Herstel der rivierovergangen UIT DE PROVINCIE Tholen Première van bekroond Zeeuwsch tooneelstuk Vliegtuig op „Twenthe" verongelukt Zeeuwsch-Ylaaoderen Wafer aan de Duifschers geleverd BRUGG EN-REPARATIE EISCHT 3 JAAR 24 K.M. GEREED! (Van onzen specialen verslaggever). „Over drie jaar kunnen alle groote rivierovergangen her steld zijn. Katersveer komt nog dit jaar gereed en met Vianen, Hedel, Keizersveer, Deventer en Tholen is of wordt althans dit jaar een begin gemaakt. Negen duizend ton staal, bestemd voor herstel van bruggen, is al in Nederland aangekomen, d. i. voldoende voor 2 of 3 groote bruggen. Er is derhalve veel meer noodig en van de vraag of alles op tijd aankomt wie weet hoeveel stakingen en an dere gebeurtenissen nog rem mend zullen werken! hangt het af of het herstelprögram in derdaad binnen de genoemde termijn gereed zal zijn". Zoo vertelt ons dr. ir. w. J. H. Harmsen, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, doctor ho noris causa sinds eenige dagen. Stille werker. Wij zitten tegenover den jon gen doctor, die in jaren zoo jong niet meer" is; een 61-er met grijzende slapen, maar des ondanks jong genoeg om de in druk te wekken van een ener gieken leider, die gewend is de dingen groot te zien en groot te doen. Dit is zijn verdienste. Het groote publiek kent hem niet, want al timmert hij in de letterlijke zin aan de weg, hij is een man achter de schermen, leen stille werker, die evenwel de hulde van het geheele Ne- derlandsche volk verdient. De Technische Hoogeschool te Delft heeft dat begrepen en die hulde uitgedrukt in een eeredoc toraat. Een viervoudig eeredoc toraat, dat in hoofdzaak eer brengt aan de scheppers van het moderne Nederlandsche ver keer: A. Ple6man, die met zijn K.L.M. Nederland opvoerde tot Dinsdag toelichting van het memoradum. Dinsdagmiddag zal Neder land gelegenheid hebben bg de plaatsvervangers der groo te vier zijn standpunt inzake DultschJaud toe te lichten. Het memorandum van Bel gië, dat door de beide ka mers van de Senaat is goedge keurd zal Maandag aan de plaatsvervangers der groote vier te Londen worden over handigd. Donderdagmiddag werd het vredesverdrag met Oosten rijk besproken. Men is over eengekomen dit een verdrag te noemen „tot wederoprich ting van een onafhankelrjk cn democratisch Oostenrijk". Joego-Siavlë maakte Don derdag t-a.v. Oostenrijk enkele territoriale eischen bekend, die een gebied om vatten, dat 190.000 Inwoners telt. Ambassadeur in Canada benoemd. Naar het ministerie van bui- tenlanüsche zaken bericht, zijn de Nederlandsche en Canadee- sche regeeringen overeengeko men hun repectieve gezant schapen te verheffen tot am bassades. Tot eersten ambassadeur van Nederland te Ottawa is be noemd dr. J. H. van Royen, oud minister van buitenlandsche zaken, terwijl de heer P. Dupuy, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij H.M.'s Hof, benoemd is tot buitenge woon en gevolmachtigd ambas sadeur. Belgische arbeiden bij Philips in staking. Een deel van de Belgische werknemers bij de N.V. Phi lips te Eindhoven heeft Don derdagochtend het werk ge staakt. in verband met de verlegging van de douane-con- tröie van de grens naar de stad Eindhoven. Het arbelds- verlet aan de grens was tot dusverre zeer groot en de di rectie van Philips meende het verzuim tot een minimum te kunnen beperken door deze nieuwe regeling voor te stel len. Dit had tengevolge, dat een politie-escorte van de grens af noodzakelijk was ge worden. De betrokken Belgi sche ^arbeiders protesteerden tegen deze maatregel door ln staking te gaan. De directie van het Philipsbedrfjf heeft Inmiddels verzocht de con- tróle weer uit te voeren, zoo als men dit tot nu toe ge wend was. Poslbesteller bestal Pater de Greeve. Donderdag stond voor de arrondissementsrechtbank te Haarlem do 44-jarige P.T T.