Unieke prestatie Beschadigd stroo in Zeeuwsch-Vlaanderen UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Prot Gerbrandy antwoordde Walcheren N.S.B.-wethouder staat terecht LAATSTE NIEUWS VAN JAN LANGEDIJK VIERVOUDIG KAMPIOEN OP DE SCHAATS. reien 400 meter werden afgelegu .a 39.4 in de laatste ronde maakte hij 42.6 sec., totaal min. 31 sec., waarmede hij 0.4 sec. onder het record van Buyen bleef. riet verschil in het eindklas sement tusschen Langedijk en numero twee, den Eindhove- naar Verbiesen, was buitenge, woon groot: bijna zes voile junten. De laatste behoort niet ot de groep, die door den K.N:S.B. naar Noorwegen wordt uitgezonden, doch hü zal op eigen gelegenheid gaan, evenals de 's Gravenlander Kortenoever. En misschien kan ook de Amsterdammer Egas, die vyide in het klas sement werd en ook niet tot de uitverkorenen behoort, nog voor geruimen tijd naar het hooge Noorden vertrekken, hetgeen afhankelijk is van fi- nancieelen steun van enkele enthousiaste personen in de schaatsensport. Buyen, die dit seizoen door allerlei omstan digheden niet in vorm is, be zette de vierde plaats. Titel houder Keyzer werd zesde, vlak voor zijn jeugdigen plaatsgenoot Cees Broekman, die een prachtige 10.000 meter reed en van wien men in de toekomst nog veel verwacht. Prachtige recordverbetering reg'erd Vo°gc. van een 40-jarige. Een unieke prestatie heeft Jan Langedijk tijdens het tweedaagsch kampioensfeest van de K.N.S.B. op de baan van „Kralingen" verricht: op alle vier afstanden bezette hü de eerste plaats. Nog nooit is het in de geschiedenis van het nationale kampioenschap op de lange baan voor ama teurs voorgekomen, dat een rüder drie van de vier afstan den won, laat staan alle vier. Deze prestatie is afkomstig van een man, die reeds tegen de veertig loopt Maar was dit ook niet de' leeftijd van den grooten Finschen schaat senrijder Thunberg, die toen nog buitengewone tijden op het Noorsche staal liet no tee- reu? Ook de jongeren hebben echter goed, sommigen zelfs uitstekend, gereden, maar Langedijk was nu eenmaal In topconditie. En dat is de re den, dat Langedgk onbedreigd dit kampioenschap won. voor de tweede maal in zijn schaat- 1 senloopbaan. IN UITNEMENDE CONDITIE. Hg moet ditmaal wel in een uitnemende conditie zgn ge weest, anders verbetert een rijder niet het toch al scherp staande record op de 1500 meter, en komt hij niet zoo dicht bij het record op de tien K.M., een record, dat wel licht ook verbeterd zou zijn indien hij niet enkele ron-en alleen had gereden door de val van Keyzer. Nóg veel ^er argumenten zouden zün .1 te voeren om een ieder te kunnen overtui gen, welke phenomenale pres taties Langedijk dit maal op een Hollandsche baan heeft verricht. Op de eerste dag reed hij de 5000 meter in iets meer dan 9 min. 18 sec. en op de tweede dag, op de 10 000 meter, noteerde hg op de heift van de afstand 9 min. 8 sec., dus tien seconden sneller en nog vijf kilometer voor de boeg. KEYZER VIEL. De start in de rit tusschen Langedijk en Ke-yzer, de titel houder van het vorig seizoen, was zeer snel. Keyzer ver scheen aan de start met een gezicht, dat zeide: ik heb niets meer te verliezen, maar alles te winnen Langedük had een ronden- schema opgesteld met een to- taal tijd van 19 min. 10 sec. Jan Roos gaf hem telkenmale met de vingers te kennen hoeveel seconden de kampioen binnen zijn schema bleef. En het aantal vingers nam toe. Vier seconden, zes seconden, acht tien. Roos kwam