Unieke prestatie Beschadigd stroo in Zeeuwsch-Vlaanderen UIT DE PROVINCIE N.S.B.-wethouder staat terecht 4 Nederlanders onderscheiden Zeeuwsch-Vlaanderen Indonesische aanvallen Tholen VAN JAN LANGEDIJK VIERVOUDIGE KAMPIOEN OP DE SCHAATS meter werden afgelegd ln 39.4 sec. en in de laatste ronde maakte hij 42.6 sec., totaal 2 min. 31 sec., waarmede hij 0.4 sec. onder het record van Buyen bleef. Het verschil in het eindklas sement tusschen Langedjjk en numero twee, den Eindhove- naar Verbiesen, was buitenge woon groot: bijna zes volle punten. De laatste behoort niet tot de groep, die door den K.N.S.B. naar Noorwegen wordt uitgezonden, doch hg zal op eigen gelegenheid gaan, evenals de 's Gravenlander Kortenoever. En misschien kan ook de Amsterdammer Egas, die vyide in het klas sement werd en ook niet tot de uitverkorenen behoort, nog voor geruimen tgd naar het hooge Noorden vertrekken, hetgeen afhankelijk is van fi- nancieelen steun van enkele enthousiaste personen in de schaatsensport. Buyen, die dit seizoen door allerlei omstan digheden niet in vorm is, be zette de vierde plaats. Titel houder Keyzer werd zesde, vlak voor zijn jeugdigen plaatsgenoot Cees Broekman, die een prachtige 10.000 meter reed en van wien men in de toekomst nog veel verwacht. Prachtige recordverbetering van een 40-jarige. Een unieke prestatie heeft Jan Langedyk tijdens het tnveedaagsch kampioensfeest van de K.N.S.B. op de baan van „Kraiingen" verricht: op alle vier afstanden bezette hy de eerste plaats. Nog nooit is het in de geschiedenis van het nationale kampioenschap op de lange baan voor ama teurs voorgekomen, dat een r\jder drie van de vier afstan den won, laat staan alle vier. Deze prestatie is afkomstig van een man, die reeds tegen de veertig loopt. Maar was dit ook niet de" leeftijd van den grooten Finschen schaat senrijder Thunberg, die toen nog buitengewone tyden op het Noorsche staal liet no tee- ren? Ook de jongeren hebben echter goed, sommigen zelfs uitstekend, gereden, maar Lange dijk was nu eenmaal in topconditie. En dat is de re den, dat Langedijk onbedreigd dit kampioenschap won. voor de tweede maal in zijn schaat- senloopbaan. IN UITNEMENDE CONDITIE. Hij moet ditmaal wel in een uitnemende conditie zijn ge weest, anders verbetert een rijder niet het toch al scherp staande record op de 1500 meter, en komt hg niet zoo dicht bij het record op de tien K.M een record, dat wel- licht ook verbeterd zou zijn indien hg niet enkele ronden alleen had gereden door de val van Keyzer. Nog veel meer argumenten zouden zijn aan te voeren om een ieder te kunnen overtui gen, welke phenomenale pres taties Langedijk dit maal op een Hollandsche baan heeft verricht. Op de eerste dag reed hij de 5000 meter in iets meer dan 9 min. 18 sec. en op de tweede dag, op de 10.000 meter, noteerde hg op de helft van de afstand 9 min. 8 sec., dus tien seconden sneller en nog vyf kilometer voor de boeg. KEYZER VIEL. De start in de rit tusschen Langedijk en Keyzer, de titel houder van het vorig seizoen, was zeer snel. Keyzer ver scheen aan de start met een gezicht, dat zeide: ik heb niets meer te verliezen, maar alles te winnen Langedijk had een ronden- schema opgesteld met een to taal ttfd van 19 min. 10 sec. Jan Roos gaf hem telkenmale met de vingers te kennen hoeveel seconden de kampioen binnen zijn schema bleef. En het aantal vingers nam