Zestien dooden Herstel bij munitie-explosie der rivierovergangen UIT DE PROVINCIE Walcheren LAATSTE NIEUWS Een fotograaf op gladde paden GROOTE RAMP TEISTERDE MUIDEN. Zelfs in Hilversum en Amersfoort sprongen vele ruiten, Krater 50 meter breed. Op het terrein van de Spring stoffenfabriek „Ds Krijgsman" te Muiden heeft zich Vrijdag middag een ernstige ramp voorgedaan. B\J het lossen van een la ding munitie is waarschijnlijk een granaat gevallen en ont ploft. Door deze ontploffing vlogen drie geladen vracht auto's met munitie de lucht in, terwijl ook een in de na- byheid gelegen munitie-opslag plaats explodeerde. Tot nu toe z\jn er 16 dooden te betreuren, 2 fabrieksarbei ders en 14 militairen. De ontploffing was zeer hevig. Enkele soldaten werden door de luchtdruk de grond ingeslagen en moesten later worden uitgegraven. Anderen werden meters ver. weggeslin gerd en enkelen kwamen zelfs over de Muider Trekvaart te recht. De .vaart wordt thans afgedregd naar mogelijke an. dere slachtoffers De krater, welke door de explosie werd geslagen heeft een breedte van 50 meter. geweldige explosie ruiten ver nield. De totale schade wordt reeds nu op eenige tonnen geraamd. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- Holland heeft zich onmiddel lijk na de explosie, die tot in Utrecht en Amersfoort kon worden gehoord, naar de jlaats van de ramp begeven, eneinde zich persoönltfk van de feiten op de hoogte te stellen. Dit is de derde ontploffing de springstoffabriek, die Muiden teisterde. De beide vo rige hadden plaats in 1883 en 1923. BRUGGEN-REPARATIE EISCHT 3 JAAR 24 K.M. GEREED! VERWOESTINGEN MUIDEN. IN Het stadje Muiden heeft enorme schade opgeloopen. Er is geen huis of het heeft glasschade en van verschil lende huizen werden de daken afgerukt. Vrywel alle deuren zün ontzet en vele plafonds z-ijn naar heneden gestort. Ook onder de burgerbevolking heb ben velen min of meer ernsti ge verwondingen opgeloopen. Tot in Hilversum en in Amersfoort werden door deze PRINSES MARGRIET VERJAART. Zondag viert Prinses Margriet, nog de jongste telg van het Kroonprin selijk paar, haar vierde verjaardag, de tweede in eigen land. Zij is de eeni ge van ons Koninklijk Huis, die in ballingschap werd geboren en wie zich nog herinneren kan, hoe op de avond van 19 Ja nuari 1943 het nieuws door de clandestiene luid sprekers rolde en stad en land in een oogwenk be reikte, zal deze verjaar dag van onze jongste prinses, die ons in de donkere nacht der bezet ting onze verbondenheid met het Oranjehuis zoo diep deed voelen, in blij heid herdenken. Kunstzijde viert feest. Op 20 Januari a.s. zal het een kwart eeuw geleden zijn. dat in de fabriek van de Algemeene Kunstzijde Unie te Ede de eerste verkoopbare draad gesponnen werd. Arnhem, dat de eerste Nederlandsche fabriek van deze wereldindustrie binnen zijn grenzen zag verrijzen, was op die weg voorgegaan. Daar werd reeds op 10 Juni 1913 de eerste facniur van afgeleverde zijde verzonden, een feit dat in 1938 werd herdacht. Thans zal Ede het zilveren jubileum van de kunstzijde of om de nieuwe naam te ge bruiken van de rayon vieren. Rappe handen zijn reeds gerui- men tijd bezig het voorgevel fragment met de groote toe gangspoort feestelijk aan te kleeden. Kleurige lichtzuilen zul len aan het enorme fabrieks complex des avonds de noodige luister verlecnen. Financiering van nieuwbouw De minister van oorlog heeft een orgaan