PROVIKCIALE ZEEUWSCHE COUCANT Nederland en België Zeeuwsche eischen i Het Zeeuwsche vee De Fransch-Britsclie alliantie Parelduikster Vandaag 190e Jaargang - Nr. 14 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., VJIsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losöe nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2. Bureaux gevestigd te Vlieslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 'ijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tèl- 2077 en 2924, Goes t Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerljstr- 2, Postrek. nr. 35930G P-Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren: DRIEHOEK VAN NA-OORLOGSCHE VERDRAGEN GESLOTEN. Belangrijk succes voor Blum. Even onverwacht als het be zoek van Leon Blum aan Lon den, is het bericht gekomen, dat Frankrijk en Engeland een verbond van 25 jaar zul len sluiten. Reeds sinds de bevrijding van Frankrijk in Aug. 1944 is sprake geweest van zulk een verbond, maar een verkoeling tusschen de beide landen deed de onder handelingen stokken. Drie be langrijke oorzaken van wrij. ving vielen weg te nemen. In de eerste plaats de onee- nigheid ten aanzien van de onafhankelijkheid der Le- vantstaten. Dan ia het bekend, dat de Fransche zienswijze over de ten opzichte van Duitschland te volgen politiek nogal afwijkt van de Engel- sche. Het Fransche wantrou wen ten opzichte van het Engelsche beleid in Duitsch land kreeg nog onlangs nieuw voedsel door het ge ruchtmakende bezoek van Schumacher aan Londen. Het belangrijkst beletsel voor een nauw samengaan met Engeland was echter tot nu toe de verhouding met de Sowjet-Unie. Frankrijk heeft steeds geweigerd zich aan te sluiten bij het Angelsaksi sche blok en diplomatiek stelling te nemen tegen de Sowjet-Unie. Alleen al de sterke communistische bewe ging in Frankrijk zou dit trouwens onmogelijk maken. Zooals uit.de officieele Brit- sche verklaring blijkt is in Londen over deze zaken uit voerig gepraat De Britsche regeering- heeft toegegeven dat het economisch herstel van Duitschland, hoe noodzakelijk Overeenkomst inzake Spitsbergen. Tusschen (Noorwegen en de Sovjet-Unie is een overeen komst gesloten over de ge: menlijke verdediging van Spits bergen, deelt het Russische persbureau Tass mede. De onderhandelingen, die tot idusver nog niet voltooid wa^ ren, zgn thans afgesloten. Onder de kop „Natuurlijk" schrijft het conservatieve Noorsche blad „Aftenposten" „Natuurlijk" trade de Noorsche regeering tijdens de oorlog over dekwestie Spitsbergen met Sovjet-Rusland in bespreking- Doch nu zijn wij in de vrede, en even natuurlgk als de Rus. sen terugtrokken uit Noord- Noorwegen, is dat de Russen thans In vredestijd, geen bases kunnen krijgen op Noorsch grondgebied, noch eenlge an dere mogendheid." De Belgische elsch aan Duitschland. Het Belgische blad Le Peuple gaï een overzicht van het stand punt van minister Spaak ten aanzien van Duitschland. Naar de meening van minister Spaak moet België zoowel poli tieke als economische eischen doen gelden.' Duitschland moet een staat worden met een zwakke cen trale regeering, doch met sterke locale autoriteiten. De economi sche eenheid van Duitschland dient echter in elk geval behou den te blijven. Een controle op de invoer en de algemeene Duit- sche economie is dringend nood zakelijk. België is vastb esloten som mige grenscorrecties te vragen om redenen van practische aard. Bovendien ligt liet in het voornemen der regeering jaar lijks 7.300.000 ton steenkool te eischen. Ook zal het electrische centrales vragen, waar de stroom door middel van bruin kool kan worden opgewekt en die 150.000 KWU kunnen leve ren. Het zal insgelijks 500.000 kubieke meter hout eischen, hoeveelheden potasch en een gedeelte