Sportbeoefening K;N.A.U. Rijwiel-onderdeelen UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Wakheren LEGER DES HEILS moei een genoegen blijven Daarom geen risico's op bevroren velden. Anders dan in het buitenland. (Van een sportmedewerker). Vorige week lagen de sport terreinen bevroren en konden des wege talrijke wedstrijden geen doorgang vinden. Een en ander biedt een ongezochte gelegenheid om wat dieper op het afgelasten van programmatisch vastgestelde sportgebeurtenissen, wij bedoelen voetbal, korfbal en hockey, in te gaan. Nog al te vaak ziet de en thousiaste beoefenaar, supporter of liefhebber van zijn geliefkoosde sport het ingrijpen van den ter rein-consul of, als het geheele gewesten geldt, de betreffende Bond, als een onnoodige, soms Voorbarige maatregel, waarbij verwezen wordt naar België, Frankrijk en Engeland, waar men volgens deze enthousiastelingen niet zoo jongejuffrouwachtig is als ten onzent. Nu moet in de allereerste plaats worden vastgesteld, dat onze sportbeoefenaren allerminst jonge juffrouwen zijn, integendeel, zou je soms wenschen dat zij hu spel een tikje zachtaardiger speelden. Die kwestie van physieke ge steldheid van den sportman staat er dus buiten, is althans niet punt één bij de beoordeeling door de deskundigen. Er is wat anders, dat de doorslag geeft, althans in ons land, waar andere opvattin gen heerschen dan in de zooeven genoemde landen. In Nederland stelt men zich immers op het uitgesproken standpunt Karei Lotsy legde er nog eens de nadruk op tij dens de jongste K.N.V.B.-verga dering dat wij voor ons ge noegen aan sport doen en wij voorloopig van beroepsspel niets moeten hebben. Hiermede is dan in feite meteen verklaard, waair- om men gedurende de jongste, voorbije strenge vorstperiode in Engeland en België gevoetbald heeft en nog tal van competitie wedstrijden doorgang vonden. NIET VOOR HUN PLEZIER. Nu moet men niet denken, dat de spelers in die landen er erg op gebrand waren om hun warme kleedij te verwisselen voor de dunne shirt en de korte broek, en anderhalf uur op die keiharde velden rondhuppelden bij tien of iets minder graden vorst. O, nee, maar als zij nief speelden, kostte hun dat een deel van hun sala ris, afgezien dan nog van even- tueele onprettige verwikkelingen met de clubbestuuriers. Zeker, je kunt natuurlijk het lichaam behoeden tegen de barre koude, door krantenpapier stoppen tegen rug en borst, of je de natuur bloot te stellen deelen met olie in te smeren, of wollen handschoenen aan trekken, of kniebeschermers aan te wenden, zooals twee Zondagen geleden een club in België heeft gedaan. Maar al die middelen konden de grond niet zachter of ongevaarlijker maken en zij voor kwamen evenmin, dat vier man van dit elftal wegens onge- wenschte en ongewilde al harde aanraking met het veld, de strijd moesten staken. Ziet daar dan een van de be langrijkste factoren waarom een verantwoordelijk official of een bond in Nederland zich geroe pen acht in zulke gevallen ter reinen als ongeschikt, onbespeel baar te kwalificeeren. Alle redeneeringen ten aanzien van het niet tijdig gereed komen met de competitie en haar aan- hangels als promotie, degradatie, kampioenschap van Nederland, enz. (bij voetbal vooral) wor den te niet gedaan door het eene woord: verantwoordelijkheid. En alle bijkomstigheden dient men op de koop toe te nemen. Kolenplunderaars in Duitschland. De berichten uit Duitschland over plundering van kolentrans- porten nemen toe. Zaterdag werd uit Bonn ge meld. dat bij een razzia, die door de politie op een groote massa kolenplunderaars werd onderno men, een Duitscher door een Bel gischen militairen politieman werd neergeschoten. Dit inci dent vond plaats toen de politie trachtte een tweehondertal per sonen, dat een trein bestormde, te verdrijven. Groote onrust heerscht te Ham burg, waar een groep van 700 man een van de stations be stormde. In het Ruhrgebied werden