toe. Vier seconden, zeg seconden, acht. tien. Roos kwam vingers te kort en Henny Roos moest er aan te pas komen om met z\jn vingers te assisteeren. Toen kwam die val van Key zer, in de elfde ronde, nadat dus bijna 440 meter waren gereden. De Lierenaar wankel de even in de bocht. Of keek hg te veel om naar Lange- dyk? Keyzer was zoo sportief om door te rijden, maar lag dadelijk een halve baan op Langedijk achter. Langedijk haalde Keyzer in, een prestatie, welke hem na tuurlijk tot een extra kracht inspanning had genoopt. En zoo reed Langedijk zijn 10.000 meter uit in de schitterende tijd van 18 min. 37.4 sec. Nog geen zeven seconden boven het Ned. record van Siem Hei den (18 min. 30.8 sec. op 3 Februari 1929 te Groningen). RECORDVERBETERING. Tenslotte de recordrit van Langedijk op de 15O0 meter. De eerste 300 meter legde hij af in 30 sec., de volgende ron de in 39 sec. Toen begreep hij dat het record kon worden verbeterd. De volgende 400 Export naar België en Zwitserland. Onder de buitenlandsche af nemers van Nederlandsch stroo nemen de Belgen een voorna me plaats in. Hoewel België in 1946 zelf een overvloedige stroo-oogst heeft, is men er van Nederlandsche zijde in ge slaagd in de handelsovereen komst met België een post voor stroo te doen opnemen. Ook Zwitserland heeft een niet onbelangrijke hoeveelheid willen afnemen doch in ver band met het optreden van mond- en klauwzeer in ons land hebben de Zwitsers voor schriften in het leven geroe pen, die nogal belemmerend op onze stroouitvoer werken. Naar Duitschland is nog geen stroo geëxporteerd. Wel AANVAL OP CONVOOI. Woensdag deelde de Neder landsche militaire woordvoer der mede, dat bij een beschie. ting van het convooi dat van Meaan naar Belawan reed, 1 Nederl. soldaat gedood en twee gewond werden Geduren de het-, laatste etmaal is het in Medaii rustig geweest. Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Midwolda (Old): A. Gruppen te Elburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Oostkapelle L. Rgksen te Leiden. KERKELIJKE COMMISSIE NOG NIET NAAR JAVA. In aansluiting aan het be richt, dat er een contactcom missie is om contact op te nemen met de Javaansche ker ken, uitgaande van de Ver. Ned. Zendingscorporaties van de Geref Kerken, welke commissie bestaat uit ds. -h. B. W. G. Gramberg (voorz.), ds. H- A. G. Hildering en ds. E. G. van Kekem (voor de N- V.Z.) en dr. F. L- Bakker (seer.), prof. dr. J. H. Bavinck en ds Pos (voor de Geref. Kerken), deelt men ons mede, dat deze commissie heeft ver gaderd en het beter acht, met het ooe op verschillende om standigheden. nog niet in Janu ari, maar later naar Indonesië te vertrekken. Apen roofden de wasch. Gezwicht onder de be dreigingen, van toornige huisvrouwen, dat zij de lastige apen zouden van gen en naar het huis van den burgemeester zouden laten brengen, heeft de gemeenteraad van de Zuid-Afrikaan- sche stad Durban een officieelen apenvanger benoemd. De bedreigingen wa ren een gevolg van het feit, dat diefachtige apen de wasch van de lynen haalden en ver scheurden. Kapitein G. L. Jones, een beroemde jager op groot wild, heeft thans Spdracht gekregen de apen te vangen. Hij zal daarvoor vijf maanden lang vyftig pond per maand uitbetaald krij gen, onder voorwaarde, dat hrj 750 apen vangt. De dieren zullen naar een speciaal reservaat worden gebracht, onge veer 75 K.M. van Dur