van het water, benoo- digd om de streek van Luik te voorzien. Duitschland zal verder ver plicht moeten worden het Do- nau-Rijnkanaal te voltooien en een kanaal te graven naar de Rijn. BIRMA EISCHT ONAFHANKELIJKHEID. Politieke leiders van Birma, die op het oogenblik in Lon den vertoeven, hebben den Britschen eersten minister Attlee. een memorandum over handigd, waarin zij verzoeken om Birma onmiddellijk de status van dominion te ver- leenen. In het memorandum wordt aangedrongen op het instellen van een voorloopige regeering en het doen kiezen van een constitueerende vergadering, Maandag zal de aftreden de Amerikaansche minister, James Byrnes, de vredesver dragen met Italië, Roemenië. Bulgarije onderteekenen. ook, t; nimmer mag leiden tot een nieuwe bedreiging van de vrede. Evenmin mag dit herstel ten koste van Frank rijk geschieden. Toegezegd werd daarom, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk de steen kool-import uit Duitschland zal kunnen verhoogen. Men verwacht dat de vorm van de alliantie'veel overeen komst zal vertoonen met die van de jungelschSowjet en FranschSowjet-pacten. Deze pacten bevatten clausules, waarin wordt verklaard, dat beide landen elkaar militaire hulp zullen bieden in geval van bedreiging door Duitschland, dat zo zullen samenwerken binnen het kader der 'V.N., elkaar economische by stand zullen verleenen en geen ver bond zullen sluiten gericht tegen de andere partij. In zekere zin wordt met het slui ten van de Fransch-Britsche alliantie de driehoek van na- oorlogsche verdragen, waarbij Oost-Europa met West-Euro pa wordt verbonden, gesloten. Het verbond is over het al gemeen zoowel in Frankrijk als in Engeland uitermate gunstig ontvangen. Velen in Parijs, die vreesden, dat Frankrijk steeds meer geïso leerd in het Westen zou ko men te staan, zien in het ver bond een gunstig tegenwicht voor het verdrag met de Sowjet-Unie. De communisten nemen uiteraard een meer ge reserveerde houding aan, maar keuren het verbond niet af In Engeland juichen vrijwel alle bladen de overeenkomst van harte toe. De „Times" acht- ze een groote bijdrage tot de vrede ln Europa. Alleen de communistische Daily Worker" noemt de overeen komst niet veel waard en uitsluitend bedoeld ter onder steuning van Blum. Het is zeer zeker aan geen twijfel onderhevig, dat dit nieuwe internationale succes het prestige van Leon Blum in aanzienlijke mate heeft doen stijgen. Was de troonrede te lang? By het afdeelingsonderzoek van de begrooting in de Eer ste Kamer hebben verschillen de leden bezwaar gemaakt te gen de lengte van de Troon rede. Deze leden betoogden, dat tot 1940 naar goed consti tutioneel gebruik bij de op stelling van dit staatsstuk de grootst mogelijke kortheid werd betracht. Concertgebouworkest weer naar Engeland. Het Concertgebouworkest zal van 9 tot en met 20 Fe bruari voor de tweede maal na de oorlog een tournee door Engeland maken. Het London Philharmonic Orchestra zal als gastheer optreden. Er wordt een concert voor de B. B.C. gegeven, terwijl ook het Concertgebouw-Strijkkwartet zich zal laten hooren. OOK NAAR AMERIKA? Voorts vernemen wij, dat het orkest in de laatste maan den van 1947 waarschijnlijk 'n tournee door de Ver. Staten van Amerika zal maken. De benoeming van Prol. de Quay. Bg de behandeling van de begrooting In de afdeelingen hebben verschillende Eerste Kamerleden als hun meening uitgesproken dat de benoe ming van Prof. de Quay tot Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant niet juist was, ook al omdat een ander lid van het Driemanschap van de Ned. Unie, mr. Linthorst Homfin, niet werd hersteld in zijn ambt als Commissaris in Groningen. Andere leden verklaarden zich wèl met deze benoeming te kunnen vereënigen en we zen er in dit verband op, dat mr. Linthorst Homan destijds vrijwillig ontslag heeft geno men. DE KONINGIN IN DE STADSSCHOUWBURG. De voorstelling, die het Am- sterdamsche Rotterdamsch too- neelgezelschap in de Stads schouwburg te Amsterdam- gaf van de comedie ,Er komt een vriend vanavond'', mocht zich Woensdagavond verheugen in de hooge belangstelling van H. M. de Koningin. vliegt om de wereld DUIKMASKER VOOR „KIKVORSCHMANNEN". Parelvischersvloot ging geheel verloren. Dezer dagen bevond zich onder de passagiers van het K.L.M.