Unieke prestatie Beschadigd stroo in Zeeuwsch-Vlaanderen WALCHEREN Walcheren UIT DE PROVINCIE Prof, Gerbrandy antwoordde LAATSTE NIEUWS VAN JAN LANGEDIJK VIERVOUDIG KAMPIOEN OP DE SCHAATS. Prachtige recordverbetering <Jat het record kon worden 3 verbeterd. De volgende 400 van een 40-jarige. Een unieke prestatie heeft Jan Langed\jk tijdens het tvveedaagsoh kampioensfeest van de K.N.S.B. op de baan van „Kralingen" verricht: op alle vier afstanden bezette hij de eerste plaats. Nog nooit is het in de geschiedenis van het nationale kampioenschap op de lange baan voor ama teurs voorgekomen, dat een rgder drie van de tier afstan den won, Iaat staan alle vier. Deze prestatie is afkomstig van een man, die reeds tegen de veertig loopt Maar was dit ook niet de' leeftijd van den grooten Finschen schaat senrijder Thunberg, die toen nog buitengewone tijden op het Noorsche staal liet notee- ren? Ook de jongeren hebben echter goed, sommigen zelfs uitstekend, gereden, maar Langedijk was nu eenmaal ln topconditie. En dat is de re den, dat Langedijk onbedreigd dit kampioenschap won, voor de tweede maal in zijn schaat- senloopbaan. IN UITNEMENDE CONDITIE. Hij moet ditmaal wel in een uitnemende conditie zijn ge weest, anders verbetert een rijder niet het toch al scherp staande record op de 1500 meter, en komt hij niet zoo dicht bg het record op de tien K.M een record, dat wel licht ook verbeterd zou zijn indien hij niet enkele ronden alleen had gereden door de val van Keyzer. Nóg veel meer argumenten zouden zijn aan te voeren om een ieder te kunnen overtui gen, welke phenomenale pres taties Langedijk dit maal op een Hollandsche baan heeft verricht. Op de eerste dag i-eed hij de 5000 meter in iets meer dan 9 min. 18 sec. en op de tweede dag, op de 10.000 meter, noteerde hg op helft van de afstand 9 min. 8 sec., dus tien seconden sneller en nog vijf kilometer voor de boeg. KEYZER VIEL. De start in de rit tusschen Langedijk en Keyzer, de titel houder van het vorig seizoen, was zeer snel. Keyzer ver scheen aan de start met een gezicht, dat zeide: ik heb niets meer te verliezen, maar alles te winnen. Langedijk had een ronden- schema opgesteld met een to taal tijd van 19 min. 10 sec. Jan Roos gaf hem telkenmale met de vingers te kennen hoeveel seconden de kampioen binnen zijn schema bleef. En het aantal vingers nam toe. Vier seconden, zes seconden, acht, tien. Roos kwam vingers te kort en Henny Roos moest er aan te pas komen om met zijn vingers te assisteeren. Toen kwam die val van Key zer, in de elfde ronde, nadat dus bijna 440 meter waren gereden. De Lierenaar wankel de even in de bocht. Of keek hg te veel om naar Lange dijk? Keyzer was zoo sportief om door te rijden, maar lag dadelijk een halve baan op Langedijk achter. Langedijk haalde Keyzer in, een prestatie, welke hem na tuurlijk tot een extra kracht inspanning had genoopt. En zoo reed Langedijk zijn 10.000 meter uit in de schitterende tijd van 18 min 37.4 sec. Nog geen zeven séconden boven het Ned. record van Siem Hei. den (18 min. 30.8 sec. op 3 Februari 1929 te Groningen). RECORDVERBETERING. Tenslotte de recordrit van Langedijk op de 1500 meter. De eerste 300 meter legde hij af in 30 sec., de volgende ron de in 39 sec. Toen begreep hij meter werden afgelegd in 39.4 sec. en in de laatste ronde maakte hij 42.6 sec., totaal 2 min. 31 sec., waarmede hij 0.4 sec. onder het record van Buyen bleef. riet verschil in het eindklas sement tusschen Langedijk en numero twee, den Eindhove- naar Verbiesen, was buitenge woon groot: brjna zes volle ?unten. De laatste behoort