PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nederlandsche regeering eischt vrede en vein ligheid Souburg Wedloop Economisch herstel is noodig Vandaag Ameland en zijn isolement OM STEUNPUNTEN 190e Jaargang - Nr. 12 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Woensdag 15 Jan. '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, S 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Los6e nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN «M-U- Per advertentie 2.-. Bureaux gevestigd te Vlissingen Wolstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924, Qoes Turlkade 15. tel. 2475, Oostburg Gratemaatraat 3, tel. 102- Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 3593QO^:Z;C::J»tiddelbui^ Geestelijke verwording bereikte duivelsche consequentie Dinsdagmiddag is aan de plaat s ver vangende ministers van bui- tenlandsche zaken der „Groote Vier" te Londen overhandigd het memorandum van de Ned. regeeting nopens het beleid door de geallieerde mogendhèden ten aanzien van Duitschland te voeren. Het hoofddoel, dat Nederland ten aanzien van het Duitsche vraagstuk nastreeftis: het scheppen van afdoende waarborgen ter verzekering van vrede en veiligheid eenerzijds en het schep' pen van de noodzakelijke waarborgen voor het herstel van het economische leven van Nederland en het herstel van de welvaart van Duitschland, voor zoover die voor de algemeene welvaart van Europa en van de wereld ver eischt is. anderzijds. Vóór het sluiten van een vre desverdrag met Duitschland zal het noodzakelijk zijn, dat allereerst een gemeenschappe lijk beleid worde opgesteld, dat voor alle bezettingszones zal gelden. Bij het opstellen van dit beleid zullen in- het bij zonder de nabuurstaten van Duitschland ten nauwste be trokken moeten worden. Dit geldt in het bijzonder voor Nederland. DE BEZETTING. Getracht zal moeten worden de militaire bezetting: te zijner tjjd te beperken tot een aantal strategische gebieden en pun ten. Gedacht wordt daarbij aan havens, vliegvelden, verkeers- centra en eventueele industrie centra. Daardoor zullen aller eerst de grenzen der bezet tingszones militair opgeheven kunnen worden, al kan het noodzakelijk blijven voor de verantwoordelijkheid der verschillende bezettings autoriteiten administratief grenzen vast te stellen. De be zettingslegers kunnen dan langzamerhand getransfor meerd worden tot een militair georganiseerde politiemacht, welke ondergeschikt zal moe ten zijn aan de hoogste civiele .bezettingsautoriteiten. Een vredesverhouding met Duitschland zal eerst mogelijk worden, indien een minimum economische en sociale be staanszekerheid aan de Duit sche bevolking kan worden gewaarborgd. Van geallieerde zijde zal nauwkeurig moeten worden toegezien op het denazificatie- beleid in Duitschland. Naast de denazificatie staat de quaestle van de berechting der oorlogsmisdadigers, die een zuiver geallieerde zaak is. EN.. VRIJHEID RESPECT. Het herstel van de vrijheid van meeningsuiting in Duitsch land tijdens de bezetting, h niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk. Daartegenover dient echter gesteld te worden, dat men de Dultschers moet leeren het belang der gealleerden te respecteeren. Daarom zullen aan de Dultschers zekere Ve~ serves ten aanzien van de geal lieerden moeten worden opge legd bij uitingen in hun pers of anderzins in het openbaar. WELVAARTSBRONNEN. Het is gewenscht, dat zoo spoedig als zulks mogelijk is, een onderzoek wordt ingesteld naar zoowel de aanwezige Duitsche welvaartsbronnen, de vindplaatsen van grondstoffen en de productiemogelijkheden daarvan, als de productiecapa citeit der bestaande Duitsche bedrijven. Voorbereiding van het Vredesverdrag. Het ligt in 4e rede, dat het in het belang; van