Regeeringsmemorandum Minister Huysmans belooft: UIT DE PROVINCIE Alle bonnen 14 dagen geldig over Duitschland ZUID-BEVELAND Walcheren Nederland wil en kan een bijdrage leveren tot de oplossing van de Duitsche kwestie. Rijnland en Ruhrgebied. (Vervolg van pag. 1). Indien consequente politieke decentralisatie en deconcen tratie van economische macht in Duitschland gepaard gaan aan een doeltretfende demili- •tarisatie en ontwapening van Duitschland in zijn geheel, ligt het in de rede, dat geen van deze gezamenlijke opzet totaal afwijkende regelingen voor het Rijn- en Roergebied zullen behoeven te worden ontworpen. Volstaan zouue dan kunnen worden met: lo. het scheppen van een apart regime voor de in deze gebie. den gevestigde Industrieën; 2o. het vaststellen van ver scherpte sancties, indien het regime door Duitsche instan ties wordt geschonden; 3o. het vaststellen van een lange tijdsduur waarvoor het regime zal gelden; 4o. het handhaven van een geallieerde bezetting op een bepaald aantal strate gische punten 'voor langere duur dan voor het overige deel van Duitschland. Indien een regime, als hier-, boven genoemd, gesteld zou worden onder het toezicht eener daarvoor op te richten internationale instantie, is de Ned. regeering van oordeel, dat zij daarin op adequate wijze behoort te kunnen deel nemen Nederland beschikt over een groot aantal deskun digen, die met het onderhavi ge vraagstuk vertrouwd zijn. De Saar. Een regeling van de toe komstige status van het Saar- gebied, ten aanzien waarvan de Fransche regeering bepaal de desiderata koestert, vormt in territoriaal en economisch opzicht een onderdeel van het West-Duitsche vraagstuk. Als zoodanig acht de Ned. regee ring het gewenscht, dat 'n be slissing nopens het Saargebled genomen worde tezamen met de beslissing ten aanzien van de desiderata, die de overige Westelijke buurtlanden met betrekking tot Duitschland hebben geformuleerd. Ter vermijding van misver stand moge hieraan nog wor den toegevoegd, dat de Ned. regeering in beginsel volledig begrip heeft voor de Fransche desiderata t.o.v, het Saarge- bied. Het is niet gewenscht Duitschland bij vredesverdrag van de zeescheepvaart uit te sluiten. Evenmin moet de uit oefening van het scheepsbouw bedrijf voor Handelsdoeleinden verboden worden. Zoolang ech ter een nader vast te stel len minimum aan wederop bouw nog met bereikt is. zal geen ijzer en staal voor Duitsche rekening beschikbaar gesteld moeten worden, met uitzondering wellicht voor kleine eenheden, bijv. voor de kustvaart. De Duitsche valuta zal voor lange tijd internationaal niet bruikbaar zijn, zoodat het bui- tenlandsche betalingsverkeer niet alleen in ponden en dol lars moet kunnen worden af gewikkeld, doch ook in ande re geallieerde en neutrale va luta's. Er zal een nieuwe circulatie, bank in Duitschland moeten worden gesticht. Gelijktijdig zal een nieuwe munteenheid moeten worden geïntroduceerd met een vaste waardeverhou ding tot het buitenland. Duitschland zal buite'nland- sche leeningen alleen mogen opnemen voor de voedselvoor ziening en de grondstoffen- voorziening. De levensstandaard in Duitschland. De levensstandaard van het Duitsche volk moet op een niveau gebracht worden, dat niet alleen de volksgezondheid waarborgt, doch ook een rede lijke sociale orde. Het Duit sche volk zal zelf moeten wer ken voor een draaglijken le vensstandaard. Het beleid zal daarbü zoo gevoerd moeten worden, dat het Duitsche volk niet de gelegenheid krijgt de geallieerden in gebreke te stellen bjj een ongewenschten