- besteller J. W. P. uit Haar lem terecht, dp verleden jaar verscheidene brieven, gericht aan pater Henri de Greeve, van nun geldelijke Inhoud ont deed en zoo een spaarpotje van ongeveer zeshonderd gul den wist te kweeken. Met het oog op de Gene rale Presentie clschte mr. v. d. Burg 8 maanden -met af trek. de derde luchtraartmogendheid ter wereld, ir. W. Hupkes, die de leiding had bij de moderni seering van de Ned. Spoorwe gen. Voorts ir. D. P. Ross van Lennep van de Staatsmijnen, niet direct een verkeersman, al staat de ontwikkeling van het verkeer dan ook niet los van de opvoering der kolenproductie. En dan ir. W. J. H. Harmsen, die zijn eeredoctoraat niet zoo zeer te danken heeft aan zijn tegenwoordige functie, maar aan zijn vorige: die van hoofd ingenieur-directeur van de Di- retie Bruggen. Wat gedaan wordt. Veertien jaar lang. van 1928 tot 1942, heeft dr. Harmsen dit bureau geleid en in die periode zijn de belangrijkste rivierover gangen tot stand gekomen: Kei zersveer, Zaltbommel, Arnhem, Nijmegen, Vianen, Hedel, Moer dijk, Dordrecht, Hendrik Ido Ambacht. Deventer. Tien groote bruggen, die bij elkaar 50 a 60 millioen gulden hebben gekost goedkoop, vergeleken bij het buitenland en eenige honder den kleine. „Hoeveel in totaal?" vragen wij. ,Ik weet het werkelijk niet meer", zegt dr. Harmsen, „ik heb in het begin getracht er een lijstje van bij te houden, maar ik ben ergens blijven steken. Tij dens mijn eerepromotie heb ik gehoord, dat zij bij elkaar 24 kilometer lang zijn. Dat wist ik ook niet. Die pver de Twente kanalen en het Merwedekanaal hooren er ook nog bij". Alles kapot. Het meerendeel van de groote bruggen is in 1940 helaas ver nield. Tijdens de oorlog is een deel hersteld, maar bij de be vrijding zijn er weer opgebla zen. Overgebleven zijn Hendrik ido Ambacht, Dordrecht, Zalt bommel (beschadigd) en Nijme gen (beschadigd). Alle andere zijn kapot Een levenswerk is ten offer gevallen aan de oorlog; het levenswerk van dr. Harmsen. Maar het zal hersteld worden nog voor deze noeste werker 's rijks dienst zal verlaten. Dan, over vier jaar, zal deze man kunnen terugblikken op een welbestede loopbaan en op een werk, dat danjc zij en ondanks hem geschiedenis heeft ge maakt. Auriol president van Frankrijk. Vincent Auriol (soc.) is Donderdag tot president van Frankrijk gekozen. Auriol kreeg 452 stemmen tegen 242, uitgebracht óp den candidaat van de M.R.P., Champetter de Ribes. De radicaal Jules Gasse kreeg 122 stemmen en Michel Cle- menceau 60. Behalve de reeds gespecifi ceerde 876 stemmen, zun nog zeven stemmen uitgeoracht. Auriol heeft derhalve tien stemmen meer dan de abso lute meerderheid gehaald. In 1914 werd Auriol voor de eerste maal als kamerlid gekozen. Hij ls daarna steeds herkozen en onlangs heeft hjj het feit gevierd, dat hij 30 jaar lid van het parlement is geweest. Regéering