Kleine Drie WÊLVAARTSFONDS VOOR SURINAME UIT DE PROVINCIE 4 Nederlanders onderscheiden WALCHEREN Indonesische aanvallen DE TIJD VAN DE GESUBSIDIEERDE PLANTAGE-KOLONIE IS VOORBIJ. Nieuw plan van de Nederlandsche Regeering. bijna Gedurende bijna honderd jaar heeft de Surinaamsche begrooting een belang^* te- kort aangewezen, dat telken jare door subsidie ten laste van de Rjjksbegrooting noest worden gedekt. Als gevolg van de door de oorlog sterk gewij zigde omstandigheden, welke in Suriname tijdelijk een on werkelijke financieele welvaart deden ontstaan, was het rao- lijk de Surinaamsche begroo ting voor het jaar 1941 voor eerst sluitend vast te stellen. Reeds na enkele jaren is als gevolg van de sindsdien inge treden belangrijke verminde ring van de bauxiet-prod. en de beëindiging van de def.-wer ken, aan deze schijnwelvaart weder een einde gekomen, zoo. dat de vroegere financieele moeilijkheden dreigen te her leven. Na hoogerbedoelde korte pe riode van betrekkelijke voor spoed verkeert Suriname in menig opzicht thans in ongun stiger economische omstan digheden dan vóór 1940. Vele werkkrachten hebben zich uit de landbouw teruggetrokken, als gevolg waarvan een aantal plantages aan ver wildering is prijsgegeven en de reeds onder moeilijke om standigheden werkende koffie cultuur geheel dreigt te niet te gaan. Ook de suikeronder nemingen zijn zwaar getroffen De kleine landbouw heeft eveneens zij het dan in min dere mate, de nadeelige ge volgen van de gewijzigde om standigheden ondervonden. EEN* WELVAARTSPLAN De ministers van overzee«che gebledsdeelen en financiën hebben thans een wetsvoorstel ingediend om ter uitvoering van een door den landvoogd ontworpen meerjarig construc tief Welvaartsplan voor Suri name, een Welvaartsfonds in het leven te roepen. Het fonds dient in de allereerste plaats de organisatie te scheppen, die de algemeene gedachten kan toetsen en concretiseereu. Het fondsbestuur zal echter zo( spoedig mogelijk moeten ko. men tot de opstelling van een werkplan, waarin de te nemen maatregelen in het jniste on derlinge verband worden ge coördineerd Grondgedachte is. dat de tijd voor Suriname uitsluitend als plantagekolonie voorgoed voor. bij is. Suriname kan slechts tot bloei komen als een land van kleine en middelbare land bouwers en veeboeren. Zonder alles op één kaart te zetten is toch een zoodanige ontwik keling in bepaalde cultures i rijst, citrus, cacao) mogelijk dat een uitvoer kan worden bereikt, waarmede de noodza kelijke inmport kan worden betaald. KOSTEN 40 MILLIOEN De uitgaven, welke de uit voering van het plan over een periode van vijf jaar zal vor deren, worden geraamd op 40 millloen Ned. guldens. Teneinde een nuttige doelmatige besteding der gel den te bevorderen wordt het beheer van het fonds opgedra gen aan den gouverneur van Suriname die zich daarbij door een raad van advies zal doen bijstaan. BEDENKINGEN IN SURINAME In het ter zake door de sta ten van Suriname uitgebracht advies, spreekt dit college zijn teleurstelling over uit, dat in het wetsontwerp niet tot uitdrukking' komt de staatkun dige zelfstandigheid. welke voor de deur staat. De in het ontwerp aan Ned. organen ge- onderhavige wetsontwerp toch kan bezwaalijk vóoruitloopen op de eerlang te verwachten hervormingen op staatkundig gebied. De ministers stellen zich echter voor aan het ver langen naar grooter zelfstan digheid reeds zoover mogelijk te gemoet te komen en daarom telkens aan het oordeel van de Raad van Advies en aan het gevoelen van de Staten groote al is het dan geen beslis sende waarde toe te ken nen. Ook na de staatsrechtelijke hervormingen zal het niet on redelijk zijn, dat in een wet, waarbij een bedrag van 40 millioen. verdeeld over een vijfjarige periode, uit 's Rijks schatkist beschikbaar wordt gesteld, ook aan Ned. organen bevoegdheden worden toege kend. Graan voor Duitschland in aantocht. Het Amerikaansche minis terie van oorlog heeft nieu we plannen aangekondigd om een ononderbroken toevoer van Amerika^nsch graan naar Duitschland gedurende de ge- heele winter te verzekeren. Deze maand zullen 29 sche pen met 195.000 ton graan en 66.000 ton bloem naar de Amerikaansche zóne vertrek ken. Besprekingen over Duitsch land gaan beginnen. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlaudsche zaken zullen a.s. week hun eerste vergadering te Londen houden. Aan 18 kleinere naties is verzocht haar eischen tegen Duitschland en haar stand punt ten aanzien van het vre desverdrag aan hen voor te leggen. Het werk van de plaatsvervangers bestaat uit twee deelen: 1. discussie van het Duit- sche vraagstuk; 2. het opstel len van een ontwerp-verdrag voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Bovendien zullen zy be spreken welke procedure de ministers van buitenlandsche zaken zullen volgen by hun besprekingen te Moskou in Maart. Zij moeten hun werk binnen vijf weken afmaken. geven bevoegdheden acht het college met deze gedachte niet te strooken. Naar de meening van de ministers is het bezwaar van DUIF POSTHUUM ONDERSCHEIDEN. Slechts één van de postduiven, die de En- gelsche landingstroe pen m 1944 ln Norman- dië bij zich hadden, heeft de vlucht van Frankrijk naar Enge land ondernomen. Na 5 dagen in een mandje te zijn opgesloten geweest, werd de duif op 7 Juni om 8.37 losgelaten en arriveerde de volgende dag om 6.41 in Enge land. De vogel had dus grootendeels in de duis ternis moeten vliegen, wat duiven niet graag doen. Dezer dagen werd de duif met een medaille bekroond Daar het dier echter op een vlucht van Frankrijk is omge- •omen, werd de onder scheidingposthuum verleend. Mrs. Peggy Thomas, oud 29 iaar, moeder van dxie kin deren, heeft te Bridgend (Wa les) een vierling gel egen Het viertal, dat uit 2 jongens en 2 meisjes bestaat, maakt het .'oorloopig best. en hun eischen ta.v. Duitschland De territoriale aanspraken van Nederland, België en Luxemburg. De Nieuwe Standaard pessimistisch NIEUWE BONNEN Voor de week van 10 t.m. 18 Jan. BONKAARTEN KA, KB, KC 701, strook 2. Bloem: 55-4 Alg., 100 gram bloem of kindermeel, niet uit rijst bereid Fruit: 55-5 Alg., 1 kg. appels of peren. Cacao: 55-6 Alg., 50 gr. cacao. Koffie: 55-7, 125 gr. koffie. Thee: 55-8, 50 gr. thee. Zeep: 55-9, ong. 225 gr. huis houdzeep of 90.gram toilet zeep. BONKAARTEN KD, KE 701, strook 2. Fruit: 56-5 Alg., 1 kg. appels of peren. Cacao: 56-6 Alg., 50 gr. cacao. Zeep: 56-2D Res., ong. 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toi letzeep. 56-2E Res., ong. 450 gr. huishoudzeep c 180 gr. toi letzeep. Bloem: 56-3D Res., 100 gr. oloem of kindermeel, niet uit rijst bereid TABAKSKAARTEN ENZ. T 66. 2 Rantsoenen tabaksar tikelen. De bonnen voor a^nels en pe ren blijven geldig tot 1 Febru ari a.s. In verband met de be voorrading van de winkels kan het hier en daar voorko men, dat nog niet elke win kelier over voldoende voor raad ;p beschikt. Ver wacht mag echter worden, dat binnen enkele dagen alle bon nen gehonoreerd zullen kun- en worden. Naar aanleiding van het onderhoud tusschen de Neder landsche en Belgische minis ters van buitenlandsche zaken schrijft „De Nieuwe Stan daard" on-er het opschrift „De lage landen en .Juitscn- land" dat het noodig is de huidige verhouding tusschen de „Kleine Drie" België, Nederland en Luxemburg en Duitschland nader te be schouwen Het fundamenteeie kenmerk van deze verhouding is wel de tegenstelling tus schen het economisch-wensche- Senaat keurt benoeming Marshall goed. De Amerikaansche Senaat heeft met ongekende snelheid de benoeming van Marshall tot opvolger van Byrnes goed gekeurd. Senator Vandenberg ver klaarde, dat de Republikeinen de buitenlandsche politiek der regeering