gang van zaken op dit gebied. Demilitarisatie en ontwapening. Er zyn reeds thans voldoen de aanwijzingen, die er op duiden, dat de val van het Hitlerisme niet het einde van het Pruisische nationalisme heeft be teekend. Om deze verderfelijke men taliteit uit te roeien bestaat naar het oordeel der Neder- landsche regeering geen beter middel, dan de Dultscliers de zekerheid te geven, dat iedere hernieuwde poging tot agres sie, in welken vorm ook, zal stuiten op de onmlddelllijke weerstand van de rechtstreeks daarbij betrokken mogendhe den, die hun gemeenschappe lijk doel ln een voor lange duur gesloten verdrag scherp hebben omlijnd. De Ned. regeering geeft er zich volledig rekenschap van, dat een veiligheidsstelsel voor Europa slechts aan zijn doel kan beantwoorden, indien de vier daarbij betrokken groote mogendheden eensgezind op treden Voor een doeltreffend Europeesch veiligheidsstelsel ls die samenwerking een on ontbeerlijke voorwaarde. Daar. naast mag de vraag echter gesteld worden of een Euro peesch veiligheidsstelsel, dat uitsluitend op de samenwerking dier mogendheden gebaseerd geacht mag worden in ieder opzicht een sluitend ge heel te vormen. De Nederlandsche regeering is geneigd deze vraag ontken nend te beantwoorden. Haars inziens zouden de geallieerde nabuurlanden van Duitschland tot zoodanig veiligheidsstelsel dienen te kunnen toetreden. In verband met het boven staande zal de Nederlandsche regeering het op prijs stellen te vernemen, of haar meening juist is, dat naast de groote mogendheden, landen als België. Tsjecho Slowakije, Denemarken, Luxemburg, Ne derland en Polen, desgewenscht zullen kunnen toetreden tot het verdrag, de demilitarisee ring en ontwapening van Duitschland beoogende. Verwording. Ernstige zorg vervult de Ned. regeering, als zij zich re. kenschap geeft van 't geeste lijk. zedelyk en cultureel ver- wordingsproces in Duitschland, dat na 1866 steeds sneller voortschreed en sedert 3933 in liet nationaal-socialisme zijn duivelsche consequentie be reikte. Nederlandsche bijdrage De Nederlandsche regeering beschouwt het voortwoekeren van het nihilisme als een be dreiging voor de geheele we reld en niet alleen de nabuur- staten. De genezing van deze kwaal zal in de eerste plaats gevonden moeten worden in de opwekking van de in het Iedere vrouw een paar Nylons. Te Kaapstad is een Amerikaansch schip aangekomen, dat 56.000 paar Nylonkousen bin nenbracht, bijna vol doende om iedere blanke vrouw in Zuid-Afrika van een paar te voor zien. De vrouwen in Neder land zullen zich onge twijfeld afvragen, wan neer zoo'n schip Amster dam of Rotterdam eens zal aandoen. Duitsche volk zelf bestaande regenereerende krachten. Er is goede grond voor de gedachte, dat Nederland tot dit herstel een eigen, belang rijke bijdrage zou kunnen le veren. Het zou te betreuren zijn. indien van de ervaring, welke het Ned. volk in een historie van eeuwen heeft ver- worven, bij de oplossing van het Duitsche vraagstuk geen gebruik zou worden gemaakt, te meer waar herhaaldelijk blijkt, dat hiervoor 'n groote be. langstelling bestaat in alle kringen van het Ned. volk. De Ned. regeering is bereid te bevorderen, dat ook Neder landers een plaats zullen in nemen in die organen, welke met een geestelijke en cultu- reele taak in Duitschland zijn of zullen worden belast. Zij pleit er voorts voor, dat bepaalde gedeelten van West- Duitschland, in het bijzonder die. welke door volksaard, hlstorisch-cultureele banden en streektaal aan Nederland ver want zijn, voor zoover het