PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Schoolklassen Plaatsvervangers begonnen hun werk De Ribes en Auriol gekozen De Indonesische oorlog Vandaag 190e Jaargang - Nr. 13 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en aig- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN.VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Jan. '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advtrtentie 1 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 'ijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Öostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr- 2, Postrek. nr. 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het Wereldgebeuren: De beteekenis der Londensche conferentie. Bespreking van procedure-kweslies. Dinsdag zijn dan officieel de voorbereidende besprekin gen over het opstellen van een vredesverdrag voor Duitseh- land begonnen. Enkele weken lang zullen de plaatsvervan gers van de vier ministers van buitenlandsche zaken trachten het pad te effenen voor de eigenlijke conferentie der Groote Vier in Moskou. Hoe nuttig fe Londensche be sprekingen van de reserve- Groote Vier ook kunnen zijn, men doet goed er niet al te veel belang aan te hechten. De plaatsvervangers hebben geen enkele bevoegdheid tot het nemen van belangrijke be slissingen of het bepalen van standpunten. Htm taak is .tweeledig. In de eerste plaats mogen zij van de standpunten der 18 kleine landen een keu rig uitreksel maken voor ge bruik van de ministers in Moskou. Nederland ls het eer ste land geweest, dat den plaatsvervangers een uitvoerig memorandum over de Neder- landsche zienswijze heeft doen toekomen, en de andere lan den zullen spoedig volgen. Oaarnaast zullen de plaats vervangers een regeling tref fen aangaande de in Moskou to volgen procedure. Op vori ge conferenties is gebleken, dat uren verbeuzeld kunnen worden door vaak onaangena me discussies over vragen van technische aard als de samen stelling van de agenda en de wijze waarop gestemd zal wor den. 'let deze vragen zullen de plaatsvervangers zich be zighouden, zoodat de heele gang van zaken in Moskou kant en klaar op papier zal zijn, voor de Groote Vier bij eenkomen. Voor ons is daarbij van groot belang welke plaats "de 18 kleinen op de agenda zullen innemen. Het kan zijn dat de kleinen op de een of andere manier ingeschakeld zullen worden in het uiteinde lijk opstellen van het verdrag, al is die kans niet groot. Het kan ook zrjn, dat de kleinen te kennen gegeven wordt nu piaar tevreden te zijn met de verkregen gelegenheid hun stemmen te doen hooren en dan verder afwachten In hoe- ver met hun wenschen wordt rekening gehouden. Zoo was de gang van zaken te Parijs en de plaatsvervangers zullen waarschijnlijk een soortgelijke re~-':ng uitwerken. De platsvervangers zullen zich in de tweede nlaats aan het werk zetten voor het op stellen van een ontwerp-vre- desvp-"1 met Oostenrijk. Er zrjn vijf voorbeelden voorhan den om dit uitwerken te ver ge'-'" :iken en bovendien hebben Britten en Amerika- De Londensche staking De Londensche arbeiders de voedselvoorzieningsbedrij- ven hebben besloten de regee ring te verzoeken om terug trekking van de troepen uit het staldngsgebied en wel binnen '2 uur. Bij gebreke daarvan zullen zij een actie ter ondersteuning van hun vakvereeniging-kame- raden overwegen. De Tsjechische verlangens over Duitschland. Radio Praag heeft de inhoud van het memorandum van de Tsjechoslowaaksche regeering over Duitschland bekend ge maakt. Volgens dit memorandum dient iedere mogelijkheid, dat Duitschland opnieuw een reac- tionnaire, nationalistische en agressieve politiek gaat volgen, te worden uitgesloten. Om dit te bereiken stelt Tsjecho-Slo- wakije o.a. nationalisatie en agrarische hervormingen voor. Tevens stelt Tsjecho-Slowa- kije enkele grenscorrecties voor, die tezamen een gebied van 820 vierkante km beslaan, om de verdediging van de grenzen te vergemakkelijken. De Duitsche herstel betalingen aan Rusland. Blfjkens in Engeland en de V. S. uit Berlijn ontvangen berichten zou dc Sowjet-Unie bereid zijn af te zien van alle aanspraken op herstelbetalin gen uit