zullen blijven steu nen. V. S. welvarender dan ooit.. Truman voor hel congres. President Truman heeft voor het Congres verklaard, dat de Ver. Staten nooit zoo sterk en welvarend geweest zijn als thans. In z\jn economisch program voor het jaar 1947 stipte nrj de volgende punten aan: Opvoering van het aantal personen, werkzaam in het productieproces tot 48 milii- oen. Opvoering van de productie met 5 gepaard gaande met prijsverlaging. Van verlaging der belastingen kon geen spra ke zijn. Wel zou de sociale wetge ving worden uitgebreid. De chauffeurssiaking in Londen. De staking van de Londen- sche chauffeurs breidt zich steeds meer uit en slaat over op de provinciesteden. Reeds zijn meer dan 14000 arbeiders bij de staking be trokken. Als gevolg daarvan dreigt de levensmiddelenvoorziening érnstige stagnatie te ondervin den. Op de stations stapelen de pakketten zich op. De stakers eischen betere arbeidsvoorwaarden en hooge- re loonen. Regeeringswinkels in Parijs. In Parjjs zullen binnen en kele dagen veertig regeerings winkels worden geopend die tegen de nieuwe vastgestelde prijzen zullen verkoopen. De eigenaars van deze win kels zrjn door een speciaal contract aan de regeering gebonden. Op die manier wil men de winkeliers dwingen zich aan de prysvoorschriften te houden. BONAANWIJZING SCHEERZEEP. Het C.D.K. deelt mede, dat op bon „Textiel I.M." der tex- tielkaart VA 605 voor mannen een rantsoen scheerzeep be schikbaar wordt gesteld. Men moet deze bon bij een detail list in scheerzeep inleveren. De detaillsten zullen de zeep af leveren, zoodra zij bevoor raad z|jn. Een rantsoen scheerzeep bedraagt: 50 gram scheerzeep of100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Groote brand in Westzaan Bij een groote brand in I est Zaan, die gisteren uit brak zijn 11.000 kilo cacao poeder verloren gegaan. lijke en het politiek-wensche- lyke. Deze tegenstelling leidt tot de schijnbaar paradoxale situatie, dat de woordvoerders der „Kleine Drie" beurtelings als de moreele en politieke „kastijders" en als de econo mische „beschermers" van het verslagen Duitschland optre- den. Hierdoor is hun houding tegenover Duitschland eenigs- zins dubbelzinnig. Amerika en Engeland willen hun vroegere vijand niet al leen economisch, doch ook po litiek weer op de been helpen. Frankrijk daarentegen, blijkt onwrikbaar anti-Duitsch, zoo wel op economisch als op po- litiek-territoriaal gebied. Door het eigenmachtig verplaatsen vjin zijn douane-grens in het Saargebied heeft het de poli tiek van het „fait accompli" toegepast. PSYCHOLOGISCH IN HET NADEEL. Het Is niet onmogelijk dat deze dubbelzinnige houding de „Kleine Orie", althans psycho logisch, in een nadeelige posi tie stelt bij de verdediging zij ner gewettigde eischen tegen over Duitschland. Uit de Brit- sche en Amerikaansche pers commentaren blrjkt, dat deze twee grooten op de vergade ring van Londen op 14 Janu ari sterk gekant zullen zijn tegenover territoriale wijzigin gen in West-Europa, met uit zondering misschien van het Saargebied. Indien dit werke- lijk zoo is, kan men moeilijk verwachten dat de „Kleine Drie" voet bij stuk zullen hou den wat betreft hun territori ale aanspraken NEDERLAND— DUITSCHLAND. Vooral Nederland bevindt zich in een zwakke positie en zou wel de eerste kunnen zijn om toe te geven. Er dient re kening gehouden te worden met de speciale economische verhoudingen tusschen Neder, land en Duitschland. De Oos telijke lanibouwprovincies zyn steeds aangewezen geweest op de ruilhandel met het aan grenzende industrieele Ruhr- gebied. Anderzijds zyn de ha vens van Rotterdam en die van de Nederlandsche Rijn vaart in veel grootere mate dan Antwerpen of de Belgi sche binnenscheepvaart afhan kelijk van de economische her leving van West-Duitschland. Nochtans zijn de territori ale eischen van België. Neder- land