Nederlandsche artisten Walchersche boeren UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Walcheren WILLEN BESTAANSMOGELIJKHEID TERUG Een adres en een publicatie De aandacht van de minister raad en van de Tweede Kamer leden is weer eens gevraagd voor de zorgelijke toestand, waarin vele boerenbedrijven op Walcheren verkeeren door de ontoereikende wederopbouw- vergoedingen. Ditmaal heeft de Stichting van door watersnood getroffen grondgebruikers (voorzitter A. Geschiere, secr. J. L. Dregmans) zich met een adres tot de beide overheids- college's gewend en bovendien heeft de Stichting een vouwblad laten verschijnen, waarin aan het Nederlandsche publiek dui delijk wordt gemaakt, dat de Walchersche boei nog steeds zijn bestaansmogelijkheid niet terug heeft. Voor bewoners van Zeeland staat er niet zooveel nieuws in deze publicaties. Wij weten het eigenlijk allemaal wel. Het moet alleen in andere provincies wat beter bekend, en vooral in Den Haag wat beter begrepen wor den. In het adres aan de minister raad en de Tweede Kamer wordt gewezen op de uitzonder lijke oorlogsschade, die Walche ren te dragen kreeg. Wat de landbouw betreft waren er in 1945 geen bedrijfsinkomsten en in 1946 slechts ten deele. SCHADE 1946. Ongeveer 6000 h.a. grond, bezaaid met gras en lucerne, hebben in 1946 geen noemens waardige oogst opgeleverd. De gemiddelde oogst aan gerst„ suikerbieten en voeder bieten was 70 van normaal. De schade van 1946 kan be rekend worden op een bedrag van ruim 2,7 millioen gulden of De „Lilian" nog niet los De gunstige weersomstan digheden en de Noordenwind ten spijt zijn de Hudson en de Schelde er ook Zondag niet 1n geslaagd de gestrande ..Lilian" vlot te trekken. De reeders overwegen thans de mogelijk heid de pijpaarde, die het schip naar Helsinki zou ver voeren, overboord te werpen, tpneinde de ..Lilian" zoo licht mogelijk te maken.. t 189 per h.a. voormalig over stroomd gebied. Bij deze berekeningis niet in aanmerking genomen rente, af schrijving en pacht. VEE-AANKOOP Vervolgens wordt erop gewe zen, dat ondanks de bevredi gende regeling voor de aankoop van nieuw vee, ook daarbij nieuwe kapitaalsinvesteering noodig is, die neerkomt op 150 tot 250 per h.a. RENTELAST. Tenslotte wordt opgemerkt dat de huidige regeling van de wederopbouwvergoedingen een extra-schuldenlast van 500 tct S00 per h.a. op de bedrijven legt, waarvan rente betaald moet worden. Dit alles heeft de Stichting aanleiding gegeven om thans aan Regeering en Kamer te vra gen een definitieve oorlogs schaderegeling vast te stellen. Zonder een aanvaardbare rege ling voor de wederopbouw der boerderijen en voor het weder- inrichten van de bedrijven, zal Walcheren voor vele geslachten tot pauperisme vervallen Het vouwblad draagt tot op schrift „Geeft den Walcheren- schen boer zijn bestaansmoge lijkheid terug". Uitvoerig wordt daarin be toogd, dat de voorloopige scha deregeling ontoereikend is. Becijferingen worden gemaakt voor een zevental willekeurige landbouwbedrijven 'op Walche ren en daaruit blijkt, dat aan zienlijke sommen noodig zijn om liet verschil tusschen de schade- uitkeeringen en ds werkelijk- benoodigde gelden voor weder opbouw te overbruggen. Deze overbrugging komt voor een boerderij van 19 h.a. neer op een extra-last van 1341 per h.a., voor een boerderijtje van 6,7 h.a. op 2431 per h.a. Voor een bedrijf van 35 h.a. is een overbruggingsbedrag van 50.000 noodig als de gebou wen verloren zijn gegaan. Een dergelijke schuldenlast staat in ernstige wanverhouding tot de inkomsten van normal»- boerenbedrijven. Tenslotte wordt aangedron gen op integrale vergoeding der schade. Politierechter Middelburg. K. P., een 26-jarige lasscher uit Koudekerke, stond terecht wegéns het op 18 November '46 wegnemen van twee paar kou sen. Op die dag was brand uitgebroken in de woning van Leegwater en