Britsch-Fransche Commissie-Generaal overeenkomst gesloten UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Noord-Beveland Walcheren zal weer onderhandelen ER ZIJN INDONESISCHE BEZWAREN. Regeeringsverklaring minder aangenaam. De bijzondere correspondent van A.N.P. te Batavia verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Commissie-Generaal onmiddel lijk na de terugkeer van het re- publikeinsche kabinet uit Djogja het contact met de volledige Indonesische delegatie weer zal opnemen en wel in de eerste plaats om de bezwaren, welke aan Indonesische zijde over de Interpretatie van Linggadjati bestaan, weg te nemen. In dit EERSTE KAMER. dan het alge- Aigemeene politieke beschouwingen. De Eerste Kamer heeft een aanvang gemaakt met de ai gemeene beschouwingen over de Rjjksbegrooting voor 1947. De heer Molenaar (P.v.d.V.) bespreekt de tot standkoming van het kabinet en vraagt hoe de regeering de verhouding •tusschen staat en maatschap pij ziet. Het antwoord op die vraag is beslissend voor het standpunt der politieke partrj. en. Spr. vraagt of de plan matige productie wordt losge laten. Hij verklaart o.m. dat hij niet is tegen sociale poli tiek. maar wel is hg gekant tegen socialistische politiek. De wijze, waarop de regèe- rlng en met name minister Drees de stichting van de Arbeid is tegemoet getreden, heeft sprekers grootste lof. De heer Kerstens (K.V.P.), geeft te kennen, dat deze re geering een duidelijk progres sief ministerie is, steunend op een flinke meerderheid. Te be treuren is, dat speciaal ten aanzien der Indische kwestie de protestantsche politieke partg'en niet deelen in de ver antwoordelijkheid. De heer Kolff (C.H.) be toogt, dat de verkiezingen hebben aangetoond, dat een groot deel van het volk de oude groepeering naar begin, sel wenscht te handhaven. Ten aanzien van de samen stelling van de Commissie- Generaal vraagt spr., als het waar is :'at de heer Steenberghe moest wijken op wenken van de P. v. d. A., of het partijbelang zwaarder moest wegen da meen belang. Spr. is van oorJeel, dat de samenwerking tusschen de re geer ingspartij en niet zoo van harte is als men wel wil doen voorkomen. In de middagzitting voerde eerst de heer Pollema (C.H.) het woord die een semi-par- lementalre commissie inge steld wenschte te zien. De heer Koejemans (CiP.N.) merkte op, dat het van be lang is, dat er met de repu bliek Indonesië een snelle overeenkomst wordt gesloten. De heer Meyer (A.R.) heeft bezwaar tegen de formatie van het kabinet en zou gaar ne een nationaal kabinet gezien hebben. De heer Reinalda (P. v.d.A.) acht het noodzakelijk, dat de regeering eenige nadere mededeelingen doet over de radiorede van Gerbrandy. Daarna nam de minister president het woord en beant woordde de vragen. Verschil lende vragen achtte hg echter onvruchtbaar. De belangrijkste vraag is of er goed gewerkt kan worden. De voorzitter sloot daarop de vergadering tot Donderdagmorgen 11 uur. Truman ontvangt Saoed kroonprins van Arabië Kroonprins Amir Saoed van Saoedi-Arabië heeft een bezoek gebracht aan president Truman. De president werd vereerd met een met juweelen versierd zwaard en een dito dolk. De kroonprins verklaarde, dat de Palestijnsche kwestie een van de te bespreken onderwerpen was. „Saoedi-Arabië biedt groqte mogelijkheden aan het Ameri- kaansch initiatief en hoopt Ame- rikaansch kapitaal aan te trek ken ten dienste van de ontwik keling van het land" aldus de kroonprins. De Britsche pers over het Nederlandsch memorandum. De Times heeft een kort uittreksel van het