vo rige week zeshonderd ton van voor de U.S. zóne bestemde ko. lentreinen gestolen. De overval len hebben georganiseerd plaats door groepen van twee- tot driehonderd personen. Een tweeduizendtal communis ten heeft in Hamburg in een theater, gelegen in het „roode" Althona, een protestdemonstratie tegen de honger en de koude ge houden. De communistenleider Harry Naujoka verklaarde in een toespraak: „De Duitschers kun nen er niet onder gehouden wor den, zelfs niet met geweren". Nieuwe socialistische partij in Italië. Giuseppe Saragat, voorzitter van de Italiaanschc constitueeren- de vergaderingheeft in het Pa lazzo Barberini te Pome een nieuwe Italiaanschc socialistische partij geproclameerd, waarvan hij de leider is. Deze partij vormde de rechter vleugel van de ItaKaansche so cialistische partij onder leiding van Pietro Nenni en verzet zich tegen het gemeenschappelijk pro gram van de socialistische partij cn de communistische partij. Sa ragat verklaarde echter, dat zijn partij geenszins anti-communis tisch is. Saragat zeide: „In de naam der eenheid offert de linkervleugel de autonomie op. Ge hebt ons in een tragische positie geplaatst en wij slaan met groote bitterheid deze weg in, maar vele kamera den zullen zich bij onze groote familie voegen. De Koningin bij „Ciske de Rat". Geheel onverwacht heeft H.M. de Koningin de Doelen zaal te Amsterdam bezocht, waar op het oogenblik het Ned. Volkstooneel opvoeringen geeft van het tooneelstuk „Ciske de Rat" naar de ge lijknamige roman van Piet Bakker. Eerste Kamer begint aan de Begrooting. De waarnemende voorzitter der Eerste Kamer, de heer Anema, heeft medegedeeld, dat hij voornemens is de Ka mer voor een korte vergade ring bijeen te roepen tegen Dinsdag 14 Jan. des avonds te acht uur. In de vergadering van Woensdag 15 Jan. te elf uur voormiddag zal een aanvang gemaakt worden met de alge. meene beraadslagingen over de Rijksbegrooting 1947, met voortzetting op Donderdag en daarna op Dinsdag 21 Jan. Tevens komen dan aan de or de de algemeene financieele beschouwingen over de rijks begrooting. met voortzetting zoo noodig op Woensdag Donderdag d.a.v. Het grootste deel van het Egyptische publiek ver wacht thans, dat de Brltsch Egyptische onderhandelingen inzake een verdrag zullen mis lukken. EERSTE KAMER. heeft grooie plannen Voorbereidingen voor de Olympische spelen. Een Finsche coach BELANGRIJK WERKPLAN K.N.A.U. Naar A.N.P.-sport verneemt, heeft het bestuur van de Kon. Ned. Athletiek Unie een uitge breid werkplan voor het jaar 1947 aangenomen. Het bestuur heeft nog geen beslissing kunnen nemen inzake het eventueel aan stellen van den Fin Valste als coach voor het Ned. athletiek- leven, aangezien Valste, die op het oogenblik ir Finland ver blijft, zijn condities nog niet heeft bekend gemaakt. Mochten de on derhandelingen met Valste af springen, dan is het bestuur van de Unie in ieder geval van plan een Ned. coach aan te stellen. Speciale commissies zijn inge steld voor de ontwikkeling van de jeugdathletiek, voor de athletiek onder militairen, voor het jury- wezen en een voor de KNAU- oefenmeesters, terwijl ook de commissie voor dc studenten- athletiek nieuw leven is ingebla zen. De training voor de a-s Olympische Spelen vergt groote aandacht en ten einde deze trai ning ook financieel mogelijk te maken, ligt het in de bedoeling een donateurs-actie te beginnen en een landelijke loterij op te zet ten. Op 18 Mei zal een nationale propagandadag voor athletiek worden georganiseerd met het doel in verscheidene plaatsen van ons land een zgn. nieuwelingen dag uit te schrijven, waaraan ook niet-KNAU leden kunnen deelne men. Verder is men van plan een prestatie-embleem in te voeren Fusie van de Sovjet- en de Britsche zöne Uit gezaghebbende Britsche bron te Berlijn wordt verno men, dat de Sowjet-autoritei- ten vermoedelijk stappen zul len nemen, welke zullen leiden tot een economische fusie van