vingers te kort en Henny Roos moest er aan te pas komen om met zijn vingers te assisteeren. Toen kwam die val van Key zer, in de elfde ronde, nadat dus bjjna 440 meter waren gereden. De Lierenaar wankel de even ln de bocht. Of keek hjj te veel om naar Lange dgk? Keyzer was zoo sportief om door te rgden, maar lag dadelgk een halve baan op Langedgk achtr Langedgk haalde Keyzer in, een prestatie, welke hem na tuurlijk tot een extra kracht inspanning had genoopt. En zoo reed Langedgk zün 10.000 meter uit in de schitterende tijd van 18 min. 37.4 sec. Nog geen zeven séconden boven het Ned. record van Siem Hei den (18 min. 30.8 sec. op Februari 1929 te Groningen) RECORD VERBETERING. Tenslotte de recordrit van Langedgk op de 1500 meter, De eerste 300 meter legde hij af in 30 sec., de volgende ron de in 39 sec. Toen begreep hg Apen roofden de wasch. Gezwicht onder de be dreigingen, van toornige huisvrouwen, dat zij de lastige apen zouden van gen en naar het huis van den burgemeester zouden laten brengen, heeft de gemeenteraad van de Zuid-Afrikaan- sche stad Durban een officieelen apenvanger benoemd. De bedreigingen wa ren een gevolg van het feit, dat diefachtige apen de wasch van de ignen haalden en ver scheurden. Kapitein G L. Jones, een beroemde jager op »root wild, heeft thans apdracht gekregen de apen te vangen. Hg zal daarvoor vgf maanden lang vgftig pond per maand uitbetaald krij gen, onder voorwaarde, dat hg 750 apen vangt. De dieren zullen naar een speciaal reservaat worden gebracht, onge veer 75 K.M. van Dur- Echte Van Meegeren's. Naar het A.N.P. verneemt, zal het proces tegen Han van Meegeren in Mei worden ge voerd. Het nieuwe ingestelde chemisch onderzoek zou heb ben uitgemaakt, dat de veelbe sproken schilderijen geen orlgi- neele werken van Vermeer zijn. GEBREK AAN OPSLAGRUIMTE. Export naar België en Zwitserland. 0 Onder de buitenlandsche af nemers van Neder landsch stroo nemen de Belgen een voorna me plaats In. Hoewel België in 1946 zelf een overvloedige stroo.oogst heeft, is men er van Nederlandsche zijde ln ge slaagd in de handelsovereen komst met België een post voor stroo te doen opnemen eerste kamer. Zaterdag 24 uur-staking. Het bestuur van de E.V.C. heeft besloten Zaterdag a.s. voor vier en twintig uur het werk in de Rotterdamsche ha ven neer te leggen. Deze sta king zal een proteststaking zijn. De E.V.C. wil er haar ontevredenheid mede te ken nen geven over het tralneeren van de onderhandelingen, wel ke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waarvan het resultaat zou zijn, dat het college van rijks- bemiddelaars een beslissing heeft getroffen, welke zou neerkomen op algeheele aan vaarding van het standpunt der werkgevers. Uitbreiding Commissie-Generaal. Van bevoegde züde verneemt A.N.P., dat ten departcmente van overzeeselie gebledsilcelen thans de laatste hand wordt gelegd aan een wetsontwerp houdende uitbreiding van de Commissie-Generaal tot ten hoogste 5 leden. Dit wetsontwerp zal dezer dagen aan de Ministerraad worden voorgelegd. Prof. Posthuma, die gelijk gemeld, binnenkort naar In donesië vertrekt, zal daar reeds dadelgk in het werk van de Commissie-Generaal worden ingeschakeld. Twaalf S.S. lieden ontsnapt. Twaalf S.S. mannen zijn cc in geslaagd te ontsnappen tijdens hun transport van de mijnstreek naar Amsterdam. Het waren S.S. lieden, die af gekeurd waren voor werk in de mijnstreek en in ecu groote vrachtauto met aanhangwagen vervoerd