Kleine Drie WELVAART. StONDS VOOR SURINAME UIT DE PROVINCIE RUITEN TROEF HARTEN TROEF Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen en Duireland Moei C.C.D. verdwijnen? DE TIJD VAN DE GESUBSIDIEERDE* PLANTAGE-KOLONIE IS VOORBIJ. Nieuw plan van de Nederlandsche Regeering. Gedurende bijna honderd jaar heeft de Surinaamsche begrooting een belangryk te kort" aangewezen, dat telken jare door subsidie ten laste van de Rijksbegrooting moest worden geaekt. Als gevolg van de door de oorlog sterk gewij zigde omstandigheden, welke in Suriname tijdelijk een on werkelijke financieele welvaart deden ontstaan was het mo- lijk de Surinaamsche begroo ting voor het jaar 1941 voor eerst sluitend vast te stellen. Reeds na enkele jaren ts als gevolg van de sindsdien inge treden belangrijke verminde ring van de bauxiet-prod. en de beëindiging van de def.-wer ken, aan deze schijnwelvaart weder een einde gekomen, zoo_ dat de vroegere financieele moeilijkheden dreigen te her leven. Na hoogerbedoelde korte pe riode van betrekkelijke voor spoed verkeert Suriname in menig opzicht thans in ongun stiger economische omstan digheden dan vóór 1940. Vele werkkrachten hebben zich uit de landbouw teruggetrokken, als gevolg waarvan een aantal plantages aan ver wildering is prijsgegeven en de i*eeds onder moeilijke om standigheden werkende koffie cultuur geheel dreigt te niet te gaan. Ook de suikeronder nemingen zijn zwaar getroffen. De kleine landbouw heeft eveneens zy het dan in min dere mate, de nadeelige- ge volgen van de gewijzigde om standigheden ondervonden. EEN WELYAARTSPLAN De ministers van overzee«sche gebiedsdeelen en financiën hebben thans een wetsvoorstel ingediend om ter uitvoering van een door den landvoogd ontworpen meerjarig construc tief Welvaartsplan voor Suri name, een Welvaartsfonds In liet leven te roepen. Hot fonds dient in de allereerste plaats de organisatie te scheppen, die de algemeene gedachten kan toetsen en concretlseeren. Het fondsbestuur zal echter zoo spoedig mogelijk moeten ko men tot de opstelling van een werkplan, waarin de te nemen maatregelen in het Juiste on derlinge verband wórden ge coördineerd Grondgedachte is, dat de tijd voor Suriname uitsluitend als plantagekolonie voorgoed voor. bij is. Suriname kan slechts tot bloei komen als een land geven bevoegdheden acht het college met deze gedachte niet te strooken. Naar de meening van de ministers is het bezwaar van de Staten niet gegrond. Het onderhavige wetsontwerp toch kan bezwaalijk vooruitloepen op de eerlang te verwachten hervormingen op staatkundig gebied. De ministers stellen zich echter voor aan het ver langen naar grooter zelfstan- digneid reeds zoover mogelijk te gemoet te komen en daarom telkens aan het oordeel van de Raad van Advies en aan het gevoelen van de Staten groote al is het dan geen beslis sende waarde toe te ken nen. Ook na de staatsrechtelijke hervormingen, zal het- niet on redelijk zyn, dat in een wet, waarbij een bedrag van 40 millioen, verdeeld over een vijfjarige periode, uit 's Rijks schatkist beschikbaar wordt gesteld, ook aan Ned. organen bevoegdheden worden toege kend. DUIF POSTHUUM ONDERSCHEIDEN. Slechts één van de postduiven, die de En- gelsche landingstroe pen in 1944 in Norman- dië bij zich hadden, heeft de vlucht van Frankrijk naar Enge land ondernomen. Na 5 dagen in een mandje te zijn opgesloten geweest, werd de duif op 7 Juni om 8.37 losgelaten en arriveerde de volgende dag om 6.41 in Enge land. De vogel had aus