verschillende omwonende personen hadden toen geholpen om de inboedel uit de woning te dragen. Ook P. had geholpen en zich toen twee paar dameskousen toege- eigend. Bij gehouden huiszoe king bij verd. werden de twee paar dameskousen gevonden, maar verd. zeide deze gekocht te hebben. De dochter herkende echter de kousen als haar eigen dom.' Eisch 3 maanden gevangenis straf. Uitspraak 1 maand gevan genisstraf. - M. H., een 32-jarige los werk man uit Vlissingen, nam een gouden zegelring in ontvangst van H. N. uit Schoondijke, om deze in Vlissingen te laten repa- reeren. Daar N. maar steeds niets hoorde of terugzag van deze zegelring gaf hij de zaak bij de politie te Vlissingen aan. Het bleek, dat verd. de zegel ring voor zichzelf had gehou den en had geruild voor een stuk spek. Eisch 60.boete subs. 30 dagen hechtenis. 1 Uitspraak 40,boete subs. 20 dagen hechtenis. De 27-jarige kampbeheerder van de Willem III kazerne te Vlissingen J. S. was belast met het in ontvangst nemen en afle veren van levensmiddelen, welke aan de te werk gestelde arbei ders waren toegewezen. Nu had hij verschillende levensmiddelen over, dus gaf hij wat meer aan den kok om in het eten te ver werken. Toen hij echter met verlof ging nam hij van dit overschot zelf ook wat mee naar huis en dat was dus fout. Eisch 30,subs. 15 dagen hechtenis en 1 maand gev.straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 1 maand gev.straf voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. F. J. S., een 22-jarige los werkman uit Eindhoven, thans in werkkamp Nadorstweg, nam 20 pakjes margarine en een hoeveelheid suiker weg, toebe- hoorend aan het magazijn van het werkkamp. Eisch en uitspraak 10 dagen gevangenisstraf. D. J. P., een 23-jarige kan toorbediende uit Midelburg, kocht van deze boter en suiker en maakte zich dus aan heling schuldig. Eisch 150.boete subs. 15 dagen hecht. Uitspraak 40 boete subs. 20 dagen hecht, en 3 weken gev.straf voorw. met 2 jaar proeftijd. Mr. Ruys de Berenbrouck naar Indonesië. Met de Marnlx van St. Al- degonae zal over eenige dagen het Katholieke Tweede Ka merlid mr. Ruys de Beeren- brouck de eenige van zijn fractie, die tegen de oritwero- overeenkomst van Linggadjati stemde, naar Indonesië ver trekken. JiXÜOFEN TELLEN. In Den Haag: is tus schen een kleedingmaga- zjjn en een klant een twistvraag gerezen of het toelaatbaar is. dat er een colbert-costuum wordt geleverd zonder vest, indien de klant een jasje met twee rijen ltnoopen begeert (met overslag dus). Het klee- dlngmagazijn stelde zich op het standpunt, dat ,een dergelijk model te veel stof eischt om er een driedeelig costuum van te maken. Het geval trok de aan dacht van enkele bladen der stedelijke pers, te meer. daar het Rijksbu reau voor Textiel zelf niet goed wist, wat in deze geoorloofd ls of niet. Echter kwam ons ter oore. dat er ge werkt wordt aan een nieuwe regeling, waar door de kleermakers een soort ..toeslag" van stof zullen krijgen om in moeilijke gevallen wat minder krap uit te ko men. Financiering van nieuwbouw. Men verzoekt ons er nog op te wijzen, dat de nieuwe fi- nancieringsreoc'.ing, waarover wij Zaterdag het een en ander publiceerden, speciaal geldt voor nieuwbouw door parti culieren. Doodstraf voor Harrebomee. Conform de eisch is de 45- jarige vroegere inspecteur van politie, A. Harrebomee uit Amsterdam, door het bijz. ge rechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld. Bij het bepalen van de straf maat had het Hof overwogen, dat verdachte gedurende meer dere jaren van de bezetting de vijand heeft geholpen bij de uitoefening van zijn schrik bewind, o.m door als inspec teur van politie b\j het inlich tingenbureau van de S.D. In Amsterdam te werken. Het Hof rekende den ver dachte zwaar aan, dat hg zich als gewillig werktuig voor de Duitsche wagen heeft laten' spannen, zoo gewillig zelfs, dat hrj er niet voor terug deinsde in Koog aan de Zaan een 4-'^ Joodsch on derduikertje bij dr. Hagtingius te arresteeren en aan de Duit- schers over te leveren, tenge volge waarvan het kind in Westerbork gekomen. om het leven is Doodstraf voor verraadster. Het bijzonder gerechtshof te Maastricht heeft de S.D.