niet ot de groep, die door den K.N.S.B. naar Noorwegen wordt uitgezonden, doch hij zal op eigen gelegenheid gaan, evenals de 's Gravenlander Kortenoever. En misschien kan ook de Amsterdammer Egas, die vyide in het klas sement werd en ook niet tot de uitverkorenen behoort, nog voor geruimen tijd naai- het hooge Noorden vertrekken, hetgeen afhankelijk is van fi- nancieelen steun van enkele enthousiaste personen in de schaatsensport. Buyen, die dit seizoen door allerlei omstan digheden niet in vorm is, be zette de vierde plaats. Titel houder Keyzer werd zesde, vlak voor zijn jeugdigen plaatsgenoot Cees Broekman, die een prachtige 10.000 meter reed en van wien men in de toekomst nog veel verwacht. Onder de buitenlandsche af nemers van Nederlandsch stroo nemen de Belgen een voorna me plaats ln. Hoewel België in 1946 zelf een overvloedige stroo-oogst heeft, is men er van Nederlandsche zijde ln ge slaagd in de handelsovereen komst met België een post voor stroo te doen opnemen. Zaterdag 24 uur-staking. Het bestuur van de E.V.C. heeft besloten Zaterdag a.s. voor vier en twintig uur het werk in de Rotterdamsche ha ven neer te leggen. Deze sta king zal een proteststaking zijn. De E.V.C. wil er haar ontevredenheid mede te ken. nen geven over het tralneeren van de onderhandelingen, wel ke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waarvan het resultaat zou zijn, dat het college van rijks bemiddelaars een beslissing heeft getroffen, welke zou neerkomen op algeheele aan vaarding van het standpunt der werkgevers. Kerknieuws GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Oostkapelle" L. Rijksen te Leiden. KERKELIJKE COMMISSIE NOG NIET NAAR JAVA. In aansluiting aan net be richt. dat er een contactcom missie is om contact op te nemen met de Javaansche ker. ken, uitgaande van de Ver. Ned. Zendingscorporaties van de Geref- Kerken, welke commissie bestaat uit ds. _h. B. W. G. Gramberg (voorz.), ds H- A. G. Hildering tr. ds. E. G. van Kekem (voor de N- V.Z.) en dr. F. L- Bakker (secr.), jprof. dr. J. H. Bavinck en ds- Pos (voor' de Geref. Kerken), deelj- men ons mede. dat deze commissie heeft ver gaderd cn het beter acht, met het oog- op verschillende om standigheden. nog niet in Janu. ari, maar later naar Indonesië te vertrekken. Apen roofden de wasch. Gezwicht onder de be dreigingen, van toornige huisvrouwen, dat zij de lastige apen zouden van gen en naar het huis van den burgemeester zouden laten brengen, heeft de gemeenteraad van de Zuid-Afrikaan- sche stad Durban een officieelen apenvanger benoemd. De bedreigingen wa ren een gevolg van het feit, dat diefachtige apen de wasch van de lijnen haalden en ver scheurden. Kapitein G. L. Jones, een beroemde jager op jroot wild, heeft thans jpdracht gekregen de apen te vangen. Hij zal daarvoor vijf maanden lang vyftig pond per maand uitbetaald krij gen, onder voorwaarde, dat hg' 750 apen vangt. De dieren zullen naar een speciaal reservaat worden gebracht, onge veer 75 K.M. van Dur- Echte Van Meegeren's. Naar het A.N.P. verneemt, zal het proces tegen Han van Meegeren in Mei worden ge voerd. Het nieuwe ingestelde chemisch onderzoek zou heb ben uitgemaakt, dat de veelbe sproken schildergen geen origi- neele werken van Vermeer zijn. GEBREK AAN OPSLAGRUIMTE. Export naar België en Zwitserland. Uitbreiding Commissie-Generaal. Van bevoegde zjjde verneemt A.N.P., dat ten depsirtemente van overzeesche gebiedsdeelen thans de laatste hand wordt gelegd aan een wetsontwerp oudende uitbreiding van de Commissie-Generaal tot ten hoogste 5 leden. Dit wetsontwerp zal dezer