de Sowjetzóne met de reeds samengetrokken Amerikaan- sche en Britsche zóncs in het bezette Duitschland. De Britsche nieuwsdienst voegt er aan toe, dat de raad, van ministers van buitenland- sche zaken deze kwestie nader zou bezien. Het Moskousche blad „Nieu we Tijden" schrijft dat de economische en politieke uni ficatie van Duitschland van groot belang is, daar de moei lijkheden onder de huidige om standigheden waartoe de jong ste Brltsch-Amerikaansche maatregelen hebben geleid, niet kunnen worden opgelost. Wie wordt gouverneur van Triëst Tezamen met die van Fiorello Laguardia en Florez, Spaansch jurist en diplomaat, is reeds eer der de naam van mr. Eelco van Kleffens genoemd, in verband met de te bezetten functie van gouverneur van de vrijstaat Triëst. Reuter meldt thans, dat van Kleffens omtrent het eventueel vervullen van deze functie nog niet officieel gepolst is, en teekent cr bij aan, dat. wanneer hij ook al door Groot- Brittannië en de Vgr. Staten ge accepteerd zou worden, meer dan waarschijnlijk van Sovjet-Russi sche zijde tegenkanting zou on dervinden. Naar verluidt zou mr. Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor de functie van gouverneur van Triest. De Palestijnsche Arabie ren hebben zich bereid ver klaard aan de Londensche con. ferentie over Palestina, die op 21 Jan. begint, deel te nemen. voor de A, B, C en D klasse- Zeer belangrijk is het feit, dat het bestuur besloten heeft drie internationale avond-wedstrijden te organiseeren, nl. te Amster dam, Rotterdam en Eindhoven. Men hoopt op deze avonden En- gelsche en Finsche athleten aan de start te zien, alsmede enkele andere bekende buitenlanders, zooals de Tsjech Zatopek en de Franschman Pujazon. Voor 1947 staan voorts de landenwedstrijden Nederland Tsjecho-Slowakije en België— Nederland op het programma. Emigratie naar Zuid-Afrika. Het gezantschap van de Unie van Z.-Afrika deelt me de, dat 2 leden van het Z._ Afrlkaansche Immigr. keurings comité voor Noord- en West- Europa (hoofdkwartier Den Haag), in de loop van deze week in Den Haag verwacht worden. Verwacht wordt, dat het immigranten keurings comité binnenkort met zijn werk zaamheden kan beginnen. Voorloopig kunnen echter in geen enkel geval bezoekers worden ontvangen. Ter informatie van aspirant- immigranten kan worden me degedeeld, dat het comité geen aanvragen om vergunning voor blijvende vestiging in Z. Afrika in behandeling zal ne men, die op immigratie naar of vestiging in Zuid-Afrika betrekking hebben, tenzij de aanvrager een verklaring uit gereikt door de „Stichting Landverhuizing Nederland" kan overleggen, waarin beves tigd wordt, dat er van de zij de van de Ned. ambtelijke in stanties geen bezwaar tegen het eventueele vertrek ge maakt wordt. Opbouw van vernielde stations. Naar wij vernemen zullen op initiatief van de N.S. nog dit jaar de stations Hengelo, Enschedé en Roosendaal wor den opgebouwd en zoo de ma terialen aanwezig zijn, ook de stations Den Bosch en Nijme gen. In verband met financieele overwegingen zal de herbouw van de stations Eindhoven, Roermond, Weert en Sittard tot minstens 1948 moeten wachten. Algemeene beschouwingen. De Eerste Kamer hield al gemeene politieke beschouwln. gen over de rgksbegrooting 1947. De regeering heeft daar op thans geantwoord en wij ontleenen aan haar memoran dum het volgende: De minis ter van financiën ontkent, dat z\jn beleid in strijd zou zijn met de grondbeginselen van de economie. De regeering licht uitvoerig de kabinetsformatie toe constateert, dat dit ministerie geen program-ministerie De opmerking, dat het kabinet voorkeur zou hebben voor het behandelen van belangrijke on derwerpen in besloten zitting, wordt niet aanvaard. Aan de moeilijkheden, waar- In de groote gezinnen verkee- ren wordt veel aandacht be steed. De noodvoorziening voor ouden van dagen kwam tot stand omdat met de reor ganisatie van de sociaie ver zekering nog geruime