PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT BESPREKINGEN GROENTEN Artillerie duels Minister Mansholt overlegt 190e Jaargang - Nr. 10 Maandag 13 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma-Fi- van de Velde Jr., n w vuiHii w»mn bi mm bi h h ra ra bh m m ra m ra m hk~ ra n v, 3 BW fchhy VWIIh UUWIVnill Sk ™- op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Yllrainiten t ly.lslr*., 58-60. tel. 10 (2 'Unenl Middelpunt Lendenscti; Kaai 29 tel. 2017 en 292-1. Poes Turlkade 15. tel, 2,75. Oostbute Gratemaslreat 3, tel. 102. Terneueen BrouwerlUtr. 2, Postrek. nr. 350300 P Z.C., Middelburf. Het Wereldgebeuren: over Duiischland beginnen morgen Geheime notulen van de vredesconferentie van 1919 gepubliceerd. De kleine landen ontevreden. Van vele belangrijke gebeur tenissen en conferenties pleegt de juiste toedracht vaak voor de tijdgenooten ver borgen te blijven en eerst wanneer jaren later de ge heime archieven opengaan wordt het juiste licht op de zaak geworpen. Zoo zgn eerst thans de geneime notulen van de vredesconferentie van 1919 te Parijs door het Amerikaan- sche ministerie van bulten- landsche zaken gepubliceerd. Zij vermelden dat in Juni 1919 Lloyd George aan president Wilson en Clemenceau mede deelde, dat hooge Britsche autoriteiten besloten hadden dat „Duitschland geen gevaar zou opleveren voor Frankrijk gedurende 30, of zelfs 50 jaar en zeker niet binnen 15 jaar". De notulen maken duidelijk, dat de mannen, die het vredesverdrag voor de eerste wereldoorlog opmaak ten, bevreesder waren dat Duitschland niet zou teekenen, dat het zich zou herbewape nen. Lloyd George trachtte de voorwaarden voor Duitsch land te verzachten, hetzij ten koste van de Pooische xerri- toriale eischen in Silezlë Pommeren, hetzij door het be perken der herstelbetalingen. Meer dan de anderen onder streepte Clemenceau de geva ren voor een vrede wanneer Duitschland onvoldoende controleerd zou worden. Britsche delegatie eischte her haaldelijk dat de Franschen hun bezettingsleger van Duit- sche bodem zouden verwij deren. De notulen beslaan 2000 pagina's en, op iedere pagina voelt men iets van de vrees der Westelijke mogendheden voor de opkomst der bolsje wieken in Rusland en het korte communistische bewind van Bela Kun in Hongarije. Men vraagt zich af, of er nu, 28 jaar later vooral wat dit laatste betreft, veel ver anderd is. In zooverre is zeer zeker alles bij het oude gebleven, dat opnieuw de Groote Vier waarbij nu Italië is ver vangen door de Sowjet-Unie onderling en met uitsluiting van de kleinere geïnteresseer den de belangrijke beslissin gen nemen. Wel hebben de kleine landen van de Groote Vier uitnoodlgingen ontvangen om te Londen hun standpunten inzake het vredesverdrag uit een te zetten, maar deze uit noodlgingen zijn met weinig geestdrift ontvangen. Een Woordvoerder van de Belgi sche ambassade te Londen verklaarde niet in te zien, waarom kleinere landen niet aan de conferentie kunnen deelnemen en als het ware in de corridor in de rij moeten staan om hun zienswijzen naar voren te brengen. Ook Polen is van plan een rechtstreek- sche vertegenwoordiging te Londen en Moskou te verzoe ken. De vooruitzichten van de op Havenstaking van Antwerpen geëindigd. Als gevolg van het slagen der onderhandelingen is de havensta king te Antwerpen in de loop van Zaterdag geëindigd. Vandaag is weer overal het werk hervat. De troepen, die sedert 21 Dec. met het lossen der schepen belast waren, zijn teruggetroken. Tijdens besprekingen tusschen patroons en vakbondafgevaardig den, die Vrijdagochtend plaats hadden, verklaarden de patroons zich- bereid de volgende arbeids voorwaarden aan de dokwerkers toe te kennen: 180 fr. loon per dag plus 10 fr. verplaatsings kosten. Hierbij komen eventueele vergoedingen voor vuil