de loopende productie van Duitschland. Een functionc-ls van bet Amerika nsche ministerie van buitenlandsche zakennoemde deze berichten „geweldig nieuws, als het waar ls". Volgens géncemde berichten zouden de Sow jets op de con ferentie der ministers van bui- t' ~be zaken te Mos kon zich ten volle achter een plan voor de economische zoowel als politieke eenheid van Duitschland plaatsen. nen op eigen gelegenheid reeds een ontwerp ter beschikking gesteld. e eerste bijeenkomst in Londen heef4- overigens reeds aangetoond, dat de plaatsver vangers het al even óneens kunnen zijn als hun chefs. Na een lans- debat slaagden zij er niet in overeenstemming te bereiken over o vraag, hoe i-j.n eigen agenda zal worden ingericht. De Russische gede legeerde Goesef, wilde niet eerder over Oostenrijk beraad- igen, voor er aanzienlijke rderingen waren gemaakt over de Duitsche kwestie. De Britsche plaatsvervanger wilde 's morgens Oostenrijk en in de micjagvergaderingen Duitsch land behandelen. Over één ding heerschte volkomen een stemmigheid: De pers moest worden buitengesloten. De plaatsvervangers zullen een gemeenschap;::: .ike verklaring publiceeren," wanneer men meent, dat dit wenschelijk is en voor het overige wordt aan elk afzonderlijk overgelaten, op welke wijze zij de pers van L. .--htingen wenschen te voor zien. Polen antwoordt de Angelsaksen. De president van Polen, Bo- leslaf Bierut, heeft de beschul- ~!ngen. geuit in de jongste Amerlkaansche en Britsche nota's over de op 19 Januari te houden, algemeene verkie zingen, tegengesproken. Tijdens een persconferentie verklaarde hij. dat de beschul digingen, dat de verkiezingen niet vrri zijn, een algemeen ka rakter 4ragen en niet van ge documenteerde be-.v.jZen zijn voorzien. is het 400 jaar gele den, dat de Duitsche ge ograaf J. Schöner, die de eers£e aardglobes vervaardigde, waarop het nieuwe ontdekte we relddeel Amerika voor kwam, te Neurenberg werd geboren. Motorrijders uit het Zuiden ook naar Soestdijk. Het provinciaal bestuur van de Kon. Motorwielrijdersver- eeniging in het Zuiden heeft het initiatief genomen om op de dag der blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een „Oranjesterrit" naar Baarn te organiseeren, waaraan door alle Zuidelijke moterrijders kan worden deelgenomen. Het doel van de tocht is een hand- teekenlng te plaatsen in de felicitatie-registers. De deel nemers zullen een herinne- ringsstempel in ontvangst ne men, terwijl Prins Bernhard persoonlijk zal medewerken aan een herinnering aan deze tocht, waarvoor een massale deelneming wordt verwacht. Den Bosch is de stad, waar de moterrijders zich zullen verzamelen en van waar wordt gestart. Het vervoer van weder- opbouwarbeiders. Dg heer Suurhof. lid van de Tweede Kamer, heeft vragen gesteld aan de ministers van Openbare Werken en Weder opbouw, Sociale Zaken Verkeer, waarbij hij er op wijst, dat arbeiders van de we deropbouw en D.W.U. veelal worden vervoerd ln open vrachtauto's, waarvan de dek. kleeden in zeer slechte staat verkeeren. Toen arbeiders in Zuid-Holland weigerden zich op deze wijze te laten vervoe ren, werd wegens ongeoor loofd verzuim één dag loon gekort. De heer Suurhof vraagt op korte termijn maat. regelen te treffen voor een beter vervoer althans gedu rende de wintermaanden. Wie wordt Fransch premier? De Fransche nationale verga dering is voor de eerste maal in 1947 bijeengekomen onder voorzitterschap van Marcel Ca- chin (comm.). Deze drong er in zijn openingsrede op aan, de onderhandelingen met Vietnam te hervatten op basis van de overeenkomst van Maart. Dit deed afgevaardigden van de rechtervleugel, alsmede. een aantal radicalen, besluiten de vergadering te verlaten. - BLIJFT BLUM PREMIER? De politieke speculaties in Frankrijk werden volkomen uit het lood geslagen nu Champe- tier dè Ribess der republikein sche volkspartij, tot voorzitter van de raad der republiek werd gekozen met een gelijk aan tal stemmen als de communisti sche candidaat, Georges Ma- ranne, die echter moest zwich ten voor de leeftijd van de Ri bes. In een geheime zitting hadden de leiders van de vier grootste partijen getracht een overeen komst