Blum afgetreden. De geheel uit socialisten bestaande regeering van Leon Blum heeft in over eenstemming met de grond wet aan. den nieuwen Fran- schen presjden1, Vincent Auri ol, haar ontslag aangeboden. Na zijn terugkeer heeft Blum tijdens een- vergadering van het kabinet een kort overzicht gegeven van de be sprekingen te Londen. Comité voor Ver. Staten van Europa, In Engeland ia o.l.v. Chur chill een comité opgericht voor de Vereenigde Staten van Europa. Een zoodanige statenbond wordt de be3te verdediging te gen een bedreiging van de we reldvrede genoemd Lid van net comité ls o a. de bekende prof. Murray. DE LEEN- EN PACHT OVEREENKOMST MET DE VER. STATEN. De Aneta-correspondent te 's-Gravenhage vernam, dat een ontwerp-regeling is opgesteld met betrekking tot de a/wikke ling van de leen- en pachtover eenkomst tusschen Nederland en de Ver. Staten. De definitieve bekrachtiging wordt binnenkort tegemoet ge zien. Vernomen wordt, dat men in hoofdpunten tot overeenstem ming is gekomen; nog slechts eenige technische- details moe ten worden uitgewerkt, zal zijn. PRINSES MARGRIET VERJAART. Zondag viert Prinses Margriet, nóg de jongste telg van het Kroonprin selijk paar, haar vierde verjaardag, de tweede in eigen land. Zij is de eeni ge van ons Koninklijk Huis, die in ballingschap \Verd geboren en wie zich nog herinneren kan, hoe op de avond van 19 Ja nuari 1943 het nieuws door de clandestiene luid sprekers rolde en stad en land in een oogwenk be reikte, zal deze verjaar dag van onze jongste prinses, die ons in de donkere nacht der bezet ting onze verbondenheid met het Oranjehuis zoo diep deed voelen, in blij heid herdenken. Predikbeurten Nöd. Herv kerk. Aarden- burg: 11 ds." v. Roijen; Bier vliet: 10 ds. v. d. Ham; Bres- lcens: 10 en 18.30 ds. van Vliet; Cadzand: 10 da. Enker; Groede: 9 30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Nieuwvliet: 14 ds. Derksén; Oostburg: 10 ds. Fournier; Retranchement: 10 ds. Bar- nouw; Schoondjjke: 10-45 -d9. Schopenhauer- Sluis 9.30 ds. Schrale (voorber. H Av,), Waterlandkerkje: 10 ds. van IJperen: IJzendyke: 10 ds. Doorn (H.D.); Zuidzande: 10 ds. ter Beek. Doopsgez. gem. Aardenburg: geen dienst. Tholen. Ned. Herv. kerk 10 ds. Vroegindeweg, 3 ds. Kooreman; Geref. kerk: 10 en 3 ds. de Wit; Geref. gem.: 10 2.30 en 6 30 leesdienst; Chr. Geref. kerk: 10. 2.30 en 6.30 leesdienst; Do. 7 ds. v. Leeu wen. Oud Vossemeer. Ned. Herv, kerk: 10 ds. Lint, 2.30'leesd.; Geref. kerk: 10 en 2.30 leesd, St. Annaland: Ned Herv. kerk: 10 ds. Griethugsèn, 2.30 leesd.; Geref. gem.: 9.30, 2 en 5.30 leesd. Stavenisse. Ned. Herv. kerk 10 leesd., 6 ds. Griethugzen Geref. gem.: 10, 2.30 leesdienst. St. Maartensdijk. Ned. Herv. kerk: 10 leesd., 2.30 ds. Bres; Do. 6.30 ds. de Bres; Rehoboth: 6.30 ds. Tonnon. Oud Geref. gem.: 10, 2.30 en 6 leesdienst. Scherpenisse. Ned. Herv. kerk: 10 en 2.30 ds. Tonnon Geref. gem.: 10 en 2 ds. Vis ser. 6' leesdienst. Poortvliet. Ned. Herv. kerk 10 leesd-, 2.30 ds. Vroeginde- weij; Geref. kerk: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Geref. gem.: 10 'en 2 leesd., 6 ds. Visser. St. Philipsland Ned. Herv. kerk: 10 leesd.. 