grootendeels in de duis ternis moeten vliegen, wat duiven niet graag doen. Dezer dagen werd de duif met een medaille bekroond Daar het dier echter óp een vlucht van Frankrijk i§ otnge- :omen, werd de onder scheidingposthuum verleend. Mrs. Peggy Thomas, oud i jaar, moeder van drie kin deren, heeft te Bridgend (Wa les) een vierling gekregen. Het viertal, dat uit 2 jongens en 2 meisjes bestaat, maakt het voorlooplg best. en hun eischen i.a.v. Duiischland De territoriale aanspraken van Nederland, België en Luxemburg. De Nieuwe Standaard pessimistisch Naar aanleiding van het onderhoud tusschen de Neder landsche en Belgische minis ters van buitenlandsche zaken schrijft „De Nieuwe Stan daard" on.er het opschrift „De lage landen en oultsen- land" dat het noodig is de huidige verhouding tusschen de „Kleine Drie" België, Nederland en Luxemburg en Duitschland nader te be schouwen Het fundamenteeie kenmerk 'van deze verhouding is wel de tegenstelling tus schen het economisch-wensche- Moutet hoopt nog op vrede. In ©en radiorede heeft de Fransche minister van kolo niën, Moutet, uiting gegeven aan zijn hoop dp een spoe dige vrede in Indo-China. Moutet, die onlangs per van kleine en middelbare land- 'vliegtuig .it var' 3 la overge- bouwers en veeboeren. Zonder alles op één kaart te zetten is toch een zoodanige ontwik keling in bepaalde cultures (rjjst, citrus; cacao) mogelijk dat een uitvoer kan worden bereikt, waarmede de noodza kelijke inmport kan worden betaald. KOSTEN 40 MILLIOEN De uitgaven, welke de uit voering van het plan over een periode van vijf jaar zal vor deren, worden geraamd op 40 millioen Ned. guldens. Teneinde een nuttige doelmatige besteding der gel den te bevorderen wordt het beheer van het fonds opgedra gen aan den gouverneur van Suriname, die zich daarbij door een raad van advies zal doen bijstaan. BEDENKINGEN IN SURINAME In het ter zake door de sta ten van Suriname uitgebracht advies, spreekt dit college cr zijn teleurstelling over uit, dat in het wetsontwerp niet tot uitdrukking komt de staatkun. dige zelfstandigheid. welke voor de deur staat. De ln het ontwerp aan Ned. organen ge- Loonregeling 1947 '48 voor bouwvakarbeiders. Naar het orgaan van de Ned. Bouwvakarbeidersbond mede deelt, Is tusschen de besturen van werkgevers- en werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf, onder nadere goedkeuring van de be voegde instanties overeenstem ming verkregen over Joonen en arbeidsvoorwaarden in 1947—'48 voor de burgerlijke en utiliteits bouw. Het aantal loonklassen wordt teruggebracht van 6 op 5, het geen vooral voor het platteland van beteekenis is. Voor de werk nemers in groep I zullen de uur- Ioonen in de 5 loonklassen resp. zijn 94. 91, 88, 85 en 82 cent en voor die in groep II resp. 88, 85, 82. 79 en 76 cent of 6 cent per uur lager. Het aantal vacantiedagen wordt uitgebreid van 6 op 12. waarvan 6 snipperdagen. ongeval zal het loon over de wachtdag worden doorbetaald en bij ziekte de drie wachtdagen, mits de arbeidsongeschiktheid 3 weken of langer duurt. Bij Ruwe Handen X Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. $cVU>Ci/n, met meer crème - karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 cl (Ingezonden mededeeling.) komen, zeide, dat hij naar Indo-China gevlogen was met een vredesboodschap, maar in een volslagen oorlog terécht kwam. „Het eenige wat ik thans kan doen", aldus de minister, „is de militaire toe stand zich laten ontwik keien om de noodzakelijke veilig heid van de verbindingslijnen te verzekeren. Ik ben echter nooit van meening geweest, dat een militaire beslissing in de plaats kan treden van een politieke oplossing van het probleem". Voor degenen, die te Hanoi enorme voorbereiding heb ben gezien, die de Vietnamee- zen reeds waken te voren hadden getroffen, kan er, al dus de minister, geen twijfel bestaan over de vraag op wie de verantwoordelijkheid van Ie aanval rust. KAMERCOMMISSIE NAAR DE WEST. Vóór het vertrek van de parlementaire commissie naar West-T - heeft een A.N.P.