PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wallace REPUBLIKEINEN Bouwt woningen voor Zeeland hoe zullen de progressieve burgers van amerika een rol spelen VORST WERD GETEMPERD Vandaag Experts onderzoeken 190c Jaargang - Nr. 6 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. vaa de Velde Jr., yilsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Jan. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.-^ Bureaux gevestigd te Vllselngen r Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen j Mldde'burg Londensclie Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Qoes Turlkade 15. tel. 2475 Oostburg Urateraastraat 3. tel 102. Terneuzen Brouwerljstr- 2, Postrek. nr. 359301 P Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren: STICHTTE EEN DERDE PARTIJ groote vakverbond de C.ÏO., de beroemde negerzanger Paul Robeson, de acteur Frederic March en Benson, oud-gou verneur van Minnesota. Ook mevr. Roosevelt en haar zoon Elliot traden tot de partij toe. En de vooruitzichten van deze nieuwe partij? Wallace ver_ klaarde ervan overtuigd te zijn, dat ongeveer drie-kwart van de Amerikaansche bevol king zich ten gunste van een progressieve politiek zou uit spreken, indien het belang daarvan duidelijk werd uiteen, gezet. Voorlooplg pleiten de cijfers van het Gallup-insti- tuut niet voor deze uitspraak. De overgroote meerderheid bleek bij de jongste opinie, peilingen achter Byrnes te staan, die door de lezers van „Time" tot de „American of the year" werd gekozen. Bo vendien bleek 99 van de republikeinen voor 99 zeker te zijn van een groote repu- bllkelnsche overwinning in 1948. De beide bestaande par tijen, georganiseerd als groote zakelijke ondernemingen op politiek gebied beheerschen het openbare en politieke leven en in het verleden zijn kleinere partijen er nooit in geslaagd voet aan de grond te krijgen. Slechts de toekomst kan lee- ren of het optreden van Tru man de weg heeft gebaand voor de opkomst van een de tradities doorbrekende (jerde partij. Niet vóór en niet tegen Rusland. De Engelsche schrijver Eric Linclater noemde in zijn bekende satyre „Juan in Amerika" het eenlge verschil tussohen de beide groote partijen ln Amerika, „dat de eene party aan de macht is en de andere aan de macht wil komen". Er is een kern van waarheid ln de ze uitspraak. Geen der beide partijmachines heeft een ideo logische grondslag, duidelyk omlynde partijprogramma's ontbreken en de verschillen berusten eigenlijk geheel op tradities en belangentegen stellingen. Men zou slechts kunnen opmerken, dat de de mocraten een minder keihard kapitalisme voorstaan dan de republikeinen en minder af- keerig zijn van een tikje ge. lelde economie. Vooral onder Roosevelt en zijn New-Deal kreeg de democratische partij een rose tintje en was zij te vergelijken met onze vrijzin nig-democratische partij. Sinds de dood van Roosevelt heeft linkervleugel het echter ge. heel af moeten leggen tegen de richting Byrnes, met het gevolg dat thans de schei dingslijn progessief-conserva tief dwars doör belde partijen heenloopt. Men herinnert zich hoe dit vorig jaar leidde tot het geruchtmakende aftreden van den minister van handel, Wallace. Deze heeft zich daar_ bij niet neergelegd en is aan het werk gegaan voor de stichting van een derde partij En met succes, vorige weel-; kwam in New-York een con gres bijeen, waaraan 300 ge. delegeerden van 21 staten deelnamen, ongeveer 15000 sympatiseerenden vertegen woordigend, het stichtings congres van de „Partij van progressieve burgers van Ame. rika", De progressieven, zéide Wallace in zijn openingsrede, wenscben werkelijk twee par tijen, die eenzelfde politiek willen volgen. Hij zou bij de presidentsverkiezingen in 1948 de voorkeur