PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT „Filibusters" Gevechten te Palembang Commissie-Generaal vertrok DE ZEEÜWSCHE TUINDERS TREDEN AAN Nederland en België 190e Jaargang - Nr. 4 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. va» de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feeBtdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 Januari '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaat. franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vll-singen Waistraat 58-60. tel 10 (2 lijnen j Midde'burg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. tel. 2475 Oostburg - Uratemastraat 3. tei 102, Terneuzen Brouwerijstr- 2. Postrek- nr. '3593IH- P Z.C Middelburg. DE ZEELAND. HET uit Londen afkomstige A.N.P.-bericht, dat de Zee land-verbinding Vlissingen- Harwich in Mei heropend zou worden het zag er zoo ver trouwenwekkend uit! is helaas aJ te snel gevolgd door tegen spraak. Insiders hadden zich trou wens, al afgevraagd, of het tech nisch mogelijk zou zijn, maar ge durende de eerste oogenblikken voelden ze zich geneigd om te denken, dat in de moderne tijd als de wil er is, bizondere presta ties geenszins uitgesloten zijn en dat de goede wil tegenover een zoo zwaar getroffen provincie als Zeeland toch aanwezig mag worden geacht. Er is echter een tegenspraak gevolgd, die in Zeeland aansloot heeft gewekt en dat is de tegen spraak, die via de radio werd gepubliceerd en op naam werd gesteld van de Ned. Spoorwe gen. Deze tegenspraak was ver vat in '^rraen, die aan de goede wil weer eens deden twijfelen. Er werd namelijk verklaard, dat de spoorwegen technisch niet in staat waren om voor aan sluitende snelle spoorverbindin gen te zorgen en ook niet voor nemens waren hun plannen zoo- Het Wereldgebeuren: danig te wijzigen, dat .deze spoorwegverbindingen wel tijdig gereed zouden zijn. Het is niet de eerste keer, dat woorden van de spoorwegen er gernis wekken. Er is verleden jaar bijvoorbeeld al eens 'ver klaard, dat er geen Diesels op Vlissingen konden rijden, omdat er in Vlissingen niet getankt zou kunnen worden, alsof er geen Vlismar is, die voor brandstof kan zorgen! Trouwens, toen enke le weken na deze verklaring een internationaal gezelschap een be zoek bracht aan Zeeland, ver schenen deze gastenper Die sel! Zeeland prijst zich gelukkig, dat er snellere verbindingen met het Westen zijn gekomeh. ook al brengt wellicht het wegvallen van enkele stopplaatsen ongerief mee voor het geringe aantal rei zigers, dat van die stopplaatsen gebruik placht te maken. Maar het vraagt zich thans af, of gesteld, dat dc Zeeland wel degelijk van plan was geweest om de verbinding Vlissingen— Harwich in Mei te herstellen, het niet simjfëlweg de taak van de spoorwegen zou zijn ge weest om te zorgen dat een nood- gebied als Zeeiand dan ook over de vereischte spooraansluitingen had beschikt. Het woord plicht willen we hier niet eens in de mond nemen. Het snelle standpunt kiezen van de spoorwegen stem»- tot na denken en doet twijfelen aan de goede wil. Er is ook vroeger al eens reden geweest om daaraan te twijfelen. Ook in verband met de Zeeland. We zijn ons natuurschoon kwijt, onze welvaart, driekwart van onze schoonste gebouwen, we hebben voor de bevrijding van de rest van Nederland an derhalf jaar onder water gestaan en zwoegen om de toen geleden schade te herstellen, terwijl de schadevergoedingsregeling einde loos op zich laat wachten... Zee land worstelt en HET KOMT ER BOVENOP! Omdat