ban. IDONESISCH KABINET. Minister-president Sjharir zal Zaterdag of Zondag naar Djog- jakarta vertrekken, om aldaar de zitting van het republikein- sche kabinet, welke van 10 tot 13 Januari is uitgesteld, bij te wonen. GEBREK AAN OPSLAGRUIMTE. De beeldhouwer J. Zijl overleden Op 80-jarige leeftijd is te Bussum overleden de bekende beeldhouwer L. Zijl. Zijn beelden, portretten, ge- veldsteenen, medaljons en plas tieken getuigen van energie, die hem steeds vervulde en verraden zijn bijzondere visie op menschen en dingen. Een sympathieke daad van den beeldhouwer was het, toen hij het eemge naar het leven ge boetseerde relief van Prinses Juliana afstond ten bate van het onderwijs aan schippers kinderen. Het portret was ver vaardigd voor het opleidings schip Juliana van het Konink lijk Onderwijsfonds voor de Sscheepvaart. Carnaval in Den Bosch. Dit jaar zullen de vasten- avonddagen gehouden worden op 16 17 en 18 Februari. De Bossche carnavalsclubs zijn reeds bezig met de voorberei dingen. In hoofdlijnen ziet het pro- gr. i er als volgt'uit: 16 Febr. feestelg'ke intocht van Z.K.H. Amadeiro XVI; .17 Febr.: gecostumeerde optocht; 18 Febr. Breugheliaansch feestmaal op de Markt. V. S. welvarender dan ooit.. President Truman heeft voor het Congres verklaard, dat de Ver. Staten nooit zoo sterk en welvarend geweest zijn als thans. In zijn economisch program voor het jaar 1947 stipte mj de volgende punten aan: Opvoering van het aantal personen, werkzaam in het productieproces tot 48 milli- oen. Opvoering van de productie met 5 gepaard gaande met prijsverlaging. Van verlaging der belastingen kon geen spra ke zgn. Wel zou de sociale wetge ving worden uitgebreid. ge werden onderhandelingen voerd met de Franc che Amerikaansche bezettingsau toriteiten, maar contracten konden nog niet afgesloten worden. In het begin van het seizoen kwamen groote hoeveelheden stroo ter beschikking, zoodat in verschillende streken van ons land een surplus ont stond en wel speciaal van buitenstroo, daar het aanbod de vraag verre overtrof. Door een tekort aan vervoer- gelegenheid kon dit buiten stroo slechts langzaam zijn be stemming bereiken, waardoor een gedeelte aanmerkelijk in kwaliteit is achteruitgegaan, mede als gevolg van de slechte weeromstandigheden. BESCHADIGD STROO De landbouwers ln Zeeuwsch- Vlaanderen beschikken niet over voldoende opslagruimte. De oorlog heeft veel vernie tigd. Het stroo ging daardoor in kwaliteit achteruit. Men meende een oplossing tot rui ming van het beschadigde stroo gevonden te hebben door het tegen sterk gereduceerde prijs aan België te leveren. Hierop kon echter niet wor den ingegaan, daar niet alleen beschadigd, doch ook prima stroo tegen te lage prijs zou worden geëxporteerd, hetgeen niet alleen een reactie van dé Belgische boeren tengevolge zou hebben gehad, maar ook tot gevolg zou hebben, dat voor prima stroo nimmer meer de huidige exportprijzen zouden kunnen worden bedon gen. De hoeveelheid bescha digd stroo in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt geschat öp 1000 1500 ton; vergeleken bii de totale productie van ons land, 2.000.000 ton, maakt dit nog geen 1 pro_mille uit. Uitsluitend de Zuidelijke pro vincies leveren naar België, deze provincies leveren ook 80 pet. van de export naar België. In de Noordelijke provincies nemen de cartonfabrieken het stroo af. Ook uit het Zuiden