Fruitteeltdag Een Zeeuw Een huizenfabriek UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND. bracht waardevolle adviezen Houdt rekening met de wenschen van de cons'umenten en de verwerkende industrie! Een nabetrachting. Zij, die destijds op het idee kwamen om ontwikkelingsda- gen te organiseeren voor land bouwers en fruitkweekers, blij ken wel een goede greep te hebben gedaan. De belangstel ling daarvoor neemt nog steeds toe. Maar wie Vrijdag j.l. een kijkje nam in de za len van den heer Krijger te Goes, heeft zeker verbaasd gestaan over de reusachtige opkomst. Er waren meer dan 800 bezoekers, waarbij men dan nog in aanmerking moet nemen, dat de mist en de glad de wegen het verkeer ont wrichtten, zoodat bij mooi weer het bezoek nog drukker zou geweest zijn. Onlangs organiseerde de af- deeling Zeeland van de Stich ting van de Landbouw in de zelfde zaal een ontwikkelings dag en ook toen was er groo- te belangstelling. Het schijnt wel, dat dergelijke dagen meer in trek zijn dan de algemeene vergaderingen van de land bouworganisaties. Op zulke dagen ziet men de splitsing tusschen de diver se richtingen niet: personen van alle kerkelijke en politieke richtingen zitten dan broeder lijk bijeen. Men kan niet zeggen, dat er onder de Zeeuwsche boeren en fruitkweekers geen spirit zit. Zeeland is door het oorlogs geweld zwaar getroffen. Maar het zit niet in de put, on danks de teleurstellingen, waarvoor men ook van officl- eele zijde heeft gezorgd. ZELF AANPAKKEN. De Zeeuwsche boeren en tuinders hebben vvèl begrepen, dat ze hun eigen boontjes moeten doppen en als ze het nog niet wisten, hebben ze het ook op de ontwikkelingsdag van Vrijdag wel gehoord Zoo heeft Ir. v. d. Plassche, de in specteur van de tuinbouw, die Zeeland en de Zeeuwen - door en door kent, niet alleen om dat hij in Zeeland geboren en getogen is, maar er ook vele jaren gewerkt heeft, tot de fruittelers gezegd: „Of de ont wikkelingsmogelijkheden, die er voor de fruitteelt zijn, wer. kelijkheld zullen worden, hangt van U zelf af". Als deze duidelijke taal maar goed verstaan is! Evenals deze waarschuwing, dat de telers zich in hun eigen belang meer moeten richten naar de eischen van de afne mers. Deze willen goed be diend worden. Wij herinneren ons, dat de heer v. d. Plassche. toen hij rijkstuinbouwconsulent te Goes was. voortdurend hamerde op het aambeeld van: „betere sorteering en verpakking". En deze eisch moet nog altijd on verzwakt gehandhaafd wor den. Al het mogelijke moet gedaan worden, om te zorgen, dat de consument zich het ge- heele jaar door van fruit in versche of verwerkte toe stand kan voorzien. DE INDUSTRIE. Vandaar, dat de vertegen woordigers van diverse fruit- verwerkende industrieën aan het woord kwamen om van hun bedrijven iets te vertellen (al moesten ze daarbij om be grijpelijke redenen zékere re serves in acht nemen), zoodat de fruittelers doordrongen werden van de groote betee- kenis van deze industrieën, maar ook om mee te deelen, wat van de kweekers ver langd wordt. Het is zeker van belang, dat de industrie op neemt, wat de consument niet koopt, of op een zeker oogen- blik niet kan afnemen, maar toch moet de gedachte er uit, dat naar de fabriek nu letter lijk alles gestuurd kan wor- den. Er komt hij de verwerking van fruit veel meer kijken dan de leek wel vermoedt. Al zoe kend en tastend en experimen teerend gaat de fabrikant zijn weg. BETERE WAAR VOOR LAGERE PRIJZEN. Maar zeker mag