werden. Er waren 42 S.S.ers in totaal. Bij Ede werd even gestopt om wat warms te gebruiken en van deze gelegen heid maakten er twee gebruik om er vandoor te gaan. Tijdens de verdere tocht slaag den er nog tien in te ontsnappen door uit de wagen te springen. Eén van hen liep daarmee een hersenschudding op. Inmiddels zijn er weer vijf gepakt, waarvan Kerknieuws GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Oostkapelle L. Rgksen te Leiden. KERKELIJKE COMMISSIE NOG NIET NAAR JAVA. In aansluiting aan net be richt dat er een contactcom missie ig om contact op te nemen met dc Javaansche ker. ken, uitgaande van de Ver. Ned. Zendingscorporaties van de Geref Kerken, welke commissie bestaat uit ds. -h. B. W. GL Gramberg (voorz.), ds. H. A. G. Hlldering en ds. E. G. van Kekem (voor de N- V.Z.) en dr. F. L- Bakker (seer.), prof. dr. Jm H. Bavinck en ds Pos (voor de Geref. Kerken), deelf men ons mede, dat deze commissie heeft ver gaderd cn het beter acht, met het oog op verschillende om standigheden. nog niet in Janu ari, maar later naar Indonesië te vertrekken. twee op de pont bij Velsen. De andere zeven zijn nog voortvluch tig. Duitsche stroomlevering aan Nederland stopgezet De stroomlevering van Duitschland naar Holland wordt afgesneden ten gevolge van de critieke situatie waar in de electrlciteitsvoorziening van West Duitschland door de vorst is komen t© verkeeren. Officieel is medegedeeld dat het stopzetten van de stroom levering naar België en Hol land en ten deele ook aan de Fransche zóne, een onderdeel van de drastische inkrim ping die alle gebieden betreft die door de centrales ln de Britsche zóne worden ver zorgd. Treinbotsing in chtoorgeur. In Frankrgk verloor Don derdag een goederentrein een aantal vaten chloor. Een vol gende trein reed op deze vaten in en ontspoorde daardoor. Het chloorgas verspreide zloh en deed een verschrikkelijke geur ontstaan. De zaak werd erger toen de trein tusschen Tou louse en Marseille, die niet tü dig genoeg gewaarschuwd kon worden bovenop de ontspoorde trein reed. De eerste uren was het door het chloorgas niet mogeljjk de plaats van het ongeluk te na deren. Eerst veel later kon een overzicht van de toestand verkregen worden. De afloop bleek mee te vallen. Er w ren een vijftigtal gewonden, waarvan de meesten echter niet ernstig. Ook Zwitserland heeft een niet onbelangrijke hoeveelheid willen afnemen doch :n ver band met het optreden van mond- en klauwzeer in ons land hebben de Zwitsers voor schriften in het leven geroe pen, die nogal belemmerend op onze stroouitvoer werken. Naar Duitschland Is nog geen stroo geëxporteerd. Wel werden onderhandelingen ge voerd met de Fransche er Amerikaansche bezetttngsau. toriteiten, maar contracten konden nog niet afgesloten worden. In het begin van het seizoen kwamen groote hoeveelheden stroo ter beschikking, zoodat in verschillende streken van ons land een surplus ont stond en wel speciaal van buitenstroo, daar het aanbod de vraag verre overtrof. Door een tekort aan vervoer, gelegenheid kon dit buiten stroo slechts langzaam zijn be. stemming bereiken, waardoor een gedeelte aanmerkelgk in kwaliteit is achteruitgegaan, mede als gevolg van de slechte weeromstandigheden. BESCHADIGD STROO De landbouwers in Zeeuwsch- Vlaanderen beschikken niet over voldoende opslagruimte. De oorlog heeft veel vernie tigd. Het stroo ging daardoor in kwaliteit achteruit. **.en meende een oplossing tot rui ming van het beschadigde