tijd ge moeid zal zgn. De grondstoffendlstributie heeft de volle aandacht der regeering. Van een lukraak produceer en of onverantwoordelijke steun aan nieuwe kapitaalinvestee- ringen is geen sprake. Wat de socialisatie der steen koolmijnen betreft, wacht de regeering op het desbetreffen_ de rapport. De uitsluiting van Henk Badings. De Centrale Eereraad voor Kunst heeft de uitspraak van de Eereraad voor de muziek, waarbij de toonkunstenaar Henk Badings voor tien jaar werd uitgesloten, vernietigd. De Centrale Eereraad keurt de gedragingen van Badmg af en verbiedt hem thans lid of bestuurslid te zgn van eeni- ge beroepsvereeniging op het gebied der muziek, alsmede eenige redactioneele werk zaamheid te verrichten ten aanzien van een courant of tijdschrift geheel of gedeelte lijk aan ae muziek gewijd, al les tot 5 November 1947. Schip met sinaasappelen aan de grond. Tien minuten nadat het de Nieuwe Waterweg was bin nengekropen, ig het Noorsche s.s. „Fana", groot 1375 brt., en varende voor de KNMS, Zaterdag door de mist bg Hoek van Holland aan de grond geloopen Hoewel sleep- booten ter hulp' snelden, mocht het niet gelukken het schip vlot te krijgen. Aangezien het van Valencia komende schip sinaasappelen in heeft, ia men ter plaatse reeds begonnen het schip te lossen. internationale dam wedstrijd De Goeseche Damclub (G. D.C.) zal tijdens de Paasch- dagen In Goes een damtournooi organiseeren. waarop tien Zeeuwsche spelers zullen uit komen tegen een Belgisch tiental. Het gaat daarbij om de Maas- en Scheldebeker. Vo rig jaar brachten tien Zeeu wen een bezoek aan Luik, waar zij deze beker op de Bel gen wisten te veroveren. Thans heeft de revanche- wedstrijd in Goes plaats. Middelburg veewagen met capriolen Een veewagen van de gebrs. de K., die te Middelburg de D. Viel de Beddewijkstr. in reed, kwam tegen de gevel van een winkel in landbouwartikelen terecht met het gevolg, dat de bovenlijst van de étalage afbrak. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. suiker in beslag genomen De wnd. Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat de politie een aantal pakken kristalsuiker in beslag heeft genomen, waar. van de herkomst onbekend is. Vermoedelijk zijn zij van dief stal afkomstig. Degenen, die hierover inlichtingen kunnen verstrekken worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot de afd. recherche van de politie. 21.800 kinderpostzegels verkocht. De verkoop van kinderpost zegels, die in het afgeloopen jaar ook te Middelburg weer door bemiddeling van de u.v. V. in het postkantoor plaats vond, is een groot succes ge worden. Er werden 21.800 postzegels en 2400 briefkaar ten verkocht, waardoor een bedrag van ruim 900.aan het comité „Voor het Kind' kon worden afgedragen. openbare verkooping. De door den notaris J. l. van der Harst in het Notaris huis openbaar verkochte per- ceeien in de gemeente Mid delburg brachten de volgende bedragen op: huls met tuin aan de Nieuwe Haven 33, gr. 1 are 23 ca ca 6000.huis met tuin aan de Lange Noord straat 54, groot 66 ct 3250; winkelhuis met erf aan de Korte Delft 49, groot 81 ca. 2100. ZET NIEUW OFFENSIEF IN Dinsdagavond begint de groote aanval te Goes. Door het Leger des Hells zal over de geheele wereld, van 21 Jan. tot Paschen, een actie worden ondernomen on der de naam „Strijdend Ge- loof-Offensief". Deze veld tocht om in de termen van het Leger des Hells te spre ken wordt begonnen vol gens de wensch van den nieu wen Internationalen Leider van het Leger, Generaal Al- bert Orsborn. Ook in Holland zal het Le ger des Heils met de inzet van alle krachten aan deze veld tocht deelnemen. Ieder korps zal in zijn eigen omgeving trachten de gedachte, welke in deze aanval wordt gepropa geerd, uit te dragen met alle mogelijke middelen. Om te beginnen zullen de Zeeuwsche korpsen van het Leger des Heils op Dinsdag avond 21 Jan. in de zaal Krrj- ger te Goes, een groote open bare samenkomst houden on der leiding van majoor W. Hoenderken, ass.