memoran dum der Ned. regeering ten aanzien van Duitschland ge publiceerd, evenals de Daily Telegraph. De News Chronicle spreekt van een „weldoordacht en met beheersching opgesteld document, waarin meer wel willende voorzieningen zijn vervat, dan de Nazi's, die Rotterdam in puin legden had den mogen verwachten". Do Daily Herald teekent aan; „Het Ned. memorandum reikt tot een van de voor naamste kwesties, want het voert aan, dat de eenige po litiek, waardoor men Duitsch land in economisch opzicht tot herstel kan laten komen zon der gevaar voor de wereld, bestaat in een politiek van al- geheele decentralisatie. AI liet andere ter zijde gelaten beteekent dit een herinnering- bn-den-aanvang aan de veel zijdigheid van de taak der plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandsche za ken en aan de vastbeslotenheid van tenminste één der „ande re"' geallieerden om daarin een aandeel op te eischen. verband is het opmerkenswaar dig, dat in officieele Nederland sche kringen 't communiqué van het republikeinsche kabinet na de zitting van 13 Januari vrij gunstig ontvangen is. Zij zijn van meening, dat, hoewel offi cieele republikeinsche personen bij hun officieuze contactèn met Nederlanders blijk gaven weinig of geen bezwaren te hebben te gen de toelichting van de Com missie-Generaal op de ontwerp ei ereenkomst van Linggadjati, zij wel bezwaren hadden tegen de regeeringsverklaring van mi nister Jonkmans. Voornamelijk de daarin gegeven uiteenzetting over de positie van de Kroon en het voorbehoud van Nieuw- Guinea hebben aan Indonesische zijde bedenkingn gewekt. Het is echter waarschijnlijker, dat de Indonesiërs de geheele geest van de regeeringsverklaring minder aangenaam vonden te meer omdat deze interpretatie en aanvulling (met betrekking tot Nieuw-Guinea) eenzijdig als bindend werden voorgesteld. Nederlandsch-Indische rege ringskringen zijn van meening, dat de redactie van genoemd re publikeinsche regeeringscommu- nique zich zeer wel leent voor een soepele oplossing. Over de nieuwe besprekingen tusschen de beide delegaties is men aan Nederlandsche zijde tamlijk optimistisch gestemd. Het is, zoo verklaart men, geens zins noodzakelijk, dat een ge heel nieuwe reeks van bespre kingen geopend wordt, slechts eenige aanvullende gedachten- wisselingen zullen noodig zijn om de bovenbedoelde kwesties tot een oplossing te brengen. Naar men van officieele Indone sische zijde meedeelde, is naar aanleiding van het bovenstaande in de recente verklaring van den (rep.) minister Natsir reeds gewezen op de noodzaak om uit de vicieuze cirkel van weder- zijdsche ontstemming te gera ken. Na twee jaar. Twee jaar geleden zonk op het LJsselmeer de „Groningen 4", welk schip eerst onlangs ge licht kon worden. Bg de post bevond zich een groot aantal pakketten roggebrood e.d., waar mede Friezen hun rela ties in Holland in die benauwde dagen verras ten. Bij de opening van de postzakken waren de levensmiddelen natuur lijk bedorven, maar een aantal brieven en kran ten kon dezer dagen toch nog aan de geadresseer den afgeleverd worden. De Ochtendpost veroor deeld tot schadevergoeding. Dinsdagochtend heeft de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. A. Boll de hoofdredactie van het week blad de ..Ochtendpost" veroor deeld tot het betalen van een schadevergoeding- van 500. Dit als gevolg van de klacht wegens smaad van mr. J. P. Engels, hoofd van de PR.A. te Amsterdam. Mr. Engels had van de hoofdredactie van de „Ochtendpost" een schadever goeding geëischt van 40.000. COMPLOT IN KOREA De Amerikaansche militaire autoriteiten in Korea hebben een uitgebreid complot ont dekt dat ten doel had in op stand te komen tegen het be heer van Korea. Marmer in het brood. In Italië is een nieuwe vorm van levensmiddelenzwendel ontdekt, waarbij inplaats van het z.g. plantenmeel, stof uit de marmergroeven werd ver kocht. Bg een bakker in Mi laan werd niet minder dan Vz ton van dit .