of zwaar werk, die 10 tot 30 fr. kunnen bedragen. Dit beteekent een ge middelde Ioonsverhooging van 22 pet. Bij referendum keurden de ha venarbeiders deze nieuwe voor waarden goed. Staking in Londen duurt voort. In een rumoerige vergadering van afgevaardigden der 20.000 stakende transportarbeiders te Londen is besloten de staking voort te zetten. De secretaris van het vakverbond, Deaking, die een beroep deed op de aanwezi gen om onmiddellijk het werk te hervatten, werd uitgejouwd en uitgefloten, terwijl enkelen rie pen: „Smijt hem er uit". De sta kers eischen een 44-urige werk week en 12 dagen vacantie per jaar met uitbetaling van salaris. 14 Jan. in Londen beginnende 'besprekingen voor het nieuwe vredesverdrag met Duitsch land vormen uiteraard het be langrijkste onderwerp in de politieke gesprekken in Duitschland, zoo zegt de cor respondent van het A.N.P. Met ijver hebben bladen van allerlei richting de laatste weken getracht argumenten aan te voeren voor het goed recht van Duitschland op het zenden van waarnemers naar de tafels, waar over zijn toe komst zal worden beslist. Op merkelijk is daarbij, dat de Berlijnsche Taglische Rund schau, die de meening der Russische bezettingsautoritei ten pleegt te vertolken, zich gisteren op scherpe wijze keerde tegen de aanmatigende toon. die van Duitsche zjjde daarbij gebruikt wordt. Thans zijn maar weinigen zoo naïef te gelooven, dat Duitschland gedurende 50 jaar geen gevaar meer zal opleve ren. A.V.R.O.-looneelinstallatie weerin gebruik. Met een opvoering van het bekende blijspel „Le jeu de l'amour et du hasard" is Zater dagavond de tooneelinstallatie van de AVRO-studio te Hilver sum in gebruik genomen. Britsch Dakota- vliegtuig verongelukt. Sinds twee weken vermist vliegtuig gevonden. Dit weekeind zijn weer verschillende berichten door gekomen over ernstige vlieg ongelukken in verschillende deelen van de wereld. Zaterdagavond stortte bij Stow ting in Kent aan de zgn. krijtkust in Engeland een Da- kota-vliegtuig in een dichte mist neer op een boerderij. Er bevonden zich vijftien perso nen aan boord, waarvan het juiste aantal slachtoffers nog niet bekend is. Een toestel van de Chinee- sche luchtvaartmaatschappij stortte in zee ten N. van de Philipprjnen, toen het op weg was van Sjanghai naar Hong kong. De overlevenden konden worden gesignaleerd en gered. Zes personen kwamen echter om het leven. In Virginia in de Ver. Sta ten stortte een vliegtuig van de Eastern airlines neer. Zes tien van de 19 inzittenden werden hierbij gedood. VLIEGTUIGWRAK GE VONDEN. Door marine-autoriteiten te Washington is medegedeeld, dat het verkoolde wrak van het vliegtuig, dat sedert 30 December j.l. in het Zuidpool gebied vermist werd, thans is gevonden met tenminste zes overlevenden. Een reddingsvliegtuig is op open water, 16 km. van het neergestorte vliegtuig, neer gestreken. De piloot en een andere inzittende hebben zich daarop met een vlot aan land begeven. De zes overlevenden renden over de sneeuw hun bevrijders tegemoet. r Twee gelukkige dagen van Byrnes. Toen de Britsche am bassadeur, Lord Inver- chapel, op een diploma tieke receptie in het Witte Huis te Washing ton bijwijze van scherts „protesteerde" tegen Byrnes' besluit tot af treden, antwoordde Byr nes: „Er zijn slechts twee gelukkige dagen in het leven van een man in openbare functie, name lijk de dag, waarop hij benoemd wordt en de dag, waarop hij heen gaat". Meer kolenbonnen Het Tweede Kamerlid, de heer Haken, heeft vragen gesteld aan den minister van econ. zaken en daarbij de aandacht gevestigd op het feit, dat vele gezinnen geen brandstoffen voor verwarming meer hebben. De heer Haken vraagt binnen de korst mogelijke tijd brandstoffen ter beschikking te stellen en zoo mogelijk onmid dellijk bonnen aan te wijzen. Half Februari nieuwe radio-regeling. (Van onzen parlementairen redacteur). Met het oog op loopende ge ruchten omtrent invoering der komende nieuwe radioregeling hebben wij ons tot de bevoegde instantie gewend, waar men ons heejt> meegedeelddat er ernstig naar gestreefd wordt de nieuwe regeling per 15 Februari a.s. te voeren. 