Minister Huysmans belooft: uit de: provincie Commissie-Generaal r ZEEUWSCH-VLAANDEREN Thoien Alle bonnen 14 dagen geldig zal weer onderhandelen ER ZIJN INDONESISCHE BEZWAREN. Regeeringsverklaring minder aangenaam. De bijzondere correspondent van A.N.P. te Batavia verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Commissie-Generaal onmiddel lijk na de terugkeer van het re- publikeinsche kabinet uit Djogja het contact met dc volledige Indonesische delegatie weer zal opnemen en wel in de eerste plaats om de bezwaren, welke aan Indonesische zijde over de interpretatie van Linggadjati bestaan, weg te nemen. In dit EERSTE KAMER. Algemeene politieke beschouwingen. De Eerste Kamer heeft een aanvang gemaakt met de al gemeene beschouwingen over de Rijksbegrootlng voor 1947. De heer Molenaar (P.v.d.V.) "bespreekt de tot standkoming van het kabinet en vraagt hoe de regeering de verhouding .tusschen staat en maatschap pij ziet. Het antwoord op die vraag is beslissend voor het standpunt der politieke partg en. Spr. vraagt of de plan matige productie wordt losge laten. Hg verklaart o.m. dat hij niet is tegen sociale poli tiek. maar wel is hij gekant tegen socialistische politiek. De wijze, waarop de regee ring en met name minister Drees de stichting van de Arbeid is tegemoet getreden, heeft, sprekers grootste lof. De heer Kerstens (K.V.P.), geeft te kennen, dat deze re geering een duidelijk progres sief ministerie is, steunend op een flinke meerderheid. Te be treuren is, dat speciaal ten aanzien der Indische kwestie de protestantsche politieke partgen niet deelen in de ver antwoordelijkheid. De heer Kolff (C.H.) be toogt, dat de verkiezingen hebben aangetoond, dat een groot deel van het volk de oude groepeering naar begin sel wenscht te handhaven. Ten aanzien van de samen stelling van de Commissie- Generaal vraagt spr., als het waar is dat de heer Steenberghe moest wgken op wenken van de P. v. d. A., of het partijbelang zwaarder moest wegen dan het alge meen belang. Spr. is van oordeel, dat de samenwerking tusschen de re- geeringspartgen niet zoo van harte is als men wel wil doen voorkorren. (Dc zitting duurt voort). verband is het opmerkenswaar dig, dat in officieele Nederland- sche kringen 't communiqué van het republikeinsche kabinet na de zitting van 13 Januari vrij gunstig ontvangen is. Zij zijn van meening, dat, hoewel offi cieele republikeinsche personen bij hun officieuze contacten met Nederlanders blijk gaven wéinig of geen bezwaren te hebben te gen de toelichting van de Com missie-Generaal op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, zij wel bezwaren hadden tegen de regeeringsverklaring van mi nister Jonkmans. Voornamelijk de daarin gegeven uiteenzetting over de positie van de Kroon en het voorbehoud van Nieuw- Guinea hebben aan Indonesische zijde bedenkingn gewekt. Het is echter waarschijnlijker, dat de Indonesiërs de geheele geest van de regeeringsverklaring minder aangenaam vonden te meer omdat deze interpretatie en aanvulling (met betrekking tot Nieuw-Guinea) eenzijdig als bindend werden voorgesteld. Nederlandsch-Indische regee- ringskringen zijn van meening, dat de redactie van genoemd re publikeinsche regeeringscommu- nique zich zeer wel leent voor een soepele oplossing. Over de nieuwe besprekingen tusschen de beide delegaties is men aan Nederlandsche zijde tamlijk optimistisch gestemd. Het is, zoo verklaart men, geens zins noodz'akelijk, dat een ge heel nieuwe reeks van bespre kingen geopend wordt, slechts eenige aanvullende