Spoorwegen GEVEN HET MAXIMUM Byrnes afgetreden UIT DE PROVINCIE RUITEN TROEF HARTEN TROEF DE NEW-YORK TIMES ZUID-BEVELAND. Moet C.C.D. verdwijnen? LAATSTE NIEUWS ER WORDT 26 MAAL ZOOVEEL GEREISD ALS IN 1878. Her-electrificatle gaat voort. Naar wij vernemen zal de wis seling in de hoogste leiding van de Ned. Spoorwegen, waar per 1 Januari Ir. W. Hupkes als pre sident-directeur is opgevolgd door ir. F. Q. den Hollander, niet be- teekenen, dat de leiding zich in nieuwe banen zal bewegen. De lijn die tot 17 September 1944 de dag van het uitbreken van de spoorwegstaking gevolgd is, zal worden voortgezet. Na de be vrijding was de eerste taak het herstellen van de schade van het geen vernield was. Tegen deze achtergrond moet men het ge voerde beleid zien. De periode van het herstel loopt nu af en nu moet er ge werkt worden, om Nederland te geven, wat het noodig heeft. nl. een goed functionneerend ver keerswezen. Na 1878 is het In wonertal van Nederland ruim verdubbeld, maar er wordt 26 maal zooveel gereisd. De erva ring leert: hoe compacter de massa, hoe grooter de reisbe hoefte en daarom zullen alle on derdeden van ons verkeersappa- raat groote uitbreidingen onder gaan. Do verkeersmaatregelen moeten prevaleeren. Zonder he gemonie-politiek zal men moeten streven naar harmonische samen werking om overeenkomstig de regeeringspolitiek te komen tot een goed verkeerswezen. Met een minimum van investeering moet het maximum worden bereikt van het vervoersapparaat. Dit is mogelijk, wanneer het railverkeer, het luchtverkeer, de zee- en de binnenscheepvaart en niet te vergeten het wegverkeer, samenwerking verlangen in de juiste verhoudingen tot elkander. De genoemde componenten zullen ernaar moeten streven voor de ontwikkeling van het verkeers wezen, een beroep te doen op de nationale industrie. De stimuleering welke de Spoorwegen aan de industrie geven, zal wellicht het buiten land aanleiding geven ook in Nederland bestellingen te doen, waardoor weer een vergrooting van onze export zal worden be reikt. De politiek van de spoor wegleiding blijft erop gericht, zich zelf te bedruipen. Het be drijf is geheel selfsupporting en Schoorsteen stortte in de huiskamer. Toen in der fabriekswonin- ge n van de zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompetoren liet gezin Foa met eenige buurkinderen om de kachel zat, viel plotseling de schoor steen, die op de z:lder in schuine richting langB het dak loopt, naar beneden. Het vallende puin kwam door het plafond in de huiskamer te recht, waardoor het 15-jarige buurmeisje, Grietje de Jong, werd gedood, terwijl haar zus je een been brak. Ook de hond, die voor de kachel lag, werd gedood. De overige aan wezigen kregen lichte kwet suren. Britsch Indië keurt Fransch optreden af. Pandit Nehroe, de leider van de Britsch-Indische congres partij, heeft zijn sympathie uitgesproken met de republiek Vietnam in haar strijd tegen de Fransche troepen. Hij ver klaarde bewondering te heb ben voor de Fransche cultuur. Frankrijk heeft altijd voor de menscheiyke vrijheden op de bres gestaan. Het Fransche •optreden in Indo-China heeft echter een onaangename in druk op ons gemaakt. Wapenstilstand in Palestina? In kringen te Jeruzalem, die nauw betrokken zijn bij le Ir- goen Zwai Leoeml en de Stern- groep, gaat het gerucht, dat beide organisaties vermoedelijk ©en tijdelijke „wapenstilstand" zullen afkondigen bij haar operaties tegen de Britsche