dagen aan de Ministerraad worden voorgelegd. Prof. Posthuma, die gelijk gemeld, binnenkort naar In donesië vertrekt, zal daar reeds dadelijk in het werk van de Commissie-Generaal worden ingeschakeld. Twaalf S.S. lieden ontsnapt. Twaalf S.S. mannen zijn cr in slaagd te ontsnappen tijdens hun transport van de mijnstreek naar Amsterdam. Het waren S.S. lieden, die af gekeurd waren voor werk in de mijnstreek en in een groote vrachtauto met aanhangwagen vervoerd werden. Er waren 42 S.S.ers in totaal. Bij Ede werd even gestopt om wat warms te gebruiken en van deze gelegen heid maakten er twee gebruik om er vandoor te gaan. Tijdens de verdere tocht slaag den er nog tien in te ontsnappen door uit de wagen te springen. Eén van hen liep daarmee een hersenschudding op. Inmiddels zijn er weer vijf gepakt, waarvan twee op de pont bij Velsen. De andere zeven zijn nog voortvluch tig. Duitsche stroomlevering aan Nederland stopgezet De stroomlevering van Duitschland naar Holland wordt afgesneden ten gevolge van de critieke situatie waar in de electriclteitsvoorziening van West Duitschland door de vorst is komen te verkeeren. Officieel is medegedeeld dat het stopzetten van de stroom levering naar België en Hol land en ten deele ook aan de Fransche zone, een onderdeel is van <2c drastische inkrim ping die alle gebieden betreft die door de centrales in de Britsche zóne worden ver zorgd. Treinbotsing in chloorgeur. In Frankrijk verloor Don derdag een goederentrein een aantal vaten chloor. Een vol gende trein reed op deze vaten in en ontspoorde daardoor. Het chloorgas verspreide zich en deed een verscnrikkelijke geur ontstaan. De zaak werd erger toen de trein tusschen Tou louse en Marseille, die niet tij dig genoeg gewaarschuwd kon worden bovenop de ontspoorde trein reed. De eerste uren was het door het chloorgas niet mogelgk de plaats van het ongeluk te na deren. Eerst veel later kon een overzicht van do toestand verkregen worden. Dc afloop bleek mee te vallen. Er wa ren een vijftigtal gewonden, waarvan de meesten echter niet ernstig. Ook Zwitserland heeft een niet onbelangrijke hoeveelheid willen afnemen doch in ver band met het optreden van mond- en klauwzeer ln ons land hebben de Zwitsers voor schriften in het leven geroe pen, die nogal belemmerend op onze stroouitvoer werken. Naar Duitschland is nog geen stroo geëxporteerd. Wel werden onderhandelingen ge voerd met de Fransche er Amerikaansche bezettingsau. toriteiten, maar contracten konden nog niet afgesloten worden. In het begin van het seizoen kwamen groote hoeveelheden stroo ter beschikking, zoodat verschillende streken van ons land een surplus ont stond en wel speciaal van buitenstroo, daar het aanbod de vraag verre overtrof. Door een tekort aan vervoer- gelegenheid kon dit buiten stroo slechts langzaam zijn be stemming bereiken, waardoor een gedeelte aanmerkelijk in kwaliteit is achteruitgegaan mede als gevolg van de slechte weeromstandigheden. BESCHADIGD STROO De landbouwers in Zeeuwsch. Vlaanderen beschikken niet over voldoende opslagruimte. De oorlog heeft veel vernie tigd. Het stroo ging daardoor ln kwaliteit achteruit, meende een oplossing tot Rui ming van het beschadigde stroo gevonden te hebben door het tegen sterk gereduceerde prijs aan België te leveren. Hierop kon echter niet wor den ingegaan, daar niet alleen beschadigd, doch ook prima stroo tegen te lage prgs zou worden geëxporteerd, hetgeen niet alleen een reactie van de Belgische boeren tengevolge zou hebben gehad, maar ook tot gevolg zou hebben, dat voor prima stroo nimmer meer de huidige