het moet. Maar wie met zijn rug tegen de muur staat, ergert zich a!s elders extra hulp voor de in nood verkeerende binnen de 12 uur in de eeuw der techniek tech nisch onmogelijk wordt genoemd. in de Amerikaansche senaai REL RONDOM DEN ANTI-SEMIET BILBO. Derde partij in Amerika. De opening van de 50ste zit tingsperiode van de Amerikaan sche Senaat is met typisch Ameri kaansche strubbelingen gepaard gegaan, veroorzaakt door een schandaal rondom den democrati- schen senator Bilbo. Bilbo wordt van republikeinsche zijde beschul digd van 't aannemen van steek penningen en van intimidatie van negerkiezers. Hij zou als anti semiet en voormalig lid van de Klu Klux Rian, de anti-kleurlin gen-organisatie. het lynchen van negers verdedigd hebben en zich anti-katholieke uitlatingen heb ben veroorloofd. Voor de oorlog had hij lof voor Hitler en Mus solini vanwege hun optreden ter beveiliging van het ras. Een groot deel van de Senaat wilde Bilbo op grond van deze ernstige beschuldigingen uit zijn zetel we- Daartegen verzette zich Montgomery naar Moskou. Veldmaarschalk Montgomery Is Zaterdag uit Londen ver trokken voor een bezoek aan Moskou. fti zijn vertrek verklaarde te gaan als soldaat en ais blyk van bewondering voor Öe Russische legers Hij sprak de hoop uit, dat uit dit con tact vertrouwen en weder- zjjdsch begrip zou groeien. Monty zal in Moskou in de Britsche ambassade verblijven, vanwaar hij uitzicht heeft op het Kremlin. De Russen ls medegedeeld, dat Montg.mery geheelonthou der is, doch men meent dat het toasten daarvoor niet ach terwege hoeft te blijven. Joego-Slavisch leger in Duitsch|and? RUSSISCHE ONTHULLINGEN. Het Russische iegerblad de Roode Ster deed onthullingen over het bestaan van een ko ninklijk Joego-Slavisch leger de Britsche zóne van Dultschland. Oit leger zou politiediensten verrichten en samengesteld zgn uit personen gevlucht uit Joego-Slavië en leien van het voormalige Joego-Slavische le ger, die tegen Tito gekant zgn. echter een groep democratische y Er viel over te praten De Romeinsche politie heeft een voorgenomen razzia op de zwarte markt te Rome uitge steld, nadat een delega tie van zwartehandela- ren op het ho:fdbureau was kernen praten. De handelaren zeidenhiin waren niet te kunnen verkoopen in verband met de anti-zwarte-han- del-campagne. Zij be loof ien daarom, tegen redelijke prijzen te zul len verkoopen, indien de politie haar voorgeno men actie niet ten uit voer zal brengen. Ten gevolge van deze tijdelijke overeenkomst zullen de burgers van R:me hun mager rant- joen kunnen aanvullen zonder het vel over de ooren gehaald te krijgen en de politie zal een oogje toedoen. Het complot in Hongarije. LEIDEUS GEARRESTEEKD. Het Hongaarsche ministerie van binnenlandsche zaken heeft Zaterdagavond officieel de reeds eerder verspreide be richten over de ontdekking van een „gevaarlijk en wijdvertakt anti-republikeinsch complot" bevestigd. Doel van het coniplot was de omverwerping van de Hon gaarsche republiek en het her stel van het regiem van Hor- thy door middel van gewapen- den opstand, welke had moe ten samenvallen met het te-1. rug trekken van de Sowjctrus- r?Jnnen slsche troepen. Oe beweging 'AIs voorzitster zal mevr. Roo- senatoren uit het conservatieve Zuiden. Als protest tegen de uit sluiting van Bilbo begonnen zij een zoogenaamde filibuster-cam- pagne, een Amerikaansche vorm van het plegen van obstructie. Zij gaven het voornemen te ken nen zoolang het woord te voe ren „als hun wilskracht