lei ding bij het cultureel en pae- dagogisch herstel aangaat, toevertrouwd worden aan de zorg van Nederland. Op deze wijze kan een belangrijke bij drage geleverd worden voor het herstel van de persoonlijke contacten, waaraan een we reld, die naar vrede snakt, dringend behoefte heeft. Gedeputeerde Staten doen thans aan de Prov. Staten eenige voorstellen toekomen tot het aanbrengen van wijzi gingen in het provinciaal we genplan en het tertiair wegen plan der provincie. Een van deze wijzigingen houdt verband met het ver vallen van de aanlegplaats van de Prov. Stoombootdienst te Borssele, waardoor het wen- schelijk wordt geacht de nog niet verbeterde gedeelten van de wegen Driewegen-Borssele en Borssele-'s Heerenhoek over te brengen naar het tertiair wegenplan. Hiervoor zou dan op het provinciaal wegenplan worden gebracht de weg 's- Heerenhoek-Ovezande. Op de spoorbaan lan^s de Waldorpstr te Den Haag n man door een tilt Rotterdam komende trein aangereden op slag gedood. Vervulling huisbrandloezegging meer textiel handhaving papiertoewijzing meer sigaretten industrialisatie. Een groot programma, Op een persconferentie heeft de minister van economische zaken dr. G. W. M. Huijs- manseenige mededeelingen gedaan over actueele econo mische problemen. Zoo kon hij o.a. mededeelen, dat er redelijke kans bestaat, dat in Februari en Maart de huisbrandtoezeggingen vervuld zullen worden. Over onze kolenproductie zeide de minister, dat de dag productie in de loop van 1946 gestegen is van 24.000 tot 31.000 ton per dag. In het af- geloopen jaar bedroeg de to tale productie ongeveer 8 mil- lioen ton, tegenover 5 millioen ton in 1945. In 1946 werden 400:000 -ton geëxporteerd, ter wijl er ongeveer 1% millioen ton uit Amerika en bijna even veel uit Duitschland werd ge ïmporteerd. WEDEROPBOUW- MATERIALEN. De houtpositie is aldus de minister nog steeds zorge lijk, al kan als de contracten die met verschillende landen gesloten zijn, worden nageko men, in 1947 hierin nog wel eenige verbetering komen. De ijzer- en staalvoorziening zal moeilijker zijn dan ln 1946. TEXTIEL. Wat de textielvoorziening be treft deelde de minister mede, dat hij hoopte in 1947 het mi nimum-niveau te bereiken, waarvoor 61 millioen m2 stof fen noodig zijn. In 1947 zullen 80 textielpunten worden aan gewezen, waarbü getracht zal worden, telkens wanneer pun ten geldig worden verklaard in de winkels een redelijke reserve in voorraad hebben. PAPIERVOORZIENING. Wat betreft de papier-voor ziening, zoo deelde de minis ter mee, zal ai het mogelyke gedaan worden om een be hoorlijke toewijzing te hand haven ook al zijn de vooruit zichten niet gunstig. De mi nister verwacht echter dat de huidige papiertoewijzing van de couranten niet ingekrom pen behoeft te worden. TABAK. De minister deelde mede, dat in het midden van 1947 de situatie van die aard zal zyn, dat het tabaksrantsoen oor mannen verdubbeld kan vorden. Van nu af tot Juli a.s. zullen zoo nu en dan ook dubbele rantsoenen worden verstrekt by wijze van over gang. Tot zijn spijt kon de mi nister geen mededeelingen doen over de versnaperings- kaart. De minister deelde voorts nog mede, dat er tot versterk te industrialisatie moet worden overgegaan, waarbij een juis te verdeeling van de grond stoffen plaats moet hebben. De minister dacht hierbij vooral aan de oprichting van chemische bedrijven. De „Lilian" nog niet verloren Werd aanvankelijk gevreesd, dat de ..Lilian", die bij Den Helder aan de grond is ge- loopen, als verloren moest worden beschouwd, ln de nacht