geven aan een door en door reactlonnalr al; Taft boven een lauwe liberaal. Ten opzichte van Rusland meende Wallace, dat een strikte onpartijdigheid in acht genomen moest worden. Wij moeten nooit vóór iets zijn alleen al om dat Rusland er tegen is. Omgekeerd moeten wij niet „vóór" zijn omdat Rusland ervoor ls. Een aantal bekende persoon, lijkheden ls aanstonds tot de nieuwe partij toegetreden. Tot vice-presidenten werden be. noemd: Fiorello Laguardia, de oud-burgemeester van New. York en directeur van het Doodvonnissen in Joego slavië. Het opperste gerechtshof van Servië heeft het doodvon nis uitgesproken over 3 van de beklaagden in een Joego- Slavisch spionnage-pioces. De ter dood veroordeelden zijn: Een voormalige officier van het Joegoslavische leger een journalist en een voormalig journalist en beambte van de Amerikaansche ambassade in Be'grado. Geen „haat-politiek" in Duitschland. Op een persconferentie werd generaal «Jiay, militair bevel hebber in de Amerikaansche zöne, gevraagd of men dy „haat Duitscliland"-politick had laten varen. Clay antwoordde dat er nooit een dergelijke politiek had bestaan en hij voegde er aan t;e: „Wij willen een einde maken aan een politiek van uiterste ontoeschietelijkheid, representatieve Duitschers ontmoeten in open besprekin gen en toonen dat wij geloo- ven in democratie". De politieke adviseur van Clay. Robert Morphy, zeide dat de situatie met betrek king tot de zuivering zoozeer is verbeterd dat de Amerika nen nu besl:ten hebben de zuivering na een proeftijd van zestig dagen in handen der Duitschers te laten. De fusie der Britsche en Amerikaan sche zönes is slecht begonnen, nl. met een vermindering van 25 pet. der industriële produc tie, die veroorzaakt wordt door de thans heerschende koude „Als de koude voortduurt zul len wg niet in staat zijn de binnenscheepvaart gaande te houden, en de resultaten van de fusie zullen dan nog eenlge tijd vertraagd worden". Voor de eerste maal sinds de bezetting werd een perscon ferentie ook door Duitsche journalisten bijgewoond. Oudejaarsavond in Duindorp. De in Duindorp te Den Haag gedetineerde politieke delinquenten hebben ter gelegenheid van de jaarwisseling een opvoering gegeven van het symbolische Oude- jaarsavondspel: „Tus- schen hel en hemel", ge. schreven en uitgevoerd door kampbewoners, die ook de décors vervaar digden. Het spel gaf een uitbeelding van de machten van het goede en die van het kwade, die cp de wolken met elkaar in botsing komen, waarbij de kwade mach ten dreigen te overwin nen. Zang en orgelspel omlijstten het geheel. Het slottafereel, tijdens hetwelk het orgel het Wilhelmus speelde, werd gevormd door de uitge spreide Nederlandsche driekleur, geflankeerd door twee spelers. Prins Bernhard in Zwitserland. Prins Bernhard, die jnlst herstellende is van een lichte griep, heeft zich in gezel schap van zgn broer Prins Aschwin met zjjn eigen vlieg tuig naar Zwitserland bege ven om in de omgeving van Genève tevens genezing te zoeken voor de maagstoornis, sen, waaraan h\j reeds eenige lijdende is. De prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. De nieuwe Oranjetelg. REGELING VAN DE NATIONALE FEESTDAG. De raad van ministers heeft, na overleg met de com missie voor de vaststelling van richtlijnen vo;r de viering van nationale gedenk- en feestda gen t.a.v. de a.s. viering van de geboorte van een prins of prinses het volgende bepaald: indien de geboorte plaats heeft tusschen 0 en 12 uur zal deze dag verder als natio nale feestdag worden be schouwd en zal aan het over heidspersoneel, voor zoover de dienst dat toelaat, en aan de schooljeugd, onmiddellijk na de bekendmaking van de ge boorte vrjj worden gegeven; indien de geboorte plaats heeft