-vliegtuig naar Londen een jonge vrouw, die met de K.L.M, uit Batavia was ge komen en nu eenige dagen in Londen ging doorbrengen. Zg zou daarna van Amsterdam uit wederom per K.L.M. naar New York vertrekken. Het was mrs. Tetarii du Pont Ber ge. die op Tahiti geboren is en zich van haar jeugd af heeft bezig gehouden met de parelvisscherg. Even voor de oorlog trouwde zg met een Zweed en samen zetten zy een onderneming op, die de beschikking had over' vele pa- relvlsschersbooten. De heele vloot ging in de oorlog ver loren en zij moesten de pa- relvisscherij tijdelyk vaarwel zeggen. DUIKMASKER. Mr. Tetarii besteedde gedu rende de oorlog al zijn aan dacht aan het ontwerpen van een speciaal duikmasker. Hij" slaagde erin een dergelijk mas ker te ontwerpen, en bood het tgdens de oorlog aan aan de Amerikaansche marine, die hiervoor groote belangstelling toonde. Mede dank zij deze Molotov beantwoordt Amerikaansche nota. In antwoord op de nota van den Amerikaanschen ambas sadeur te Moskou, generaal Bedell Smith, heeft Molotov verklaard, dat de Poolsche re geering dè overeenkomsten van Jalta en Postdam niet heeft geschonden. De Poolsche regeering, aldus de Sowjetnota. zou haar ver plichtingen tegenover het volk niet hebben kunnen nakomen, zonder maatregelen te nemer» tegen de „misdadige elemen ten", die het houden van vrge democratische verkiezingen in de weg staan. R ADIO GROETEN UIT N.--NDIE. Met ingang van Donderdag 16 Januari zullen via de expe- rimenteele P.T.T-zender te Jaarsveld op een golflengte van 218 meter, dagelijks groeten gezonden door militairen uit Indië, worden heruitgezonden. Dit geschiedt van 17.15 tot 17.30 (Ned. tijd) en des Zon dags van 14.45 tot 15.00 uur. In Scherpenisse hebben zich 20 personen opgegeven voor het consumentencrediet. uitvinding kon men met z.g. „kikhrorschmannen", die voor zien waren van dit masker, verschillende werkzaamheden onder water op gemakkelijke wijze verrichten. Thans hebben de heer en mevrouw Tetarii de parelza ken weer opgevat en trachten zg hun oude bedrijf te her stellen. Zij zijn Amerikaansch burger en wonen officieel Los Angeles. De heer Te tarii werkt momenteel in Sin gapore, terwijl zijn vrouw de wereld rond reistom de in ternationale parêlrelaties te bezoeken. Begin April hoopt zg haar man in Port Darwin i is het 350 jaar gele den dat de eerste Ne derlanders op hun scheep vaart naar Oost-Indië (1595—1597) voor Ba- lambangan aankwamen, dat juist toen in oorlog gewikkeld was met Pa- soeroehan; viert Dr. J. Chr. Ko ningsberger, oud-minister van koloniën, zijn 80ste verjaardag. Constellations naar Batavia. De heer Hans Martin, di recteur van de K.L.M. heeft meegedeeld dat de K.L.M. in Augustus Constellations hoopt te gebruiken voor de dienst tusschen Amsterdam en Bata via. De vlucht zal 4 maal per week geschieden. Alleen te Karachi zal overnacht worden, waarvoor een hotel met tweepersoonskamers in aan bouw is. Zuivering en pensioen. Verschillende Eerste Kamer leden hebben by het onderzoek van de begrooting in de af deelingen verklaard het on juist te achten, dat met ont slag krachtens het Zuiverings besluit vaak gepaard gaat ver lies van alle aanspraken op pensioen. Zij achtten zulks