PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Rapport over Griekenland Oostenwind houdt nog aan Marine-actie 659 ZEEUWEN 190e Jaargang - Nr. 5 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. va» de Velde Jr., Vlissingen- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Dinsdag 7 Januari '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- WO. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstiaat 58-6(1. tel 10 (2 InnenWilde hurg Lnndensche Kan" 29 tel 2077 en 2924. (ioes Turlkute 15 tel 2475 Oostburg (iratemastraat 3. tei 102. Terneuïen Brouwenjstr 2. Postrek nr- 35931H P Z.C M'Jdelburg. NIET GELUKKIG Oud-mlnister-president Oer. brandy heeft enkele dagen ge leden krasse radiotaal gespro. ken over Indonesië, taal, zoo kras dat de regeering-Beel er officieel stelling tegen heeft gekozen en den spreker een gevoelige afstraffing heeft ge geven Dat zooiets gebeurt is vrij wel een unicum in Nederland maar prof. Gerbrandy heeft het aan zich zelf te wijten Hij is nimmer een groot politicu: of diplomaat geweest, zijn Londensche beleid heeft aller minst bewondering gewekt, hij heeft ons land opgescheept m.et een „bevrijdings- en zui veringswetgeving", die aan willekeur op ergerlijke wijze de vrije hand s-af en hü kan mede verantwoordelijk worden gesteld voor de toestanden zooals die thans in' Indonesië heerschen. Zijn populariteit, die nim mer groot was, zelfs niet ir> den tijd, toen wij bezet gebied waren en zijn regeeringsdaden dus alleen konden beoordeelen naar hetgeen radio-Oranje over losliet, heeft hij na de bevrijding volledig verspeeld en t'allooze vragen, die hem door pers en publieke opinie gesteld werden, heeft hij een-i voudlg onbeantwoord gelaten. Thans tracht prof. Gerbran dy via de Indonesische kwestie weer op het eerste plan te ko men, maar hij heeft dit op uiterst ontactische wijze gedaan, terwijl hij al niet de juiste figuur is om de le.-ding te nemen van een verzetsac- te t?gen de regeeringspolitiek. Prof. Gerbrandy had in ieder geval zijn woorden beter moe ten overwegen. Hetzelfde kan echter ge. zed wnr-'en van de woord "u die prof. Schermerhorn Zondag gesproken heeft voor zijn ver trek naar Indonesië. Toen hem de vraag gesteld werd of de Indonesiërs wel te vertrouwe: zijn, beantwoordde hij die met de mededeeling, dat de Indo nesiërs zich op hun beurt af vragen, of de Nederlanders wel betrouwbaar zijn. Welnu de Nederlander.- hebben een tegemoetkomend, held aan de w.nschen der In donesiërs aan de dag gelegd, die zeer, zeer groot mag wor den genoemd. Als zelfs zulk een houding wantrouwen moet wekken, welke houding moet dan vertrouwen wekken Omgekeerd is de houding van de Indonesische nationa listen dusdanig geweest, dat wantrouwen er volkomen door gemotiveerd wordt. Dit wordt zelfs aan Indonesische zijde ingezien, want men doet op bet oogenbük alles wat men maar doen kan om olie op de golven te werpen, die hoog op zijn gezweept door de vele schendingen van de wapen stilstand, de critlek op Ling- gadiatti en Soedirmans op wekking tot voortzetting van de strijd tegen de Nederlan ders. Gelukkig was de uitlating van prof. Schermerhorn dan ook niet. Overigens ls de veranderen de houding der leidende Indo nesiërs een hoopvol teeken. De k^echtrge woorden in d' Nieuwjaarsrede van dr. van Mook hebben hun uitwerking blükbaar niet gemist. Intusschen: de Comissle.Ge- neraai is weer op weg naar Batavia. Met spanning zien wij de verdere ontwikkeling tegemoet! Afkomstig van parlementaire