PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wapenstilstand Marshall, Romme over Indië' s opbouw Waarde Sensatie in de wereldpers Vandaag... 190e Jaargang - Nr. 7 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. vaa de Velde Jr., Vlissingen- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm- minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te VllPSingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnenMiddelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. tel 102, Terneuren Brouwerijstr- 2, Postrek. nr. 359301. P-Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren: een zeer bekwame figuur VERANDERING OP TIL IN AMERIKA'S POLITIEK? Byrnes ontslag een volkomen overigens - de benoeming 3 van generaal Marshall tot op volger van Byrnes. Over één ding zjjn vriend en vyand in en buiten Amerika het eens: generaal Marshall is een uiterst rustig en bekwame figuur, algemeen geacht om zgn volkomen integriteit. Zijn diplomatieke tact en zrjn be kwaamheden als onderhande laar zijn tot uiting gekomen tijdens zijn speciale missie in China, waar hg het grootste deel van het jaar 1946 ver bleef. Weliswaar is deze mis sie niet geslaagd en er is tusschen de beide partijen in China, de Kwo-Min-Tang en de communisten geen verge lijk tot stand gekomen, doch dat is zeer zeker aan andere factoren toe te schrijven dan aan het optreden van generaal Marshall. Herhaalde maien heeft hij de partijen tot het opnemen van contact kunnen bewegen, een succes op zich zelf. Als de voorteekenen niet bedriegen zal men in het toe komstig bultenlandsch beleid van Marshall vertrouwen mo gen hebben. Meer misschien dan in dat van Byrnes, die als typisch Amerikaansche za kenman vaak de groote visie miste, die men verwacht van staatslieden op verantwoorde lijke posten. Het feit, dat Marshall generaal is en een militaire carrière achter zich heeft, heeft in dit verband minder beteekenls. In Amerika vormen de generaals over het algemeen niet die vaak ver harde en gesloten militaire kaste, als in Europa het ge. val is. Van Marshall kan inte gendeel verwacht worden, dat hij er eerder in zal slagen een sfeer van vertrouwen te wekken in de verhouding tus schen de Groote Vier en spe ciaal met de Sowjet-Unie dan Byrnes. In dit opzicht staat Marshall ongetwijfeld dichter bij Wallace en beteekent zijn benoeming een stap terug van de weg eener harde en con servatieve buitenlandsche po litiek. Zoo gezien is dan ook een teleurstelling over het af treden van Byrnes zeker niet gerechtvaardigd. verrassing. Zelden is een ontslag zoo onverwacht gekomen als dat van James Byrnes, Amerika's minister van buitenlandsche zaken. De aankondiging van zijn aftreden kwam als een volkomen verrassing, hetgeen wel hieruit blijkt, dat slechts vier journalisten in het Vvitte Huis aanwezig waren, toen de mededeeling werd gedaan. Het leek immers alsof de positie van Byrnes, vooral sinds zyn overwinning op Wallace, vas ter was dan ooit. Zijn popula riteit in de Ver. Staten had een aanzienlijke hoogte be reikt en zgn politiek werd al gemeen onderschreven en slechts becritiseerd door een kleine groep. De jongste verbetering in de betrekkingen met de Sow jet-Unie werd in hoofdzaak op het conto van Byrnes geschre ven en gezien als een uit vloeisel van zg'n „get tough with Russia" houding, een houding van vastberadenheid en onverzettelijkheid tegenover verder Russisch opdringen. Op internationale conferenties bleek Byrnes het wat hard nekkigheid en gevatheid be treft, volkomen op te kunnen nemen tegen zijn grooten te genspeler Molotov. Men ver onderstelde dan ook in Wash ington, dat Byrnes weliswaar niet vele jaren meer in func tie zou blijven, doch