troepen in Palestina. Loonregeling 1947 '48 voor bouwvakarbeiders. Naar het orgaan van de Ned. Bouwvakarbeidersbond mede deelt, is tusschen de besturen van werkgevers- en werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf, onder nadere goedkeuring van de be voegde instanties overeenstem ming verkregen over loonen en arbeidsvoorwaarden in 1947—'48 voor de burgerlijke en utiliteits bouw. Het aantal loonklassen wordt teruggebracht van 6 op 5, het geen vooral voor het platteland van beteekenis Is. Voor de werk nemers in groep I zullen de uur- Joonen in de 5 loonklassen resp. ai}a 94, 91, 88, 85 en 82 cent en voor die In groep II resp. 88, 85, 82, 79 eh'76 cent of 6 cent per uur lager. Het aantal vacantiedagen wordt uitgebreid van 6 op 12, waarvan 6 snipperdagen. Bij ongeval zal het loon over de wachtdag worden doorbetaald en bij ziekte de drie wachtdagen, mits de arbeidsongeschiktheid 3 weken of langer duurt. Byrnes, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft aan president Truman zijn ontslag aangebodenTruman heeft dit ontslag per 10 Januari aanvaardtGeneraal Marshall, Trumans speciale gezant in China, is naar Washington teruggeroe- pen en zal Byrnes opvolgen. Het Witte Huis heeft een tele- gramwisseling gepubliceerd waar uit blijkt dat de president het ont slag van Byrnes Slechts noode en met diepe spijt aanvaarde'" Byrnes heeft zijn ontslag reeds in April van vorig iaar overwogen, omdat hij van zijn dokter advies had gekregen het kalm aan te doen. Hij heeft toen in een brief aan Truman zijn ontslag aangevraagd per 1 Juli, daar hij verwachtte, dat dan de vredesconferentie zou zijn beslo ten. In December schreef Byrnes weer aan Truman in verband met het feit, dat de vredesverdragen met de as-satelieten op 10 Fe bruari geteekend zullen worden. Gisteravond heeft Byrnes een bezoek aan Truman gebracht en verliezen zijn er niet. Er is een behoorlijk bedrijfsoverschot. DE A.S. ZOMERDIENST REGELING. Wat de nieuwe dienstregeling betreft, vernemen wij, dat in gaande 4 Mei a.s., een dienst regeling tot stand komt, welke zoo frequent mogelijk is i.v.m. het beschikbare materiaal. In samen werking met het wegverkeer is dan ook het plafond bereikt van hetgen voorloopig bereikbaar is. Zooals bekend word op 10 Ja nuari de brug bij Zaltbommel ge opend en wanneer de langdurige vorstperiode de werkzaamheden niet al te zeer belemmert, volgt op 15 Maart de openstelling van de brug bij Hedel. Ingaande 4 Mei zijn de dien sten van Rotterdam—-Den Haag naar Utrecht en het baanvak Utrecht—Den Bosch—Eindhoven geher-electrifiseerd, waarna In de winter van dit jaar Utrecht Arnhem en Utrecht—Amsterdam gereed zullen zijn om met elec- trische tractie te worden gereden. Tarzan in Zweden. Achttien jaar geleden verliet een toen twintig- Jarige j.ngeman zijn huis te Lekebey ln Zuid- Zweden om een zwer vend leven te gaan lei den ln de bos8chen in de omgeving. Met uit zondering van zeer kor te bezoeken aan zyn huis om eenig voedsel te ha len, verbleef hg gedu rende dien tijd in de open lucht. Thans is hg, aldus de Times, naar zijn woning terugge bracht en aan een me disch onderzoek onder worpen. De medici ver klaarden, dat hg geeste lijk volkomen normaal is, en dat ook zjjn licha melijke gezondheid in die tijd niet heeft gele den. ANTWERPSCHE STAKING. Tijdens een vergadering in het sportpaleis hebben de sta kende Antwerpsche havenar beiders voor een extra-uur per dag een loon