commissie. Een Engelsche parlementaire commissie, bestaande uit vier La bour-, 2 conservatieve leden en een liberaal lid, heeft kortgeleden een bezoek aan Griekenland ge bracht om de toestand aldaar te onderzoeken. Als resultaat van d't bezoek is een rapport qepu- bliceerd, dat weinig gunstig is voor Bevlns huid-'ge politiek en waarin een geheel nieuwe Engel sche koers in G-iekenland wordt voorgesteld. Het rapport komt tot de conclusie, dat ongeveer 85 van de bevolking alleen maar rusi'g wil leven en poli tieke strijd moe is. In de berg streken worden echter gevechten qeleverd tusschen troepen van de linkerzijde en gendarmes. Rechts-georiënt»erde onge-egelde troepen oefenen in de dorpen terreur uit en persen ieder, die rijk genoeg is, geld af. Dat s( mine linksche troepen hulp ondersteuning krijqen van de andere ziide van de grens .is zeer waarschijnlijk, zegt het rapport, doch het zou onjuist zijn aan te nemen, dat het optreden van deze Anti-Nas''* beklagen zich over behandeling door de Britlen. De onder Britsche controle staande Düitsche nieuwsdienst beeft verklaard, dat Britsche officieren, aan het hoofd van een krijgsgevangenkamp in Egypte, Duitsche anti-Nazi's in een cellenblok hebben on dergebracht, dat door deze officieren zelf „Dachau" ge noemd werd. In het Berlijnsche blad „Te legraph", dat onder Britsche goedkeuring verschijnt, hebben voormalige Duitsche krijgsge vangenen, die onlangs zijn ge repatrieerd, uiting aan hun grieven gegeven. Een van hen, die ex-secretaris van de jonge communisten in het Ruhrge- bied genoemd wordt, verklaar de, dat anti-nazi-soldaten, die bij de Wehrmacht in „strafba taljons" waren ingedeeld, In het krijgsgevangenkamp S.S.- ers boven zich kregen'. Toen zy een brief naar de Britsche regeering wisten te sturen, zou een zekere majoor Do naldson hen allen „communis ten en misdadigers" genoemd hebben. Bom-aanslag bij Caïro. Op een trein, die Britsche troepen van Cairo naar Pa lestina vervoerde, is ln de na bijheid van Caïro een bomaan slag gepleegd. Vc-lgens de eerste berichten werden elf soldaten gewond, van wie 3 ernstig. Tfdens ongeregeldheden in Pola, de vroegere Itallaan- •*Jie marine-basis, zijn vier ♦^rgers gedood en 16 gewond braakt. Het Wereldgebeuren: Nieuwe Engelsche politiek voorgesteld. Verdee'ing van Palestina? Als gevolg van de bespre kingen in tonden met den Hoogen Commissaris voor Pa lestina, generaal sir Alan Cun ningham, zal spoedig tot strenge maatregelen van Brit sche "ziide in Palestina worden overgegaan. Volgens de Daily Telegraph zou na het nemen van mi litaire maatregelen eventueel een verdeeling van Palestina in Arabische en Jo:dsche au tonome staten volgen. De Toodsche staat zou ongeveer 40 van de oppervlakte van het land beslaan, een autono me regeering, de status van rloirrnion, zijn eigen vlag, een m'nister van buitenlandsche zaken en een leger bezitten Dit Britsche plan zou niet vóór Maart uitgevoerd worden. De „Dailv Tele<rraoh" ver liet groote moeilnkheden, daar de Arabische landen zich vier kant verzetten tegen de oo- •icht'ng van een Joodsche staat in Palestina. Havenstaking in Antwerpen duurt voort. De „Nieuwe Standaard" schrijft: Terwijl de onderhande lingen tusschen de werkgevers en de vakbondafnevaardigden om een einde te m^ken aan de sta kingen der Antwerpsche haven arbeiders worden voortgezet, zijn de nabijheid van de werk- bureaux der havenarbeiders vlug schriften uitgedeeld, waarin de arbeiders aangespoord werden de stakinq