In het leven ge roepen voor de selectie van vrouwelijke vrijwilligers, die tot de koninklijke landmacht behooren en voor uitzending naar Indië in aanmerking ko men. Er bestaat in Indië aan de ze vrouwelijke vrijwilligers een dringende behoefte, niet alleen voor het verrichten van de om vangrijke administratieve werkzaamheden bij de leger leiding. maar ook voor ver schillende sociale taken ten behoeve van de strijdkrachten. Het meest klemmend is de behoefte aan verpleegsters bij de militaire geneeskundige dienst. In verband met de physie- ke en meer nog de moreele gevaren, welke niet mogen worden miskend, zal de uit zending naar de overzeesche gebiedsdeelen niet doeltreffen- de waarborgen worden om ringd. GENERAAL SPOOR. De Indische legercommandant It. generaal S. H. Spoor is Donderdagnacht om 2 uur pi. tijd per vliegtuig uit Batavia naar Nederland vertrokken. CHRIST. H.B.S. TE BATAVIA. Naar het „Dagblad" meldt zal de christelijke H.B.S. te Batavia heropend worden met Ingang van het nieuwe cursua- -jaar, dat 10 Maart a.s. aan vangt, Comité voor Ver. Staten van Europa. In Engeland is o.l.v- Chur chill een comité opgericht voor de Vereenigde Staten van Europa. Een zoodanige statenbond wordt de beste verdediging te gen een bedreiging van de we reldvrede genoemd Lid van het comité Is o a. de bekende prof. Murray. De vroegere Grleksche minister van buitenlandsuhe zaken Sofianopoelo3, neeft te New York verklaard, dat slechts een coalltleregeering van alle partijen, met Inbegrip van de communisten, in staat is Griekenlands blnnenlandsche moeilijkheden op te lossen. (Van onzen specialen verslaggever). „Over drie jaar kunnen alle groote rivierovergangen her steld zijn. Katersveer komt nog dit jaar gereed en met Vianen, Hedel, Keizersveer, Deventer en Tholen is of wordt althans dit jaar een begin gemaakt. Negen duizend ton staal, bestemd voor herstel van bruggen, is al in Nederland aangekomen, d. i. voldoende voor 2 of 3 groote bruggen. Er is derhalve veel meer noodig en van de vraa; of alles op tijd aankomt wie weet hoeveel stakingen en an dere gebeurtenissen nog rem mend zullen werken! hangt het af of het herstelprograin in derdaad binnen de genoemde termijn gereed zal zijn". Zoo vertelt ons dr. ir. W. J. H Harmsen, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, doctor ho noris causa sinds eenige dagerf. Stille werker. Wij zitten tegenover den jon gen doctor, die in jaren zoo jong niet meer is; een 61-er met grijzende slapen, maar des ondanks jong genoeg om de in druk te wekken van een ener gieken leider, die gewend is de dingen groot te zien en groot te doen. Dit is zijn verdienste. Het groote publiek kent hem niet, want al timmert hij in de letterlijke zin aan de weg, hij is een man achter de schermen, een stille werker, die evenwel de hulde van het geheele Ne derlandsche volk verdient. De Technische Hoogeschoo! te Delft heeft dat begrepen en die hulde uitgedrukt in een eeredoc toraat. Een viervoudig eeredoc- Laschstayenfabriek van Philips naar Utrecht. De laschstavenfabriek van Philips te Eindhoven zal wor den verplaatst naar Utrecht en daar worden gevestigd in het bestaande gebouw van de ME AF. Gedurende de oorlog was deze panden gevestigd de met Duitsch kapitaal werkende N.V. machinerieën- en appara tenfabrieken. Ned. reddingboot aangespoeld. De Engelsche kustwacht heeft gemeld, dat bij Hastings een legerreddingboot is aan gespoeld