van Maandag op Dinsdag zfjn de kansen echter gekeerd. Het schip is toen vlot gekomen, doch daarna weer aan de grond geloopen. De kans op berging is nii echter veel gun stiger en een gedeelte der be manning ls dan ook al weer aan boord. Provinciale wegen. Nieuwe vliegtuigongelukken, Een militair vliegtuig in Mexico ls onmiddellijk na het opstijgen neergestort waarby 22 inzittenden om net leven kwamen. Bij Dayten (Ohio) is een Amerikaansch vliegend fort neergestort, waarbij 3 personen het leven verloren. Duitschers willen over vredesverdragen stemmen. De Christelijke-Democratische Unie in Duitschland staat op 't standpunt, dat het Duitsche volk in de gelegenheid moet worden gesteld zicji in een volksstem ming over het vredesverdrag uit te spreken. De voorzitter der C.D.U, zei- de, dat, naar zijn meening, het vredesverdrag, dat te Moskou zonder het hooren van Duit sche vertegenwoordigers zal worden uitgewerkt, eerst dan zal kunnen worden geteekend, wanneer het Duitsche volk het door een volksstemming zal hebben aanvaard. Deze stemming is, aldus de voorzitter der C.D.U. om een eventueele Duitsche regeering, dier haar handteekening onder het verdrag zal zetten, in de toe komst niet bloot te stellen aan laster van nieuw onverantwoor delijk nationalisme, dat zou kunnen ontstaan. 5000 liter spijsolie verloren. Uit een tank op de terrei nen der chemische fabriek Servo, onder de gemeente Arabt-Delden, tapten dieven een hoeveelheid spijsolie af. Blykbaar door een overhaast vertrek werd de kraan van de tank niet voldoende afgeslo ten«, waardoor 5000 liter olie verforen ging. Twee vrouwen geguillotineerd. In Berlijn zijn Dinsdag voor het eerst twee vrouwen geguil lotineerd. Het waren een vrou welijke arts en een verpleegster, die verantwoordelijk waren voor SCHOENEN VOOR AANSTAANDE MOEDERS. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat in den ver volge de verstrekking van een schoenenbon aan a.s. moeders als een extra verstrekking zal gelden. Dit wil dus zeggen, dat a.s. moeders zoowel 24 weken voor de vermoedelijke datum der bevalling als bij de aanwijzing van het eindcijfer van hun tweede distributie stamkaart voor een schoenen bon ln aanmerking komen. Deze regeling zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 April 1946. Alle vrouwelijke personen, van wie een attest voor het verkrygen van extra rantsoenen als a.s. of jonge moeder bij de dlstri- butiedienst in behandeling ls, en die sedert 1 Januari 1945 niet meer dan één schoenenbon hebben ontvangen, zullen by de eerstvolgende verstrekking van een rantsoenkaartje voor extra levensmiddelen alsnog een schoenenbon ontvangen. Geen West-Indisch kabinet. Het A.N.P. spreekt het ge rucht tegen, dat er een West- Indisch kabinet zou komen. Wel zullen de Staten van Cu rasao en Suriname ieder een college van 5 vertrouwensman nen kiezen, dat den Gouver neur ter zijde zal staan. Ook zullen Suriname en Curasao een vaste vertegenwoordiger in Nederland benoemen, waar voor Curasao vermoedelyk de heer A, D. Jonckheer en Soi- riname de heer Lim A. Po zal bestemmen. Soekarno confereert. Het Indonesisch kabinet, dat te Djocja vergaderde, besloot de machtiging voor het tee kenen van de Llnggadjati overeenkomst te handhaven Vóór de onderteekenlng en voor de aanbieding aan het Knip (tijdelyk .parlement) zul len evenwel nog besprekingen met de Nederlanders plaats hebben over bepaalde punten. Op Dinsdagochtend zou een tweede kabinetsvergadering plaats hebben, waarin het be sluit van ir. Soekarno tot uit breiding van het