„meel" in be slag genomen. EENRICHTING-VERKEER MOERDIJKBRUG. De K.N.A.C. ontving bericht, dat op de Moerdijkbrug de voorzieningen zijn gereed ge komen om de Zuidelijke 700 m. in twee richtingen te kun nen berijden. De verkeersstop, 'aarover in één richting moet worden gereden Is dus thans teruggebracht tot 300 m. Ter voorkoming van Duitsche agressie. De Fransche premier, Leon Blum, lieeft meegedeeld, dat te Londen een Britsch Fransche overeenkomst is ge sloten. Een officieele Britsche ver klaring over het bezoek van Leon Blum aan Engeland zegt, dat men overeengekomen is dat zoo spoedig mogelijk een verbond treaty of alliance gesloten zal wórden tusschen Engeland en Frankrijk binnen het kader van artikel 52 van het handvest der Vereenigde Naties en met het doel ver dere agressie van Duitschland te voorkomen en de vrede en veiligheid te bewaren. De on derhandelingen zullen zoo spoedig mogelijk beginnen. .Uit de officieele Engelsche tekst blijkt dat de export van Rhur-kolen in' 1947 weer ver zekerd zal zijn. De conferentie der plaatsvervangers. De speciale plaatsvervangers voor het vredesverdrag met Duitschland hebben Woensdag een voorstel van Australië be sproken om de kleinere landen in alle stadia te raadplegen. Over deze kwestie werd echter geen overeenstemming bereikt. Naar verluidt, -varen de Brit sche, Amerikaansche en Fran sche vertegenwoordigers ge neigd Australië eenigermate tegemoet te komen, hoewel zij het voorstel niet in zijn geheei steunden. De sovjet.vertegen- woordiger was van oordeel, dat het voorstel in strijd was met de door de raad van ministers gegeven instructies. De Londensche slaking breidt zich uit. De poging om de transport- staking in Londen te doen ein- digen is mislukt. Op een ver. gadering, die Woensdag werd gehouden, werden de meeste stemmen uitgebracht op het voorstel de staking uit te brei den. Er zijn nu ongeveer 60.000 man bg betrokken. Ook de ha venarbeiders zijn als protest te gen het gebruik van het leger in staking gegaan. Er wordt verwacht dat hun aantal zal stijgen tot ongeveer 24.000 Ook in de provincie zijn ver scheidene sympathie-stakingen uitgebroken. Ontmanteling Duitsche industrie stopgezet. De Duitsche socialistische eenheidspartij heeft Woensdag avond bekend gemaakt dat het Sovjet-Russisch mili taire bestuur het verzoete van de partij om het ontmantelen van de Duitsche industrieën stop te zetten, heeft ingewil ligd. Bevin heeft zich over de overeenkomst uitgelaten en ge loofde, dat dit een goede stap is. Ook officieele kringen te Parijs waren ihgenomen met de overeenkomst en beschou wen deze als een keerpunt in de onderlinge verhouding. Gouverneur van Georgia wil niet aftreden. Een woedende menigte is de bureaux van den aftredenden gouverneur van Georgia, Ellis Arnall, binnengedrongen. Nadat Arnall verklaard had zijn func tie niet te zullen neerleggen ten gunste van Herman Talmadge is het tot vechtpartijen geko men. Het geschil over het gou verneurschap ontstond na de dood van Talmadge (demo craat), die verleden jaar No vember werd gekozen, maar overleed, voordat hij zijn func tie aanvaardde. De aigemeene vergadering van de staat