Ondergroodsch gewroet ia Duitschland Cenfe De Spoorwegen Een sensationeel rapport De „New-York Time»'* publiceerde Donderdag: als wereld primeur oen sensationeel rapport van het Internationale comité ter bestudeering van internationale kwesties. In dit rapport, dat volgende week zal verschijnen, worden onthul lingen gedaan over een complot om het nationaal-socialisme in Europa te doen herleven. Een wijdvertakt complot. Het rapport beschrijft het Destaan. van een wijdvertakte ondergrondsche Nazi-organi satie* die het Duitsche volk aanspoort tot lijdelijk verzet en tracht het ontkiemen van een Duitsche democratie te verhinderen. - Daartoe wordt een geheim ondergrondsch net ir jDoliÉaÉiMÉAÉaflfaMMM over in litschland gelegd, vooral oud S-S-officieren en militante Nazi's een rol spelen. De organisatie maakt daar- bg gebruik van het gebrek aan personeel bij de bezettende mogendheden. Sinds de zuive ring in Duitsche handen ls, zijn verkapte Nazi's in de Tribuna»--n doorgedrongen. De massa-vrijlating van kleine Nazi's heeft daarbij een groo- te invloed' ten kwade gehad. Tot, zoover de hoofdpunten van het rapport, waarvan de betrouwbaarheid niet in twij fel getrokken kan worden. In het genoemde comité immers zitten vertegenwoordigers van vrijwel alle Westersche lan den en bekende figuren als Herriot en Lord Vanslttard maken ervan deel uit. Het rapport zal zeker niet nalaten invloed uit te oefenen op de juist aangevangen be sprekingen over de toekomst van Duitschland. Me* komt de laatste tijd In de pers her haaldelijk roerende beschou wingen tegen, dat Duitschland weer opgebouwd moet worden. Een hongerend en verslagen volk in het hart van Europa kan geen blijvende vrede be- Amerikaansche strijdkrachten samengesmolten. Te Washington werd bekend gemaakt, dat de departemen ten van oorlog en marine over eenstemming hebben bereikt over een plan voor samen smelting van de Amerikaan sche strijdkrachten. Volgens dit plan wordt een raad van nationale defensie gesticht en een college van nationale veillgheidsmiddelen. Alle strijdkrachten komen onder een minister van de fensie met uitgebreide be voegdheden. Een oorlogsraad zal de groote politieke lijnen aangeven. In principe verschilt het plan weinig van het enkele maanden geleden aangekon digde Engelsche plan voor een ministerie v van defensie, maar het is opmerkelijk, dat het voorziet in het instellen van een onafhankelijke lucht macht naar de trant van ded R.A.F. Nederland's luchtvaartnet. Op 17 Januari zal een Ne- derlandsche deleg .tie naar Bi\- Indië vertrekken om in Deihi besprekingen te voeren over de moereliikheid tot' het sluiten van een luchtvaartverdrag tusschen Nederland én Brltsch-lndië. De delegatie zal hierna een soortgelijke bespre king voeren te Irak en Iran. Zij Vertrekt Zaterdag om zes uur van Schiphol. teekenen. Accoord. Maar te recht merkt de „Stem van Ne derland" op nog maar zelden in die kranten gelezen te heb ben, dat een ontzaglijk deel van Rusland even gruwelijk verwoest is als sommige Duit sche steden. Nog minder heeft het blad in het betoog ont moet, dat samenwerking met Rusland, het staken van