Knip, zou worden besproken. Ir. Soekar no heeft op 4i0 Dec. de groote politieke partijen uitgenoodigd candidatenlij3ten in te dienen met tweemaal zooveel namen als de partij zetels heeft, op dat hij uit die.lijsten nieuwe Knlp-leden kan aanwijzen. Oost-Indonesisch kabinet geïnstalleerd. Zaterdag werd het Oost- Indonesisch kabinet te Bata via geïnstalleerd. Het staats hoofd, president Soekawatl bracht dank aan Dr. van Mook en verzocht zyn erkenteiykheld over te brengen aan H. M. de Koningin. Hij hoopte op ver dere steun van Nederland. Minister-president Nadja- moedin verklaarde, dat geen verschil was tusschen Mallno en Llnggadjati. De Ned.-Indische regeerin; overweegt de instelling van Voor Tholen verzocht het waterschap St. Maartensdijk de verbetering van het weg gedeelte van Stavenisse naar de ?rens van St. Annaland en 5t. Maartensdijk niet over de Vierde Dyk, doch over de Oudelandsche Dijk te projec teeren en in verband hiermede de onderhoudsplicht over te dragen aan de gemeente Sta venisse. Op verzoek van het waterschap St. Annaland zal het aansluitende gedeelte van het tracé over het Staartweg- je en over Dijkzicht worden geprojecteerd. Tenslotte wor den nog enkele wijzigingen op St. Phillpsland en in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen voorge steld. WEG VERBETERING. Naar wordt medegedeeld zullen de Rijkswegen op Zuid- Beveland binnen afzienbare tijd hersteld en vernieuwd worden. De onderhoudswerken, on- derhoudsvernieuwingen en oor- logsherstelwerkzaamheden aan deze wegen zullen door de Rijkswaterstaat op 26 Febru ari a.s. te Middelburg worden aanbesteed. A. F. D. van der Wart Dinsdag Is te Goes op 79- jarige leeftijd overleden de heer A. D. F. van der Wart, oud-directeur van de Am bachtsschool en oud-leeraar teekenen van de RH.B.S. De overledene maakte na zijn pensionneering van 1931 1934 deel uit van de gemeen teraad te Goes. Reeds in 1923 was hij voor de Christ. Histo rische partij gekozen als lid van de Prov. Staten van Zee land, die hem in 1934 als lid van Ged. Staten kozen. Als zoodanig heeft hij veel voor Zeeland gedaan. In 1944 heeft hij zich niet meer als Staten lid herkiesbaar gesteld. Op kerkelijk gebied was hij jarenlang ouderling en tegelij kertijd president-kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente te Goes. Zijn levenswerk is wel geweest de restauratie van de Groote- of Magdalena- kerk ln zijn woonplaats. Van de restauratie-commissie was hij destyds secretaris. De teraardebestelling zal Zaterdagmiddag om 1 uur op de begraafplaats te Goes ge schieden. Goes VOLKSTOONEEL VOERDE „ERFENISJAGERS" OP. Het was wel jammer, dat niet alle leden van de Z.V.U. uit Goes en omgeving vol doende bekend waren met de komst van het Volkstooneel. Daardoor was er weinig be langstelling voor de opvoering van Enüle Zola's blijspel „Er fenisjagers", dat in de ..Prins van Oranje" te Goes op ver dienstelijke wijze werd opge voerd. Het stuk geeft de grap pige geschiedenis van den heer Rabourdin, die door zyn fa milieleden voor een suiker oompje wordt aangezien maar geen stuiver bezit. Heel aardig was, dat bij de aanvang van de voorstelling twee muzikale clowns het spel Introduceerden en de spelers presenteerden. Constant van Kerclchoven speelde als gast van 't Volks tooneel de hoofdrol Rabourdin. Hij deed dat voortreffelijk. De vrouwelijke hoofdrol van Char lotte was bij Madeion Wal dorp ln goede handen. Alex Faassen voldeed bijzonder als Chapuzot en ook de andere spelers waren er goed ln. De kleeding uit de zeventiger ja