stroo gevonden te hebben dooi het tegen sterk gereduceerde prijs aan België te leveren. Hierop kon echter niet wor den ingegaan, daar niet alleen beschadigd, doch ook prima stroo tegen te lage prijs zou worden geëxporteerd, hetgeen niet alleen een reactie van de Belgische boeren tengevolge zou hebben gehad, maar ook tot gevolg zou hebben, dat voor prima stroo nimmer meer de huidige exportprijzen zouden kunnen worden bedon gen. De hoeveelheid bescha digd stroo in Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt geschat op 1000 1500 ton; vergeleken br| de totale productie van ons iand, 2.000.000 ton, maakt dit nog geen 1 pro-mille uit. In de Noordelijke provincies nemen de cartonfabrleken het stroo af. Ook uit het Zuiden heeft verscheping naar deze fabrieken plaats. Zg kunnen groote hoeveelheden gebruiken Wel dreigde de mijnwerkers- staking in Amerika 'roet-ln het eten te gooien, doch deze is opgeheven, zullen de fa brieken niet stil gelegd be hoeven te worden. Voorzieningen Inzake de Dienstplicht. ALLEEN DE COMMUNIS TEN TEGEN. Nadat enkele kleinere wets ontwerpen waren aanvaard (o.m. dat tot bestrijding van besmettelgke bijenziekten), nam de Eerste Kamer het wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen op het ge bied van de dienstplicht in be handeling. De bedoeling van het ontwerp is, om, in af wachting van een algemeene herziening van de dienstplicht wet, de gelegenheid te schep pen,' voorzieningen te treffen, waarbg van sommige wette- lgke bepalingen wordt afge weken. Deze afwijking zal ge schieden bg alg. maatregel van bestuur. Na de afkondi ging van een zoodanige maat regel wordt binnen veertien dagen een voorstel aan de Staten-Generaal gedaan tot bekrachtiging van de maatre gel bg de wet. De heer Donkersloot (P.v.d. A.) zeide o.a. te hopen van den minister te kunnen verne men, dat het mogelgk zal zijn aan onderwgzers vrijstelling met terugwerkende kracht te verleenen. De volmachten voor de regeering wilde hü tot het uiterste beperkt zien. De heer Koejeman (C.P.N.) meende, dat al te gemakkelgk met de belangen van het volk wordt omgesprongen. Spr. meende, dat de Kamer haar steun aan dit ontwerp niet zal kunen geven. De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) achtte het on derhavige wetsontwerp meer van staatsrechtelüke dan van practische aard. Minister Fièvez belichtte de tot standkoming van het ont- :rp. De bedoeling is maat regelen, die sinds 1945 noodig waren, te legaliseeren. Het zwaartepunt ligt voor bij wat al gebeurd is. In het huidige ontwerp ligt vast, dat de wijziging der dienstplicht wet vóór 1 Juli 1947 haar be slag moet hebben gekregen. Het wetsontwerp werd daar. i zonder hoofdelijke stem ming aangenomen met aantee- kening, dat de Communisti sche fractie geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Directeur Vreemdelingen verkeer benoemd. Naar wg vernemen is met ingang van 15 Januari 1947 benoemd tot directeur van de Prov. Zeeuwsehe Vereen, voor Vreemdelingenverkeer de heet E. Smit te Veere. DR. DE WAAL ADVISEUR BIJ DE LANDBOUW. Bg K. B. is benoemd tot ad viseur bg de landbouw in vaste dienst: dr. ir. D. Waal, leeraar in tijdelgke dienst bg de Rijkslandbouw- winterschool te Goes, onder gelgktgdlge verleening van eervol ontslag uit deze functie, te rekenen van 1 Juli 1945. Minister Mansholt naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister Mansholt zal deze week een bezoek brengen aan Zeeuwsch