de vrede en de veiligheid zal zijn een sta tuut voor Duitschland te ont werpen, dat duurzaam zal zijn en bestand tegen de fluctuaties van de internationale politiek. In politiek opzicht zal ge waakt moeten worden tegen een herleving van het Prui- sisch-Duitsche nationalisme en van de Duitsche zucht naar wereld-verovering. De verklaring van Postdam bepaalde dat het bestuur van Duitschland gericht móest zijn op decentralisatie van de politieke stfuctuur en ontwik keling van plaatselijke ver antwoordelijkheid. De Ned. re geering is van oordeel dat dit bij uitstek democratische begin, sel zeer wel tot richtsnoer zou kunnen dienen voor de toe komstige politieke ordening van Duitschland. Toepassing van dit beginsel zal beteekenen, dat Duitsch land op federale grondslag zal worden opgebouwd. Ten einde de zelfstandigheid van de samenstellende deelen van het toekomstige Duitschland. zoowel in hun eigen belang alsook voor de bondgenooten. te verzekeren, ware als staats vorm de Statenbond boven de Bondstaat te verkiezen. In verband met de Duitsche drang naar centrale regeling zal het voorts geboden zijn de organisatie der landen te voltooien en in die landen zelf door grondwettelijke bepalin gen te verankeren, alvorens tot oprichting van centrale Duitsche regeerlngsorganen wordt besloten, met name in dien het organen, bekleed met politieke bevoegdheden, be treft. In dit verband moge er nog op worden gewezen, dat het, geboden lijkt, dat een eventueele Duitsche regeering slechts afgeleide bevoegdhe den, door de landen gedele geerd, zal bezitten. Economische concessies essentieel. Het herstel van de schade, welke Nederland geleden heeft, zal ook tot uitdrukking moe ten komen in herstelbetalingen, doch waar deze niet tot een oplossing van de moeilijkhe den, waarin Nederland ten ge volge van de Duitsche agres sie is geraakt kunnen leiden, zjjn ook andere maatregelen noodig. Waar Nederland zich thans tot grenscorrecties wenscht te beperken, dienen de economi sche concessies, welke Neder land in het memorandum van November 1946 stelde, als es sentieel te worden beschouwd. Overwogen zal derhalve moeten worden of gelijktijdig met het tot stand komen van een vredesverdrag met Duitschland niet tevens het raam gereed zal moeten zijn voor een algemeene economi sche samenwerking in Europa inclusief Duitschland. De bezettingskosten zullen zooveel mogelijk beperkt moe ten worden en ten volle door het Duitsche volk moeten worden opgebracht. De kosten van de wederopbouw van Duitschland zullen door het Duitsche volk moeten worden gedragen. De reparatiebetalingen in de vorm van ontmanteling en af voer van fabrieksinstallatles zullen met voorzichtigheid moeten worden gehanteerd. Reparatiebetalingen uit loo- pende productie z|jn in begin sel noodzakelijk. In dit licht beschouwd mag men zich dus geen illusies over de omvang der repara tiebetalingen maken. Duurzame ontwapening Ter voorkoming van Duit sche agressie in de toekomst is oen duurzame ontwapening van Duitschland noodzakelijk. Daarvoor is het echter niet noodzakelijk, dat men aan Duitschland alle industrieën verbiedt, die direct of indi rect voor de oorlogsmachinerie kunnen dienen. Het zal gewenscht z|jn, dat van geallieerde z|jde controle wordt uitgeoefend op de in voer van wapens in Duitsch land, alsmede op de invoer van zeldzame grondstoffen, die voor de oorlogsindustrie van belang zouden kunnen z|jn. Waar het Duitsche impe^ rialisme en de industrieele expansie en concentratie voor een overwegend deel geba- Wie was schuldig aan de oorlog Wie was er schuldig aan de oorlog? Deze vraag stelde een redac teur van het Deensche blad „Politiken" tijdens zijn verblijf in Duitsch land aan honderd Dult schers, aldus lezen wij in het „Parool". 