het openlijk gestook tegen de ves tiging van een duurzame vre de, even noodzakelijk is, om dat alleen zoo het oude Duitsche nationalisme be dwongen kan worden. En niet met lessen in democratie en chocolade-rantsoenen van Britsche kindertjes. HANDEL MET ARGENTINIË In de eerste helft van Fe bruari zal een handelsdelega tie onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema, directeur van de buitenlandsche economi sche betrekkingen, zich naar Buenos Aires begeven, ten einde met de Argentffnsche regeering te onderhandelen over de afsluiting van een handelsovereenkomst. Ge tracht zal worden niet alleen het wederzijdsche handelsver keer, doch ook het betalings verkeer tusschen beide landen te regelen. Verdwijnt in Duitschfai eenheidspartij? In leidende kringen di dem. partij in de Britscl zettingszóne gaat het gel dgt de bezettingsautorit der Sovjet-zóne de idf^ een socialistische een! partij zouden hebben opj ven en thans welwillend, den staan tegenover de ting van de sociaal dei tische partij voor de Oostl zóne. In deze kringen be^ de verwachting, dat hi? een groep uit de SED zou1 treden, mogelijk onder lei van den Berlijnschen afgev digde Max Fechner. In omgeving van dr. Schumai werd evenwel verzekerd, de SPD haar houding tej over een eventueele nle party in de Oostelijke zeer voorzichtig zal bep: De leiding der SED verkil de, dat geruchten over een handen 2rjnde politieke ontv keling in het Oosten, die een splitsing der SED neerkomen, fantastisch en komen ongegrond zijn, Huwelijksrecord in Amerika. Het jaar 1946 heeft de Ver. Staten het hoog terecord van alle tijden op het gebied van huwe lijken gebracht. In de eerste zes maanden van het jaar zijn 1.165,175 huwelijksacten uitgereikt en met het aantal nog ongetelde acten uit het tweede halfjaar zal een veel hooger cijfer wor den bereikt, dan in 1920, het eerste Vredesjaar na de vorige oorlog. Zeeuwsche Schaakrubriek. Redacteur: M. C. VERBURG, Dampoortstraat 1, M'burg. Er zijn twee soorten schaak- fouten. Zulke, die wijzen op een tekort aan schaakcapaci teiten. Deze worden gemaakt door beginners en grootmees ters. wie schiet niet tekort in dit onuitputtelijke. steek spel? maar zyn evenredig aan onze spelvermogens. Daarenboven zijn er fouten, die door allen even erg wor den gemaakt en wel als we worden getroffen door schaak blindheid. Als het ware dreven door een duistere macht (lichtzinnigheid?) con centreert men zich op slechts enkele velden. En dan pakken zich elders geen wolken sa men, maar plenst een stort bui uit heldere hemel. Hier onder een merkwaardig staal tje Uit de match Philips— Middelburg (91). Als zwart op het puilt staat te capl- tuleeren schuift zich voor wit's oog dc „blinde vlek" enop briljante wtfze vindt Wit de eenige, verborgen zet, die voor hem verliest. Zoo verging het Middelburg Zon dag j.l. aan drie borden. Wit: K Maartense, M'burg. Zwart: dr. J. L. Meyering (Philips W.) FRANSCHE VERDEDIGING. 