tusschen 12 en 24 uur, zal eveneens vry worden gege ven, doch de volgende dag als nationale feestdag worden be schouwd; indien de nationale feestdag als gevolg van het tydstip der geboorte op een Zondag zon vallen, zal deze bepaald worden op de Maandag daar. opvolgend. De K.L M. heeft gedu rende de laafste 6 maanden van 1946 op de luchtlijn Am- sterdam^roydon in het to taal 21.862 passagiers ver voerd. Zuinig stoken blijft geboden. NIEUWE BONNEN KOMEN WEL! t De voorlichtingsdienst van het ministerie voor economi sche zaken heeft medegedeeld, dat er van het vastgestelde programma wat betreft de ko_ lenvoorziening niet zal worden afgeweken. Omstreeks 14 Fe bruari zullen dus weer 3 bon nen voor 3 eenheden kolen worden aangewezen. Tengevolge van tal van on voorziene omstandigheden, zooals de staking in Amerika en de stremming van de bin nenvaart is er eenige vertra ging ontstaan in de aflevering van de 9 mud, die de verbrui kers reeds thans in huis moes_ ten hebben. Het is wel mogeljjk, dat indien een nieuwe vorstperiode de aflevering opnieuw ver traagd, dat aanwijzing van de nieuwe bonnen tijdelijk wordt opgeschort, om te voorkomen, dat zij, die him 9 mud reeds hebben opgebruikt, aan bod zouden komen voor de afne mers, die nog steeds op de af levering van hon bonnen zitten te wachten. Zuinig stoken blijft dus ge- den. VL1SSINGEN MELDDE DE MINSTE KOUDE. Het vorstgebied breidde zich niet verder uit. De begrenzing liep gisteren ongeveer van Schot land langs de Iersche Zee door Midden-Frankrijk naar de Alpen en verder over Italië en Grieken land naar Turkije. Onder invloed van op dit moment weinig ac tieve storingen viel langs de be grenzing van het vorstgebied op vele plaatsen sneeuw. In het Zuiden van ons land nam onder invloed van deze storingen, de bewolking tijdelijk toe, waar door de vorst iets werd getem perd. Zoo daalde de tempera tuur gisternacht ln Maastricht (vliegveld Beek) niet verder dan tot 8 graden, in Vissingen tot 5 graden onder nuL In het overige gedeelte van het land was de lucht licht bewolkt en kon de nachtelijke uitstraling een nog verdere daling van de tempera tuur veroorzaken, mede tenge volge van het feit, dat door het tijdelijk afnemen'van de depres sie-activiteit de wind geleidelijk minder sterk werd. IN HET BUITENLAND. Ook in het buitenland komen nog zeer lage temperaturen voor. vooral in de bergen van Joego slavië, waar plaatselijk 30 gra den vorst werd vermeld. Be halve in het uiterste Westen van Duitschland, waren de tempera- Door drijfriem gegrepen. De 46-jarige H. N. Vende- loo is te Rotterdam bg werk zaamheden ln de fabriek van det firma C. Jamin met zrjn rechtermouw tusschen een riem en wiel bekneld geraakt, met het noodlottig gevo'g, dat hij eenige malen rondgeslin gerd werd en tegen het pla fond geslagen, waarbij de rechterarm geheel werd afge rukt. In hopelooze toestand werd de man naar het zieken huis Coolsingel vervoerd, waar hij is overleden. turen in Duitschland, Tsjecho- Slowakije en Polen over het alge meen iets minder laag. In Oos tenrijk vriest het echter nog zeer hard, plaatselijk in de dalen bij windstilte meer dan 25 graden. In de algemeene luchtdrukver- deeling kwam nog steeds weinig verandering. Weliswaar neemt het Scandinavisch-Russische hoo- gedrukgebied iets af, doch ook in het Middellandsche Zeegebied daalde de luchtdruk nog iets, zoodat de algemeene Oostelijke luchtbeweging over geheel Euro pa aanhoudt. Nationale kampioenschappen op de schaats. Op de fraaie baan van de ijsclub Kralingen te Rotter dam werden gisteren de na tionale kampioenschappen hardrijders voor amateurs verreden. Op de 500 meter won Lan- gendijk in 48.3 sec. Tweede was Egas ln 48.8 sèc., derde Roos in 48.9 sec. ANDERE TOCHTEN EN WEDSTRIDEN. De Zuid Holl. LJsbond or ganiseert vandaag de Molen tocht over de Kaag en de Brasemermeer. Het ijs is hier uitstekende conditie. Van Donderdag af kunnen voorts dagelijks verschillende meren- tochten do:r het Zuid Holl. plassengebled worden gereden. Op 12 Januari wordt eon vijftlen-dorpei.