en hun stemgeluid het zou uithouden"., Dtt beloofde wat, want sommige waarnemers kunnen zich nog uit het verleden herinneren dat fili busters dagenlang aan het woord bleven, zoodat sommige senato ren in hun pyama verschenen. De republikeinen van hun kant besloten zoolang noodig mocht blijken ononderbroken zitting te houden „tot de democraten erbij neervielen"'. Terwijl de senatoren zich onrustig in hun zetels heen en weer bewogen begonnen de filibusters met het voorlezen uit de bijbel. Het had op deze wijze een his torische filibuster-zitting kunnen worden, ware het niet dat Bilbo lijdende aan mondkanker. Hij moest daarvoor plotseling naar 'n ziekenhuis te New-Orleans wor den vervoerd voor het ondergaan van een ernstige operatie. On der deze omstandigheden kwa men de tegenstanders tot een basisovereenkomst. Zij besloten eenstemmig Bilbo van zijn zetel te weren, doch hem toe te staan zijn salaris als senator ad vijftien duizend dollar per jaar te tou cheeren. De filibuster-campagne, die aldus niet langer dan vijf uur had geduurd, werd daarmee op geschort. Na de terugkeer Bilbo zal de zaak opnieuw in discussie komen. Voor zijn op name in het ziekenhuis verklaar de Bilbo nog vechtlustig: „Als ik levend terugkomt, dan kom ik in gevechtski eeding Ander nieuws uit de Ver. Sta ten betreft het aftreden van Ber nard Baruch als Amerikaansch vertegenwoordiger in de atoom commissie van de Ver. Naties. Dit schijnt echter niet het gevolg te zijn van oneenigheid tusschen Baruch en de Amerikaansche autoriteiten. Baruch is alleen van meening, dat behandeling van de kwestie van de atoomenergie en van de ontwapening in de Vei ligheidsraad maanden in beslag zal nemen en hij wenscht niet zob lang gebonden te zijn. Blijkbaar heeft Baruch belangrijker zaken aan zijn hoofd dan atoombom men... Tenslotte zijn de Ver Staten sinds enkele dagen een derde partij rijker door de oprichting een liberale politieke organi satie. genaamd „Amerikaansch comité voor democratische actie". Communisten en rechtsradicalen hiervan geen lid ziin. stond onder leiding van °eenjsevelt optreden, doch de geeste- raad van zeven personen, vein lijk vader vande nieuwe partij wie er zes zijn gcarresteerd.'is on^e'wijfeld de bekende „rebel" tegen Byrnes, Henri Wallace. Nederland helpt ook Polen opbouwen. Het handelsaccoord met Po len, dat op 1 Januari in wer king getreden is, voorziet in een wederzijdschen uitvoer ter waarde van ca. 15 millioen gulden per jaar. De Poolsche export bestaat o.a. uit steen kool kattenen weefsels (voor Indië). jjzer en artikelen van ijzer, zink, zinkwit, kallzou- ten, glas, werkkleeding, gras- en klaverzaden- De Ned. ex- portlijst bevat o.m. Philips- producten, tin, rubber, chemi sche- en pharmaceutische pro ducten, laboratorium appara ten, werkpaarden, fokvee, ha ring, koffie en cacao. Bovendien werd een additio neel protccol geteekend waar- brj van Ned. ztjde wordt deel genomen in de reconstructie van Polen, meer ln het bfl- zonder op het gebied van scheepsbouw, havens en wa terwegen. Dit "protocol geeft Polen de mogelijkheid van aankoopen tct een bedrag van 30 millioen gulden, te verre kenen met Poolsche steenko- lenleveranties, verdeeld over drie jaar. Hierdoor zal de om vang van het handelsverkeer van voor de oorlog belangrijk worden overschreden Londensche paarden verkouden. 