voort te zetten. Anderzijds meent raeo uit de verdaging tot Maandag van de groote vergadering in het Sport paleis te mogen besluiten, dat men geen accoord heeft kunnen bereiken nopens de gestelde eischen. Program van °oo!sch democratisch blok. Het Poolsche democratische blok. bestaande uit communis ten, socialisten en democraten, heeft een verkiezingsmanifest uitgegeven, waarin o.m. wordt beloofd op te komen voor vrij heid van meeningsuitlng, ge- ij kheid voor de wet voor alle burgers, vrijheid van gods dienst en speciale rechten voor de Roomsch Katholieke kerk. Wat de buitenlandsche poli tiek betreft, zal het democra tische blok streven naar nau we vriendschap met de Sow iet-Unie en Frankrijk en naar goede betrekkingen met Amerika en Engeland. Sarat Chandra Bose afgetreden. Sarat Chadra Bose, leider van de congrespartij te Bengalen, heeft bedankt voor het lidmaat schap van het daqelijksch bestuur van de Voor-Indische Congres partij. Bose verklaarde, dat hij zijn ontslagaanvrage heeft inge diend als protest tegen het advies van het dagelijksch bestuur om de Britsche regeeringsverklaring van 6 Dec. te aanvaarden, die hij een ongewettigde inmenging van de zijde van de Britsche regeering noemt. De Duitsche nieuwsdienst onder Britsch toezicht meldt, dat Engeland thans reed? 425.000 paar schoenen aan Duitschland heeft geleverd. De 'aatste 100.000 paar zyn thans gearriveerd. Beniemd is tot secreta ris-generaal van de Studie commissies van het comité BelgischNederlandsch Duvemburgsche samenwerking de heer Luclen J. 'P. M. Thole. groepen geheel door niet-landge- nooten is geïnspireerd. Er wordt in het rapport dan het volgende recept aan de En gelsche regeering voorgeschreven, om eindelijk de toestand in Grie kenland te verbeteren. In de eer ste plaats moet Engeland Grie kenland steunen bij het vormen van een regeering, waarin alle partijen, uitgezonderd misschien uiterst links, vertegenwoordigd zijn. Deze regeering moet dan een algemeene politiek van clemen tie ten aanzien van politieke overtredingen volgen. De vrede in het land moét worden hersteld, de constitutioneele vrijheden weer worden ingevoerd en allen, die om politieke redenen naar de eilanden zijn verbannen, moeten terugkeeren. Op grond van de bijgewerkte kiezerslijsten moeten nieuwe verkiezingen worden ge houden. Leeningen moeten, aldus de commissie, in de toekomst alleen aan Griekenland worden verschaft, indien de bevoegdheid van de Britsche economische missie aldaar wordt vergroot. Tenslotte wordt voorgesteld tot terugtrekking van de Engel sche troepen over te gaan, be houdens strategische en politieke overwegingen. Erg duidelijk is deze laatste clausule niet. doch het is merkwaardig, dat dit keer ook van Engelsche zijde terug trekking der troepen geëischt wordt. Aan het rapport is een bijlage gevoegd, waarin het conserva tieve lid, zonder bepaaldelijk zijn instemming met de feiten uit het rapport te willen int-ekken, ver klaart, dat het accent anders ge legd moet worden. Het rapport is voloens hem n'et eerlijk tegenover de huid'ge Grieksche regeering en dreigt te veel met West-Eu-o- neesche en te weinig met Oost- Europeesche maatstaven te me ten. Tussthen de overige leden van de commissie bestaat echter geen verschil van meening en daarom zal het rapport niet nalaten in druk te maken op het Engelsche Lagerhuis en op de publieke opinie. Het kan zijn dat Bevin, aan wien nog al eens eigenzin- nlnheid en immuniteit voor kri tiek wordt verweten, zijn