PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De „Prawda" Lichting 1944 Vandaag Eerste potvisch De ramp te Muiden Herbouwplan 190e Jaargang - Nr. 17 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. v*n de Velde Jr-, Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN.VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.—» Dinsdag 21 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal- Losce nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'ijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15. tel 2475, Oostburg: Oratemastraat 3, tel. 102- Terneuzen Brouwerilstr- 2, Postrek. nr. 35930G P.Z.C-^Middelburg^ Hel Wereldgebeuren: sloeg de plank mis. EEN BRITSCHE PROTEST-NOTA AAN DE SOVJET-UNIE. Bevin's woorden verkeerd uitgelegd. Achter veilige kluisters ligt in de archieven van het Engel- sche ministerie van buitenland- sche zaken een belangrijk do cument, de officieele tekst van het verdrag tusschen Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie. Dit verdrag maakt beide landen voor minstens 20 jaar tof bondgenooten .en verplicht hen tot wedérzijdsche bijstand in geval van hernieuwde Duitsche Op merkwaardige wijze is de geldigheid ervan het onderwerp geworden van een diplomatieke notawisseling. Op 22 December hield Bevin, pas uit New-York teruggekeerd, een radiorede over de interna tionale betrekkingen. Hij ge bruikte daarin o.a. de volgende zinsnede: „Groot-Brittannië acht zich aan niemand gebonden be halve op grond van verplichtin gen volgens het handvest der Ver. Naties". Dat klonk volko men plausibel en niemand zou er bijzondere aandacht aan hebben besteed, ware het niet, dat de „Prawda" er op geheel onverwachte wijze op reageer de. Het officieele regeeringsor- gaan in Rusland legde de uit lating van Bevin zoo uit, dat Londen het Anglo-Sovjetbond- genootschap, aangegaan voor 20 jaar, vrórtaan buiten wer king gestelcr achtte. Het spreekt vanzelf, dat in Londensche diplomatieke krin gen deze uitlegging eenige op zien baarde. De Engelsche re geering vond het betreffende artikel in de Prawda ernstig genoeg om er in een nota aan de Sovjet-regeering protest te gen aan te teekenen. Gisteren is de tekst van deze nota be kend gemaakt. Zij noemt het commentaar van de „Prawda" in hooge mate misleidend en legt er de nadruk op, dat de Britsche regeering geenszins het verdrag tusschen Engeland en de Sovjet-Unie als buiten wer king gesteld beschouwd door het handvest der Ver. Naties. Integendeel, zoo zegt de ver klaring, heeft de Britsche regee ring uitbreiding der betrekkin gen met de Sovjet-Unie nage streefd en zij betreurt het, dat desbetreffende voorstellen geen gewillig oor hebben gevonden. Wat het citaat uit de rede van Bevin betreft: De „Prawda" heeft dit volgens de Engelsche nota totaal uit zijn verband ge rukt. Bevin heeft in zijn rede juist gezegd, dat de betrekkin gen met Rusland niet zoo nauw zijn als wenschelijk leek en dat de Britsche regeering verdere samenwerking op prijs stelt. Het zou absurd zijn, indien het ver drag niet geldig zou blijven ten gevolge van het ontstaan der Ver. Naties. Het woord is nu aan den hoofdredacteur van de Prawda om de \vat al te haastige inter pretatie te verdedigen of in te trekken. Het incident is overigens ken merkend voor de moeizame wij ze, waarop de betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en Enge land zich ontwikkelen. Eerst in de laatste weken is daarin een kentering ten goede gekomen, o.a. door het zoo geslaagde bezoek van Montgomery aan Moskou. Zooals bekend is de populaire maarschalk in Moskou hartelijk ontvangen en met veel eer overladen en zullen eerst daags enkele Sovjet-maarschal ken een tegenbezoek brengen aan