Groote trek Hansweert BETERE MEUBELEN Russische rantsoenen Dc Vrijz, Hervormden op de tweesprong Even peultjes Brief van Wallace aan Marshall TWEEDE BLAD Zaterdag 18 Januari 1947. Provinciale Zeeuwsche Courant. GOEDKOOP EN PRACTISCH FABRIKAAT. Stichting «Goed Wonen". Sloid Vereeniging" omvat alle Dezer dagen is onder auspl J bel???hebbend™ daa5om tién vm deS Nationals Wo- f'3?.in a300™"1 land de w°nm9- nlngraad, de vereeniging Ons Huis, de Vereeniging van Platte landsvrouwen, de Commissie Huishoudelijke Voorlichting en de Vereeniging van Huisvrouwen definitief tot stand gekomen de landelijke stichting „Goed Wo nen", bedoelende het bevorderen j/an goed wonen bij 200 breed mogelijke lagen der bevolking. Een modem, gezellig tvoning- Interieur is voor de mensch een 'der grootste levensbehoeften. Juist op dit gebied bestond reeds vóór de oorlog in ons land een groote chaosEr was niet de minste samenwerking tusschen producenten en consumenten van meubelen; ecestgenoemden hadden er nagenoeg geen denkbeeld van welke tvenschen en begeerten on der de massa leefden en vooral ook was de algemeene kennis van 9esthetische woninginrichtingen en van wat de binnenkamer prettig en aantrekkelijk maakt, Uiterst gebrekkig. En tenslotte werden de ont. jwerpers te weinig geraadpleegd; 91} stonden te ver van de massa Verwijderd om in deze leiding te geven. De gevolgen waren, dat fileuwe denkbeelden nopens inte rieurkunst weinig kans kregen en er du* maar kalm verder gepro duceerd werd, zonder frissche èleuwe denkbeelden toe te pas. fren, BETERE TIJDEN. Da Oorlogstijd heeft dit ver- Schijnsel natuurlijk sterk in de hand gewerkt. Doch nu we mogen hopen, dat er spoedig be tere tijden zullen aanbreken óók 3) bet gebied der meubelproduc- e, moest met alle kracht worden bevorderd, dat de platgetreden paden van voorheen worden ver laten en daarom is zoo verheu gend, dat de stichting „Goed iWonen" werd opgericht. Deze Overkoepelende stichting omvat 'de Bond voor Kunst en Indus trie (B.K.I.), de Gebonden Kun sten Federatie (G.K.F.) en de Consumentenstichting en consu- mentenvereeniging „Goed Wo nen" en staat onder leiding van den voorzitter, den heer J. Bom- ïncr, terwijl in het bestuur o.a. Zitting hebben prof. mr. G. van Ben Burgh, ir. J. A. van den Broek, architect, W. H. Gispen, fabrikant. Secretaris is de heer P. A. in 't Hout te Laren. GOED VOORBEELD. Zweden geeft in deze een goed voorbeeld; de „Svenska Middel tegen influenza Dr. C. Andrews te Salisbury, belast met het onderzoek om een middel tegen influenza te vinden, heeft aan de pers medegedeeld, dat ztfn staf een vaccine heeft bereid om voor lange tijd influenza te gen ie gaan. Sedert Juli 1946 zijn in het Harvard-zieken- huls te Salisbury, met behulp van 100 proef personen, die zich vrij willig hadden opgege ven, onderzoekingen ge daan. Dr. Andrews verklaar de dat de eerste rap porten over de bereikte resultaten waarschijn lijk deze zomer beschik baar zullen zijn. inrichting op #>zeer hoog peil. „Goed Wonen" wil nu aesthe- tisch, technisch en financieel ver antwoorde woninginrichting-arti kelen op de markt brengen, een en ander te bereiken door het uitgeven van een tijdschrift, het instellen van adviesbureaux, het houden van tentoonstellingen en lezingen, aanvullende cursussen op de scholen, onderzoekingen en proefnemingen met nieuwe con structies en nieuwe materialen en tenslotte het instellen van een keurmerk, zoo mogelijk in samen werking met de overheid. Het contribuant zijn van de stichting sluit in, dat men het orgaan ontvangt, gebruik kan maken van op te richten adviesbureaux, toegang heeft tot tentoonstellin-jjg,, steenkolenmijn te Svalbard (Spitsbergen), waar men dit gen en rezingen. millioen