te sluiten, waarbij iedere partij een der vier belangrijke posten zou bekleeden in de re publiek het voorzitterschap van de nationale vergadering, het voorzitterschap van de raad der republiek, 't presidentschap der republiek en het voorzitter schap van de ministerraad. Nu deze regeling door de stemming is ontwricht, staan alle mogelijkheden open voor de Blum's besprekingen in Londen. Fransch-Britsche alliantie? Volgens een bericht van het A.F.r. zou tusschen Leon Blom en Clement Attlee onder meer de kwestie van een FranschBritsche alliantie be sproken z\jn. Volgens een communiqué oordeelden de twee staatslie den het wenschelijk, dat de twee landen, die tijdens de oorlog bondgenooten waren, hun bondgenootschapsverdrag hernieuwen. Verschil van mee ning over de Duitsche kwestie heeft verhinderd, dat gevolg werd gegeven aan de voor stellen voor een militaire alli antie, die 'enkele maanden ge-_ leden werden gedaan door Duff Cooper, den Britschen ambassadeur te Pargs. Bevin legde de kwestie opnieuw voor aan Leon Blum, onder de ver zekering, dat die voorstellen nog steeds de steun van de Britsche regeering, hadden. Bevin verzekerde anderzijds met nadruk, dat Frankrijk een maximum aandeel in de steen kool van het Ru rgebied zou krijgen, zoodra de produc'-iè goed op gang gekomen zou zfln, h'tgeen echter, naar hij vreesde, niet voor de komende lente het geval zou zjjn. verkiezing van Donderdag voor het presidentschap van de repu bliek. Ook het bezoek van Leon Blum, de premier der socialis tische regeering, kan de politie ke aspecten veranderen. Wan neer hij van een geslaagde missie terugkeert, hetzij met een overeenkomst ten aanzien van de steenkooleveranties aan Frankrijk of met een nog verder gaand Fransch-Britsche over eenkomst zijn de politieke vooruitzichten voor een voort zetting van zijn premierschap of zelf Voor een presidentschap der republiek gunstig. Parijs heeft weer couranten Na zes dagen is Dinsdag het T-?schil tusschen de dagblad directeuren en typografen bij gelegd. Met ingang van Woensdag zullen de avond bladen weer verschijnen. De Fransche mailboot ..Athose 11" ls met 1700 man troepen, 3000 ton munitie en 1000 ton medicamenten naar Indc-China vertrokken. Eervol ontslag voor It. gen. van Voorst tot Voorst Met ingang van 1 Februari is ter zake van langdurigen dienst op het hem daartoe ge daan verzoek aan den luite nant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adju dant i.b.d. van H. M. de Ko ningin, gouverneur der resi dentie, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met bijzonderen dank voor de uit nemende diensten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige be trekkingen aan H. M. en aan den lande in buitengewoon moeilijke omstandigheden be wezen. A. Braat f Te Hekelingen in Zuid-Holland is op 73-jarige leeftijd overleden de heer A. Braat, oud-lid van de Tweede Kamer en strijder voor de belangen der boeren. Onhoudbare toestand in kazerne te Breda- Het Tweede Kamerlid, de heer Schoonenburg, heeft de aandacht van den minister van oorlog gevestigd op de diph- terie- en griep-epidemie, wel ke is uitgebroken onder de manschappen, die gelegerd zijn ln de oude Chassé-kazer- te Breda. Hij wijst daarbij op de buitengewoon onhygiëni sche omstandigheden, waarin deze soldaten verkeeren o ra. ten gevolge van het ontbre ken van waschlokalen en be hoorlijk functionneerende W.C.'s en vraagt of de min. be reid ls maatregelen te treffen tot onmiddellijke verbetering. De nieuwe soldatenkrant. Naar wij vernemen, zal de soldatenkrant, die de plaats van de Pen-Gun gaat inne men, deze week verschijnen en getiteld zijn: „Het licht spoor voor de Nederlandsche strijdkrachten". Fabrieksmeisjes adopteeren een bataljon. Wanneer op 30 Januari het bewakingsbataljon IV 8-R.I. als onderdeel van de gezags- troepen met de „Johan van Oldenbarnevelt" van Amster dam naar Indonesië vertrekt, zullen eenigfe honderden V wentsche meisjes, die deel uitmaken van het personeel van Bendien's Confectiefabrie ken N.V. te .Almelo met liaar gedachten blijven toeven bij deze uit Noord- en Zuid Hol land aiKomstige dienstplichti gen. Op initiatief