1. e2e4 e7—e6: 2. <J2— d4 d7d5; 3. e4e5, de door- schuif-variant, die wit aan- valskansen geeft maar zwart de gelegenheid h'et centrum te bestoken 3. c7c6; 4. c2c3 DdSb6; 5. Pgl—f3 Pb8c6; 6. Lfl—fi2 Lc8—d7. Minder sterk. Beter is Pge7 om de witte d-plon nogmaals aan te vallen. Er volgt dan 7. b3 cd4: 8. cd4:, Pf5; 9. Lb2 Lb4jNa de tekstzet krijgt wit de gelegenheid zijn koning in veiligheid te breflgen. 7 0—0 Tc8; 8. a2—a3. dekt veld b4 ook na zwart's vol gende zet; 8c5Xd4. Met c4 en Pa5 kon zwart de stel ling gesloten houden met kan sen op de dame-vleugel; 9. c3Xd4 Pg8—e7: 10. b2—b4! Door zwart's 8sté zet wint wit nu veel terrein; 10 Pe7 f5; 11. Lel—b2 Lf8e712. g2g4! Hier liggen de kan sen van wit. De damevleugel wordt vastgelegd. 12 Pf5h413. Pf3Xh4 Le7X h4; 14. Kgl—g2! Uit de dia gonaal van de zwarte dame en op naar f2f4; 14 a7—a5; 15. b4—b5! Pc6—e7; 16. Pblc3 f7—f5; 17. Pc3— a4 Db6a718. b5—b0 Da7— a8; 19. Pa4c5; g7—g6?: 20. Ddl—d2 Pe7—g8; 21. g4Xf5 g6Xf5; 22 Pc5Xd7 Ke8X d7; 23. Le2—b5t Kd7—d8; 24. Talcl! Hiermee krijgt wit altijd de c-ltjn; 24Pg8 e7; 25. TclXc8 Pe7Xc8; 26. L)d2h6! Th8—g8t; 27. Kgl— hl Pc8Xb6. Z'--art ziet geen uitweg meer; 28. Dh5Xh4 Kd8c8; 29. Dh4Xh7 Tg8— d8; 30 Tflclt Kc8—b8; 31 Tcl-c7. Direct won 31 Dc7t Ka7; 32. Tc6ü Pc4; 33 Ta6 mat; 31Pb6—c4; 32. Lb2—cl a5a4. Er is niets anders: 33. Lb5Xc4 d5Xc4; 34. Tc7Xc4?? Ongelooflijk In een nog altHj gewonnen stelling wordt wit met schaak blindheid geslagen De rest ls niet leuk meer; 34b7 b5 en na eenige zetten kon wit opgeven! Zulke, gelukkig weinig fre quente „magische" blunders werpen geen smet op een par tij en niemand beschouwt hen als een zwakke stee. Blunders, die moed geven. Radio-programma's ZONDAG 20 JAN. HILVERSUM 8 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9'.30 Nieuws; 9.45 Koor met orkest en or gel; 10 Kerkdienst; 1 Nieuws; 2 Huisconcert; 4.25 Gram,; 4.30 Ziekenlof; 5 Prot. kerk dienst; 6.30 Voor de Ned. strijdkrachten; 7.15 Lezing; 8 Actualiteiten; 8.15 Orkest o.l.v Dolf van der Linden; 9.45 Kwartetin G-dur, Haydn; 10.35 Mozart-progr.; 11.C5 ^ansork.; 11.30 Gram. HILVERSUM II. 8 Nieuws: 8.30 Voor het platteland; 8.45 Zondagmorgenr-~lodieën; 9.15 Lezing; 9.30 Men vraagt... en wij draaien; 10.30 Prot. kerkdienst; 12 Orkest; 1 Nieuws; 1.50 De spoorwegen spreken; 2.05 Boekenhalfuur; 2.30 Conc. Philh. orkest; 4.40 Sportflitsen; 5.30 Avonturen van Oome Keesje; 6 Nieuws; 6.30 Omroepork.; 8 Nieuws; 8.15 Opera „Mignon; 10.20 The Romancers", Gerard v. Krevelen; 11 Nieuws. MAANDAG 20 JAN HILV. I. 7 en 8 Nieuws; 8.15 Gew. muziek; 8.30 Gram.; .15 Voor jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.35 Gram.; j.1.45 Familie berichten uit Indonesië; 1 Nieuws; 2 Lezing; 3.30 Conc,; 4 Bijbellezing; 5.45 Rijk over zee; 6 Grani. 6.15 Sport; 6.30 voor de Nederl. strijdkrach ten; 7.15 Tsjechisch Philharm. orkest; 8 Nieuws; 8.08 Ster avond In het Concertgeb te Amsterdam9.30 Gram.; 10 Nieuws; 10.45 Avondoverden- kine: l1 -ïrtuoiinata; 11.40 rram. HILV. II. 7 en 8 Nieuws; 8.45 Ochtendcóncert; 9.15 Mor genwijding; 9.50 Arbeidsvita minen; 10.30 Voor de vrouw; 11.15 Gram.: 12 Concert; 1 Nl3uws: 1.15 Zang; 1.50 Or gel; 4.30 Piano; 5.30 Musette- ork.; 6 Nieuws; 7 En nu naar bed; 7.15 Dansork.; 7.45 Le zing; 8 Nieuws; 9.20 Ho..