-tocht gehouden A.s. Zondag worden té Westzaan de uitgestelde wed strijden gehouden voor de korte baankampioenschappen voor Noord-Hclland voor da mes, georganiseerd door de vereeniging Lambert Melis. Voorts wrrden a.s. Zondag de Oud West Frieslandtocht (Alkmaar) en de Vecht- en Amsteltocht (startplaatsen Abcoude, Ouderkerk, Uithoorn en Loosdrechtl gereden. is het 360 jaar gele den, dat Jan Pietersz. Coen, de stichter van Batavia en de grondleg ger van de Ned. macht in de Indische archipel, te Hoorn werd geboren; is het 350 jaar gele den dat de verrader Ja mes Wlmes te Veere werd terecht gesteld; herdenkt de paclfiste en nobelprijswinnares Emily Greene Balch haar 80e verjaardag. De Koningin bezocht de Jordaan. H.M. de Koningin zal van middag tgdens een rijtoer een bezoek brengen aan de Jor daan. Het ligt in de bedoe ling van H.M. om gedurende haar verblijf i'n d^ noofdstad wekeiyks een tevoren aar kondigde rondrit door een paalde buurt van Amsterdam te maken, terwijl zij voor het verige prijs stelt op een zoo onopvallend mogelijke aanwe zigheid, tc -'-te haar oezig- heden rustig te kunnen ver richten. Duitsch vraagstuk ln de ministerraad. Naar het A.N.P. verneemt zal de ministerraad vandaag in een speciale zitting bijeen komen ter behandeling van het Duitsche vraagstuk. In deze vergadering zal rapport worden uitgebracht van de werkzaamaeden der interdepartementale commis sie, welke de aspecten van hel Duitsche vraagstuk in de breede aan een onderzoek heeft onderworpen. Directeur der visscherij Ir. G. Lienesch, rijkslandbouw- consulent en productiecommissa ris voor Noord-Holland, is met ingang van 1 Juni 1947 benoemd tot directeur d*r visscherij en deelvoorziening. In zijn nieuwe functie zal ir Lienesch tot taak hebben het coördineeren van de organisaties op visscherijgebied, terwijl hij voorts stimuleerend zal optreden, waar de belangen van de vis scherij dit vereischen. De vis scherij zal in de toekomst meer de aandacht van de overheid hebben. Ook met vesearchwerk en het onderzoek naar de methode van verwerking van het product ontruimden Palembang MINDER ONRUST OP SUMATRA. Ongunstige elementen. Maandagavond zrjn gene- raal-majoor Buurman "-an Vreede, dr. J. van de Velde, en dr. Gani, die Maandagoch tend j.L naar Palembang wa ren vertrokken, naar Batavia teruggekeerd. Aneta heeft van welingelichte zijde vernomen, dat het conflict te Palembang thans als bezworen mag wor den beschouwd. De comman dant van de Nederlandsche troepen stelde 5 Januari een ultimatum aan de Indonesische autoriteiten, waarin onmiddel lijk terugtrekking geëischt werd van alle republikeinsche troepen en andere gewapende Indonesische elementen uit het geheele stadsgebied van Pa lembang, zoomede uit de strook rond de stad met een straal van 20 km. Het ultima tum is door de Indonesiërs aanvaard. Het resultaat h'er- van is, dat niet alleen het ..Europeesche kamp" doch ook het geheele stadsgebied van Oost- en West-Palembang. zoomede het vliegveld en* de olieterreonen te Pladjoe ei Soengel Gerong onder bescher. ming van de Nederlandsche troepen staan. De commandant van de T.R.I. te Palembang Oetojo, begon ln onderling overleg met de Nederlanders zijn troepen op drie aangewe zen plaatsen te concentreeren. vanwaar zij met volledig be houd van hiun bewapening on. der Nederlandsche bewaking Spoorwegmannen bij de Koningin. H. M. de Koningin lieeft ir. Hupkes, oud president-direc