-secr. voor het mannen-maatschappelijk-werk in Nederland. Tal van officie- KOMEN UIT HET BUITENLAND. Aflevering in de loop van 1947 verwacht. Tien millioen kogeltjes. (Van onzen specialen verslaggever) Naar wij vernemen kan voor dit jaar een groote productie stijging voor wat betreft de fabricage van rijwielen ver wacht worden. De voorziening van reparatie-onderdeelen zal in 1947 aanmerkelijk verbete ren. De voorzitter van de vak groep Rijwielindustrie heeft in Amerika een collectieve order geplaatst van 750.000 stel pe dalen, 100,000 stuks terug trapremmen (met de waar schijnlijkheid dat nog 50.000 zullen volgen), 100.000 ket tingen en 10 millioen kogels voor de kogellagers. In Cana da zijn hem toezeggingen ge daan voor groote aantallen kettingwielen met crancks. Al leen voor wat de bestellingen in Amerika aangaat, betreft het hier voor een waarde van millioen dollar. Men hoopt, dat eind 1947, voor zoover natuurlijk geen stakingen of andere moeilijk heden in de weg treden, alles afgeleverd zal zijn. In de loop van 1947 zullen bovendien nog worden afgeleverd diverse or ders welke industrie en groot handel hebben kunnen plaat sen t.w. voor 1 millioen pond sterling in Engeland, voor 45 millioen francs in België, voor 250 millioen francs in Frank rijk, benevens voor kleinere bedragen in Tsjecho-Slowakije en Italië. De import van rijwielen ver loopt momenteel vlotter dan tot nu toe het geval was. banden. De bandenpositie is nog steeds niet rooskleurig. Wat aan banden gemaakt wordt is veel te weinig en komt vooral ten goede aan de vervanging van de banden voor hen die in de prioriteitsklasse vallen en die vorig jaar een nog slecht soorVi^nd gekregen hebben, die veelal versleten ren en soldaten zullen aan de ze samenkomst medewerken. De veldtocht zal worden ge opend met een offensief-pro clamatie, waarin de afdeelin- gen van de korpsen zullen worden opgeroepen om zich in te zetten voor de komende strijd. Zangkoor en muziek korps zullen medewerking verleenen. Bezoldiging van leeraren. De minister van Onderwijs heeft een commissie van ad vies in overleg benoemd, die, onder voorzitterschap van het hoofd der af deeling H.M.O., den heer Chr. Kok, zich zal moeten beraden op de bezol diging der leeraren van gym nasia en hooger burgerscholen. Bij de besprekingen, die half Januari aanvangen, zal wor den overwogen, of het moge lijk zal zijn, de leeraren-bezol_ diglng per lesuur, zooals zij tot dusverre geschiedt, te vervan gen door vaste bezoldiging. Uiteraard zal ook de hoogte der bezoldiging een punt van overweging voor deze commis sie, waarin ook de ministeries' van binnenlandsche zaken en financiën vertegenwoordigd zijn, uitmaken. Dit vraagstuk kan echter niet losgemaakt worden van de bezoldiging der overige academische gevormde ambtenaren. Landbouwarbeidswet weer in voorbereiding. In het voorjaar van 1940 zond minister Van den Tempel een voorontwerp-Landbouwarbeids- wet om advies aan de Hooge Raad van Arbeid. Een door die Raad ingestelde subcommissie nam het ontwerp nog in behan deling. maar bracht geen rapport meer uit. Naar wij vernemen, ligt het in dc bedoeling van minister Drees de behandeling van een vooront werp, waarin richtlijnen inzake arbeidstijden in de landbouw worden vastgelegd, te doen her vatten. Intusschen is de toestand in ak kerbouw, veehouderij en tuin bouw, wat de arbeidsduur be treft, belangrijk gewijzigd, door dat de arbeidstijden in genoemde bedrijfstakken contractueel be langrijk zijn verkort en zelfs la ger zijn dan in het voorontwerp- van den Tempel waren neerge legd. Dankbare familie schenkt torenklok. De familie Polak uit Mid- delburg schon de gemeente Kortgene een nieuwe toren klok voor de toren in het dorp Colrjnsplaat. Deze klok werd geschonken als blijk van dank voor de door hen, tijdens de bezetting bewezen gastvrij heid in dit dorp, waar