daarbij wel ter harte worden genomen de wenk, die Ir. Zweede, de direc teur van het instituut voor onderzoek op het gebied van verwerking van fruit en groen ten, gaf. Denk er om, zoo zei hg, dat de prijzen omlaag moe ten en dat de kwaliteit ver- beterd moet worden. Anders zal het verwerkte product niet genoeg ingang vinden bij den consument. De huisvrouwen zullen het hiermee zeker eens zijn. Men moet maar eens nagaan, wat men nu voor een fleschje vruchtensap, voor appelmoes in blik, enz. moet betalen. Voor een deel gevolg natuur lijk van de exhorbitant hooge fruitprijzen van vorige zomer en herfst. IN ENGELAND. Van belang was ook wat een der sprekers vertelde over de situatie op fruitteeltgebied in Engeland, waarbij Nederland ten zeerste geïnteresseerd is. Gezien het te kort in Enge land, kan veilig geadviseerd worden tot een zoo snel mo gelijke uitbreiding van de teelt van aardbeien, frambozen, zwarte bessen en kruisbessen, speciaal van die soorten, wel ke geschikt zijn voor verwer king tot pulp. Een waardevol advies. Maar... de arbeidskrachten! Ten slotte verdient zeker ernstige overweging de sug gestie van Ir. de Bakker, om een commissie door de Prov. veilingcommissie en de fruit telers organisaties in te stel len, die zal moeten zorgen voor contact met de fruitver- werkende industrie. Met de concrete en nuchtere conclusie, dat de ondernemers weer meer dan nu het geval ls het berijfsrisico zullen moe ten gaan dragen, zelf him pro ductie- en afzetpolitiek moeten gaan voeren en zich niet ge heel verlaten op de steun en de leiding van de overheid, waaraan men maar al te spoe dig went, konden de bezoekers naar huis gaan. Daarin zit zeker genoeg om er ernstig over na te denken. Nóg geen Shylock. In Frankfort zou men Shakespeare's „De koop_ mari van Venetië" op voeren, doch bij nader inzien heeft men de voorstelling voor onbe paalde tijd uitgesteld, omdat men het niet juist oordeelt, zoo kort na het nazi-regiem met zijn anti-semietisme een stuk op te voeren, waarin een Joodsche koopman zeer onsympathiek wordt voorgesteld. De kwestie Pen Gun. Tusschen de stichting „Pen Gun" en de staat was een ge schil gerezen over de vraag of de staat al dan niet gemach tigd was een weekblad voor de Nederlansche strijkrachten onder de titel „Pen Gun" uit te geven. Prof. Cleveringa, die in dit geschil als arbiter op trad, heeft de staat in het on gelijk gesteld. Bij het spelen gedood. De 12_jarlge Peter van Loon, uit Tilburg, is toen hij nabij de Piushaven op een hooi schelf aan het spelen was. naar beneden gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hg in de loop van de avond is over leden. Steeds meer radio-luisteraars. Op 1 Jan. j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-toe stellen in Nederland 697.279, (op 1 December p.l. 669.135). Het aantal aansluitingen op de Rijksradiodlstributie be droeg op 1 Dec. j.l. 466.243 te gen 462.609 op 1 November. DRIE BEDRIJVEN IN AANBOUW. 