teur der Ned. Spoorwegen, en een tiental spoorwegmannen uit alle rangen, in haar Paleis te Amsterdam ontvangen. De ze ontvangst droeg een be sloten karakter en werd slechts door enkele leden van de hofhouding bijgewoond. Ruim vijf kwartier heeft de Koningin zich met de spoor wegmannen onderhouden die -11 en een belangrijk aandeel hebben gehad in hét spoorweg- verzet. Tevens heeft zij offi cieel afscheid genomen van ir. Hupkes als president-direcceur der N.S. H. M. Het z'ch door leder pèrsoonlijk Jnllchte: - r icuci i\. juuuine; zal de nieuwe functionaris zich 0Ver ziin werk gedurende het bezig houden. spoorwegverzet. Van Meegerens vervalschingen RESULTATEN ZULLEN VOORLOOP1G GEHEIA1 GEHOUDEN WORDEN. Vijf experts onderzoeken thang in het laboratorium van het ministerie van justitie natuurwetenschappelijk acht schilderijen, die door den Ned. schilder Han van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Het zijn zes doeken, die door van Meegeren onder de naam van den 17den eeuwschen schilder Vermeer „aan het licht" wer den gebracht en twee werken, die werden t:egeschreven aan Pieter de Hoogh, doch ook door van Meegeren vervaar, digd zouden zrjn. Verwacht wordt, dat het onderzoek verscheidene dagen zal duren. De resultaten van deze wetenschappelijke confe- DE NIEUWBOUW VORDERT SLECHT. Alleen de aanbouw van noodwoningen bevredigend Als je door Londen loopt, of door Coventry... of door Hull, of door de een of andere zwaar getroffen Engelsche plaats, dan zijn er twee mogelijkheden. Of je wrijft je oogen uit en zegt: Wat bouwen die En- gelschen op! Dit alles haalt niet bij wat er bij ons gebeurt, de Britsche methoden ziin efficiënter! Of je zegt: Wat presteeren we toch in Nederland geweldige dingen op het gebied van de wederopbouw! We zijn verder, veel verder, dan in Engeland! De Britten hebben bepaalde objecten aangepakt, die volgens hen voorrang verdienen. Waar ze werken aan de wederopbouw hebben ze groote dingen verricht. Maar waar ze de nood niet zoo dringend vonden, daar ligt alles er nog precies zoo bij als na de Duitsche luchtaanvallen. Londen heeft open plekken bij de vleet. De oorlogsschade, die ie er zien kunt is ontstellend. Er is geen ander woord. Huil precies zoo. Het puin is geruimd en waar zoo veel puin lag, dat het niet een- twee-drie te ruimen was, daar is er een muurtje omheen gezet, zoodat je het tenminste niet ziet. Wij in Nederland zijn overal aan het wederopbouwen gegaan. Overal tegelijk. En laat ons eer lijk zijn: Wat we gepresteerd hebben, mag gezien worden, hge. veel er ook nog aan ontbreekt. As we bedenken, dat er hier 9472 woningen verwoest waren of dusdanig verwoest, dat niets anders dan sloopen meer op zat, en je ziet, dat er volgens de laatste cijfers nog maar 476 nieuwe woningen in aanbouw of gegund zijn, dan zeg je, dat nog het een en ander aan ont breekt. Alleen Zuid- en Noord- Holland vertoonen soortgelijke cijfers, in alle andere gebieden is men al veel, veel verder. Maar als je dan omgekeerd weer bedenkt, dat Zeeland een agrarische provincie is en dat er niet minder dan 2076 noodboer- derijen gereed of zoo goed als gereed zijn, bijna een zesde van het totaal gebouwde aantal in Nederland, terwijl Zeeland toch maar 3 van de Nederlandsche bevolking herbergt, dan zeg je weer, dat er het noodige verricht is. Alleen als je ziet, wat ons voorloopig aan toegewezen per manente woningen is ten deel gevallen, word je kribbig. Want dat is procentsgewijs weinig. 