De boot schijnt van Nederlandsche nationaliteit te zijn en was in het midden lek en zag er nog vrij nieuw uit. Vliegtuig van generaal Spoor maakt noodlanding. Een groot aantal autoritei ten, onder wie minister Jonk man, heeft Vrijdagavond op het vliegveld Valkenburg ver. geefsch staan wachten op de aankomst van de Mitchell - bommenwerper, die generaal Spoor naar Holland zou bren gen- Later op de avond werd be- kend gemaakt, dat het vlieg tuig een noodlanding had moe ten maken op het strand bg Basra in Irak. Geen der inzit tenden werd gewond. Het toe stel is inmiddels door gevlogen naar Cairo en zal daar worden gereviseerd. Het is niet be. kend, wanneer generaal Spoor in Nederland zal arriveeren. AMERIKA VOND GEEN STEUN IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Geen der gedelegeerden ln de Veiligheidsraad hééft Ame. rika gesteund bij zijn aandrin gen om eerst het plan Baruch te bespreken en eerst daarna het Russische voorstel. Van alle kanten nam men stelling tegen Amerika en steunde men een bemiddelings voorstel van Frankrijk. De Ver. Staten hebben thans uitstel gevraagd van do zit tingen van de Veiligheidsraad tot 9 Fèbruari n.ö., om de nieuwe gedelegeerden gele genheid te geven zich ln te werken. toraat, dat in hoofdzaak eer brengt aan de scheppers van het moderne Nederlandsche ver keer: A. Plesman, die met zijn K.L.M. Nederland opvoerde tot de derde luchtvaartmogendheid ter wereld, ir. W. Hupkes, die de leiding had bij de moderni seering van de Ned. Spoorwe gen. Voorts ir. D. P. Ross van Lennep van de Staatsmijnen, niet direct een verkeersman, al staat de ontwikkeling van het verkeer dan ook niet los van de opvoering der kolenproductie. En dan ir. W. J. H. Harmsen, die zijn eeredoctoraat niet zoo zeer te danken heeft aan zijn tegenwoordige functie, maar aan zijn vorige: die van hoofd ingenieur-directeur van de Di- retie Bruggen. Wat gedaan wordt. Veertien jaar lang. van 1928 tot 1942, heeft dr. Harmsen dit bureau geleid en in die periode zijn de belangrijkste rivierover gangen tot stand gekomen: Kei zersveer, Zaltbommel, Arnhem, Nijmegen, Vianen, Hedel, Moer dijk, Dordrecht, Hendrik Ido Ambacht. Deventer. Tien groote bruggen, die bij elkaar 50 60 millioen gulden hebben gekost goedkoop, vergeleken bij het buitenland en eenige-Honder den kleihe. „Hoeveel in totaal?" vragen wij. Ik weet het werkelijk niet meer", zegt dr. Harmsen, „ik heb in het begin getracht er een lijstje van bij te houden, maar ik ben ergens blijven steken. Tij dens mijn eerepromotie heb ik gehoord, dat zij bij elkaar 24 kilometer lang zijn. Dat'wist ik ook niet. Die over de Twente kanalen en het Merwedekanaal hooren er ook nog bij". Alles kapot. HeJ meerendeel van de groote bruggen is in 1940 helaas ver nield. Tijdens de oorlog is een deel hersteld, maar bij de be vrijding zijn er weer opgebla zen. Overgebleven zijn Hendrik Ido Ambacht, Dordrecht, Zalt bommel (beschadigd) en Nijme gen (beschadigd). Alle andere zijn kapot. Een levenswerk is ten offer gevallen aan de oorlog; het levenswerk van dr. Harmsen, Maar het zal hersteld worden nog voor deze noeste werker rijks dienst zal verlaten. Dan, over vier jaar, zal deze man kunnen terugblikken op een welbestede loopbaan en op een werk, dat dank zij en ondanks hem geschiedenis heeft ge maakt. Tarief-overtreder geverbaliseerd. De kwestie van de te hooge loonen, die in Zeeuvvsche land bouwbedrijven tijdens