eigen Balkan-politiek zal blijven vol gen. Mogelijk is. dat het rapport de stoot zal geven voor een ge wijzigde houding van Engeland tegenover Griekenland. Daarmee zou dan een eind gekomen zijn aan het vreemde schouwspel, dat een Labour-rcgeering als be schermvrouwe van een uiterst rechts en royalistisch regime op treedt. Kindje gestikt. Zondagmorgen vond de moe der van het 10 maanden oude kindje J. F. H., wonende aan de Laakweg te 's-Gravenhage het kindje do:d in zijn bedje. Het was gestikt in zijn kus sentje. Jongen schoot zijn broerije dood. GEWEER GING PLOTSELING AF. Een 15-jarige jongen is te Al melo het slachtoffer geworden van het spelen met een vuurwa pen. Tijdens afwezigheid van de ouders, was de 19-jarige J. H. D. E. bezig geweest met het schoonmaken van een Duitsch geweer, dat hij onbevoegd in zijn bezit had. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat een patroon uit het magazijn in de kamer van het geweer is terechtgekomen. Het kolenvervoer vindt mo- zonder dat de jongeman dat wist. menteel nog op de normale1.- wijze plaats. Dit wil zeggen yP cen gegeven oogenbük raak- ;at een bepaald aantal treinende hij de trekker aan, waardoor via Susteren naar de plaats het schot afging. Het 15-jarige i i broertje van den jongeman werd Vandaag ...herdenkt het Kroon prinselijk echtpaar zyn 10-jarig huwelijksfeest is het 20 jaar ge ledendat een draadloo_ ze telefoondienst Lon- den-New-York werd ge opend. .herdenkt de be roemde Nederlandsch e revue-artist J. F. Bu- zlau te Rijswijk zijn 70en verjaardag. Kolenvervoer nog normaal. van bestemming gaat. Een aantal andere treinen wordt bij Born „overgeslagen" vo.r de binnenscheepvaart. Dit ge schiedt met de zg. „tip". Zoo lang ter plaatse de scheep vaart nog niet onmogelijk is, blijft het vervoer op deze wijze geregeld. Wanneer de „tip" uitvalt, gaan alle treinen via Susteren. Ook bestaat nog de mogelijkheid, dat treinen zullen worden ingelascht, die van de mijnen regelrecht naar de groote steden zullen loo- pen. in zijn slaap getroffen. Hij was op slag dood. Onder de hevig geschrokken kinderen brak een paniek uit. De 19-jarige jongen rende ontdaan de deur uit en zakte op straat in elxpar. De recherche heeft de zaak in onder zoek genomen. Het 'Ijk werd voorloopig in beslag genomen, de 19-jarige jongen werd meege nomen- De woning <s. in ver band met het onderzoek door de recherche, gesloten. Meer vorst verwacht. De koude luchtstroom, die eenige dagen geleden boven midden Europa ontstond, is nog belangr^k in intensiviteit toegenomen. Over de Britsche eilanden, het Kanaal en het Noordzeegebied ontst.ni ten- gevolge van de luchtdruk ver- leeling een tijdelijke storm uit Zuidoostelijke tot Ooste lijke richting, waardoor de zeer koude lucht uit Duitsch land in versterkte mate naar ons land werd aangevoerd. In Groningen steeg, ondanks de zonneschijn, de tempera tuur Z.ndag niet verder dan 8 graden onder nul. In de nacht van Zondag op 'Maandag werden in ons land de volgen, de temperaturen waargeno men: Groningen 13. Leeuw arden 12. Den Heider 10, Vliegveld Twente 10, De Bilt •9, Schiphol 9, Eindhoven 10. Gilze Rg'en 10, Maas tricht 11 en Vlissingen 7. Ook in het buitenland kwa men zeer lage temperaturen voor. De koude drong zelfs door t:t in Zuid-Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Tsjecho-Slowakge, Polen en Oostenrijk daalde op vele plaatsen de temperatuur tot onge'veer 25 graden onder nul. In Parijs vroor het in de nacht van Zondag op