Geor gia, heeft zijn zoon, Herman, tot gouverneur gekozen. Arnall wil nu zijn eigen gou verneursbureau vestigen. Te Calcutta zijn 31 linksche partijleiders gearres teerd door speciale politie, die een overval deed op het pro vinciale hoofdkwartier van de communistische partij. Fruit en groenten voor Walchersche schooljeugd. Deze week krijgen de leer. llngen van alle lagere scholen op Walcheren door bemid deling van liet Ned. Roode Kruis blikken groenten en fruit, welke ter beschikking zijn gesteld door de „Brethren Service", een Amerikaansch kerkgenootschap, dat hulpactie voor Walcheren ganiseerde. Gelijk bekend, hebben de t.b.c.-patiënten van Walcheren reeds enkele ma len een levensmiddelenpakket van de Brethren-Service ont vangen. gr.; 571-c res. 800 gr. Dter: 57-1 boter 125 gram. NIEUWE BONNEN voor het tijdvak van 19 Januari t.m. 1 Februari 1947. BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook no. 3). Brood: 57-1 brood 800 gr.; 57-2 brood_400 gr.; 57-1 b res. 1600 Bo® Margarine: 57-2 boter f25 gram margarine of 100 gram vet. Margarine: 57-3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. Melk: 57-1 melk 4 liter; 57-2, 57-3 melk 3 liter. Vleesch: 57-1 vleesch 100 gram; 57-2 vleesch 300 gram. Kaas: 57-1 alg. 200 gr.; 57-3b res. 200 gram. Suiker enz.: 57-2 alg. 375 gr. suiker, boterhamstr. enz. of 750 gram jam, stroop enz. Appelmoes (voorinlevering) 57-2b, 57-2c res. 1 blik of pot appelmoes. BONKAARTEN KD, KE 701 (strook no. 3) Brood: 58-1 brood 800 gr.; 58-1 d res. 800 gr. Boter: 58-1 boter 250 gr. Margarine: 58-2 boter 125 gram margarine of 100 gr. vet. Melk: 58-1 melk 12 liter. Vleesch: 58-1, 58-2 vleesch 100 gram. Kaas; 58-1 alg. 100 gram. Suiker enz.: 58-2 alg. 375 gram suiker, boterhamstr. enz. of 750 gram jam, stroop enz. Rijst enz.: 58-1 e res. 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid)" of kinderbjscuits. Appelmoes (voorinlevering) 58-2d res. 1 blik of pot appel moes; 58-2e res. 2 blikken of potten appelmoes. TABAKSKAARTEN ENZ. T71 2 rants, tabaksartikelen. V71 100 gr. chocolade en/of sui kerwerken. X71 -1 rants, tabaksartikelen. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 3). Brood: 57-4 brood 800 gram. Boter: 57-4 boter 250 gram. Margarine: 57-4 marg. 250 gram margarine of 200 gr. vet. Melk: 'sl-4 melk 5 liter. Vleesch: 57-4 vleesch 300 gr.; 57-5 vleesch 100 gr. Kaas: 57-4 kaas 200 gram. Op 23 Januari zullen nog bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen 57-2b, 57-2c re serve en 58-2d en 58-2e re serve moeten uiterlijk op Za terdag 25 Januari bij een de taillist, die appelmoes pleegt te verkoopen worden ingele verd. De blikken en potten hebben een inhoud van een liter. Bovengenoemde bonnen kun, nen reeds op Vrijdag 17 Ja nuari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Januari a.s. mag worden ge kocht. 1 De niet aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen wor den vernietigd. Oesters voor Zwitserland. In het met de Zwitsersche regeering gesloten handelsver. drag is ook een post opgeno men voor de export van oes ters, ten bedrage van 100.000 francs. Deze export naar Zwit serland zal gelden voor de ja ren 1947 en 1948. „De vluchteling". NED. VOLKSTOONEEL VOOR DE Z.V.U. Het Nederlandsch Volkstoo- neel gaf Dinsdag in de Schouw, burg te Middelburg een op voering van „De Vluchteling", een stuk van den Zwitserschen auteur Hochwalder. De schrijver tracht in dit stuk, dat speelt aan de Fransch-Duitsch-Zwitsersche grens gedurende de bezettings tijd, een analyse te geven van het