gedachten- wisselingen zullen noodig zijn om de bovenbedoelde kwesties tot een oplossing te brengen. Naar men van officieele Indone sische zijde meedeelde, is naar aanleiding van het bovenstaande in de recente verklaring van den (rep.) minister Natsir reeds gewezen op de noodzaak om uit e vicieuze cirkel van weder- zijdsche ontstemming te gera ken. Truman ontvangt Saoed kroonprins van Arabië Kroonprins Amir Saoed van Saoedi-Arabië heeft een bezoek gebracht aan president Truman. De president werd vereerd met een met juweelen versierd zwaard en een dito dolk. De kroonprins verklaarde, dat de Palestijnsche kwestie een van de te bespreken onderwerpen was. „Saoedi-Arabië biedt groote mogelijkheden aan het Ameri- kaansch initiatief en hoopt Ame- rikaansch kapitaal aan te trek ken ten dienste van de ontwik keling van het land" al^us de kroonprins. Gouverneur van Georgia wil niet aftreden. Een woedende menigte is de bureaux van den aftredenden gouverneur van Georgia, Ellis Arnall, binnengedrongen. Nadat Arnall verklaard had zijn func tie niet te zullen neerleggen ten gunste van Herman Talmadge is het tot vechtpartijen geko men. Het geschil over het gou verneurschap ontstond na de dood van Talmadge (demo craat), die verleden jaar No vember werd gekozen, maar overleed, voordat hij zijn func tie aanvaardde. De algemeene vergadering van de staat Geor gia, heeft zijn zoon, Herman, tot gouverneur gekozen. Arnall wil nu zijn eigen gou verneursbureau vestigen. De Britsche pers over het Nederlandsch memorandum. De Times heeft een kort uittreksel van het memoran dum der Ned. regeering ten aanzien van Duitschland ge publiceerd, evenals de Daily Telegraph. De News Chronicle spreekt van een „weldoordacht en met beheersching opgesteld document, waarin meer wel willende voorzieningen zijn vervat, dan 'de Nazi's, die Rotterdam in puin legden had den mogen venvachten". De Daily Herald teekent aan; „Het Ned. memorandum reikt tot een van de voor naamste kwesties, want het voert aan, dat de eenige po litiek, waardoor men Duitsch land in economisch opzicht tot herstel kan laten komen zon der gevaar voor de wereld, bestaat in een politiek van al- geheele decentralisatie. Al hét andere ter zijde gelaten beteekent dit een herinnering- bij-den-aanvang aan de veel zijdigheid van de taak der plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandsche za ken en aan de vastbeslotenheid van tenminste één der „ande re" geallieerden om daarin een aandeel op te eischen. Na twee jaar. Twee jaar geleden zonk op het IJsselmeer de „Groningen 4", welk schip eerst onlangs ge licht kon worden. Bij de post bevond zich een groot aantal pakketten roggebrood e.d., waar mede Friezen hun rela ties in Holland in die benauwde dagen verras ten. Bij de opening van de postzakken waren de levensmiddelen natuur lek bedorven, maar een aantal brieven en kran ten kon dezer dagen toch nog aan de geadresseer den afgeleverd worden. De Ochtendpost veroor deeld tot schadevergoeding Dinsdagochtend heeft de president'van de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. A. BoU de hoofdredactie van het week blad de ..Ochtendpost" veroor-, deeld tot het betalen van een schadevergoeding van 500. Dit als gevolg van de klacht wegens smaad van mr. J. P. Engels, hoofd van de P.R.A. te Amsterdam. Mr. Engels had van de hoofdredactie van de „Ochtendpost" een schadever goeding geëischt van 40.000. COMPLOT IN KOREA ONTDEKT. De Amerikaansche militaire autoriteiten in Korea hebben een uitgebreid complot ont dekt dat ten doel had in