Vlaanderen. Zater dag komt hg te Hulst, waar hij verschillende besprekingen zal voeren, o.m. met vertegen woordigers van de Stichting voor de Landbouw. DE OPHEFFING VAN DE STOPPLAATS SOUBURG. Ook door de Prov. Zeeuw sehe V.V.V. is adhaesie betuigd aan het verzoek uit Souburg aan de Ned- Spoorwegen om de opheffing van de stopplaats aldaar uit te stellen zoolang de brug over het kanaal nog niet is hersteld. Generaal Anders gearresteerd? Volgens radio Beromunster zou de bekende Poolsche ge neraal Anders, voormalig be velhebber van het tweede Poolsche leger, in Polen zijn •cqrresteerd. In Londen werd dit bericht achter later weer tegengespro ken. De generaal zou Donder dag nog een Londensche bios coop bezocht hebben. Kapelle 17 MEI RONDE VAN KAPELLE. Maandagavond vergaderde te Kapelle de wielersportclub KapelleBiezelinge". De penningmeester gaf een financieel overzicht van het afgeloopen jaar. De aftreden, de heeren P- J. Schrijver, P. v. d. Vliet en J. Welleman werden in het bestuur herko zen. De voorloopige datum van de Ronde van Kapelle 1947 werd vastgesteld op 17 Mei. Krabbendijke JAARVERGADERING ZONDAGSSCHOOL, Dinsdagavond hield de Herv. Zondagsschoolvereeniging te Krabbendgke haar jaarverga dering en ouderavond, onder voorzitterschap van den heer J. Tolhoek. Uit de jaarversla gen blijkt dat de vereeniging over voldoende kasgeld be schikt. Ook het leerlingenaan tal blijft stabiel. De avond werd gevuld met zang en voordrachten. Ds. Baarslag sprak het slotwoord. "'lewoutsdijk IN 1947 WORDEN 23 WONINGEN GEBOUWD. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Ellewoutsdijk bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. De gemeentebegrootlng werd in ontvangst en uitgaven vast gesteld op 44.533, met een geraamd tekort van 21.000. De kapltaaldienst sloot op r 250.452.23. Het bedrag, hetwelk per leerling ingev. art. 55 bis der I.O. wet voor 1947 beschikbaar werd gesteld is f 20.61. Vervolgens werd besloten tot instandhoudnig der O L. school, welk besluit werd ge vorderd ingev. art. 19 van de L.O. wet 1920. Bij de rondvraag kwam de wederopbouw voor 1947 nog ter sprake. Voor dit jaar is een toewgzing voor het bouwen van 23 woningen ontvangen. Ovezande AMBTENAAR TER SECRETARIE BENOEMD De heer L. de Winter, 1ste klerk ter secretarie van Heer Arendskerke is be noemd tot ambtenaar ter se cretarie van Ovezande. 's Heer Hendrikskinderen BENOEMING De heer A. G. Verburg is door de gemeenteraad van 's Heer Hendrikskinderen weer benoemd tot voorzitter van het plaatselijk Groot Arm bestuur. Wemeldinge ZENDINGSAVOND. Dezer dagen werd in de Ge ref. kerk te Wemeldinge een zeer geslaagde zendingsavond gehouden waar ds. C. v Nes. predikant te Magelang, sprak over de zending tijdens en na de Japansche bezetting. Spr. wekte de zendingsge meenten op het zendingswerk te blgven steunen. Er bestond voor deze avond langstelling- VERDEDIGDE ZIJN INDISCH BELEID. Gouv. Gen. Tjarda. Prof. Gerbrandy heeft Don derdagavond in een radiorede antwoord gegeven op het Re- geeringscommuniqué, dat pro testeerde tegen zgn aanval op Dr. van Mook. Prof. Gerbrandy herinnerde aan de Koninklijke rede van Dec. 1942. Bij de behandeling van de Linggadjati-overeen- komst in de Tweede Kamer heeft spreker zich geërgerd aan het misbruik, dat van de ze heldere rede werd gemaakt. Zn wordt als dekmantel ge bruikt voor een beleid, dat met die rede vloekt. Spr. deelde mede, dat dr. van Mook in 1941 benoemd werd tot minister