in elk geval tot na de aanstaande conferentie in Moskou in func tie zou blyven. Dat Byrnes alleen om gezondheidsredenen zou zgn afgetreden en dat er geen neven-redenen bij te pas zijn gekomen, klinkt natuur lijk zeer onwaarschijnlijk. Kenmerkend is bijv. dat waarschijnlijk ook de meest Intieme raadsman van Byrnes, Benjamin Cohen, een man op de achtergrond, zal aftreden. Een vcrrarrlng is ook een aangename verrassing Blum kondigt vierjarenplan aan. VOOR WEDEROPBOUW EN MODERNISEERING. De Fransche premier, Leon Blum, heelt medegedeeld, dat de regeering onmiddellijk zal begin nen met een vierjarenplan voor wederopbouw en moderniseering. De uitvoering van het plan brengt groote regeeringsorders voor machines en allerlei con structiewerk mede. De beslissing van de regeering heeft de vol ledige steun van 't Alg. Vakver bond en de organisatie van werkgevers. De 48-urige werkweek zal bij alle industrieën worden inge voerd, met dien verstande, dat voor 40 uur een basisloon geldt, terwijl de overige acht uur als overwerk worden betaald. Gedu rende het eerste jaar zullen 250-000 vreemde arbeiders naar Frankrijk immigreeren. Hiervan zullen 200.000 Italianen zijn. Ook zullen 500.000 Duitsche krijgs gevangenen in het land blijven werken. De kapitaalsuitgaven worden voor 1947 op 141 mil liard francs geschat. Men stelt zich ten doel de productie bij de genoemde industrieën gedurende het loopende jaar te verdubbelen. De regeering van Blum be strijdt de economische depressie dus op twee fronten. Aan de eene kant zal de productie wor den gestimuleerd, terwijl er an derzijds naar wordt gestreefd de prijzen te verlagen. Politieke terreur in Polen. Scherpe Amerikaansche nota. Naar het Amerikaansche depar- tement van buitenlandsche zaken bekend maakt, heeft de regeering der Ver. Staten de Poolse he re geering beschuldigd van „onder- drukking" o.a. door politieke ar- restaties en moorden, huiszoekin gen door geheime politie en be knotting van de persvrijheid, Copieën van de nota, waar in deze beschuldiging is ver vat. zijn overhandigd aan Wis- jinsky en lord Inverchapel. De nota, die door den Ame. rikaanschen ambassadeur te Moskou, luit.-gen. Bedell Smith is opgesteld, begint: „Mijn re geering is 'vooral verontrust door het toenemend aantal berichten over verdrukkings maatregelen, die de voorloopi- ge Poolsche regeering meent te moeten nemen tegen die democratische elementen Polen, die niet staan aan de zijde van het democratische blok, dat onder leiding staat van de communisten en socla. listen", r~ Wie is generaal Marshall Generaal Marshall de nieuw benoemde minis ter van Buitenlandscne Zaken der Vereenigde Staten, werd op 31 De cember 1880 te Union- town in Pennsylvania geboren, en is nu dus 66 jaar oud. Hij trad in 1901 in militaire dienst, en doorliep snel alle ran gen. In de eerste wereld oorlog fungeerde hij als assistent chief of staff for operations, en dien- in Frankrijk. Van 1919 tot 1924 verbleef hij in Frankrijk, en daarna werd hij in ver schillende functies be last met het opleiden van troepen. In 1939 be noemd tot stafchef, maakte hij de tweede wereldoorlog in deze functie mee. In Novem ber 1945 benoemde pre sident Truman hem tot zijn speciale gezant in China. De Koningin maakt een ijszeiltocht. H3L de Koningin heeft Woensdagochtend op de Gouw zee een tochtje gemaakt met een yszeiljacht. Nagestaard door honderden Monnikendammers stapte de Koningin om half elf aan boord van het negen meter lange yszeiljacht „Poolvos' dat wordt beschouwd als een der snelste jachten van Ne derland. Ondanks de tegen wind op de heenreis werd een snelheid bereikt van meer dan 50 km. per uur. Wim van Goor, de oudste zoon van