20.000 woningen. Aan den Arkelschen Damm, in het hart van het oude Teisterbant, staat een moder- fabrlek, die zich voorbe reidt op het vervaardigen van duizend woningen per jaar; duizend woningen-uit-de- fabriek. Ook te Maarsen staat zulk een inrichting en te Kampen is er een in aan bouw En elders in den lande zullen er nog meer ontstaan. Elke fabriek duizend per jaar, das is drie per dag. Binnen kort zullen er 20.000 per jaar of zestig per dag afgeleverd moeten worden. Dat is de op zet van het Nederlandsche „prefab"-plan! Dit plan zal het redmiddel moeten worden om ons land uit de woningnood te helpen. Niet, dat wij in de naaste toe komst uitsluitend „prefabs" zullen zien verrijzen; integen deel, er zullen als de we deropbouw eenmaal op vollen* gang is jaarlijks 70.000 wo ningen aan het totaal worden toegevoegd, maar het geringe aantal geschoolde arbeiders dat noodig is om de 20.000 prefabs te monteeren, zullen de arbeidskrachten vrijmaken om de 50.000 overige te bou wen. Wederopbouw is n.l. niet uitsluitend een vraagstuk om materialen en financiën, maar ook van arbeiders. En die zijn er nu eenmaal veel te weinig. Voor de oorlog telde Neder land er 160.000 in het bouw- vakbedrijf. Dat aantal is al leen maar verminderd in de afgeloopen zes jaren. Nu tracht men het weer op te voeren door scholings- en her scholingscursussen, hetgeen nog niet al te vlot gaat. Bo vendien wonen de beschikbare arbeiders meermalen ver van plaatsen, waar zij het hardst noodig zijn Veel is er nog niet gebouwd in 1946, maar er wordt toch allerwege gewerkt om uit de misère te geraken. Er zullen voor 1957 geen 250.000, maar bijna driemaal dat aantal, n.l. 700.000 wonin gen gebouwd moeten worden, wil men voldoen aan de eisch: elk gezin een eigen home. En nu zwijgen wij nog maar over krotopruiming enz., over het bouwen van fabrieken, van bruggen, van boerderijen, van wegen, van spoorwegen en wat al niet. Smokkelaars onder vuur Douaneambtenaren stootten te Nispen bij Roosendaal op een groep smokkelaars. Toen hun bevolen werd om halt te houden, kozen de smokkelaars het hazenpad. Na herhaalde sommatie richtten de douanen het vuur op de smokkelaars, waardoor zekere A. uit Roo sendaal in de buik werd ge troffen. Hij werd naar het zie kenhuis in Roosendaal ge bracht. Ook in de grensstreek bij Breda is een lid van een smok- kelploeg aangeschoten. Het was H. uit Breda, die levens, gevaarlijk gewond naar het ziekenhuis werd gebracht. Spoorbrug opgeblazen. Grieksche guerillastrijders heb ben de eenige spoorbrug van Athene naar het Noorden opge blazen. In de buurt waar de aanslag werd gepleegd, waren bovendien mijnen neergelegd om het herstel te bemoeilijken. Rijn weer tot Bingen bevaarbaar. Behoudens de zeer lage wa terstand is thans de Rijn weer tot Bingen bevaarbaar. Alleen in de Engelsche zóne van Duitschland moet rekening gehouden worden met ijsmas sa's die via de Moezel in de Rijn terechtkomen en plaatse lijk de scheepvaart nog be moeilijken. Schiermonnikoog nog steeds geïsoleerd. Ondanks de nog steeds aan houdende dooi is het eiland Schiermonnikoog nog steeds geïsoleerd. Het vliegveld was gisteren nog te glad om er een landing op te volbrengen. De veerpont en de reddingboot konden niet door het ijs komen. Heden zal een nieuwe poging om het eiland te bereiken wor_ den ondernomen. 20 Jaar voor componist geëischt. De advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Am sterdam heeft 20 jaar ge van ge. nisstraf met aftrek van voor arrest geëischj- tegen den 35- jarigen componist Piet Helns, die verschillende Duitsch-gezin- de liederen componeerde en bovendien in 1942 dienst had genomen bij het „Legioen Ne. derland". Nederlandsche meesters geveild. Op een veiling te New York heeft het schilderij „Een watermolen" van Meindert Hobbema 15.000 opgebracht. Frans Hals, „Protret van een man" leverde f 8000 op, het „Portret van den Aartshertog Albert" van Rubens 5000. Noorsch stoomschip