26 zeiden: Engeland, speciaq.1 Churchill. 18 zeiden: Rusland en het internationale com munisme. 28 zeiden: de Joden. 24 zeiden: Amerika en de Internationale pluto craten. 3 zegge en schrijve drie zeiden: de nazi's. 1 zegge en schrijve één zei: wij Duit- schers. Aldus in 1947.» Goebbels heeft hun z|jn lesje goed ge leerd! seerd was op de Duitsche pro tectionistische tariefpolitiek, zal men alleen fiscale tarie ven van invoerrechten voor de Duitsche industrie mogen toe. laten. Dumping en exportpre mies voor industrieele produc ten moeten worden' verboden. Van uit een sociaal gezichts. punt valt te overwegen een bedrijfsorganisatie, waarbij de arbeiders b\j de Duitsche or ganen mede te beslissen zul len hebben in de groote vraag stukken. Op die wijze kan een wijziging van de agressieve industrieele mentaliteit op ef fective wijze worden bevor derd. Het geallieerde contröle-or- gaan oefent de officieele con- tróle-functie uit. Bij vredes verdrag zal moeten worden bepaald, welke landen hierbij vertegenwoordigd zullen z|jnt In ieder geval zullen daarbij betrokken moeten worden die landen, welke economisch ten nauwste bij de betreffende complexen zijn betrokken en die daar van oudsher meer of minder belangrijke bezits rechten hebben, welke rechten geëerbiedigd dienen te worden. De Duitsche landbouw. Hoewel de voedselvoorzie ning van Duitschland dit land dwingen zal de grootst moge lijke aandacht te schenken aan zijn landbouw, zal tijdens de bezetting van Duitschland reeds een politiek gevoerd moeten worden, waardoor de Duitsche nabuurlanden, waar onder Nederland, hun land bouwproducten op de Duitsche markt moeten kunnen brengen. Bijzondere aandacht zal moe ten worden geschonken aan de Duitsche boschbouw, opdat Duitschland meer dan tot aus- verre in de Europeesche hout voorziening kan worden inge schakeld. Gezien de vernielin gen, die in de Ned. bosschen werden aangericht, is dit ook voor Nederland van groot be lang- Geen nieuwe economische agressie. In economisch opzicht zal gewaakt moeten worden tegen nernieuwde Duitsche economi sche agressie in de toekomst. Indien met de bestaande plannen tot socialisatie van de steenkolenmijnen en de zware industrie in Duitschland voort gang wordt gemaakt, waarbij de Ned. regeering er prijs op stelt nadrukkelijk te verklaren, dat zij in beginsel tegen so cialisatie van daarvoor in aanmerking komende produc- tietakken geen bezwaar heeft, zal er terdege voor dienen te worden gewaakt dat sociali- 'ie in Duitsctiland niet op nationalisatie 'zal neerkomen. Nederland is er van over tuigd, dat een zekere mate van herstel van Duitschland noodzakelijk is voor het bl|j vend herstel van z|jn naburen en dat bepaalde moeilijkheden slechts uit de weg kunnen worden geruimd naarmate het Duitsche herstel voortschrijdt. (Vervolg op pag. 2). is het 5 jaar geleden, dat op last van de Duitschers de zinken munten werden inge voerd; is het 225 jaar gele den, dat Jean Baptiste Poquelin, die onder de schuilnaam Molière een schat onsterfelijke bij spelen schreef, te Parijs werd geboren. Ernstige autobotsing bij Bergen op Zoom. Maandagmorgen had op de Antwerpsche straatweg onder de gemeente Bergen op Zoom een ernstig auto-ongeluk plaats. De bestuurder van een vrachtauto, komende uit Ter- neuzen en' op weg naar Den Haag, merkte blijkbaar te laat een stilstaande auto op, waar door hij niet voldoende meer kon uitwijken en met groote vaart tegen deze wagen op botste. De cabine van de rij dende auto werd geheel inge drukt en de bestuurder, J. van d^r Vrede uit Zaamslag. raak te zoodanig bekneld, dat h|j eerst na een uur uit zijn be narde positie kon worden be vrijd. Zgn beenen en armen waren op meerdere plaatsen gebroken, terwijl hij ook in wendige