van 25 frank geëischt. Daar de werk gevers op deze eisch niet wil den Ingaan, werd besloten de staking voort te zetten. De vakbonden hebben deze gele genheid te baat genomen om de staking te erkennen. De besprekingen zouden voortge zet worden. In de loop van Dinsdag heeft minister Huys- mans een delegatie van werk gevers ontvangen. GENERAAL MARSHALL VOLGT HEM OP. enkele uren later werd de aan vraag en de aanvaarding van het ontslag van den minister bekend gemaakt. In een brief heeft Tru man Bymes dank gebracht voor de wijze waarop hij sinds Juli 1946 zijn taak heeft vervuld. In bevoegde kringen in Wash ington legt men er de nadruk op, dat de Amerikaansche poli tiek ten aanzien van Rusland, on der generaal Marshall waarschijn lijk geen verandering zal onder gaan. A.s. Vrijdag zal president Truman vermoedelijk de benoe ming aan de senaat ter ratificatie voorleggen. De naam Marshall werd reeds eenige tijd in democratische krin gen al genoemd in verband met de a.s. presidentsverkiezingen in 1948. Als zoodanig kan ook deze benoeming politiek van beteeke nis zijn, daar men in Amerika vooroordeelen heeft tegen de be noeming van een Montgomery in Moskou. Veldmaarschalk lord Mont gomery, die thans hoofd van de generale staf van het impe_ rlum is. heeft Dinsdag de Wo. rosjiloflacademie geïnspecteerd waar zijn Sow jet-Russische gastheeren hem de wijze toon. den, waarop de stafofficieren van het Sowjet leger worden opgeleid. Later op de dag was Mont gomery de gast van het leger by een uitgebreide lunch in het Alexander Tolstoï huis. In antwoord op de welkomst- speeches van zijn gastheeren legde de maarschalk de na druk op de noodzakelijkheid van goede betrekkingen tus schen de Sowjet-Unie en En geland. JAPANSCHE OORLOGSMISDADIGERS. D« auditeur-militair bij de krijgsraad te Makassar heeft Za terdag de doodstraf geëischt te gen de Japansche oorlogsmisda digers Yoshida Tomosao, Noto- mi Sueo, Kakoi Masaki en luite nant Asao. Tegen Teraoka werd 12 jaar geëischt en tegen Ishika- wa Kimitaro 6 jaar. België verleent Nederland crediet. Er is een overeenkomst geslo ten, waarbij de Nationale Bank van België een crediet van 700 millioen Belgische francs aan Ne derland verstrekt, waardoor de financiering van het loopende handelsaccoord tusschen de beide landen is verzekerd. Het thans bestaande handels accoord duurt tot 1 Juni a.s. In het a.s. voorjaar zullen bespre kingen plaats hebben, teneinde een nieuw handelsaccoord voor de periode 1947—1948 af te sluiten. Het door de Nationale Bank van België verstrekte crediet is renteloos en zal gedurende dit jaar en tijdens het volgende jaar worden afgelost. Ondanks deze credietverstrek- king heeft men van Belgische zijde toch de mogelijkheid gelaten, om, indien zulks mogelijk is, op de Belgische kapitaalmarkt als- rog Nederlandsch schatkistpa pier te plaatsen. De besprekingen werden ge voerd in de aangenaamste ver standhouding, aldus een mede- deeling van den heer Keesing, raad-adviseur van het ministerie van financiën. S.D.