PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Fransche socialisten Druk luchtverkeer SOUBURG In Oost-Indonesië de stemming verdeeld 190e Jaargang - Nr. 11 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsctie Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 'ijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Het Wereldgebeuren: bewandelen niet de „Linggadiati"-weg Moutet wil eerst Fransch gezag herstellen. Geen onderhandelingen. Het is een feit, dat de linksche bladen in ons land eenigszins met het koloniaal beleid van de re geering Blum in Frankrijk in hun maag zitten. Over de energieke wijze, waarop Blum en zijn ploeg Frankrijk van een econo mische chaos probeeren te redden, hoort men over het algemeen niets dan lof. Het schijnt zelfs, dat de socialistische partij, deer lijk gehavend uit de verkiezings strijd te voorschijn gekomen, er aan prestige en invloed door heeft gewonnen. De problemen rondom Indo-China heeft Blum echter niet meester kunnen worden. Tegen de strooming» die het Fransche bestuur in Indo-China willen her stellen en een militaire oplossing wenschen, bleek Blum niet opge wassen. Ofschoon pogingen wer den ondernomen om tot een wa penstilstand te komen is de Fransche minister van overzee- sche gebiedsdeelen, Marius Mou tet, onverrichterzake van zijn in. spectiereis door Indo-China in Parijs teruggekeerd. Op het vliegveld Orly hield hij een toespraak, die via de radi^ werd uitgezonden. De militaire situatie in Indo-China achtte hij van die aard, dat het eenige be langrijke was, de Fransche bur gers te beschermen en de orde te herstellen. Hij bestreed de be wering, dat Indo-China aan het vuur en het zwaard werd prijs gegeven. „Ik heb ook menschen ontmoet, die dankbaar waren voor de vrede, die dank zij de Fransche activiteit herwonnen wordt. Wij moeten vele moeilijk heden in Indo-China overwinnen. Wij zullen ze echter overwinnen met medewerking van die ele menten, die in werkelijkheid het Indonesische volk vertegenwoor digen". Leon Boutbien, lid van de bestuursommissle van de socia- "lisflsrhe partij echter, die minis ter Moutet op zijn reis vergezel de, verklaarde, dat de verant woordelijkheid voor de bloedige. Incidenten zijns inziens deels ge schoven kon worden op het min der tactvolle optreden van Fran sche zijde, die tot de incidenten te Haiphong leidden, deels, met name te Hanoi, op de wil der Vie'nameezen om geweld te ge bruiken. Hij was echter van mee ning, dat een overeenkomst met de werkelijke vertegenwoordigers van Vietnam mogelijk zou zijn. Over het algemeen pleegt in de socialistische pers de weg van Linggadjati in de verhouding tusschen de Westelijke mo gendheden en de Aziatische voor. malige koloniale volken als de eenig juiste en monelijke te wor. den aangeprezen. Tot voor kort kon men in de socialistische partij-pers in Frankrijk en in de redevoeringen van vooraanstaan de leiders eenzelfde toon beluis teren als in ons land. Wat Frank rijk nu doet is niettemin de we' bewandelen, die Trouw en de bladen van de rechtsche pers door de Nederlandsche regeering gevolgd willen zien. Eerst het Fransche gezag herstellen er elk militair vertoon van de in- heemsche bevolking de kop in drukken en eerst daarna bespre, ken in hoeverre nog aan de eischen tot een zekere mate van zelfbestuur kan worden voldaan. De eerstvolgende maanden zullen aantoonen of de door de Neder landsche socialisten gesteunde po litiek van Linggadjati of de door de Fransche socialisten gesteun de en door de generaals aanbe volen politiek van