ren de aardige tooneelopstel- ling en het vlotte spelverloop werkten samen om deze too- neelavond tot een aantrekkelijk gebeuren te maken. DR. H. BRUGMANS SPRAK. Voor de Reunistenvereenl- ging der Goesche R.H.B.S. sprak Maandag in het Schut tershof dr. H. Brugmans, be stuurslid van talrijke Neder landsche en Internationale or ganisaties. Na een welkomst woord van den voorzitter, den heer C. Louwerse, behandelde de heer Brugmans de vraag of een federatief Europa wen- schelijk en mogelijk is. Hij wees op de moeilijkheden waarin Nederland zich bevindt door het wegvallen van het Duitsche achterland en het Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenpolder J. v. d. Sar te Moerdijk. Officieele publicaties DISTRIBUTIEDIEN ST GOES. Transportbanden Van 15 Jan.15 Febr. wordt voor hen. die een beroep of bedrijf uitoefenen, waarin noodzakelijkerwijs van een transportrijwiel of carrier ge bruik moet worden gemaakt 'n speciaal commissariaat voor de gelegenheid opengesteld de overdracht van de bestuurs- aanvragen voor transportban- zorg in Oost-Indonesia aan de denbonnen ten distributiekan- nleuwe regeering. Jtore, Ravelijn 2a, in te dienen. zoo goed als dood zijn van In- dië. Nederland leeft thans ln een soort vacuum en het heeft dat gemeen met tal van Euro- peesche landen. Spr. belichtte de positie van Amerika, dat zich het land der vrijheid noemt en die van Rusland dat zich als het land van de so ciale gerechtigheid beschouwt. Hij drong aan op samen werking van de Europeesche landen en noemde als gunstig voorbeeld de Nederlandsch- Belgische samenwerking op economisch en cultureel ge bied. Deze samenwerking is een voorbeeld voor geheel Europa. Na afloop van de voordracht stelden verscheidene aanwezi gen vragen, die door dr. Brug mans werden beantwoord. Vlissingen Badhuis „Goed Wonen" geopend. Dinsdagmiddag werd te Vlissingen het badhuis van de Woningbouwver. „Goed Wo nen" weer voor het publiek opengesteld en verschillende personen maakten reeds dade lijk van de badgelegenheid ge bruik. Het gebouw, dat door de Inundatie en 4 voltreffers deer lijk had geleden, is geheel hersteld en van binnen in hel dere frlssche kleuren beschil derd.. Het telt 24 douchecellen 4 kulpcellen, terwijl 2 ketels ieder 3000 liter water kunnen bevatten en voor vol doende warm water zorgen. De prijs is eenigszins ver hoogd. Een lid betaalt voor een douche 20 en voor een kuipbad 35 cent. Voor niet leden bedraagt deze prijs resp. 25 en 45 cent. Als men naar vroeger kijkt is de orijs dus aanmerkelijk ver hoogd, doch wanneer men be denkt dat het herstel 20.000 heeft gekost en ook de exploi tatiekosten thans hooger zijn, is de verhooging begrijpelijk. Vrouwenpolder. VARKENSFONDS. Het ..Varkensfonds" te Vrouwenoólder kwam Maan. dagavond in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. Louwerse Pz. De penningmeester sloot zijn boekjaar met een batig saldo. Als bestuurslid werd dhr. J. Louwerse Pz. herkozen. De bode werd herbenoemd. De be staande prijs voor spek blijft gehandhaafd. Westkapelle Te Westkapelle werd be noemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer W. Flipse. Grondwetswijziging afgekondigd. j Het was Dinsdag een be langrijke dag ln de Nederland sche wetgeving. Om half drie werd in openbare zitting van de Hooge Raad der Nederlan den de grondwetswijziging be treffende art. 192 voorgelezen en op hetzelfde moment werd ze aan de bevolking van alle en dus ook van de Zeeuwsche ;emeenten voor de deur van iet raadhuis bekend gemaakt. De voorlezing van de grond wet