Londen. Dergelijke goodwill-missies dragen er in de regel aanzien lijk toe bij, om wantrouwen weg te nemen en een goede ver standhouding te bevorderen. Belangrijker is echter, dat aan de steeds weer oplaaiende anti-Britsche perscampagne in de Sovjet-Unie en ook in de communistische pers daarbuiten, een eind komt. De onderhavige Britsche nota is daartoe een bedekt verzoek. voor één vijfde in werkelijke dienst Verzoeken om vrijstelling Drie Britsche ministers waarschuwden. Zondagavond zjjn aan het Britsche volk drie waarschu wingen op economisch gebied gegeven. De minister van brandstof fen en energie, Shinwell, heeft tijdens een rede te Cardiff ge zegd: „Zonder verhoogde pro ductie zullen de plannen der regeering mislukken". De mi nister had hierbij, vooral de staenkoolproductie op het oog. De minister van gezondheid. Bevan te Blackburn sprak, deed een beroep op de arbei ders him geschillen aan arbi trage voor te leggen en in ieder geval het raderwerk der industrie op gang te houden. Marquand, parlementair se cretaris voor de overzeesche handel, betoogde, dat de re geering op econ. gebied zich voor groote moeilijkheden ziet geplaatst, die ontstaan door het tekort aan arbeidskrach ten. Anderzijds aldus Marquand zijn de productiemethoden hier en daar verouderd. Eerste uitslagen van Poolsche verkiezingen. Volgens de eerste officieuze uitslagen van de Poolsche ver kiezingen, wint het „demo cratische blok" het met 80.756 stemmen van de oppositie n.l. Mikolajczyk's boerenpartij (15.286 stemmen). Waarnemers zijn van oor deel, dat deze cijfers een zui ver beeld van de verhoudin gen geven, daar zjj een groot percentage uitslagen uit het nieuwe gebied in West-Polen bevatten waar de boerenpartij minder stemmen heeft be haald dan in eenlg ander deel van het land. Voorlooptee en onvolledige uitslagen uit de provincies toonen aan dat de boerenpartij in verschillende districten een percentage aan stemmen heeft behaald dat tusschen 1 en 40 inllgt. Volgens de eerste voorloopige uitslagen van achttien distric ten van de stad Warschau ont ving het regeeringsbloc 21.000 stemmen tegen 6000 voor de boerenpartij van Mikolajczyk. Nieuwe ambassadeur der Ver. Staten. De Nederlandsche regeering heeft haar bewilliging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer A. B. Baruch tot buitengewoon cn gevolmachtigd ambassadeur der Ver. Staten in Nederland. De heer Baruch, die dr. Stan ley K. Hornbeck zal vervangen, is thans in Portugal geaccredi teerd. Hij was aanvankelijk arts en gelieerd aan een groote Ame- rikaansche makelaarsfirma in Amsterdam. In 19*2 trad hij in regeeringsdienst en een jaar later vertegenwoordigde hij de Ver. Staten in de economische oorlogsraad in Brazilië, waar hij tevens optrad als adviseur van den Amerikaanschen ambassa deur aldaar. In Februari 1945 werd de beer Baruch ambassa deur in Portugal. Geen verschepingen over Rotterdam? Naar bij Informatie te bevoeg- der plaatse bleek, is het be richt in het Vlaamsche Nieuws blad „De Volksgazet", volgens hetwelk de verschepingen naar de geallieerde bezettingszönes in Duitschland bij voorkeur vla Antwerpen en Rotterdam zullen plaats hebben onjuist. PACIFIC-CONFERENTIE. De Nederlandsche delegatie naar de conferentie van de Stille Oceaan zal als volgt Worden samengesteld: baron van Aerssen Begeren van Vos hol, Nederlandsch ambassa deur in Australië, voorzitter, terwijl een Nederlander, een Indonesiër,, een Chinees en een Amborinees als leden zullen worden aangewezen Als se cretaris zal fungeerèn de lui tenant van der Ster, toege voegd aan den luit gouv.