verschijnsel der ondoor dachte collaboratie. Wel wist hrj ons in de dialogen keer op keer te boeien, doch dit vond meer zijn oorzaak in het feit, dat de bezettingsweeën nog zoo versch in het geheugen liggen, dan in dramatische kracht. Het spel liet niets -te wen- schen over. De drie vertolkers: Jan Apon al3 politieman met teveel plichtsbesef vooral sterk in het laatste bedrijf, Ton Kuyl zeer overtuigend als de ontsnapte „slavenarbeider", die als het ware naar de Maquis toegroeit, Betty Kapsenberg als de vrouw meermalen ont roerend, doch op andere mo menten wat vlak, konden ech ter niet voorkomen, dat men zich na het vallen van het doek toch nie'. geheel bevre digd voelde. Zooals eertijds op een abel spel een clute volgde, zoo bracht regisseur Fr. St'erne- berg, na dit drama éen grap pig éénactertje van Kvasnits- ky, dat de verfijning en het noodige raffinement miste, maar dat ronduit komisch ge speeld werd en dan ook veel hilariteit verwekte. Behalve in Middelburg wordt deze voorstelling door de Z.V.U. ook nog gebracht in Zierikzee, Goes, Oostburg en Terneüzen. Commissaris der Koningin bezocht Tholen. Vergezeld van zijn griffier heeft de Commissaris der Ko ningin van de provincie Zee land, jhr. mr. Quarles van Uffod, Woensdag een bezoek gebracht aan enkele gemeen ten van het eiland Tholen waar hij door de betrokken burge meesters werd ontvangen. Van de gelegenheid tot audiëntie werd slechts door enkele par ticulieren gebruik gemaakt. Naar wij vernemen is de kwestie van de brug te Tholen reeds te Middelburg aanhangig gemaakt. Geen Nederlandsche agressie. Op een persconferentie heb ben dr. Koets en generaal-ma- joor van Buurman van Vreede de republikeinsche bewering als zou 't verergeren van de mi. litaire situatie te wijten zijn aan Nederlandsche bestreden. Romeische vondst te Heerlen Te Heerlen heeft men bij het inkuilen van aardappelen resten van Romeinsch aarde werk, afkomstig uit de twee de en derde eeuw gevonden. Het ligt ln de bedoeling in de a.s. zomer daar verder bodem onderzoek te doen. Bekend redder overleden. In de leeftijd van ruim 90 jaar is te Scheveningen. de bekende redder Leendert Bruin overleden die o.m. door Kei zer Frans Jozef werd onder scheiden voor de redding van het Oortenrijksche schip „Hen rietta". Verklaring oyer „Empire Mayrover". In Batavia is Woensdag door marine-autoriteiten een verkla ring gegeven naar aanleiding van het Britsche protest over de aanhouding van het Engel sche schip „Empire Mayrover". De verklaring noemt deze aan houding gewoon routinewer. Onderdeelen van 1ste divisie vertrokken. Woensdag zijn met de „Kota Ago eng" onderdeelen van de eerste divisie naar Indonesië vèrtrokken. De onderdeelen omvatten voornamelijk de zware wapens. Totaal bevin den zich 900 militairen aan boord. Nederlandsche jenever naar Engeland. Naar het Britsche ministe rie van voedselvoorziening me dedeelt, is invoervergunning verleend voor ongeveer 60.000 kisten, elk van 12 flesschen, Nederlandsche jenever. De maximum verkoopprijs voor de kleinhandel is vastgesteld op 30 shilling per flesch. Eendeneieren vrij. Het is thans mogelijk dezer dagen eendeneieren in vrjje verkoop aan het publiek aan te bieden. Het gevaar voor para-typhua kan men voorko- men door de eieren uitsluitend gekookt en niet in verwerk ten vorm -te gebruiken. De eendeneieren moeten 10 minu ten worden gekookt, (niet minder!) en zijn voorzien van het stempel „eendenei, 10 mi nuten koken". Hieraan zal een tweede stempel worden toege voegd „alleen gekookt te ge bruiken". Eieren minder