-agente verried 50 Maastrichtenaren. DOODSTRAF GEMSCHT Maandagmorgen, heeft voor het byz. gerechtshof te Maas tricht terechtgestaan de 28- jarlge Aldegonaa Elisa Bcere. Deze vrouw had in 1944 in een contact met de Duitsche S.D. een aantal leden van de Ned. illegaliteit verraden, ten gevolge waarvan op 9 Mei 1944 ongeveer 50 menschen In Maastricht by een razzia werden gearresteerd. Onge veer 25 daarvan zyn in arrest gehouden en in concentratie kampen beland, waarvan 6 personen niet meer zijn terug gekeerd. Voorts is door haar verraad een zekere Schepers uit Meerssen. die lid was van de Belgische Witte Brigade, verraden en by een overvai door de Duitschers doodge schoten. De behandeling van de zaak omvatte het verhoor van 13 getuigen, die een groot aantal byzonderheden mededeelden over de handelingen en de houding van de verdachte. De voornaamste getuige daaron der was de bekende S.D.-man Richard Nitsch, die in zyn verklaringen de zware beschul digingen van verraad beves- tigde. VROUWELIJKE HYENA. De advocaat-fiscaal noemde deze vrouw een perfide wezen, een in vrouwenkleeren gehul de hyena, die om het contact met de Duitschers, dat zy cm persoonlyke overwegingen on derhield, en voor geld tiental len van haar landgenooten op de meest ergerlyke wyze heeft verraden. Hy eischte de zwaar ste straf, n.l. de doodstraf, met ontzetting van alle rech ten als Nederlander voor den duur van het leven. Ambassadeur te Moskou. By KJ. is de heer A. H. J. Lovink benoemd tot H. M.'s buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur bij de Unie der Soc. Sovjet Republieken, De heer Lovink was voorheen in Tsjoenking geaccrediteerd. Ontrouwe officieren. Wegens ontrouw jegens het koninkryk zyn te Batavia de volgende officieren van het Kon. Ned. Indisch leger on eervol uit de militaire dienst ontslagen: de eerste lult. der artillerie E A. Sweep, de eerste luit, der cavalerie R. F. Klerk de Reus en de eerste luit. der infanterie G. van As- irren Very on- - DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Maandagmiddag Vvaren twee kinderen aan het schaatsenrijden op de Ringvaart van de Haar lemmermeer, ter hoogte van de steenfabriek te Haarlem. Plotse ling zakten zij door het ijs. Een jongetje kon worden gered, maar het 13-jarig meisje van der B. verdronk. Veerboot bij Tholen in moeilijkheden. Tengevolge van de ijsgang ip de Eendracht is de veerdienst te Tholen wederom gestremd. Wan neer het afgaand water is, d.w. wanneer het ebbegetijde is, dan is het thans nog mogelijk om per pont over te zetten, doch over de vloed is het niet meer mogelijk het voertuigenverkeer in stand te houden. Dit ondervond en Maandagmiddag toen :en gevolge van dé sterke vloed- stroom en de drang van de ijs- schotsen de draad, waarmede de pont overgetrokken moet worden, brak en de pont en de motor- korboot TH 12, die ter assis tentie aanwezig was, haJf in de rivier tegen de peilers van de brug werden aangedrukt. Men kon niet voor of achteruit. Ver schillende passagiers klommen op de brug en ondernamen de gevaarvolle tocht over de plan ken ën ijzeren balken van de brug, om zoodoende toch maar aan de vaste wal te komen. De TH 18, een stoomkorboot van de „Bona Fides" werd ter slstentie ingeroepen en na onge veer d-ie uren, nadat het ..j w.is gekeerd, kon de dienst worden hervat. Daar er veel drijfijs in de Eendracht aanwezig is, kan er van een geregelde overzetdlenst thans geen sprake meer zijn. WINTERBETONNING. Op het traject Zlerikzee Katscheveer zijn een dezer da gen op de Oosterscheide de lichtboeien opgenomen en ver vangen door sparboeien, de zgn. „Ijskegels". Tweede Glaskaravaan uit Amsterdam op Walcheren gearriveerd. 