kneuzingen had opge- loopen. In zorgwekkende toe stand werd h|j naar het gast huis vervoerd. Een mederinzlttende, mej. Brevet uit Oostburg, liep ver wondingen aan gelaat en bee nen op en moest eveneens naar het gasthuis worden overgebracht. Worden doodvonnissen nog voltrokken? Verschillende Eerste Kamer leden hebben b|j de behande ling van de begrooting van Justitie in de afdeelingen er op gewezen, dat van de uit gesproken doodvonnissen slechts weinige z|jn voltrok ken. Naar verluidt, zou een niet onaanzienlijk aantal gratie verzoeken zijn afgewezen. Ge vraagd werd of het nu in de bedoeling ligt deze vonnissen alsnog te voltrekken. De positie der kleine boerenbedrijven. Blijkens het voorloop!g ver slag inzake het afdeelingson- derzoek van de begrooting van Landbouw in de Eerste Ka mer, hebben verschillende le den de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van her stel van de rentabiliteit van de kleine boerenbedrijven. Sommige leden vroegen of de Minister bereid is een commis sie van deskundigen in te stel. len voor de bestudeering van dit vraagstuk. De hierbedoel- de groep, welke toch een zeer nuttige taak in onze samenle ving vervult, mag niet worden weggevaagd. Voorts werden voorzieningen gevraagd opdat de kleine bedrijven ook de zg. ruilverkavelingsrente zullen kunnen opbrengen. Verschillende Kamerleden achtten voorts de regelingen, welke getroffen werden voor de wederopbouw van boerde rijen, onvoldoende. Begrafenis moest uitgesteld worden. Een ijsvrije haven? Vliegtuigen van de Ned. lucht strijdkrachten hebben Maandag twee vluchten van Leeuwarden naar Ameland gemaakt. Zij ver voerden de post van zes dagen brachten 7 passagiers uit Leeuwarden, om op de terugtocht 10 personen van het eiland mee te nemen. In verband met de wersomstandigheden durfde de piloot geen derde vlucht mëèr te ondernemen, zoodat vijf passa giers, die een begrafenis op Ame land zouden bijwonen, in Leeu warden moesten blijven wachten. Vandaag zou bij gunstig weer wèl gevlogen worden, zoodat de belangstellenden voor de begrafe nis, die een dag uitgesteld is, aan wezig kunnen zijn. Nu de wind weer naar het Zuiden gedraaid is, blijft het ijs in de Wadenzee hangen. Zoover het oog reikt, riet men uitge strekte ijsvelden en schotsen. Ook langs het Noorderstrand is de kust geblokkeerd door drijfijs, het eiland is dus voorloopig al leen nog door de lucht te berei ken. EEN HAVEN? Slechts bij de Zuidwestpunt in Ameland is de zee ijsvrij. Daar, waar de duinenrij zoo smal dat bij iederen springvloed een doorbraak verwacht kan worden, die duizenden hectaren bouwgrond zou overstroom en, droomt de Amelander zich de toe komstige ijsvrije haven van zijn eiland. Voordat deze aangelegd kan worden, moet de duinwal echter danig versterkt worden, waardoor Ameland dus tegelij kertijd zijn vurig verlangde haven, een permanente verbinding met het vasteland en een goed be schermde Westkust zou krijgen. /oorzitter van „Schutieyaer' wordt gehuldigd. De alg. voorzitter van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer". mr. W_ A. C. van Dam, is 'in Februari van dit jaar veertig jaar lid van „Schuttevaer". De huldiging ter gelegenheid van dit feit zal plaats vinden op Zater dag 2 Febr. a.9. te Rotterdam. Nederlandsche kolentrein geplunderd. Een kolentrein, bestemd voor Nederland, is bjj de grens, tusschen Gronau en Glanerbrug, aangevallen door Duitschers, die een hoeveel heid kolen van de wagons haalden. In verband met de helling van het terrein, moeten de treinen ter plaatse langzaam rijden, zoodat het vrij eenvou dig is de wagons te beklim men. Het Wereldgebeuren: IJSLAND EN GROENLAND VOOR AMERIKA, SPITSBERGEN VGOR RUSLAND. Een Noorsch aanbod. commissie van buiten- De landsche zaken van de Ameri- kaansche Senaat heeft vorige week een rapport doen ver schijnen, dat merkwaardiger wijs in de pers slechts een bescheiden plaats heeft gekre gen Toch is dit rapport te beschouwen als het minimum- programma van die strooming ln de Ver. Staten, aangevoerd door hooge militaire autoritei ten, die ijvert voor een uitge breid Amerikaansch net van militaire steunpunten over de geheele wereld. Het rapport stelt o.a. voor een groot aantal eilanden in Het radlobestel. MR. KESPER KRIJGT DE LEIDING. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen een beschikking van den Minister van O., K. en W.. te verwachten, waarbij mr. L. A. Kesper zal worden belast met de algeheele leiding van het radlobestel voor het t|jdvak van 15 Januari tot 15 Februari. Daarna, wanneer de Ned.- Radio-Unie in werking zal zijn getreden, zal mr. Kesper op treden als regeerlngscommis- saris b|j dat lichaam. Sultan van Dell bij de Koningin. Maandagmiddag werd de sultan van Dell, Toeankoe Osman Alsman Perkata Alamsjah, die in gezelschap was van zijn broer Tengkoe Amiroedin, in het Kon. Paleis te Amsterdam door H.M. de Koningin ontvangen. Parlementaire commissie in Suriname. De Ned. parlementaire com missie had Maandag een menkomst met Gouverneur Brons en de leden der Staten van Suriname. De commissie is voornemens deze week een bezoek te brengen aan de bauxletmijnen, de goudmijnen en de voornaamste landbouw gebieden. De vrijlating. Blijkens het afdeelingsrap- port inzake de begrooting van Justitie hebben verschillende Eerste Kamerleden bezorgd heid kenbaar gemaakt t. de kwestie van de vrijlating van politieke delinquenten. Met name werd gevraagd hoe het cijfer van 45.000 nog te berechten gevallen te rijmen valt met de nog ruim 180.000 dossiers, welke op 15 October nog bij de P.R.A. in bewerking waren. Ook werd geïnformeerd in hoeverre het juist is, dat de samenwerking tusschen het directoraat-generaal en de par ketten van de bijz. gerechts hoven zeer veel te wenschen overlaat. ZET ALLE ZEILEN BIJ (II) DE VEERMAN: „WIJ GAAN HARD VOORUIT" Het uitbreidingsplan. U staat te trekken, „Weet U, dat de bouw van de eerste nieuwe hulzen gaat beginnen, dat er rioleering wordt aange legd en dat de draaibrug komt, zoodra de rivieren ijsvrij zijn? We gaan hard vooruit, me neer!" En wanneer ge later in de burgemeesterskamer van het aardige, maar ook al be schadigde raadhuis achter een kop thee zit en luistert naar den burgervader, die enthou- siast vertelt over alles, wat al bereikt is en over de plan nen, die op verwezenlijking wachten, moet ge wel tot de zelfde conclusie komen. Wanneer ge van Middelburg komt met het doel een praat je te gaan maken met den burgemeester van Souburg over herstel en vernieuwing in zijn gemeente, moet ge over het kanaal met een- mie zerig veerpontje, dat meestal juist weggevaren is of aan de overkant ligt. Lang behoeft ge echter niet te wachten, want de veerbaas onderhoudt een non-stop dienst en voor ge het weet staat ge op het wankele vaartuigje en wordt ge vriendeljjk-kortaf uitge- noodigd twee handen uit de mouwen te steken om mee te helpen het naar de overzijde te trekken. Ge pakt een klos en ontdekt welk een aardige sport dit is en hoezeer het voldoening geeft U ook in de kleine zaken des levens nuttig te kunnen maken voor de ge meenschap, die in dit geval wellicht uit eenige boerinnen met hun spruiten bestaat. Voor U is dit een nieuwe sen satie, doch de'Souburgers we ten niet anders; zij hebben zelf aangepakt toen zij na de bevrijding in een gedeeltelijk verwoest, geïnundeerd dorp zaten en zij zullen ook in de toekomst alle zeilen bijzetten om hun Souburg het oude aan zien weer te geven. „Vorig WONINGBOUW WORDT HERVAT. De tol, die Souburg, een van de grootste dorpen van het eiland, voor de vr|jheid heeft moeten betalen, is zeker niet gering geweest. 