dan 60 gram zullen 13 V2 cent, die meer dan 60 gram wegen 14 yz cent kos ten. KABEL VERNIELD. Woensdagmorgen was een deel van Zuid-Beveland plotse ling verstoken van electrische stroom. De P.Z.E.M. deelde ons mede, dat arbeiders van een boer tusschen Baarland Kwadendamme bg het graven van een put voor de rioolee- ring meenden een boomwortel te rooien, maar de hoogspan ningskabel van de P.Z.E.M. te pakken hadden. Een geweldige steekvlam sloeg uit de kabel, gelukkig zonder dat een der arbeiders letsel kreeg. In ver band daarmee waarschuwt de P.Z.E.M. alle rooiers van boomwortels voorzichtig te zijn en stroomkabels te ont zien. Goes Vergadering C.B.T.B. Dinsdag had in de Prins van Oranje te Goes een vergadering plaats van de afdeeling Zuid- B'eveland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, die werd bij gewoond door den prov. voor zitter en secretaris. Het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v. d. Heuvel, sprak als algemeen voorzitter van de C.B.T.B. de vergadering toe, zooals hij dat op zes plaatsen in Zeeland za' doen, om antwoord te geven op verschillende vragen, die hem door besturen of leden wa ren toegezonden. Zoo kwam aan de orde" de kwestie van de op heffing en weer in stellen van de V.B.N.A. en de aardappel- controle. Verder bepleitte spr. een zooveel mogelijk opheffen van de bepalingen, die het uit oefenen van het landbouwbedrijf bemoeilijken. De kwestie van de loonen 'en prijzen besprekend, wees spr. er op, dat deze mate rie gevaar voor inflatie inhoudt. Ook het landbouwonderwijs kwam ter sprake en is de heer v. d. Heuvel van meening, dat ook de C.B.T.B. het recht heeft daarin gekend te worden en er zijn deel van te krijgen. Bijeenkomst landbouw- jongerengemeenschap, De Streek Zuid-Beveland van -de - Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland hield Dinsdagmiddag in het Schut tershof te Goes een zeer druk bezochte bijeenkomst, waarop o.a. de leeraren en leerlingen van de R.L.W.S. aanwezig waren. De streekvoorzitter, de heer Nieu enhüijze. heette spe ciaal ook deze gasten welkom en gaf daarna het woord aan den algemeenen voorzitter, den heer A. de Feijter die in een kernachtig betoog de groote wensehelijkheid van organisa tie der jongeren bepleitte en getuigde van hetgeen door samenwerking reeds is er wordt bereikt. Hierna werden de aanwezi gen onthaald op enkele land- bouwfilms, die de Amerikaan sche en Canadeesche voorlich- tmgsdiensten ter beschikking stelden en die een inzicht ge ven op het landbouwbedrijf in die beide landen. PARTIJ VAN DE ARBEID. In een Maandag gehouden vergadering van de Partij van de Arbeid te Goes heeft de vooritter," de heer Visscher, uitvoerig gesproken over de houding van de raadsfractie b\j de verkiezing van een lid voor het Gasthuisbestuur. Hij wees op de stemmenver houding en constateerde, dat de door de A.-R. partij C. H.- partij en P. v. d. V. behaalde meerderheid blijkbaar het ge volg is van een niet willen aanvaarden der overwinning van de Partij van de Arbeid. Men probeert zooveel mogelijk tegen te gaan, dat deze par tij thans invloed krijgt en openbare functies verwerft. VALSCHE TEXTIELBONNEN. De politie te Goes heeft D. J. aangehouden, die in het be zit bleek te zijn van 500 val- sche textielbonnen. Het onder zoek in de reeds eerder gemel de zaak van de valsche tex tielbonnen wordt nog voortge zet. P. PH. PAUL. De heer P. Ph. Paul, thans te Goes, zal Zaterdag a.s. geïn stalleerd worden als burge meester van Broek in Water land. DIEVEGGE. Door de politie te Goes werd een