verloren Het Noocsche stoomschip dat, zooals wij reeds meldden hij Den Helder aan de grond is geloopen, moet vrijwel als reddeloos wor den beschouwd. Slechts de kapi tein en drie leden van de beman ning bevonden zich gisteravond nog aan boord. Gisteravond heeft de Doms Rijkers ook hen van boord gehaald. Tenzij de wind vlug omslaat is het schip niet meer te bergen. Graan voor Nederland. De Ver. Staten willen in Februari ruim 1.200.000 fraan uitvoeren. Van1 deze oeveelheid is ruim 39.000 ton voor Nederland bestemd een zelfde hoeveelheid voor België. Zeeuwsch koor naar Amerika. Naar w\j vernemen is bg den heer Houtekamer, secre taris van de Prov. Zeeuwsche Ver. voor Vreemdelingenver keer, een verzoek binnengeko men om voorbereidingen te treffen voor een tournee door de Ver. Staten van Amerika in de a.s. zomer door een nog nader aan te wgzen Zeeuwsch zangkoor. „Nederland in oorlogstijd". TENTOONSTELLING NAAK MIDDELBURG. Naar wij vernemen zal van 24 Januari tot en met 1 Fe bruari in Middelburg door het Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie een tentoonstelling worden ingericht over Neder land in oorlogstijd. Deze in teressante expositie van do cumenten. foto's e.d. uit de be zettingstijd werd reeds in an dere plaatsen van ons land gehouden, waar de belang stelling van het publiek buiten gewoon groot was. Wij komen er nader op terug. Schoonhoven helpt Ellewoutsdijk. In aansluiting op ons reeds eerder gepubliceerde bericht, dat met behulp van Schoon hoven in Ellewoutsdgk een wgkgebouw voor het Groene Kruis zal worden gesticht, vernemen wg nog nader, dat in dit gebouw een consultatie bureau, badinrichting, verga derlokaal en woning voor wijk zuster zullen worden onderge bracht. Schoonhoven heeft tevens op zich genomen de noodkerk der Ned. Herv. Gemeente te Ellewoutsdgk te voorzien van de nog ontbrekende stoelen. Provinciale Staten op 28 Januari bijeen. De tweede vergadering van de tweede gewone zitting van de Prov. Staten van Zeeland Dinsdagmorgen 28 Janu ari 10 uur in het Schuttershof te Middelburg aanvangen. De tuindersteekencursus. De Tuinteekencursus van de Stichting „Nieuw Walcheren" zal niet te Goes, maar te Middelburg worden gegeven, beurtelings in de Chr. Kweek school en de Ambachtsschool. Veerdienst thans vrij normaal. Hoewel het ijs in de rivier nog niet geheei is verdwenen, is thans de veerdienst over de Eendracht in de verkeersweg Bergen op ZoomTholen vri, normaal. Het voetpad over de montagebrug is echter nog steeds vrij toegankelijk voor het publiek. Het overzetveer in de weg Oud-VossemeerNieuw-Vos- semeer is thans ook weer nor maal Halte Souburg komt niet terug. De Ned. Soorwegen hebben aan de Prov. Zeeuwsche Ver. voor Vreemdelingenverkeer doen weten, dat het hun niet mogelijk is de onlangs opgt heven halte Souburg, welke tijdens de oorlog door de Duit- sche Wehrmacht gecréeerd werd, te hervatten. De ophef fing is geschied in overleg met en met toestemming van den Minister van Verkeer en bovendien nadat de Spoorwe gen de stellige verzekering hadden ontvangen, dat de brug over het kanaal eind Decem ber gereed zou zijn. Bovendien meent de Spoorwegleiding, dat er slechts weinig personen van de stopplaats gebruik maken. Bij de verkiezing voor hoofdingeland voor ongebouwd eigendom voor het waterschap Schouwen werd gekozen de heer C. Padmos, te EIRerzee. Medisch centrum te Middelburg. Gelijk men zich zal herin neren, heeft de Hulpactie „Scheldemonden" een