-gen. De conferentie zal aan het einde van deze maand te Can berra worden geopend. na de keuring indienen Van officieele zijde deelt men ons mede: De jongemannen, geboren in' 1924, zijn voor de dienstplicht ingeschreven en worden thans aan een geneeskundig en psychologisch onderzoek on derworpen. Slechts een be perkt aantal van hen het een-vijfde gedeelte van het to taal aantal ingeschrevenen niet te boven gaande zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het volbrengen van de eerste oefening. Wie daartoe zullen behooren, valt thans nog niet te zeggen, daar de resultaten van de keuring en verder in te stellen onderzoe ken daarop van invloed zullen zjjn. De overigen zullen wor den bestemd tot buitengewoon dienstplichtige by de land macht of bg de zeemacht; zij zullen voorshands niet in mi-1 litaire dienst worden geroe pen. Zjj, die by de keuring ge- :hikt worden bevonden voor de militaire dienst en die meenen in aanmerking te ko men voor vrijstelling van de dienstplicht, dan wel voor uit stel van eerste oefening, moe ten onmiddeliyk na de keuring een daartoe strekkend verzoel indienen by den burgemeester van de gemeente van inschrij ving. De daarvoor te bezigen formulieren zijn kosteloos ver- krygbaar ter gemeente-secre tarie. De verzoeken van hen, die tot buitengewoon dienst plichtige worden bestemd, blij ven buiten behandeling. Aan degenen, die tot gewoon dienstplichtige worden be stemd, zal door het ministerie van oorlog tg dig vóór de- in- lrjving de beslissing op het ver zoek worden toegezonden In verband met het voren staande is het brengen van bezoeken aan het ministerie van oorlog nutteloos; deze be zoeken kunnen de behandeling van de tallöoze gevallen slechts vertragen. TANDARTSEN De tandheelkundige verzor ging van de troepen, zoo wel in Nederland als ln Indië eischt een zoodanige bezetting van de tandheelkundige dienst der Koninklijke landmacht, dat het getal gewone dienstplich tigen die tandarts zijn, verre van toereikend is. In verband daarmee worden thans ook buitengewone dienst plichtigen, die tandarts zijn in militaire dienst opgeroepen. Tweeling-curiositeit De tweeling Lin en Lee Mills werden van elkaar gescheiden toen zg acht jaar oud waren door een toeval ont moetten zg elkaar na dertig jaar. Het bleek, dat zy beiden hetzelfde soort open overhemd droegen, dezelfde tanden en kiezen misten of ge plombeerd hadden, bei den niet van marmelade hielden, dol op paarden en rooken, even groot waren een slechts een pond in gewicht ver schilden Deensche inzichten 'over Duitschland. De Deensche minister van buitenlar.ische zaken, Gustav Rasmussen, heeft op een pers conferentie verklaard, dat De nemarken belang heeft bij een volledige denafizeering en ont wapening van Duitschland. De gangbare burgerlijke de mocratische vryheden moeten in Duitschland voor iedere burger gewaarborgd blijven. Speciaal niet-Duitsche inwo ners van het land moeten daaromtrent zekerheid hebben, vooral de Deensch-gezinde be volking van Zuid Sleeswyk. Hoewel Duitschland zich niet opnieuw moet kunnen bewa penen, moet 't aan 't econo misch leven van Europa kun nen blijven deelnemen. ...vervalt de concessie tot het heffen van ka naalrechten op het Eind- hovensch kanaal, in ver band waarmee Eindhoven een verzoekschrift tot verlenging zal indienen; ...viert minister van Staat Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland te Den Haag zijn 75e verjaardag. Punten voor baby- en kleulerkleeding. Op veelzijdig verzoek volgt hier nogmaals de puntenwaar- deering voor baby- en kleu- terkleeding (04 jaar): aan- knooppakje, badcape, badman- teltje, badjas je, bedjasje, com bination, doopjurk, doopsprei*, hansopje, jurkje, kimono, kruippakje, manteltje, overall, overjasje, 2 deelig pakje, pelgnoirtje, pyama, slobpakje, speelpakje, trappelpakje, trap