den eigenaar, aan het roer de se cretaris van de Koningin en nog een lid van het gevolg van H.M. in hetzelfde jacht. In een tweede ijszeilboot volg den op korte afstand eenige leden van de hofhouding en burgemeester Kelder van Mon nikendam. H.M. genoot, ondanks de felle koude zichtbaar van de tocht, vertelde Wlm van Goor. Ze zeide zeer blij te zijn dat ze deze tocht nog had kun nen maken. Tot onder Mar ken ging de „Poolvos" en toen voor de wind met zeer groote snelheid zeker 80 km. per uur weer in de richting van Monnikendam. Schoenenbon voor kinderen De C.D.K. deelt mede, dat de plaatselijke distributie- diensten op nader vast te stel len dagen na 19 Januari a.s. aan kinderen geboren in de maand Januari van een der Wren 1932 t.m. 1946 een schoenenbon zuilen uitreiken van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van de betrokken kinderen. SOESTDIJK BEREIDT ZICH VOOR. In Baacn wordt op verschil lende wijzen reeds merkbaar, dat op het Paleis Soestdijk binnen kort een belangrijke gebeurtenis zal plaats vinden. Niet alleen, dat het particulier initiatief, al- lerlei feestelijkheden voorbereidt, waarvan de Oranjetocht naar Soestdijk reeds overal in het land met groote sympathie is begroef, maar ook de officieele maatregelen, welke voor de aan kondiging van de geboorte van een Prinsje of Prinsesje noodig ijn, krijgen langzamerhand hun beslag Half Januari wordt de batterij van 35 manschappen, welke na geboorte van een Prins 101, van een Prinses 51 schoten zal lossen, in Baarn verwacht. In het Badhotel is nog steeds de telexkamer in tact. welke in 1938 het blijde nieuws van de geboorte van Prinses Beatrix de wereld in zond. Deze kamer zal ook nu weer voor dit doel dienst doen: Op het kleine Postkantoor tegenover het witte Paleis wor den bovendien reeds extratoestel len ingeschakeld. Prins Bernhard naar de Wintersport. Prins Bernhard is op het vliegveld Cointrin bij Genève aangekomen. Onmiddellijk na aankomst zijn de Prins en zgn broer naar Zermatt vertrokken, waar zij eenige tijd zullen verblijven ter beoefening van de winter sport. COMMENTAAR OP BYRNES' AFTREDEN. Met verbazing en teleur stelling hebben de Amerikaan sche krantenlezers gistermor gen de groot opgemaakte be richten over het aftreden van James Byrnes onder hun oogen gekregen. Zoowel de New York-Times als de New York Herald-Tri- oune betreuren het, dat dit aftreden is gekomen op dit moment. Het eerste blad zegt „Dit aftreden moet verwar ring en teleurstelling wekken. De New York-Times schrijft: in een hoofdartikel: „Wij ver duwen, dat c :enceming van Marshall geen voorafschadu wing beteeaent van een wijzi ging in de koers, welke voor net Amerikaansche schip van staat is uitgezet". Het nieuws van Byrnes' af treden is ook in alle .Londen sche ochtendbladen met groo te koppen afgedrukt. De Times drukte haar te leurstelling en verwondering over dit aftreden uit. De Daily Express consta teerde, dat de politieke inzich ten van generaal Marshall weinig bekend zgn. doch dat het nieuws van zijn benoeming goed ontvangen is. De News Chronicle wees er op, dat generaal Marshall, be halve van zijn missie in Chi na, geen enkele diplomatieke ervaring heeft. Het nieuws van zijn benoeming is verwon deringwekkend in de huidige omstandigheden, aldus het blad. EEN VERKLARING VOOR HET ONT SLAG. De benoeming van generaal Marshall houdt belangryke consequenties in, in verband met do politieke toestand in Amerika. heeft geruime tyd verklaard, dat de eenige hoop van de democraten om bij de ver kiezingen in 1948 het presi dentschap te behouden, de be noeming is van een groote figuur als generaal Marshall. Er bestaat evenwel een tra ditioneel vooroordeel tegen