1000 Londensche paar den Ig'den op het oogen- bllk aan influenza. Zjj moeten in lakens gewikkeld in de stal blijven en volgens de stalknechten hcesten, niezen en bibberen zij als menschen. Zes paarden zgn per vliegtuig in Amerika aangekomen. Dit is de eerste keer, dat paarden per vliegtuigen zrjn ver voerd. f 2500 voor een aankoop- vergunning. In Groningen zijn gearres teerd een commir - van de Rijksverkeersinspectie, diens schoonmoeder en een vriend. Het drietal had getracht van een inwoner van Sappemeer een bedrag van 2500 los te krijgen voor een aankoopver- gunning voor een auto, welke de commies natuurlijk kon „le veren" Onderzocht wordt nog of reeds meer van dergelijke zaken zijn gedaan. REPUBLIKEINEN WILLEN GEEN GEWELD, Rust te Medan. Te Medan zjjn alle gebie. den binnen twee kilometer van de stad thans gezuiverd van extremisten. De Nederlandsche troepen hebben nieuwe stellin gen betrokken. De actie kost te aan de Nederlanders twee dooden en twee gewonden. Aan extremistische zijde vie len talrijke dooden, onder wie tenminste twee Japanners. Naar de Indonesische mi nister-president Sjahrir mee. ,reactionnairen en fascisten' Zelfmoord van Nazi-leider. Dr. Karl Westphal, een van de 16 nazi-leiders, die in het begin van de volgende maand zouden worden berecht, heeft zich Zondagmrgen in de ge vangenis te Neurenberg opge. hangen. Toen de wacht hem vond, hing hij dood in zijn cel aan een .ijzeren stang van het raam. Een reep van zijn das heeft hem tot strop gediend. Westphal was tijdens het Hitlerregiem adviseur van den minister van justitie bij de afdeeling voor de gerechtelijke wetgeving. Evenals de 15 an deren werd hij Zaterdag offi cieel aangeklaagd. Brand op de „Corinthlc". Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in een van de ruimen van het vijftienduizend ton metende s.s „Corinthlc", de grootste Britsche koopvaar- dijer van na de oorlog. De blusschingswerkzaamhe- den vonden plaats onder be lichting van schijnwerpers, Men pompte water in ce rui men ten einde te voorkomen dat het schip slagzij z:u gaan maken en om het aldus recht- standig zoover të doen zin ken, dat het plat op de kiel zou komen te liggen. In ver stikkende rook en in de hit te van witgloeiende huidpla ten poogden havenarbeiders en brandweerlieden zich een weg te banen naar de brandhaard. De „Corinthlc" is de groot ste vrachtboot, welke ooit te Merseyside werd gebouwd. Het schip is in Mei van het v. rig jaar te water gelaten en zou omtrent Maart aanstaan de zg'n maiden.voyage maken. Het werd thans te Birkenhead van zijn uitrusting voorzien en zou op de dominions gaan va ren. Eerst militaire beslissing. MOUTET OVER TOESTAND IN INDO-CHINA. In tóen interview heeft de Fransche minister van kolo- nieën, Marius Moutet, ver klaard, dat het noodzakelijk is een militaire 'beslissing te hebben voor eenige onderhan delingen plaats kunnen vinden. „Zij, die verantwoordelijk zijn voor deze tragedie hebben veel hoop vernietigd en vele pogingen, waarin wij al ons vertrouwen hadden gesteld, gecompromitteerd". Moutet verklaarde voorts: „Het spijt mij, maar men kan geen da den, zocals die zijn gepleegd door Vietnam, ongestraft ple gen", en hij beschreef alle verklaringen van Vietnam als .fantasie". Eiland Palmyra in nood. Er is een dringend radiogra fisch verzoek om hulp onge vangen va-I b-t eUanri Palmp lu de Stille Oceaan. 