van den com pagnies commandant, J. W. Smits, die in het burger leven chef van de technische dienst van genoemd bedrijf was, heeft het personeel van Ben dien de manschapp' van IV- 8 R.I. geadopteerd, hetgeen :r op neer komt, dat er een levendige briefwisseling zal worden ;erd, dat er lectuur en pakjes zullen worden ge zonden en thi. dezo manschap pen, ver van huis, steeds zul len weten, dat er in Twente met hun wordt meegeleefd. Het eerste contact tusschen de soldaten en de meisjes is gelegd op een feestavond in de eantine van Bendiens confec tiefabrieken. Twee gevangenen, ontsnapt Twee gevangenen, die belden nog een vrij langen straftijd te goed hadden, zijn uit de straf gevangenis te Rotterdam ont vlucht. Zg hadden corveëdienst ln de gangen en toen de niets kwaads vermoedende bewaker hen een oogenblik tilt het oog verloor, renden zij langs de trappen naar boven, waar zij zich op een zolder verborgen. Toen zij de gelegenheid gun stig achtten koppelden zij eenige brandslangen aan el kaar. bevestigden het uitein de en lieten zich langs de ge vel zakken, waarna zij in de tuin van de directeurswoning terecht kwamen. Door de nachtelijk verlaten straten kon den zij, ondanks hun gevan- geniskleeding. een goed heen komen zoeken. Tot nu toe zijn zij nog niet gevonden. AANMELDING VAN EFFECTEN. Volgens beschikking van den minister van financiën is de termijn, volgens welke aan de verplichting tot aanmelding van effecten moet worden vol daan, verlengd tot 1 Februari 1947. De afdeeling effectenre gistratie is gerechtigd namens het ministerie van financiën mede te deelen, dat deze ver lenging onherroepelijk de laat ste is. - Te Berlijn zijn bg een razzia ongeveer 500 personen gearresteerd die geen identi teitskaarten bij zich hadden. REPUBLIKEINSCHE BESCHULDIGINGEN. Honorarium De Amerikaansche schrijver Russell Janney zou de filmrechten van zijn eerste roman, „The Miracle of the Bells", aan Hollywood hebben verkocht voor niet min der dan 500.000 gulden. Bovendien is overeenge komen, dat hg 5 procent zal ontvangen van de opbrengst tot het bedrag van 1.000.000.000 gulden en 10 procent van de opbrengst boven deze li miet Republiek beschuldigt Nederlanders. De berichten van Woensdag over de oorlog in Indonesië wij zen uit, dat de gevechten on danks de kabinetsvergaderingen te Djocja en ondanks de aanwe zigheid van de Commissie-Gene raal voortduren. In de Westelijke sector van het front te Medan zijn Dinsdag bij een gevecht twintig Indone siërs gedood. Wapens en muni tie werden buitgemaakt. Te Semarang werd een Ne derlandsche patrouille door artil lerie beschoten. Te Bandoeng heerschte patrouille-activiteit. Intusschen zegt een republi- keinsch regeeringscommuniqué, dat de Nederlanders verant woordelijk zijn voor alle gevech ten in Indonesië. Zij zouden die geprovoceerd hebben door te doen alsof het wapenstilstands verdrag en het Linggadjati- accoord niet bestonden. Het communiqué zegt, dat de Nederlanders bij Palembang Ja- pansche krijgsgevangenen heten vechten tegen de Indonesiërs. Het communiqué beweert, dat generaal Soedirman zijn oproep eerst deed toen de agressieve houding der Nederlanders geble ken was en het zegt ten slotte dat Palembang in handen der Indonesiërs zou zijn. De Nederlandsche regeering heeft blijkbaar in antwoord hier op een communiqué uitgegeven, waarin zij er op wijst, dat het gesloten bestand niet heeft ge leid tot vermindering der vijan delijkheden. Het aantal schen dingen door de republikeinsche INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. Bij beschikking van den mi nister van O. K. en W. is in gesteld een commissie, welke tot taak heeft hem te advisee- ren ln zake het internationaal jeugdverkeer ln het algemeen, alsmede in zake jeugdreizen ln binnen- en buitenland, bet de voor zoover hierbij de scho. len zijn of worden betrokken. Vrijgesproken van moord op zijn vader. De rechtbank te Almelo be handelde de zaak tegen H. B., te Losser, die ervan verdacht werd, dat hg zich zou hebben schuldig gemaakt -aan dood slag of moord op zijn vader. B. senior verdween spoorloos uit het huis van den zoon in de nacht van 15 Januari 1943 Twee dagen later werden aan de Duikel de wandelstok en de pet van den verdwenen njan gevonden. De zoon H. B. diens vrouw en hun kind wer den aanvankelijk in arrest ge steld. Er waren ln totaal 23 ge tuigen opgeroepen. Na het ver hoor vroeg de officier van justitie vrijspraak wegens.ge brek aan bewijs. Na raadka mer sprak de rechtbank ver dachte vrij van het hem ten laste gelegde. met t.b.c.