in strijd met bet rechtskarakter van het pensioen. Andere leden konden, zich met dit bezwaar niet vereeni gen. Suiker voor bijenhouders. In verband met het slechte bgen- en honingjaar 1946, zal zoo spoedig mogeüjk worden overgegaan tot de distributie van accgnsvrge suiker aan bgenhouders (voorjaarsleve ring 1947). Voor elk bgenvolk zal een hoeveelheid van 4 kg. gede natureerde suiker beschikbaar worden gesteld, Bgenhouders," die niet zgn aangesloten bij een der orga nisaties, kunnen zich ter ver krijging van bgénsulker in 1947 wenden tot de ver. tot bevordering der bgeenteelt in Nederland, te Wageningen. Voorlichting door de regeering. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen heeft de regeering in het rapport over de voorlichtingsdiensten der onderscheidene departementen, dat een commissie onder lei ding van oud-minister G. J. van Heuven Goedhart, heeft samengesteld, aanleiding ge vonden de vraag te overwegen of de voorlichting van over heidswege herzien moet wor den. Het vraagstuk zal Maan dag a.s. in de Ministerraad worden besproken. Het ont werp, dat dan ter tafel zal komen, wijkt echter sterk af van het voorstel der commis sie. Als het wordt goedge keurd beteekent dit o.a., dat een minder strenge centralisa tie zal worden doorgevoerd dan de commissie heeft voor gesteld. Professor Smertenko, vice-president van de Ameri kaansche liga voor een vrij Dooden op ambtelijk bevel. Prof. Langemeyer, procureur fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie nam Woensdag middag bij drie gevallen, die door het bijz. gerechtshoi we gens het dooden van goede Ne derlanders gedurende de bezet ting ter dood waren veroor deeld, de beschuldigden van de ze tenlastelegging ontslagen ge acht, omdat er steeds een be voegd ambtelijk bevel aanwezig was. Minder trams? Naar wg vernemen wordt van regeeringswege de kolen- positie van ons land zoodanig geacht, dat het noodig zal zgn, alle electrische trams in Ne derland te nopen tot inperking der dienstregeling. Dezer* da gen zal een landelijke verga dering van directies van tram- wegmaatschappijen worden ge houden om de situatie te be spreken en tot een algemeene fedragslgn te komen. Het plan estaat om in de eerste plaats de Zondagsdienst drastisch te vereenvoudigen. In 't alge meen zal men tot een stroom- besparing van ten minste 20 pet, moeten geraken. Ned. ambassadeur in China Naar verluidt Is de benoe ming te verwachten van den heer F. C. baron van Aers- sen Beyeren van Voshol, thans geaccrediteerd te Canberra, tot Ned. ambassadeur in Tsjoenklng. Australië weer te ontmoe- Palestina, zal uit Engeland Leu I I worden gezet. hebben recht op welvaartsherstel Hebben de Groote Vier wel een juist inzicht In de continentale verhoudingen Minister Huysmans sprak te Brussel. Dr. G. W. M. Huysmans, mi nister van economische zaken, hield Donderdag voor de fede ratie der kringen van de rechtsfaculteit politica en eco- nomica van de Universiteit te Leuven een rede over ..eenl^e aspecten van de Belgisch- Luxemburgsch-Nederlandsche samenwerking". Europa is economisch uit eengereten. Meer dan vóór de oorlog is het voor onze landen van belang, dat zg ernaar stre ven naar buiten een grootere eenheid en dus een grootere macht te vormen en daartoe naar binnen in sterkere mate steun te vinden bij elkander. Spr. wees slechts op de moei- Igkheid, dat Nederland later bevryd werd dan België, dat ons land in sterkere mate is verwoest en uitgeplunderd, dat ons economisch herstel zich wat trager voltrekt, zoodat wg nog te weinig exporteeren in verhouding tot onze invoeren Het is voor ons een levens belang, dat de bilaterale han del van thans weer plaats maakt voor een multilaterale aan Duitschland KANS OP EENIGE INDUSTRIEËN