128 oerson-n 'ooo^r. gevaar te ver drinken, daar het eiland ten- evolge van het noodweer overstroomd dreigt te wor den. deelde zijn te Palembang he vige gevechten uitgebroken, nadat de Nederlanders had den geëischt, dat een strook van dertig kilometer rond de stad ontruimd zou worden door de Indonesische troepen. Sjahrir noemde de toestand ernstig. Op 4 Jan. heeft de Indonesi sche minister van defensie voor de radio verklaard, dat men ten onrechte in de rede van generaal Soedirmas een op roep tot de strijd had gezien „Ik kan niet nadrukkelijk genoeg zeggen", aldus Sjarl- foedin, „dat dit onjuist is". „De republikeinsche regee ring is niet voornemens wa pengeweld te gebruiken en zal daarin ook nooit toestemmen"'. Spreker bracht de woorden, die president Soekarno on langs gesproken had, in herin nering: „Laten wij het conflict op vreedzame wijze oplossen,, want dan alleen kan een be slissing over hetgeen hier ge beurd is genomen worden". Prof. Schermerhorn: Uitbreiding. Naar vqj vernemen ligt het ln het voornemen der regee ring het aantal leden van de Commissie-Generaal te bren gen van drie op vijf. Als nieuwe leden worden in welin gelichte kringen genoemd de heeren dr. A. D. A. de Kat Angelino, oud-directeur van onderwys en prof. S. Posthu- ma, directeur der Nederland, sche Bank. Zondagmorgen vertrokken de drie leden der Commissie. Generaal van het vliegveld te Amsterdam naar Ned. Indië Talrijke autoriteiten gaven daarbij blijk van belangstelling. In een vraaggesprek met een ANP-verslaggever zeide prof. Schermerhorn o.m.: „De toekomst is onzeker, maar wanneer de geho;pte overeen- steming wordt bereikt, betee- kent dit een unicum in onze Doodstraf voor analphabeet? Tegen den 39-jarigen Johan nes Schouten uit Amsterdam, die in 1943 dienst nam bij de Waffen-SS, elschte de advo caat-fiscaal van het bijz. ge rechtshof te Amsterdam de doodstraf. Schouten's verdedi ger, mr. K. Haasse, deelde me. de, dat zijn cliënt volkomen analphabeet s. Hij heeft drie klassen van een lagere school in Borculo doorloopen Ook mr. Haasse was ei niet in geslaagd een samenhangend gesp e'.c met Schouten te voeren- Hij lacht en knikt maar wat. Nederlandsche leveranties aan Denemarken. De uitbreiding van het han delsverkeer met Denemarken heeft geleid tot aanvulling van het Nederlandsch-Deen- sche handelsverdrag, dat gel dig is tot 1 April •a.s. De Ned. leveranties zullen bestaan uit electrotechnische instrumenten en gereedschap pen, textielproducten, chemica liën, zout, tabak, vernis, ruw- O'zer, glas en verm zand, kunstzijden garens, machines, apparaten, instrumenten en onderdeelen. duigen, verschil lende andere producten, teza men voor een bedrag 'van millioen Deensche kronen „De toekoms* )s onzeker". historie. Dat op zich zelf tee kent al de groote moeilijkhe den, die overwonnen moeten worden. Wij zijn niet de eeni- gen. die met dit soort moei lijkheden hebben te kampen", In dit verband zeide prof. Schermerhorn, cat hij niet verantwordelgk zou willen zijn voor de politiek, zooals die op het oogenblik in Indo- China wordt gevoerd. Aan de .opdrachten, die nog aan de instructie voor de C.-G. wor den toegevoegd en "waar-ver prof. Schermerhorn zich niet wenschte uit te laten, wordt nog gewerkt. „Welke invloed zal de radio rede van Soedirman naar uw meening op de besprekingen hebben?" „Die rede moeten wij niet al te ernstig nemen", luidde het antwoord. Hoe lang de C.