belang rijk bedrag bijeengebracht voor geteisterde gebieden in Zeeland. Naar wij thans ver nemen zal een bedrag van 5000 hiervan worden be stemd v.oor de stichting van een medisch centrum in Mid delburg. Het isolement van Tholen. PROTESTVERGADERING. De afdeeling Tholen van de vakgroep Goederenvervoer langs de weg hield te Poort vliet een protestvergadering in verband met de stagnatie van het verkeer van en naar het eiland Tholen gedurende de vorstperiode. Daar met Kerstmis wegens ijsgang het overzetveer gestremd en van een noodbrug geen verwach ting was, is van de vakgroep Eiland Tholen een deputatie ris der Koningin in Zeeland, bestaande uit de heeren C. L. de Jonge, D. Verburg en M. H. v. d. Klooster, allen -te Poortvliet. Nu voor de tweede maal het verkeer door ijsgang stag natie ondervond werd een telegram naar het Commissa riaat gezonden. In antwoord hierop werd medegedeeld, dat inlichtingen waren ingewon nen bg den hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat en naar de meening van deze treft de gemeente Tholen in deze geen schuld. Thans werd op deze laatste protestbijeen- komst bestaande uit personen die allen autovervoer hebben, zooals doktoren, autoverhuur ders, transporteurs, bodedien sten enz. besloten een nieuwe deputatie samen te stellen en naar den Commissaris te zen den teneinde deze kwestie tot oplossing te brengen. Deze de-' putatie bestaat uit de heeren Dr. C. J. van Poortvliet te Poortvliet, C. J. Hage, M. J. van Gorsel, belden te St. Maartensdijk en Mr. H. H. Schuilei-, burgemeester te St. gezonden naar den Commissa-Maartensdijk en Scherpenisse. Afscheid ds. Nicola'i - In de geheel gevulde Ned. Herv. kerk te Domburg nam ds. F. G. H Nicolaï Zondag middag na eén ambtsbediening van ruim 10 jaar afscheid van zijn gemeente met een prediking naar aanleiding van Op. 22 vs. 11 en 12. Na de predikatie richtte de voorgan ger zich tot de ambtsbroeders uit de ring Veere, Ds. Don uit Middelburg, den consulent, ds. Elzenga uit Aagtekerke, de kerkeraad en kerkvoogden. Hg herdacht de diensten van de oud-kerkvoogden Maljaars en Lous, de organist, de kos ter en de stokman en de op 1 Nov. 1944 omgekomen kos ter Bastiaanse en richtte zich ook tot Zr. Traas. De gemeente zong den pre dikant en zijn gezin gezang 94 toe. Intrede Ir. Steneker. Zondagmiddag werd in de Geref. kerk te Souburg als Evangelist voor Walcheren bij de Geref. kerken tot zijn werk ingeleid de heer ir. P. Ph. Steneker. Naar aanleiding hiervan sprak ds. J. v. d. Berg over Matth. 9 3638. In de pre diking richtte hij zich met een tersoonlijk woord tot den heer teneker en wees hem op de taak die hem wacht nu hg' dit werk gaat beginnen Hg riep de gemeente op tot ge bed voor het veel omvattende werk van den heer {Steneker. Na de predikatie sprak ce heer Steneker naar aanleiding van Matth. 14 22—31. Als ir. bij de waterstaat naar Indië vertrokken heeft hij daar veel werk als Evangelist gedaan. Het krijgsgevangen schap onder Japansche bezet ting deed hem meer en meer tot het besef komen dat zgn levenstaak in de Evangelisatie lag. Ds. J. Hindriks uit Vllssin- gen sprak namens de Classi cal Deputaten voor Evangeli satie op Walcheren en namens de kerk van Vlissingen een woord van welkom en wensch- te de kerken van Walcheren geluk, nu er een man gevon- den is, die zich geroepen weet om het vele werk aan te vat ten. Middelburg DE IN BESLAG GENOMEN SUIKER, Naar wij van de zg'de der politie vernemen heeft de eigenaar van de in beslag ge nomen gestolen pakken kris talsuiker zich aangemeld. Het onderzoek naar de daders van de diefstal wordt voortgezet. Vlissingen SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Vlis singen is deze week verhin derd spreekuur te houden. O.