exportprijzen zouden kunnen worden bedon gen. De hoeveelheid bescha digd stroo in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt geschat op 1000 1500 ton; vergeleken bh de totale productie van ons fand, 2.000.000 ton, maakt dit nog geen 1 pro-mille uit. In de Noordelijke provincies nemen de cartonfabrleken het stroo af. Ook uit het Zuiden heeft verscheping naar deze fabrieken plaats. Zg kunnen groote hoeveelheden gebruiken Wel dreigde de mijnwerkers staking ln Amerika roet-ln het eten te gooien, doch deze is opgeheven, zullen de fa brieken niet stil gelegd be hoeven te worden. EERSTE KAMER. Voorzieningen inzake de Dienstplicht. alleen de communis ten tegen. Nadat enkele kleinere wets ontwerpen waren aanvaard (o.m. dat tot bestrijding van besmettelgke bijenziekten), nam de Eerste Kamer het wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen op het ge bied van de dienstplicht in be handeling. De bedoeling van het ontwerp is, om, in af wachting van een algemeene herziening van de dienstplicht wet, de gelegenheid te schep- pen,' voorzieningen te treffen, waarbij van sommige wette lijke bepalingen wordt afge- v eken. Deze afwijking zal ge schieden bij alg. maatregel van bestuur Na de afkondi ging van een zoodanige maat regel wordt binnen veertien dagen een voorstel aan de Staten-Generaal gedaan tot bekrachtiging van de maatre gel bij de wet. De heer Donkersloot (P.v.d. A.) zeide o.a. te hopen van den minister te kunnen verne men, dat het mogelijk zal zijn aan onderwgzers vrijstelling met terugwerkende kracht te verleenen. De volmachten voor de regeering wilde hij tot het uiterste beperkt zien. (C.P.N Ik! Ik wordt omgesprongen. Spr. meende, dat de Kamer haar steun aan dit ontwerp niet zal kunen geven. De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) achtte het on derhavige wetsontwerp meer van staatsrechtelijke dan van practische aard. Minister Fièvez belichtte de tot standkoming van het ont werp, De bedoeling is maat regelen, die sinds 1945 noodlg waren, te legaliseeren. Het zwaartepunt ligt voor bij wat al gebeurd is. In het huidige ontwerp ligt vast, dat de wijziging der dienstplicht wet vóór 1 Juli 1947 haar be slag moet hebben gekregen. Het wetsontwerp werd daar- i zonder hoofdelgke stem ming aangenomen met aantee- kening, dat de Communisti sche fractie geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Generaal Anders gearresteerd? Volgens radio Beromunster zou de bekende Poolsche ge neraal Anders, voormalig be velhebber van het tweede Poolsche leger, in Polen zijn gearresteerd. In Londen werd dit bericht echter later weer tegengespro ken. De generaal zou Donder dag nog een Londensche. bios coop bezocht hebben. Directeur Vreemdelingen verkeer benoemd. Naar wg vernemen is met ingang van 15 Januari 1947 benoemd tot directeur van de Prov. Zeeuwsche Vereen, voor Vreemdelingenverkeer de heer E. Smit te Vee re. DR. DE WAAL ADVISEUR BIJ DE LANDBOUW. Bij K. B. is benoemd tot ad viseur bij de landbouw in vaste dienst: dr. Ir. D. de Waal, leeraar in tijdelijke dienst bij de Rijkslandbouw- wintersctiool te Goes, onder gelijktydige verleening van eervol ontslag uit deze functie, te rekenen yan 1 Juli 1945. Soest helpt Oostkapelle De heer Koejeman (C.P.N.) meende, dat al te gemakkelnl' met de belangen van het vol] Minister Mansholt naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister Mansholt zal deze week een bezoek brengen aan Zeeuwsch Vlaanderen. Zater dag komt hij te Hulst, waar hij verschillende besprekingen zal voeren, o.m. met vertegen woordigers van de Stichting voor