van kolo niën op voordracht van den Gouverneur-Generaal Tjarda van Starkenborgh. Deze benoeming werd kort daarop ongedaan gemaakt, omdat het achteraf beter was, dat hg als luitenant-gouver neur-generaal optrad. Later wees de gouverneur- generaal hem aan om het grondgebied te verlaten en de regeering te Londen bij te staan. Dr. van Mook werd toen minister van koloniën en tegelijk werd vastgesteld dat hij uitsluitend als lultenant- gouverneur-generaal naar Nea. Indië zou terugkeeren. Dit goede be hield vast aan de gedachte, dat de heer Tjarda als gou verneur-generaal in Ned. Indië zou terugkeeren. Bovendien verwachtte het kabinet een snelle bevrijding van Nederland, waardoor be kwame mannen voor allerlei functies beschikbaar zouden komen. Spr. ging nader in op het verwgt, dat hg den hardwer kenden luitenant-gouverneur- generaal aanviel en wees er op, wat de taak van een gou verneur-generaal volgens de Indische staatsregeling is na- melgk in de eerste plaats be scherming van de bevolking. Inplaats daarvan consolideert dr. van Mook een Japansch- fascistische schepping, die Re publiek Indonesia heet Prof. Gerbrandy merkte op, dat de Linggadjati-overeenlcomst nog door geen der partijen is ge- teekend en toch haast het kabinet zich een republiek te vestigen, zonder dat de Grond wet tevoren i9 gewijzigd. Spr. meende, dat het nog niet te laat is en dat het Ne- dcrlandsche volk zich nog niet gewonnen moet geven aan de politiek van het huidige kabi net. Hij prees onze soldaten en militairen in Ned. Indië en besloot met de opmerking, dat de Nederlandsche regeering wel een meerderheid in de Tweede Kamer kreeg, maar Soest helpt Oostkapelle In het kader van de hulp verleening aan de getroffen gebieden heeft Soest de ge meente Oostkapelle geadop teerd met het doel haar ter- zgde te staan tyj de herbouw. Naar de burgemeester van Oostkapelle ons meedeelde, zal deze hulpverleening in hoofd zaak bestaan uit een groot- scheepsche geldinzameling voor de aanplant van boomen. De Stichting „Nieuw Walche ren" zal hierbg als tusschen - persoon optreden. Zij ontvangt net ingezamelde' geld en re gelt de boomenaankoop. Mocht men meer geld bgeen- krijgen dan voor de aanplant noodig is, dan zal het ge meentebestuur het surplus voor andere nuttige doelein den besteden. Naar geschat wordt, zal men voor ongeveer 2000. plantmateriaal moeten aan schaffen om te kunnen berei ken dat Oostkapelle in de toe komst haar groen terugkrggt. De belangrijkste te beplanten objecten zijn de begraafplaats en het schoolplein. Met de be planting van de Aagtekerk- scheweg zal nog een jaar of vgf gewacht moeten worden in verband met de herverka veling. domburg AFSCHEID DS. VISSER. Zondag 19 Januari 's avonds om half zeven zai ds. J. E. Visser, Geref predikant te Domburg en Westkapelle. af scheid nemen van zgn gemeen te te Westkapelle. De heer A. v. d. Have BEKENDE FIGUUR BIJ BOOMKWEEKERIJ EN ZAADHANDEL. Donderdagmiddag in in hefc ziekenhuis Oostwal te Goes op 57-jarige leeftijd overleden de heer A. v. d. Have, een niet alleen in zün geboorte- en woonplaats Kapelle, doch in geheel Zeeland en zelfs buiten de provincie zeer bekende per soonlijkheid op het gebied van de tuinbouw. De heer v. d. Have beperk te zich niet tot het bedrijf, de boomkweekerg en zaadhan- del D. J .v. d. Have, waarvan hij met zijn zonen de leiding had, maar in verschillende functies bevorderde hij ook de belangen van de fruitteelt en -handel in het