de verkiezing van een generaal als president. Daarom hebben bovengenoemde democraten erop aangedrongen, dat gene raal Marshall eerst een hooge civiele functie zou uitoefenen voordat hij candid aat voor het presidentschap gesteld wordt. Dader van Zaterdag avondaanslagen gevat. Een door de politie te Stockholm gearresteerde 18- jarige jongen, Erland Mats- son, heeft bekend verantwoor delijk te zijn voor de serie „Zaterdagavond-aanslagen". Zooals bekend werd Stock holm wekenlang elke Zater dagavond opgeschrikt door een ontploffing' in het centrum der stad. De arrestant heeft thans bekend, hiertoe vrjftig kilogram dynamiet te hebben gestolen uit een opslagplaats. „Hij vond het aardig de po litie en het publiek voor de gek te houden". DEVIEZEN-UITVOER UIT N.-INDIË. Met ingang van 15 Jan. zal te Batavia controle worden in_ gesteld op de verboden uitvoer van deviezen door middel van brieven naar het buitenland. Hieronder zijn ook brieven naar Nederland, Suriname en Curagao begrepen. De contro le zal bestaan In een onderzoek naar de aanwezigheid van de viezen volgens de in Nederland Een aantal democraten geldende regeling. is het 500 jaar gele den, dat volgens een toenmalige kroniekschrij ver uit Memmingen (Beleren) een onbeken de uitvinder zich aldaar van de Karlstor tot de Markt voortbewoog op een zelfgemaakt me chanisme, dat als eerste voorlooper van onze he- dendaagsche fiets kan worden beschouwd; is het 350 jaar gele den. dat Adriaan Flo- risz. Boeyensz., zoon van een scheepstimmer man uit Utrecht, tot paus (Hadrianus VT) werd gekozen, hetgeen de eenige maal was. dat een Nederlander en de laatste maal, dat een niet-Italiaan tot deze waardigheid werd uit verkoren. Over enkele weken een extra-tabaksbon. Over enkele weken zal een extra-tabaksbon worden be kend gemaakt. Volgens „de Gooi- en Eem- lander" zal dit de eerste zyn van een aantal extra-bonnen, welke het rantsoen geleidelijk aan zal moeten verdubbelen. Langendijk won ook de 1500 nieter. WAARSCHIJNLIJK NEDER- LANDSCH KAMPIOEN OP DE SCHAATS. Door in de tgd van 2 min. 31 sec. ook de 1500 meter te Kralingen te winnen, heeft Jan Langendyk de titel van neüerlanosch kampioen zoo goed als zeker veroverd. Hy won Dinsdag immers reeds de 500 en de 5000 meter en be hoeft, krachtens het regle ment van de K.N.S.B. nog slechts de 10.000 meter uit te om zich kampioen te mogen noemen. De tijd van 2 min. 31 sec. beteekent ov: ~ens een nieuw Nederlandsch record. Het oude record stond op naam van Buijen (2 min. 31.4 sec.). Op de 1500 meter werd Egas twee ie in 2 min. 33.5 sec., Burjen derde in 2 min. 33.7 Bevrijdingsherdenking. Zooalg reeds eenige tijd ge leden is medegedeeld, heeft de regeering bepaald, dat de vie ring van de nationale feest dag. de bevrijdingsdag, op Maandag 5 Mei zal plaat-s hebben, In aansluiting daarop kan worden gemeld, dat de kerkelyke herdenking op Zon dag 4 Mei zal geschiedden. De plechtige herdenking van de slachtoffers van het verzet vindt plaats op Zaterdagavond 3 Mei. 350 MAAL GESCHONDEN GENERAAL SOEDIRMAN WIL VECHTEN. 60 Nederlandsche dooden en honderden gewonden. Naar aanleiding van de re devoeringen, die door Sjarifoe. din en Soedirman te Djokja zyn gehouden, seint het AFP dat generaal Soedirman aan het thema van zijn rede van 26 December jJ. heeft vast gehouden, zij het dan in meer gematigde termen. Een communiqué van de N ederlandsche voorlichtings dienst, dat ingaat op de be schuldiging van S.jarifoedin, dat het vooral de Nederlanders zyn, die de voorwaarden van het bestand van 14 October j.I. schenden, deelt mede. dat tus schen 1 Nov. en 30 Dec. de re publikeinen zich 350 maal schuldig hebben gemaakt aan schending van het bestand, waarbij 60 Nederlanders z'jn gedood en vele honderden ge- wsnd. Het communiqué voegt er aan toe, dat generaal Soe dirman nooit de order tot het staken van het vuren heeft Prins Bernhard naar Ned. Indië? Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, commandant der 7-l)ec. ivis* te-atavia, heeft in zijn Nieuwjaarstoespraak de hoop uitgesproken, dat Prins Bernhard in 1947 de gelegen heid zal hebben een bezoek aan de troepen in Ned. Indië te brengen. De generaal zeide voorts, dat de Niwin-pakketten een succes waren, maar dat er nog te weinig wordt gedaan voor de ontspanning, vooral in de frontlijn. Antara wordt gereorganiseerd. Het republikeinsche persbureau in Indonesië, Antarazal worden gereorganiseerd. De reden hiervan is, dat de Republikeinsche regeering ver scheidene malen in ongelegenheid is komen te verkeeren door on nauwkeurige berichtgeving. De regeering wil tevens het peil van de Indonesische journalisten ver beteren. Er is daartoe een hand boek voor de journalistiek in voorbereiding, terwijl 10 cursus sen zijn ingesteld. De deelnemers hieraan zullen worden uitgekozen door Sjahrir. Bij de studie zullen buitenlandsche methodes van journalistiek als voorbeeld wor den gebruikt. Professor Gerbrandy's verantwoordelijkheid. Komende Rijksconferentie. Dinsdagavond heeft de K.K. Omroep een vraaggesprek uit gezonden. dat zyn verslagge ver met prof. C. P. M. Rom me aan de vooravond van zijn vertrek naar Indonesië in diens woning te Overveen gevoerd heeft. Over het doel van zyn reis zeide prof. Romme, dat hij' zich naar Indonesië begaf dorp zonder verbindingen INWONERS MOETEN Vh K.M. LOOPEN OM DE BUS TE BEREIKEN. Onhoudbare toestand moet een einde nemen. Lezer, kent U Waarde? Nooit geweest? Vreemd is dat heelemaal niet. Waarde ligt immers niet aan een groote verkeersweg dat is juist zijn ongeluk maar in een uithoek van Zuid- Beveland. Ge komt er alleen ge er per sé zgn wilt of moet. Het is een aardig dorpje van ruim 1100 inwoners. Wanneer men de groote verkeersweg GoesBergen op Zoom volgt, ziet men tusschen Kruiningen en Krabbendijke links het dorp Oostdrjk liggen; rechts ls hier een aftakking van de groote weg. welke naar Waarde voert. Op dit kruispunt Luchten- burg, zooals het hier genoemd wordt, ziet men 's morgens een 25 30 menschen onbe schermd tegen regen, wind en koude, staan wachten op de bus RillandGoes. Later op de dag staan er tegen ,bus- ttjd" ook zoo nu en dan wel enkele menschen uit te kijken of de bus er nog niet aankomt, maar dan is hun getal niet zoo groot, hoewel het „genoegen" er voor deze weinigen niet minder om is. VOLLEDIG GEÏSOLEERD. Is er dan geen andere gele genheid om weg te komen? Neen, die is er inderdaad niet. Scholieren, die in Goes op school gaan. personen, die daar hun werk hebben, 2ij al len moeten elke dag in de vroegte dit lot ondergaan. En stelt U dan maar eens voor, dat de bus. zooals zeker bij vorst nog al eens voorkomt, ver over tijd is! Dan staan de reizigers té verstijven en ver kleumen, want er is geen en kele wa :htgelegenheld. En dan is er nog iets Luchtenburg is Waarde nog niet! Om aan de Rijksweg te komen, moeten de ingezetenen van Waarde een afstand van ruim 2V2 K.M. afleggen, wat bij winterdag en regen, vooral in de vroege morgen, lang geen sinecure is. Om het genoegen van het landelijke leven in Waarde vol ledig te beschryven, moeten we hieraan nog toevoegen, dat de weg WaardeLuchtenburg buitengewoon slecht is. Van het vroegere asfaltdek ls naar heel weinig overgebleven. Het zal wel niet algemeen bekend zyn, dat er op Zuid- Beveland inderdaad nog één bus- en treinloos dorp is, dat op verkeersgebied zoo mis deeld ls. Maar de gemeente raad, Ged. Staten