krachtig op treden, op lange termijn de juiste is geweest. Zweedsche hulp voor Nederland. Om verschillende redenen heeft het Zweedsch-Ned. Hulp comité te Stockholm besloten zijn werkzaamheden te staken. Na overleg Is besloten de rèsteerende geldmiddelen, on geveer 70.000 als 'n „Folke Bernadotte-fonds" aan het Ned. Roode Kruis over te dragen, welk bedrag is be- s.emd om de nood te lenigen die hier te lande nog heerscht. Daar deze gelden afkomstig zijn van een tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh, welke in het midden van het vorig jaar te Stockholm en andere plaatsen is gehou den, stelt men er prijs op, dat indien dit althans mogelijk is de fondsen worden be steed ten behoeve van Hol- landsche artlsten en kinderen. De staking te Londen. MILITAIREN KWAMEN VLEESCH OPLADEN. Maandag zijn militaire vrachtauto's met manschappen gearriveerd bij de Londensche markthallen te Smithfield, waar tengevolge van de voort durende staking der chauffeurs een partij vleesch van 600 ton dreigt te bederven Het sta- kingscomlté heeft aangeboden met de arbeiders te onderhan delen over transport van het vleesch op voorwaarde, dat de militairen wor?en teruggetrok ken uit Londen. Zoodra de militairen in de markthallen arriveerden om het vleesch te gaan opladen, trokken ook de sjouwers en verkoopers hun werkkleeding uit en verlieten de hallen. Ook de markt van Covent Garden, waar speciaal groen ten en fruit verhandeld wor den, is thans gesloten, nadat een drieduizendtal arbeiders, in navolging van die te Smith field, het werk hadden neerge legd. Engelsch vliegtuig vermist Een vliegtuig van de Engel- sche burgerluchtvaartmaat- schaoDij, dat Zondagavond met 9 passagiers en twee kopper bemanning van Londen naar het eiland Guernessey was vertrokken, heeft alle radio contact met de beganne grond verlogen, s'nds het boven het eiland Wight In een zware «kiidwesteratorm is geraakt. Vandaag.,. is het 150 jaar gele den, dat de Oostenrijkers onder Alvinczy door de Franschen onder Napo leon bij Rlvoli in de Italiaansche. provincie Verona werden versla gen. Duiteche burgers bestormen een koïentrein om een beetje brandstof te bemachtigen. Blum naar Londen. Leon Blum maakt op het oogenblik een reis naar Lon den, op uitnoodiging van den Britschen f minister-president, om, in het kader van het stre ven naar het economisch her stel van Frankrijk, de bespre kingen over daarmede samen hangende kwesties, welke voor beide landen van belang zijn, voort te zetten. Men verwacht, dat o.a. de kwestie van de steenkoolvoorziening onder werp van bespreking uit zal maken. Men verwacht Blum terug in Parijs vóór Donderdagmid dag, zulks in verband met de verkiezing van een president van de republiek. Ooslenrijksche ministers ontslagen. Naar de Berlijnsche radio meldt, heeft Oostenrijks presi dent. dr. Karl Renner, het ont slag aanvaard van de ministers Frenzel (socialist) en Wein berger (Volkspartij) en van onderminister Rauscher. Von Papen gedagvaard. Franz von Papen, die vrijge sproken werd in het proces te Neurenberg, heeft thans een dagvaarding ontvangen om voor een Duitsch zuiverings tribunaal te verschijnen. De „Volksherstel- sigaretten". Vernacht mag worden, dat met de verkoop van de geïm porteerde zgn. „volksherstel". sigaretten omstreeks eind Ja nuari kan worden begonnen. Deze sigaretten, waarvan ongeveer 20 millioen stuks of 1 millioen pakjes ter beschik king zullen komen, worden tot een nader vast te stellen da tum zonder bon verkocht te gen prijzen van 1,20, 1,44 en 1,68 per pakje, verhoogd