2.30 ds. Lint; Nieuw Vossemeer. Ned. Herv kerk: 10 ds. de Bres Tarief-overtreder geverbaliseerd. De kwestie van de te hooge loonen, die in Zeeuwsche land bouwbedrijven tijdens de oogst en andere campagnes werden betaald, heeft reeds gerulmen tijd de aandacht van de prijs controle. Thans ls weer een ;eval behandeld, dat betrek king heeft op te hooge prijzen, die berekend werden voor loon- dorschen en maaien, welke te hooge prijzen uiteraard weder verband houden met „zwarte" loonen voor het personeel. Te Bruinisse is proces-ver baal opgemaakt tegen den loondorschei* en maaier F. d. B., die voor maaien 100 boven de vastgestelde tarieven en voor dorschen 20 daar boven berekende. Hij verklaar de, dat hij niet op de hoogte was met de tarieven. Dit bleek later onjuist te zijn. want hij verklaarde, dat deze tarieven te laag waren: zij boden bij de huidige hooge loonen geen winstmogelijkheid. HET VLASONDERWIJS. Maandag 20 Januari a.s. te 19.45 uur zal de heer O. J. Aeneae Venema, assistent bij het Nederlandsche Vlasinstituut, over de beteekenis van het vlasonderwijs spreken over de zender Hilversum 1. NUTSAVONL. Naar vernomen wordt zal in Febr. a.s. in de zaal van het „Hof van Holland" te Tholen de vierde „Nutsavond" op een na der te bepalen datum door het Depart. Tholen van het Nut van 't Algemeen worden geor ganiseerd. Die avond zal dan de heer Mr. S. Pragano uit De venter een lezing houden over „Roemenië, het land waar het Oosten het Westen ontmoet". DE A.S. BUJDE GEBEUR TENIS. De Oranjevereeniging te Tho len heeft een dezer dagen een bestuursvergadering gehouden, waarin besloten werd op Don derdag 23 Jan. a.s. een alge- meene ledenvergadering te be leggen voor nadere besprekin gen van festiviteiten bij de a.s. blijde gebeurtenis in het Ko ninklijk Huis. Tot bode van deze vereeni- ging werd benoemd de heer D. d. Linden. St. Maartensdijk m GEMEENTEBEG ROOTING. Voor de dienst 1947 geeft de gemeentebegrootlng te St. Maartensdijk een tekort aan van 9106.59 Bij de op 15 Jan. jl. gehou den verkiezing voor een no tabel der Ned. Herv. kerk te St. Maartensdijk werd de heer F. Lindhout met 80 tegen 46 stemmen als zoodanig gekozen. BOODE KRUIS-FILM. Door de afdeeling Tholen van het Ned. Roode Kruis te St. Maartensdijk worden op Maandag 27 Jan. a.s. te St. Maartensdijk en op Dinsdag 28 Jan. a.s. te Tholen Roode Kruis filmavonden georgani seerd. waarbü de rolprent „Op de J3res" zal worden ver toond, benevens verschillende andere. Scherpenisse WANDELSPORTVER. Bij voldoende deelname zal de wandelsportvereeniging ,,Op Stap" te Scherpenisse meedoen met een wandeltocht te Soest- dijk op de Zaterdag na de ge boorte van de Oranje-telg. GROENVOERDROGERIJ. Naar wordt medegedeeld zal men dit voorjaar te Scherpenisse een aanvang maken met de bouw van een drogerij voor de Coöp. Groenvoerdrogerij „Tho- Staking te Londen geëindigd. Officieel wordt, medege deeld, dat de staking te '.ontlen geëindigd is en dat Zaterdagmorgen a.s. het werk hervat zal worden. Naar verluidt zouden de werkge vers concessies hebben ge daan wat betreft overuren en de duur van de werkweek. De „Lilian" nog niet geborgen. De eerste poging die Don. derdag ondernomen werd om her bij Den Helder gestrande Deeneche schip „Lillian" te bergen, is mislukt. Hedenmor gen zal een nieuwe poging worden gewaagd het schip weer vlot te krijgen. „Als zoo velen Goede uitvoering van „De blauwe Acolij" te Vlissingen. Toen ln het najaar van 1945 het Middelburgsch Dilettan- tentooneel een prijsvraag uit schreef voor