ton steenkool hoopt te produceeren. wenscht betere busverbindingen naar Kruiningen op komst. Busdiensten Ook hier subsidie nood zakelijk. Ons artikel over het auto- buslooze Waarde heeft een ingezetene van Hansweert naar de pen doen grijpen. Niet dat Hansweert op éen lijn te stellen is met Waarde (het heeft dagelijks verschillende busverbindingen met Goes), maar men klaagt er en o.i. terecht over het ontbreken van een dienst naar het sta tion KruiningenYerseke. In bedoeld schrijven wordt gewezen op het niet corres- pondeeren van bussen en trei nen te Goes, op de belangen van de scheepvaart te Hans weert, welke nu eenmaal veel reizigers meebrengt. KLACHT GEGROND. Bij informatie is ons ge. bleken, dat deze klacht ir hoofdzaak juist is. De feiten zijn, zooals ze hie'r zijn ver meld. Hansweert is gedupeerd door, de verplaatsing van de Prov. Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde naar Kruiningen. Toen de booten nog te Hans weert aanlegden, profiteerde de bevolking mee van de ver- voergelegenheden voor de bootreizigers. De bordjes zijn nu echter verhangen en Kruiningen nu in betere conditie gekomen. Wij vernamen evenwel, dat wel aan gedacht wordt, om een autobus van Hans weert naar station Kruinlngen- Yerseke te laten rijden. De heer Leendertse heeft zelfs al een vergunning voor deze dienst. Maar het hiervoor noo- dige materiaal ontbreekt nog. Na de bevrijding had de heer Leendertse van rijn acht bus sen er slechts drie over. Wel iswaar zijn er later enkeie nieuwe bijgekomen, maar men kan voor het traject Hans- weert-station Kruiningen geen groote bus gebruiken. Daar voor is een kleinere noodig. Er zijn echter nog twee nieu we in aanbouw, en één daar van zou voor het genoemde doel ingezet kunnen worden. Nog een poosje geduld dus! Dit wordt evenwel een lijn tje, waarvoor wel eenige sub sidie van de gemeente noodtg zal zijn. Vertrouwd wordt, dat de gemeente daartoe bereid zal zijn, omdat de gemeente station ook subsidieerde en we toch niet mogen aannemen, dat Hansweert achtergesteld zal worden bij Kruiningen. Een andere moeilijkheid is de woningkwestie voor de chauffeurs. Het schjjnt wel, dat Kruiningen niet zoo'n voortvarende en doortastende huisvestigscommissie heeft als bijv. Goes. Er blijkt in elk geval een" zware wijs op te gaan, om gehuwde chauffeurs met hun gezinnen onderdak te verschaffen. En toch. voor een bus Is nu eenmaal een chauf feur noodig, die dus een wo ning of kamers hebben moet. DE LATE BUSSEN. Inzender roert in zijn brief ook het vraagstuk van de late busdiensten aan. De laat ste bus gaat 's avonds om 18.25 uit Goes en dus moet men, met de trein van 7, 9 of 11 uur te Goes aanko mende, snaar zien thuis te komen. De busdienst Hans weertGoes is inderdaad niet op de treinen ingesteld. Maar in de regel, zoo vernamen we van de zijde der busexploitan ten, is er voor de late bussen maar weinig animo. Daartegenover kan nafuur. lijk worden aangevoerd, dat een publiek middel van ver voer als geheel moet wor den gezien en dat niet elke bus of tram afzonderlijk moet worden bekeken. Het gaat er maar om, of een dienst in zjjn geheel rendeert. naar hei beloofde land Amerikanen financieren de illegale emigratie naar Palestina. De kosten zijn hoog Vele wegen leiden naar Pa lestina. Maar ze zijn slechts clandestien te volgen, gezien het feit, dat de Engelschen, wel niet de wegen maar in ieder geval de toegang tot het Beloofde Land hermetisch hebben afgesloten. En het is typeerend voor de na- oorlogSche intergeallieerde menwerking", dat de wegen die naar Palestina leiden, financieel worden opengehouden door de Amerikanen, en met traangas- en andere bommen worden geblok keerd door de Britten. Want het staat wel vast, dat