden. De avond werd besloten met schriftlezing en het zingen van de bondsliederen der verschil lende clubs. VERKEERSSTRUBBELINGEN AAN HET VEER. Maandagmorgen 20 Jan. jl. kwam een léege vrachtauto bij het afrijden van de pont van het overzetveer over de Eendracht te Tholen met het achterste ge deelte van de laadbak in aan raking met het brugdek van de pont, waardoor de drijfwielen van de auto vrij van de grond kwamen. Met behulp van een collega werd dit euvel weer verholpen, door de auto van de pont af te trekken. Des middags ongeveer 5 uur reed een met twee paarden be spannen wagen met pakken ge perst stroo de pont op, waarbij door de schok de achteras brak en de lading voor een groot gedeelte van de wagen viel. Na ongeveer een ukr oponthoud kon het overzetveer de dienst weer hervatten. Haamstede MUZIEKUITVOERING Dezer dagen gaf de harmo nie „de Witte van Haemstede" een druk bezochte uitvoering voor donateurs in het hotel „de Koster" te Haamstede. Voor de pauze werden enkele muzieknummers ten gehoore febracht, die door het publiek ijzonder werden gewaardeerd, terwijl na de pauze een bly- spel ln drie bedrijven ,,de Schoonvader" werd opgevoerd. Een geanimeerd bal besloot de avond. LOOP DER BEVOLKING De bevolking van Haamstede is in de. loop van 1946 met 31 zielen toegenomen. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1946 in totaal 1609, waarvan 820 mannen en 789 vrouwen. Op 1 Jan. 1947 bedroeg het inwoners-erjgfer 1640, waar van 824 mannen en 816 vrou wen. tribunaal Terneuzen Om er beter van te worden. De 55-jarige landbouwer A. J. v. C. te Clinge, thans geïnter neerd, verklaarde bij de N.S.B. gegaan te zijn om er beter van te worden. Hij was groepsorga- nisator, maakte veel propagan da, werd landwachter en ver richtte als zoodanig politiedien sten. Uit de stukken bleek, dat besch. in Clinge zeer was ge vreesd. Hij zit nu precies 28 maanden geïnterneerd. Mr. Kurtz trachtte aan te too- nen, dat het proces-verbaal minder objectief was opge maakt en dat besch. in Clinge niet gehaat was. PI. achtte deze man, die geen Nederlander, doch Belg blijkt te zijn, thans zwaar genoeg gestraft en ver zocht dan ook geen verdere interneering. HIJ DEED ER GOED AAN. Dc 35-rjarigc machinebank werker G. T. te Sluiskil, thans geïnterneerd, was lid van de N.S.B., N.A.F., W.A. en Land wacht. Ook colporteerde hij met „Vova" e.d. en solliciteerde bij de vrijwillige hulppolitie. Besch. verklaarde thans nooit aan politiek gedaan te hebben en verkeerde toen in de meening er goed aan te doen bij de N. S.B. te gaan om de Nederlan ders te redden. FRONTARBEIDER. De 31-jarige P. J. P. te Hulst was in dienst geweest van een weermachtsaannemer en heeft daardoor in Polen gewerkt als frontarbeider voor de O.T. Besch. verklaarde gedwongen in Duitschland en Polen te hebben gewerkt. Hij kon ofwel in Duitschland ofwel in Polen gaan werken en koos Polen, omdat dit een bevriende natie was. Uit de stukken bleek echter, dat besch. vrijwillig naar Polen was gaan werken. P. was echter na een jaar teruggekeerd en toen ondergedoken. EEN FELLE. De 67-jarige fabrieksnacht- waker J. R., te Westdorpe, thans geïnterneerd, was niet al leen lid van de N.S.B. maar is letterlijk in alles fout geweest. Voor zijn raam prijkte het por tret van Mussert. Vanzelfspre kend was hij lid van het N.A.F. en de W.A., blokhoofd N.V.D. enz. Besch., die vrij dom deed, bekende ruiterlijk en bleek voor alles bruikbaar te zijn .geweest, als er maar geld te verdienen was. Hij is nu 19 maanden ge ïnterneerd. Uitspraak in al deze zaken op Maandag 3 Februari a.s. UITSPRAKEN. K. H. de K., Terneuzen, thans geïnterneerd, blijft ge ïnterneerd tot 20 Juli 1948, dus nog 1 y3 jaar; verbeurd verklaring inboedel, voor zoo ver in bruikleen gegeven, be nevens de bij zijn arrestatie in beslag genomen gelden en goederen; ontzetting rechten; A. L. de K.—de VTer neuzen, ontzetting rechten; A. de E., Axel thans ge ïnterneerd, bljjft nog een jaar geïnterneerd, dus tot 20 Jan. 1948; verbeurdverklaring in bruikleen gegeven inboedel, ontzetting reen ten; E. S. de E.—v. d. V., Axel, thans geïnterneerd: ontzetting rechten en onmiddellijke in vrijheidstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10