op stand te komen tegen het be heer van Korea. Marmer in het brood. In Italië is een nieuwe vorm van levensmiddelenzwendel ontdekt, waarbg inplaats van het z.g. plantenmeel, stof uit de marmergroeven werd ver kocht. Bij een bakker in Mi laan werd niet minder dan ton van dit „meel" in be slag genomen. PROFESSOR DE SNOO 70 JAAR. Donderdag 16 Januari her denkt prof. K. de,Snoo, hoog leeraar ip de verloskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zijn 70e verjaardag. Fruit en groenten voor Walchersche schooljeugd. Deze week krijgen de leer lingen van alle lagere scholen op Walcheren door bemid deling van het Ned. Roode Kruis blikken groenten- en fruit, welke ter beschikking zijn gesteld door de „Brethren Service", een Amerikaansch kerkgenootschap, dat een hulpactie voor Walcheren or ganiseerde. Gelijk bekend, hebben de t.b.c.-patiënten van Walcheren reeds enkele ma-; len een levensmiddelenpakket van de Brethren-Service ont vangen. „De vluchteling". NED. VÖLKSTOONEEJL VOOR DE Z.V.U. Het Nederlandsch Volk .too- neel gaf Dinsdag in de Schouw burg te Middelburg eer op voering van „De Vluchté ing", een stuk van den Zwitserjchen auteur Hochwalder. De schrijver tracht jfh dit stuk, dat speelt aa i de Fransch-Dultsch-Zwitse ,-sche grens gedurende de bezettings tijd, een analyse te geien van het verschijnsel der ondoor dachte collaboratie. Wel wist hij ons in de dialogen keer op keer te boeien, doch dit vond meer zijn oorzaak in het feit, dat de bezettingsweeën nog zoo Vervulling huisbrandtoezegging meer textiel handhaving papiertoewijzing meer sigaretten industrialisatie. Een groot programma. Op een persconferentie heeft de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huijs- manseenige mededeellngen gedaan over actueele econo mische problemen. Zoo kon hg o.a. mededeelen, dat er redeigke kans bestaat, dat in Februari en Maart de huisbrandtoezeggingen vervuld zullen worden Over onze kolenproductie zeide de minister, dat de dag productie In de loop van 1946 festegen is van 24.000 tot 1.000 ton per dag. In het af- geloopen jaar bedroeg de to tale productie ongeveer 8 mil- lioen ton, tegenover 5 millioen ton in 1945. In 1946 werden 400.000 ton geëxporteerd, ter wijl er ongeveer 1^4 millioen ton uit Amerika en bijna even veel uit Duitschland werd ge ïmporteerd. WEDEROPBOUW- MATERIALEN. De houtpositie is aldus de minister nog steeds zorge lijk, al kan als de contracten die met verschillende landen gesloten zijn, worden nageko men, in 1917 hierin nog wel eenige verbetering komen. De gzer- en staalvoorziening zal moeilijker zijn dan in 1946. TEXTIEL. Wat de textielvoorziening be treft deelde de minister mede, dat hjj hoopte in 1947 het mi nimum-niveau te bereiken, waarvoor 61 millioen m2 stof fen noodig zijn. In 1947 zullen 80 textielpunten worden aan gewezen, waarbg getracht zal worden, telkens wanneer pun ten geldig worden verklaard in de winkels een redelijke reserve in voorraad hebben. PAPIERVOORZIENING. Wat betreft de papier-voor ziening, zoo deelde de minis ter mee, zal ai het mogelijke gedaan worden om een be hoorlijke toewijzing -te hand haven. ook al zijn de vooruit zichten niet gunstig. De mi nister verwacht echter dat de huidige papiertoewijzing van de couranten niet ingekrom pen behoeft te worden. TABAK. De minister deelde mede, dat in het midden van 1947 de situatie van die aard zal zyn, dat het tabaksrantsoen voor mannen verdubbeld kan worden. Van nu af tot Juli a.s. zullen zoo nu en dan ook dubbele rantsoenen worden verstrekt bij wijze van over gang. Tot zgiA spijt kon de mi nister geen mededeellngen doen over de versnaperings- kaart. De mihister deelde voorts nog mede, dat er tot versterk te industrialisatie moet worden overgegaan, waarbij een juis te verdeeling van de grond stoffen plaats moet hebben. De minister dacht hierbij vooral aan de oprichting van chemische bedrijven. De „Lilian" nog niet.verloren Werd aanvankelijk gevreesd, dat de ..Lilian", die bij Den Helder aan de grond is ge- loopen, als verloren moest worden beschouwd. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn de kansen echter gekeerd. Het schip is toen vlot gekomen, doch daarna weer aan de grond geloopen. De kans op berging is nu echter veel gun stiger en een gedeelte der be manning is dan ook al weer aan boord. Nieuwe vliegtuigongelukken. Een militair vliegtuig in Mexico is onmiddellijk na het opstijgen neergestort, waarbg 22 inzittenden om het leven kwamen. Bg Dayten (Ohio) is een Amerikaansch vliegend fort neergestort, waarbij 3 personen het leven verloren. Duitschers willen over vredesverdragen stemmen. De Christelijke-Democratische Unie in Duitschland staat op 't standpunt, dat het Duitsche volk in de gelegenheid moet worden gesteld zich in een volksstem ming over het vredesverdrag uit te spreken. De voorzitter der C.D.U. zei- de, dat, naar zijn meening, het vredesverdrag, dat te Moskou zonder het hooren van Duit sche vertegenwoordigers zal worden uitgewerkt, eerst dan zal kunnen worden geteekend, wanneer het Duitsche volk het door een volksstemming zal hebben aanvaard. Deze stemming is, aldus de voorzitter der C.D.U. om een eventueele Duitsche regeering, dier haar handteekening onder he.t verdrag zal zetten, in de toe komst niet bloot te stellen aan laster van nieuw onverantwoor delijk nationalisme, dat zou kunnen ontstaan. 5000 liter spijsolie verloren. Uit een tank op de terrei nen der chemische fabriek Servo, onder de gemeente Arabt-Delden, tapten dieven een hoeveelheid spijsolie af. Blijkbaar door' een overhaast vertrek werd de kraan van de tank niet voldoende afgeslo ten., waardoor 5000 liter olie verloren ging. Twee vrouwen geguillotineerd. In Berlijn zijn Dinsdag voor het eerst twee vrouwen geguil lotineerd. Het waren een vrou welijke arts en een verpleegster, die verantwoordelijk waren voor het dooden van zenuwpatiënten. vergich in het geheugen liggen, dan' in dramatische kracht. Biet spel liet niets -te wen- sch'en over. De drie vertolkers: Jan Apon als politieman met teveel plichtsbesef vooral sterk in het laatste bedrijf, Ton K-uyl zeer overtuigend als de oihtsnapte „slavenarbeider", die aüs het ware naar de Maquis toegroeit, Betty Kapsenberg nis de vrouw meermalen ont roerend, doch op andere mo menten wat vlak, konden ech ter niet vooi'komen, dat men zich na het vallen van het doek toch niet geheel bevre digd voelde. Zooals eertijds op een abel spel een clute volgde, zoo bracht regisseur Fr. St'erne- berg, na dit drama éen grap pig éénactertje van Kvasnits- ky, dat de verfijning en het noodige raffinement miste, maar dat ronduit komisch ge speeld werd en dan ook veel hilariteit verwekte. Behalve in Middelburg wordt deze voorstelling door de Z.V.U. ook nog gebracht in Zierikzee, Goes, Oostburg en Terneuzen. Oesters voor Zwitserland. In het met de Zwlt3ersche regeering gesloten handelsver. drag is ook een post opgeno men voor de export van oes ters, ten bedrage van 100.000 francs. Deze export naar Zwit serland zal gelden voor de ja ren 1947 en 1948. Kleuterbureaux. Te Oostburg, Terneuzen en Hulst