de omvangrijke emigratie van Joden naar Palestina georgani seerd en gefinancierd wordt door laten we zeggen semi- officieele instanties. Sedert de aanvang van dit jaar hebben meer dan 20.000 Joden illegaal de tocht ondernomen naar Pa lestina, waar tegenover staat, dat slechts 1500 emigranten niet inbegrepen in het getal van 20.000 per maand in Palestina worden binnengelaten. Een Anglo-Amerikaansche commissie, die de situatie heeft onderzocht, is tot de bevinding gekomen, dat in Europa nog 500.000 Joden van plan zijn het avondland te verlaten, de meesten: richting Palestina. EEN UIT VELEN. Een correspondent van de „Daily Herald", zoo lezen wij in de „Gazet van Limburg", ont moette in Palestina een Jood, die zijn geschiedenis vertelde. Een geschiedenis, die typeerend is DRIE POND BOTER EN VET PER WEEK. Vaste winkels. Sedert enkele jaren voor de oorlog was er geen voedsel- rantsoeneering meer in de Sovjet Unie, maar natuurlijk werd deze spoedig na het uit breken van de oorlog weer in gesteld. Het systeem verschilt van het onze. waardoor men het dikwijls verkeerd begrijpt. Op het platteland is geen distributie van plaatselijk ge produceerd voedsel. In de ste den is iedereen gerantsoeneerd, maar niet iedereen heeft een zelfde hoeveelheid. Dat men krijgt, hangt af van het werk, dat men doet. Zij, die zwaar en waardevol werk doen krijgen meer, terwijl zij. die geen ar beid verrichten of ln het huis. houden zijn, een zeer klein rantsoen ontvangen. Ons „pun- ten-systeem" kent men daar niet. Het is zelfs geoorloofd om extra voedsel, waaronder begrepen zijn distributieartike len. op de z.g. „open markt" te koopen. De prijzen zijn hoog, vele malen hooger dan de prijzen van vrije artikelen in Engeland. Maar ledereen maakt van de „open markt" gebruik. AANVULLING. In fabrieken, op kantoren en bij elke belangrijke organi satie is men verplicht een „werkers-aanvullings-afdee- ling" te stichten, waaruit men de rantsoenen hooger op kan vroeger de dienst Kruiningen- voeren en haar helpen met kleeren. Het nut van deze in stellingen verschilt echter zeer bij de verschillende maat schappijen. De hoogte van de rantsoe nen is van tijd tot tijd zeer verschillend geweest, maar aan het einde van 1945 was het beeld als volgt: Zij, die be langrijke arbeid verrichten mijnwerkers, chauffeurs en., de verantwoordelijke vaklie. den kregen iets meer dan tien pond brood per week, half uit rogge, half uit tarwe bestaande. De kwaliteit van het brood verschilt, maar over het algemeen is het Russische brood voedzamer dan hetgeen wij krijgen. Het vormt het be langrijkste voedsel voor de meeste Russen en het houdt hen in goede gezondheid. Daarbij krijgt degene, die behoort tot de categorie van hen, die belangrijke arbeid verrichten, bijna drie pond boter en vet per week, ander half pond vleesch en ander half pond „coreals", die zij gebruiken om er hun „Kasha" van te maken een soort pap. die een van de belangrijkste voedingsmiddelen van den Rus vormt. Tevens krijgt hij nog 250 pond gram suiker per week. De rantsoenen worden over het algemeen punctueel ver- strekt en tegen normale prij zen. Dikwijls worden eieren en visch in de plaats van vleesch rantsoen gesteld. Ik hoorde Kerk en Samenleving Gemeente-opbouw Is de nieuwe koers. De problemen komen nog. Het streven naar gemeente opbouw heeft bij zeer velen in de Ned. Herv. kerk weerklank gevonden. Gemeenteopbouw l(G.O.) is geen richting of groep, doch een appèl van de ÏLHJk., een oproep om tegen over de nooden van deze tijd Jezus Christus als Heer over leven en wereld te beltjden. Over het algemeen heeft de kerk hiervan een gunstige in- yloed ondergaan en haar zelf genoegzaamheid in menig op- zlch laten varen. Het was te