de oogst en andere campagnes werden betaald, heeft, reeds geruimen tyd de aandacht van de prijs- contrölé. Thans ls weer een geval behandeld, dat betrek king heeft op te hooge prijzen, die berekend werden voor loon- dorschen en maaien, welke te hooge prijzen uiteraard weder verband houden met „zwarte" loonen voor het personeel. Te Bruinisse is proces-ver- Aal opgemaakt tegen den loondorscher en maaier F. v. d. B„ die voor maaien 100 boven de vastgestelde tarieven en voor dorschen 20 daar boven berekende. Hij verklaar de, dat hij niet op de hoogte was met de tarieven. Dit bleek later onjuist te zijn. want hij verklaarde, dat deze tarieven te laag' waren: zjj boden bij de huidige hooge loonen geen winstmogelijkheid. HET VLASONDERWIJS. Maandag 20 Januari a.s. te 19.45 uur zal de heer O. J. Aeneae Venema, assistent bij het Nederlandsche Vlasinstituut, over de beteekenis van het' vlasonderwijsspreken over de zender Hilversum I. Treilër aan de grond. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de treiler „Karei Doorman" voor de haven van Vllssingen aan de grond geloo- pen. Het schip had een loods aan boord en is toch buiten d vaargeul geraakt en daardoor aan de grond geloopen. Het schip is lek en wordt in het dok van de K.M. „de Schelde" leeggepompt en gerepareerd. De brug in Middelburg. Binnen afzienbare tijd, naar schatting een maand of drie. zal de Rijkswaterstaat te Mid delburg een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren leg gen. Deze brug zal ruim zestig meter van de tegenwoordige noodbrug komen te liggen en gedeeltelijk hefbrug zijn. De doorvaart zal ruim vijftien meter zijn, zoodat evenals vroe ger dan ook weer grootere schepen van en naar Vlissin- gen kunnen varen. Binnen een jaar hoopt men dan op de plaats van de tegen woordige noodbrug een defini tieve brug te kunnen leggen in Middelburg- De draaibrug bij Souburg is. zooals wij reeds meldden, ook op weg naar haar bestemming zoodat. over eenige maanden de Rijkswaterstaat bereikt za: hebben dat zoowel het rij- en voetverkeer over het kanaal als het scheepvaartverkeer door het kanaal weer overal onbe lemmerd kan geschieden. TUINTEEKENCURSUS. Woensdagavond werd in de Ambachtsschool te Middelburg de cursus voor aanleg en on derhoud van tuinen officieel geopend. De heer J, L. Verhagen, voorzitter van de Stichting „Nieuw Walcheren", heette in zijn openingswoord buiten het 20 tal cursisten en den leeraar, den heer Goudswaard, ook den burgemeester van Middelburg en enkele belangstellenden welkom. De heer Verhagen schetste het ontstaan van deze cursus. Hg hoopte, dat de cursisten in de toekomst, dank zij deze lessen, de aesthetische waar den zullen kennen welke tui nen aan het stadsbeeld geven De burgemeester van Mid delburg, jhr. Sandberg van Essenbiirg, daarna het woord nemend, prees zich gelukkig, dat deze cursus, op initiatief van „Nieuw Walcheren" ge organiseerd en dank zij den Rgkstuinbouwconsulent, ir. de Bakker, tot stand gekomen, in de avonduren te Middelburg wordt gehouden. Hij hoopte en vertrouwde, dat de leeraar, de heer Goudswaard uit Goes, die hij als een bekwaam man kent de cursisten liefde voor hun'toekomstig werk zal we ten bij te brengen. De heer Goudswaard, daar na de leiding aanvaardend van deze cursus, hield een boelend betoog aan de hand van me degebracht materiaal. Hg be handelde de artistieke plaat sing van heestersoorten, die door de