30.000 vierkante meter. De graanfraude te Baarland. In aanvulling op het bericht van de graanfraude te Baar land kunnen we nog meiden, d°t de pl.m. 48 H.L. tarwe niet vermalen was, maar slechts opgeslagen bij den mo lenaar van 's-Gravenpolder. Deze partij was door bakker Z. van 's-Gravenp:lder ge bracht by den landbouwer R. te Baarland. De V., die met deze hoeveelheid dus niets te maken heeft, heeft wel als tusschenpersoon by verschil lende landbouwers tarwe op gekocht en deze laten verma len bij den molenaar van Baarland. Het ging hier om een partij van pl.m. 7500 K.G. Het onderzoek duurt nog voort. IR. G. A. VAN DER HARST f Te Amsterdam overleed op 52-jarige leeftyd Ir. G. A. van der Harst, hoofd van de land- bouwvoorlichtlngsdienst bij 't departement van economische zaken te Batavia. De heer van der Harst werd op 18 Dec. 1894 te Middelburg geboren. De begrafenis zou Woens dag op de begraafplaats „Ziorgvlled" te Amsterdam plaats hebben Harten troef! Dat was het devies, dat burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg stel de tegenover de leuze „Ruiten troef' waaronder de Amster dammers in de afgeloopen we ken hun groote glas-actie voor Walcheren hebben gevoerd. „Uw ruiten-actie kwam uit het hart cn zy heeft ons al len hier recht in het hart ge troffen Middelburgs burgemeester sprak deze woorden Dinsdag middag in de Schuttershotzaal te Middelburg toen hij daar namens het gemeentebestuur de zestig Amsterdammers, die de tweede glas-karavaan uit 's lands hoofdstad vergezelden, dankzegde voor hun activiteit, nadat de directeur-secretaris van de stichting „Herstel Zee land 1945", de heer D. van Heyst, reeds een algemeen woord van welkom had ge sproken. Op de Markt trok de stoet van 14 vrachtwagens, één autobus en drie luxe auto's, die voor het Stadhuis gepar keerd werd, natuurlyk enor me belangstelling, zoowel by de aankomst als by het ver trek, toen een deel van de wagens naar Vlissingen en de dorpen gedirigeerd werd. Daarvoor bleek zelfs een spe ciale verkeersregeling noodig! IN VLISSINGEN. Ook in Vlissingen was de ontvangst buitengewoon har- telyk. Hier werd het Amster- damsche gezelschap, dat be stond uit leden van het Rui ten Troef-comité wykhoofden, schilders, die zien ter beschik- over imperiale mogendheden Nederland heeft de grootste moeilijkheden. De New-York Times van Z-ndag bevat een beschouwing van zyn Paryschen correspon dent over het voortbestaan van de imperialistische syste men, waaraan wy het volgen de ontleenen: „De tweede wereldoorlog was getuige van de totale in eenstorting van het Itallaan- sche imperium, omdat Rome niet sterk genoeg was dit te handhave Drie imperiale ry- ken zyn bezig van structuur te veranderen, nl. het Britsche, het Fransche en het Neder- iandsche. Het staat te bezien of de kernen van deze syste men sterk genceg zul^ iiy- ken te zyn, om elastische ban den tegen de centrifugale druk van de koloniën in te behou den". Na een beschouwing over de Britsche po 'lie in de wereld gaat het blad verder: „Ondanks zyn dramatische king hebben gesteld om teza men met hun Walchersche col lega's de ruiten ln te zetten, en de chauffeurs van de wa gens die voor dit doel gratis werden afgestaan door de Coöp Amsterdamsche Ver- voerdersbond, ontvangen in de burgemeesterskamer op het Stadhuis. Burgemeester mr. B. Kolff vertelde iets van de enorme schade, welke door het oorlogsgeweld aan de wonin gen werd aangericht en van de zorgen, welke het gemeen tebestuur heben vervuld, toen een derde „glaslooze winter' voor de deur stond. „U komt als redders uit de nood", aldus mr. Kolff, „en wij hopen, dat Uw werk in