- verslaggever nog een kort on derhoud gehad met prof. J. H. A. Logemann, die o.m. me dedeelde dat aan Suriname een bezoek van twee weken zal worden gebracht, daarna vertrekt de commissie naar Curagao en tenslotte zal een rondreis langs de overige Ned. Antillen worden gemaakt. Voorlooplg is de datum van terugkeer vastgesteld op 14 'ebruari. lijke en het politiek-wensche- iyke. Deze tegenstelling leidt tot de schijnbaar paradoxal s.tuatie, dat de woordvoerders der „Kleine Drie" beurtelings als de moreele en politieke „kastyders" en als de econo mische „beschermers" van Het verslagen Duitschland optre. den. Hierdoor is nun houding tegenover Duitschland eenigs- zins dubbelzinnig. Amerika en Engeland willen hun vroegere vijand niet al leen economisch, doch ook po litiek weer op de been helpen. Frankrijk daarentegen, blijkt onwrikbaar anti-Duitsch, zoo wel op economisch als op po litiek-territoriaal gebied. Door het eigenmachtig verplaatsen van zijn douane-grens in bet Saargebied heeft het de poli tiek van- het „fait accompli" toegepast. PSYCHOLOGISCH IN HET NADEEL. Het is niet onmogelijk dat deze dubbelzinnige houding de „Kleine Drie", althans psycho logisch, in een nadeelige posi tie stelt by de verdediging zy- ner gewettigde eischen tegen over Duitschland. Uit de Brit- sche en Amerikaansche pers commentaren blijkt, dat deze twee grooten op de vergade ring van Lon_en op 14 Janu ari sterk gekant zullen zijn tegenover territoriale wijzigin gen ln West-Europa, met uit zondering misschien van het Saargebied. Indien dit werke lijk zoo is. kan men moeilijk verwachten dat de „Kleine Drie" voet by stuk zullen hou den wat betreft hun territori ale aanspraken. NEDERLAND DUITSCHLAND. Vooral Nederland bevindt zich in een zwakke positie en zou wel de eerste kunnen zijn om toe te geven. Er dient re kening gehouden te worden met de speciale economische verhoudingen tusschen Neder land en Duitschland. De Oos telijke lanibouwprovincies zijn steeds aangewezen geweest op de ruilhandel met het aan grenzende industrieel'e Ruhr- gebied. Anderzijds zijn de ha vens van Rotterdam en die van de Nederlandsche Rijn vaart in veel grootere mate dan Antwerpen of de Belgi sche binnenscheepvaart afhan kelijk van de economische her leving van West-Duitschland. Nochtans zijn de territori ale eischen van België, Neder land en Luxemburg uiterst redelijk te noemen. Zeeland nog steeds het minst koud. Het KNMI meldt: Het weer in Europa wordt nog steeds beheersent door het uitgebreide gebied van hooge luchtdruk over Noord- Rusland en een diepe depres sie op de Oceaan. Beide lucht druksystemen namen in de afgeloopen 24 uur in betee kenis toe. Waarschijnlijk zal de Oostelijke wind in onze omgeving weer wat aanwak keren. De grensly'n tusschen de koude continentale lucht en de warmere Oceaan lucht, die ongeveer van Zwitserland via Noord-Frankrijk naar Midden-Engeland loopt, is tij delijk wat dichter bij ons land gekomen. In de Zuidelijke pro vincies