algemeen. Reeds van 1913 af maakt hü deel uit van het bestuur van de Veilingsver. Zuid Be veland te Goes en toen in 1939 nu wijlen de heer A. H. Hanken de voorzittersplaats verliet, nam de heer v. d. Have die plaats in. Van zijn overige functies noemen wij die van bestuurs lid van „Zeelands Proeftuin". Tot de reorganisatie van de Ned. Pomologische Vereeni ging in 1945 was hij hoofd bestuurslid daarvan. Hg was ook voorzitter van de Bond van Ned. Zaadhandelaren tot deze organisatie in 1943 door de Duitschers ontbonden werd en ook geruime tijd bestuurs lid van de Boomkweekers ver eeniging. Te Kapelle had de heer v. d. Have gedurende tal van jaren zitting in de gemeente raad, hét grootste gedeelte als wethouder. De begrafenis is bepaald op Maandagmiddag, één uur, op de begraafplaats te Kapelle. Vlakebrug nog niet weggenomen. In onze vorige editie plaat sten wg een bericht van het A.N.P. volgens hetwelk de A. N.W.B. mejledeeling deed van het wegnemen van de brug bij Vlake voor herstelwerkzaam heden. Dit bericht blijkt op een mis verstand te berusten. De her stelwerkzaamheden zgn nog niet zoover gevorderd dat de brug weggenomen kan worden. In elk geval moet dan eerst de z.g. Postbrug gereed zijn. Waarschgnlgk heeft de A N.W.B. kennis gehad van het aanvankelijk voornemen om de brug tegen half Januari tij- delgk weg te nemen, maar het is dan toch zeer te betreuren, dat de Bond. die altijd zoo be trouwbaar is ln zgn inlichtin gen, ditmaal verzuimd heeft na te gaan of het werk inder daad reeds zoover was gevor derd. was inderdaad een juridisch bij het volk haar zaak heeft monstrum, maar noodig voor verloren, de oorlogvoering. Het kabinet Groote haring-aanvoer. Vorige week zgn enorme scholen haring gesignaleerd voor de Scheldemond en op de Belgische kust. Nederlandsche haringvis - schers zijn drun met de vangst bezig en in verband daarmede is de haringaanvoer in de ha vens van Vlissingen en Bres- kens sterk toegenomen. Een Nederlandsche logger, die op de kust bij Ostende vischte werd door de Belgische kust bewaking opgebracht naar Ostende met 60 ton haring aan boord. De Belgen beweren, dat het schip binnen de 3- mglszöne vischte en zich dus op verboden gebied bevond Zaterdag tot Woensdag wer den in Vlissingen 28000 kilo haring aangevoerd en 3800 kilo schardijn. Woensdag be liep de haringaanvoer te Vlis singen meer dan 10000 kilo. In Breskens waar ook ver schillende Katwijker-loggers binnenloopen is de aanvoer van .,de zilveren schatten der zee" nog aanmerkelgk grooter. Zaterdag werd daar meer dan 50000 kilo haring aangevoerd en Vrijdag j.l. bedroeg de aan voer zelfs 108000 kilo. Voor de huisvrouwen is het een uitkomst! TRIBUNAAL TE GOES Fransch protest tegen olietransacties. Frankrijk heeft bij Engeland en Amerika geprotesteerd tegen een beweerde schending van de overeenkomst inzake de ïraak- sche petroleum maatschappij. Het protest is het gevolg van het feit, dat koning Ibn Saoed olicconcessies in Saoedi Arabic aan Amerikaansche petroleum- maatschappijen heeft verleend, welke vertegenwoordigd zijn in de Iraaksche petroleum mij. Een woordvoerder der Fran sche regeering zeide, dat volgens de overeenkomst alle olieconces sies, die door groepen van de Iraaksche petroleum mij. verkre gen zijn in het gebied van het vroegere Ottomaanschc rijk met de andere groepen moeten wor den gedeeld. In Saoedi Arabië hebben de Amerikanen geweigerd zulks te doen. Extra leening voor Italië. Italië zal van