de komende dagen hier even orettlg zal verloopen als met de voorbereidende besprekin. gen reeds het geval is ge weest. Vlissingen heèft U lee- ren kennen als ware vrienden in de nood". Ook op de dorpen, welke ditmaal aan de beurt waren Grijpskerke, Arnemuiden, Meliskerke, Koudekerke, Zou- telande, Domburg en Qostka- pelle is deze glaszending natuurlijk buitengewoon wel kom. Dertigduizend vierkante meter is dan ook een prachti ge party, waarmede heel wat woningen weer glasdicht ge maakt zullen kunnen worden. Met dit werk wordt dan ook onmiddeliyk begonnen, te meer omdat er waarschynlyk wel een week of drie mede ge moeid zal zyn. En zyn wy wel ingelicht, dan komt er over enkele weken nog een derde karavaan ook! Goes LEZING. moeilykheden in Palestina be staat toch alle waarschyniyk- heid, dat Engeland in betere vorm uit de imperiale strijd te voorschyn zal komen dan Frankrijk of Nederland. Het is duidelijk, at de dominion? neg voor een lange tyd by het Britsche ryk zullen blij ven behooren, hetgeen niet van Frankryk of Nederland ge zegd kan worden. De Neder landers hebben de grootste moeilijkheden om de band met hun overzeesche gebiedsdee- aan te hou^n daar Soe- karno en zyn aanhangers stre ven naar e i algeheele onaf- hankelykheid. Frankryk ls momenteel, onder de over de geheele wereld aanwezige iruk van het communisme, te zwak. Of Frankryk in staat zal zijn zijn imperium te be houden, zooals de Britten ge daan hebben met hun bezit tingen ln het Verre Oosten en de Vereenigde Staten op de hun eigen rustige manier met de Phllippijnen, staat te be zien". Voor de vereenlging voor Al- gemeene Wetenschappelijke Belangen te Goes hield Maan dagavond Prof. Or. C. F. A. van Dam uit Amsterdam een lezing over „de geestelijke rid der Don Quichot van de Man- cha". Ondanks de koude was de Schuttershofzaal vry goed bezet, toen de voorzitter van de vereeniging, de heer J. I. van Ballegooijen de Jong den spreker welkom heette. De spreker heeft een inleiding van zyn onderwerp gegeven en daarna drie gedeelten uit het werk voorgelezen. De voorzitter merkte in zijn slot woord op dat zy die het boek tot dusver nog niet lazen er zeer zeker naar zullen grijpen, terwijl de anderen de kennismaking zullen willen vernieuwen. SCHOLEN GESLOTEN. In overleg met de hoofden der scholen hebben B. en W. van Goes besloten de openba re scholen in verband met de kolennood voorloopig te slui ten. De jeugd vermaakt zich nu naar hartelust op het ys. HANDHAVING RIJKSEENHEID. Het plaatselijk comité voor de handhaving van de Rijkseenheid te Goes belegt Vrijdag 10 Januari in het Schuttershof een groote openbare vergadering, waarop dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn en drs. J. Thiesen zullen spreken over „Linggadjati, wat nu?" Kerknieuws ned. herv. kerk. Aangenomen naar Middel burg: A. de Vries te Heu- kelum (Z.H.). geref. '"jerken. Aangenomen naar Mariën- berg H Veenstra te Colijns- plaat, die bedankte voor Vled- der; naar Winterswyk (als evang. pred.) P. L. Schudde- beurs, cand. aldaar. vrijzinnig hervormden achter hun hoofd bestuur. De Ver. van Vryz Hervorm den heeft een motie aange nomen, waarbij het beleid van het hoofdbestuur werd goed gekeurd, waarby werd uitge sproken, dat de Vryzinnig Hervormden op basis van hun beginselprogramma van 1937 wenschen mede te werken aan het werk van Gemeente-op bouw der Ned. Herv. kerk. HARM WARRINK Elfstedentocht afgelast. De elfstedentocht