- en W.-Souburg „DE LUCHTBODE". Zaterdagmiddag werd te Souburg een clubtentoonstel ling van postduiven gehouden door de vereeniging „De Luchtbode". Er waren 180 vo gels Ingezonden. De heer R. van Dirven uit Middelburg trad als keurmeester op. De namen der prijswinnaars zijn als volgt: Oude doffers. Ie en 2e prijs Hoogesteger; 3e prijs J E*lorisse. Oude duivinnen. Ie en 2e prijs P. Babijn; 3e prijs J. Hoo gesteger. Jonge doffers. Ie en 2e prijs P Babrjn; 3e prijs L. Braat. 'Jonge duivinnen. Ie prijs C. Boogaard; 2e prijs A. v. d. Wart; 3e prijs A. Pothuis. Late jonge duiven. Ie prijs dhr. Wouters; 2e prgs L. Braat; 3e prijs J. Hoogesteger. Mooiste duivin en doffer der tentoonstelling behaald door den heer P Babijn. Serooskerke Lezing van prof. Wisse. Professor G. Wisse uit Middel burg sprak te Serooskerke op uitnoodiging van het Comité tot het organiseeren van winter avondlezingen, onder groote be langstelling een tijdrede uit. Na een korte inleiding door den voorzitter van het comité ver kreeg prof. Wisse het woord. Aan de hand van 2 Petrus 3 10 en 11, behandelde hij het onder werp, dat tot titel had: De atoombom en de komende wereld brand. Hij vergeleek de tegen woordige tijd daarbij met de tijd voor de zondvloed. De mensch bouwt zich een cultuur op, waar bij hijzelf in het middelpunt staat. Doch de vreeselijke zon de, om te meenen het buiten God te kunnen stellen, zal leiden tot het wereldgericht. Tengevol ge van al zijn uitvindingen zal de mensch aan de mensch ten gronde gaan. Plotseling, wanneer alom De Palestina-conferentie. Alle Arabische landen rondom Palestina zullen aan de komende Palestina-conferentie te Londen deelnemen, met uitzondering van Egypte. Weer een courant in Parijs. Gisteravond verscheen voor 't eerst sinds 5 dagen geleden de Parxjsche typografen in sta king waren gegaan, weer een courant. Een der drukkers deelde mede, dat heden weer alle bladen normaal zouden verschgnen.Van de zijde der dagbladdirecteuren werd echter ontkend dat het geschil reed3 zou zijn bijgelegd. De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk. Hedenmiddag om drie uur zal Bevln de conferentie van de plaatsvervangers der groote vier, die gedurende zes weken in Londen de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk zullen bespreken, openen Ge durende de zes weken zal des morgens het probleem Duitsch land en .:es middags Oostenrijk worden besproken, waarna In Maart in Moskou de conferen. tie der groote vier zal begin nen. De plaatsvervangers zgn: Sir Strang en lord Hood voor En geland, Murphey en generaal Mark Clark voor de V.S. en Couve de Murville en Paris voor Frankrijk De staking te Londen. 8000 soldaten hebben gisteren in Londen de taak van de staken de vrachtautochauffeurs overge nomen en met legertrucks de goederen van de markten naar de winkels vervoerd. Zoowel in Londen als in de provincie heeft dit onder de arbeiders groote ontevredenheid gewekt en in Southampton weigerden de ha venarbeiders zelfs vleesch voor de Kanaaleilanden te laden. Men vreest, dat, indien de soldaten hun werk voortzetten, er een algemeene verkeersstaking uit breekt. 