zijn dezer dagen kleuter bureaux geopend, opgericht door het Wit-Gele en Groene Kruis. Het is verheugend, dat de beide vereenigingen eendrachtig streven naar de verbetering van de volksgezondheid in Zeeuwsch Vlaanderen. Naast de consulta- tiebureaux voor zuigelingen werd reeds lang behoefte ge voeld aan bureaux voor de me dische verzorging van kleuters tot 6 jaar. De thans opgerichte bureaux voorzien in deze be hoefte, waardoor de medische verzorging van het kind verze kerd is, want na het 6e jaar wordt het kind door den school arts gecontroleerd. Dinsdagmiddag werd in het ziekenhuis te Oostburg het eer ste kleuterbureaux officieel ge opend. Daarbij waren tegen woordig het bestuur van het Wit-Gele en Groene Kruis, Bur gemeester en mevrouw Hoek- zema, deb eide wethouders van Oostburg, de rector van het zie kenhuis, Dr. Rosemeyer en als hoofdpersoon Dr. Niethuyser, de vrouwelijke kinderarts,, onder wier leiding deze bureaux staan. Vele hartelijke woorden, die al len getuigden van de waardee ring voor dit werk, werden ge sproken. Dr. Niethuyser sprak 't slotwoord en dankte de bestu ren van de kruisvereenigingen voor hun steun en hoopte steeds op hun medewerking te mogen rekenen. De plechtigheid was slechts van korte duur, *vant vele moe ders stonden reeds met hun kleuters te wachten om gehol pen te worden. Breskens RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam de raad /an Breskens in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter gaf een overzicht van de her stelwerkzaamheden in 1946 en deelde mede, dat er in de loop van het afgeloopen jaar 263 noodwoningen zijn gebouwd. Hij bracht een eeresaluut aan de visscherij, die in enkele we ken 1 f2 millioen kg haring heeft binnengebracht. Gedeputeerde Staten hebben de gemeenterekening over 1943 met en batig slot voor de ge wone dienst van 28.565,95 en de bouw van een woning voor den burgemeester goedgekeurd. Na overleg met den inspec teur van het lager onderwijs werd besloten de openbare la gere school aan de Nieuwe Sluis op te heffen. De keurloonen voor het slachtvee worden met 50% verhoogd. Voorts wordt nog besloten tot de bouw van een 100-tal woningwetwoningen op de plaats van ae voormalige Julianastraat. Na eenige discus sie machtigde de raad B. en W. het aanbod van 200 prefabrica ted huizen te accepteeren. Bij de rondvraag stelt de heer Roest voor aan Gedeputeerde Staten te vragen om het vracht vervoer op de provinciale veer dienst BreskensVlissingen te belasten wegens de concurren tie aan de beurtvaart. Oostburg BILJARTEN Zondag- werden te Schov- dijke biljartwedstrijden ge houden tusschen Oostburg en Schoondijke. De wedstrijd ein digde in een volkomen gelijk spel. Belde partijen behaalden leder 443 punten en wisten ieder 4 partijen te winnen. Zuidzande Ravage in secretarie. Toen Zaterdagmorgen de gemeentebode de kachel op de gemeente-secretarie te Zuid zande wilde aanmaken, kreeg hij een tarefeeltje te zien dat aan de maand October 1944 de maand der beschieting van het dorp deed denken. Ge durende de nacht was n.l. het gestucadoorde plafond omlaag gekomen, waardoor in het vertrek een ware ravage was aangericht. Vloer en meubelen waren met een dikke laag kalk bedekt. Er werd direcl met het opruimen begonnen en behoudens enkele bescha digde stoelen, schrijfbureaux en bureau-artikelen viel de schade aan. de secretarie-in boedel nog al mee. De secreta rie is thans gevestigd ln het leegstaande lokaal van de openbare lagere school. Schoondij'ke ONGEVAL. De voetganger D. H. te Schoondijke werd