kleur van het hout en de groei juist ln de win termaanden aah- de tuin een mooie aanblik geven FEESTAVOND R.V.I. Woensdagavond hield de ver- eeniging van personeel der Rijksverkeersinspectie te Mid delburg, Orvio", haar jaarlijk- sche feestavond. Voor de pau ze voerde men een geestig too- neelstuk, „Een spook .ver- schgnt", op, dat door éigen krachten geschreven is, terwijl enkele andere leden later op de avond een vlot cabaretpro gramma afwerkten. Een gezel lig bal besloot deze goed re- slaagde avond. Geslaagd te Den Haag voor het voorloopig diploma scheepswerktuigkunde. de neer P. Gilde te St. Laurens, leer ling van de machinlstenschool te Middelburg. Vlissingen JUBILEUM A. J. VAN D1ERENDONCK. 16 Januari herdacht de heer Alb. J. van Dierendonck de dag, dat hij 25 jaar werkzaam was als ambtenaar bij de Inkoopaf deling van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". De Chef der Inkoopafdeeling, Ir. R. V. van Itallie, sprak den heer van Dierendonck toe en betuigde hem zijn groote erken- telijkhei! voor de wijze, waarop hij gedurende een kwarteeuw zich aan zijn taak heeft gege ven. Een groot aantal vrienden kwam den jubilaris felicitee- ren. VERGADERING „ONZE VLOOT. De Koninklijke Nederland sche Vereeniging „Onze Vloot" belegt op Maandag 20 Januari ln het Concertgebouw te Vlis singen een vergadering, waar in de majoor der mariniers Koekebakker zal spreken over het leven van de mariniers in Soerabaja. Ook familieleden en verloofden van de mari niers zijn welkom. Predikbeurten Middelburg. Ver. van Vrgz. Herv.: 10 ds. Hanneman; Ev. Luth. kerk: 10 dhr. van Safc- ben; Geref. gem.: (kerk Se- geerstP.): 9, 2 en 6 ds. Verba gen; Geref, kerk, (Art. 31 K.O.): 2 en 7 ds. Veltman: Waalsche kerk: 11 ds. Biom- maert. VlissingenNed. Herv. kerk: St. Jacobskerk: 10 ds. Vis- beek 5 ds. Aalbers, Haven dorp' Cantine: ds. Don; En gelsche kerk: 9.30 kerk voor Jongeren; Evang Luth. kerk (en Doopsgezinde gem.): 10 Mej. Da. de Boer; Geref. kerk: 9.30 en 5 ds. Hindriks; Havendorp: 5 ds. v. d, Berg. Arnemuiden: Ned. Herv. kerk: 10 en 2 ds. Hooykaas; Geref. gem.: (In Ned. Herv. kerk): Zaterdag 7: ds. Verha gen. Oostkapelle-- Ned. Herv. kerk: 10 en 2,30 ds. Richard; Geref. gem.: 10 en 2,30 lees- dienst: Ger. kerk: 10 ds. Dee- nik. 2,30 dhr. de Jong. Westkapelle: Ned. Herv kerk: 9.30 en 2,30 ds. de Reus; Geref. kerk: 9,30 en 6,30 ds. Visser 2,30 leesdlenst; Geref. gem.: 11 en 4.30 Jeesdienst. Souburg: 10 en 2,30 ds. S kerboer. St. Laurens: Geref. gem.: 10 en 2.30 dhr. Lammers; Zoutelande: Ned. Herv. kerk: 9,30 ds. Oosthoek. 2 leesdienst: Meliskerke: 2 ds Oosthoek; Vrouwenpolder: Ned. Herv. gem.: ds. Valeton (H. A.1 Grijpskerke: Ned. Herv. kerk: 10 ds van Empel, 2.1" ds. van Loon. Kerknieuws GEREF. KERK. Beroepen tot predikant bij FILMS VAN DE WEEK Etectro-Middelburg. De avon turen van den 16den eeuwschen kaperkapitein Thorpe, die op zijn eigen wijze Engelands be rooide schatkist vulde, zijn in „De Zee-Havik" meesleepcnd verfilmd. Spannende, goed ge reconstrueerde zeeslagen, de- gengevechten, massaregie van Michael Curtiz, hofromantiek en temperamentvol spel van Errol Flynn, Brenda Marshal en Clau de Rains maken deze Warner- film tot een uitstekend amuse ment. waarvoor Hollywood kos ten noch moeite heeft gespaard. Schouwburg-Middelburg. Hoe wel Mariene Dietrich in de loop der jaren van „De blauwe en gel" tot het betere Wild West genre is afgedaald, weet