heeft verscheping naar deze fabrieken plaats. Zij kunnen groote hoeveelheden gebruiken Wel dreigde de mijnwerkers staking ln Amerika roet-in het eten te gooien, doch deze is opgeheven, zullen de fa brieken niet stil gelegd be hoeven te worden. NIEUWE BONNEN Voor de week van 10 t.m. 18 Jan. BONKAARTEN KA, KB, KC 701, strook 2. Bloem: 55-4 Alg., 100 gram bloem of kindermeel, niet uit rijst bereid. Fruit: 55-5 Alg., 1 kg. appels of peren. Cacao: 55-6 Alg., 50 gr. cacao. Koffie: 55-7, 125 gr. koffie. Thee: 55-8, 50 gr. thee. Zeep: 55-9, ong. 225 gr. huis houdzeep of 90 gram 'toilet zeep. BONKAARTEN KD, KE 701, strook 2. Fruit: 56-5 Alg., 1 kg. appels of peren. Cacao: 56-6 Alg., 50 gr. cacao. Zeep: 56-2D Res., ong. 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toi letzeep. 56-2E Res., ong. 450 gr. hulshoifdzeep c' 180 gr. toi- letzèep. Bloem: 56-3D Res., 100 gr. oloem of kindermeel, niet uit rgst bereid TABAKSKAARTEN ENZ. T 66. 2 Rantsoenen tabaksar tikelen. De bonnen voor a^oels en pe ren blijven geldig tot 1 Febru ari a.s. In verband met de be voorrading van de winkels kan het hier en daar voorko men, dat nog niet elke win kelier over voldoende voor raad ^p beschikt. Ver wacht mag echter worden, dat binnen enkele dagen alle bon nen gehonoreerd zullen kun nen worden. BON AAN WIJ ZIN G SCHEERZEEP. Het C.D.K. deelt mede, dat op bon „Textiel I.M." der tex. tlelkaart VA 605 voor mannen een rantsoen scheerzeep be schikbaar wordt gesteld. Men moet deze bon bij een detail list in scheerzeep inleveren. De detaillsten zullen de zeep af. leveren, zoodra zij bevoor raad zijn. Een rantsoen scheerzeep bedraagt: 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrème of 400 gram snelschecrcrêmc. Directeur Vreemdelingen verkeer benoemd. Naar w|j vernemen is met ingang van 15 Januari 1947 benoemd tot directeur van de Prov. Zeeuwsche Vereen, voor Vreemdelingenverkeer de heer E. Smit te Veere. Minister Mansholt naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister Mansholt zal deze week een bezoek brengen aan Zeeuwsch Vlaanderen. Zater dag komt hij te Hulst, waar hij verschillende besprekingen zal voeren, o.m. met vertegen woordigers van de Stichting voor de Landbouw. De chauffeursstaking in Londen. De staking van de Londen- sche chauffeurs breidt zich steeds meer uit en slaat over op de provinciesteden. Reeds zijn meer dan 14000 arbeiders bij de staking be trokken. Als gevolg daarvan dreigt de levensmiddelenvoorzientng ernstige stagnatie te ondervin den. Op de stations stapelen de pakketten zich op. De stakers eischen betere arbeidsvoorwaarden en hooge- re loonen. Groote brand in Westzaan Bij een groote brand Ir est Zaan, die gisteren uit brak zijn 11.000 kilo cacao poeder verloren gegaan. DADERS VAN ROOF OVERVAL BERECHT. Dinsdag stonden voor de AJk- maarsche rechtbank de daders te recht van de roofoverval op de caféhouder de V. te Hoorn, bij wie 4 mannen, die tot een illegale organisatie tegen de zwarte han del en colloboratie meenden tc behooren, 4000 in „beslag" ge nomen hadden. De officier van justitie eischte voor de 4 verdachten gevangenis straffen die varieerden van 1 jaar tot 5 maanden met aftrek van preventief. Uitspraak 21 Januari a.s. Commisaris van de Koningin naar Tholen. Naar wij vernemen zal de Commissaris van de Koningin, jhr- mr. J. W. Quarles van Uf- ford, volgende week