verwachten, dat ook b\j de Vrijzinnigen (ongeveer 30 Van de kerk) hiervoor veel sympathie zou bestaan. Dit nu bleek uit het verloop Van de op 6 en 7 Januari j.i. gehouden algemeene yergade- ring der vereeniging van Vrijz. Hervormden te Utrecht. Zij was belegd om de Vrijz. Hervormden in de gelegenheid te stellen zich over het beleid van het Hoofdbestuur der ge noemde vereeniging uit te spreken, voor zoover dit reeds in de oorlogsjaren het streven Van G.O. hartelijk had ge steund en om tevens een toe komstige medewerking aan G.O. onder oogen te zien. DRIE GROETEN. Er teekenden zich in het af- gejoopen Jaar en dus ook ter fwgaderlng drie standpunten af. Allereerst waren er. die zich met enthousiasme geheel en al achter G.O. schaarden en hierin de eenige kans voor de kerk in deze rampspoedige tijd zagen. Tot hen behooren naast Prof. W. Banning vele jonge predikanten. Dan was er de middengroep, die wel wilde medewerken, doch zich wat teleurgesteld, althans zeer gereserveerd toonde ten opzichte van de nu zichtbare resuutaten. Ten derde was er de z.g. Zwingligroep, die in medewer king aan G.O. alleen maar verloochening der Vrijz. begin selen kan zien. een zwenken naar rechts en het begin van de ondergang der vrijzinnig heid in de Hervormde kerk. Onder leiding van ds. van Lunzen, van Odoom, en ds. van Mullem, van Zuidbroek, heeft deze groep in het blad „Zwingli" herhaaldelijk tegen het beleid van het Hoofdbe stuur en de algemeene richting waarin werd gemarcheerd, ge waarschuwd zich speciaal kantende tegen de haars in ziens dubbelzinnige formule „In gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en op de bodem der belijdenisgeschriften", op grond waarvan het kerkelijk gesprek totnutoe plaats vindt. EEN MOTIE. Het bleek ter vergadering tenslotte te gaan om de vol gende motie-- De buitengewone algemeene vergadering enz. enz spreekt haar goedkeuring uit over het algemeen belei^L van het Hoofdbestuur in de afge- loopen jaren en geeft als haar overtuiging te kennen, dat het ln de huidige situatie de taak der vereeniging is. om in de geest van haar Beginselpro gramma 1937 een werkzaam aandeel te nemen in het werk van Gemeenteopbouw, om op deze wijze de Ned. Hervormde kerk te" dienen ln haar streven een vernieuwde, levende. Christus-belijdende Volkskerk te worden. Met 132 stemmeb voor 22 tegen en 3 blanco werd deze motie aanvaard. Dit beteekent dus, dat van vrijzinnige zijde het streven van G.O. hartelijk zal worden gesteund en het middenblok van de kerk voor zoover 't deze koers uit wil. een flinke steun van links ont vangt. Helaas heeft een aan tal leden der Zwingligroep zich na het bekend worden van de beslissing van de landelijke vereeniging afgescheiden. In de motie staat: in de geest van haar beginselpro gramma 1937". Bedoeld wordt de op 9 Juni 1937 in een al gemeene vergadering der ver eeniging aangenomen begin selverklaring, waarvan de in houd als volgt worde samen gevat: De Vrijz. Hervormden spreken als liun overtuiging uit. dat de Ned. Herv. kerk een Geloofsgemeenschap is, die zich „in het Evangelie van Je zus Christus" geroepen weet en uit de beginselen daarvan begeert te leven. Hierdoor zijn aan het beltjden der kerk be paalde grenzen gesteld; er is een eenheid van grondslag waarbij echter vrijheid van ge- looven en belijden yoor yer- schilende overtuigingen moet worden gehandhaafd voor zoo ver zij althans op deze grond slag staan. Er behoort judici- eele leertucht te worden aan vaard, wanneer afwijking van de genoemde grondslag wordt geconstateerd, zonder dat deze echter ooit mag worden tot justitieele leertucht. d.w.z. tot een kerkrechtelijk proces met eventueele uitdrijving als con sequentie, daar het Pro- testantsch