met een toeslag van 3. De opbrengst van deze toe. slag komt voor ongeveer 1/5 gedeelte ten goede van het Nederlandsch Volksherstel, ter wijl het resteerende deel voor nadere door de ministers van sociale zaken en economische zaken te bepalen liefdadige doeleinden bestemd zal wor den. De verkoop, waaraan zoowel de importeurs als de handel belangeloos hun medewerking verleenen, zal vla de normale tabakshandel geschieden. Dooden te Haifa. Volgens een officieel rap port van de Palestijnsche po litie zijn tengevolge van de aanslag op het postkantoor en het politiebureau te Haifa 4 personen gedood en meer dan 60 zwaar gewond, onder wie 50 Arabische politieagenten. Nederlandsche vliegster vloog Londen Kaapstad. De Nederlandsche vliegster Ida Veldhuyzen van Zanten is met zeven passagiers van Londen naar Kaapstad gevlo gen. Zij is de eerste Neder landsche vliegster die de rou te naar Zuid-Afrika heeft ge vlogen en tevens de eerste Ne derlandsche vrouw die onder eigen verantwoordelijkheid voor besturing en navigatie een. dergelijke vlucht van 13,000 km. heeft volbracht. Nederlandsche nota inzake Duitschland. Heden zal door de Neder- '.andsche ambassade te Lon den aan de voorbereidende conferentie in Duitschland de nota der Neerlandsche regee ring inzake Duitschland wor den overhandigd. Of op een later tijdstip de regeering haar standpunt mondeling toe zal lichten is afhankelijk van de procedure welke zal worden vastgesteld. Levenslang Yoor S.S. aufseherin geëischt. De procureur-fiscaal bg het bijzonder gerechtshof te Am sterdam heeft levenslang ge- i vangenisstraf geëischt tegen de fanatieke S.S. aufseherin Sudy 1 Arts uit het concentratiekamp i.Vught. die zich 'aan ergerlijke mishandeling van de vrouwe- 'ijke gevangenen had schuldig gemaakt. Als Duitschland geen stroom meer levert. GEEN GROOTE INVLOED. (Van onzen specialen verslaggever) De leidende persoonlgkheden der energie-voorziening van ons land hebben gisteren in het gebouw van de P.U.E.M., te Utrecht, vergaderd om ver schillende belangrijke vraag stukken te bespreken, mede ten gevolge van de berichten, dat de stroomlevering van Duitschland uit naar ons land zou worden stopgezet. Ech ter kwam gisteren tijdens de vergadering de tijding, dat omtrent die stopzetting nog niets definitiefs vaststaat. In verband met een en ander hebben wij ons tot het bureau van de Energieraad te Den Haag gewend met de vraag, wat eventueel de» gevolgen zijn van stopzetting der stroom levering uit Duitschland. Men stelde ons gerust. Ook indien het mocht komen tot derving van deze energiebron is dat voor ons land niet van zooda nige beteekenis, dat zulks b.v. van veel invloed zou kunnen zijn op de rantsoen eer ing, hoe wel natuurlijk iedere bijdrage voor onze licht- en kracht- voorziening noode kan worden gemist. In elk geval zal wel het noodige worden gedaan om afbreking der bedoelde stroomlevering uit Duitschland te voorkomen. In het streven van West- Brabant naar meer en beter onderwijs is thans in Ossen- drecht een nieuwe vakschool gesticht. Moeilijkheden bij de Hembrug. Met ingang van 1 Januari 1947 voer de directie van de artillerie-inrichtingen Hem brug te Amsterdam voor het personeel een pensioenregeling in. De arbeiders moeten voor deze regeling zes procent van hun loon betalen. Onder het personeel bestond hierover reeds enkele dagen onrust. Toen Vrijdag j.l. de premies van de loonen' werden Inge houden legden plotseling alle arbeiders het werk spontaan neer. Naar zij mededeelden was de staking vooral gericht tegen „het eenzijdig optreden van de directie", die geen overleg had gepleegd met de betrokken organisaties. De vertegenwoordigers van de unie van overheidspersoneel wisten de arbeidrs te bewegen het werk te hervatten, nadat de directie had toegezegd als nog het overleg over de pen sioenregeling te openen. De unie van overheidspersoneel, die het conflict verwachtte, heeft reeds enkele dagen ge leden telegrafisch den minis ter van oorlog om een onder houd verzocht. Nederlandsch schip kreeg averij. BRITSCHE REDDINGBOOT KWAM TE HULP. Een reddingboot uit de Brit- sche haven Weymouth heeft het Ned. motorschip „Elizabeth" op sleeptouw ge nomen, nadat kustwachters vuurseinen hadden waargeno men en de reddingboot hadden gealarmeerd. De „Elizabeth" was met een lading hout aan boord op weg naar Plymouth Zij is thans de haven van Weymouth bin nengesleept. De reddingboot trof haaf met machine-averij aan nabij Alban's Head (Dor set). Internationale treinen uitgevallen. In verband met de ernstige kolenschaarschte en mede op verzoek van het buitenland vervallen tot nader order de treinen D 163 en D 164, Ba sel-Hoek van Holland v.v. De laatste trein uit Basel ver trekt in de nacht van 17 op 18 Januari, de laatste trein uit Hoek van Holland vertrekt op Zondag 19 Januari. Soekarno richt zich tot de jeugd. Op een te Batavia gehouden vergadering heeft de vereeni- ging „Unie van Oost-Indone sië" een motie aangenomen waarin zij de inschakeling van Oost-Indonesië in de Veree- nigde Staten van Indonesië afwijst. De motie verzoekt o.m. de Nederlandsche regeering ten spoedigste maatregelen te ne men, om Oost-Indonesië de zelfde status te doen verkrij gen als de andere deelen van het Koninkrijk der Nederlan den. De vereenlging heeft voorts besloten tot H. M. de Kabinetsformatie op Curacao. Naar uit welingelichte bron vernomen wordt, heeft de gou verneur van Curagao, dr. P. Kasteel, op aanbeveling van de Staten aan den jheer A. D. Jonckheer de opdracht gege ven een voorlooplg kabinet te vormen. Het bericht van de kabinets formatie is door het publiek met algemeene instemming ontvangen. Sinaasappelenschip weer vlot Het Noorsche stoomschip .Fana" met 1300 ton sinaas appelen aan boord, dat Vrij dagmiddag in de Nieuwe Wa terweg aan de grond is geloo- Den. is Zondagavond weer vlot gekomen. Het schip zal in Rotterdam worden gelost. Lijk van zwerver gevonden. In de bosschen onder de ge meente Oosterhout werd het lijk gevonden van een zwerver, den ongehuwden 61-jarigen G. F. uit Den Haag. Een beroerte Is de vermoedelijke doodsoor zaak. Onderzocht wordt of de man nog familie heeft. - De dienst identificatie berging lijken heeft thans ook de lijken van de 10 gefu- silleerden, die in November j.l. op de Waalsdorper vlakte werden gevonden, kunnen identificeeren. over de Atlantische Oceaan 16 vluchten per week. Sinds de stoutmoedige vlucht van Lindbergh en de later volgende regelmatige lijndiensten tusschen Amerika Europa, is het luchtver keer over de Atlantische oce aan gestadig toegenomen. De American Overseas Airlines hebben van dit transatlanti sche luchtverkeer het leeu wenaandeel genomen. Thans heeft de vice-president van deze maatschappij, Harold R. Harris, bekend gemaakt, dat wekelijks het aantal AOA- vliegtugien, dat de diensten van de verschillende Europee- sche landen met de Ver. Sta ten onderhoudt, van 14 op 16 is verhoogd. Daarvan vliegen er wekelijks 8 heen en terug van New York naar Londen, 5 naar Frankfurt, (waarvan 2 naar Berlijn), 1 naar Am sterdam en 2 naar Stockholm. 