-spel; 10 Kamermuziek; 10.35 Piano; 11 Nieu 11/ 17.05. De maan komt op om 7.47 en gaat onder om 14.58. HOOG- EN LAAG WATER. Zondag is het hoog water om 0.08 en 12,27 en wel 1,49 m. en 1.51 m. N.A.P. Laag water om 6,28 en 18,55 en wel 1,71 m en 179 N.A.P. Maandag is het hoog water om 0.53 en 13,13 en wel 1,59 m. en 1.65 'm. 4- N.A.P. Laag water om 7,22 en 19,35 en wel 1,87 m. en 1,86 m. N.A.P. - heenvaartherichten Aangekomen te Vlissingen op de 24e m.s. Terneuzen v. Ant werpen, Deurswolde v. Brussel. Op de 15e N.G.N.R. 25—26 met de lichter Nafta v. Duinkerken, de Zwerver uit zee, Atlantic v. Antwerpen, de Coeta en de Fortuna v. Antwerpen. Gepass. n. Antwerpen op de 14e: Egmond, v. Southampton, Rijnstroom v. R'dam, Walenburg v. zee. Op de 15e: Kerkplein v. Tanger, Weltevreden v. Lon den, Aagtekerk v. R'dam, Glas haven v. R'dam, Cascade v. R'dam, Keijzersgracht v. R'dam. Gepasseerd v. Antwerpen Biervliet n. Goole. -,ü pubiicaties Weerbericht WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, overgeno men van Radio Nederland, gel dig tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking, droog weer. Geleidlijk naar het Wes ten afnmende wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN. Zondag komt denzon on om 8.39 en gaat onder om 17.03. De maan komt op om 6.49 en gaat onder om 14.13. Maandag komt de zon op om 8.38 en gaat onder om, D1STRIBUTIEDIENST GOES. UITREIKING SCHOEN ENBONNEN. De uitreiking van schoenen' bonnen aan hen, wier nummer van de Tweede Distributie stamkaart als laatste cijfer 5 (vijf) draagt en aan degenen, wier TDnummer eindigt op één der cijfers 0 t.m. 4 of 6 t.m. 9 en die nog niet in de gelegen heid zijp geweest hierop een schoenènbon te ontvangen en in Jan. 1945 of later geen bon voor gewone Amerik. of be roepsschoenen hebben ontvan gen en overigens aan alle gel dende voorschriften voldoen, alsmedeaan de kindeven. die zijn geboren in de maand Jan van een der jaren 1932' t.m. 1946 en een inlegvel GC, GD of GE bezitten, zal plaats hebben op de navolgende da gen, volgens- nummering van de stamkaart van het gezins hoofd en wel: 20 Jan. v.m. TDnummers 1 —700, n.m. 701—1500; 21 Jan. v.m. TDnummers 1501—3000 n.m. 3001—4500; 22 Jan. v.m. TDnummers 4501—6000 n.m. 6001--7500; 23 Jan. v.m. TDnummers 7501—9500, n.m. 9501 cn hoo ger, telkens van 912 en van 13.30—16.30 uur. Mede te brengen: de tweede FEUILLETON. in een oud hart door Udo van Ëwoudj 88 „Doet me hier altijd aan In dia denken", wendde meneer de Bock zich tot tante Door, aan wier zijde hij had plaats geno men „Datzelfde ongedwongen vroolijke gedoe als op de Soos in Medan. Alles in 't wit en bijna dezelfde temperatuur. Al leen de bediening valt wat uit de toon. Die moest aan een paar djongos zijn toevertrouwd. Heerlijk, die jeugd, juffrouw van Evcrdingen, vindt u niet? Een mensch voelt cr zich weer jong bij worden!" Tante Door knikte glim lachend, probeerde ongevoelig te blijven voor de plotseling weer losünverende muziek, die op een podium vink boven haar hoofd troonde en riep: „Ja voor de kinderen is het hier een do rado. 