pelzakje, tralningspakje, 10 punten; overige baby- en kleu- terbovenkleeding 5 punten; luiers 4 punten; alle baby- en kleutéronderkeeding 3 punten; kousjes en sokjes 2 punten; stoffen per vierkante meter 5 punten; breigarens per 100 gram 4 punten. Volksvliegtuigen in Engeland. Volgens de „Daily Mail" heeft Peter Masefield, direc tor of planning bij het minis terie voor de burgerluchtvaart, plannen bekend gemaakt voor een „volksvliegtuig" ln vier standaardmodellen. Het licht ste model heeft een motor van 35 pk., die een snelheid van 130 km. per uur kan ontwik kelen. De prijs bedraagt 300 pond. „Om populair te wor den", aldus Masefield, „moet het vliegen veilig, goedkoop en eenvoudig zijn Wg' leggen het aan op een gègarandeerde verkoop van ten minste 1000 machines van elk type". De ondergang van de „Chimarra". Toen Zondagavond met het vallen van- de avond de red dingswerkzaamheden ten be hoeve van het op een mijn geloopen en gezonken Griek- sche schip, de „Chimarra", moesten worden onderbroken waren van de 534 passi 196 behouden aan land bracht. Men neemt aan, dat meer dan 300 personen, onder wie vele vrouwen en kinderen, zgn verdronken. Het schip zonk binnen 15 minuten nadat het op de mgn was geloopen. Aanvankelgk slaagde de be manning er in eenige orde te handhaven onder de honderden passagiers, die op het boven dek samenstroomden. Maar toen het schip plotseling sterk begon te hellen, 'klonk de kreet „wij zinken" en de wed loop naar de reddingsbooten begon. Eerst 5 uur later ver scheen toevallig een schoener op het terrein van de ramp en begon de overlevenden op te nemen. Naar verluidt zgn ook 40 links georiënteerde po litieke gevangenen wier han.' den geboeid waren, ln de gol ven verdwenen. De Belgische arbeiders bij Philips hebben, overeenkomstig het advies van de vakbondsbe stuurders, normaal het werk hervat. Gedenkplaat voor de strijders van Arnhem. Major Gen. R. E. Urquhart, die de le Airborne Division commandeerde, heeft te Langh am in de parochiekerk een gedenkplaat onthuld voor de officieren en manschappen der divisie, die aan .de gevechten rond Arnhem hebben deelgeno men- De bisschop van Eterbo- rough zéide in zgn toespraak dat zelfs uit een militair oog punt de slag om Arnhem geen mislukking is geweest. Na Arnhem wist Duitschland wat het te wachten stond, en de geallieerden ontvingen bemoe diging en hoop. Meisje door grenscommies doodgeschoten. Aan de grens te Ossendrecht, is Zaterdagmiddag het 7-jarig dochtertje van den heer K., dat naast haar vader in de auto was gezeten, door een schot van een grenscommies doodelgk getroffen. Een som matie om te stoppen en ook| 'n waarschuwingsschot schijnt de heer K. niet te hebben ge hoord. Een tweede schot had het gemelde noodlottige ge volg. aan boord gebaald ZIJ LEVEREN GRONDSTOF VOOR ZALVEN. Het werk op de „Willem Barendsz.' ft De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint ons: Het Is thans vrij constant weer, temperatuur even onder het vriespunt. Wel zijn er af en toe sneeuwbuien en hangt er mist. Dit was juist het geval, toen onze acht jagers allemaal in onze nabgheid waren en het leek, alsof wij een Ned. smaldeel waren in de verlaten Poolzee. Acht dan sende jagers voor, achter en naast het moederschip, trek ken met elkaar met volle kracht rechte voren in zee. Het is een .imponeerend ge zicht. Het volk kwam nu even op adem na de inspannende da gen. die we achter de rug hebben. Het dek kreeg een goede beurt. Toen de lange baarden weer tot normale pro porties waren teruggebracht, kreeg het verlangen naar nieuwe buit de overhand. Vo- Officieele uiteenzetting van de toedracht. De commandant van de mijn en munitieopruimingsdienst deelt resultaat van zijn