Maan dag ongeveer 6 graden. Daar de luchtdruk n:g ver der daalde moet voorloopig op aanhouden van de Ooste lijke luchtstrooming gerekena worden. «De wind zal hierbij ty'delijk wat afnemen, doch steeds vrij krachtig blijven. Ook de vorst zal nog Iets toenemen. STREMMINGEN. Wegens ijsgang ls de schip brug bij Hedel weer uit de vaart genomen. De autobus diensten van de N.S Gelder- malsenDen Bosch v.v. en ZaltbommelDen Bosch v.v. vervallen hierdoor. Reizigers van of voor het Zuiden moe. ten dus weer over Nijmegen of .Dordrecht reizen. Maandagmorgen werd o-k de schipbrug bij Westervoori uit de vaart genomen. Tijde lijk is het verkeer nu omge legd over Zutphen. Van lange duur zal dit echter niet zijn, omdat de Rijkswaterstaat erin geslaagd is de laatste over spanning van de voorloopige brug brj Westervoort op de peilers te zetten. Waarschijn lijk wordt de brug nu a.s. Dcnderdag opengesteld. IJS VREUGDE. De schaatsliefhebbers kun nen echter hun hart weer op halen. Het ijs op de Friesche meren en kanalen is echter nog uiterst onbetrouwbaar, zoodat er weinig kans bestaal, dat deze week de uitgestelde Elfstedentocht nog zal worden verreden. Wel wordt Woens dag een sterrlt naar Aklcrum gehouden. In Rotterdam zullen Dinsdag de nati:nale kam pioenschappen op de lange baan worden verreden, terwyl men Donderdag in Den Haag de kampioenschapen van Zuid-Holland, schoonrijden voor paren wil houden. Het Nederlandsch kampioenschap schoonrijden vo:r heeren zal Zaterdag 11 Januari te Heiloo worden verreden. bij Cheribon „KORTENAER" VIEL CONVOOI AAN. Militaire situatie. De Nederlandsche torpedo- bootjager „Kortenaer" heeft op 5 dezer een Indonesisch marinevaartuig bij Cheribon tot zinken gebracht, waarbij twee Indonesiërs zijn gedood en 22 gevangen genomen. De Nederlandsche marine-voor- ichtingsdienst heeft een com muniqué uitgegeven, waarin verklaard w:rdt dat het ge bruik va'n republikeinsche zee- strijdkrachten in strijd met de status quo van 14 Nov. 1946 en derhalve eveneens in strijd met de ontwerp-overeenkomst is. Toen eenheden van de Indonesische marine (ALRï) trachtten een kustvaartuig vanaf Cheribon te convoolee- ren, sommeerde de „Korte naer" het convooi halt te h:u- den. Toen aan de sommatie geen gevolg werd gegeven, openden de Nederlanders het vuur en brachten het Indo nesische vaartuig tot zinken i Te overige eenheden namen over modderbanken de vlucht naar Cheribon. Een aantal wapens werd buitgemaakt. Een militaire woordvoerder te Batavia heeft het vclgende overzicht gegeven van de mi litaire toestand. Te Padang werden 3 Neder landers gedood en 2 gewond bij de beschieting van een convooi op weg van Emma- haven naar het vliegveld. Ne derlandsche troepen, gesteund door artillerie, begonnen een :ui verin esactie binnen de de marcatielijn. De republikeinen versterkten hun posities rond de stad binnen de demarcatie lijn. Te Medan lagen de Neder- andsche stellingen in de Zuid oostelijke sector ender mor. lervuiir. De Nederlanders le den geen verliezen. Prof. Westra krijgt twaalf jaar. De Bijz. Raad vin Cassatie leed uitspraak in de zaak tegen prof. mr. H. Westra, ie wegens hulpverleening aan den vijand door het Bijz Ge- rechtsh.f te 's-Gravenhage .verd veroordeeld tot 20 jaar Te van- traf. Zoowel de veroor, -?1de als de procureur-fiscaal zijn van c~ .ak in cassatie ge gaan. De procureur-fiscr.al bij de 3ijz. Raad van Cassatie eisch- te 15 jaar gevangenisstraf. De raad veroordeelde Prof. vVestra thans tot 12 jaar met