'Wat mij betreft ik pre fereer de stilte van liet water". Jhr. de B'oclc boog zich naar haar over. „Ik ook!" vertrouw de hij haar, onverstaanbaar voor de anderen, toe. „Maar wij, ouderen, moeten op z'n tijd ook wat voor dc jeugd over hebben! De jeugd komt het toe Laten wc dus het offer zoo blijmoedig moglijk brengen en vooral niet vergeten dat we zelf ook eens jong zijn geweest!" „Natuurlijk I Zoo'n offer vind ik het ook werkelijk niet", haast te tante Door zich hem gerust te stellen. Er werd gedanst. Een jonge man met een prettig, open ge zicht, trad op Thea toe; een andere, met vuurrood haar cn een gezicht vol zomersproeten, boog voor Gonnie. Tine nam den nieuwen kennis critisch af wijzend op: een onmogelijk lec- lijke jongn niets voor haar jongste dochter. Jhr. de Bock vroeg, of tante Doof, hem als oude man, de eer wilde aandoen van 'n dans je, maar tante Door antwoordde lachend, dat 7.Liï zich aan een dergelijk experiment niet meer waagde. Bij Tine vond zijn ver zoek een beter onthaal, De grij ze zestiger bleek nog uitstekend te kunnen dansen, hetgeen hem eén compliment van Tine be zorgde, die zelf Terpsichore weinig eer aandeed. „Jong geleerd, oud gedaan, mevrouwtje", zei de Bock, in antwoord op haar tevreden-- heidsbetuiging, die liern zicht baar genoegen deed, „Ik was zes jaar, toen mijn ouders mij voor het eerst naar een dans instituut stuurden u weet wel zoo'n instelling, waar al die stijve kindertjes van toen door een deftigen meneer, waar je bang van was en die er uitzag als een Spannsche Grande, de wals, de mazurka en dc quadrille lancier werd bijgebracht. Toch ben ik er de oude lui altijd dankbaar voor geweest, want in Indië wordt veel gedanst en ik heb het altijd een buitenge woon genoegen gevonden. En bovendien: wat een voorrechten heeft iemand, die danst! Welke man van bijkans zestig jaren is anders nog het geluk Bescho ren met een charmante, jonge vrouw als u door een zaal te mogen zweven?!" Tine bloosde van voldoening, maar meende nochtans haar partner een kwasi bestraffende blik te moeten toewerpen. „Foei, u bent een charmeur, meneer de Bock!" „Maar mevrouwtje!" De oude heer lachte, dat al zijn nog gave hagelwitte tanden zichtbaar wer den. „En dat tegen een man van mijn leeftijd!" „Ach kom, u ziet er nog niet oud uit!." zei Tine. „En een vrouw is 200 oud als zij er Uitziet!" vulde meneer de Bock aan. „Wat dat betreft, zou ik veer tig en u twintig kunnen zijn!" Thea danste voorbij aan de arm van haar zeiler en gaf haar moeder een knipoogje. „Daar gaat de bijna eenen twintigjarige dochter van de twintigjarige moeder", zei Tine en het klonk werkelijk ceriigs- zins spijtig. „U rekent .teveel met jaren, mevrouwtje", wees meneer de Bock haar terecht. „Op liet hart komt het aan! Wanneer ik mij zelf dagelijks voorhield, dat ik •binnenkort het zesde kruisje no teer, zou ik me waarschijnlijk der dagen zat gaan voelen en naar opneming in een tehuis voor ouden van dagen gaan verlangen. Maar nu ik dat niet doe blaak ik nog van levenslust en hoop ik binnenkort weer als jongen kerel aan de slag te gaan". Tine spitste haar ooren. Bas had immers, gezegd, dat hij wel eens graag zou willen weten, wat hun nieuwe kennis dacht te gaan ondernemen. Dit bleek