Amerika door middel van de in. en export- bank c©n extra-crediet ont vangen van 100 ralllipeu dol lar. De Itallaansche premier heeft in Washington reeds een cheque van 50 millioen dollar ln ontvangst kunnen ne men ter betaling van de be- zettingskosten van de Ame rikaansche troepen ln Italië. Voor dit bedrag zal de Ita llaansche regeering tot aan koop van voedsel en materiaal overgaan. Twee socialistische congressen in Rome. De verwacht© splitsing in de Itallaansche socialistische par tij Is thans werkeiykheid ge worden. nu er Donderdag te Rome twee socialistische con gressen zün geopend. partijcongres, wordt door ds meerderheid der af ge vaardig, den bg gewoond. Deze zijn aan hangers van Pietro Nenni's politiek van nauwe samenwer king met de communisten. Het andere wordt geleld door Giuseppe Saragat. president der constitueerende vergade ring. In het hoofdcongres hield als vertegenwoordiger der P. v. d. A., mr. v. d. Goes v. Na- ters een rede. WereldvalcYerbond over het kolentekort. In Parijs is een conferentie ge houden, georganiseerd door het wereldverbond van vakvereeni- gingen, om het kolenvraagstuk te bespreken. Deze conferentie nam Donderdag een resolutie aan, waarin erop aangedrongen werd in het Ruhrgebied zoo noo dig gedwongen werkneming in de mijnen toe te passen. Aanbevolen werd de mijnen in de Ruhrstreek te nationaliseeren en de levensomstandigheden van de -v" tue levensomscancugneaen Het voornaamste, het 25ste mijnwerkers te verbeteren. Een zaak bi; verstek behandeld. De eerste zaak die Dinsdag morgen voor het tribunaal van Goes werd behandeld, was die tegen den 29-j. molenaar D Veldink uit St. Jansteen, die in 1942 lid was geworden van de N-S.B., zich aansloot bg de WA. en het Economisch From en bovendien landwachter was geweest. Hg zei dit gedaan te hebben uit'angst voor uttzen ding naar Duitschland. De ver dediger, mr. Kuypers. vroeg onmiddellüke invrijheidstelling waartoe het tribunaal na raad- kamer besloot. EEN N.S-B. WETHOUDER Vervolgens stond terecht de 54-j. districtsmonteur bjj de PZEM, P. Sneyders, die lid was van de N.S.B., lectuur ver spreidde, sociaal voorman bg het NAF was. Hij werkte voor het Rechtsfront en liet zich door den N.S.B. burgemeester tot wethouder te benoemen en bracht wethouder Onghena uit Zuiddorpe aan bg de N.S.B. Beschuldigde gaf de feiten toe. De verdediger, mr. Sepers uit Goes, vroeg uiterste cle mentie voor zgn cliënt. BIJ VERSTEK De derde zaak werd bij ver Jstek behandeld. Het betrof hier de 24-jarige klompenmaker J- v. Boven uif Clinge, die sym- pathiseerena lid is geweest van de N.S.B., een opleiding voor politieagent te Schalkhaar volgde en hulplandwachter is geweest. Mr. van Son uit Hulst hield een warm pleidooi en riep de uiterste clementie voor zijn cliënt in. 's Middags verscheen de 67- jarige venter J- F. van SwaaL uit Hulst, die volledig bekende sympathiseerend lid der N.S.B. te zgn geweest en landwach ter. Hg ontkende echter perti nent anderen te hebben aange bracht. Mr. Sepers wees er op, dat de vrouw van besch. in een krankzinnigengesticht zit en dat besch- zelf ziek is. Hij drong dan ook op een zeer cle mente straf aan. NIPPERS Zeeuwsche Si Mej. C. Nage te 's Heer Arendskerke ls benoemd tot 2e klerk ter secretarie. Aan de openbare lagere school te 's Heer Arenskerke werd tot onderwijzer benoemd de heer P. K. Polderdijk, on derwijzer te Nw. en St. Joos- land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6