een stuk, dat de oorlogsjaren op Walcheren zou dramatlseeren, wesd de hoofdprijs toegekend aan het driebcdrijvige tooneelspel „Als zoo velen..." van Wim Abele ven en Wil AbelevenLabber- ton uit Heinkenszand. Met belangstelling hebben wij naar de première van dit tooneelwerk uitgezien, dat reeds bfj lezing goede kwali teiten bleek te bezitten. Gis teren heeft „De blauwe Aco lij" te Vlissingen in de Schel- dehal de eerste opvoering ge geven en nu kan men de waar de van „Als zoo velen, volledig beoordeelen. Het stuk geeft een pakkend beeld van Walcherens oorlogs geschiedenis. Het heeft enkele zwakke - plekken zoo is de karakterteekenlng wat vlak gebleven maar daarnaast vele, fragmenten met groote dramatische spankracht. Het meest van alles valt echter toe te juichen, dat we hier te doen hebben met een tooneel spel, dat specifiek Zeeuwsch ls en de Zeeuwsche sfeer, mede dank 'zij costumes en decor, zeer goed heeft getroffen. Het zal niet nalaten op iederen 2 LEDEN VAN DE BEMANNING GEDOOD. Wrak totaal uitgebrand. Donderdagmiddag is door nog onbekende oorzaak een Beech- craft-vljegtuig van de Rijkslucht vaartschool op het vliegveld Twenthe verongelukt. Het toestel ls verbrand. Bij het ongeluk zijn twee dooden te betreuren. Het op „Twenthe" veronge lukte vliegtuig was 's morgens van Gilze-Rijen opgestegen en maakte een rondvlucht over ver schillende vliegvelden in ons land. Van het vliegveld Leeu warden startte het voor 'het vliegveld „Twente". Tusschen vier en vijf uur gebeurde het ongeluk aldaar. HOE HET GEBEURDE Het vliegtuig trachtte als oefening te landen op het vlieg veld Twenthe op één motor, de andere was afgezet. Daarbij kwam het vliegtuig te hoog binnen en voorzoover op het oogenblik kan worden gecon cludeerd, heeft de piloot, die dit bemerkte, getracht het toestel weer op te trekken. Daarbij is het in de bocht afgegleden en in volle vaart neergestort. Honderd meter buiten dc Westelijke grens van het vliegveld raakte het de grond en sloeg over de kop en vloog onmiddellijk in brand. Een lid der bemanning die het gevaar zag aankomen, wist zich door een sprong uit het vliegtuig op het allerlaatste mo ment, wonder boven wonder te redden. Hij kwam vrij/gunstig op de grond terecht. Zijn ver wondingen aan het hoofd zijn waarschijnlijk van lichte aard. Intusschen arriveerde bijna onmidellijk na het ongeluk een brandweerwagen bij lief wrak. die van het in lichter laaie staande toestel, ondanks onmid dellijk ingrijpen, niets meer kon redden. De Beechcraft is volledig uit gebrand, zoodat er thans nog slechts een verkoold wrak van over is. De twee inzittenden zijn in de vlammen omg»!Komen, ia dien zij al niet onmiddellijk gv dood zijn door de val. De slachtoffers van het vlieg tuigongelukk zijn- de instructeur A. F. Postma uit Amsterdam en de leerling-vlieger W. Bèkker uit Leeuwarden. Het de» de lid van de beman ning, da» gewuud werd, is de heer C. J Muiswinkel uit Bode graven. voor het voetlicht. Zeeuw en ook op niet-Zeeu- wen diepen. Indruk te maken Het eerste bedrijf speelt in een doktersgezin aan de Vlis- singsche weg.Op de dag, waarop Middelburg brandde. Terugtrekkende troepen, lucht aanvallen, kanongebulder de verte, neerduikende vlieg tuigen, een boer, die In een uur tijds alles verloor, een dochter, die middel^ ln het bombardement van Middel burg zat, de