zij waren ondergedoken. trawler bij westkapelle vastgeloopen. Zaterdagmiddag is tengevol ge van de mist op het strand bij Westkapelle de IJmuider trawler „Beatrix, vastgeloo- pen. Hoewel de „Blankenberg" van Vlissingen ter assistentie reeds was uitgevaren, is de trawler toch weer op eigen losgekomen. Groote Nederlaag voor Middelburg. De reis van het eerste tien tal van de schaakvereeniging Middelburg naar Eindhoven is gisteren geen onverdeeld suc ces geworden. Middelburg, dat sinds de bevrijding nog onge slagen was werd dit keer met een zware 91 nederlaag door Philips schaakvereeniging naar huis gestuurd. Deze cijfers spreken een zoo duidelijke taal, dat niet getwijfeld hoeft te worden of aan Philips beschouwd als de sterkste club in het Zuiden komt de overwinning volkomen toe. Niettemin was de uitslag door ontmoedigende pech aan de zijde van de Middelburgers eenigszins geflatteerd. Alleen de heeren M. C. Verburg en H. J. Kraak wisten remise te bereiken. /lissingen mandoline-vereen. t.o.v.ld.o. Voor een geheel gevulde zaal in Concordia te Vlissin gen trad Zaterdagavond in samenwerking met haar zus- tervereeniging „De Tokke laars" uit Middelburg boven genoemde vereeniging met een goed gekozen gevarieerd pro gramma voor het voetlicht. De nummers mandollne-mu- ziek welke het programma be vatte werden afgewisseld door accordeon-muziek gebracht door het duo Gré-Boer (twee jeugdige muzikantjes) en de „TOVIDO-Hawaï" meisjes. Er is door alle medewerken den flink en met élan gemu siceerd. Dat het gebodene door het publiek zeer werd gewaardeerd getuigde het na ieder nummer spontaan klin kend applaus, welk applaus bg enkele accordeon-soli en bij enkele nummers der Hawaï- meisjes aangroeide tot storm achtige ovaties. Hieraan zullen en de jeugd v. 't accordeon-duo en de cos- tumeering der Hawaï-melsjse wel niet vreemd zijn geweest. Het geheel stond onder de kundige leiding van dirigent Ventevogel Een bal met een uitermate gezellige sfeer hield de be zoekers tot de kleine uurtjes bijeen. St. Laurens benoeming. De heer M. J. te Boekhorst te Sint Laurens, hoofdcom mies-verificateur ter Provin ciale Griffie van Zeeland, is benoemd -tot Inspecteur der Gemeentefinanciën bij het Mi nisterie van Binenlandsche Za ken te 's-Gravenhage. Domburg Er komt een boulevard. Woensdagavond kwam gemeenteraad van Domburg in openbare vergadering bijeen De voorzitter deelde mede, dat Domburg 30 huizen mag bou wen. Het blijft echter de vraag of dit met het oog op de ma terialen-positie mogelijk is. Een voorstel van den heer P. Wisse (St. Ger.) om op Zondag cafés e.d. te sluiten werd verworpen. Tot leden van de in 1941 op geheven commissie van toe. zicht op het lager onderwijs werden benoemd de dames C. Brakman en K. v. d. Putte en de heeren Jhr. ir. H. L. Boo- gaert, P. Brand en J. Francke, De begrooting van de vleesch- keuring, overgelegd door Oost. kapelle, werd goedgekeurd. De ambtenaren-salarissen werden ingaande 1 Oct. 1946 verhoogd. Besloten werd voorts ter verkrijging van een sportter rein in te gaan op de voor waarden van mr. Deinse uit Middelburg. Hierdoor zal een terrein aan de Noordweg t.er beschikking komen van de voetbalclub, de korfbalver- eeniging en de lagere scholen. Een plan werd vastgelegd tot aanleg van een boulevard, dat alleen nog de goedkeu ring van de wederopbouw be hoeft. De wandelweg, die 2*4 meter breed is zal loopen van het voormalig strandhotel tot het westelijk einde van het „Duuntje", zal met klinkers worden bevloerd. De kanten zullen worden beplant met duindoorn, helm, enz. Ook de verbetering van de Duinstraat is in het plan opgenomen. De begrooting bedraagt 40.000. Ten behoeve van een nieuwe luidklok in de toren zal een bazar worden gehouden, waar voor t.z.t. een commissie uit de burgerij zal worden ge vormd. Goes KUNSTAVOND VAN OCTAVO. Ruime belangstelling bestond Donderdagavond voor de Kunst avond, welke het