geschiedde eveneens in een bijzondere zitting van de ar- rondissements-rechtbank te Middelburg, in de fraaie met wandtapijten versierde audiën tiezaal. De officier van justi tie. de substituut-officier, de deken van de advocaten. in toga en baret op, benevens het administratief personeel waren hiervan getuigen. De president, mr. Th. Portheijne, deed mededeeling van de wijziging, waarna de griffier, mr. J. A. E. Rink, het betreffendeartikel las. In Vlissingen was het even als in 1938, de bode schrijver. M. W. Haayman, die om 2,30 uur van het bordes van het stadhuis te Vlissingen de grondwetswijziging afkondigde en het artikel voorlas. Er was weinig publiek, slechts enkele voorbijgangers waren toeval lig getuige van de plechtig heid. In de kleinere gemeenten is de afkondiging door de bur gemeester of secretaris ge schiedt. De wijziging wordt ln de nacht van 2 op 3 Februari van kracht. Ds. Smits vertrekt naar Indië. Ds. W. B. A. Smits, Ned. Hervormd predikant te Mid delburg, heeft een verzoek ont vangen van de Indonesische kerken om gedurende eenige tijd het predikantenambt in Indië te gaan vervullen. Hij heeft verklaard gaarne aan dit verzoek te willen voldoen, terwijl de Ned. Hervormde ge meente in Middelburg bereid was hem voor twee jaar af te staan aan de Protestantsche kerk ln Indië. Vergadering 1 bond van varkenshandelaren De afdeellng Zeeland van de Ned. Bond van Varkenshande laren hield Dinsdagmiddag een vergadering in het „Slot Ostende" te Goes. Voornamelyk werd bespro ken. de als onbillijk gevoelde toestand, dat de plattelandsbe woners, die niet direct ln de landbouw werltzaam zijn, doch met de landarbeiders op één lijn zijn te stellen door dat ook zij gelegenheid hebben met aardappelschillen e.d. een var ken te mesten geen aanvraag- vergunning voor biggen kun nen bekomen. Besloten werd alles-er op te zetten daarin ver andering te brengen. Mede in verband met een na de alge- meene vergadering volgende vergadering der besturen van de bijna in iedere gemeente bestaande vereenigingen, wer den plannen besproken om de vereenigingen ®n de Provinci ale afdeellng een hechtere en meer reglementaire vorm te geven. PROVINCIAAL BUREAU VAN DE WEDEROPBOUW NAAR MIDDELBURG. Naar wij vernemen zal ia het voorjaar het Provinciaal Bureau van de Wederopbouw van Goes naar Middelburg worden verplaatst. Het kan» toor zal gevestigd worden in een perceel aan de Loskade. waar tot nu toe de dienst Droogmaking Walcheren van de Rijkswaterstaat gevestigd was. Deze dienst is een dezer dagen vrijwel geheel naar Vlissingen overgebracht. Het Provinciaal Bureau heeft cir ca vijftig man personeel op het hoofdkantoor in dienst. Suiker op versnaperingsbon. Donderdag zal een voorinle- veringsbon worden bekend ge maakt, waarop personen, gebo ren in 1927 of later een liter appelmoes in blik zal worden verstrekt. Kinderen, geboren in 1946 of later ontvangen de dubbele hoeveelheid. Voorts ligt het in de bedoeling om met ingang van de bonaan wijzing van 6 Februari a.s. op de versnaperingsbon naar keuze een gelijke hoeveelheid versna peringen of suiker beschikbaar te stellen, terwijl dan desge wenscht op de suikerbon ver snaperingen kunnen worden verstrekt. Met ingang van 16 Januari zullen alle bonnen geldig wor den verklaard voor 14 dagen. Over elke periode van 14 dagen zullen de bonnen telkens zoo worden verdeeld, dat de bon- nenomzet per week ongeveer gelijk is. Volgens het nieuwe systeem zullen op 16 Januari bonnen be kend gemaakt worden voor brood, rijst, melk, kaas, boter, margarine