karakter der kerk vrijheid van geweten veron derstelt. aan 't welk de eind beslissing toekomt. Dus wel een belijdenis, geen leerdwang. PROBLEMEN .IN DE TOEKOMST. Waar G.O. nu van de be lijdenis: .Christus de Heer" was uitgegaan, was het In overeenstemming met de ge noemde beginselverklaring van harte mede te werken. Intus- schen wordt In de kerk hard gewerkt aan het opstellen van een nieuwe kerkorde, waarvan de belijdenis de grondslag zal uitmaken. Van vrijzinnige zij de wordt dit in beginsel har telijk begroet. Alles hangt nu evenwel af van deze belijde nis zelve en van de wijze waarop leertucht zal worden uitgeoefend. De eigenlijke problemen ko men voor de Vrijz. Hervorm den. dan ook pas in de toe komst en de uiteindelijke be slissingen zullen dèn moeten worden getroffen. Voorloopig is althans na genoemde vergadering gemeenteop bouw de koers waarop zal worden gevaren, laten wij ho rten ten bate van de geheele Vader!andsche kerk. Middelburg. Ds. J. H. HANNEMAN. van een arbeider, die 64 eieren inplaats van zijn vleeschrant- soenkreeg. LICHT WERK Zij, die onder deze categorie vallen de werkers bij de lichte industrie en op kanto ren krijgen ruim geschat viervijfde van de rantsoenen van hen, die zwaar werk ver richten. En geheel onderaan komen de afhankelijken de huls vrouwen, ouden van dagen en iedereen die geen arbeid ver richt Zij krjjgen een pond brood per dag, iedere week een kwart pond vet en een klein rantsoen vkn de overige artikelen. Zoo op het eerste gezicht lijken de rantsoenen van de eerste categorie groot en die van de laatste groep erg ma gertjes. Maar meestal hangt Iemand van de laatste groep van anderen af en zoo kan het gebeuren dat de gezinsrant soenen nog zoo worden ver deeld, dat de man, die werkt, niet zoo veel krijst, maar grootmoeder g-ed af ls. De positie van de oudjes, die geen familie meer hebben om hen te onderhouden, is soms zeer hard. Zij moeter, het met hup kleine rantsoen stellen. DE WINKELS Wat het halen van de ge rantsoeneerde voeding betreft, dit gaat op dezelfde manier als in Engeland. Iedereen zijn bepaalde winkels toegewezen, waar men ook in de rij staat of ook iemand kan krijgen die het voor je doet. Welke winkel iemand is toegewezen hangt af van het werk, dat hij doet. De klant kiest niet zelf de winkel uit. Als vreemdelingen hadden wij een speciale „Diplomaten winkel en ook de Staf van de Opera en het Ballet van Mos' kou heeft haar eigen zaak. Officieren van het roode leger hebben een van de grootste en beste winkels in Moskou toegewezen gekregen. Het maakt een groot ver schil, indien men bij een goede zaak is ingeschreven en men toestemming heeft te mogen koopen tot de hoogste ver koopbare hoeveelheid, want alle klanten mogen dat ook weer niet. Het systeem van de rant soeneering van kleeding en an dere goederen is niet met ons systeem te vergelijken, maar het zelfde resultaat wordt op een andere manier bereikt. De hoeveelheid kleeding. die men kan koopen, ln som mige gevallen de prijzen, waartegen men de kleeren kan koopen hangt af van het werk, dat men verricht. Ver der is het gewoonte, dat de werkgever zijn personeel van tenmlste eenige kleeding voor voor honderden soortgelijke ge vallen. Ik boekte voor mezelf en mijn gezin op de gebruikelijke en volkomen openlijke wijze in Zagreb (Joego-Slavië). De pas sage kostte 205 pond sterling per persoon, babies inbegrepen. Men vertelde ons dat het gemakkelijk in Palestina binnen te komen, en ik telde voor mijn ge zin van vier personen de somma van 820 pond sterling neer. Ik moest het geld van vrien den leenen en ik zal mijn heele leven ervoor moeten werken om het te kunnen terugbetalen. Men vertelde ons verder nog. dat een Roemeensch syndicaat van