onderzoek te Muiden o.m. het volgende mede: - Het transjfirt bestond uit drie met granaten an 17 c. geladen vrachtauto's en een vrachtauto personeel. De geleider van het transport, een adjudant-onder officier der artillerie, begaf zich met het gelerdebiljet naar het bureau der directie, teneinde de munitie over te geven. Het overige personeel, onder commando van een sergeant majoor, ving met het lossen van één der drie op de los singsplaats opgestelde wagens aan. Tijdens het ontladen von den drie ontploffingen plaats. Een of meer granaten van 17 cm. detoneerden. In een nabij gelegen munitiemagazijn explo deerde de daarin geborgen mu nitie en springmiddelen. Het magazijn sloeg uiteen. Buiten, doch bij het magazijn, lag een stapel projectielen van licht kaliber. Een deel van deze pro jectielen detoneerde, de rest werd. weggeslingerd. Van de 15 lossende militairen werden een sergeant-majoor, één sergeant en 12 korporaals en manschap pen gedood. Slechts één soldaat bleef in leven. Hij werd, zwaar gewond, opgenomen in 't Dia- conessenhuis te Naarden. Zes man van het personeel der springstoffenfabriek, die niet aan het werk deelnamen, doch in de nabijheid waren, werden getroffen. Drie hunner werden gedood, de overigen zwaar ge wond. Tengevolge van de explosie knallen, de luchtdruk, de weg geslingerde projectielen, waar van enkele van licht kaliber bij het neerkomen op de bodem sprongen en de scherven, ont stond schade in de omtrek, in het bijzonder te Muiden. Voorts werd de Muider-straatweg en het terrein daarnaast onveilig, wegens de daar liggende onge- sprongen projectielen en muni- tiedeelen. Een militair detache ment ving Zaterdag met het opruimingswerk en het verwij der^ der gevaarlijke voorwer pen aan. De Muiderstraatweg kon in de loop van de Zondag weder voor het verkeer worden opengesteld. OORZAAK NOG NIET OPGEHELDERD. Omtrent de oorzaak van de ramp bestaat nog geen zeker heid. Het onderzoek is gaande. Wellicht kan de eenige overle vende van het personeel, dat ter plaatse aanwezig was, de noo- dige inlichtingen verschaffen. Hij kon nog niet worden ge hoord. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Het stoffelijk overschot van 12 militairen wordt Dinsdag en Woensdag a.s. in hun woon plaatsen ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van 1 korpo raal en van een soldaat le klasse is nog niet teruggevon den. Zij stierven, getrouw aan hun plicht, bij het verrichten van de hun opgedragen gevaar lijke arbeid. De burger-slachtoffers zullen Woensdagmiddag te Muiden worden begraven. rlge week vingen wij de eer ste potvisch. De potvisch is kleiner dan de blauwe wal vis ch en de vinvlsch. Uit de kop van het dier wordt walschot gewonnen, een heldere, olieachtige vloeistof, die tot een wasachtige sub stantie stolt. De potvischtraan is van andere chemische sa menstelling dan de baardwal- vischtraan en wordt ook voor andere doeleinden gebruikt. Potvisschentraan en walschot zgn bestemd voor technische doeleinden, o.a. voor de berei ding van zalven. De eerste potvisch, die we aan boord sleepten, mat bijna 18 meter. Hg had 52 tanden. Het dier voedt zich met inkt- visschen, op zijn huid waren de inktvischzuignappen duide lijk te zien. De lange, streeps- gewijze lidteekens wezen er op, dat er vechtpartijen hebben plaats gehad. De spekdikte bedroeg 20 cm. Walschot blijkt een uitste kend waschmiddel te zgn. Als ik mijn hfmd óp het weefsel van de kop leg, spuit de olie aan alle kanten op en zonder dat ik eenig water gebruik, wasch ik mgn handen heele- maal schoon. VERLANGENS NAAR POST Intusschen zien we met spanning uit naar de „Nacel- la", de tanker die uit Am sterdam onderweg is en ons de post uit het vaderland