Arbeidsprobleem. Nu de Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitschland bekend zgn gemaakt en reeds eerder namelijk in de maand November 1946 een rapport over de economische eischen bij de geallieerde regeeringen werd ingediend, mag het wel gepubliceerd worden, dat ook de provincie Zeeland een be scheiden aanspraak op herstel- vergoedingen heeft ingediend, en de Zeeuwsche belangen bij het Duitsche achterland heeft belicht. De Nederlandsche regee ring heeft destijds de Com missarissen der Koningin ln de gelegenheid gesteld de be langen van hun gebieden bepleiten. Ook de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford, werd daartoe uitgenoodigd. Het ministerie van bulten- landsche zaken heeft deze aan gelegenheid behandeld, waar voor aan dit departement dr. Hicschfeld was toegevoegd. Wat de Zeeuwsche verlan gens betreft kunnen wij mede. deelen, dat adviezen zijn uit gebracht door vier deskundi gen betreffende zuivelbelan- gen, handels- en industrlebe- langen, landbouwbelangen en visschergbelangen. Uiteraard droegen de ge houden besprekingen een ver trouwelijk karakter en wy doen daarover dus geen me- dedeelingen. Wel is auidelgk gebleken, dat mogelijke verplaatsing van moet t.b.c.-vrij worden Gezondheidsdienst voor vee ingesteld. üe jaarlijksche schade. Vgf millioen schade lijdt het Nederlandsche volk elk jaar door de rundertuberculose dan komt daar nog bovenop de ellende, die geleden wordt doordat menschen helaas ook zuigelingen besmet worden met runder t.b.c. en dat 30 van alle hersenvlles- tuberculose-gevallen (menin gitis) afkomstig zijn van run derbesmetting. Het is daarom begrijpelijk, dat overheid, veehouders en burgerij al jaren bezig zgn de ze veeziekte en ook andere vor men van besmettelijke vee ziekten te bestrgden. NIEUWE VORM Voor Zeeland heeft deze bestrijding eind vorig jaar een nieuwe vorm gekregen. Er is namelgk een provinciale ge zondheidsdienst voor dieren opgericht, waarby op 21 Dec. dr. G. Wagenaar te Goes als directeur ls benoemd. Zeeland ls daarbg niet de eerste geweest en misschien wel de laatsteEerste was Friesland, waar de veehou ders reeds 26 jaar geleden een vrijwillige gezondheidsdienst oprichtten, toen zg zagen wel ke schade de tuberculose ver oorzaakte. Wel had Zeeland sedert 1937 een vereeniging, die veel nuttig werk verrichtte voor de bestrydlng van tuberculose onder het rundvee, maar die vereeniging was betrekkelijk eenzijdig en dat zal nu anders worden. LABORATORIUM nieuwe gezondheidsdienst een In de eerste plaats heeft de behoorlijk financieel funda ment gekregen doordat het Bedrgfschap voor Zuivel de noodige fondsen verstrekt. Daarnaast kan nu eindelijk worden overgegaan tot inrich ting van een eigen laborato rium te Goes, waarvoor een gebouw beschikbaar komt. Het laboratorium zal over een half jaar in werking zgn. En ten slotte- zal door gedeeltelgk verplichte en gedeeltelijk vrij willige aansluiting de bestrij ding der veeziekten aanmer kelijk worden uitgebreid. Vrijwillignu nog vrij willig. want in de toekomst zal de aansluiting voor alle veehouders verplicht zijn, zoo als ze nu reeds verplicht ge maakt is voor een deel van Walcheren. VERPLCHTE AANSLUITING De minister van landbouw heeft namelijk bepaald in gevolge een besluit van 1943 dat Walcheren bewesten het Kanaal behoort tot de gebie den, waar geen vee mag wor den gehouden indien de be zitters van dat vee niet aange sloten zijn bg een gezondheids dienst voor vee. Hij heeft dat gedaan om te zorgen, dat Walcheren's nieuwe veestapel van de aan vang af vrij zal blijven van tuberculose en andere ziekten. Voor Walcheren beoosten het Kanaal geldt die verplich ting noo- niet en daarom wor den er aanstaande week in Nieuwland en in Arnemulden