is het daardoor be wolkt weer en kwam het tot plaatselijke sneeuwval. Ook de temperaturen zijn in het Zui den minder laag Vlissingen meldde gisteren bijv. 2 graden vorst, Limburg en Brabant 6 graden, tegen over 14 graden ln het I^oor- den van het land. In Midden Europa en de Balkan onderging de tempe ratuur slechts weinig veran dering; alleen in Zuid- Duitschland nam de vorst eenlgszins af. Zoolang het machtige bled van hoogeluchtdruk over Rusland stand houdt, kunnen de Oceaan-depressies het con tinent van West-Europa niet binnen trekken. De aanvoer van koude lucht zal dus in onze omgeving voortduren. Wel komt het overgangsge bied dicht bij onze grenzen, waardoor de neerslag-kansen toenemen en de temperatuur in de Zuidelijke provincies, vooral in Zeeland, tijdelijk om het vriespunt kan komen. Duizend Boefjes. Voor een uitverkocht huis speelde Annie van Ees te Rot terdam voor de 1000ste maal de rol van Boefje ln het ge lijknamige stuk van M. J Brusse. Burgemeester Oud be gaf zich in de pauze achter de coulissen om Annie van Ees te complimenteeren. Wethouder mr. G. E. van Walsum wenschte Annie van Ees namens het gemeentebe stuur geluk. Hij zeide dat Rotterdam het zeer op prijs stelt, dat de 1000ste opvoering van dit typische Rotterdam- sche stuk in deze stad heeft olaats gevonden. Daarop ver tolkte de voorzitter van „Pro Juventute" zijn dankbaarheid voor hetgeen Annie van Ees als „propagandiste" voor deze vereeniging heeft gedaan. De heer Brusse, zoon van den schrijver, zeide dat zijn vader altijd sceptisch heeft gestaan tegenover zfln „tooneel_boefjer welk sceptislsme door Annie van Ees' creatie verdween. Jaap van der Poll, die Brus- se's Boefje dramatiseerde, was door ziekte verhinderd, doch liet door een vriend bloemen en een brief aanbieden. Onderscheiding voor parachutiste. Aan mej. B. Terwindt, hoofdstewardess van de K.L. M., zal Zaterdag 18 Jan. te Maastricht <*-• Tedal of Free dom worden uitgereikt, in verband met de hulp, welke zij gedurende de oorlog aan geallieerde piloten heeft ver eend. Mei. Terwindt is een der weinige Nederlandsche vrouwen, die t\jdens de bezet ting als parachutiste boven vaderlandsch gebied werden neergelaten. ƒ21.000 voor Ellewoutsdijk. De gemeente Schoonhoven heeft via Volksherstel een. be drag van 20.000 beschikbaar gesteld voor Ellewoutsdijk. Deze gift zal worden be steed voor het stichten van 'n wijkgebouw voor het Groene Kruis. Vrijdag j.l. heeft op het gemeentehuis van Ellewouts dijk een deputatie uit Schoon hoven de plannen besproken met het Groene Kruisbestuur De bekende Schoonhovensche architect, Died Visser, zal het ontwerp maken. Houtboot was te groot voor de sluis van Terneuzen. Onlangs schreven wij reeds over de haven van Terneuzen en de groote belangen welke met name de Belgische stad Gent heeft bij een vergrooting van de sluis, welke toegang geeft tot het kanaal. Dezer dagen is de urgentie van deze reeds lang gewcnsch- te verbetering nog eens op nieuw gebleken toen een Rus sisch vrachtschip met hout voor Gent te breed bleek voor de sluis. Ex- zat niets anders op, dan het schip voor Ter neuzen te lossen en de lading met lichters door te zenden naar België. Veergeld op de Westerschelde. Gedeputeerde Staten van ieelanu nebben zich tot de re geering gewend met het ver zoek weer veergeld te mogen heffen voor de dienst over de Westerschelde De bedoeling ls niet het huidige gratis ver voer af te schaffen, maar een bepaald bedrag te heffen voor de toegang tot de eerste