aftrek van voorarrest van 7 Mei 1945 af. De raad overwoog o.m. dat /estra geen figuur was van zoodanige be teekenis voir het indverraderliik streven van de N.S.B., dat hem de zwaar- straf zou moeten worden ppgelegd. Mede gelet op de 'eeftijd van prof. Westra, heeft de raad aanleiding ge vonden, de duur der straf te verkorten. bakken zoete broodjes Bakkerij-Commissie loste vele problemen op. Er komt een reizende vakschool. Het dagelijksch brood. Wij vinden het tweemaal daags op onze tafel en eten het byna fedachteloos, zonder er bij te enken, dat de bakker, die het wrocht, daarvoor reeds om vier uur in de morgen voor de even moet staan. De moeilijkheden, waarmee hij te kampen heeft, zyn in deze tijd legio: grondstofproblemen, brandstofproblemen, trans portproblemen, distributiepro blemen en last but not least het tekort aan arbeidskrach ten. In de bestrijding van deze moeilijkheden weet hij zich echter gesteund door de Bakkerijcommssie Zeeland, een instelling die dag aan daj voor de belangen van de 65! Zeeuwsche bakkers op de bres staat en deze, zoo goed als m haar vermogen ligt, behartigt. Men mag zonder overdrijving vaststellen, dat het met de broodvoorziening in onze pro vincie bedenkelijk gesteld zou zijn, wanneer deze commissie haar werk z:u staken. Het publiek is dus evenzeer als de bakkers bij haar arbeid ge baat en het doet daarom wat vreemd, dat zoo weinigen van haar bestaan, laat staan van haar taak, op de hoogte zijn. BAKKEN ONDER GRA- NAATVÜUR. De Bakkerij-Commissie werd in September 1944, kort voor de bevrijding, gevormd door de heeren P. Wielemaker, bureau houder van den Prov. Voedsel- crmmlssaris, M. J. Louws, hoofd van de brandstoffen- commissie voor Walcheren en S. Sanders, welke laatste se cretaris werd. De voornaam ste taak was de regeling van de brandstoffen voorziening. Noodgedwongen moest men overgaan tot centralisatie, waardoor verschillende bakkers brood m cesten betrekken van collega's, terwijl drie C.C.D.- ambtenaren de nog aanwezige voorraden hout en kolen kwa men opnemen. De heer Louws zag kans kolenvoorraden aan de Wehrmacht te onttrekken, welke door den heer Sanders op geheime plaatsen werden opgeborgen. Toen alle mannen voor de Duitschers moesten spitten, wisten zij te bewerk stelligen, dat de bakkers „Aus. weise" ontvingen. De Orts- kommandant wilde dit echter alleen doen, wanneer de heer Sanders een lijst opstelde van personen, die volgens hem in aanmerking kwamen om in plaats van de bakkers het graafwerk te verrichten. Be grijpelijkerwijs werd hieraan geen gevolg gegeven. De grondstoffenposltie was in die dagen zeer précair. Er was geen z:ut, geen gist, geen smeerolie, terwijl de bakkers, evenals de overige burgers, zonder water en licht moesten werken. Vla de Bakkerij-com missie voorzag het Voedsel- commlssariaat de belangheb benden zoo goed mogelijk van het hoogst noodzakelijke. On danks al deze moeilijkheden stagneerde de brcodvoorzie- ning nimmer; zelfs gedurende de vijf dagen, dat Middelburg onder granaatvuur lag. zagen de zes bakkers, die aangewe zen waren om in de behoeften van de 35.000 toen in de stad aanwezige' Zeeuwen te voor zien, kans normaal hun broo- den af te leveren. NIEUWE PROBLEMEN. De bevrijding bracht weer nieuwe problemen. Er kwam een brandstofregeling, die ge baseerd was op de omzet van de bakkers In 1938. Dit kon voor Zeeland, waar een nood- tcestand heerschte en waar de evacuatie de bevolking „door elkaar gehutst" had (in Vlissingen bakte maar één bakker!), niet gelden. Een tweede moeilijkheid vormden de zelf verzorgers: doordat vele boeren en ook burgers zelf meel inleverden, moesten de bakkers extra grondstoffen hebben. Men kreeg echter toe stemming voor Zeeland een aparte regeling te treffen, waarmede de bakkers en indirect ook het publiek zeer gebaat waren. 