zal a.s. Donderdag niet gehouden wor den. Het aantal wakken langs de route ln Friesland is groot en ls ondanks de zeer strenge vorst zelfs toegenomen. Het Hs in de omtrek van Leeuwar den ls minder dik en minder betrouwbaar geworden. Ver- moedeiyk is dit het gevolg van de zeer harde wind en van de stroomingen in het water. Over een andere datum kon het bestuur van de Frlesche elfstedenvereeniging zich nog niet uitlaten. Langendijk won ook de 5000 M. De 36-jarige Jan Langen- dyk ia er ook in geslaagd om tydens de nationale kampioen schappen te Kralingen de 5000 m. te winnen ln 9 min 18,8 sec. Tweede werd Keyzer. derde Verbiesen en vierde Strybis. Waddenzee één ijsvlakte. Zoo ver het oog reikt, zien de bewoners van Ameland een uitgestrekte ysvlakte. De Waddenzee is geheel dichtge vroren. Het zal dan ook niet lang meer duren, of men kan te voet de Waddenzee naar het vasteland oversteken. De toe stand op het eiland is normaal, post en levensmiddelen zyn geregeld aangevoerd. De aan blik van de dichtgevroren Waddenzee roept herinnerin gen op aan de strenge winter 1940/'41 toen het water ook was dichtgevroren. Storm deed vleesch verloren gaan. Met zwaren slagzy meerde Dinsdagavond aan de Borneo- kade te Amsterdam het 791 brt. metende Deensche stoom schip „Mercur", dat met een lading van 453 koeien uit De nemarken was vertrokken. Daarvan zyn er tydens de reis ruim 100 door het slechte weer omgekomen en totaal ongeschikt voor de consump tie in Holland aangekomen. Deze koeien waren bestemd om ons vleeschrantsoen voor eenige tijd te bestendigen. Levende zoowel als doode dieren werden naar het abat toir vervoerd. Als gevolg van de strenge Nederlandsche vleesch keuring zal een grooti gedeelte van het vleesch van de doode koeien niet meer voor menscheiyke consumptie geschikt zyn en waarschynlijk zal dit ten goede komen aan de levende have van Artis en het ln Amsterdam verbiyf hou dende curcus Knie. Prof. Posthuma en de commissie-generaal. Het A.NJP. verneemt van welingelichte zyde, dat prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, zich be reid heeft verklaard een even- tueele benoeming tot lid van d« commissie-generaal te aan vaarden. Uit de aard der zaak zal over deze benoeming eerst beslist kunnen worden na de totstandkoming van de wets wijziging. welke noodig is voor de voorgenomen uitbreiding van de commissie-generaal. Het C.N.V. over de ouderdomsverzekertng. Dezer dagen is door het be stuur van het Christeiyk Na tionaal Vakverbond een adres gezonden aan de Tweede Ka mer betreffende het by de Kamer ingediende wetsont werp, houdende een nood- regeling ouderdomsvoorziening. In dit adres wordt o.m. gezegd van dit wetsontwerp de arbei der die heel zijn leven lang gewerkt heeft, als een armlas tige zal worden behandeld. De aanvrager van een ouderdoma. uitkeering zal zich moeten on derwerpen aan een hem ver- nederend onderzoek naar leef wijze, bezittingen en inkom sten. Vooral in de kleinere ge meenten zullen de betrokkenen dit als zeer pijnlijk voelen. Het tweede bezwaar van het C.N.V. is „dat aanvaarding van het ontwerp in zijn hui dige vorm de tot standkoming van bedrtjfs- en ondernemings pensioenfondsen ernstig zal belemmeren". Het is duidelyk zoo wordt verder betoogd, dat onder deze omstandigheden ook by den arbeider de lust bedenkelyk zal verminderen om zich groo te offers te getroosten voor de opbouw van ondernemings- en bedryfspensloenfondsen". Aan