-agente Aldegonda Zeugers, die de dood van minstens zeven personen op haar geweten heeft, ter dood veroordeeld, met recht op cas satie. bij vliegramp gedood TOESTEL STORTTE NEER OP BIAK BIJ N. GUINEA. Op het eiland Biak ten Noorden van Nieuw-Guinea in Ned.-Indië is Maandagmiddag omstreeks twee uur plaatselij ke t|jd een vliegtuig neerge stort, waarbij de volgende Ned. artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven zijn gekomen: Hans Snel, John Charley, Tonio Manti en Jossi en Jossino (danspaar). Deze artisten waren 1 No vember per Skymaster naar Ned.-Indië vertrokken, nadat zjj door de N.I.W.A. geënga- geerd waren om ln het Verre osten afleiding aan de troe pen te brengen. Nadere bijzonderheden om trent dit vliegongeval ontbre ken nog. Hans Snel, conferencier en chansonnier is 30 Mei 1904 te Kampen geboren. Hij laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Snel heeft zijn eerste schreden op het podium gezet in samenwerking met Van Riemsdijk en werkte oJti. in het gezelschap van Pisuise. John Charley, wiens naam Jan Hoekwater is, is 23 April 1910 te Alphen aan de Rijn geboren. Hij was een gerouti neerd snelteekenaar. Vooral zijn caricaturen vielen bij het publiek ln de smaak Tonio Manti, evenwichts kunstenaar en jongleur, die eveneens onder tooneelnaam optrad, heette Hendrik van Gulik. H\j werd 28 November 1926 te Amsterdam geboren. H(j kreeg zijn opleiding van zijn vader, den bekenden even wichtskunstenaar Berny. Jossi en Jossino, accorde onisten en danspaar, waren sedert kort gehuwd. Zij heet ten A. F. C. Joosten, (geboren 2 October 1914) en Johanna G. Joosten-Mijer, (geboren 24 Mei 1919). Zjj laten geen kin deren achter Over Marine van Gouds waard, die ook deel uitmaak te van het gezelschap, zijn nog geen berichten ontvangen. Het is nog niet bekend of zjj zich in het vliegtuig bevond, waarmede het gezelschap de reis maakte. Ramadier heeft moeilijkheden. Ramadier de Fransche kabi netsformateur, heeft meer moei lijkheden, dan hij Zondag ver wachtte. Deze vinden vooral haar oorzaak in het feit, dat de M.R.P. bezwaren blijft maken tegen het voorstel om de porte feuille van defensie aan een Communist toe te vertrouwen, tenzij diens bevoegdheden nauwkeurig worden omschre ven. Ook de houding tegenover de Vietnameesche kwestie speelt een rol. De werkgelegenheid. Op 11 Januari 1947 stonden ingeschreven 1505 (28) perso nen, waarvan er 741 in de D.U. W. waren tewerkgesteld. Bo vendien stonden nog ingeschre ven 4803 vorstwerkloozen. Over de week eindigend 4 Januari 1947 werden 244 (6) personen geplaatst. Het aantal overge bleven aanvragen bedroeg 323 (282). De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Wal cheren: 1.1. drukker, 1.1. foto graaf-, meubelmaker, kleerma kers, schoenmakers, automon teurs, 1.1. koperslager, smeden, radiomonteur, metaalbewerkers, 1.1. boekbinders, slagersknecht, filiaalhouder, loopknechts, dek- knecht, jeugd. mag. bediende, jeugd, pakhuisknecht, kantoor- bed., conducteurs, huisknecht, kapster, mach. stiksters en naaister, winkeljuffr., typiste, huish. personeel. Zuid-Beveland: schoennmaker automonteurs, smeden, loodgie ter, arb. conservenfabriek, kan toorbedienden, bouwk. opzich ters, kapster, wasscherijperso- neel, winkeljuffr., kantoorper soneel, huish. personeel. Tholen: Kleermaker, mon teur, bakkersknecht, petroleum- venter. Schouwen- en Duiveland: Schoenmaker, automonteur, wa genmaker, fitter, hotelbediende, nuish. personeel. Zeeuwsch-VIaanderen: Meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, automon