0:k kwam er een regeling voor het bak ken van beschuit voor zieken; enkele bakkers werden daar voor aangewezen. In Juni van dat bewogen jaar 1945 werden 50.000 broo- den gebakken voor de bewo ners van Amsterdam. Het vele werk, dat deze gift met zich mee bracht, werd uiteraard met vreugde verricht. In Souburg hadden de bak kers veel last van het water; wanneer zij voor de oven werkten, stonden zij er met hun beenen in. Zij vroegen de Dlstributiedienst laarzen te willen verstrekken, doch dit verz:ek kon niet worden in gewilligd. De Bakkerij-Com missie bracht echter redding in de nood, zoo goed als zij vorige week een groote hoe veelheid transportfietsbanden voor de bakkers en toerban- den voor gezellen heeft kunnen distribueeren. Haar voornaamste taak bleef echter de brandstofvoor ziening. Zij werkt in dit op zicht buiten de brandstoffen- commissie om. wat het voor deel heeft, dat men bakkers met ovenmoeilijkheden gemak kelijker kan helpen. In September 1945 werd het kantoor overgenomen door de Ned. Bakkerij-stichting, het op-.rgaan van de bakkersor ganisaties, dat adviezen geeft aan de regeering en zich be dient van een bakkerij-com missie in iedere provincie. Aparte kantoren bestaan ech ter alleen in Middelburg en Amsterdam. De vakgroep zal vermoedelijk in het komende voorjaar worden opgeheven. Het is te hopen, dat de re geering dan aan de Ned. Bak kerijs'ting verordenende be voegdheid zal geven en het Udmaatschap verplicht zal stellen, want zonder deze maatregelen staat de nieuwe rrganisatie o' losse schroeven Eén van de eerste bepalingen zei waarschijnlijk een regeling zijn om het bakken in het ge- hcale land om 7 uur in plaats van om 4 uur te doen begin nen. Tevens zal gezicht moe ten worden naar een oplossing voor ..at probleem van het tekort aan werkkrachten. Veie bakkers zijn thans gedwongen hun vrouw en dichters bij het zware werk en de bezorging ln te schakelen. DE VAKOPLEIDING. De vakopleiding voor bak kers is in Zeeland nog een zorgenkindje, voornamelijk door het ontbreken van vak scholen. Er is echter een zes- jarenplan ontworpen (twee jaar opleiding vo:r halfwas, twee jaar voor gezel en twee jaar voor meester), en er is toestemming verkregen voor aanschaffing van alles wat bij ie opleiding noodzakelijk is. Het ligt in de bedoeling een reizende vakschool in te stel len: de leeraar reist per auto langs de plaatsen, waar in de bakkerijen les wordt gegeven. Iet wachten is echter thans nog cp een auto. Inmiddels Z"n er reeds cur sussen begonnen ln Middel burg, Terneuzen, Goes, Zie- rikzee en Bergen op Zoom, •n welke Brabantsche stad eveneens Zeeuwsche jongens werken. Te Palembang is de toe stand meer veraard geworden. De pogingen om met de repu blikeinsche autoriteiten in contact te komen mislukten. Te Semarang slaagden Ne derlandsche troepen erin, on danks heftig verzet, republi keinsche troepen uit hun stel lingen binnen de demarcatie lijn te verdrijven. Te Soerabaja werden twee visschersprauwen door prau wen van de republikeinsche marine, welke twintig man aan boord hadden, beschoten. Sjarifoedln wil vrede. Wij ontvingen nog een aan vulling op de rede, die mr. Sjarifoeddin