Dinsdag een ambtelijk bezoek brengen aan de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenlsse, St. Maartensdijk en Stavenisse. Personen, die den Commissa ris wenschen te spreken,, moe ten dit nog deze week aan den burgemeester opgeven DE OPHEFFING VAN DE STOPPLAATS SOUBURG. Ook door de Prov. Zeeuw sche V.V.V. is adhaesie betuigd aan het verzoek uit Souburg aan de Ned- Spoorwegen om de opheffing van de stopplaats aldaar uit te stellen zoolang de brug over het kanaal nog niet is hersteld. TRIBUNAAL TE GOES Een zaak bij verstek behandeld. De eerste zaak die Dinsdag morgen voor het tribunaal van Goes werd behandeld, was die tegen den 29-j. molenaar D. Veldink uit St. Jansteen,die in 1942 lid was geworden van de N-S.B., zich aansloot bij de W.A. en 'het Economisch Fronr en bovendien iandwachter was. geweest. Hij zei dit gedaan te hebben uit angst voor ultzen ding naar Duitschland. De ver dediger, mr. Kuypers, vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, waartoe het tribunaal na raad kamer besloot. EEN N.S-B. WETHOUDER Vervolgens stond terecht de 54-j. districtsmonteur bij de PZEM, P. Sneyders, die lid was van de N.S.B., lectuur ver spreidde, sociaal voorman bij het NAF was. Hij werkte voor het Rechtsfront en liet zich door den N.S.B. burgemeester tot wethouder te benoemen en bracht wethouder Onghena uit Zuiddorpe aan bij de N.S.B. Beschuldigde gaf de feiten toe. De verdediger, mr. Sepers uit Goes, vroeg uiterste cle mentie voor zijn cliënt. BIJ VERSTEK. De derde zaak werd bij ver stek behandeld. Het betrof hier de 24-jarlge klompenmaker J v. Boven uij- Clinge, die sym- pathiseerencf lid is geweest van de N.S.B., een opleiding voor politieagent te Schalkhaar volgde en hulplandwachter geweest. Mr. van Son uit Hulst hield een warm pleidooi en riep de uiterste clementie voor zijn cliënt in. a Middags verscheen de 67- jarige venter J- F. van Swaal uit Hulst, die volledig bekende sympathiseerend lid der N S.B te zijn geweest en iandwach ter. Hij ontkende echter perti nent anderen te hebben aange bracht. Mr. Sepers wees er op. dat de vrouw van besch. in een krankzinnigengesticht zit dat besch- zelf ziek is. Hij drong dan ook op een zeer cle mente straf aan. Eerepromoties te Delft. In een buitengewone zitting van de Senaat van de Techni sche Hoogeschool te Delft, ge houden ter gelegenheid van de 105e diës, hebben Woensdag de eere-promoties plaats gehad van de heeren ir. W. J. H. Harm- sen. directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. W. Hupkes. oud-president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, A. Plcsman, president-directeur van de K.L.M. en ir. D. P. Ross van Lennep. hoofdbedrijfsingenieur staatsmijnen. De plechtigheid geschiedde in de Westerkerk welke geheel ge vuld was. Onder de aanwezigen bevonden zich de Min. van Ver keer, Minister van Openbare Werken en Wederopbouw ad interim. Voorts was aanwezig oud-Minister Ringers. De uitreiking der doctoraten. De waarn. rector magnificus, prof. Grutterink, deed de uitrei king der doctoraten, vooraf gegaan door een rede waarin hij de verwoestingen memoreerde welke de vijand in ons land heeft aangericht. De mannen welke hun eere diploma ontvangen, hebben het Herstelwcrk ter hand genomen en gezwoegd met duizenden, die on der hun en anderen leiding werk ten. In dit verband releveerde spr wat er gedaan is aan het