klas kajuiten, welke thans afge- sloten zijn om beschadiging te voorkomen. Vooral voor de drukke dienst Vlissingen- Breskens, heeft het weder in gebruik nemen van de eerste das-kajuiten beteekenis. om dat de ruimte in de gratis- kajuit dikwijls onvoldoende is. VEERDIENST OP ZIE RIK. ZEE INGEKROMPEN. In verband met de ijsgang op de Oosterschelde is de veerdienst tusschen Katsche 'eer en Zierikzee voorlooplg lngekromoen. De eerste laatste dienst (heen en weer) komen door deze inkrimping te vervallen. WINTERBETONNING Op de Zeeuwsche stroomen zyn verschillende lichtboeien opgenomen terwijl pp de voor naamste scheepvaartroute de winterbetonning is uitgelegd. Niet overal is het gelukt om de lichtboeien binnen te halen, zoodat nu met de ysgang op deze lichtboeien niet meer ver trouwd mag worden. De licht boeien zwart 5 en rood 2 van de Zuid Vlije, zwart 13 van het Kramer, rood 3 en zwart 1 van het Slaak, rood 8 en zwart 4 van het Keeten, rood 7 van de Hals en de R.Z.H.S. lichtboei van Keeten-Krammer zijn opgenomen. Op deze plaat sen zijn sparboeien uitgelegd. Stoom- en motorschepen met gering vermogen onder vinden hinder van het ijs. NAUW VAN BATH In het Nauw van Bath in de Wester-Schelde zijn de oprui mingswerkzaamheden voor het wrak beëndigd. De minste diepte bedraagt bij laag water thans 87 dm. THOLEN GEÏSOLEERD Nadat Maandag j.l. het over zetveer te Tholen over de Eendracht reeds veel hinder ondervond van de ysgang, moest het overzetten Dinsdag morgen geheel gestaakt wor den. Zelfs de motorbooten kon den er niet door komen om het voetgangersverkeer in stand te houden. Thans zit men dus op Tholen geheel ge ïsoleerd. Wel is het mogelijk om over de ln aanbouw zijnde noodbrug te loopen, doch dit is dan op eigen risico, daar 't niet zonder gevaar is. Hoe lang zal deze toestand nog duren? DE NOODBRUG BIJ THOLEN. Voor de tweede maal van deze winter heeft men d< werkzaamheden aan de nood brug over de Eendracht te xiiv. en wegens de strenge vorst moeten' neerleggen. Het is thans ./egens de ijsgang in de rivier voor de drijvende lokken, die de montagestuk- ken moeten komen lichten, alet mogelijk om naar Tholen te komen. Men zal weer be ter weer moeten afwachten. DUIVENDIJKE EN ELLEMEET. Duivendijke en Ellemeet zijn bij KB. aangewezen als gemeen ten, waarin de bediening van het ambt van ontvanger door dezelf de persoon wordt bekleed. Tweede Glaskaravaan uit Amsterdam op Walcheren gearriveerd. 30.000 vierkante meter. ."MILITAIREN EN LING- GA DJATI. Het Tweede Kamerlid, de heer De Wilde, heeft den mi nister van oorlog gevrcagd of het juist is, dat in December in het Centraal Magazijn voor militaire kleeding en uitrus ting te Woerden een bekend making is voorgelezen, waar bij het aan het personeel werd verboden .op de een of andere wijze instemming te betuigen met het anti-Ling- gadjati-comlté. De heer de Wilde vraagt voorts of de minister een der gelijke maatregel niet in strijd acht met het grondwet telijk erkende recht van vrije meeningsuitlng en of deze wil bevorderen, dat de bekendma king ten spoedigste wordt in getrokken. Elfstedentocht afgelast, De elfstedentocht zal a.s Donderdag niet gehouden wor den. Het aantal wakken langs de route ln Friesland is groot en is ondanks de zeer strenge vorst zelfs toegenomen. Het ijs in de omtrek van Leeuwar. den is minder dik en minder betrouwbaar geworden. Ver moedelijk is dit het gevolg van de zeer harde wind en van de stroomingen ln het water. Over een andere datum icon het bestuur