21.000 Clandestiene Hagenaars. De waarnemend burgemeester van Den Haag. ir. L. M. Fe- ber. heeft in zijn nieuwjaarsrede medegedeeld, dat Den Haag naar schatting ongeveer 21000 clandestiene inwoners heeft. Bin nenkort zullen maatregelen wor den getroffen om hieraan een einde te maken Wederopbouw- arbeiders terug. Blijkens een oproep door de radio keeren vandaag de weder- opbouwarbeiders per extra-trein naar Zeeland terug. Het werk der wederopbouw, dat tengevolge van de vorst reeds vanaf Kerst- heeft stilgelegen, zal dus weer worden hervat. TERAARDEBESTELLING VAN A. v. d. HAVE. Op de nieuwe begraaf plaats te Kapelle had Maan dag onder zeer groote belang stelling ook van buiten de ge meente en de provincie de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. v. d. Have. Een zeer groot aantal bloem stukken dekten de baar of werden op andere wijze mee gedragen. Aan de groeve sprak het eerst de heer W. A. Octman uit Hengelo, zwa ger van den overledene, die getuigde van de hoogachting van de familie voor den heer v. d. Have Namens "het bestuur van de veilingsvereeniging Zuid-Be veland, de pomologïsche ver eeniging en de fruitkweekers- organisatie bracht de heer J. Q. F. Lenshoek naar voren, wat deze vereenigingen in den overledene verliezen. De pro curatiehouder van de firma D. J. v. d. Have sprak na mens hét personeel woorden van waardeering uit aan de nagedachtenis van den over ledene, evenals de heer Bal kenende uit Blezelinge na mens enkele organisaties. De burgemeester, de heer H. G. v. Suylekom wees op de belangrijke plaats, die de heer v. d. Have in het ge meenteleven innam en de heer J C. Massee op de steun aan het kinderherstellingsoord .Zonneveld" te Oostkapelle. Nadat ds. Dorst het dank gebed had uitgesproken bracht de oudste zoon. D. J. v. d. Have, mede naméns zgn moeder en verdere familie alle sprekers en aanwezigen dank voor de laatste eer den over ledene bewezen. sprake is van vrede en geen ge vaar, zal God de aarde doen vergaan. Doch tevens is er dan de belofte van wereldherstel. De oude wereld zal plaats maken voor een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners van de gemeente Serooskerke (W.), dat tengevolge van de evacuatie bij de vorige jaarwisseling nog slechts 1250 bedroeg, beliep op 1 Januari van dit jaar 1628. Dit aantal is echter nog ca. 200 lager dan het gemiddeld aantal inwoners in de jaren 1940-1942. s-Gravenpolder HUISVESTINGS COMMISSIE Burg. en weth. van 's-Gra venpolder hebben uit de ge meenteraad een nieuw huis vestingscommissie gevormd. Voorzitter is de heer Tis- sing en leden zijn de heeren Nijsse, Grim, de Kraker en Op 't Hof. Deze commissie zal zitting houden in het gemeen tehuls. minister in Oost-lndonesia HIJ HULDIGT DE NIEUWE OPVATTINGEN. Snitselaar haalde opnieuw de blauwe wimpel. De K.L.M.-piloot Snitselaar heeft door een nieuwe non-stop vlucht Amsterdam-New-York, die 11 u. en 4 min. duurde, opnieuw beslag gelegd op dé blauwe wimpel. Bij de vorige vlucht waarbij Snitselaar de wimpel verwierf in December j.l. vol bracht hij de tocht In 13 en 34 minuten. Nederlander in Engeland berecht. In Engeland is een Nederlan der berecht wegens overtreding van de douanevoorschriften. Hij had voor een vriend, toen hij met zijn zeiljacht naar Engeland overstak, bloembollen meegeno men voor de directie van een fabriek. Als loon hiervoor ontving hij een pakje Amerikaansche sigaretten. Hij werd veroordeeld tot 20 pond boete. De beide directeuren kre gen een boete van 