50.000 arbeiders op scheepswerven zgn te Glasgow In staking gegaan. ZIJN TE DUUR MAXIMUMPRIJZEN ZIJN OP KOMST De handelsmarges, (Van onzen parlementairen redacteur.) Naar wij vernemen heeft de regeering thans in overwe ging genomen om over te gaan tot wederinvoering van ma ximumprijzen voor groenten. De huismoeder, vooral in de groote stad, die voor man en kinderen 's middags een sma kelijk en afwisselend voor al afwisselend warm maal op tafel wil zetten, weet in de laatste tijd geen raad meer. Nu het vleeschrantsoen weer „normaal" is komt het des te meer aan op de groen ten. En die worden met de dag duurder! Vooral de graag gegeten soorten worden voor de gewone beurs allengs onbe taalbaar; spruitjes bijv. kos ten van 1.40 tot 1.80 per kilo en wat is nu per slot van rekening een kilo spruitjes voor bijv. vier personen Men vraagt zich dan ook in arren moede af, waar dat naar toe moet. Koolsoorten, peen en uien zijn nog het: goedkoopst, maar ook duur der dan verleden jaar en het gaat niet aan iedere dag kool of peen te eten, de hulsvrouw wil gaarne tevreden gezichten aan tafel zien. Wij hebben in regeeringskringen ons licht eens opgestoken om te infor- meeren, waar toch de oorza ken der huidige hooge prijzen schuilen. Men antwoordde ons, dat er verschillende oorzaken zgn aan te wijzen. Zoo vond men, dat de handelsmarges wel aan de hooge kant zijn, doch dat de kleinhandel In 't algemeen thans meer gevoelig is voor verliezen door b e- derf dan vroeger, omdat vooral de kleinere zaken er voorheen bijv. een brandstof- fennering bij hadden, waar door men beter verliezen kon lgden. Thans treft verlies door bederf dubbel zwaar en dat wordt in de prijs vercalcu- leerd. Voorts is het publiek ook nog teveel ingesteld op de „distributie-mentaliteit", men meent recht te hebben op de duurste groenten tegen lage prijzen, terwijl de eenvoudige huisvrouw vroeger wist, dat zij in de dure groententrjd te vreden moest zijn met de be taalbare soorten. En tenslotte noemde men ons als de voor naamste oorzaak der hooge prgzen, speciaal in de groote steden: het ontbreken van den vroeger zoo bekenden „straat schreeuwer", den gelegenheids koopman, die met een hand wagen door de straten trok en luide zgn waren annon ceerde. Dan waren er vaak fijne koopjes te doen voor de huismoeders, die uit haar hul zen snelden om het koopman netje aan te klampen. De groentenhandel moest zich daarbij wel eenigermate „aan passen". De bedoelde markt kooplieden ziet men tegen woordig zelden meer in de groote steden; voor een deel van hen is er elders zeker meer te verdienen! Nu de regeering het weder invoeren van maximumprijzen overweegt daagt de mogelijk heid, dat de gemoederen der thans niet zelden opstandige hulsmoeders weer wat tot be daren en tot vrede komen Nekkramp te Breda. Andermaal heeft zich in een der kazernes een geval van nekkramp voorgedaan. Bij wg- ze van voorzorgsmaatregel zijn nu in eenige kazernes quaramainemaatregelen afge kondigd. ESTAFETTELOOP NAAR S0ESTDIJK Op de dag na de geboorte van den vierden Oranjetelg zal de Haagsche Athletiekvereeniging >,Vlug en Lenig" een estafette loop organiseeren van de residen tie naar Soestdijk, een afstand van ongeveer 80 km. In de esta- fettestok zal een perkament met gelukwenschen worden gedaan, welke zal worden aangeboden aan Prinses Juliana. Ongeveer 50 of 60 loopers zullen in deze esta fette meeloopen, zoodat elke loo- per ongeveer 1500 meter moet af leggen. Afscheid