-G. in Indië zal blijven staat uiteraard nog niet vast. Over de uitbreiding der C - G.. die do:r de commissieleden zelf is verzocht, kan thans nog niets naders worden ge zegd. Tenslotte zeide prof. Scher merhorn: „Als er geen com plicaties komen, dan zullen wg de overeenkomst teekenen. Wij zijn gemachtigd dit te doen zonder eerst overleg te plegen met de regeering. Mochten deze zich wel v.or- doen, dan ligt het houden van ruggespraak voor de hand" De heeren van Poll en de Boer waren zeer gereserveerd ln hun uitlatingen. Zij gaven zeker geen blijk van pessimis me over de komende gebeur tenissen, al meenden ook zij, dat er nog moeilijkheden zul len moeten worden overwin nen? De nog te benoemen le den ter aanvulling der C.-G. zullen naar het zich laat aan zien, spoedig na hun benoe ming eveneens naar Indonesië vertrekken. trekken één lijn BIJ DE BEHANDELING VAN HET DUITSCHE VRAAGSTUK TE LONDEN. Nederland krijgt weer Belgisch crediet. Brussel, 4 Januari (ANP). Aan het einde der bespre kingen, welke Zaterdag te Brussel tusschen de Nëder- landsche en Belgische minis ters van buitenlandsche zaken en tusschen de Nederlandsche en Belgische economische en financieele experts zijn gehou- In Goes wordt Vrijdag de fruitverwerklng grond'g besproken. Teeltbcperking voorloop'g niet san de orde. HANDEL en industrie, land bouwer en middenstander, zij allen hebben zich in de loop der laatste maanden bezon nen op de problemen, waarvoor zij in de toekomst geplaatst kun nen worden en de fruittelers blij ven niet achter. Zij monen niet achterblijven, want al blijkt er momenteel ook voor goede oogsten, zooals er dit jaar werden geboekt, een ruim schoots voldoende afzetgebied tc bestaan, omdat er nog geen con currentie is vn buitenlandsch fruit en omdat men, na jaren gemis, blij is zijn appeltja peertje weer met smaak te kunnen eten, de tijden kunnen veranderen. Als het publiek min der fruit gaat eten, als er weer Amerikaansche appelen in over vloed aan de markt komen, als er sinaasappelen en bananen in overvloed zijn, zal er dan nog een vond. Zou deze niet met succes doorgevoe-d kunnen worden, d3n zou Zeeland wat zijn tuin ders betreft, aangewezen zijn op de fruitverwerkende industrie. Het Zeeuwsche fruit heeft een goede naam, gelukkig. En al te bezorgd behoeft men zich dus niet te maken. Maar het is var de K-ing Zeeland van de Neder landsche Fruittelers Organisatie toch goed gezien, dat zij op de fruitteeltdag. die op 10 Januari te Goes wordt gehouden in sa menwerking met de Directie van de Tuinbouw, de fruitverwerking aan de orde heeft gesteld, want er is een factor, die de verwach ting rechtvaardigt, dat in de toe komst de fruitverwerking wel de gelijk een Zeeuwsch belang zal worden: de voortdurende uitbrei ding van de fruitteelt in onze provincie. In een radiopraatje heeft dezer dagen de heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van de Kring Zeeland, er nog op gewezen, dat in de ruim afzetgebied resten voor het eerste plaats dc fruitteelt in Zee- Zeeuwsche fruit? lang nog slechts een halve eeuw Het is een vraag die niet voor de eerste kee- wordt gesteld. Wie zich de artikelen herinnert die wij in het fruitseizoen van 1946 wijdden aan de vraag, of het Zeeuwsche fruit toekomst heeft, zal zich tevens herinneren, dat onze deskundige medewerker die toekomst alleen dan gegarandeerd achtte, als er veredeling plaats variatie in het geteelde fruit ge- oud is. Pas rond de eeuwswis seling begon men op Zuid-Beve land met het aanleggen van af zonderlijke boomgaarden. Voor die tijd waren de boomgaarden altijd een onderdeel van een boe renbedrijf en de verzorging van de fruitboomen liet toen nog al te wenschen over. Ook was de ring: appel met bessen als onder cultuur. Pas na 1940 veranderde de situatie. Zeelands Proeftuin werd in Wilhelminadorp ge sticht, de