haar een gunstige gelegenheid om onopvallend eens te infor- meeren. „Ach ja", zei ze geïnteres seerd, „dar sprak u vanmiddag ook al van. Wat denkt u dan te gaan doen?" „Weer in de rubber, mevrouw tje, in de rubber! Als je een maal de latex geroken hebt, laat het je niet meer los..." „Maar u kunt toch in de Sche- veningsclie boschjes ot aan de Wassenaarsche Slag geen rub berplantage gaan exploiteercn?" lachte Tinc. „Dat niet, nee. Maar de rub ber biedt meerdere mogelijkhe den. Wij hebben weliswaar de paar rubberfabrieken in ons land, maar merkwaardigerwijze zijn er nog tal van gummi-arti kelen, die geïmporteerd moeten worden, omdat men hier de fa bricage niet ter hand durft te nemen. Denkt u maar eens aan de tennisballen! Slazinger en Dunlop zijn op dit gebied de eenige bekende ondernemingen Engelsch fabrikaat. Waarom zouden wij in ons land niet een tennisbal kunnen vervaardigen, dit? minstens even goed en waar we de grondstoffen toch uit onze eigen koloniën kunnen betrekken goadkooper is dan het Britsche product? Wanneer men zich daarop specialiseert, ligt een groot deel van Europa en de rest van de wereld voor ons open als afzetgebied". „Tja, ik weet dat niet zoo' bekende Tine openhartig, „maar 't lijkt me bijzonder interessant. M'n man heeft meer verstand van dié dingen. Ik denk, dat u bij hem een deskundiger gehoor zult vinden". „U hebt gelijk, mevrouwtje laten we ons het genoegen van een gezellige avond niet laten bederven door over zaken te spreken. Mannen ik zei 't im mers al eerder zijn nu een maal egoïsten. Dat, wat ons zelf "t meest beroert..." „Maar ik heb er immers naar gevraagd!" protesteerde Tine. „U hebt u dus in dit geval heusch niets te verwijten!" Het werd inderdaad een ge noeglijke avond, want jhr. de Bock van Raalte liet het niet bij een uurtje, waarop hij aan vankelijk zijn deelneming aan het samenzijn had bepaald. Hij danste nog ettelijke malen met Tine, werd zelf, tot zijn blijde verrassing, zoowel door Thea als Gonnie ten dans gevraagd, tenslotte slaagde hij ef zelfs in ook tante Door tot een ouder- wetsche wals op de maat van Strauss' onsterfelijke muziek te bewegen. De eenigen, die zich lichtelijk verveelden, waren mr. Bastiaan, die het dansen met z'n vrouw slechts een matig ge noegen vond en de jeugdige Jan Willem, die nog wat te jong was om dit alles naar waarde te kunnen genieten, maar ten slotte werd toch ook voor hen beiden de avond nog goed ge maakt, want nadat hij zich moe gedanst en eenige flesschen wijn had laten aanrukken om de kennismaking te vieren, ont hulde jhr. de Bock op instigatie van Tine nog een en ander met betrekking tot zijn toekomst plannen, waarop zich tusschen de beide oudere heeren een zeer geanimeerd gesprek ont wikkelde en voor Jan Willem verscheen als redder in de nood liet rad van avontuur. (Wordt vervolgd). distributiestamkaart c.q. nood tweede distributiestamkaart en het bij de TD behoorende in legvel. HERPLAATSING. DISTRIBUTIEDIENST 's II. ARENDSKERKE. INLEVERING BONNEN DOOR TEXTIEL- EN BRANDSTOFHANDE LAREN ENZ. In verband met de gelijkma tige verdeeling van de inleve ring van bonnen door detail listen, zullen verschillende handelaren slechts éénmaal in de veertien dagen kunnen in leveren. Voor brandstofhandelaren wordt als 1ste week de week van 1925 Jan. vastgesteld, terwijl de textielhandelaren en handelaren in serviesgoed en keukengerei in de week van 26 Jan.1 Febr. kunnen inle veren en zoo afwisselend ver der De petroleumhandeiaren kunnen elke week hun bonnen inleveren. DISTRIBUTIEDIENST KRABBENDIJKE. AFHALEN SCHOENEN- BONNEN. Personen, wier T.D.