120 woningen werden totaal verwoest en een groot aantal andere zwaar gehavend. Daar het oorspronkelijke inwonerstal al bijna weer is bereikt, moest men allereerst aandacht be steden aan herstel en nieuw bouw van woningen. Dat dit in deze tijd van materiaal- schaarschte e moeilijke op gave is, mag a bekend ver ondersteld worden. Niettemin jaar om deze tijd stalden de'ls 'n deel van de beschadigde hoeren h"*1 maakt, terwijl binnen afzien bare tijd een begin wordt ge maakt met de bouw van vijf tien arbeiderswoningen in het Plan Middenhof, dat een on derdeel uitmaakt van het nieuwe uitbreidingsplan. Er ls toestemming ontvangen om op deze plaats in de loop van dit jaar nog 60 woningen te bouwen Natuurlijk is dit nog maar een druppel water op een gloeiende plaat, doch er mag verwacht worden dat de huizenbouw in 1948 geleidelijk uitgebreid kan worden. Een ander onderdeel van het uitbreidingsplan, dat gereed is, vormt het Plan Burg, waar in het centrum van de ge meente een nieuw plein is ge projecteerd, met gelegenheid tot bouw van winkels, van een hotel-café-restaurant en van een ruim postkantoor, waar aan in Souburg groote behoef te bestaat. Ook voelt men het gemis aan een behoorlijke zaal om vergaderingen, lezingen en uitvoeringen te houden. De oude zaal ls met de grond ge lijk gemaakt en de vroegere eigenaar wenscht zijn her- bouwpllcht niet na te komen. Mien hoopt thans eenige par ticulieren bereid te vinden de ze over te nemen en een nieu we zaal te stichten. Voor ver gaderingen zal men zich tot zoo lang moeten behelpen met het zaaltje van de Hervormde gemeente, dat thans hersteld wordt. Plannen om het open baar onderwijs te helpen verwoeste scholen berhoellij- ken het geven van goed onder wijs zoo zeer, dat minister Gielen persoonlijk eenige maan den geleden poolshoogte kwam y.~->c4-on nog op nanden weer bewoonbaar ge- nemen! z|jn in studie! Een plaats zonder groen en blöemen is als een maal aard appels, waar het zout in ver geten is: ongenietbaar. Daar om besteedt het gemeentebe stuur veel aandacht aan de herbeplanting, waarbij zij ter zijde wordt gestaan door de Stichting Nieuw Walcheren. Regelmatig worden door Dienst Landbouwherstel proe ven genomen op 't zoutgehal te van de grond en men hoopt reeds dit voorjaar met aan plant te Minnen beginnen. Straten, pleinen en de be graafplaats zijn het eerst aan de beurt. De burgerij kan zelf ook een steentje bijdragen tot het fleu rig en levendig maken van de dorpsstraten door in de voor tuinen bloemen te kweeken. Vroeger was het gewoonte op deze plaats aardappelen, kool, e.d. te verbouwen, hetgeen de aanblik van de gemeente niet verhoogde. Er zal een actie begonnen worden om te voor komen, dat hier opnieuw toe overgegaan wordt; men wJI bereiken, dat de burgers edele wedijver hun tuintjes met bloemen en vooral met heesters zullen opvroolgken. Waarschijnlijk zullen de buurt- vereenigingen uitgenoodigd worden ieder in eigen buurt wedstrijden te organiseeren. waarbij degenen, die de best verzorgde tuinen bezitten, prij zen zullen ontvangen. Zoo ontwikkelt het gemeen tebestuur op allerlei gebied een groote activiteit, tot wel zijn van de getroffen gemeen te. Zij voldoet daarmee aan de wijze raadgeving van Von del, die boven de ingang van de raadzaal valt te lezen: „In dien 't gemeen u roept, be- sorgt het als uw e|jgienf\ de Stille Oceaan, waar zich Amerikaansche soldaten be vinden, hetzij door verovering op de Japanners, hetzij aoor n. overeenkomst met de gealli eerden, voorgoed onaer Ame- riitaansche voogdij te steiieru Daarnaast leggen de Ameri- xanen groote belangstelling aan de dag voor ge Dieden in ae Poolzee, met name