teurs, lasscher, smid, electri- ciens, vlasbewerkers, textielar beiders, bakkersknecht, loop- jon gesn, kantoorpersoneel. Apoth. assistente, naaister, kapster, strijksters, textielarb. verkoopsters, propagandiste, kantoorpers., huish. pe-soneel. Waardes isolement. De N.V. Auto Mij. Zeeland schrijft ons: Met belangstelling namen wij kennis van het artikel in de P.Z.C. van 10 dezer, dat de busverbinding met Waarde tot onderwerp had. Om de volgen de redenen is het ons echter onmogelijk deze verbinding thans reeds tot stand te bren gen: De weg van Waarde naar de rijksweg verkeert in een zoo danige staat, dat onze nieuwe groote bussen, waarmede wij de dienst Rilland-Goes verzorgen, onmogelijk de zijtak naar Waarde kunnen berijden. De oplossing ware te vinden in het inschakelen van een kleine bus met 15 tot 20 zitplaatsen, die enkele malen per dag passa- ;iers van Waarde naar de lijn ïillandGoes zou aanvoeren. Een dergelijke autobus hebben wij echter niet beschikbaar, zoodat wij de gemeente Waarde pas uit haar isolement kunnen verlossen, wanneer de daartoe bevoegde instanties in staat zul len zijn, in onze behoefte te voorzien. Wij zijn er van over tuigd, dat de Rijksverkeersin spectie te Middelburg al het mogelijke doet, om ons mate- rieelgebrek te helpen bestrijden, doch ook daar kan men geen ijzer met handen breken. ZEELAND V66R, IN EN Ni DE OORLOG. De Stichting „Holland Zeeland", die zich het lot dei- geteisterde Zeeuwsche gebieden heeft aangetrokken en regel matig excursies naar deze streken organiseert, organi seert op Zaterdag 1 Febr. a.s. des avonds om 8 uur een le zing met lichtbeelden over „Zeeland vóór, na en na de corlog" in de aula van het Indisch Instituut te Amster dam. Commissaris der Koningin zal „Nederland in oorlogs tijd" openen. De tentoonstelling „Nederland; in Oorlogstijd", die tien dagen (van 24 Januari tot 2 Februari) in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg zal worden ge houden, zal door den Commis saris der Koningin op Vrijdag 24 Januari te 4 uur worden ge opend. Prof. H. Spellen, die met prof. Posthumus en prof. Her- mersdorf het directorium vor men van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waardoor deze expositie is georganiseerd, zal bij deze opening aanwezig zijn. Naar de heer P. Hartman van het Rijksinstituut ons mededeel de, zal onder meer bij de ten toongestelde decreten, etc. spe- ciale aandacht worden besteed aan Zeeland in oorlogstijd. Voorts zullen talrijke interes sante documenten en foto's, waaronder origineele brieven van Hitier, Himmler, Mussert en het manuscript van het laatste radiopraatje van Max Blokzijl, te zien zijn. Woensdag 22 Januari zal drs. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut en bekend door zijn radiotoespraken, die hij in de oorlog voor de Londensche radio hield, in het Schuttershof een causerie houden over zijn ervaringen in Londen. Vragen aan Gedeputeerde Staten. De heer P. Meliefste, lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor de A.R.-partij, heeft zich met enkele schrifte lijke vragen tot het college van Ged. Staten gewend. De heer Meliefste heeft vraagd of het juist is dat deputeerde Staten nog niet zjjn overgegaan tot het samenstel len van een raad van beroep voor de ongevallenverzekering te Middelburg en wat de oor zaak hiervan is. Voorts heeft hij gevraagd of 't bekend is, dat de arbeiders, aan wie een onge luk is overkomen geen moge lijkheid hebben in beroep te gaan tegen de genomen beslis singen en of het niet wensche- lijk is op korte termijn over te gaan tot het instellen van een dergelijke raad van beroep. Engelschen naar oestercultuur. Binnenkort zullen eenige groepen Engelsche gasten een bezoek brengen aan Yerseke om de oestercultuur te bezich tigen. De gasten zullen weer, evenals vorig jaar, rondgeleid worden door een comité onder leiding van den burgemeester. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Kerkelijk examen de theolo gisch candidaat J. J. Mol, te Vlissingen. Nieuwe gemeentesecretaris van 's-Gravenpolder. De gemeenteraad van 's-Gra venpolder benoemde Maandag tot gemeente-secretaris de heer J. Walrave, thans ambtenaar le klasse ter secretaris van Kloe- tinge. De heer Walrave werd terstond beëedigd. Goes Begrafenis J. J. de Doelder. EEN DROEVE PLECHTIGHEID Zaterdagmiddag trok door een deel van Goes een droeve stoet, met het stoffelijk overschot van den 26-jarigen leerling-machi nist der N.S. J. J. de Doelder, die op het station Roosendaal bij zijn werkzaamheden om het leven kwam. Voor de lijkwagen uit werden verschillende kran sen gedragen w.o. van het trac tie- en het vervoerpersoneel te Roosendaal, van het fractieper- soneel te Goes, van de Ned. Vereeniging van Spoorwegper soneel en van de Goesche ope- rettevereeniging. Leden van de tractieafdeelingen te Roosen daal en Goes fungeerden als dragers. Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd door den hoofdingenieur, den verte genwoordiger der directie en andere chefs van den overle dene, van wie verscheidene aanwezig waren. Een familielid dankte. De heer P. Visser verlaat de P. T. T. Aan den heer P. Visser, direc teur van het post- en telegraaf kantoor te Goes is met ingang van 1 Februari a.s. eervol ont slag verleend uit de dienst, we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Visser, "die te Vlissingen geboren is, kwam op 1 Januari 1903 in dienst bij de P.T.T. en heeft met enkele vrij korte on derbrekingen in Zeeland ge werkt, en wel grootendeels in zijn geboorteplaats op het P.T.T.-kantoor, het zeepost- of het spoorwegpostkantoor. Op 1 Juni 1937 kwam de heer Vis ser als directeur naar Goes en werkte daar dus bijna 10 jaar. Hoe de thans -vertrekkende bij hoog en laag onder het perso neel en bij het publiek staat aangeschreven, bleek duidelijk in 1943 bij zijn 40-jarig jubi leum, toen hem dat op verschil lende wijze getoond is. VRACHTAUTO VERLOOR HARING Zondagmorgen reed een vrachtauto beladen met pan haring door Goes. Waarschijn lijk door een gat ln de bak van de auto ging heel wat panharing verloren en van af de Koepoort te Goes tot Kloetinge lag een dikke streep van het glibberige goedje. Uit veillgheidsoogpunt werd de gemeenterelniging gealarmeerd die een en ander opruimde. OP STRAAT GEZET. Te Goes had een familie een [door anderen verlaten huis aan de Kelzersdijk betrokken zon der toestemming van de huis vestingscommissie. De inboe del is ónder toezicht der politl op straat gezet en het huis kwam ter beschikking van de familie, die het door de com- mssie was toegewezen ONGEVAL. Te Goes heeft een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door v. d. J., en een handkar van de melkhandel van de wed. D. Het gevolg was dat 50 1. melk verloren gingen en de boomen van d«\ kar afbraken. De poli tie onderzoekt de schuldvraag Yerseke EVANG. JEUGDVEREEN. KRIJGT EIGEN GEBOUW. Dank de voortvarendheid van ds. H. R. Timmerman, pre dikant bjj de Vrij Evang Gem, te Yerseke, zal binnenkort door de Evang. Jeugdvereeni ging een jeugdgebouw In ge bruik kunnen worden genomen, Door het aannemersbedrijf Ra- ban is thans begonnen' met de verbouw van een voormalig pakhuis tot jeugdhuis. NUTSDEPARTEMENT. Woensdag a.s. zal de Rotter- damsche declamatrice mej. Cor Bouterse, optreden voor het Nutsdepartement te Yerseke. Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Zaandam (2e maal) P. H Seggelink te Rotterdam-Charlbi8. Twee jaar naar de Tropen. De Regeering heeft een wets ontwerp ingediend ter nadere regeling van de uitzending van dienstplichtigen naar Indonesië. Krachtens dit wetsontwerp zou het verblijf in de tropen niet langer duren dan tot het einde van 1949, tenzij dé betrokkenen zelf langer willen blijven of een nieuwe wet langer verblijf mo gelijk maakt. De bedoeling van het ont werp is te verzekeren, dat de troepen, die tegen het einde van dit jaar andere gaan aflossen, na twee jaar zullen terugkee- ren. Spoedig weer handel met Dultschland. Maandag zijn de besprekingen tusschen vertegenwoordigers van het geallieerde bestuur in de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland en het Ned. directoraat-generaal voor de buitenlandsche economische betrekkingen begonnen. Nederland is het eerste land, waarmede onderhandelingen worden gevoerd. De voorzitter der Britsch- Amerikaansche delegatie wees er op, dat het economisch her stel van Duitschland wordt be moeilijkt door gebrek aan kolen aan buitenlandsche betalings middelen. Toch zal Duitschland de te importeeren levensmidde len met producten van zijn in dustrie moeten betalen. De bezettingsautoriteiten wen- schen zoo spoedig mogelijk rechtstreeks handelsverkeer tus schen Nederlandsche en Duit sche zakenlieden tot stand te brengen. Richtsnoer blijft daar bij de bepaling van Potsdam, dat Duitschland niet bevoor deeld mag worden boven zijn nabuurstaten. Veel zal afhangen van de aanbiedingen van de Ned. exporteurs. - Geschenk voor Prinses Margriet. De Nederlandsche koopvaardij heeft door zes Nederlandsche zeelieden aan Prinses Margriet ter gelegenheid van haar vierde verjaardag een fraaite houten trapanto ln de vorin van een 1 meter lange boot doen aanbie den. Het petekind van de koop vaardij was zeer in haar schik met dit geschenk en maakte weldra een tochtje door de gan gen van het Paleis Soestdijk, nadat haar zusje Irene tever geefs had geprobeerd in het wagentje te klimmen en deze pogingen ten slotte had opge geven met een „ik kan er niet en andere energie-bronnen en in, ik ben veel "te dik!" De Gasperi afgetreden. De Italiaansche Minister- President De Gasperi heeft zijn aftreden beltend gemaakt. Hjj verklaarde na de scheuring in de Socialistische Party de politieke situatie niet meer in de hand te hebben. Verwacht wordt, dat de Gasperi opdracht zal krijgen tot de vorming van een nieuw kabinet op zoo breed mogelijke basis. De verkiezingen in Polen. Bij de Poolsche verkiezingen heeft het democratische Re- geeringsblok volgens de laat ste cfjfers 560.278 stemmen behaald, tegenover de Boeren partij van Mikolajczyk 53.146. Volgens buitenlandsche waar nemers zouden de verkiezingen in hooge- mate geheim zijn, geweest. Het hoofdkwartier van Mikolajczyk verklaarde daarentegen,, dat de verkie zingscommissie in een voor malig Oost-Pruisisch dorje kiezers, die op de Boerenpar tij wilden stemmen, te lijf gin gen. 138 DOODEN. De verkiezingen hebben ove rigens aan 138 persnen het le ven gekost, o.w. vele voorzit ters van stembureaux. De ter roristen zelf verloren 16 doo- den. Andere voorzitters werden ontvoerd. Dc ongeregeldheden vonden vooral plaats in het ge bied van Llubliz en dat van Bielystock. BIJZ POLITIERECHTER. PAARDEN- EN VEESMOK KELAARS BERECHT. De 32-jarige vlasser van G. uit Kemseke (B1 liet zrjn knecht op 7 Maart 1946 te Clinge een paard uitvoeren naar België, hetgeen hem als opdrachtgever kwam te staan op drie weken hechtenis en 2000.boete, subs. 3 mnd. hechtenis. J. F. de B., een 40-jarige landarbeider uit Schermer- horn, trachtte twee paarden uit te voeren naar België, maar werd op 100 meter van de grens aangehouden. Uit spraak 1 maand gev.straf voorw. met 3 jaar proeftijd i verbeurdverklaring. De timmerman J. B. G. te Oostkapelle slachtte op 29 Oc tober 1946 clandestien een var ken. Hij moet deze wandaad boeten met twee weken gev. straf met twee jaar proeftijd en 30.subs. 15 d. h De 38-jarige Middelburgsche varensgezel S. occupeerde zich met de verkoop van bonnen. Uitspraak 1 mnd. voorwaar delijk met 3 jaar proeftgd en een boete yan 20.subs. 10 dagen hechtenis. De