herstel van dijken, wegen en bruggen. Wie in Nederland zegt lucht verkeer zegt K.L.M. Na de oor log had zij bijna geen vliegtuigen meer, maar de K L.M. was er nog en thans vliegt zij meer lijnen dan voor de oorlog. Bij de mijnen openbaarden de funeste gevolgen der bezetting zich op andere wijze. Her lukte in steeds sneller tempo de productie op te voeren. De mijnen hebben in hooge mate bijgedragen tot het herstel van ons land. Als promotor van ir. Harmsen trad daarna op prof. Thierry, van Hupkes prof. Westendorp, van Plesman prof. v. d. Mass en van ir. Ross van Lennep prof. Waterman. Groote haring-aanvoer. Vorige week zgn enorme scholen haring gesignaleerd voor de Scheldemond en op de Belgische kust. Nederlandsche haringvis- schers zijn drux met de vangst bezig en in verband daarmede is de haringaanvoer in de ha vens van Vlisslngen en Bres- kens sterk toegenomen. Een Nederlandsche logger, die op de kust bij Ostende vischte werd door de Belgische kust bewaking opgebracht naar Ostende met 600 ton haring aan boord. De Belgen beweren, dat het schip binnen de 3- mglszóne vischte en zich dus op verboden gebied bevond Zaterdag tot Woensdag wer den in Vlissingen 28000 kilo haring aangevoerd en 3800 kilo schardijn. Woensdag be liep de haringaanvoer te Vlis singen meer dan 10000 kiio. In Breskens waar ook ver schillende Katwijker-loggers binnenloopen is de aanvoer van ,,de zilveren schatten der zee" nog aanmerkelijk grooter. Zaterdag werd daar meer dan 50000 kilo haring aangevoerd en Vrijdag j.l. bedroeg de aan voer zelfs 108000 kilo. Voor de huisvrouwen is het een uitkomst! Oostburg Harm Warrink te Oostburg. In een vergadering voor Zeeuwsch Vlaamsche boeren in Oostburg heeft Harm War rink Woensdag, evenals Dins dag te Goes, betoogd, dat de C.C.D. moet verdwijnen om den boer weer vrij te maken op zijn eigen bedrijf De heer Warrink oogstte met zgn uit eenzetting groote bijval en na de pauze ontstond dan ook een geanimeerde gedachten- wisseling. De vergadering, die gepresideerd werd door den heer C. de Nood, vereenigde zich aan bet eind in de vol gende resolutie: „Boeren van Zeeuwsch- Vlaanderen, heden, Woensdag 8 Januari 1947, in massa-ver gadering bijeen in het Ledel- theater te Oostburg besluiten, dat wanneer de actie van „Boerenrecht" om te komen tot de afschaffing van de con- tröle op de landbouw binnen twee maanden niet tot resul taat leidt, zij elke verdere medewerking aan het bestaan de stelsel zullen weigeren". Sas van Gent DRAAIBRUG OOSTKANAALARM In verband met werkzaam, heden aan de draaibrug over de Oostkanaalarm te Sas van Gent, daarbij rekening hou dende met de openingstijden van de schipbrug té Selzaete. geldt sedert 5 Januari voor eerstgenoemde brug de vol- ;ende dienstregeling: van 23.00 tot 5.00 wordt de brug niet geopend. Van 5.00 tot 6.15 en van 18.15 tot 23.00 wordt de brug geopend op verlangen van de scheepvaart. Tusschen 6.15 en 18.15 is de brug geopend voor de binnen scheepvaart: van 6.15 tot 6.45, van 7.30 tot 8.15," van 9 35 tot 10.15, van 11.40 tot 12.15. van 14.00 tot 14.30. van 15.40 tot 16.15. van 17.40 tot 18.15 of zooveel korter als telkens verband met de scheepvaart mogelijk zal zgn. Tusschen 5.00 en 23.00 wordt de brug steeds geopend voor zeeschepen, waardoor zoo noodig van de regeling „tus schen 6.15 en 18.15 is de brug geopend ,yoor de binnen, scheepvaax-t" zal worden