zij den toeschouwer nog steeds te fas- cineeren. In de Universalfilm „De Spelbrekers", een emotio neel verhaal uit het gouddel versstadje Nome, bewijst zij an dermaal nog steeds een sublie me actrice te zijn. Naast haar ziet men Randolph Scott en John Wayne, "terwijl regisseur Ray Enright voor de bijrollen even eens over goede krachten be schikte. Vlissingen. Alhambra. De wild zang maakt carrière in een fris- sche zangfilm, waarin de op volgster van Deaiine Durbin Gloria Jean, niet alleen goed zingt, maar ook goed speelt. Haar familie zorgt voor de co- rnische noot, die de aantrekke lijkheid van deze film verhoogt. Walcheren 75 jaar eiland af Het is morgen 75 jaar geleden dat de weg door de Jacob-polder naar de Sloedam voor het publiek geopend werd, waardoor Walcheren officieel met Zuid-Beveland werd ver bonden. In de Middelburg- sche Courant van 19 Jan. 1872 lezen wij over dit be. langrijke feit het volgen de: „Aan de bestrating van de toegangsweg door de Jacob-polder naar de Sloe dam ls gistermiddag de laatste hand gelegd en be den ls die wee: voor het publiek verkeer openge steld. Men kan dus zeg-, gen dat het eiland Wal cheren heden heeft opge houden te bestaan. Wel was de verbinding met de vaste wal reeds eeni ge tijd geleden tot stand gekomen daar de dam door het Sloe, gelijk men weet reeds de 21ste De cember jl. voltooid is op geleverd, maar de com municatie was toch nog altijd uiterst gebrekkig en per rijtuig zelfs on mogelijk. Tans echter kan nien van Middelburg langs de harde weg het spoorwegstation te Goes bereiken, zonder een by ongunstig weder alles be halve aangenaam water tochtje te moeten maken of gevaar te loopen van ln de modder te blijven steken". Luxor. %issingen. In „Stolen life", een vóór-oorlogsche Ame- rikaansche film, welke thans in nieuwe copie opnieuw wordt uitgebracht, speelt de groote Elisabeth Bergner zoo knap een uiterst moeilijke dubbelrol, dat het voor hen, die werkelijk goe de filmkunst naar' waarde we ten te schatten, een onvergeef lijke fout zou zijn, indien zij verzuirpden dit te gaan zien. Maar niet alleen het sublieme spel van Bergner, maar ook dat van haar tegenspelers, van wie vaoral Michael Redgrave ge noemd moet worden, en eigen lijk elk detail van de film ver toont een bijna volmaakte be- heersching, waardoor een ge heel is ontstaan, dat tot het allerbeste wat de film ons te bieden heeft, gerekend mag worden. APOTHEKEN. Vanaf heden tot en met vol gende week Vrijdag- zijn des nachts en de geheele 'Zondag de volgende apotheken ge opend. Te Middelburg: apo theek van der Harst. Te Vlis singen: apotheek Engering en. te Goes: apotheek la Porte. de Geref. kerk te Serooskerke: ds. H. Boswijk te Elburg. EV. LUTH. GEMEENTE VAN MIDDELBURG-VLISSINGEN. Het vlot niet erg met de voor ziening in de predikantsvaca ture van de Ev. Luth. gemeente van Middelburg—Vlissingen. Na het vergeefsche beroep dat op ds. J. G. Bahniniiller werd uitgebracht hebben de kerkera den gepoogd om prof. dr. Ste- genga, rustend hoogleeraar te Amsterdam, als hulpprediker aan beide Zeeuwsche gemeen ten te verbinden. Maar ook dat liep op niets uit. Toen is gepro beerd dr. J. A. Steelwag als hulpprediker te krijgen, maar aangezien de synodale commis sie geen honderd, procent zeker heid geven kon dat aan deze benoeming ook sanctie zou wor den verleend, heeft dr. Steel wag het beroep naar Tiel aan genomen. De kerkeraden zullen nu opnieuw