-nummer eindigt op 5, kunnen, voorzoo- ver ze na 1 Jan. 1945 nog geen bon voor gewone of be roepsschoenen ontvingen, een bon afhalen te Kruiningen op 20 Jan. van 9.3012 en 1.30 3 uur; te Waarde op 23 Jan. van 9.3011.30 uur; te Riband-Bath op 23 Jan. van 24 uur; te Yeroeke op 24 Jan. van 9.3012 en 13 uur; te Hansweert op 25 Jan. van 9.30—11.30 uur; te Krab- bendijke van'20—25 Jan., iede re morgen van 9 tot 12 jaar; ook personen, wier •TD-nu'm- mer reeds eerder werd aan gewezen, kunnen, indien na 1 fan. 1945 geen bon werd ont vangen, alsnog geholpen wor den. Kinderen beneden 10 maanden ontvangen geen bon. Kinderen, die in Jan. 10 maan den oud worden, kunnen een bon ontvangen, ongeacht hun TD-nummer. Bovendien kun nen kinderen geboren in 1933 of later, die in de maand Jan. jarig zijn, een extra-bon ont vangen Deze laatste kinde ren hebben geen keuze, doch kunnen alleen een bon voor eigen gebruik ontvangen. TD en inlegvel meebrengen. UITREIKING SCHOEN ENBONNEN De directeur van de distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat inwoners van ds gemeenten Middelburg of St. Laurens, wier stamkaartnum mer op het cijfer 5 (vijf) ein digt en die na 31 Dec. 1944 geen bon voor gewone, be- rpeps- of Amerik. schoenen ontvingen, op onderstaande dagen, tegen overlegging van hun stamkaart met Dij'oehoo- rend inlegvel, bij de a,fd. Cen trale Kas van het kantoor Zuidsingel, lokaal 4. loket 2, een schoenenbon naar keuze kunnen afhalen. 20 Jan.: letters A, B; 21 Jan.: letters C t.m. E: 22 Jan.: letters F t.m. H; 23 Jan.: letters I t.m. IC; 24 Jan.: letters L t.m. N; 25 Jan.: letters O t.m. Q; 27 Jan.: letters R t.m. T; 28 Jan.: letters U t.m. W; 29 Jan. letters R t.m. Z. Tevens kan op dezelfde da gen cn aan hetzelfde loket, voor kinderen geboren ln de maand Jan. van de jaren 1932 t.m. 1946 een schoenenbon naar de soort en volgens de leeftijd van betrokkene in ont. vangst worden genomen onder overlegging van stamkaart met inlegvel. De ingezetenen van de tot de kring- Middelburg behoo rende dorpen kunnen zich hier voor tot uiterlijk 31 Jan. a.s. wenden tot het agentschap van hun gemeente op de da gen en uren dat de reizende ambtenaren aanwezig zijn. SCHOENENBONNEN. De distributiedienst kring Vlissingen maakt bekend, dat de uitreiking van schoenen- bonnen aan personen, wier stamkaartnummer eindigt op een 5, voor de inwoners der gemeenten: Blggekerke, Ha vendorp (Vlissingen), Koude- kerke Meliskerke, Ritthem, Souburg, Vlissingen, Westka- pelle en Zoutelande zal ge schieden op: 20 Jan: Koudekerke van 9 12 en 24 uur; 20 Jan.: O.- en W.