en vleesch. Op 23 Januari voor: suiker, versnaperingen, eventueel cacao schikbaar), eventueel zuidvruch ten (nl. indien beschikbaar), eventueel zeep (nl. indien be schikbaar) en tabak. Volgens deze nieuwe regeling zullen dus de tabaksbonnen eens per twee weken worden aange wezen. Aangezien deze verandering met zich zou brengen, dat voor de week van 19 tot 26 Januari géén bonnen voor suiker, tabak en versnaperingen zouden wor den aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Januari voor éénmaal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, nl. op de algemeene kaart 375 gram suiker, op de versnaperingen- kaart 100 gram versnaperingen, op de tabakskaart twee rantsoe nen tabaksartikelen en op de gecombineerde kaart één rant soen tabaksartikelen. Op 23 Januari zal vervolgens op de gecombineerde kaart één maal 150 gram inplaats van 100 gram versnaperingen beschik baar worden gesteld. Op de suikerbon der toeslag- kaarten voor zeer zwaren arbeid en voor aanstaande en jonge moeders wordt om dezelfde re den voor het tijdvak van 29 Januari tot 8 Februari 375 gram (ni. eenmaal in de acht weken), in plaats van 250 gram suiker het dooden van zenuwpatiënten, eventueel eieren (nl. indien be- verstrekt. Tjechisch memorandum inzake Duitschland. Ook Tsjecho-Slowakrje heeft thans een memorandum inge diend bij de plaatsvervangers der Groote Vier Inzake Duitschland. Het land vraagt o.m. grenscorrecties. Fascistische propaganda in Brazilië. Volgens het Braziliaansche persbureau „Meridional" ma ken Braziliaansche bladen in de Japansche taal, die onder Japansche directie staan fas cistische propaganda. Zij schilderen Japan als een land, dat de oorlog heeft gewonnen en vallen de ..ver raders", die zich bij de neder laag van den keizer neerleg gen, scherp aan. Prins Bernhard inspecteur-generaal der Koninklijke Marine. Bij K.B'. is benoemd tot In specteur-Generaal der Konink lijke Marine de vice-admiraal Z. K. H. Prins Bernhard der Ne derlanden. Schiermonnikoog niet meer geïsoleerd. Dinsdag is de reddingboot „Dorus Rijkers" erin geslaagd 't eiland Schiermonnikoog te be reiken, waardoor dit dus uit zijn isolement werd verlost. Rechtbank Middelburg ONVERLICHTE WAGEN VEROORZAAKTE ONGEVAL. De 28-jarlge groentenhande- laar J. B. uit Oost en West Souburg, reed op 12 Novem ber 1946 met paard en wagen van Vlissingen naar Middel burg over de Nieuwe Vlis- singsche weg, zonder dat het vierwielige voertuig een rood achterlicht voerde. Het gevolg van een en an der was, dat toen W. C. Kok- kelink, chef teekenaar van de K. M. de Schelde, wonende te Middelburg, zich op zijn mo tor eveneens in deze richting begaf in het donker het paard en wagen niet bemerkte en er een botsing plaats had. waar by de heer Kokkelink zwaar gewond werd en minstens 3 maanden zijn werkzaamheden niet kon verrichten. Verdachte verklaarde tijdens het onderzoek door de politie, dat het best mogelijk was dat het ongeval was ontstaan, doordat zijn kar aan de ach terzijde onverlicht was. Hij zeide verschillende malen ge tracht te hebben lantaarns te koopen, doch aangezien deze niet te koop waren en hij die avond wat was verlaat, had hij zonder licht gereden. De Officier van Justitie vond het een groote onacht zaamheid van B. zonder ach terlicht met bespannen voer tuig te rijden Hij wees den verdachte op 'de ernstige ge volgen, die er het gevolg van waren en eischte 150.boe te subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 22 Januari 1947 v.m, 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6