de verzekeringsgedachte wordt, aldus adressant, een zware slag toegebracht. RADIOREDE PROF. GERBRANDY. Prof. P. S. Gerbrandy zal op Donderdag 9 Januari, des avonds 9.45, over beide zenders een radiorede houden ter be antwoording van de officieele dat „het eerste bezwaar is, dat.regeeringsverklaring van Vry_ bij ongewijzigde aanvaarding dag j.l. óoeren willen geen controle Over deze vraag, waarop met ©en zeer besust „ja" wem geantwoord, sprax Dinsdag u» ae zaai van ivryger te «roes lieer rtarm war ruik u.l A>ui'Ueuioen, een uer redacteu ren van „x»oerenrecnt". De ciruK Dezocnte vergade ring wero namens ae Nat,ona- ■e x>oerenacue geopend ooor a. scneie uit uzencujKe, die er op wees, dat de N.is.A.. ageert voor een gezonue aeüio„iu,ci- icne bearijiavoenng en tegen de J.C.D-, Veoena, en anaeie vor men van oureaucracie en amo- .enary. up ae oegroocuig wysi ae C.O.D. een tenort aan van ouü miiuoen. Daaraan gaat ons vmik te gronae eu auarcegen aient actie te woraen gevoera. Deze actie mag met siap, maai ook met revolutionnair zyn. DE NATIONALE BOERENACTIE. De heer Warrink deelde eerst meae, dat de N D.A. aue ooeren omvat, a us Duiten en ooven de lanuoouworganisttieb i,aat- De eerste taan was om ae boeren politiek bewust te maken en veie boeien zyn dan ook üd gemaakt van inverse politieke partyen. De NJS.A. neeft zich veruer verzet tegen net wetsontwerp bearyisscimp- pen. „wy wuien een organiou- tie zooais de boeren, met zoo ais ae leiders dat willen", een organisatie die van onder op komt. C-CJJ. OOiNTRöLE HELPT NIET. Daarna kwam spreker tot de actie tegen de C.c.D. Hy noemde net conuólesteisel vai, ae c.c.D- immoreel. We heb- oen 15 jaar c.C.d gehad eu wat is ervan terecht gekomen Niets. Honderdduizenden var kens zyn in het zwart verdwe nen en ook met de tarwe is het de knoeiers niet uit de wereld. Laat hij daarom maar verdwij nen. Dengenen, die bang zijn een baantje te verliezen, zal de N.B A. een ander baantje pro- beeren te geven. De Stichting van de Landbouw en de land bouworganisaties doen niet mee aan de actie- Het is ook njet in orde, dat zooveel voor mannen uit de landbouworga nisaties een baantje hebben by de C.CX>., de bedrijfsschappen enz. Daardoor staan de orga nisaties niet objectief tegen over deze lichamen. Het kon volgens spreker ook zonder controle. Als een boer knoeien wil, doet hy het toch. wei- Verschillende voormannen zeggen, dat de N.BA. op de goede weg Is en ook minister Mansholt staat sympathiek te genover opheffing der con- tróle. He't plan van de N.B.A- voorziet in een plaatselyke vertrouwensraad. De NJ.A. wil geen wilde actie- De boeren moeten echter aanpakken, an ders is de C.C.D over 15 jaar nog niet weg. Wegcontröle is nog noodig. Dat ls echter een taak van de politie, die heeft toch niets te doen. AANWEZIGEN AAN HET woord- Een aantal aanwezigen maak te gebruik van de gelegenheid om opmerkingen te maken. Zoo stelde één voor van de 3500 ambtenaren van de C.C.D. een divisie voor Indië te vormen, een ander laakte den secretaris van de Stichting van de Land bouw wegens het aanbieden van bloemen aan de C.C.D- Een derde wilde de C.C.D.- ambtenaren werk In de "land bouw opdragen en een vierde noemde hen parasieten. Eén vragensteller vreesde dtt de boeren te egoïstisch zyn, om zelf de contröle ter hand te kunnen nemen- Na dupliek werd de verga- niet jn orde. De C.C.D. helpt dering gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2