Groen land en IJsland. Toen de Noor- sche minister Rasmussen in Nov. vorig jaar aan Byrnes vroeg wanneer Groenland ont ruimd zou worden, kreeg h|j daarop volgens eigen zeggen een ontwijkend antwoord, us- land is wel ontruimd, doch mer wenschen de Amerikanen enkele vliegvelden in bezit .te nouden^ Meer dan deze Amerikaan sche maatregelen heeft het Russische verzoek tot het ves tigen van bases op SpitsDer- gen, sensatie gewent, oiscnoon ait verzoek allerminst uit de lucht is komen vallen. Reeds op 9 April 1945 deed de Noor- sche regeering zelf aan de öowjet-llnie het voorstel om tezamen een verdedigingssys teem op Spitsbergen te orga niseeren. Toentertijd was Trygve Lie nog minister van ouitenlandsche zaken. De Rus sische regeering heeft hierop nooit geantwoord, tot twee maanden geleden in New-York tijdens de U.N.C. conferentie Molotov de huidige minister Lange aansprak over de kwestie Spitsbergen. Lange schijnt toen geantwoord te heb oen, dat de situatie .sinds April 1945 aanzienlijk gewij zigd is en thans de Ver. Na ties in de zaak gemengd dien den te worden. Molotov is daar op niet verder ingegaan maar heeft langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen aan de Noorsche regeering de Russi sche eischen kenbaar gemaakt. Het eenig commentaar van Noorsche z|jde hierop gegeven, is, dat de besprek ingen een zeer voorloopig karakter dra gen. Het- is nu duidelijk, dat de Russische belangstelling voor Spitsbergen en ook voor het eiland Bomholm, pen gevolg is van het Amerikaansche op treden in de Poolzee en de Stille Oceaan. De strategie van de toekomst is wereldomvat tend en rekent nog slechts met afstanden van honderden kilo meters. Sommige militaire commen tators voorspellen dat bij een eventueele toekomstige oorlog het gebied in het uiterste Noorden, in de Poolgebieden, een strategisch uiterst be langrijke rol zal spelen. Van daar dat een wedloop om be langrijke steunpunten een noodzakegk bijverschijnsel is van een bewapeningswedloop. Het is de taak van de Ver. Naties hieraan paal en perk te stellen. Anders is te vree zen, dat het de kleine landen z|jn, die het slachtoffer wor den van een modem steunpun- ten-imperialisme Hardnekkige gevechten in Indo-China. Fransche troepen in Hanoi vechten verbitterd om het be zit van elk huis. Het gevechts- gebied in het Noorden van Indo-China is in een ware hel herschapen. Zware rookwolken stijgen nier en daar op, aan gezien de Vietnameezen de tactiek der verschroeiende aarde toepassen. Z|j bieden weerstand tot het uiterste. Op alle mogelijke plaatsen leggen zij zich in hinderlaag teneinde de Franschen .te verrassen. Manifest van afgescheiden socialisten in Italië. De afgescheiden Italiaan- sche socialistische partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij zegt een „groote autonome Italiaansche arbei derspartij" te willen vormen tot redding'van Italië. Het manifest keert zich hef tig tegen 't vredesverdrag met Italië en verwijt den minister van buitenlandsche zaken, Nenni, dat hij bereid is dit verdrag, „dat Italië's rech ten miskent", te teekenen Het manifest verklaart met nadruk, dat. in tegenstelling met wat er gebeurt in Enge land, in de Scandinavische landen, in Frankrijk en elders in Europa, het socialisme in Italië in verval is en doet een beroep op alle Italiaansche ar beiders het Italiaansche socia lisme en Italië op de rechte weg te brengen. Nenni verklaarde, dat de partij zich gelukkig prijst de te veronachtzamen bourgeois - fractie te hebben verloren. De socialisten hebben volgens Nenni geen minderwaardig heidscomplex tegenover de communisten, daar zij er van overtuigd z|jn, de belangen van de werkende klasse van Italië te behartigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1