van burgemeester Mr. S. J. R. de Monchy. De afgetreden burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R, de Monchy, is Zaterdagmiddag op bijzonder hartelijke wijze gehul digd door burgerij en gemeente- personeel. Niet alleen voerden vele sprekers het woord, waarbij den scheidenden burgemeester o.m. een fraai borstbeeld voor het nieuwe Stadhuis van den kunstenaar Albert Termote werd aangeboden, maar bovendien werd aan deze bijeenkomst 'n bijzonder cachet verleend door de mede werking van belangrijke Haag sche cultureele instellingen als het Residentie-orkest en het ver. maarde Haagsche Palestrinakoor. Ook werd een door Polygoon- Prof ilti samengestelde film over de ambtsperiode van burgemees. ter de Monchy vertoond. H. M. de Koningin nam door een bijdrage deel aan het af scheidsgeschenk, dat mr. de Mon chy namens de Haagsche bur gerij werd aangeboden. Minister Glelen sprak tot de jeugd. Minister Gielen heeft te Arnhem een rede gehouden tijdens het Jongeren-appèl van de Kath. Volkspartij, waarbij hij voo'r de toekomst een school met een eenvoudiger programma in het uitzicht stelde. „We zullen trachten", aldus de minister, „vollediger menschen af te leveren zonder tot staatspaedagogie te ver vallen." Ook wees de minister op de, gröote beteekenis van de Kunst voor het leven van de mensch, terwgl hij verzekerde, dat de wetenschap voor meer kinderen van ons volk toegan kelijk zal worden gemaakt. Het aantal beurzen is op de begrooting voor 1947 reeds verviervoudigd. Ook kondigde de minister aan, dat onder zoekingen zullen worden ver richt op het gebied van de atoomenergie, waardoor wei- licht nieuwe mogelijkheden zullen worden geopend. Tenslotte zeide dr. Gielen te hopen, dat de Ned jeugd de geest van het verzet nim mer zal vergeten. Ieder, die denkt, dat het nat. socialisme dood en het gevaar geweken is, vergist zich. bij Semarang en Soerabaia mef Z.-Vlaamsche Boeren HERBOUW- EN PRIJSPROBLEMEN. Het arbeiderstekort. Vrijdagmiddag bracht mi nister S. L. Mansholt een be zoek aan W. Zeeuwsch Vlaan deren. waar hij te Oostburg in restaurant Mabesoone een bespreking had met verschil lende landbouwdeskundigen. Aan deze bespreking namen deel ing. Staf., dir. Grondge bruik en Landbouwherstel, ir. Herweijer, directeur Land bouwherstel, ir. Drost, Prov. Voedselcommissaris, ir. Toxo- peus, inspecteur voor Zeeland Landbouwherstel, de heeren van Dijk, Rijkslandbouwcon-r sulent, G. van Waes, voorzit ter Zeeland Stichting v. d. Landbouw, Stam, Prov. hoofd B.W.B., het kringbestuur Stichting v d. Landbouw ver tegenwoordigers van Land bouworganisaties en de heeren Oorver, Nieuwenhuizen en Lange velde, van het Geweste lijk Arbeidsbureau. OPENINGSWOORD. De heer de Bruijne, die deze vergadering presideerde, wees op de geweldige schade, die de boerenbevolking van West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft geleden, de chaos, die in dit gebied heeft geheerscht, de volkomen ontwrichting van het bedrijfsleven, het tekort aan personeel, etc., doch her innerde er aan, dat de boeren het land onderzaaid wisten te krijgen en weer een normale oogst konden verkrijgen,, die het Nederlandsche volk ten goede kwam. Er leeft echter thans een angst onder de be volking, dat de Nederlandsche gemeenschap zich niet bereid zal verklaren gezamenl\jk de aangerichte schade te dragen, hetgeen wel schril zou afste ken bij de groote hulp van de Zeeuwsch-Vlaamsche boe ren voor Noord-Nederland na de bevrijding. DE MINISTER SPREEKT. De minister hierop ant woordend, zeide diep getroffen te zijn door de groote verwoes tingen, en verzekerde, dat het absoluut verkeerd is te den- ken* dat de schadevergoeding een sinecure is. Er is nog geen definitieve regeling vast gesteld. Spreker was van meening, dat, wanneer de materieele schade