vrouw aangehouden, die op heeterdaad betrapt was bij het stelen van artikelen uit marktkramen. COÖPERATIE „ONS BELANG". Dinsdagavond gaf de coöpe ratie Ons Belang" een feest avond in „De Prins van Oran je" te Goes. De voorzitter, de heer P. Crucq, sprak een openingswoord, waarin hij wees op de vooruitgang van het bakkerij- en winkelbedrijf. De heer Suston, accountant van de- Handelskamer, wekte de aanwezigen op steeds te koopen bij hun coöperatie. Hierna werd door het re vuegezelschap van de Dordt- sche coöperatie de revue „De Regenboog" opgevoerd waar in zang en dans. schetjes er. muziek van de eigen band elk aar afwisselden. De bezoekers vermaakten zich uitstekend. De voorzitter dankte ten slotte de Dordtsche medewer kers. Yerseke ONGELUK Toen Zaterdagavond ds. A. van Stuyvenberg te Yerseke uit de autobus stapte had hij het ongeluk door de duisternis misleid in een vrij diepe sloot te vallen. Nadat hij met ver eende krachten wèer op hét droge was gebracht bleek, dat hij een arm gebroken had. De heer K. Ph. Verheule. onderwijzer aan de Chr. school te Yerseke, benoemd tot on derwijzer te Ouderkerk a. d- Amstel. Kruiningen Collecte voor militairen. De vrijwillige brandweer van Hansweert en Kruiningen heeft" op verzoek van den bur gemeester een collecte georga niseerd voor de militairen ln Indonesië. De collectelijsten werden door de manschappen huls aan huls aangeboden. De brandweer-auto. uitgerust met eramophoon en luidspreker, zorgde voor muziek en voor een opwekking om de collecte te steunen. De collecte bracht 1017 op. terwijl de afd. Kruiningen van de Ned. Padvinders-vereeni- ging nog een groot aantal boe ken en tijdschriften bijeen bracht. De klok van Colijnsplaat. Zooals wij reeds berichten heeft de familie Polak te Mid. delburg aan de gemeente Co lijnsplaat een luiklok voor de toren geschonken. Deze klok draagt de volgende inscriptie: „Ik ben gegoten, in 1946 door Petit en Fritsen te Aarle Rixtel en geschonken door de familie M. Polak te Middel burg uit dankbaarheid voor de levensreddende hulp aan haar verleend door eenige In woners in de barbaarsche tijd van. 19 Augustus 1942 tot 2 November 1944". Vlissingen De Chr. ULO 25 jaar. Dezer dagen werd in een feestavond voor leerlingen het 25-jarig bestaan van de Chr. ULO-school gevierd. De avond, die ook voor ouders en mede werkers toegankelnk was, zal, daar wegens de beperkte plaatsruimte niet ieder kon worden toegelaten, Woensdag avond 22 Januari herhaald worden. Ds. Hartjes opende de avond met gebed, waa; 0 de heer Th. Kamermans, die 25 jaar als secretaris aan de school verbonden is, gehuldigd werd. Ravage in secretarie. Toen Zaterdagmorgen de gemeentebode de kachel op de gemeente-secretarie te Zuld- zande wilde aanmaken, kreeg hij een tarefeeltje te zien dat aan de maand October 1944 de maand der beschieting van. het dorp deed denken. Ge durende de nacht was n.1. het gestucadoorde plafond omlaag gekomen, waardoor in het vertrek een ware ravage was aangericht. Vloer en meubelen waren met een dikke laag kalk bedekt. Er werd direct met het opi-uimen begonnen en behoudens enkele bescha digde stoelen, schrijfbureaus en bureau-artikelen viel de schade aan, de secretarie-in boedel nog al mee. De secreta rie is thans gevestigd ln het leegstaande lokaal van de openbare lagere, school. Kantongerecht Middelburg. STRAFZITTING. De landbouwer P. v. d. H. te Koudekerke had met paard en wagen gereden, eenige tijd na zonsondergang over de „Mlddelburgschestraat", ter wijl voor de verlichting van de wagen geen zorg was gedra gen. Verdachte werd door den Kantonrechter veroordeeld tot twee geldboeten elk van 5 en een geldboete van 3. Voor het rijden met een auto waarvan de voetrem niet behoorlijk functionneerde, werd de chauffeur H. K. te Goes, veroordeeld tot een geldboete van 15 subs. 10 d.h. De landbouwer A. C. te O.