2 van de 5 naar Duitschland heeft groote plannen! VOOR RIOLEERING EN ZWEMBAD. Ook een badhuis. Souburg, de naam zegt het reeds, was eertijds een burg aan de Zuidzijde van Walche ren, waar de Noormannen hun versterkte woonplaats had den. In de loop der eeuwen is er veel op het eiland veran derd, doch Souburg bleef een belangrijke plaats innemen on der de dorpen. Marnix van St Aldegonde, Karei de Stoute en Maximiliaan van Oostenrijk woonden er eenige tijd op het kasteel, Karei V vertoefde er in 1556 en Marnix vertaalde er 35 jaar later de Psalmen uit het Hebreeuwsch. In de 20e eeuw ontwikkelde Souburg zich tot een tuindorp voor de arbeiders van „De Schelde", die dikwijls meer huur moesten betalen voor een bovenwoning in Vlissingen dan voor een een-gezinswoning in deze plaats, waar zij in hun tuintje groenten en bloemen kweeken, 'n varken mesten en kippen houden. Geen wonder dat velen dit boven de stad prefereeren, temeer daar er goede verbindingen bestaan met Vlissingen en Middelburg. Dit legt het gemeentebestuur echter de verplichting op er voor te zorger, dat het !n alle -opzichten een geriefelijk woonoord is. Dit is geen ge makkelijke taak met de ver woestingen, die oorlogsgeweld en water achter lieten! Men legt echter een bewonderens waardige energie aan de dag, die resulteert in de aanle; van een rioleringsstelsel ei het opstellen van een nieuw uitbreidingsplan, dat spoedig voor een deel verwezenlijkt kan worden. TONNENSTELSEL VAN DE BAAN. Burgemeester A. H. S. Stemerding, die ons tijdens een onderhoud bijzonderheden vertelde over de herbouw de toekomstplannen van zijn dorp, toonde zich zeer ver heugd over de aanleg van de rioleering, een kostbaar, ge durfd project dat in een groo te behoefte zal voorzien. Wel. iswaar bestaat er reeds een rioleering, doch deze Is uiterst primitief en alleen geschikt om hemel- en afvalwater af te voeren; zij dient bovendien noodig hersteld te worden. Bijna alle bewoners moesten zich met een ton, die eenmaal Der week werd opgehaald, be helpen. Door de inundatie spoelden alle tonnen weg moesten na de bevrijding door vierkante bakken, die de ge meente verstrekte, worden ver vangen. Deze methode is ech ter onpractisch, onhygiënisch en duur. Nu krijgt ieder huis in de bebouwde kom een aan sluiting op de rioleering. Het werk, dat 3 Vs ton kost, vordert goed en zal waarschijnlijk bin nen enkele maanden voltooid zijn. De afvoer van het vuil vorm. de een groot probleem. Loozen op de Schelde is onmogelijk voornamelijk door de hooge kosten, terwijl afvoer naar polderslooten alleen mogelijk is wanneer de afvoerstoffen te voren een reinigingsproces heb ben ondergaan. Het bleek dan ook noodzakelijk een zuive ringsinstallatie te bouwen, eveneens een project, waar tienduizenden guldens mee ge moeid zijn. Het Bureau voor Bouw- en Waterbouwkunde Christiaanse te Rotterdam heeft een zuiveringsinstallatie ontworpen, die bi alle opzich ten de toets der critiek kan doorstaan en die, wanneer zij gereed ls, de eerste in Zee land is. Binnenkort zal het werk aanbesteed worden; men hoopt rioleering en zuiverings installatie over een jaar in ge bruik te kunnen nemen. PLANNEN VOOR BAD HUIS EN ZWEMBAD. Een ander fraai ontwerp be helst de bouw van een zwem. bad in het kanaal. Het zal echter de vraag zijn of dit plan spoedig verwezenlijkt kan worden. Het werd aan het De partement van Onderwijs voor gelegd, dat er zjjn instemming mee betuigde, doch tegelijker tijd mededeelde, dat er op de begrooting 1947 geen bedrag voor kan worden uitgetrok ken. De plaatselijke