zeven personen het passage schip had gekocht, en zij een zoo hooge som moeten berekenen, daar zij rekening moesten houden met de waarschijnlijkheid, dat het schip zou geconfisceerd wor den. Zij moesten daarom abnor male winst maken. WIE FINANCIERT DE GROOTE TREK? Een blik op deze groepen „trekkers", die zich door cen traal Europa bewegen, is vol doende, zoo vertelt de Weensche correspondent vran het bovenge noemde Britsche blad, om vast te stellen, dat het onmogelijk is voor deze mensch en zelf om de- groote trek" te organi- seeren en te bekostigen. „Voor de overgroote meerderheid van hen wordt de trip naar Palestina betaald door edelmoedige hel pers over de geheele wereld". Een ander Daily Herald cor- respondendent, de bekende Ar thur Webb (Washington) onthult tenslotte het aandeel dat Ame rika in deze illegale immigratie heeft. Reeds langer dan een jaar zijn een twaalftal organisaties in de V-S. bezig gelden bijeen te brengen om deze emigratie te be kostigen. Dit gebeurt door per soonlijke bewerking van daarvoor aanmerking komende personen door middel van brieven en zelfs door middel van advertenties in de kranten. Een krasse erkenning van de ze feiten werd eenige dagen ge leden verstrekt door den Ameri- kaanschen oud-senator Guy M. Gillette. Na te hebben tegenge sproken, dat zijn organisatie wa pens verstrekt aan de Palestijn- sche terroristen, volgde zijn open lijke erkenning van het feit. dat zijn organisatie financieele hulp verstrekt aan Joden, uit gebieden waar programs hebben plaats ge had, die naar Palestina willen. En hij besloot zijn verklaring met de mededeeling: „Wij heb ben de medeiverking van vele Eu- ropeesche regeeringen, maar de kosten van het doorbreken van de Britsche blokkade zijn zeer hoog." In Palestina bereidt men zich intusschen voor op de aankomst van meer schepen uit Europa, volgepakt met illegale Joodsche "mmigranten." «leppen Gewichtigheid. Tot de nieuw gekozen leden van de Amerikaansche senaat behoort een man, die 180 kg. weegt. Men is nu bezig eed speciale senaatzetel voor de zen man te maken. Spiritisme. Het Schotsche medium mevr, Duncan is in Engeland veroordeeld op grond van een wet tegen de Hekserg", die uit 1735 stamt en op grond van een wet tegen de landlooperij van 1824 In de laatste wet worden dames als mevr. Dun can gelijk gesteld met zwer vers. Britsche spiritisten-or ganisaties zijn nog al veront waardigd over dit vonnis. Voor redenaars. Een Engelsch tijdschrift ver telt, dat er in Zuid-Afrlka een. Bantoe-stam is, waar rede naars slechts zoolang aan het woord worden gelaten als ze op één been kunnen staan. Als het tweede been de grond raakt is de toespraak afge- loopen. Zieke. Het Belgische Kamerlid Ro- dolphe Bernard, dat ziek was, is in een Brusselsch zieken huis opgenomen. Aangezien de regeering slechts over een stem meerderheid beschikt, heeft hij beloofd per zieken wagen naar het parlement te komen zoodra dat noodig is. Detective. De meest gelezen schrijver van detective-verhalen was in 1945 E. S. Gardner in U.S.A. Van zijn boeken werden in dit jaar meer dan 6 millioen exemplaren verkocht. Neerland'» kwalen. Dr. J. van Praag: We heb ben zoolang al onze kwalen uitgeplozen, dat we er nog beroerder van geworden zijn. Juist de besten hebben het opgegeven. En de anderen? Gelooft men werkelijk, dat ooit iemand door zedepreeken bekeerd is? Zij luisteren niet en als ze luisteren, omdat ze niet anders willen en de be teren, omdat niemand ze wer kelijk tot iets anders weet te bezielen. MACHINIST GEDOOD. Te Roosendaal had Donder, dagavond laat' op het sta tionsemplacement een ongeluk plaats, dat het leven kostte aan den 27-jarigen gehuwden leerling-machinist J. 