400 en 200 pond. St. Pieterskerk gesloten. Een 24-jarige Italiaan heeft gisteren in de St. Pie terskerk te Rome een poging tot zelfmoord ondernomen, tengevolge waarvan de kerk nu gesloten is. Zoodra de kerk opnieuw gewgd is zal zij weer worden geopend. J De drie broeders. Het zal je gebeuren, dat een kennis je opbelt en zegt: „Weet je al, dat je broer minister is geworden?" en je moet op die vraag antwoorden' „Nee... vertel me d'r 'ns wat van!" Dat overkwam de dames Hamelink, die aan de Zuidsin gel in Middelburg wonen en zoo hoorden ze dan, dat Mat- thijs Hamelink. die 28 Dec. 1905 in Kruiningen werd gebo ren en die dus een Zeeuw sche jongen is de eerste Nederlander was met een mi nistersfunctie in de republiek Oost-lndonesia. De benoeming is vrij plotse ling uit de lucht komen vallen, want de heer Hamelink, die in Amsterdam in een Ziekenhuis ligt voor een malaria-kuur. verwachtte slechts, dat hg di recteur van financiën zou wor den. Zijn zuster vertelde ons een stukje familiegeschiedenis. DRIE BROEDERS Er waren drie broers en zij gingen naar Indië. Een er van, die theeplanter was op Java, ging na de Duitsche aanval op Nederland, direct scheep naar Engeland, nam dienst bij de luchtmacht en gaf zijn leven voor het vaderland. De tweede vocht in het Kon. Ned. Ind. Leger tegen de Jap pen, werd krijgsgevangen ge maakt en overleed langs de beruchte doodenspoorwsg in Siam. De derde, die afdeellngs- chef was bij de Javasche Bank in Batavia, trachtte na de ca pitulatie van Java per prauw te vluchten naar Australië. Hij werd door de Jappen gegrepen en kreeg tien jaar gevangenis strafEven strijkt de zus ter met bedroefd gebaar een lok van haar grijze haar weg en er trilt nog ontroering in haar stem als ze zegt:,,... hij is een flinke jongen, Neder land zal trotsch op hem zijn., [hij zal veel voor de Nederlan ders doen". B ANK-CARRIÈRE Deze derde is de nieuwe mi nister van financiën in Oost- lndonesia, oud-leerling van de Middelburgsche Hoogere Han delsschool. daarna verbonden aan de Twentsche Bank te Rotterdam en tenslotte uitge zonden naar Ned. Indic voor de Javasche Bank. VERTROUWEN In Amsterdam heeft hij aan een journalist verklaard, dat Indonesiërs en Nederlanders weer aan het werk moeten in een geest van vertrouwen, want Nederland en Indonesia behooren bij elkaar. Onder de niéuwe opvattin gen aldus de heer Hamelink, moét Nederland zijn zonen naar Indië zenden als broeders en niet als meesters. In datzelfde onderhoud wees de heer Hamelink op het per soneelstekort in Indië en op de behoefte aan goed-onder- legde Nederlandsche en Indo nesische jongemenschen. Over enkele weken zal hij zich naar Ned. Indie begeven om op 1 Maart zijn nieuwe functie te aanvaard Er zijn velen in Zeeland en daarbuiten die met belang stelling het baanbrekende werk zullen gadeslaan, dat de ze Zeeuw in Makassar gaat verrichten. Kerknieuws GEREF. KERK. Ds. H. Boswijk uit Elburg is beroep'en bij de Geref. kerk te St. Laurens. DS. L. KLEISEN. Ds. L. Kleisen. Chr. Geref. pred. te Boskoop, vroeger te Vlissingen, is met de „Tegel berg" als veldprediker naar Batavia vertrokken. AVONDGEBED TE VLISSINGEN. De voorgangers der verschil lende protestantsche kerken te Vlissingen hebben besloten te beginnen met 25 Januari elke Zaterdag een „Avondgebeds ure" te houden ter voorberei ding van de Zondag. Deze kor te diensten zullen plaats vin den in de Luthersche kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2