brand zag laaien en daarvan aangrijpend het nerveuse relaas geeft. Ten slotte de uittocht uit het huis, dat bi de vuurlijn ligt Het tweede bedrijf-' 1943. Het gezin heeft in Middelburg een toevlucht gevonden. De dokter zit in Amersfoort. Een zoon is krijgsgevangen in Polen, een tweede is naar Engeland uit geweken, de derde en een vriend van Els, de dochter, doen illegaal werk. Een ver raadster besluipt het gezin. En als na een geslaagde Ille gale actie de jongste zoon nauwelijks thuis is, bonst de Gestapo op de deuren. Een prachtige speelscène: het luis teren naar radio Oranje! En dan het derde bedrtff: Zeeland ls vrij. De Koningin bezoekt Middelburg. Nog een maal trekken vijf bange oor logsjaren voorbij. De grootva der en Zoetje, de dienstmaagd, doen het relaas: de jongste zoon terechtgesteld, de vader weggevoerd naar Duitschland Westkapelle gebombardeerd het drama in de molen, het wassende water het verdron ken eiland... Meesterlijk, dat verhaal van grootvader en Zoetje. Dan klinkt er gejuich, het rood-wlt-blauw ontplooit zich, de Koningin vaart voor- bh. de vrijheid is terugge keerd! Totaalindruk: een goed stuk. Zeeuwsch van karakter, met prachtige scènes en kleine In- zTnkingen. Voldoende actie, uitstekende dialogen, knap ge. schreven, met alleen Iets te weinig diepte. Dit laatste li echter gevolg van h<*t feit, dat het pndèrwerp wel zeer veel omvattend 13. De blauwe Acoljj heeft een goede première gegeven. Het opvallend rolvaste troepje speelde af en toe de onge schikte zaal volkomen weg. De besten? Els. de dochter, de dokter, David de boer en in het derde bedrijf de grootva der en Zoetje met als goede kracht de moeder uit het. dok tersgezin. Uitstekend op dreef ook de verraadster. De andere •ollen v/at m nder, moeilijk eoms ook voor amateurs, maar als geheel in dit zwaar te spe len stuk toch alleszins vol doende. ook a! dank zij een vlotte regie, een zeer mooi de cór en een take grime. ..De b'.auwe Aooljj" kan vol kaan. z in en wij voorspeller voor dit Zeeuwsche stuk bg ie komende opvoeringen ln Vlissingen, Middelburg en Goes een groote belangstelling. Bij het ingaan van de pauze en aan het slot van de avond werden aan de dames-mrde- spelenden bloemen aangebo den. terwill de heer P. Thoune namens hllen den heer Abele ven dankte voor zijn onver moeid ijveren ais regisseur. len". Binnenkort zal de aanbe steding j^aats vinden. St. Annaland COOP. LANDBOUW- VEREENIGING. In de te Oud-Vossemeer ge houden Algemeene Jaarvergade ring van de Coöp. Landbouw- vereeniging „Eiland Tholen" te St. Annaland "werden met alge meene stemmen tot bestuursle den herkozen de heeren J. F. Brooijmans te St. Annaland en D. W. Klompe te Tholen. Tot lid der Commissie van Toezicht werd, op voordracht van de Landbouwvereeniging „Oud-Vossemeer", de heer M. Bevelander te Oud-Vossemeer gekozen. De vacature J. J. Hage te Scherpenisse kon nog niet vervuld worden, daar de Land bouwvereeniging te Poortvliet nog geeen candidaat heeft aan gewezen. Aardenburg NADSVERG ADERING. Dezer dagen vergaderde de raad van Aardenburg. Beslo ten werd ter handhaving van de school te St. Kruis een plan uit te werken dagelijks een bus te laten rijden. Ir. Klokke legde de verga dering het herbouwplan van Aardenburg voor. De markt zal verdwijnen en het raadhuis is in <üt nieuwe plan op de plaats van het Jiuis