van de Friesche elfstedenvereeniging zich nog niet uitlaten. Storm deed vleesch verloren gaan. Met zwaren slagzij meerde Dinsdagavond aan de Borneo- kade te Amsterdam het 791 brt. metende Deensche stoom schip „Mercur", dat met een lading van 453 koelen uit De nemarken was vertrokken. Daarvan zijn er tijdens d<* reis ruim 100 door het slechte weer omgekomen en totaa' ongeschikt voor de consump tie in Holland aangekomen Deze koeien, waren bestemd om ons vleeschrantsoen voor eenige tijd te bestendigen. Levende zoowel als doode dieren werden naar het abat toir vervoerd. Als gevolg van de strenge Nederlandsche vleeschkeuring zal een groot gedeèlte van het vleesch van de doode koeien niet meer voor menschelijke consumptie geschikt zrjn en waarschijnlijk zal dit ten goede komen aan de levende have van Artis en het in Amsterdam verblijf hou dende curcus Knie. Prol. Posthuma en de commissie-generaal. Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde, dat prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, zich be reid heeft verklaard een even- tueele benoeming tot lid van de commissie-generaal te aan. vaarden. Uit de aard der zaak zal over deze benoeming eerst beslist kunnen worden na de totstandkoming van de wets wijziging welke noodig is voor de voorgenomen uitbreiding van de oommissie-generaal. Het C.N.V. over de oi-derdomsverzekering. Dezer dagen ia door het be- stuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond een adres gezonden aan de Tweede Ka. :mer betreffende het bij de i Kamer ingediende wetsont- In dit adres wordt o.m. gezegd dat „het eerste bezwaar is, dat by ongewijzigde aanvaarding van dit wetsontwerp ^e arbei der die heel zyn leven lang gewerkt heeft, als een armlas tige zal worden behandeld. De aanvrager van een ouderdoms. uitkeerlng .zal zich moeten on derwerpen aan een hem ver- nederenrf onderzoek naar leef wijze, bezittingen en inkom sten. Vooral in de kleinere ge meenten zullen de betrokkenen dit als zeer pijnlijk voelen. Het tweede bezwaar van het C.N.V. is „dat aanvaarding van het ontwerp in zijn hui dige vorm de tot standkoming van bedrtJfs- en ondernemings pensioenfondsen ernstig zal belemmeren". Het is duidelijk zoo wordt verder betoogd, dat onder deze omstandigheden ook bij den arbeider de lust bedenkelijk zal verminderen om zich groo te offers te getroosten voor de opbouw van onderaemings- en bedrijfspensioenfondsen". RADIOREDE PROF. GERBRANDY. Prof. P. S. Gerbrandy zal op Donderdag 9 Januari, des avonds 9.45, over beide zenders een radiorede houdgn ter be antwoording van de officieele Harten troef! Dat was het devies, dat burgemeester jhr. mr. VV. C. Sandberg tot Essenburg stel de tegenover de leuze „Ruiten troef' waaronder de Amster dammers in de afgeloopen we ken hun groote glas-actie voor Walcheren hebben gevoerd. „Uw ruiten-actie kwam uit het hart en zij heeft ons al len hier recht in het hart ge troffen!" Middelburgs burgemeester sprak deze woorden Dinsdag middag ln de Sohuttershofzaal te Middelburg toen hy daar namens het gemeentebestuur de zestig Amsterdammers, die de tweede glas-karavaan uit 's lands hoofdstad vergezelden, dankzegde'voor hun activiteit, nadat de directeur secretaris van de stichting „Herstel Zee- land 1945", de heer D. van Heyst, reeds een algemeen woord van welkom had ge sproken. Op de Markt trok de stoet van 14 vrachtwagens, één autobus en drie luxe auto's, die voor het Stadhuis gepar keerd werd, natuurlijk enor me belangstelling, zoowel bij de