-géinfecteerd te Middelburg en Vlissingen Consultatie-bureaux en Schoolartsendienst actief Geruchten sterk overdreven. Zoowel in de vorige zomer als in de maand December heb ben te Vlissingen en Middelburg geruchten de ronde gedaan over gevallen van t.b.c.-besmetting óp bepaalde scholen, geruchten welke onrust wekten bij vele ouders en aanleiding waren tot vragen aan de redactie der Prov. Zeeuwsche Crt. Wij hebben ons eenige weken geleden tot het Districts-Con- sultatiebureau - van de Prov. Zeeuwsche Ver. tot Bestrijding der Tuberculose gewend met enkele vragen. Deze vragen en het antwoord er op laien wij hier volgen: 1. Is het juist, dat zoowel in Middelburg als in Vlissingen op bepaalde scholen, in beide ge meenten één, een groot aantal leerlingen, in dezelfde klas ge zeten, besmet is met tb.c.? Inderdaad zijn op een tweetal scholen verscheidene leerlingen besmet door een medescholier, die aan open longtuberculose leed Deze klas-infecties hebben plaats gehad resp. in Juni en November 1946. 2. Is het juist, dat zich ver scheidene sterfgevallen hebben voorgedaan? Van beide scholen is één leer ling overleden. Het overgroote deel betreft lichte, beginnende afwijkingen, die door een be trekkelijk korte rustkuur vol komen kunnen genezen of reeds zijn genezen. 3. fs dit te wijten aan ge brekkig functionneeren van de schoolartsendienst of tuberculo sebestrijding? Zouden deze ge vallen te voorkomen zijn ge weest door beter toezicht? Nóch de schoolartsendienst, noch de t.b.c.-bestrijding kan hier iets verweten worden. Het komt nl. herhaaldelijk voor, dat een t.b.c.-patiënt geruimen tijd rondloopt zonder duidelijke klachten, zoodat personen in zijn omgeving gevaar kunnen loo- pen te worden besmet. Dit ge vaar bestaat natuurlijk vooral in schoollokalen, waar de kinderen een groot deel van de dag dicht opeen zitten. De besmet telijke vorm van longtubercu lose komt echter bij kinderen weinig voor. Dit neemt niet weg, dat periodiek schoolonder zoek op t.b.c. noodzakelijk is. INTENSIEVE SAMEN WERKING. Schoolartsendienst en de con- sultatiebureaux voor t.b.c-be- strijding werkten intensief samen troepen is eer toe dan afgeno men. Van 1 November tot eind December bedroeg het aantal schendingen 350. Niet alleen de Nederlandsche troepen hebben daaronder geleden, maar ook de bevolking. Terreur, moord, ont voering en plundering zijn aan de orde van de dag. De regeering is nog bereid aan te nemen, dat het optreden van generaal Soedirman is te wijten aan onjuiste voorlichting, maar zij is in staat de veelvul dige schendingen met bewijzen te staven. Soekawati komt naar Nederland. De heer Tjokorde Gde Rake Soekawati, president van de staat Oost-Indonesië, is te Makassar aangekomen, als begin van zijn reis door het gebied van de nieuwe staat. Op 24 Januari zal hij, naar Nederland vertrekken, waar hij door H. M. de Koningin in audiëntie zal worden ontvan gen. Indonesia wil een milliard gulden leenen. Het (republikeinsch) Nieuws blad te Batavia bevat een An- tara-interview met mr. Loek- man Hakim, republikeinsch vice-ministervan financiën. Hieraan ontleenen wij het volgende De uitgaven van de repu bliek zijn nog niet ln over eenstemming met de inkom sten. Binnenkort zijn de be- grootingen voor de uitgaven van de departementen gereed; deze zullen dan, naar ver wacht wordt, aan het KNIP. (voorloopig republikeinsch parlement) worden voorge legd. De republiek heeft thans twee belangrgkè bronnen van inkomsten: De vennootschaps belasting en de in- en uitvoer rechten. Vclgens de laatste cijfers bedraagt de opbrengst van de vennootschapsbelasting ongeveer 400 mlllioen gulden. Verder heeft de republiek haar inkomsten uit andere bronnen, als loonbelasting, re- feeringsmonopolles. als