krantenbezorger de V. uit Breskens zag zijn varkens, die hij zonder vergunning hield, in beslag genomen, ter wijl voorts een boete van 50 moet worden betaald. L. D. B„ landbouwer uit Eksaarde (B.) en J. L., vlas handelaar uit IJzendijke, poog den vee over de Belgische grens te smokkelen. Zij wer den respectievelijk veroordeeld tot 2 maanden en 5 maanden gev.straf met aftrek, terwijl de runderen verbeurd werden verklaard 's-Heer Arendskerke PRIJZENCOMMISSIE INGESTELD. In 's-Heer Arendskerke is een .prijzencommissie ingesteld. Op 15 Jan. is de commissie door den burgemeester op het gemeentehuls geïnstalleerd. Voorzitter der commissie is de heer I. W. Bakker, hoofd der Openbare Lagere School te Nieuwdorp, leden zijn de hee- ren A. Braamse te Nieuwdorp, H. Boudens te Lewedorp en J. Klap te 's-Heer Hendrikskin deren. Vlissingen „ALS ZOO VELEN" VOOR DE TWEEDE MAAL EEN SUCCES. Ook de tweede opvoering van het bekroonde tooneelspel van Wim en Wil Abeleven- Labberton is met groote bij val door het Vlissingsche pu- bleik ontvangen De Schelde- hal, behaaglijk op temperatuur gebracht, was ook Zaterdag avond weer uitstekend bezet. Dfe nog jeugdige Vlissing sche tooneelclub „de Blauwe Akolei" heeft het ontroerend Zeeuwsche tooneelspel met veel entrain gespeeld en de talrijke aanwezigen hebben ge noten, waarvan zij door een krachtig applaus bljjk hebben gegeven. Het slot van het derde be drijf werd staande aangehoord. Dit vertolkte tevens de dank van het publiek voor hetgeen oor en oog had bekoord. De regie was by Wim Abe leven m bekwame handen. Veere GASVERLICHTING BRANDT WEER. Voor 4e eerste maal na de bevrijding brandt de gasstraat. verlichting in Veere weer. Sabotage op de Chimara? Tsaldaris heeft verklaard, dat de ramp van de Chimara, die vorige week in de Griek- sche wateren op een mijn liep, mogelijk aan sabotage te wijten is. De opvarenden van het schip zijn voorloopig gedetineerd. Ontwapeningsbesprekingen uitgesteld. De Veiligheidsraad heeft op verzoek van de Ver. Staten de besprekingen over de ontwape ning uitgesteld tot 4 Februari. De Britsche klacht tegen Al banië werd op dc agenda ge plaatst. Quentemeyer verloor van Mills. De Nederlandsche bokser Quentemeyer heeft Dinsdag avond door knock-out in de tweede ronde verloren van den Engelschen kampioen Freddie Mills. Het gevecht duurde slechts enkele minuten. Mills vertoonde een veel betere techniek, maar Quentemeyer was vlugger. Toen hij den Engelschman in de tweede ronde een prachtige treffer op de kaak gaf, beloon den het publiek in Albert Hall hem met een hartelijk applaus Mills maakte even later reeds een einde aan het gevecht door den Hollander met een rechtsche op de kaak in de touwen te slaan. BIUARTEN. VAN EYMEREN EN GOES In het café de Pool te Goes had. Zondagavond een biljart wedstrijd plaats, waarbij Van Eymeren uit Rotterdam op 500 caramboles er 350 voorgaf op Bruynzeel uit Kapelle. Laatst genoemde won de party. Na afloop van de partij werden enkele driebandstooten ver toond, terwijl de heer Valkhof eenige fantasiestooten. te zien gaf. Het was een drukbezochte en geslaagde avond. Marktberichten VEILINGSVER. Z.-BEVELAND. Spruiten 4346, afw. 1924, prei 320, uien j 25.50, koolrapen 2 5.50, roode kool 13—16, savoije kool 3.50—9, Peen 67.50, kroten 6.50, alles per 100 kg. Burgerlijke stand WISSEKERKE. Geboren: Maatje M., d. v. A SchrierBakker; Adriana W., d. v. A. Verhulstv. d. Kreek e; Adriana J., d. v. M. BegthelVermeule; Willem Jan, z. v. A. van Oijke Begthel; DWenis M„ z v. F. SchrierVerhulst; Adriana J., v. W.'GoossenMaas. Getrouwd: C. A J. van Hee, 28 j. en A. Mol, 25 j.; P. L. Dees, 21 j. en J Leen- dertse, 21 j. Overl.: A. Schrier, 80 j., wed. van M. Clement; J P. de Regt, 80 j., wed. van D. Meu- Jenberg; G. Kastelein, 71 j„ wed. van C. de Mol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6