en de Ver- keerslnspectie weten het wél en aan hen mag dan ook de vraag worden gesteld of dit nog langer mag voortduren. Moet hier niet zoo spoedig mogelijk worden ingegrepen" BEZWAREN. De heer Leendertse uit Hansweert, de eenige. die op het traject RillandGoes een autobusdienst exploiteert, zal mogelyk tegen het maken van een omweg van tweemaal 2% K.M. eenig bezwaar hebben en misschien zal hij ook op de slechte toestand van de weg en het niet rendeeren van het lijntje wijzen. Wat dit laatste betreft, staat toch vast. dat het aantal reizigers 's mor gens en 's avonds niet zoo klein is. Voeg daarbij nog de gelegenheidspassagiers, wier aantal zeker zal stygen als en een busdienst tot in 't dorp komt. Waarschijnlijk zal het financleele resuitaat dan niet tegenvallen. Men zou in Waarde in elk geval al heel bly zijn, indien 's avonds één busverbinding kreeg. Maar gesteld, dat dit lijntje inderdaad niet zou rendeeren, Ligt het dan niet op de weg van het gemeentebestuur om hiervoor een subsidie toe te kennen? WEG MOET VERBETERD WORDEN. De toestand van de wej. Inderdaad slecht. Maar er zijn in de „zak" van Zuid-Beve land ook slechte wegen en tóch rijden daar autobussen. Ook hier heeft, naar het ons voorkomt, het gemeentebestuur een taak. Met kracht voortvarendheid moet bij het provinciaal, bestuur en by de Verkeersinspectie op deze noodtoestand worden gewezen. De weg naar Waarde staat op het Tertiair Wegenplan. zal een klinkerweg komen. De teekening is zelfs al gereed, maar wanneer zal met de uit voering worden begonnen? Is deze weg urgent ver klaard Moeten de ingezete nen van Waarde nog langer wachten Toen de gemeenteraad 5000.aan de verbetering wilde besteden, maakten Ged. Staten er 1200,van met het alleszins begrijpelijke ge volg, dat het opknappen niet veel heeft beteekend. Maar er zal toch spoedig heel spoedig zelfs wèt moe. ten gebeuren. Hier mag niet langer getalmd worden. Waar- men slechts 's morgens en de moét een busdienst hebben de eerste plaats om te luiste ren, te luisteren en nog eens te luisteren, wat men my daar te zeggen heeft. In de eerste plaats over het heden, maar vooral ook over de toekomst. Natuurlyk ook om eenige informaties te bren gen, hoe het verloop van de kwestie Linggadjati hier is geweest". Deze inlichtingen kunnen, aldus prof Romme, veel mis verstand wegnemen. „Linggadjati kan het begin zijn van iets goeds of het be gin van iets minder goeds. Daarom moeten alle construc tieve krachten samengetrok ken worden". „Natuurlyk kunnen alleen de achteraan komende lieden nog spreken van voor of te gen Linggadjati". Prof. Romme legde er de nadruk op, dat Linggadjati een „voldongen feit" is, „op getrokken op basis van dat veel dieper ingrijpende voldon gen feit: de koninklyke rede, tot stand gebracht onder de verantwoordelykheid van de regeering van Gerbrandy en van Mook". „Het gaat niet meer over de vraag: voor of tegen Ling gadjati, het gaat nu over de vraag: voor of tegen de op bouw op basis van Linggadjati en dat dit het geval is, blykt wel duidelijk uit de afbrokke ling van de verzetskring te gen Linggadjati". „Nog zoo'n paar redevoerin gen van professor Gerbrandy en ik derde, dat deze afbrok keling een veel duidelyker feit zal zyn". Prof. Romme deelde tevens mede, dat hy in Indonesië zijn oor te luisteren zou leggen, wat men daar voor construc tieve denkbeelden heeft Hij hoopte zoodanige contacten te leggen dat hg voor de rijksconferentie zoo goed mo gelijk voorbereid zou zijn. „Daarenboven hoop ik met onze jongens in contact te komen, vooral met de troep zelf". gegeven, zooals op 14 Oct. werd beslist. DE REDEVOERINGEN De republikeinsche minister van defensie, rar. A. Sjarifoe- dln