direct voor de volle 100 zou worden vergoed, het gevaar voor inflatie en ontwrichting van het econo misch leven aanzienlijk zou toenemen Om dit' tc voorkomen heeft de regeering een regeling ont worpen, waarbij het totale schadebedrag over een be paald aantal jaren uitgekeerd wordt, waarna dan zal moeten blijken, of de verstrekte cre- dieten al dan niet worden kwijtgescholden. Spr. zag daarin de eenlgst mogelijke regeling en wees in dit ver band op de moeilgkheden in het buitenland, o.a. in België, waar men nu pas tot de ont dekking komt hoe buitenge woon zwaar de offers zgn. HERBOUW. Gewezen werd op de trage herbouw van boerderijen. Noodzakelijk is het te zor gen voor herstel van hangars en dakbedekking Ook werd de aandacht van !Z. Ex. geves tigd op de problemen van ver goeding aan Belgische eige naars. De minister wees er op, dat de schaderegeling is inge steld op rendementbasis, dus dat de credieten voor herbouw wat betreft het rentedragend gedeelte, niet te zwaar op het bedrijf zullen rusten. De mi nister gaf toe dat een goede voorlichting noodzakelijk is en drong er verder op aan om bij het herbouwen soberheid te betrachten. STROO VERROT. Het Kringbestuur uitte zijn misnoegen over het feit, dat zooveel stroo is verrot als ge volg van nalatigheid van ex portmogelijkheid naar België, waarop de minister antwoord de, dat de regeering er niet aan gedacht heeft om afzon derlijke regelingen te treffen voor gebieden waar deze bui tengewoon noodzakelijk zijn. Ook dit probleem heeft zijn volle aandacht. TRACTOREN. Voorts werd gewezen op de groote behoefte aan tractoren. Weliswaar krijgt W. Zw. Vlaanderen niet minder toewij zingen dan elders, doch ge zien het groote verlies van paarden, bijzondere kwali teitspaarden, het ontbreken van paardeknechten en opslag ruimte, werd met klem aan gedrongen op een aparte toe wijzing. Eveneens werd er op aangedrongen W. Zw. Vlaan deren zoo ruim mogelijk te voorzien van graan-maaizelf- dorschers. De voedselcommis saris ondersteunde krachtig dit verzoek en was van mee ning dat de getroffen gebie den veel te weinig krijgen. ARBEIDERSPROBLEEM. Uitvoerig werd besproken het tekort aan arbeiders in W. Zw. Vlaanderen, dat reeds bestond vóór de oorlog. Toen kon dit echter worden verhol pen met Belgische arbeiders. De Wederopbouw heeft veel arbeidskrachten aan de land bouw onttrokken. Voor jonge arbeiders bestaat er geen ves tigingsmogelijkheid en deze zijn geneigd, de streek te ver laten, terwijl het vrije aanbod in België sterk is gedaald. Het gevolg daarvan was dat de ooeren in 1946 noodgedwongen hulp moesten vragen van ge- interneerden en krijgsgevange nen. Onbillijk is het dat bij de tewerkstelling van ge- interneerden de boeren 20 van de accoordtarieven moes ten betalen voor vervoer, ter wijl d-. tarieven op zeer schadelijke wijze worden vast gesteld. Ook zag men een on billijkheid in de verstrekking van voeding enz. Deze extra kosten worden niet in de prij zen der producten begrepen, Tenslotte werd gevraagd zooveel mogelijk vrijstelling van militaire dienst te geven voor de dbouw en handha ving van de werkkampen. Zware Indonesische verliezen. Een Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende overzicht van de militaire toestand gegeven: Te Semarang begonnen Ne derlandsche troepen op 9 Jan. ondersteund door artillerie en gevechtswagens een actie te gen de republilceinsche troe pen, welke gedurende de laat ste 14 dagen aanhoudend op Nederlandsche patrouilles in de Noordwestelijke sector bin nen de demarcatielijn haddien gevuurd. Ofschoon de T.R.L en de republikeinsche marine- strijdkrachten. gebruikmakend van automatische wapens, sterke tegenstand boden, wer den zij met groote verliezen aan manschappen en materi aal door de Nederlandsche ar tillerie in Westelijke