en Luxemburg uiterst redelijk te noemen. Moutet hoopt nog op vrede. In een radiorede heeft de Fransche minister van kolo niën, Moutet, uiting gegeven aan zijn hoop op een spoe dige vrede in Indo-China. Moutet, die onlangs ,per vliegtuig .it -'ar "3 is overge komen. zeide, dat hy naar Indo-China gevlogen was met een vredesboodschap, maar in een volslagen oorlog terecht kwam. „Het eenige wat ik thans kan doen", aldus dr minister, „is de militaire toe stand zich laten ontwikkelen om de noodzakelijke veilig heid van de verbindingslijnen te verzekeren. Ik ben echter nooit van meening geweest, dat een militaire beslissing in de plaats kan treden van een politieke oplossing van het probleem" Voor degenen, die te Hanoi de enorme voorbereiding heb ben gezien, die de Vietnamee. zen reeds wjken te voren hadden getroffen, kan er, al dus de minister, geen twijfel bestaan over de vraag op iVie de verantwoordelijkheid van de aanval rust. 20.000.— voor Ellewoutsdijk. De gemeente Schoonhoven heeft vla Volksherstel een be drag van 20.000 beschikbaar gesteld voor Ellewoutsdijk. Deze gift zal worden be steed voor het stichten van 'n wrjkgebouw voor het Groene Kruis. Vrijdag j.l. heeft op het gemeentehuis van Ellewouts dijk een deputatie uit Schoon hoven de plannen besproken met het Groene Kruisbestuur De bekende Schoonhovcnsche architect, Died Vleser, zal het ontwerp maken. Houtboot was te groot voor de sluis van Terneuzen. Onlangs schreven wij reeds over de haven van Terneuzen en de groote belangen welke met name de Belgische stad Gent heeft bij een vergrooting van de sluis, welke toegang geeft tot het kanaal. Dezer dagen ls de urgentie van deze reeds lang gewcnsch- te verbetering nog eens op nieuw gebleken toen een Rus sisch vrachtschip met hout voor Gent te breed bleek voor de sluis. Er zat niets anders op, dan het schip voor Ter neuzen te lossen en de lading met lichters door te zenden naar België. Veergeld op de Westerschelde. Gedeputeerde Staten van n .ïcbben zich tot de re geering gewend met het ver zoek weer veergeld te mogen heffen voor de dienst over de Westerschelde. De bedoeling is niet het huidige gratis ver voer af te schaffen, maar een bepaald bedrag te heffen voor de toegang tot de eerste klas kajuiten, welke thans afge sloten zijn om beschadiging te voorkomen. Vooral voor de drukke dienst Vlissingen- Breskens, heeft het weder in gebruik nemen van de eerste klas-kajuiten beteekenis om dat de ruimte in de gratis kajuit dikwijls onvoldoende is. VEERDIENST OP ZIERIE- ZEE INGE..ROMPEN. In verband met de ijsganf op de Oosterschelde is de veerdienst tusschen Katsche 'eer en Zierikzee voorloopig ingekrompen. De eerste en laatste dienst (heen en weer) komen door deze Inkrimping te vervallen. Brug bij Vlake gestremd. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat de brug over het kanaal door Zuid-Beveland in de rijksweg Bergen op Zoom (bailey-brug) eenigen tijd weggenomen is wegens herstellingswerkzaam heden. Het verkeer in de richting van Bergen op Zoom wordt geleid via Yerseke. over de postbrug via Kapelle en Kloetinge naar Goes. Terug van Goes over de postbrug. daarna langs de Oostzijde van het kanaal richting Vlake naar de rijksweg. WINTERBETONNING Op de Zeeuwsche stroom en z|jn verschillende lichtboeien opgenomen terwijl op de voor naamste scheepvaartroute de vvlnterbetonning is uitgelegd. Niet overal is het gelukt om de lichtboeien binnen te halen, zoodat nu met de ijsgang op deze lichtboeien niet meer ver trouwd mag worden. De licht boeien zwart 5 en rood 2 van de Zuid Vlije, zwart 13 van het Kramer, rood 3 en zwart 1 van het Slaak, rood 8 en zwart 4 van het Keeten, rood 7 van de Hals en de R.Z.H.S. lichtboei van Keeten-Krammer zyn opgenomen. Op deze plaat sen zijn sparboeien uitgelegd. Stoom- en motorschepen met gering vermogen