'den Daelder. Tijdens het rangee ren ging de leerling-machinist van de locomotief om de lam pen van de machine na te zien. Op dat moment werd hij gegrepen door een goederen wagen van een rangeertrem. Bij aankomst in het zieken huis, bleek hij te zijn over leden. Hij laat vrouw en een kind achter. Verloren wereld weer bereikt. Drie mannen en drie jon gens hebben voor het eerst de 360 meter hooge piek op het kegelvormige eiland Rondon- do, bijgenaamd „de verloren wereld" beklommen. De avonturiers hadden Vrij dag door seinen aan het ruim 9 K.M. Noordelijker gelegen voorgebergte van Wilson op de meest Zuidelijke punt van Australië te kennen gegeven, dat zij behouden op het eiland je waren geland, 10 minuten, voordat het getij de rotsen begint te overspoelen. Het was toen prachtig weer. Stormachtige zee, gevaarlijke stroomiiigen en de bijna ver ticale klippen hadden meer dan een eeuw bezoekers van dit onherbergzame oord verre gehouden. Leden van de Kon. Australische Marine en vuur torenwachters hebben het in het verleden al eens vergeefs gepoogd. Een van de thans gelande 'avonturiers hoopt een buitengewone flora en fauna te vinden op deze schaars be- boschte plek, die naar de meening der geleerden sinds 20.000 jaar van het vasteland is afgesneden. BELGISCH—NEDERL. VERDRAG VAN 1839, Tijdens een bespreking in de Belgische Kamercommissie voor buitenlandsche zaken wensclite de heer van Cauwe- laert dat het BelgischNeder- landsch verdrag van 1839 zou worden herzien. Minister Spaak was echter van mee ning, dat de hangende kwes tie het best afzonderlijk zou den worden behandeld. Gooi het roer om Als redacteur van het Iibe- ralerale weekblad ..New Repu blic" heeft Henry Wallace, de vroegere Amerikaansche mi nister van handel, een open brief aan generaal Marshall geschreven. Hij zegt hierin, dat Amerika „het initiatief tot de veranderingen, die de ont redderde volken van Europa en Azië eischen. aan de So.v- jet Unie overlaat" INDONESIËRS UIT NEDERLAND. De republikeinsche radlo- Djogjakarta maakt melding van een mededeeling van het republikeinsche ministerie van sociale zaken, dat van de zijde der republikeinsche re geering 4e toekomst van de Indonesiërs, die uit Nederland zijn gekomen, volledig wordt gegarandeerd. Aan ieder zal naar zijn aanleg en geschikt heid werk worden verschaft. Vooj-ts wordt medegedeeld dat de Nederlanders, die hel republikeinsche staatsburger scnap hebben aangenomen dezelfde rechten als andere In donesische staatsburgers zul len hebben Wallace verwelkomt genc- neraal Marshall als minister van buitenlandsche zaken, rn laat zich waardeerend uit over diens rapport inzake China. „U hebt in China de Ameri kaansche politiek zien falen, terwijl geen man beter in staat zou "zijn geweest die politiek te vcrwezeljjken dan gij". „Het mislukken der politiek vond zijn oorzaak in de poli tiek zelf. Als minister van buitenl. zaken zal het tot uw taak behooren er op toe te zien, dat andere Amerikaan, sche vertegenwoordigers een meer realistische en practlsche politiek hebben uit te voeren. De politiek van Amerika was j statisch geworden in een tijd, Waarin mannen en vrouwen trachtten de wereldorde te wij zigen". „Het was noodig geweest, aldus Wallace, „een luid „ja" te laten hooren waar ontred derde volken om een wijziging vroegen. Thans werpen de Sow- jets zich tegenover alle kolo niale volken op als de eenige vijand van het „Imperialisme". |Wij moeten de koloniale vol ken helpen zich te bevrijden. In het geval van Franco moe ten wij actief optreden en niet -risslef anderen in hun oppo sitie volgen." ..Waar wij de Sowjet-Unle iok in Europa ontmoeten, is de vijand niet de Sowjet-Unle, Idoch do ontreddering zelve"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11