afge weken. Indische regeering ontkent provocatie. Officieel communiqué. De Nederlandsch-Indische regeering neeft in een offici eel communiqué categorisch elke beschuldiging van wapen stilstandsschending afgewezen. Op de geheelc reeks van inci denten is slechts door locale afweer gereageerd. De maatregelen van dc laat ste weken waren noodig door de toenemende agressie, voorts werden bereikte overeenkom sten door Indonesische bevel hebbers eenzijdig opgezegd. Waar militaire maatregelen noodzakelijk waren is men steeds van het standpunt uit gegaan, dat het Indonesisch bestuur hersteld zou worden als de mistoestanden waren opgeruimd. De regeering over weegt thans een duidelijk over zicht van de feiten te publi- ceeren. Tegen een algemeene of plaatselijke verificatie van de feiten heeft zg geen be zwaar. Tot zoover dit communiqué. Aan het overzicht van den militairen toestand op 8 Janu ari ontleenen wij, dat te Me- dan op Maandagochtend we der een grootere militaire ac tie ingezet moest worden, waar reeds geruimen tijd op Nederlandsch gebied republi- keinsche formaties en mortier opstellingen waren geobser veerd. Te Palembang ging men voort met de zuivering en daar heerscht nog activiteit van sluipschutters. Het vroe gere personeel van de olie maatschappijen komt zich in grooten getale melden. Te Bandoeng en Semarang hadden schermutselingen plaats. Te Soe.abaja kwam de Nederlandsche artillerie in actie tegen een bende van 60 man. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat de rivier de Moesi te Palemban- door de marine niet als 'lederlandsch gebied wordt beschouwd en dat daar geen schepen worden onderzocht. Het onderzoek geschiedt te Muntok op het eiland Banka. Op 78-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de bekende kunstschilder Th. ter Wee me. Belgisch-Nederlandsch accoord geteekend. Woensdagmiddag had op het ministerie van buitenlandsche zaken en buitenlandsche han del de onderteekening plaats van het Belgisch-Nederlandscli financieel accoord. De Nederlandsche ambassa deur, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, trad op als vertegenwoordiger van de Nederlandsche staat en van Belgische zijde was minister Paul-Henn Spaak de ondertee kenaar. KAMERCOMMISSIE NAAR DE WEST. Vóór het vertrek van de parlementaire commissie naar West "J heeft een A.N.P.- verslaggever nog een kort on derhoud gehad met prof. J H. A. Logemann, die ojn. me: dedeelde dat aan Suriname een bezoek van twee weken zal worden gebracht, daarna vertrekt de commissie naar Curagao en tenslotte zal een rondreis langs de overige Ned. Antillen worden gemaakt. Voorloopig is de datum van terugkeer vastgesteld op 14 Februari Senaat keurt benoeming Marshall goed. De Amerikaansche Senaat heeft met ongekende snelheid de benoeming van Marshall tot opvolger van Byrnes goed gekeurd. Senator Vandenberg ver klaarde, dat de Republikeinen de buitenlandsche politiek der regeering zullen blijven steu nen. Besprekingen over Duitsch land gaan beginnen. Do plaatsvervangers van dc ministers van buitenlandsche zaken zullen a.s. week hun eerste vergadering tc Londen houden. Aan 18 kleinere naties verzocht haar eischen tegen Duitschland en haar stand punt ten aanzien van het vre- desvérdrag aan hen voor te leggen. Het werk van de plaatsvervangers bestaat uit twee deelen: 1. discussie van het Duit- sche vraagstuk; 