van Flick- weert geprojecteerd, waardoor het raadhuis weer in het hart der gemeente zou komen te staan. De heer Catsman en mevr v. d. Broecke verklaar den zich uit historisch oog punt tegen dit plan. Na uitvoerige discussies werd besloten de markt te behouden en daar het nieuwe raadhuis te bouwen. De kos ten hiervan bedragen 120.000. Herstel van het tegenwoordi ge raadhuis zou 80-000 be dragen. Het uitzicht op de St. Bavokerk zal worden verbe terd. Het plan van ir. Klokke werd verder goedgekeurd, ter wijl hem werd verzocht het uitbreidingsplan nog eens in studie te nemen. Ook het plan van ir 'ie betreffende de omgeving van de Heerendreef, met de Elderenschans als jeugdcentrum, sportterreinen enz., werd door de raad goed gekeurd. i\a stemming werd ook het herbouwplan van Eede aanvaard. Aan de be plantingscommissie werd machtiging verleend het plan voor de beplanting van Aar- Walcheren 75 jaar eiland af Het is morgen 75 jaar geleden dat de weg door de Jacob-polder naar de Sloedam voor het publiek geopend werd. waardoor Walcheren officieel met Zuid-Beveland werd ver bonden. In de Middelburg- sche Courant van 19 Jan. 1872 lezen wij over dit be. langrijke feit het volgen de: „Aan de bestrating van de toegangsweg door de Jacob-polder naar de Sloe dam is gistermiddag de laatste hand gelegd en, he den is die wee voor het publiek verkeer openge steld. Men kan dus zeg gen dat het eiland Wal cheren heden heeft opge houden te bestaan. Wel was de verbinding met de vaste wal reeds eeni ge tijd geleden tot stand gekomen daar de dam door het Sloe, gelijk men weet reeds de 21ste De cember jl. voltooid is op geleverd, maar de com municatie was toch nog altijd uiterst gebrekkig en per rijtuig zelfs on mogelijk. Tans echter kan men van Middelburg langs de harde weg het spoorwegstation te Goes bereiken, zonder een- bij ongunstig weder alles be halve aangenaam water tochtje te moeten maken of gevaar te loopen van in de. modder te blijven steken". Besloten werd voorts in Eede enkele lichtpunten aan té brengen. Axel A.N.W.B.-AVOND. Te Axel is Dinsdag in „Het gulden vlies" een z.g. A.N.W. B.-avond gehouden. Er was een. kleine tentoonstelling en film aan deze avond verbonden Ook op andere plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen nog dergelijke propaganda- avonden worden gehouden. TOONEELUITVOERING. Door het Ned. Volkstooneel werd Woensdag in „Het Cen trum" te Axel 'n opvoering ge geven van de „Erfenisjagers". De opvoering vond plaats onder auspiciën van de Z.V.U. en oogstte groote bijval van het aanwezige publiek. X Te Axel is opgericht een Chr. gymnastiekvereniging denburg verder uit te werken, onder de naam .Voorwaarts' Tribunaal Terneuzen Zijn vrouw de schuldige. tank aankocht. Volgens besch. j .werd die tweede tank ook ge- De eerste die Donderdag^ver. bruikt om te gieren, waarna scheen was de 25-j R. A. de|,jeze jater weer werd gebruikt B.. te Sas van Gent, die be-|0m water te brengen naar de weerde door domheid bij de N. S.B. te zijn gegaan en slechts één maal met de W.A. gemar cheerd te hebben. Reeds spoe dig had hjj genoeg van de beweging en bedankte als lid van de N.S.B. Het duurde ech ter een jaar voordat zijn ont slag werd ingewilligd. De B., die nu 20 maanden is geïnter neerd, vroeg zijn invrijheid stelling, doch het tribunaal ging daarop niet