zal brengen, waarnaar we allen heel erg verlangen. Wel geeftde radio af en toe afleiding. Het dagelijksch contact met het vaderland en met de jagers is er natuurlgk wel, maar op sommige avon den is het een wedloop met de tijd om Scheveningen „af te werken". Eerst moeten de telegrammen worden verzón- den en dan ontvangen. Met de feestdagen, die achter ons lig gen, zgn er honderden tele grammen uitgewisseld. De politie te Rotterdam heeft een negentienjarig meisje gearresteerd dat verschillende winkeliers óp geslepen wijze had opgelicht. voor het geteisterde Vlissingen Nieuwe uiteenzetting yen B. en W. ean de Gemeenteraad. Nieuwe binnenhavens. Thans geven B. en W. van Vlissingen de gemeenteraad een schriftelijk overzicht van de herbouwplannen van de ge meente, een en ander geheel overeenkomstig de uiteenzet ting, wélke reeds op 29 Novem ber door den directeur van ge- meentèwerken mondeling in de raadsvergadering werd gegeven en overigens ook reeds bij ver schillende vroegere gelegenhe den'openbaar werd gemaakt. Pe uiteenzetting begint met een overzicht van de voorge schiedenis en de wijze, waarop werd bereikt, dat uitbreidings plan en plan van herbouw elkander niet zullen doorkrui sen. Bij het opzetten van de plannen werd uitgegaan van aanwas van de bevolking tot 32.000 tot 35.000 zielen, hetgeen noodig werd geacht in verband met de sterke uitbreiding van de Mij. „De Schelde", welke reeds voor de oorlog waar neembaar was. De uitbreiding is in hoofdzaak gezocht in Noordwestelijke richting, ten deele zelfs op grondgebied van de gemeente Koudekerke. In de eerste plaats is *laar het plan Linker Reduit, aansluitende bij Goed' Wonen" en ^Bethesda", waarvan de verlengde Bone- dijkestraat de hartader zal gaan vormen. Een nieuwe Hervormde kerk is hier gedacht op de hoek van de Bonedijkestraat en de Hoogeweg. Het plan» Pauwenburg, dat hierbij aansluit, is geheel lan delijk opgevat: eengezinswo ningen met vrij groote tuintjes en een brink voor een gepro jecteerde kerk. In dit plan zijn voorts o,m. twee scholen, een gemeentegebouw, een kinder speelplaats en twee complexen volkstuintjes opgenomen, terwijl aan de buitenrand twee boerde rijen en enkele kleine tuinders bedrijfjes zijn gedacht. DE OUDE STAD. Inmiddels hebben de verwoes tingen in de oude stad het noo dig gemaakt ook aan deze wij ken, welke overigens reeds ja ren met verpaupering worden berreigd, speciale aandacht te schenken. Voor het Eiland, de Gravenstraat en 't plan Breewa- terstraat-Koestraat werden ge heel nieuwe plannen gemaakt, waarbij de bebouwing vanzelf sprekend geheel anders is ge dacht dan de oorspronkelijke T.a.v. laatstbedoeld plan werd overigens ook rekening gehou den met het verdwijnen van het kazernecomplex, vooral om dat de oorlogservaring wel heeft geleerd, dat dergelijke gebouwen niet in een dicht be bouwd stadsgedeelte thuis- hooren. Overigens is thans, in verband met in de raad uitge sproken verlangens, in deze wijk een ruimte voor een kin derspeelplaats gereserveerd, ge lijk men er trouwens ook een achter het huidige postkantoor wil inrichten. Over de vorming van een be hoorlijk stadscentrum aan de Paul Krugerstraat, waar ook het nieuwe Stadhuis zal verrij zen. schreven wij reeds meer malen. HET VLIEGVELD. Een belangrijk element bij de bepaling van de uitbreidings- en herbouwplannen vormde ook de ligging van het vliegveld, dat op zijn tegenwoordige plaats een uitbreiding in Noordelijke richting jn de weg lag. Nu in middels mag worden aangeno men, dat het vliegveld zal wor den verplaatst naar een terrein ten N.O. van de Buitenhaven, kon een plan-Oost worden ont worpen, dat een bebouwing zal doen ontstaan tusschen de nieu we hoofdtoegangsweg tot