2. het opstel len van een ontwerp-verdrag voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Bovendien zullen zg be spreken welke procedure de ministers van buitenlandsche zaken zullen volgen bij hun besprekingen te Moskou ln Maart. Zij moeten hun werk binnen vijf weken afmaken. Oud-Vossemeer BOUWPLAN OUD-VOSSE MEER. Op Oudejaar vergaderde de femeenteraad van Oud Vosse- meer. De gemec itebegrooting die sluit met een bedrag van ruim 91.000.werd naar de commissie van onderzoek ver wezen. De hondenbelasting vastgesteld op 10. voor een luxe hond en 7.50 voor een waakhond of bedrijfs- hond. Aangenomen wordt een voorstel inzake verstrekking van vergif voor de rattenbe strijding. Besloten wordt tot voort zetten van de fraudeverzeke ring en tot overdracht van het risico der wettelgke onge vallen verzekering. Als ieden van het Armbe stuur worden aangewezen de heeren L. Istha en J. v. d. Klooster, als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren G. Jeroense, Jac. Boonman. A. den Engelsman, M. J. de Rijke en J. Melissen. Li bespreking komt het uit breidingsplan der gemeente en de bouw van 15 arbeiders woningen. De voorzitter deelt mede, dat deze bouwplannen reeds 8 van de ruim 30 instanties hebben gepasseerd. De wonin gen met de grond komen op bijna 200.000.het nadee- lig exploitatiesaldo zal ruim. 6700 per jaar bedragen, waarvan het Ryk 75 ver goedt. De heer Daane is tegen het uitbreidingsplan. Hij stelt voor een bouwplan te laten ontwer pen, dat betrekking heeft op de Kerk weg. Ook andere le den zijn tegen het huidige uitbreidingsplan. De voorzitter zal de kwestie nader bezien. Bij de rondvraag komen ter sprake de presentiegelden vqor raadsleden en stembu reauleden, het stempelen van vorstverletters en enkele we- genonderhoudskwesties. Daar na sluiting. Tholen SPORTPROPAGANDA- AVOND Vanwege de sportcommissie Eiland Tholen zal Zaterdag 18 Jan. a.s. in de zaal van „Hof van Holland" te Tholen des avonds 7.30 uur een korfbal- propaganda-avond worden ge houden, waarbij de heer G. H. J. Bos, secretaris Haagsche Korfbalbond en interland scheidsrechter K.N.K.B.. een. lezing zal houden. Na de lezin^ zullen een korfbalfilm en een komische film worden ver toond. Voor de sportliefheb bers belooft het een mooie avond te worden. Scherpenlsse SMIDSCHE SLOP VERDWIJNT. Het zoogenaamde Smidsche Slop in Scherpenisse zal komen te vervallen. De heer C. de Goffeau heeft dit van de gemeen te aangekocht voor uitbreiding van zijn smederij. In de toekomst zal dit voor de autorijders een groot gemak zijn, daar het rond om de smederij nog al eens erg bekrompen kon zijn, doordat vele werktuigen in de Kerkstraat moesten staan. De raad heeft met 4 tegen 3 stemmen de koop goedgekeurd, onder beding, dat geen gereed schappen meer in de Kerkstraat mogen staan. Sport BILJARTEN. biljartkampioen schap van zeeland. Door de Nederlandsche Bil jartbond zijn de wedstrgrien om het kampioenschap van Zeeland 3e klasse vastgesteld op Vrijdag, Zaterdag en Zon dag a.s. De organisatie is op gedragen aan a.b.V., gevestigd bij den heer I. v. d. Velde, Badhuisstraat te Vlissingen. Deelnemers zijn: a. de V-uij- ne (a.b.C.)C. Merk (.D.V.V. K.O.T.); M. Houtzager (A.b. C.); C. v. Schaik (a.b.V.); W. v. Loenhout (a.L.M., M'burg) a. Kats (aj3.c.)G. Koch (a. L.M., M'burg); J. Izeboud (A. b.v.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10