Dinsdagoch tend op dc markt te Schoon dijke aangereden door een vrachtauto. Met een gebroken been en eenige andere kwets uren moest hij in het zieken huis worden opgenomen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Grondwetswijziging afgekondigd. Het was Dinsdag een be langrijke dag in de Nederland sche wetgeving. Om half drie werd in openbare zitting van de Hooge Raad der Nederlan den de grondwetswijziging be treffende art. 192 voorgelezen en op hetzelfde moment werd ze aan de bevolking van alle en dus ook van de Zeeuwsche gemeenten voor de deur van het raadhuis bekend gemaakt. De voorlezing van de grond wet geschiedde eveneens in een bijzondere zitting van de ar- rondissements-rechtbank te Middelburg, in de fraaie met wandtapijten versierde audiën tiezaal. De officier van justi tie, de substituut-officier, de deken van de advocaten. in toga en baret op, benevens het administratief personeel waren hiervan getuigen. De president, mr. Th. Portheijne, deed mededeeling van de wijziging, waarna de griffier, mr J. A. E. Rink, het betreffende "artikel las. In Vlissingen was het even als in 1938, de bode schrijver. M. W. Haayman, die om 2,30 uur van het bordes van het stadhuis te Vlissingen de grondwetswijziging afkondigde en het artikel voorlas. Er was weinig publiek, slechts enkele voorbijgangers waren toeval lig getuige van de plechtig heid. In de kleinere gemeenten is de afkondiging door de bur gemeester of secretaris ge schiedt. De wijziging wordt in de nacht van 2 op 3 Februari van kracht. Ds. Smits vertrekt naar Indië. Ds. W. B. A. Smits, Ned. Hervormd predikant te Mid delburg, heeft een verzoek ont vangen van de Indonesische kerken om gedurende eenige tijd het predikanten ambt in Indië te gaan vervullen. Hij heeft verklaard gaarne aan dit verzoek te willen voldoen, terwijl de Ned. Hervormde ge. meente in Middelburg bereid was hem voor twee jaar af te staan aan de Protestantsche kerk in Indië. PROVINCIAAL BUREAU VAN DE WEDEROPBOUW NAAR MIDDELBURG. Naar wij vernemen zal in het voorjaar het Provinciaal Bureau van de Wederopbouw van Goes naar Middelburg worden verplaatst. Het kan toor zal gevestigd worden in een perceel aan de Loskade. waar tot nu toe de dienst Droogmaking Walcheren van de Rijkswaterstaat gevestigd was. Deze dienst is een dezer dagen vrijwel geheel naar Vlissingen overgebracht. Het Provinciaal Bureau heeft cir ca vijftig man personeel op het hoofdkantoor in dienst. Vergadering bond van Yarkenshandelaren De afdeeling Zeeland van de Ned. Bond van Varkenshande laren hield Dinsdagmiddag een vergadering in het „Slot Ostende" te Goes. Voornamelijk werd bespro ken. de als onbillijk gevoelde toestand, dat de plattelandsbe woners, die niet direct in de landbouw werkzaam zijn, doch met de landarbeiders op één lgn zijn te stellen door dat ook zij gelegenheid hebben met aardappelschillen e.d. een var ken te mesten geen aanvraag- vergunnlng voor biggen kun nen bekomen. Besloten werd alles-er op te zetten daarin ver andering te brengen- Mede in verband met een na de alge meene vergadering volgende vergadering der besturen van de bijna in iedere gemeente bestaande vereenigingen, wer den plannen besproken om de vereenigingen en de Provinci ale afdeeling een hechtere en meer reglementaire vorm te geven. Groede JAARVERGADERING „IN GALOP" Dezer dagen hield de ring- rijdersvereeniging „In galop" te Groede haar jaarvergade ring. Er bleek veel animo te be staan voor de tooneelavonden. Besloten werd In Juli te Groede weer een groot con cours hippique