vergaderingen belegd waar de heer Wagenaar het nut van vrijwillige aansluiting bij de gezondheidsdienst zal toelich ten. Geleidelijk zullen ook de andere streken van .Zeeland bewerkt worden. EEN PAAR CIJFERS In 1941 werden bg 1450 boe ren in Zeeland de stallen ge controleerd en daarvan waren 870 stallen t.b.c. vrij. Op een aantal van 17.830 stuks vee was 8.9 procent positief rea- geerend. Voor Walcheren wa ren die cgfers veel ongunsti ger. Er was in 1938 een re- actie-percent-age van 23 pro cent en in de winter van 1942 op 1943 bedroeg het percenta ge nog, 12.1 procent. Waar Walcheren consumptiemelk le. vert voor Middelburg en Vlis- singen was dit verschijnsel! niet fraai. De maatregel van den minister laat zich dan ook begrijpen. Wij mogen dan ook wel constateeren. dat de nieuwe gezondsheidsdienst voor Zeeland een uiterst be- langrgk werk gaat doen, dat voor mensch en dier van veel beteekenis kan zijn. PAARDENZIEKTEN Vermelden wij uiteindelijk nog, dat de dienst ook een an der Zeeuwsch belang zal be hartigen. Hg zal namelgk ook de paardenfokkerij in zgn wer kingssfeer betrekken omdat Zeeland meer nog een provin cie van paardenfokkers dan van rundveefokkers is. De verschijnselen van on vruchtbaarheid en veulensterf- te zullen een voorwerp van bg- zonder onderzoek zijn. Dultscre industrieën naar Zee land, beperkt zou moeten blij ven tot enkele niet-arbelds- intensieve industrieën, omdat deze provincie geen groote aantallen arbeiders kan leve ren voor nieuwe bedrijven. Indien er dus Duitsche bedrij ven worden toegewezen als herstelbetaling voor Zeeland dan zullen dat bedrijven zgn, waarvoor weinig arbeiders noodig zgn. Intusschen verklappen we geen geheim, wanneer we mcdcdcc. len dat de kans op het ver werven van voormalige Duit sche bedrijven niet bijster groot is. POSTWISSELS VOOR ZWITSERLAND. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat het maximum bedrag voor post wissels naar Zwitserland is verhoogd tot 40 Zwits. francs oostwissels uit dat land zijn toegelaten tot een maximum bedrag van 25 gulden. CHR. NAT. VAKVERBOND. Het ledental van de bonden van het Chr. Nat. Vakverbond bedroeg op 1 Oct. 1946 115.569 tegen 113,956 op 1 Januari 1941. De grootste bond is die van de landarbeiders met 25,017 leden, gevolgd door die van het overheidspersoneel met 20,202 leden. RECHTSGELDIGHEID VAN RAADSBESLUITEN. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp van wet noodvoorziening met be trekking tot de rechtsgeldigheid van raadsbesluiten, welke geno men zijn vóór t.a.v. de goedkeu ring van de geloofsbrieven van raadsleden alle wettelijk ge stelde termijnen in acht geno men waren. Wat mag de groente kosten? Gelijk wij reeds heb ben gemeld, worden voor de belangrijkste groenten maximumprijzen vastge steld. De eerste prijsvast stelling geldt voor de pe riode van 20 Januari tot 3 Februari. Volgens het Vrije Volk zullen dan de volgende maximumprij zen gelden (alles per kg) Kroten, le soort 15, 2e soort 12, 3e soort 10 ct.; Gekookte kroten le soort 24, 2e soort 20 ct.; Roo- de kool 20; Savoye kool 20; Witte kool 15; Boe renkool 20; Prei le soort 24, 2e soort 19; Roode en gele uien 22; Witlof 60; Koolrapen 11; Peen le soort 22, 2e soort 14, 3e soort 12 ct Voor thuisbezorgen mag max. 1 cent per kg meer berekend worden, voor het schrappen van peen eveneens 1 ct. per kg (wegen vóór het schrap pen) en voor het snijden van kool 3 cent per kg (wegen na het snijden). handel zooals wij die voorheen kenden. Pas wanneer een land weer zijn invoer uit het eene gebied kan vereffenen door export naar een ander, bestaat de mo gelijkheid dat onze handel en scheepvaart weer iets van him vroegere luister herne men. en dat onze industrie zich weer breeder kan ont plooien. EEN