2300 woningen is het aantal. Noord-Brabant, Limburg en Gel derland, de andere schadepro- vincies staan er wat dat betreft beter voor, veel beter en alleen Noord- en Zuid-Holland, die meer verwoeste woningen heb ben, staan er wat dat betreft slechter voor. Maar Noord- en Zuid-Holland zijn pocentsgewijs heel wat minder zwaar getroffen, zoodat Zeeland er wel degelijk het slechtste voorstaat En dat terwijl nergens de be hoefte aan behoorlijke woongele genheid zoo groot is, als juist in Zeeland! Onze Industrie schreeuwt erom! Onze landbouw gaat ge bukt onder nijpend tekort aan werkkrachten. Tal van panden liqgen in ontwerp gereed, andere zijn al half en voor een kwart herbouwd en het houtwerk staat te rotten, omdat sedert 1943 de herbouw stil ligt. We hebben urqentielijsten, maar er gebeurt niets. Laat ons de wensch uitspreken, dat 1947 hierin verandering zal brengen. Het noodherstel is reeds gerui- men tijd voltooid, het definitief herstel van de herstelbare panden vordert snel. Laat men nu toch beginnen met de nieuwbouw en wel op groote schaal. Zeeland heeft het noodig, wil het niet ten gronde gaan. Zeeland zit erom te springen. Loop door Middelburg en kijk naar die tientallen half herbouw de panden, die wachten op vol tooiing! Loop door Zeeuwsch- Vlaanderen en zie wat daar ge schieden moet. Sluis. Aarden burg, Schoondijke, Oostburg... Ze wachten allemaal op nieuw bouw! Het gaat hier niet om een kleinigheid. Het gaat hier om het levensbelang van een pro vincie! Bouwt woningen voor Zee land! Daarom bestaat in de aller eerste plaats behoefte. Het is prachtig, dat er andere dingen worden gedaan. Maar laat de woningbouw voorgaan. Met meer menschen zal niet alleen Zeeland, maar zal Neder land gebaat zijn. En meer men schen kunnen er alleen komen, als er woningen ziin. Zeeland verheffe zijn stem! Het vrage om voorrang! Wat zijn tienduizend woningen? Ze zijn te bouwen in betrekkelijk korten tijd. En Zeeland heeft noodig! Brood, brood-noodig! rentie worden strikt geheim gehouden, aangezien het on derzoek geschiedt ten behoeve van het vervalschingspr:ces, dat tegen Han van Meegeren voor de Amsterdamsche recht bank loopt. Het officieele eindrapport inzake het natuurwetenschap pelijk onderzoek van deze acht 17e eeuwsche schilde rijen. waaronder de beroemde ..Emmaüsgangers" uit het mu seum Boymans te Rotterdam, waarvan Han van Meegeren de schilder beweert te zijn, wordt samengesteld door dr. P. Coremans, directeur van het centraal laborat:rium der Belgische musea, dr. W. Froentjes, scheikundig advi seur bij het Ned. ministerie van justitie, dr. H. T Plen- derleith, directeur van het „Research laboratorium" van het Britsch museum, de heer G. Rawlins, conservator brj de „National Galery" te Lon den en dr. A. M. de Wtld, schilderijen-deskundige te Gravenhage. afmarcheerden. Maadag is de zuivering van het gebied door de Nederlendsche troepen voortgezet. Thans is het vol komen rustig, behoudens eeni ge activiteit van verspreide sluipschutters, die niet tot de geregelde republikeinsche troepen behooren. Dr. van de Velde verklaarde aan Aneta, dat de gebeurtenissen, die eind vorig jaar de vooruitgang ongunstig beïnvloedden, groo tend eels moeten worden toege schreven aan de rede van Soe_ dirman, die op Sumatra be slist is opgevat als het teeken voor de aanval en als aan kondiging van een door de Nederlanders voorbereid ver raad jegens de overeenkomst. Ook de kwestie te Buitenzorg maakte in Indonesische krin gen de indruk, alsof de woor den van lt.