- en W.-Souburg kwam ter zit ting vertellen, dat hij het rood achterlichtje van zijn flets was verloren, terwijl hij niet wist dat het achterspatbord voor een gedeelte wit moest zijn. Voor beide feiten werden hém twee geldboeten opgelegd, respectievelijk van 2 en 1. De ter zitting yerschenen verdachte S. K., vertegen woordiger te Middelburg, wien was ten laste gelegd dat zijn auto aan de achterzijde niet verlicht was geweest, voerde tot verweer aan dat hij tijdens zijn reis door een achteropko mend motorrijtuig was aange reden. Twee geldboeten van 3 werden verdachte opge legd. De autohandelaar J. A. A. te Goes, werd wegens overtre ding van het Motor- en Rij wielreglement veroordeeld tot twee geldboeten van elk 3. Politierechter De 25-j. landbouwer J. F. J. C. te Aardenburg, thans gedetineerd, had zich in de maand November 1946 in strijd met een verbod hem opgelegd, wederom in het bewakingsgebied begeven. Ver dachte werd voor dit feit veroor deeld tot 5 weken gevangenis straf met aftrek voorarrest. Eisch 6 wegen gevangenisstraf met af trek preventief. W. F. de Ia C„ een 44-j. op perman uit Vlissingen, nam op 21 April 1946 te Vlissingen IS pakjes koffie en 10 pakjes thee weg. Dit kostte hem 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Eisch 1 maand gevangenisstraf. C. B., 33 jaar, los werkman, wonende te 's-Heer Arendskerke. nam in de maand Mei 1946 een koffergramofoon weg. Deze zaak wordt aangehouden om alsnog een getuige te hooren. De 65-j. metselaar H. H. en de 30-j. M. H., constructiewerker, beiden wonende te Domburg, na men op 22 Augustus 1946 te Domburg een houten vlot weg. Eisch en uitspraak voor beiden 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. M. B., een 34-J. schipersknecht, gedom. te Hansweert, nam op 30 Maart 1946 een rijwiel weg. Eisch en uitspraak 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De 28-j. J. de J., landarbeider te Baarland, trachtte ln CHnge een rijwielbuitenband in te voe ren. Eisch en uitspraak 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. De 34-j. bakker uit Heinkens- zand, C. V., had zich terzake heling te verantwoorden. In Mei 1946 kocht hij nl. 2 rijwielbuiten en binnenbanden zonder zich af te vragen, wat de herkomst van deze banden kon zijn. Eisch 100 boete subs. 30 dagen hech tenis. Uitspraak 75 boete subs. 20 dagen hechtenis. De 26-j. J. S., schippersknecht te Tholen, nam uit een winkel 10 kg. roomboter weg, Eisch en uitspraak 1 maand gevangenisstraf met 2 jaar proef tijd. S. C. K., 24 j., vischventer uit Tholen, werd door de marechaus see te Tholen verdacht van ver nieling van een ruit. Toen deze hem hierover wilden ondervra gen, wenschte hij niet mee te gaan naar het politiebureau en verzette zich tegen de politie. Eisch 50 boete subs. 25 da gen hechtenis. Uitspraak 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. De heer Kamermans dankte voor de hulde en de fraaie schemerlamp die hem werd aangeboden. De a id we'd verder ge vuld met declamatie, éénac- ters en zang van een dubbel kwartet o.l.v. den -r C van Wijn°-">r-'en. De avond werd geleid door het hoofd der school, de heer J. H. van Ho ve, die met een kort dank woord de avond sloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6