DELEGATIE. Bg de derhalve uitermate belangrgke tariefonderhande lingen te Londen zullen Bel gië, Luxemburg en Nederland telkens door één gezamenlijke delegatie inplaats van door drie samenwerkende delegaties hun belangen laten behartigen. Ook bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk, beter aan geduid als het vraagstuk: centraal-Europa, gaan vele van onze belangen in dezelfde richting. Indien ik, aldus de minister, de belangen, die België en Nederland bij de Duitsche economie hebben, uitdruk in enkele cijfers van voor 1940, dan stel ik vast, dat ia de aan de oorlog voorafgegane .jaren ongeveer 25 van de Nederlandsche uitvoer, ter waarde van byna 150 millioen gulden (2 V? milliard B. francs)naar Duitschland ging, terwijl 21 van onze import ter waarde van 300 millioeni gulden (bijna 5 mil liard B. frs) van deze Ooste lijke nabuur afkomstig was. Voor België bedroeg de uit voer naar Duitschland in 1938 ruim 12 van zijn totale export, de Invoer uit Duitsch land in België beliep ruim 11 van België's totale im port. De doorvoerhandel, die onze beide landen van oudsher met Duitschland dreven en daar mede samenhangend de Rgn- vaart zoomede het overige transportwezen, is voor Ne derland zelfs van primair be lang. In verband met de groote economische belangen van on ze samenwerkende landen wenschen wij vóór alles te be reiken, dat zich een economisch gezond en welvarend Europa kan ontwikkelen. Door het in standhouden van een woestenij in centraal-Eurooa kan voor de overige Europeesche lan den geen blijvende welvaart terugkeeren. Nederland en België hebben door hun trouw aan de ge- alleerde zaak, door hun taai heid in het verzet tegen den agressor zwaro slagen ont vangen. Zij ontleener. daaraan het onmiskenbare recht, dat met hun welvaartsherstel re kening wordt gehouden. GEBREK AAN INZICHT? De Nederlandsche regeering heeft niet nagelaten speciaal de Britsche en Amerikaansche autoriteiten erop te wgzen. dat ona bankwezen. onze transportondernemingen, onze industrie en onze handel ln staat zgn op korten termijn 'n transito- en veredelingsver- keer tusschen ons land en. Duitschland te ontwikkelen, dat de lasten der bezettings- autoritelten in sterke mate kan verlichten. Waaronu wordt een dergelijk breed voorstel niet zonder vertraging en met graagte aanvaard? Hier moet wel zonder twijfel een zeker gebrek aan inzicht in de sub tiele economische verhoudingen een rol spelen. Het is zeer pgniyk, dat wy als Nederlanders en gij als Belgen, nadat door de Duit sche agressie onze welvaart hevig is geschokt, moeten pleiten voor een op gang bren gen van het welvaartsproces bij den overwonnen vijand. Wij kunnen dit aanvaarden daar wy geleerd hebben te verge ven en daar wy nuchter ge noeg zgn om de eischen eener gezonde realiteit te erkennen. Maar veel zwaarder zou het ons vallen, indien in Duitsch land op politiek en economisch gebied door de groote gealli eerden een situatie werd ge schapen, die op blgvende wij ze de sociaal-economische op bloei der lage landen in de weg zou staan. En toch is het gevaar dat eeis dergelijke situ- atie ontstaat niet geheel denk beeldig. De verantwoordelijkheid van de groote geallieerden brengt mede, dat aan de Belgische en Ned. regeering ten volle de ge legenheid wordt geboden aan het beheer van Duitschland deel te nemen. Ten slotte wees Minister Huysmans nog op het con structieve memorandum, dat de Ned. Regeering dezer da gen aan de Groote Vier deed overhandigen. Bg dit alles zul len eendracht, kracht en vol harding ons moeten tooien, opdat onze volken in deze moeilijkste van alle tgden zich waardig toonen de wapen spreuken: ..Eendracht maakt macht" en .>Ik zal handhaven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1