onder vinden hinder van het ijs. NAUW VAN BATH In het Nauw van Bath In de Wester-Schelde zijn de oprui- Het weer. Hoewel in een gedeelte van ons land de dooi reeds is in- jden, is nog niet met ze kerheid te zeggen, dat de >-^t d^'^ tief is geëindigd. In Duitschland h-vidt. de koude "nog steeds aan, en in •''burg zyn reeds 17 mcn- schen -in kou doodgevroren Eerepromoties te Delft. In een buitengewone zitting van de Senaat van de Techni sche Hoogeschool te Deift, ge houden ter gelegenheid van de 105e diës, hebben Woensdag de eere-promoties plaats gehad van de heeren ir. W. J. H, Harm- sen, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. W. Hupkes. oud-president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbedrijfsingenieur staatsmijnen. De plechtigheid geschiedde in de Westerkerk welke geheel ge vuld was. Onder de aanwezigen bevonden zich de Min. van Ver keer, Minister van Openbare Werken en Wederopbouw ad interim. Voorts was aanwezig oud-Minister Ringers. De uitreiking der doctoraten. De waam. rector magnificus, prof. Grutterink, deed de uitrei king der doctoraten, vooraf gegaan door een rede waarin hij de verwoestingen memoreerde welke de vijand in ons land heeft aangericht. De mannen welke hun eere diploma ontvangen, hebben het herstelwerk ter hand genomen en gezwoegd met duizenden, die on der hun en anderen leiding werk ten. In dit verband releveerde spr- wat er gedaan is aan het herstel van dijken, wegen en bruggen. Wie in Nederland zegt lucht verkeer zegt K.L.M. Na de oor log had zij bijna geen vliegtuigen meer. maar de K.L.M. was er nog en thans vliegt zij meer lijnen dan voor de oorlog. Bij de mijnen openbaarden de funeste gevolgen der bezetting zich op andere wijze. Het lukte in steeds sneller tempo de productie op te voeren. De mijnen hebben in hooge mate bijgedragen tot het herstel van ons land. Als promotor van ir. Harmsen trad daarna op prof. Thierry, van ir. Hupkes prof. Westendorp, van Plesman prof. v. d. Mass en van ir. Ross van Lennep prof Waterman. mingswerkzaamheden voor het wrak beëndigd. De minste diepte bedraagt bij laag water thans 87 dm. THOLEN GEÏSOLEERD Nadat Maandag j.l. het over zetveer te Tholen over de Eendracht reeds veel hinder ondervond van de ijsgang, moest het overzetten Dinsdag morgen geheel gestaakt wor den. Zelfs de motorbooten kon den er niet door komen om het voetgangersverkeer in stand te houden. Thans zit men dus op Tholen geheel ge ïsoleerd. Wel is het mogciyk om over de in aanbouw zijnde noodbrug te loopen, doch dit ls dan op eigen risico, daar 't niet zonder gevaar is. Hoe lang zal deze toestand nog duren DE NOODBRUG BIJ THOLEN. Voor de tweede maal van deze winter heeft men de werkzaamheden aan de nood brug over de Eendracht te xuw.en wegens de strenge vorst moeten neerleggen. Het is thans ./egens de ijsgang in de rivier voor de drijvende bokken, die de montagestuk ken moeten komen lichten, niet mogelijk om naar Tholen te komen. Men zal weer be ter weer moeten afwachten. DUIVENDIJKE EN ELLEMEET. Duivendijkc en Ellemeet zijn bij KB. aangewezen als gemeen ten. waarin de bediening van het ambt van ontvanger door dezelf de persoon wordt bekleed. /lissingen IJSPRET EN BALDADIG HEID. Tijdens de eerste vorst- geriode heeft de Vlissingsche Isclub op de Spuikom een ijsbaan ingericht, die des avonds verlicht was. De club had ook van een aannemer een houten gebouwtje geleend, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt De aannemer liet het gebouwtje bij de Spui kom staan, omdat een tweede vorstperiode te verwachten was. Die periode is nu geko men, maar de aannemer heeft reden tot beklag, want 't ge bouwtje, dat hij welwillend ter beschikking had gesteld van het Vlissingsche publiek, ls intusschen door baldadige lieden half gesloopt. De meeste planken zijn gestolen en het overschot is