te organisee- ren. De voorzitter dankte den secretaris voor al wat deze in het afgeloopen jaar heeft gedaan. De afgetreden be stuursleden werden allen her kozen. -waarna de voorzitter de vergadering sloot. St. Annaland LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Jan. 1946 waren in de gemeente St. Annaland 1190 vrouwen en 1253 mannen in geschreven en op 1 Jan. 1947 1205 vrouwen en 1275 man nen. Een vermeerdering dus van 37 personen Suiker op versnaperingsbon. Donderdag zal een voorinle- veringsbon worden bekend ge maakt, waarop personen, gebo ren in 1927 of later een liter appelmoes in blik zal worden verstrekt. Kinderen, geboren in 1946 of later ontvangen de dubbele hoeveelheid. Voorts ligt het In de bedoeling om met ingang van de bonaan- wijzing van 6 Februari a.s. op de versnaperingsbon naar keuze een gelijke hoeveelheid versna peringen of suiker beschikbaar te stellen, terwijl dan %desge- wenscht op de suikerbon ver snaperingen kunnen worden verstrekt. Met ingang van 16 Januari zullen alle bonnen geldig wor den verklaard voor 14 dagen. Over elke periode van 14 dagen zullen de bonnen telkens zoo worden verdeeld, dat de bon- nenomzet per week ongeveer gelijk is. Volgens het nieuwe systeem zullen op 16 Januari bonnen be kend gemaakt worden voor: brood, rijst, melk, kaas, boter, margarine en vleesch. Op 23 Januari voor: suiker, versnaperingen, eventueel cacao (ni. eenmaal in de acht weken), eventueel eieren (nl. indien be schikbaar), eventueel zuidvruch ten (nl. 'indien beschikbaar), eventueel zeep (nl. indien be schikbaar) en tabak. Volgens deze nieuwe regeling zullen dus de tabaksbonnen eens per twee weken worden aange wezen. Aangezien deze verandering met zich zou brengen, dat voor de week van 19 tot 26 Januari géén bonnen voor suiker, tabak en versnaperingen zouden wor den aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Januari voor éénmaal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, nl. op de algemeene kaart 375 gram suiker, op de versnaperingen- kaart 100 gram versnaperingen, op de tabakskaart twee rantsoe nen tabaksartikelen en op de gecombineerde kaart één rant soen tabaksartikelen. Op 23 Januari zal vervolgens op de gecombineerde kaart één maal 150 gram inplaats van 100 gram versnaperingen beschik baar worden gesteld. Op de suikerbon der toeslag- kaarten voor zeer zwaren arbeid en voor aanstaande en ionge moeders wordt om dezelfde re den voor het tijdvak van 29 Januari tot 8 Februari 375 gram in plaats van 250 gram suiker verstrekt. Tjechisch memorandum inzake Duitschland. Ook* Tsjecho-Slowakije heeft thans een memorandum inge diend bij de plaatsvervangers der Groote Vier inzake Duitschland. Het land vraagt o.m. grenscorrecties. Fascistische propaganda in Brazilië. Volgens het Braziltaansche persbureau „Meridional" ma ken. Braziliaansche bladen in de Japansche taal, die onder Japansche directie staan fas cistische propaganda. Zij schilderen Japan als een land, dat de oorlog heeft gewonnen en vallen de» ..ver raders", die Zich bij de neder laag van den keizer neerleg gen, scherp aan. Prins Bernhard inspecteur-generaal der Koninklijke Marine. Bij K.B. is benpemd tof In specteur-Generaal der Konink lijke Marine de vice-admiraal Z K. H. Prins Bernhard der Ne derlanden. Schiermonnikoog niet meer geïsoleerd. Dinsdag is de reddingboot „Dorus Rijkers" erin geslaagd 't eiland Schiermonnikoog te be reiken, waardoor dit dus uit zijn isolement werd verlost. Kantongerecht Middelburg. '-af STRAFZITTING. D© landbouwer P. v. d. H. te Koudekerke had met paard en wagen gereden, eenige tgd na zonsondergang over de „Middelburgschestraat", ter wijl voor de verlichting van de wagen geen zorg was gedra gen. Verdachte werd door den Kantonrechter veroordeeld tot twee geldboeten elk van 5 en een geldboete van 3. Voor het rijden met een auto waarvan de voetrem niet behoorlijk functionneerde, werd de chauffeur H. K. te Goes, veroordeeld tot een geldboete van 15 subs. 10 d.h. De landbouwer A. C. te O.