de stad en de watergang, in het Zuiden, aansluitende Dij Tuin dorp en Tuinstad. In dit plan passen ook de 100 montagewo- ningen, welke door „Gemeen schappelijk Belang" zullen wor den geëxploiteerd. INDUSTRIETERREIN EN TOEGANGSWEG. Aangezien het niet mogelijk bleek nieuwe industrieterreinen ten Oosten van de spoorweg te reserveeren, werd besloten en kele binnenhavens te projectee ren aan de Westzijde Van het kanaal, ongeveer ter hoogte van het vliegveld. Met deze plannen houdt ook verband de omleg ging van de toegangsweg tot Vlissingen, welke thans js ge dacht als een aftakking van de nieuwe Rijksweg naar het veer over de Schelde, welke aftak king bij Nieuwland zou begin nen, met een hooge brug ten Noorden van Souburg het ka naal zou kruisen en dan langs de nieuwe binnenhavens en het daarbij geprojecteerde indus trieterrein en de Noorderbe graafplaats naar het nieuwe stadscentrum wordt gevoerd. RECREATIE-GEBIED. Ten slotte nog iets over het recreatie-gebied. Het Nolle- bosch is geheel verdwenen en herstel op de oude plaats is ook niet mogelijk. Verschillende sportvelden kunnen evenmin op hun oude plaats gehandhaafd' blijven. In het nieuwe recreatie gebied zal na demping van de plassen achter de nieuwe Nolle- dijk een sportcentrum kunnen worden gesticht. Hoever het recreatie-gebied zich hier naar het Noorden zal uitstrekken, nog niet met zekerheid te zeg gen, maar het ligt in elk geval in de bedoeling aansluiting te verkrijgen met de duinstreek van Vlissingen tot Zoutelande, welke in het provinciale plan geheel tot recreatiegebied wor- c5. verklaard. Aan de rand van IJzeren boomen. Een. Russische geolo gische expeditlè heeft in de nabijheid van Sta lingrad „ijzeren boo- men" ontdekt. Deze boomen zouden 200 millioen jaren gele den geleidelijk gezon ken zijn in de moerassen van de Juraformatie, waar ze werden over spoeld met water, dat ijzerbezinksel bevatte. De boomen, hebben dit ijzer ingezogen en in la tere tijdperken zou het water de bedekkende steenlaag hebben weg gespoeld. Nederlandsch-Britsche handelsbesprekingen. Thans 1^ vastgesteld, dat de Nederlandsch-Engelsche han delsbesprekingen op 29 Jan. a.s. in Den Haag zullen begin nen. Het doel van de conferen tie is de handelsbalans tus schen de twee landen zooveel mogelijk in evenwicht te bren gen. Dit zal. kunnen worden bereikt door de uitvoer van landbouw- en veeteeltproduc ten te verhoogen 'en de in voer van. Engelsche industri- eele artikelen te verminderen. Op het oogenblik bestaat er een groot invoeroverschot. Nederlandsche kraan voor Antwerpen. De haven van Antwerpen, zal binnenkort uitgerust wor den met.een nieuwe kraan van 150 ton, ter vervanging van hijschwerktuig, dat door de Duitschers tot zinken werd gebracht. Deze kraan werd in Neder land besteld. De motoren zul len evenwel in België ver vaardigd worden. Begrafenistarieven vastgesteld. Tot nu toe werden voor veel begrafenissen abnormaal hooge prijzen gevraagd. Dit zal niet meer mogelijk zijn, wanneer op 1 Febr. een tariefregeling voor begrafenissen in werking treedt en de ondernemer verplicht wordt een gespecifeerde nota over te leggen. De meest voorkomende be grafenis, bestaande uit de leve rantie van' een eenvoudige vu renhouten kist, 50 rouwclrcu- Iaires, het beschikbaar stellen van 8 dragers, een lijkkoets en 2 volgkoetsen, met inbegrip van het inrichten van, een rouwka mer en het zgn. „buurten", zal niet meer dan ongeveer 185 mogen kosten. Voor kinderen tot en met 6 dit gebied is ook ruimte vo»» aar js de Drii- aan7I>niiij. V een nieuwe kazerne buiten d .af 0nk «J nriitün «ÏZ bebouwing gereserveerd. 122). [lijkkisten vastgesteld (van 39 Itot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1