de Landbouw. DE OPHEFFING VAN DE STOPPLAATS SOUBURG. Ook door de Prov. Zeeuw sche V.V.V. is adhaesie betuigd aan het verzoek uit Souburg aan de Ned- Spoorwegen om de opheffing van de stopplaats aldaar uit te stellen zoolang cfè brug over het kanaal nog niet is hersteld. In het kader van de hulp- verleening aan de getroffen gebieden heeft Soest de ge meente Oostkapelle geadop teerd met het doel haar ter zijde te staan bij de herbouw. Naar de burgemeester van Oc-tkapelle ens meedeelde, zal deze hulpverleening in hoofd zaak bestaan uit een groot- scheepsche geldinzameling voor de aanplant van boomen. De Stichting „Nieuw Walche ren" zal hierbij als tusscnen- persoon optreden Zij ontvangt het ingezamelde geld en re- elt de boomenaankoop, locht men meer geld by een- krijgen dan voor de aanplant noodig is, dan zal het ge meentebestuur het surplus voor andere nuttige doelein den besteden. Naar geschat wordt, zal men voor ongeveer 2000. plantmateriaal moeten aan schaffen om te kunnen berei ken dat Oostkapelle in de toe komst haar groen terugkrggt. De belangrijkste te beplanten objecten zijn de begraafplaats en het schoolplein. Met de be planting van de Aagtekerk- scheweg zal nog een jaar of v'rjf gewacht moeten worden ln verband met de herverka veling. Vlissinge». Anti-duurte-actie. Ter ondersteuning van de Anti-duurte-actie van het Ne derlandsch Verbond van Vak- vereenigingen had de Vlissing. sche Bestuurdersbond Donder dagavond een groote openbare vergadering belegd, waar de heer A. Vermeulen uit Am sterdam het woord zou voe ren. Deze heer was echter in verband' met een conferentie VERDEDIGDE ZIJN INDISCH BELEID Gouv. Gen. Tjarda. Prof. Gerbrandy heeft Don derdagavond in een radiorede antwoord gegeven op het Re- geeringscommuniqué, dat pro testeerde tegen zgn aanval op Dr. van Mook. Prof. Gerbrandy herinnerde aan de Koninklijke rede van Dec. 1942. Bij dc behandeling van de Linggadjati-overeen- komst in de Tweede Kamer heeft spreker zich geërgerd aan het misbruik, dat van de ze heldere rede werd gemaakt. Zij wordt als dekmantel ge bruikt voor een beleid, dat met die rede vloekt. Spr. deelde mede, dat dr. van Mook in 1941 benoemd werd tot minister van kolo niën op voordracht van den Gouverneur-Generaal Tjarda van Starkenborgh. Deze benoeming werd kort daarop ongedaan gemaakt, omdat het achteraf beter was, dat hij als luitenant-gouver neur-generaal optrad Later wees de gouverneur- generaal hem aan om het grondgebied te verlaten en de regeering te Londen bij te staan. Dr. van Mook werd toen minister van koloniën en tegelijk werd vastgesteld dat hg uitsluitend als lultenant- gouverneur-generaal naar Nea. Indië zou terugkeeren. Dit was inderdaad een juridisch monstrum, maar noodig voor, de oorlogvoering. Het kabinet' hield vast aan de gedachte, dat de heer Tjarda als gou verneur-generaal in Ned. Indië zou terugkeeren. Bovendien verwachtte het kabinet een snelle bevrgding van Nederland, waardoor be kwame mannen voor allerlei functies beschikbaar zouden komen. Spr. ging nader in op het verwijt, dat hg den hardwer kenden luitenant-gouverneur- generaal aanviel en wees er op, wat de taak van een gou verneur-generaal volgens de Indische staatsregeling is na- melgk in de eerste plaats be scherming van de bevolking. Inplaats daarvan consolideert dr. van Mook een Japansch- fascistische schepping, die Re- Subliek Indonesia heet Prof. •erbrandy merkte op, dat de Linggadjati-overeenkomst nog door geen der partijen is ge- teekend en toch haast het kabinet zich een republiek te vestigen, zonder dat de Grond wet tevoren