aankomst als by het ver trek, toen een deel van de wagens naar Vlissingen en de dorpen gedirigeerd werd. Daarvoor bleek zelfs een spe ciale verkeersregeling noodig! telande. Domburg en Oostka pel le is deze glaszending natuurlijk buitengewoon wel kom. Dertigduizend vierkante meter is dan ook een prachti ge partij, waarmede heel wat woningen weer glasdicht ge maakt zullen kunnen worden. Met dit werk wordt dan ook onmiddellijk begonnen, te meer omdat er waarschijnlijk wel een week of drie mede ge moeid zal" zijn. En zijn wy wel ipgelieht, dan komt er over De heer G. v d. Werf Az. te Scherpenisse ls met in gang van 7 Jan. benoemd tot ouffet-chef in de cantine van de Oranje-Nassau-kazerne te Bergen op Zoom. De collecte op Oude jaarsavond voor predikants weduwen en weezen heeft te Scherpenisse opgebracht de som van ruim 100. Cadzand LOOP DER BEVOLKING. De bevolking van Cadzand is in de loop van 1946 met 16 zielen verminderd. Op 1 Januari 1947 telde Cadzand 981 inwoners, waarvan 505 mannen en 476 vrouwen. Op 1 Januari 1946 bedroeg het aantal inwoners 997, waarvan 511 mannen en 486 vrouwen. Retranchement Noodtoestand ten einde. Te Retranchement heeft Maan dagmorgen de pas benoemde on derwijzer, E. T. Klaassen, zijn functie reeds opgenomen. Voort aan kunnen de kinderen dus weer iedere dag naar school gaan. Het hoofd der school, de heer J. A. Hennekeij, stond Teeds vier maanden lang voor de onmoge lijke taak geheel alleen onder wijs te geven aan 7 klassen, met totaal ongeveer 700 kinderen. Aan deze toestand is nu geluk-- kig een einde gekomen. Nieuwvliet UITVOERING CADZAND RIA. Zaterdagavond gaf de too- neelvereeniging „Cadzandrla" een goed geslaagde uitvoering te Nieuwvliet. Voor de pauze werd opgevoerd „Als de poor ten opengaan" en na de pauze de klucht „Mynheer Primps als hulp in de huishouding". Een gezellig bal, met mede werking van de band ,,Hup en Vooruit" besloot de avond. Burgh LOOP DER BEVOLKING. In de loop van 1946 vermeer derde de bevolking van Burgh met 16 person®. 1 Januari '47 bestond de bevolking uit 725, waarvan 377 mannen en 348 vrouwen. Op 1 Januari 1946 telde Burgh 368 mannen en 341 vrou wen. Zierikzee DIRECTEUR .v, POSTKANTOOR. Bij beschikking van den di recteur-generaal der P. T. en. T. is de hoofdcommies by de post-, telegraaf- en telefoon dienst S. Ochtman te Voor burg. met ingang van 16 Jan. 1947 benoemd tot referendaris der posteryen, telegrafie en telefonie met gelijktijdige aan wijzing als directeur van het Dost-, telegraaf- en telefoon kantoor te'Zierikzee. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoofdplaat: enkele weken nog een derde (toez.) cand. J. J. Winckel te karavaan ook! Bllthoven. werp, houdende een nood- regeeringsvérklaring van Vrij. regeling ouderdomsvoorziening.!dag j.l. IN VLISSINGEN. Ook in Vlissingen was de ontvangst buitengewoon har telijk. Hier werd het Amster. damsche gezelschap, dat be stond uit leden van het Rui ten Troef-comité wijkhoofden, schilders, die zich ter beschik king hebben gesteld om teza men met hun Walchersche col lega's de ruiten in te zetten, en de chauffeurs van de wa gens. die voor dit doel gratis werden afgestaan door de Coöp Amstei damsche Ver. voerdersbond, ontvangen in de burgemeesterskamer op net Stadhuis. Burgemeester mr. B. Kolff vertelde iets van de enorme schade, welke door het oorlogsgeweld aan de wonin gen werd aangericht en van de zorgen, welke het gemeen-' tebestuur he ben vervuld, toen een derde „glaslooze winter" voor de deur