-Souburg van 912 en 24 uur; 21 Jan.: Blggekerke van 1.30—4 uur; 21 Jan.: Havendorp van 9 12 en 24 uur; 21 Jan.: Meliskerke van 9 12 uur; 22 Jan.: Zoutelande van 9 12 uur; 23 Jan Westkapelle van 9 12 en 24 uur; 23 Jan.: Ritthem van 912 uur; 22 Jan.: Vlissingen van 9 12 en 24 uur letters A t.m. H, loket 4; Jan.: Vlissingen van 9- 12 en 24 uur letters I t.m. loket 4; 24 Jan.: Vlissingen van 9 12 en 24 .uur, letters Q t.m. Z, loket 4. Gelijktijdig zullen met deze uitreiking kinderen, die gebo ren zijn in de maand Jan. van een der jaren 1932 t.m. 1946 en een inlegvel GC. GD of GE bezitten, in het bézit worden gesteld van een schoenenbon. Schoenenbonnen worden uit gereikt aan personen, die sinds 1 Jan. 1945 geen schoenenbon voor gewone schoenen hebben ontvangen, werkschoenen uit gezonderd. AANVRAGEN RIJWIELEN. De distributiedienst kring Vlissingen maakt bekend, dat bedrijven mqt minder dan 50 arbeiders, welke voor de we deropbouw werken, In dc gele genheid worden gesteld aan vragen ln te dienen voor een Fransch of Tsjechisch rijwiel. Aanvraagformulieren hiertoe kunnen worden afgehaald en worden ingeleverd tot uiterlijk 24 Jan. ten kantore Brou- wenaarstraat 4. loket 5, en bij de agentschappen. De bond van Oostenryk- sche krantendirecteuren heeft gedreigd het uitgeven van kranten met ingang van Dins dag a.s, stop te zetten, tenzij de papiertoewijzing zal worden vergroot. krijgen nieuw materiaal Nederlandsch fabrikaat. Naar wij vernemen zal er, bij de uitwerking van de reeds bestaande plannen betreffende dc opbouw van een gemoderni seerd spoorwegbedrijf met een intensief reizigersvervoer, der nieuwe leiding tevens groote belangstelling uitgaan naar het goederenvervoeren zal alles worden gedaan om bij.de gemo derniseerde spoorwegen der toekomst ook in liet goederen vervoer de service zoo hoog mogelijk op te voeren. Opnieuw werd verzekerd, dat cr bij de uitwerking der plannen steeds naar gestreefd zal worden een bedrijf op te bouwen, dat zich zelf zal kunnen bedruipen en dat een en ander niet ten koste zal gaan van andere belangen, zoo als hier en daar wel eens ge vreesd wordt. Wat het materiaal betreft, zal het oude rollend materiaal, waarin een zeer grooe verschei denheid bestaat, geleidelijk wor den vervangen door nieuw van groote uniformiteit. In Amerika zijn bussen be steld, die nu beginnen binnen te komen, maar vooral de bin- nenlandsche industrie zal een groot aandeel hebben in de le veranties. Van een meer dan driehonderd wagenbakken omvattende be stelling, verdeeld in 2- en 4- wagentrerrtstellen van nieuwe bestroomlijnde electrische rij tuigen, zal a.s. September hei- eerste gedeelte binnenkomen. De groote aantallen binnen kort gereed komende autobus sen zullen op de trajecten, wel ke 1111 nog niet voldoende door het railverkeer kunnen worden bediend, het tekort aan zitplaat sen helpen verminderen en ver der bestemd zijn voor de doch termaatschappijen, die ook op uitbreiding van hun diensten zit ten te wachten. De op- en herbouw van de doch ook de noodzakelijke ver- vele vernielde stations vormt een groote factor in het geheel, nieuwingen aan de bestaande stations hebben de grootste aandacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9