is gewijzigd. Spr. meende, dat het nog niet te laat is en dat het Ne derlandsche volk zich nog niet gewonnen moet geven aan de politiek van het huidige kabi net. Hij prees onze soldaten en militairen in Ned. Indië en besloot met de opmerking, dat de Nederlandsche regeering wel een meerderheid in de Tweede Kamer kreeg, maar bij het volk haar zaak heeft verloren. Fransch protest tegen olietransacties. Frankrijk heeft bij Engeland en Amerika geprotesteerd tegen een beweerde schending van de overeenkomst inzake de haak- sche petroleum maatschappij. Het protest is het gevolg van het feit, dat koning Ibn Saoed olieconcessies in Saoedi Arabië aan Amerikaansche petroleum- maatschappijen heeft verleend, welke vertegenwoordigd zijn in de Iraaksche petroleum mij. Een woordvoerder der Fran sche regeering zeide, dat volgens de overeenkomst alle olieconces sies, die door groepen van de Iraaksche petroleum mij. verkre gen zijn in het gebied van het vroegere Ottomaansche rijk met de andere groepen moeten wor den gedeeld. In Saoedi Arabië hebben de Amerikanen geweigerd ztilks te doen. Extra ieening voor Italië. Italië zal van Amerika door middel van de in. en export- bank ©en, extra-crediet ont vangen van 100 milliocn dol lar. De Italia-ansche premier heeft in Washington reeds een cheque van 50 millioen dollar ln ontvangst kunnen ne men ter betaling van de be- zettingskosten van de Ame rikaansche troepen in Italië. Voor dit bedrag zal de Ita- liaansche regeering tot aan koop van voedsel en materiaal overgaan. Twee socialistische congressen in Rome. De verwachte splitsing in de Itallaanache socialistische par tij is thans werkeiykheid ge worden. nu er Donderdag te Rome twee socialistische con gressen zUn geopend. Het voornaamste, het 25ste partijcongres, wordt door de meerderheid der afgevaardig den bijgewoond. Deze zyn aan hangers van Pietro Nenni's politiek van nauwe samenwer king met de communisten. Het andere wordt geleld door Giuseppe Saragat president der constitueerende vergade ring. In het hoofdcongres hield als vertegenwoordiger der P. v. d. A., mr. v. d. Goes v. Na- ters een rede. Wereldvakverbond over hei kolentekort. In Parijs is een conferentie ge houden, georganiseerd door het wereldverbond van vakvereeni- gingen, om het kolenvraagstuk te bespreken. Deze conferentie nam Donderdag een resolutie aan, waarin erop aangedrongen werd in het Ruhrgebied zoo noo dig gedwongen werkneming in de mijnen toe te passen. Aanbevolen werd de mijnen in de Ruhrstreek te nationaliseeren en de levensomstandigheden van de mijnwerkers te verbeteren. met het ministerie over deze actie verhinderd en trad nu als spreker op de heer H. M. Westerlaken, bestuurder van de Centrale Transportarbei dersbond te Rotterdam. In een helder en uitvoerig betoog besprak hij de loon- en prij zenpolitiek, die de regeering thans voert, waarop hij nor al eenige critiek lanceerde, of schoon hg niet blind was voor hetgeen deze regeering voor de arbeidersklasse tot stand heeft weten te brengen, waar in hy vooral naar voren bracht de nieuwe regeling voor de ouden van dagen en de overbruggingssteun voor de werklieden, die buiten hun schuld geen inkomsten heb ben, Hg zette uiteen dat een ongelimiteerde loonpolitiek fu nest voor het Nederlandscne volk zou zijn en dit tot infla tie zou leiden. Wat dit betee- kent, daar kunnen de Duit sche en Oostenrijksche bevol king van mee praten. Daar tegenover stelde hij echter dat dan zeker de pryzen van de levensbehoeften met minstens 10 naai- omlaag zouden moeten worden gebracht. In regeeringskringen wordt op