-generaal Roëll in Nederland, aldus dr. van de Velde, hun uitwerking niet ge mist Dit alles, maar vooral de rede van Soedirman verklaart, waarom de ongunstige elemen ten op Sumatra de overhand kregen en de goedwillcnden onder de Indonesiërs, zoowel burgers als militairen gingen meenen, dat van hooger hand bevel bot de strijd gageven was De ongunstige elementen kon den zich versterken en daar onder waren velen, die de Ne derlanders ongunstig gezind waren. In dit verband noem de dr. van de Velde de Japan- sche kempeitai-kapltein mar kies Inoue, die uit het krijgs gevangenkamp ontvluchtte en die in de omgeving van Slan- tar onrust stookte onder de Indonesiërs. Fransche parachutisten in de vuurlinie. Volgens een communiqué van het Fransche opperbevel te Sai gon heeft men Fransche parachu tisten in de vuurlinie van de In- do-Chineesche nationalistische strijdkrachten in Viet-Nam neer gelaten om de zware druk op het Fransche garnizoen van Namdinh te verlichten. De parachutisten veroverden een bruggenhoofd op de Noor delijke oever van het kanaal te Nam-Dinh. Aanvallen van Vietnamsche eenheden werden afgeslagen, terwijl andere Fran sche eenheden per boot het ka naal opvoeren en in het bruggen hoofd ontscheepten. Daarna slaagde een ontzettingsgroep er in, zich al vechtende een weg te banen naar de groote katoenfa- briek de belangrijkste textiel fabriek van Indo-China waar het grootste deel van het Fran sche garnizoen stand hield. Generaal Spoor. Generaal Spoor zal in de nacht van 11 op 12 Januari naar Nederland vertrekken. Het republikeinsche blad „Soe- ara Deraoem" schrijft dat som migen in Batavia het bezoek van generaal Spoor aan Ne derland niet uitsluitend zien als een onderhoud met den mi nister-president, dr. Eeel. Er zouden andere bedoelingen, achter zitten. Wanneer, z:o vervolgt het blad. generaal Spoor straks zal zijn terugge keerd, zal .de toestand in In donesië nog slechter worden, hetgeen beteekent, dat gene raal Spoor, met succes maat regelen zal treffen om het Nederlandsche gezag hier te herstellen, door buiten de of ficieele wegen van de Neder landsche politiek in Indonesië te treJen. Generaal Spoor, zoo besluit het blad, zal uit Indo nesië moeten worden terugge roepen, willen de Nederlanders 'n Indonesië werkelijk nieuwe wegen bewandelen. Soekarno's gevangenen. Verscheidene maapden gele den heeft Ir. Soekai-no op Ja va een aantal politieke figu ren laten arresteeren, die in de inheemsche wereld een op stand poogden te organiseeren tegen het kabinet Sjahrir. Thans hebben republikein sche organisaties een verzoek tot Ir. Soekarno gericht v:or vrglating of spoedige berech ting van de arrestanten. Onder de arrestanten bevin den zich 5 leden van de Mas- joemi-partij, twee van de P. N.I., een van de volkspartij, een van de comm. jeugdorga nisatie, een van de comm. partjj, een van de arbeiders partij, vier leden van het voor loopig parlement (Knip), twee voorzitters van de volksverte genwoordiging te Dj.cja, een persbureau-directeur, drie jour nalisten en nog enkele ande ren. DR. A.' D A. DE KAT ANGELINO. De minister van overzeesche gebiedsdeelen heeft dr. A. O. A. de Kat Angelino, lid van de Nederlandsche delegatie in de Far Eastern Commission te Washington, bereid gevon den zich tijdelijk voor ver schillende daarvoor in aanmer king kcmende aangelegenhe den te zijner beschikking te stellen. Zooals bekend heeft dr, de Kat Angelino vele belangrgke functies vervuld. Voorts is hjj auteur van het standaard werk „Staatkundig beleid en bestuurszorg in Ncderlandsch- Indlë". Korstlooze kaas en smeer kaas worden duurder. Aangezien de regeling, vol gens welke het bedrgfschap voor zuivel wijzigingen in de productiekosten van korstloo ze kaas en smeerkaas opvangt, is ingetrokken, zullen met in gang van 6 Januari de maxi mumprijzen voor deze artike len worden verhoogd. De maxi mumprijs van volvette korst looze kaas wordt van f 1.95 per kg. op 2 per kg. ge bracht en die van 40-plus korstlooze kaas van 1.80 per kg. op 1.90 per kg. De prrjs van volvette smeerkaas wordt gebracht van 1.80 per kg. op 2 per kg. en van 40-plus smeerkaas van 1.65 per kg. op 1.90 per lig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1