pand- uisbedrg'f, enz. De republiek," aldus vervolg de mr. Loekman, heeft veel geld noodig cm de verschil lende problemen tot oplossing te brengen. Er zijn twee we gen hiertoe beschikbaar, n.l. leeningen uit het binnenland en uit het buitenland. De laatste weg acht men het meest doeltreffend. Hiermede in verband kan de leening van 1 milliard gulden genoemd worden, welke reeds toegezegd is door de Amerikanen, hoewel niet officieel, dosrdat de poli tieke- situatie zulks nog niet toelaat. om te bereiken dat alle school kinderen in Zeeland eenmaal per jaar op t.b.c. worden onder zocht. Dit vraagt van beide diensten zeer veel werk. Het mag hier wel vermeld worden dat op dit gebied in Zeeland reeds vrij veel gedaan is en een vergelijking met andere pro vincies glansrijk kan worden doorstaan. Juist dank zij een goed functionneerende school artsendienst en t.b.c.-bestrijding zijn de ongelukkigerwijze opge treden schoolinfecties binnen de perken gebleven en kon erger worden voorkomen. Het is niet zoo, dat ook bij ideale organi satie en werkwijze van deze gezondheidsdiensten, schoolin fecties geheel voorkomen kun nen worden. Door samenloop van ongunstige factoren kunnen schoolinfecties, zooals nu toe valligerwijze twee kort na elkaar zijn opgetreden, ontstaan. In het algemeen komen deze echter zeer sporadisch voor GEEN NOODELOOZE ONGERUSTHEID. Daarom wordt er met nadruk op gewezen, dat de ouders van schoolgaande kinderen zich niet noodeloos ongerust hoeven te maken. De geruchten die de ronde deden hebben de ernst van de zaak sterk overdreven. Ook is er nog heelemaal geen reden om in groote ongerustheid te zitten, wanneer de huid reactie die op de scholen wordt gedaan, positief uitvalt. Er is geen sprake van, dat deze kin deren afwijkingen moeten, heb ben, ze zijn nóch zwakker, nóch bevattelijker dan de andere kin deren De maatregel van Blum om de prijzen met 5 te verla gen heeft succes gehad. Op deze foto ziet men hoe in een warenhuis in Parjjs het linnen tevoorschijn komt. Inbrekers in de val. De laatste weken werd eenige malen ingebroken in een maga zijn van chemicaliën en techni sche producten te Tilburg. Eeni ge rechercheurs betrokken de wacht in het magazijn met het resultaat, dat Maandagavond hun geduld beloond werd. Zij hoorden gestommel op zolder, doch bleven in 't magazijn tot twee inbrekers naar beneden kwamen. Toen dit geschiedde, werden de dieven gesommeerd te blijven staan aan welke sommatie zij geen gevolg ga ven. De politiemannen losten eenige waarschuwingsschoten, waarop een der mannen zich liet arresteeren. De ander koos snel het hazenpad. Hij werd hierop met een schot in het been getroffen en kon eveneens worden gearresteerd. Turf voor Zaansche oudjes. Het gemeentebestuur van Zaandam ls erin geslaagd voor de bevolking een extra rant soen van 300.000 turven te verkrijgen, welke in eerste instantie bestemd zijn voor ouden van dagen van 75 jaar en ouder. De postboot Terschelling Ameland heeft Maandag morgen de dienst hervat. Het parlement te Djocja De republiek Indonesia heeft een soort tijdelijk parlement, dat het Knip genoemd wordt en dat over eenige dagen zal be slissen over de aanvaarding van de Cheribon-overeenkomst. Ir. Soekarno heeft kort geleden be slist, dat het aantal leden van het Knip belangrijk zal worden uitgebreid. Hij zal uit de hem aangeboden candidatenlijsten een aantal nieuwe leden benoe men. Volgens de Nieuwsgier te Batavia heeft hij thans ook be slist, dat een aantal oude leden uit het Knip moet verdwijnen. De hoogste regeeringsambte- naren, de leden van de rech terlijke macht, de leiders van de republikeinsche staatsbank, gouverneurs, residenten en mili tairen van de rang van kolonel af, mogen geen lid meer zijn van dit voorloopige parlement. Het republikeinsche persbu- reau „Antara" bericht, dat de partijleiders gedurende de zit ting van het republikeinsche kabinet te Djogja scherpe kri tiek op de republikeinsche re geering hebben geleverd, in het bijzonder tegen de ont werpovereenkomst van Ling gadjati en het besluit van den president betreffende de uit breiding van het Knip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1