advies van de georganiseerde arbeiders,' die in de verschil lende prgzencommlssies zit ting hebben, ernstig beraaa- slaagd om de meest noodza kelijke levensbehoeften omlaag te brengen. Hy verzocht de talrijke aan wezigen om zich achter deze actie te scharen en bij de te constateeren hooge prijzen de plaatselijk ingestelde commis sie daarvan in te lichten. Na het vragen stellen, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt, kon de voor zitter, de heer J. de Roo, me de Jee len, dat de plaatselijke comissie die wekeigks zitting houdt en binnenkort daar meer bekendheid aan zal ge ven, reeds enkele ernstige ge vallen van prijsopdrgving heeft onderzocht en tot haar ware proporties heeft terug weten te brengen. Bij overtreding zal niet nagelaten worden de rijks-recherche van prijsopdrij ving m kennis te stellen. Met dank aan den spreker, die de aanwezigen met zgn gloeiend betoog aan zich wist te boeien, werd deze goed ge slaagde vergadering gesloten, Padvindsters komen oud papier ophalen. Zooals wij reeds eenige tijd geleden berichtten, is het met net oog op de papier-situatie in ons land van belang uw uud papier té bewaren. Én U kunt het immers zonder eeni. ge moeite bewaren en in een doos of i.d. verzamelen. U zet het gereed en de Viissingsche padvindsters zullen het bg U thuis komen halen. De meisjes, die zich spon taan bereid hebben verklaard aan deze actie mede te verken, zullen a.s. Zaterdagmiddag bij U aan bellen en uw oud papeir weghalen. Werkt mede, om deze actie te doen slagen, KINDEKZEGELS BRACHTEN BIJNA 3000.. OP. De verkopo van de Kinder- zegels heeft te Vlissingen dit maal een bedrag van 2937.41 opgebracht. Een zeer mooi be drag, wanneer men het ver- geglkt met vroegere jaren, toen de 2000.- in de regel weinig overschreden werd. Het Ned Comité voor kinderpost zegels ls allen, die tot dit suc ces hebben bggedragen, dan ook bgzonder dankbaar. Middelburg CHRISTUS VOOR DE JEUGD. Als vervolg op de in Mid delburg gehouden „Youth for Christ-rally" werd Woensdag avond in de Luthersche kerk een bgeenkomst voor jonge ren gehouden onder de leuze „Christus voor de jeugd". De belangstelling voor deze sa menkomst was niet bgzonder groot. De heer A. v. d. Have t BEKENDE FITUUR BIJ BOOMKWEEKERIJ EN ZAADHANDEL. Donderdagmiddag in in liet ziekenhuis Oostwal te Goes op 57-jarige leeftijd overleden de lieer A. v. d. Have, een niet alleen in zijn geboorte- en woonplaats Kapeile, doch in geheel Zeeland en zeLfs buiten de provincie zeer bekende per soonlijkheid op het gebied van de tuinbouw. De heer v. d. Have beperk te zich niet tot het bedrijf, de boomkweelcerij en zaadhan- del D. J .v. d. Have, waarvan hij met zijn zonen de leiding had, maar in verschillende functies bevorderde hij ook do belangen van de fruitteelt en •handel in het algemeen. Reeds van 1913 af maakt hij deel uit van het bestuur van de Veilingsver. Zuid Be veland te Goes en toen in 1939 nu wglen de heer A. H. Hanken de voorzittersplaats verliet, nam de heer v. d. Have die plaats in. Van zijn overige functies noemen wij die van bestuurs lid van „Zeelands Proeftuin". Tot de reorganisatie van de Ned. Pomologische Vereeni- ging in 1945 was hij hoofd bestuurslid daarvan. Hij was ook voorzitter van de Bond van Ned. Zaadhandelaren tot deze organisatie in 1943 door de Duitschers ontbonden werd en ook geruime tgd bestuurs lid van de Boomkweekers ver- eeniging. Te Kapeile had de heer v. Have gedurende tal van jaren zitting in de gemeente raad, het grootste gedeelte als wethouder. De begrafenis is bepaald op Maandagmiddag, één uur, op de