Zaterdag ja. te Djocja hield. Hjj zeidè er vaO overtuigd te zijn, dat de N&- derlanders zich anders zouden gedragen dan de Britten en dat zij, zoo noodlg met wa pengeweld, het oude gezag zouden willen hei-stellen. Zij werden toen overgehaald tot het voeren van besprekingen om te trachten het geschil vredelievend op te lossen en gingen accoord met de wapen stilstand. Niet alleen op het gevechtsterrein, doch ook op ander terrein deden zich mis standen voor. Intusschen werd het accoord van Lingggdjati gesloten. Bij de Nederlanders kan men naast het streven van progressieve elementen ook de acties van „accoord- verwerpers" opmerken. SjarL fpeddin noemde in det ver band het werk van de Neder landsche legervoorlichtir.gs- dionst. Over de kwestie-Buitenzorg zelde Sjarifoeddin nog, dat mo gelijk van republikeinsche zij de hier onjuist is opgetreden, doch dat men in elk geval de weg van de vrede had willen bewandelen GERBRANDY'S AANVAL Dr. H. van Mook heeft een verklaring afgegeven in ver band met de aanval, welke prof. Gerbrandy op hem dved. Het Is, aldus de heer van Mook, prof. Gerbrandv zelf geweest, die ln 1942 voorstan der was van koppeling der functle's van luitenant-gou verneur-generaal en minister van koloniën. Eenige malen stelde dr. van Mook tijlens het bewind Gerbrandy een scheiding der functie's voor, maar prof. Gerbrandy had daartegen bezwaar. Wat de plannen tot staatkundige her vorming in Ned. Indië betreft, wijst dr. Van Mook op de no ta, die door een commissie van deskundigen werd opae- steld in 1942 en waarop later de Koninklijke rede van Dec. 1942 aansloot. Gevangenbewaarder moet 10 jaar brommen. De 36-jarige Th. J. W. Luff, die in de jaren ^941, 1942 en 1943 gevangenbewaarder is ge weest in de Duitsche afdee- ling van het Huis van bewa ring aan de Weteringschans te Amsterdam, is door het Bijz. Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijdvan 10 jaar met af trek van voorarrest en ontzet ting. De eisch was 15 jaar. De veroordeelde werd schul dig geacht aan het zich we derrechtelijk toeëlgenen van levensmiddelen uit pakketten van politieke gevangenen en het doorgeven van briefjes de zer cngelukkigen aan zijn Duitschen chef. Daardoor zijn 17 gevangenen doorgezonden naar een concentratiekamp en daar om het leven gekomen. Patiënte stichtte brand. In een der isolatiecellen van de Ramaerkllniek te 's-Gra venhage werd door 'n 28-jarige patiënte die in de cel was opgesloten, een brandje ge sticht. In de cel bevond zich een hoeveelheid houtwol, wel ke do:r de patiënte zeer waarschijnlijk met lucifers, die zij van bezoekers van de kli niek had gekregen, was aan gestoken. Zjj kreeg zeer ern stige brandwonden en werd In het ziekenhuis Zui-wal opge nomen. Twintig jaar geëischt wegens moord op kapelaan. De Groninger Kamer van- het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden zette Maandag het onderzoek voort inzake de moord op kapelaan J. G Boeker te ronlngen. Op li Octcber 1946 gelastte de Gro ninger kamer een nader on derzoek naar de geestvermo gens van beschuldigde, Ger- rit Laurens, die deze moord in September 1944 had ge pleegd. Dr. Hazelhoff had by beschuldigde een verzwakking van diens geestvermogens ge constateerd. De advocaat-fis caal, mr. J. C. Louet Feisser, achtte de doodstraf, tn zijn vo rig requisitoir geëischt. ge rechtvaardigd, maar wijzigde deze naar aanleiding van de rapn-rten van dr. Hazelhoff in 20 jaar rüfcjwerkinrichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1