stond. „U komt als redders uit de nood", aldus mr. Kolff, w!j hopen, dat Uw werk in de komende dagen hier even nrettig zal verloopen als met de voorbereidende besprekin gen reeds het geval is ge weest. Vlissingen heeft U lee- ren kennen als ware vrienden in de nood". Ook op de dorpen, welke iltmaal aan de beurt waren Grypskerke, Arnemuiden, Meliskerke, Koudekerke, Zou- HARM WARRINK doeren willen geen controle de knoeiers niet uit de wereld. Laat hy daarom maar verdwij nen. Dengenen, die bang zijn een baantje te verliezen, zal de N.B.A. een ander baantje pro- beei'en te geven. De Stichting van de Landbouw en de land- oouworganisaties doen niet mee aan de actie- Het is ook njet in orde, dat zooveel voor mannen uit de landbouworga nisaties een baantje hebben bij de C.C.D., de bedryfsschappen enz. Daardoor 3taan de orga nisaties niet objectief tegen over deze lichamen. Het. kon volgens spreker ook zonder contróie. Als een boer knoeien wii, doet hij het toch wei- Verschillende voormannen zeggen, dat de N.B.A. op de goede weg is en ook minister Mansholt staat sympathiek te genover opheffing der con trole. He't plan van. de N.B.A- voorziet in een plaatselijke vertrouwensraad. De N£A. wil geen wilde actie- De boeren moeten echter aanpakken, an ders is de C.C.D. over 15 jaar nog niet weg. Wegcontröle is nog noodig. Dat is echter een taak van de politie, die heeft toch niets te doen. AANWEZIGEN AAN HET WOORD- Èen aantal aanwezigen maak te gebruik van de gelegenheid om opmerkingen te maken. Zoo stelde één voor van de 3500 ambtenaren van de C.C.D. een divisie voor Indië te vormen, een ander laakte den secretaris van de Stichting van de Land bouw wegens het aanbieden van bloemen aan de C.C.D. Een derde wilde ie C.C.D.- ambtenaren werk in de land bouw opdragen en een vierde noemde hen parasieten. Eén vragensteller vreesde dtt de boeren te egoïstisch zijn, om zelf de contröle ter hand te kunnen nemen- Na dupliek werd de verga dering gesloten. Over deze vraag, waarop uier een zeer besiist »j&" we»u geantwoord, sprak Dinsdag in ue zaal van Krijger te uoes heer Harm vVarrink u.1 juineu.oeK, een uer redacteu ren van ,A*oerenrecnt''. De druk bezoente vergade Jing werd namens de Nat,ona- •e ooerenactie geopend door J. A. Scheie uit IjzeudijKe, die er op wees, dat de N.B.A. ageert voor een gezonde democrati sche bedrijfsvoering en tegen de C.C.D-, Veoena en andeie vor men van bureaucratie en amb tenarij. Op de begrooting wyst de C.O.D. een texort aan Van dUO millioen. Daaraan gaat ons volk te gronde en daartegen dient actie te worden gevoerd Deze actie mag met 3lap, maai ook niet revolutionnair zijn. DE NATIONALE BOERENACTIE. De heer Warrink deelde eerst mede, dat de N.B.A. alle ooeren omvat, dus Duiten en ooven de lanubouworganistties staat- De eerste taak was om de boeren politiek bewust ti maken en vele boeren zijn dan ook lid gemaakt van diverse politieke partijen.. De N.B.A. neeft zrch veruer" verzet tegen tiet wetsontwerp bearyfsschap- pen. „Wy willen een organisa tie zooals de boeren, niet zoo als de leiders dat willen", een organisatie die van onder op komt. C-C.D. CONTRÖLE IIELPT NIET. Daarna kwam spreker tot de actie tegen de C.C.D. Hij noemde het contröiesteisel van de C.C.D. immoreel. We heb ben 15 jaar C.C.D. gehad en wat is ervan terecht gekomen? Niets. Honderdduizenden var- kens zyn in hej- zwart verdwe- nen en ook met de tarwe is het niet ;n orde- De C.C.D. helpt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10