begraafplaats te Kapeile. Vlakebrug nog niet weggenomen. In onze vorige editie plaat sten wij een bericht van het A.N.P. volgens hetwelk de A. N.W.B. mededeeling deed van het wegnemen van de brug bij Vlake voor herstelwerkzaam heden. Dit bericht blgkt op een mis verstand te berusten. De her stelwerkzaamheden zyn nog niet zoover gevorderd dat do brug weggenomen kan worden. In elk geval moet dan eerst de z.g. Postbrug gereed zijn. Waarschijnlijk heeft de A. N.W.B. kennis gehad van het aanvankelijk voornemen om de brug tegen half Januari tij delijk weg te nemen, maar het is dan toch zeer te betreuren, dat de Bond. die altyd zoo be trouwbaar is in zijn inlichtin gen. ditmaal verzuimd heeft na te gaan of het werk inder daad reeds zoover was gevor derd. Groote haring-aanvoer. Vorige week zijn enorme scholen haring gesignaleerd voor de Scheldemond en op de Belgische kust. Nederlandsche harlngvis- schers zgn drux met de vangst bezig en in verband daarmede is de haringaanvoer in de ha vens van Vlissingen en Bres- kens sterk toegenomen. Een Nederlandsche logger, die op de kust bij Ostende vischte werd door de Belgische kust bewaking opgebracht naar Ostende met 60 ton haring aan boord. De Belgen beweren, dat het schip binnen de 3- mijlszöne vischte en zich dus op verboden gebied bevond Zaterdag tot Woensdag wer den in Vlissingen 28000 kilo haring aangevoerd en 3800 kilo sehardijn. Woensdag be liep de haringaanvoer te Vlis singen meer dan 10000 kilo. In Breskens waar ook ver schillende Katwgker-loggers binnenloopen is de aanvoer van .,de zilveren schatten der zee" nog aanmerkelijk grooter. Zaterdag werd daar meer dan 50000 kilo haring aangevoerd er Vrijdag j.l. bedroeg de aan voer zelfs 108000 kilo. Voor de hulsvrouwen is het een uitkomst! uren deuren te laten aanstaan of touwtjes, waarmee het deur slot geopend kan worden, uit de brievenbussen te laten han gen. Meliskerke Afscheid ds. Vreugdenhil. Zondagmiddag nam ds. M. Vreugdenhil. Geref. predikant te Meliskerke, afscheid van zijn gemeente, die hg ruim 18 jaar heeft gediend. Ds. Vreugden hil had als tekst gekozen Ps. 145, vs. 1 en 2. Na de prediking richtte de scheidende voorganger woor den van dank tot de kerkeraad de commissie van beheer, de jeugd en de gemeente. Voorts richtte hg' zich tot dé verte genwoordiger van de classis, Na een inleidend woord van I tot de kerkeraad van de Ned. den heer J. G van Moosel, [Herv. Gemeente, tot ds. W. hielden ds. W. 'B. A. Smits Oosthoek en tot B. en W. van en ir. H. Klarenbeek toespra ken over „De dgk" en ,,De doorbraak", waarin zij de jon geren opwekten zich achter Christus te scharen. Hg is het eenige baken, waarop men vertrouwen kan. Gemeensehap- pelgke zang, pianospel door Jan Rgn en solozang door mej. R. Caro omlijstten deze redevoeringen. INSLUIPERS ZIJN ACTIEF Het komt de laatste tijd te Middelburg geregeld voor, dat overjassen uit gangen en cor ridors worden gestolen. In verband hiermee waarschuwt de commissaris van politie er tegen om gedurende de ayond- Meliskerke, Zoutelande en Big- gekerke. Namens de kerkeraad voer de de heer G. Beukelman het •.voord. Ds. van den Berg sprak namens de classis, ds. Oosthoek als collega. Ook burgemeester Huisman voerde nog het woord en tenslotte sprak het kerke- raadslid, C. Polderman. Ds. Vreugdenhil dankte allen voor de woorden tot hem gesproken. domburg AFSCHEID DS. VISSER. Zondag 19 Januari, 's avonds om half zeven zal ds. J. E. Visser, Geref predikant te Domburg en Westkapelle af scheid nemen van zyn gemeen te te Westkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2