- en W.-Souburg kwam ter zit ting vertellen, dat hij het rood achterlichtje van zgn fiets was verloren, terwijl hij niet wist dat het achterspatbord voor een gedeelte wit moest zijn. Voor beide feiten werden hem twee geldboeten opgelegd, respectievelijk van 2 en 1. De ter zitting yerschenen verdachte S K„ vertegen woordiger te Middelburg, wien was ten laste gelegd dat zijn auto aan de achterzijde niet verlicht was geweest, voerde tot verweer aan dat hij tijdens zijn reis door een achteropko mend motorrijtuig was aange reden. Twee geldboeten van 3 werden verdachte opge legd1. De autohandelaar J. A. A. te Goes, werd wegens overtre ding van het Motor- en Rij wielreglement veroordeeld, tot twee geldboeten van elk 3. Politierechter De 25-j. landbouwer J. F. J. C. te Aardenburg, thans gedetineerd, had zich in de maand November 1946 in strijd met een verbod hem opgelegd, wederom in het bewakingsgebied begeven. Ver dachte werd voor dit feit veroor deeld tot 5 weken gevangenis straf met aftrek voorarrest. Eisch 6 wegen gevangenisstraf met af trek preventief. W. F. dc la G, een 44-j. op perman uit Vlissingen, nam op 21 April 1946 te Vlissingen 18 pakjes koffie en 10 pakjes thee weg. Dit kostte hem 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Eisch 1 maand gevangenisstraf. C. B„ 33 jaar, los werkman, wonende te 's-Heer Arendskerke, nam in de maand Mei 1946 een koffergramofoon weg. Deze zaak wordt aangehouden om alsnog een getuige te hooren. De 65-j. metselaar H. H. cn dc 30-j. M. H., constructiewerker, beiden wonende te Domburg, na men op 22 Augustus 1946 te Domburg een houten vlot weg. Eisch en uitspraak voor beiden 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. M. B„ een 34-}. schipersknecht. gedom. te Hansweert, nam op 30 Maart 1946 een rijwiel weg. Eisch en uitspraak 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De 28-j. J. de J„ landarbeider te Baarland, trachtte in Clinge een rijwielbuitenband in te voe ren. Eisch en uitspraak 10 boete subs. 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. De 34-j. bakker uit Heinkens- zand, C. V., had zich terzake heling te verantwoorden. In Mei 1946 kocht hij nl. 2 rijwielbuiten en binnenbanden zonder zich af te vragen, wat de herkomst van deze banden kon zijn. Eisch 100 boete subs. 30 dagen hech tenis. Uitspraak 75 boete subs, 20 dagen hechtenis. De 26-j. J. S., schippersknecht te Thoien, nam uit een winkel 10 kg. roomboter weg. Eisch en uitspraak 1 maand gevangenisstraf met 2 jaar proef tijd. S. C. K., 24 j., vischventer uit Thoien, werd door de marechaus see te Thoien verdacht van ver nieling van een ruit. Toen deze hem hierover wilden ondervra gen, wenschte hij niet mee te gaan naar het politiebureau en verzette zich tegen de politie. Eisch 50 boete subs. 25 da gen hechtenis. Uitspraak 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. De heer C. van. Nimwegen te Nw._ en St. Joosland wist op de pluimvee- en konijnen- tentoonstelling te Breda beslag te leggen op 5 hoofdeereprij- zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10