in, VROEGER De 54-j. aardappelhandelaar. J. A., te Terneuzen, was wel iswaar geen lid van de N.S.B., doch zijn geheele houding ge tuigde van zijn nationaal-so- cialistische gezindheid. Zoo zou hij aan eenige functiona rissen van de N.S.B.. 6 voor de beweging hebben gegeven. A. was wel lid van de Land stand, F. N. en A. en E. F. en las „Vova". Tof zijn werkmenschen zou hij zich hebben uitgelaten air ri r r i volgt: „Jullie zijn te dom om De geschiedenis herhaalt Duitschers. Mr. Ticheiman verzocht ver vallenverklaring van de be schuldiging. Tenslotte verscheen de 59-j. handelsagent W. C. v. P„ wo nende te Hilversum, die zich had aangesloten bij het Econ. Front en als bedrijfsleider werkzaam was onder een Ver.valter in een Israëlitische groentenzaak te Arnhem. Be sch. beweerde dat gedaan te hebben uit armoede en ver wonderde zich dat hij hiervoor voor het tribunaal moest ver schijnen. De Verwalter, die 8 Jodenzaken beheerde, is vrij gesproken. Ook hier verzocht mr. Ti chelman vervallenverklaring van de beschuldiging. Uitspraak in al deze zaken op 30 Januari 'a.s. ZOOALS VROEGER zich:. bevon- te begrijpen hoe goed het.nu Bijna 150 jaar geledt voor de werkman zal worden,l *T i r t c r de loonen zijn nu toch beter en den Nederland en Luropa zich vroeger was het toch ook. eenin een soortgelijken toestand als r0BSc!neonOtèide alles erj"«- Napoleon was bij Waterloo tenslotte wierp hij de schulc definitief verslagen.de keizerlijke op Zijn vrouw die temidden ajelaar verdween uan alle wapen is overleden. Ui# de N.S.B.- boekhouding blijkt dat besch. wel lid is geweest, doch be sch. blijft hardnekkig ontken nen, wat voor den voorzitter aanleiding is om de zaak uit te stellen, teneinde getuigen op te roepen. De 24-j. A. E. R., te West- dorpe. was lid van de N.S B. (door werkloosheid) en de W.A. Hg werkte op een fa briek ln .Duitschland, droeg daar zijn W.A.-pet en dweepte met Mussert. Voor het tribu naal beriep hij zich op zfln jeugd en op hét feit dat ook vader en broer tot de bewe ging behoorden. Mr. Tichelman achtte R. reeds zwaar genoeg gestraft met de 18 maanden internee- rlng, die hij. heeft ondergaan. HIJ VERDIENDE ER AAN De 29-j. landbouwer F. D., te Hoek. leverde drinkwater aan de Dultsche militairen in de stellingen rondom Terneuzen. waarmede hij behoorlijk geld verdiende. Besch. verklaarde alles ge daan te hebben op last van de gemeente en „omdat de Duit schers door God over ons wa ren gesteld". Ter zitting bleek dat besch. knecht was bij zijn vader, die een tweede water- borden, de trotsche standaard van zijn imperium werd neergehaald, hier gn overal. Het geknecfite Nederlandsche volk leefde weer op onder het wijze bestuur der Oranjesuif den vreemde weer gekeerd na een lange balling schap. Als een terugkeer naar betere tijden was loen dc vestiging van den eersten JDc Gruyterswinkcl in 1818. De Gruylcr. die zich loen reeds tot devies koos steeds betere waar te leveren en den vooruitgang te dienen, Vertegen- woo rdigde de hoop op vrede, rust en welvaart. Zqoals vroeger brengt ook nu Dc Cruyler de eerste teekenen van den terugkeer naar den goeden ouden tijdU kunt weer een voorpoclogsche sfeer scheppen met een kop koffie of thee van Dc Gruylcr, de koffiQ- en lh,eczaak, zooals vroeger1/ (Ingezonden mededeeling.)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14