dubbefmannen- kwartet Octavo (dirigent Jan Kousemaker) in de zaal van den heer Krijger te Goes Donderdag gaf. Medewerkenden waren de Vlis- singsche orkestvereeniging onder leiding van Jan Kuiler, een dub beldameskwartet uit Middelburg, mej. Janny Schrijver, sopraan te Goes en mej. Tanny Moer- mond, piano. Er werd een uitgebreid pro gram afgewerkt, ^waarop men het bekende liedje Sari Marais kon aantreffen, naast een werk van Vincent d'Indy. De heeren van Octavo zongen met gloed en enthousiasme. Kwar tetzingen is moeilijk omdat men welhaast met acht solo-stemmen te doen heeft, waarbij elk foutje uitspraak en toonvorming merkbar wordt. Wanneer wij moesten kiezen, dan zouden we zeggen, dat een werk als Vlaam- sche Kennis van Hullebroeck dit dubbelkwartet heel goed ligt, maar dat Die Vesper van Beet hoven minder geslaagd was, misschien ook door de roman tische interpretatie van deze compositie. De Vlissingsche orkestvereeni- ging was op zijn best in het Concerto grosso van Handel. Wellicht moeten enkele onzuiver heden in det Concerto da Chiesa del abacco hoofdzakelijk aan de slechte piano geweten worden. Het Middelburgsche dubbel dameskwartet was helaas door ziekte van enkele leden niet op volle kracht, maar verdiende toch dc lof der aanwezigen. Het debuut van de sopraan mej. Schrijver, geeft hoop voor de toekomst. Zij studeert nog en getwijfeld zal haar welluiden de stem bij verdere scholing steeds beter worden. Vermelden wij tenslotte dat er bloemen waren voor de dames en dat de heer van Doom het concert met een speechje opende en met een dankwoord sloot. tegen linggadjati. Vrijdagavond had in het Schuttershof te Goes een tweede vergadering plaats van het protestcomité tegen Linggadjati. Sprekers waren de heeren drs. J. Thiessen uit Bandoeng en dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn'uit Den Haag. Beide sprekers oefenden scherpe critiek uit op de Ling- gadjati-overeenkomst en wa ren beducht voor de gevolgen. De heer de Bruyn. betoogde, dat de militairen in zes we ken Java kunnen zuiveren van verzetplegers. De heer Thiessen vertoonde tenslotte twee fraaie kleuren films van Sumatra. Met een dankwoord van den heer Zuidema en het zingen van twee Wilhelmuscoupletten, werd gesloten. padvinderij. De afd. Goes van het Ned. Padvindersgilde hield Vrijdag avond voor ouders en belang stellenden en Zaterdagmiddag voor leden van plaatselijke jeugdvereenigingen een propa- ganda-samenkomst, waarop de padvindsters, de kabouters en de pioniersters demonstraties gaven. Mede door de keurige costuums en aankleeding van het tooneel werden deze avon den een succes. Kloetinge „excelsior". De muziekvereeniging „Ex celsior" te Kloetinge gaf twee uitvoeringen, die druk bezocht waren. Er werden enkele mu zieknummers ten beste gege ven en na de pauze werd de klucht „Amor in de Mosterd" opgevoerd, die daverend suc ces had. Heinkenszand eervol ontslag. De heer J. F- J. Groffen, ambtenaar ter secretarie al hier, is in verband met zijn be noeming tot adjunct-commies ter gemeente-secretarie van Delft, door burgemeester en wethouders van Heinkenszand eervol ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie met ingang van 1 Maart 1947. Yerseke schilderijen tentoonstelling. Door de Yerseksche ama teur-schilders wordt een show gehouden van door hen ge maakte schilderstukken. Hier onder bevinden zich stukken van alle genre, als landsohap- pen. zeegezichten, dorpsge zichten enz. Deze show wordt gehouden in de étalage van den heer Jan Butijn. AANVRAGEN KUIKENTOEWIJZING. De Provinciale voedselcom- missaris van Zeeland maakt bekend, dat zij, die hun hoofd beroep in de land-, tuinbouw en/of veeteelt hebben, bij den plaatselijken bureauhouder een kuikentoewijzing kunnen aan vragen voor kuikensbroed 1947. De gelegenheid hiervoor wordt opengesteld tot en met Zaterdag 18 Januari a s. (Ingezonden mededeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2