zwemver- eeniging hoopt de bouw van een goed geoutilleerd zwem-, bad en van een badhuis ge lijktijdig te zien geschieden, doch het gemeentebestuur overweegt met de bouw van een badhuis, waaraan zeer groote behoefte bestaat, niet te wachten tot er gelegenheid is de plannen voor de zwem inrichting doorgang te doen vinden. Voorloopig zullen de zwemliefhebbers dus nog ge noegen moeten nemen met de van gemeentewege provisorisch ingerichte badgelegenheid in het kanaal. Het ls echter te betreuren, dat de jeugd en on geoefende zwemmers niet over een zoogenaamd pierebadje kunnen beschikken. Ook op ander gebied blijft er nog veel te wenschen over: het woningtekort doet zich Iedere dag opnieuw gelden, verwoeste scholen bemoeilijken het geven van voldoende on derwijs, gebrek aan zalen ma ken het onmogelijk lezingen en uitvoeringen te geven, terwijl de verbinding tusschen het Westelijk en Oostelijk deel van de gemeente door het uitblij ven van de draaibrug veel te wenschen overlaat. De bewo ners van Souburg zijn echter niet ontevreden; zg' weten, dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd en dat, wan neer de voorteekenen niet be driegen. het grootste deel van de dagelijksche zorgen spoedig tot hét verleden zullen behoo- ren. vliegende toestellen doen bo vendien Schiphol aan. Naast de 2 KLM-vliegtuigen, die des Dinsdags en Zaterdags op New York vliegen, vertrekken derhalve 3 AOA-machines van Amsterdam naar New York en wel des Zondags (19.30 uur), Woensdags (13.30 uur) en Vrijdags (13.30 uur). Uit New York op Schiphol aan komende vliegtuigen voor Frankfurt en Berlijn verblij ven 3 kwartier op het vlieg veld en vertrekken Dinsdags en Donderdags om 11.55 uur. Een overzicht van alle luchtvaartmaatschappijen, die trans-Atlanti9che diensten on derhouden, toont aan, dat we kelijks niet minder dan 46 vliegtuigen heen en weer vlie gen over de Oceaan, hetgeen dus 92 enkele vluchten zijn en beteekent, dat er dagelijks ruim 13 passagiersvliegtuigen de Oceaan oversteken. LA GUARDLA-VLIEGVELD HET CENTRUM. Op 3 der 7 vliegtuigen, die naar de Bermuda-eilanden vliegen, ls het enorme La Gu- ardia vliegveld bij New York het eindpunt aan de overzijde van de Oceaan voor al deze vliegtuigen. In Europa daar entegen liggen hun bestem mingen verspreid in Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Duitschland, Nederland, België. Frankrijk, Italië, Oos tenrijk en Tsjecho-Siowakije. Ondanks het bijzonder druk ke verkeer op het La Guardia vliegveld bij New York worden voor de passagiers de gezond heids-, immigratie- en douane formaliteiten binnen een half uur vervuld, terwijl het nog niet lang geleden 3 tot 4 uren in beslag nam. In die tijd werd de ironische slagzin geboren: „Als u tgd over hebt, reist dan per vliegtuig". Tienmaal doctor. In een plechtige zit ting zal de universiteit te Brussel op 24 Janu ari prof. Maurice Luge- on uit Lausanne de doc tors-titel honoris causa verleenen. Maurice Lu- geon behaalt hiermede voor de tiende keer de doctorshoed, daar hg reeds doctor is van de universiteiten van Lau sanne, Parijs, Straats burg, Aix-Marseille, Leu ven, Boekarest, Lem- berg, Luik en van de Technische Hoogeschool van het Eedgenootschap. Koningin een boodschap te richten, waarin verzocht wordt de oude banden tusschen Ne derland en Oost-Indonesië te handhaven. PAKOEMAN AGOENG BIJEEN. In een vergadering van den Paroeman Agoeng (volksver tegenwoordiging van Bali) heeft het nieuw-gekozen staatshoofd van Oost-Indoni- sië, Tjorkorde Soekawati, die een gedeelte der vergadering