richting verjaagd. De verliezen aan Nederlandsche zijde bedroegen 2 dooden en 4 gewonden. Een 40 man sterke met automati sche wapens uitgeruste repu blikeinsche bende heeft in de namiddag van dezelfde dag een Nederlandsche patrouille aangevallen, doch werd met hevige verliezen verdreven. Op 10 Jan. hebben de Nederland sche infanterie en tanks een aantal benden in de Zuid-Wes- trlijke sector op de vlucht ge dreven. Aan Nederlandsche zijde was een gewonde. Na de ze actie werd geconstateerd, dat de benden vliegtuigbom men op Nederlandsch gebied hadden achtergelaten. Van het front te Soerabaja wordt melding gemaakt van artillerie-duels en activiteit van sluipschutters. Vluchte lingen uit Madoera blijven Soerabaja binnenstroomen. De fungeerende republikeinsche burgemeester van Medan is Zweedsch schip in moeilijk heden. Tusschen Den Helder en Texel is het Zweedsche stoom, schip „Lllia" Zaterdagnacht vastgeloopen. Ondanks her haalde pogingen was het Zon dagavond ook met sleebootas- sistentie nog niet gelukt het schip vlot te krijgen- Gevreesd werd toen, dat de reddingsboot „Dorus Rijken", die inmiddels reeds een gewonden machinist naar Den Helder heeft over gebracht, de bemanning van boord zal moeten halen De machinist werd gewond toen de stoomleiding van het schip sprong. Ook als de „Li- lia" vlot zou komen, zal ze naar Den Helder moeten wor den gesleept, omdat het schip met een gesprongen stoom leiding volkomen hulpeloos is. E.V.C. eischt Ioons verhooging voor haven arbeiders. De E.V.C, die Zaterdag te Rotterdam vergaderde, besloot een telegram aan de regee ring en het college van Rijks- bemiddelaars te zenden, waar bij zij zich uitsprak voor de 10 Ioonsverhooging. welke zij besloot niet als eisch aan Scheepvaartvereeniging Zuid voor te leggen. Naar schatting bezochten een 3000 a '4000 arbeiders de vergadering. Dit laatste nister toe. zegde de mi- PRIJZEN AKKERBOUW PRODUCTEN. Den minister werd ver zocht om zoo vroeg mogelijk de prijzen van de akkerbouw producten bekend te maken. Z. Ex zeide hiermede bezig te zijn, doch dit kan niet op elk willekeurig oogenblik ge beuren. De minister zal ech ter trachten de prgzen zoo spoedig mogelijk bekend te maken Tenslotte werd nog bespro ken de export van pootaard- appelen. De vergadering, die onge veer drie uur duurde verliep op zeer ongedwongen wijze en minister Mansholt zeide in zgn slotwoord, dat hij deze be spreking zeer op prijs had ge steld, juist door het recht- streeksche contact met de boeren Z. Ex. zegde toe, dit direct contact, indien noodig, ook in de toekomst te willen handhaven. Kameelen-baby bij circus Knie. Opnieuw is in de stal van het te Amsterdam verblijf houdende Zwitser, sche circus Knie een ka- meeltje geboren. De moe der, die luistert naar de naam van „Jeanne d'Arc" kon de laatste dagen van de afgeloopen week, in verband met de komende blijde gebeurtenis, al niet meer optreden. Zondag morgen om 11.30 uur werd de jonge buitendra ger op zeer voorspoedige wijze geboren en gedoopt met de naam „Marianne" Moeder en dochter maken het uitstekend. Vandalisme in treinen. Als gevolg van ergerlijke ver nielingen in de van Denemarken geleende treinrijtuigen zijn de Ned. Spoorwegen genoodzaakt geworden deze rijtuigen over te plaatsen van de lijn Amsterdam- Enkhuizen naar de lijn Zwolle- Emmen- In Noord-Holland zal men het nu met oude Duitsche rijtuigen moeten doen. Ook over vernielingen in Zwitsersche rijtuigen zijn klachten binnengekomen. De Spoorwegen doen een be roep op het reizend publiek en vertrouwen, dat maatregelen, als kort na de bevrijding noodig bleken, toen met sommige treinen marechaussees moesten meereizen om vernielingen te voorkomen, niet meer noodig zullen zijn. uit Siantar teruggekeerd. Hij heeft een voorstel gedaan tot nieuwe besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indo nesiërs, welk voorstel onder zeker voorbehoud is aanvaard. Het Nederlandsche Roode Kruis helpt hier de Indone sische bevolking met voed sel en kleeding. Zaterdagmiddag hebben de pre sident van Oost-Indonesië, Soe- kawa en het nieuw gevormde kabinet in het paleis van den gouverneur-generaal een infor- meele vergadering gehouden met dr. van Mook, dr- P. Ji A, Iden- burg en dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van den luite nant gouverneur-generaal. Vijfjarenplan voor Oost-Indonesië. Op 14 Jan. zal de nieuwe president van Oost-Indonesië, de heer Soekawati, een reis beginnen door Oost-Indonesië om zich van de toestand in dit gebied op de hoogte te stellen. Over de plannen van het nieuwe kabinet verneemt de bijzondere correspondent van A.N.P., dat het de tijd voor 1 Maart (de datum waarop de eerste zitting van het voorloo- pige parlement zal plaats vin den) aan de organisatie en de personeelsvoorziening van de verschillende departementen zal besteden. Men hoopt be kwame krachten in Oost-In donesië zelf te kunnen vinden of krachten van de departe menten te Batavia te kunnen aantrekken. De minister-pre sident Nadjamoedin, die zoo als gemeld, de portefeuille van economische zaken beheert, hoopt 1 Maart met een eco nomisch vijfjarenplan voor Oost-Indonesië gereed te zijn. Gen. Kruis en de onrur' op Java. De republikeinsche minister van voorlichting, Mohammed Natsir te Djocja, heeft ver klaard. dat de Ned. Leger- voorlichtingsdlenst klaarblijke lijk vergeten heeft, wat het beginpunt van de incidenten is geweest: n.l. de redevoering jeneraal Kruis van No vember 1946. waarin de geest van Linggadjati en het be stand werden getorpedeerd en de redevoering van Generaal Roëll. De huidige situatie, die doet denken aan een vicieuzen cir kel, is niet begonnen met de radiorede van generaal Soe- dirman maar met die van Ge neraal Kruis. Deze cirkel is slechts te doorbreken door uitwisseling van beider stand punten betreffende de toe stand, waarmede de belde dele gaties dan ook aanstonds zul len beginnen. Generaal Spoor. Naar het Fransche persbu reau A.F.P. meldt, zal de Ne derlandsche legercommandant, luit.-generaal S. H. Spoor, die Zondagavond naar Nederland zou vertrekken, om gezond heidsredenen zijn vertrek waar schijnlijk tot Dinsdag uitstel len. Britsch protest te Batavia. Naar Aneta meldt, heeft het Britsche consulaat-generaal te Batavia bjj de Nederlandsche autoriteiten geprotesteerd te- *en de maatregelen door de Nederlandsche marine geno men tegen het Britsche vracht schip de „Empire Maifair". dat Britsch oorlogstuig voor Indonesiërs aan boord had. In dit protest wordt nadruk gelegd op Nederlandsche in menging in de Britsche scheep vaart. PROF. ROMME TE BATAVIA Prof. mr. C. P. M. is Zater dag in de namiddag te Bata via gearriveerd. In 1948 of 1949 een luchtvaarttentoonstelling? De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart deelt" mede, dat vertegenwoordigers van de N.V. VUegtuigenfabriek Fokker, dé Kon. Mij. „De Schelde", Frits Diepen-Vliegtuigen N-V de K.L.M., de Voorlichtingsdienst, der luchtstrijdkrachten, de ma. rinevoorlichtingsdienst. N V. Vliegwereld en van de Kon. Ned. Ver voor Luchtvaart zelve vergaderd hebben om van gedachten te wisselen over een eventueel in 1947 door hen te organiseeren luchtvaartten toonstelling- Men kwam, bepaalde om standigheden in aanmerking nemende, tot de conclusie dat, men het niet wenschelijk acht te, ln 1947 een luchtvaartten toonstelling te organiseeren, noch aan een door derden te houden tentoonstelling deel te nemen. Besloten werd wel reeds slaopen te doen oni in 1948 of 1949 een goed voorbereide luchtvaarttentoonstelling te or ganiseeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1