nauwelijks de moeite van het afbreken waard. Dat is jammer, want deze man verdiende de dank der Vlissingers voor zrjn wel willendheid. Dit soort baldadigheid on dermijnt de gemeenschapszin en behoort streng gecorri geerd te worden. Intusschen moeten wij mee- deelen, dat het ijs op de Spui kom ditmaal slecht is en dat het dus thans weinig zin heeft op deze kom een ijs baan in te richten. JUBILEUM A. DE BREE Dezer dagen herdacht de heer A. de *Bree te Vlisstngen het feit dat hij 35 jaar gele den in dienst trad bij de sla gerij, firma Gillissen te Vlis- singen. De eigenaar, de heer P C. Gillissen, huldigde den jubila ris op de gebruikelijke wijze en sprak de hoop uit, dat hij iog vele jaren zijn krachten !n dienst van de zaak zou mo gen geven. kattentrouw. Onlangs verhuisde de fam. Ka mermans van Vrouwenpolder naar Vlissingen. Ook de poes ging mee. Zaterdag was dc kat weer terug bij dc huisbaas! Middelburg KETTY JOKT NOOIT. De afd. Middelburg van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging vierde Driekoningenavond met een opvoering van „Ketty jokt nooit" door het Roosendaalsch fooneel. Deze klucht, waarvan het programma zelfs den auteur Indische regeering ontkent provocatie. Officieel communiqué. De Nederlandsch-Indische regeering neeft in een offici eel communiqué categorisch elke beschuldiging van wapen stilstandsschending afgewezen. Op de geheele reeks van Inci denten ls slechts door locale afweer gereageeid. De maatregelen van dc laat ste weken waren noodig door de toenemende agressie. Voorts werden bereikte overeenkom sten door Indonesische bevel- heobers eenzijdig opgezegd. Waar militaire maatregelen noodzakelijk waren is men steeds van het standpunt uit gegaan, dat het Indonesisch bestuur hersteld zou worden als de mistoestanden waren opgeruimd. De regeering over weegt thans een duidelyk over zicht van de feiten te publi- ceeren. Tegen een algemeene of plaatselijke verificatie van de feiten heeft zij geen be zwaar. Tot zoover dit communiqué. Aan het overzicht van den militairen toestand op 8 Janu ari ontleenen wij, dat te Me- dan op Maandagochtend we der een grootere militaire ac tie ingezet moest worden, waar reeds geruimen tyd op Nederlandsch gebied republi- keinsche formaties en mortier- opstellingen waren geobser veerd. Te Palembang ging men voort met de zuivering en daar heerscht nog activiteit van sluipschutters. Het vroe gere personeel van de olie maatschappijen komt zich in grooten getale melden. Te Bandoeng en Semarang hadden schermutselingen plaats. Te Soe.abaja kwam de Nederlandsche artillerie in actie tegen een bende van 60 man. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat de rivier de Moesi te Palemban* door de marine niet als 'federlandsoh gebied wordt beschouwd en dat daar geen schepen worden onderzocht. Het onderzoek geschiedt te Muntok op het eiland Banka. Op 78-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de bekende kunstschilder Th. ter Weeme. Belgisch-Nederlandsch accoord geteekend. Woensdagmiddag liad op het ministerie van buitenlandsche zaken en buitenlandsche han del de onderteekening plaats van het Belgisch-Nederlandsch financieel aceoord. De Nederlandsche ambassa deur, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, trad op als vertegenwoordiger van de Nederlandsche staat en van Belgische zijde was minister Paul-Henn Spaak de ondertee kenaar. KAMERCOMMISSIE NAAR DE WEST. Vóór het vertrek van de parlementaire commissie naar West-T heeft een A.N.P.