bijwoonde, echter in een toe spraak verklaard, dat naar zijn meening hij, die niet ac- coord gaat met de overeen komst van Linggadjati, de op richting van de Vereenigae Staten van Indonesië in de weg staat. De Paroeman Agoeng be handelde vervolgens de de mocratiseering van de zelfbe sturen, zooals die ter confe rentie van Den Passer was be sproken. REDE VAN SOEKARNO. Op een Zondag te Soerakar- ta gehouden jeugdcongres heeft Soekarno een rede ge houden waarin hij o.a. zeide: „Het einddoel van de strijd van de Indonesische republiek, is de eenheid van Indonesië, dat wil zeggen van alle gebie den van het voormalige Ne- derlandsch-Indië" Soekarno wees "er op, dat er een sterk leger dient te wor den opgebouwd en dat een volk met goeden wil alles, on verschillig wat, kan bereiken. Ook Hatta voerde op dit jeugdcongres het woord. ZEEROOVERS AAN GEHOUDEN. Een polltieboot heeft nabg het eiland Lailai een dertig ton metende prauw aange houden en naar de prauwen haven in Makassar gesleept. De prauw werd in Maart 1946 geroofd, waarbij de kapitein en stuurman met messen wer den afgemaakt. De bemanning werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Geheime zender op Java? De heer Goedhart, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Overzeesche Ge biedsdeelen de volgende vra- ffen gesteld: Weet de minister, dat op Java een geheime radiozender opereert, die op een vaste golf lengte en met vrij groote ener gie uitzendt, welke voorgeeft op republikeinsch gebied te staan en die reclame maakt door middel van advertenties in een te Batavia verschijnend Nederlandsch dagblad, terwijl zijn uitzendingen een heftig anti-republikeinseh karakter dragen? Is het den minister bekend, dat er aanleiding bestaat voor het vermoeden, dat deze zen der opgesteld staat op gebied, waar het gezag in handen is van het Nederlandsch-Indische gouvernement Dr. Koets over de rede van Soedirman. Met betrekking tot de rede van Soedirman heeft de fun- geerende directeur van het kabinet van den Lult.-Gouv.- Gen., dr. P. J. Koets, de op merking van dr. van de Velde over de rede van jhr. Roëll on derstreept en hier nog aan toegevoegd, dat, terwijl de uit latingen van jhr. Roëll alge meen in Nederland worden verworpen, Soedirman zich tot het Indonesische volk heeft gericht als opperbevelhebber van de T.R.I., na gepleegd overleg met Soekarno en den minister van defensie. Dat de ze rede in Indonesische krin gen werd opgevat als het sein tot de algemeene aanval, wordt bewezen door het feit, dat de republikeinsche bevelhebber te Padang onmiddellijk daarna de order tot het staken van het vuur heeft Ingetrokken, ter wijl de republikeinsche gou verneur van Sumatra op 29 Dec. alle republikeinen van de instructies van Soedirman op de hoogte heeft gesteld. Ondanks de in verzoenende toon gestelde radio-rede van Sjarifoedin liet hij zich op 7/1 „scherper dan ooit" uit. aldus dr. Koets. Linggadjati onvoldoende. Naar het Fransche persbu reau bericht, is de heer A. Th. Baud, lid van de Nederland sche delegatie bij de Vereenig- de Naties en adviseur van dr. H. J. van Mook, naar Am sterdam vertrokken. Hij is voornemens in Febriiari naar Batavia terug te keeren. De heer Baud heeft ver klaard, dat hij niet geheel te vreden is over de ontwerp overeenkomst die met de In donesische republiek is be reikt. Om geheel aan haar doel te beantwoorden moest deze overeenkomst, zoo meende de heer Baud, aangevuld worden door andere verdragen voa ,een meer definitief

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1