de gemeenschappe lijk te volgen gedragslijn onder oogen ,zien. TRIBUNAAL MIDDELBURG Nenni neemt ontslag. Ramadier kabinets formateur. De Fransche president Au- riol heeft den socialist Paul Ramadier opgedragen een re geering te vormen. Het is de bedoeling, dat Ra madier zyn regeering Dinsdag a.s. aan de assemblee voor stelt. Ramadier is een parlemen taire figuur met 20 jaren er varing. Hij is verscheidene ma len minister geweest, o.m. van voedselvoorziening in het ka binet van de Gaulle en van justitie ln het kabinet van Blum. Ramadier zal trachten een coalitie-regeering op bree- de basis te vormen. Hieraan zouden deelnemen communis ten, socialisten, MRP, radica len en gematigde rechtsche elementen. In politieke krin gen verluidt, dat Leon Blum misschien de positie van mi nister van staat zal aanvaar den. Byrnes teekent 4 vredes verdragen. Tijdens een speciale plechtig heid te Washington zal de af tredende minister van buiten- landsche zaken van Amerika James Byrnes, vier van de vijf vredesverdragen, nl. de verdra gen met Italië, Bulgarije, Hon garije en Roemenië, teekenen. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Pietro Nenni, heeft zijn ontslag inge diend. Het ontslag is door de Gasperi aanvaard. 28 Januari toelichting memorandum. De plaatsvervangers van de ministers van de groote vier hebben een wijziging in hun werkprogramma aangebracht. Als gevolg hiervan zal ons land niet a s. Dinsdag, maar eerst Dinsdag 28 Januari ge legenheid hebben zijn stand punt over de Duitsche kwestie kenbaar te maken. Beperking invoer van tabak. In verband met het feit, dat de zwarte handel wordt ge voed door de voor particulie ren bestaande mogelijkheid om een bepaalde hoeveelheid rook artikelen van elders in te voe ren. ziet do overheid zich ge noodzaakt deze invoer ingry. pend te beperken. Terugkeerende reizigers (on. der wie worden begrepen scneeps- en vliegtulgbeman- ningen) zullen met ingang van 1 Februari 1947 niet meer dan 200 sigaretten of 250'gram ge korven tabak per maand hier te lande mogen invoeren. Voor geschenkzendingen geldt de zelfde beperking. Voor zen dingen uit niet-Europeesche landen treedt deze regeling in werking met ingang van 1 Maart a.s. Evenwel zal in de bestaande regeling voor uit Nederlandsch Indië afkomstige gerepatrleer- den vooralsnog geen wijzlg%ig worden gebracht. In het nor male Internationale reisver keer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel 50 gram tabak of 50 sigaren zijn "vrij gesteld van de heffing 'van In voerrechten. Arrestant doodgeschoten. Een rechercheur van de Am- sterdamsche politie heeft een arrestant, die hjj even tevoren ingerekend had, op de vlucht doodgeschoten, De arrestant, aangehouden wegens verduistering van rem- boursgelden, werd bij zijn ar restatie door den rechercheur gewaarschuwd, dat er bij po ging tot vluchten op hem re- schoten zou worden. Toen "de rechercheur met zgn arrestant langs de Nieuwendijk liep, nam hg, blijkbaar daartoe aange moedigd ".oor de aanwezigheid van groepjes zwarthandelaars, de beenen- De rechercheur trok vervolgens zgn pistool en na twee waarschuwingsschoten in de luchtte hebben gelost, schoot hij tweemaal op den vluchteling, die hierbij doode lyk werd etroffen zeer ernstig genoemd kan worden, wanneer de feiten tot de juiste proporties terugge bracht worden. ADMINISTRATRICE DER N.S.V.O. Sinds 1935 was P. D.M. uit Middelburg, lid geweest