- verslaggever nog een kort on derhoud gehad met prof. J. H. A. Logemann, die o.m. me dedeelde dat aan Suriname een bezoek van twee weken zal worden gebracht, daarna vertrekt de commissie naar Curagao en tenslotte zal een rondreis langs de overige Ned. Antillen worden gemaakt. Voorloopig ls de datum van terugkeer vastgesteld op 14 i.'ebruari niet vermeldde, bleek een zeer onderhoudend amusement te zijn, ook al moest men ten opzichte van de inhoud eenige critiek aan de dag leggen. De grappen gingen er bij het pu bliek dan ook in als gesneden koek. Het stuk werd over het al gemeen goed gespeeld. Jack Mol, die tevens regisseerde, gaf met zijn creatie van den pantoffelheld Jimmy Scott blijk van een uitgesproken J$o- misch talent. L. Machlelsen was de „bedrogen" echtge noot, terwijl Gerry Arnold van de dankbare rol van zijn vrouw, de jokkende Ketty, iets aardigs wist te maken. Zy beschikt bovendien over een goede sopraanstem, getuige eenige muzikale intermezzi. Het valt te" hopen dat dit gezelschap spoedig k eens met een meer ser as stuk naar Zeeland zal komen. BONKAARTEN IN VERKEERDE HANDEN De Middelburgschq recherche maakte proces-verhaal op te gen C. K. B.. echtgenoote vati J. van den O., die zich drie levensmiddelen-bonkaarten had toegeëigend. HET GLAS-INZETTEN BEGONNEN Woensdagmorgen is het glas. dat te Amsterdam voor Wal cheren werd ingezameld en dat daar reeds op maat gesneden was. in Middelburg gerubri ceerd. Hierna werd een begin gemaakt met het inzetten der ruiten. De Middelburgsche schilders hebben zich bereid verklaard het werk van de Amsterdamsche vrijwilligers over te nemen. Zij zullen door het Ruiten Troef-comité wor den betaald. Naar wij vernemen heeft het comité behalve het glas ook honderd éénpersoons-de kens uit Amsterdam meege bracht, een gift. die zeker even welkom zal zijn als de ruiten. TORPEDO VOOR OORLOGSMUSEUM. Woensdagmorgen werden de Midelburgers, die in de omge ving van het Oorlogsmuseum wonen weer even herinnerd aan de oorlogsjaren, toen marineper soneel uit Vlissingen een groote torpedo aanvoerde, die bestemd is voor het Oorlogsmuseum en die naast het gebouw een plaatsje heeft gekregen. De torpedo, die afkomstig is uit Delft zal perma nent tentoongesteld worden, maar blijft het eigendom van de Kon. Marine. Langendijk viervoudig kampioen. HIJ WON OOK DE 10.000 M Wat nog nooit gebeurd is in de nationale schaatsensport, is bij deze nationale kampioen schappen geschied: Langendijk kampioen van Nederland 1946' '47 wist beslag te leggen op de eerste plaats op alle vier afstanden. In zijn rit op de 10.000 M. tegen Piet Keyzer, titelhouder van het vorige sei zoen, kwam dc Lierenaar he laas te vallen na ongeveer 5000 M. Tot op dat moment was het een zeer spannende wedstrijd geweest. Door de va.' van Keyzer moest Langendijk verscheidene ronden alleen rij den. Niettemin bleek, dat hij met een tijd van 18 min. 37,4 sec. slechts 6.6 sec. boven het record van Heiden kwam. Prof. Best uit Toronto onderscheiden. De gemeentelijke universi teit te Amsterdam heeft ter gelegenheid van de 315e her denking van de dies natales het doctoraat honoris causa verleend aan prof. C. H. Best uit Toronto. Deze geleerde heeft een be langrijke rol gespeeld bij de onderzoekingen en de afschei ding van insuline. Sport BILJARTEN. biljartkampioen schap van zeeland. Door de Nederlandsche Bil jartbond zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Zeeland 3e klasse vastgesteld op Vrijdag, Zaterdag en Zon dag a.s. De organisatie is op gedragen aan a.B.V., gevestigd bij den heer I. v. d. Velde, Badhuisstraat te Vlissingen. Deelnemers zijn; a. de Bruij ne (a.B.c.); c. Merk (d.V.V. K.O.T.); M. Houtzager (a.B. c.); c. v. Schaik (a.B.V.); W. v. Loenhout (a.L.M., M'burg); A. Kats (A.B.C.); G. Koch (A. L.M., M'burg); J. Izeboud (A. B.V.). Vrijdag worden de volgende partijen gespeeld: Kbch Kats; de Bruijne—Houtzager; Izeboudv. Schalk; Merkv. Loenhout; Katsde Bruijne; KochHoutzager. Bij Ruwe Handen Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL. 30 ci. &u?u>&Ln, mei meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 cl. (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2