en de opperbevelhebber van de T.R.I.. generaal Soe dirman, hebben Dinsdag op een byeenkomst van vertegen woordigers van zeven strijd organisaties te Djogjakarta leder een rede uitgesproken, die per radio werd uitgezon den Sjarifoedin verklaarde, dat. na het sluiten van het bestand, waarmede de repu bliek accoord ging. de Indone sische strydkrachten dagelijks- geprovoceerd werden, hetgeen volgens spreker bewezen is. Na het bestand maakten de Nederlanders propaganda door de Indonesiërs er van te be schuldigen, dat deze de bepa lingen van het bestand overtra den. Zy zeggen, aldus Sjaru foedin dat bij ons geen disci pline heerscht en dat wij tie regels van het bestand niet eerbiedigen. Over de toestand op Sumatra zeide Sjarifoedin. dat de Indonesiërs te Medan het bestand niet geschonden hebben. Dit blykt uit een zoo juist uit Medan ontvangen te legram. waarin wordt mede gedeeld, dat de Indonesiërs tot het laatst toe het bestand ge ëerbiedigd hebben Ook te Pa- dang en Palembang ligt de schuld bij de Nederlanders, die de demarcatielijn hebben geschonden. Te Palembang kon de repu bliek niet toestaan, dat de kust als Nederlandsch gebied beschouwd wordt en dat de republikeinsche schepen door ae Nederlanders onderzocht zouden worden. Deze dag, waarop voor de eerste maal zeven vlaggen van zeven "t-ridorganisaties naast het 'wit wapperden, wilde Sja- 'in zien als symbool voor enheid. SOEDIRMAN'S REDE Soedirman zeide. dat. hoe wel sinds de proclamatie van de Indonesische onafhanke lijkheid alles in het teeken van de strijd stond, by het Indone sische volk sedert maanden de angst bestaat, dat het de vre de moet ontberen. Het mint rechtvaardigheid en wenscht welvaart. Indien wij daarvoor moeten vechten, dan is een groep daarvoor aansprakelijk, t.w. de kapitalistische en im- peralistische Nederlanders, die ter bereiking van hun doelein den de kracht van een leger gebruiken. Van Indonesische zyde is alles gedaan om de ge schillen op vredelievende wijze op te lossen doch agressie van het Nederlandsche leger heeft de vruchten van de besprekin gen teniet gedaan. De regee ring en het volk van Indone sië hebben geduld genoeg ge toond, doch ook dit heeft grenzen. Het is niet genoeg, dat wy ons volk vragen te be slissen. of het voor of tegen Linggadjati is en het is niet voldoende ,dat wij mondeling of schriftelijk protesten laten hooren. Wij moeten een reali teit met een realiteit beant woorden en duidelyk ons standpunt kenbaar maken. Soedirman bepleitte een één hoofdige leiding en besloot zyn rede met de opwekking: „Gaat door met vechten onder een éénhoofdige leiding, doet niets op eigen initiatief, is men een maal met vechten begonnen, dan vechte men door". Geen kranen laten loopen Uit angst voor een be vroren waterleiding, heb ben een groot aantal inwo ners van het gebied van midden Noord-Holland de kranen laten loopen. Dat dit catastrophaal kan zijn, blijkt uit het feit, dat in dit gebied een groot aan tal aangeslotenen op het Prov. Waterleidingnet en kele uren van water wer den verstoken, daar de watertoren totaal leeg zijn. Het ergste echter treft deze tijdelijke ge stagneerde watervoorzie ning de ziekenhuizen. Met klem wordt het publiek dan ook verzocht niet on- noodig water te verspillen door uit angst voor be vroren waterleidingen de kraan te laten loopen. Nieuwe thesaurier-generaal. DR. A. TREEP VOLGT DR. RIDDER OP. By K. B. is als opvolger van dr. Ridder benoemd tot the saurier-generaal bij het mi nisterie van financiën dr. A. Treep. Dr. Treep zal te Londen wor den opgevolgd door dr. H. Rie- mens, financleele raad aan de Ned. ambassade te Washing ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1