van de N.S.B., maar voor het Tribunaal kon zij er niet veel meer van vertellen, dan dat zij sociale verbeteringen van deze partij verwachtte. In de oor log was zij kringadministra trice der N.S.V.O. geworden, had een scholingscursus van de N.V.D. ln Vught gevolgd, verspreide VoVa en collecteer de voor het Duitsche Roode Kruis en Winterhulp. De ver dediger, mr. P. C. Adriaanse. drong aan op vrijspraak. Hij ergerde zich aan een portret. De Vlisslngsche fotograaf J. Bdie reeds voor 10 Mei 1940 lid van de N.S.B. was. verrich te het fotowerk voor deze be weging. Daarbij bleef het ech ter niet, want aan de N S.B.- er van der Vlugt schreef hij in 1941, dat op het gemeente huis te Vlissingen nog foto's hingen van de Koninklijk fa milie, aan welk „provoceerend optreden" hij de N.S.B. ver zocht een einde te maken. Weliswaar was dit een por tret van Koning Willem III. waaraan zelfs de Dultschers geen aanstoot namen, doch als NB.B.-er „meende hij zich hieraan té moeten ergeren". Een andere brief liet hij de post naar de Duitsche autori teiten brengen met het ver zoek in aanmerking te mogen komen voor leveranties aan dc- Wehrmacht, In plaats van een£)e geschiedenis herhaalt zich met name genoemde andere 4Bn r j r firma, die daarmee belast was I bijna 150 jaar geleden oef on- maar die aldus schrijver Jen Nederland en Europa zich anDe raadsman,3 mr. Kuipers, een soortgelijken toestand als schetste zijn cliënt als een nu< Napoleon was bij Waterloo S&cSStKlS deilnmel verslagen.de kai^liike ZOOALS VROÈGER politieke activiteit op zgn ge weten heeft. In N.S.B.-krlngen stond hij zelfs als „papieren lid" bekend en in de gang- van zijn eigen woning hingen gedurende de geheele oorlog portretten van de Koninklgke familie! De verdediger ver zocht ln verband hiermee vrij spraak. WEENSCHE DREIGDE MET DE DUITSCHEKS De 37-jarige R. M.. gebo ren ih Wiener Neustadt, had als men haar zoo hoorde, tij dens de bezetting een zwaar lot te dragen gehad. Zij moest zich vele hatelijkheden laten welgevallen en de buren had den haar kinderen kwalijk be handeld. Maar zij had zich ook niet onbetuigd gelaten en had Nederlanders met den Ortskommandant en andere Duitsche instanties bedreigd, terwijl zij de gehate buren bij de Duitsche politie had aange klaagd. Van de vijandelijke be zetting had zij voordeel ge trokken doordat zij van den Ortskommandant had ge daan gekregen, dat zij een door haar zonder sucecs bij de Nederlandsche instanties aan gevraagde woning kreeg toe gewezen. De verdedigster, mr. A. Bolle, v.-:"? vnn meening. c'at het Ie-l:r gelegde niet adelaar verdween van alle wapen borden, de trotsche standaard van zijn imperium werd neergehaald, hier en overal. Het geknechte Nederlandsche volk leefde weer op onder het wijze bestuur der Oranjes, uit den vreemde weer gekeerd na een lange balling schap.- Als een terugkeek naar betere tijden was loen de vestiging van den eersten De Gruyterswinkcl in t818. De Gruyter, die zich toen reeds tol devies koos steeds betere waar te leveren en den vooruitgang te dienon, Vertegen woordigde Jé hoop op vrede, rust en welvaart. Zoo als vroeger brengt ook nu De Gruyter de eerste teekenen van den terugkeer naar den goeden ouden tijd. U kunt weer een voorgorlogsche sfeer scheppen met een hop koffie of thee van De Gruyter, do koffie- en theozaak. zooals vroeger! flnqezondev mededeelinQ.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2