Riikstuinbouwconsulen- ten begonnen steeds betere voor lichting te geven en-., de telers zagen steeds beter het nut van deze voorlichting in! De gevolgen waren van die aard, dat steeds meer personen zich in het bizonder op de fruit teelt toe gingen leggen en dat Zuid-Beveland een fruitland bij uitnemendheid werd. In 1912 wa ren er in Nederland 22.000 ha boomgaarden, in 1943 55 000, in Zeeland in 1912 1750 ha, ir 1943 4500! Deze cijfers hebben geen com mentaar noodig en nog s'eeds breidt de fruitteelt zich uit, met name ook in Zeeuwsch-Vlaan- derep. Juist deze teeltuitbreiding maakt de fruitverwerking in hoo- ge mate actueel. En daarom zal er wel goede belangstelling be staan voor de zeer deskundige sprekers, die Vrijdag aanstaande in Goes het woord zullen voeren over de verwerking van fruit in het algemeen, het diepvriezen, het pul pen, het verwerken tot sappen, liet drogen en het ver werken van fruit tot jam, appel stroop en vruchten op sap. Het menu is belangwekkend: vooral met het oog op de toe komst. Want dit mag hier wel even worden opgemerkt, dat er van teeltbeperking voorloopig geen sprake zal zijn. Er zal niet toe worden overgegaan, voor alle afzetmogelijkheden zijn nagegaan en beproefd en voor men dus zeker weet, dat er geen vraag is naar meer goed Zeeuwsch fruit. Hier en daar gaan af en toe stemmen op voor teeltbeperking. De tijd is er nog niet voor geko men! den. heeft minister Spaak te genover de journalisten een korte verklaring afgelegd. Hij deelde mede, £at de ver tegenwoordigers der beide Jan den van gedachten hebben ge wisseld over de houding, die zij zullen aannemen hg de be handeling van het Duitsche vraagstuk te Londen en dat rij in dit opzicht hun politiek zullen coörêineeren. Tevens is van de bijeenkomst der verschillende deskundigen gebruik gemaakt eenige kwesties te bespreken, die de commercieele overeenkomst tusschen beide landen betrof fen. De heer Spaak was van meening, dat op dit gebied thans vrijwel alle moeilijkhe den zijn opgelost. FINANCIEEL ACCOORD. Met betrekking tot het fi nancieele probleem verklaarde de minister, dat -ok hiervoor een oplossing gevonden is. De ministers van financiën der beide landen zullen hieraan evenwel nog hun goedkeuring moeten hechten. Ook prof. F. A. G. Keesing, le adviseur van het Ned. mi nisterie van financiën, ver. klaarde zeer voldaan te zijn over de bereikte resultaten. De Ned- en Belgische dele gaties hebben een accoord be krachtigd, idat nog aan de ministers van financiën zal worden voorgelegd. Op grond van deze overeenkomst zal de Belgische Nationale Bank na goedkeuring onmiddellijk weer overgaan tot het verstrekken van credieten aan Nederland. Naar prof. Keesing mededeel de zou ,dit waarschijnlijk reeds Maandag het geval zijn. Deze nieuwe regeling zal duren tot 1 Juni 1947, waarna een ge heel nieuw verdrag tot stand zal komen. Paarden in de bellewagen. Nabij de grens der gemeen te Baarle-Nassau hielden con- tróle-beambten een bellewagen aan om de passagiers te kun nen fouilleeren. Bg het ope nen der achterdeuren bleek de chauffeur echter op veever- voer overgeschakeld te zijn: ie passagiers warentwee paarden, welke men fraudu leus wilde uitvoeren. .ichling 1944 wordt gekeurd Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag een begin worden gemaakt met de keuring voor de lichting 1944. PROF. ROMME NAAR INDONESIË Over de reis, die prof. C P. M. Romnie Dinsdag a.s. naar Indones^ zr>j maken dee'.de hg aan het A.N.P. mede, dat het voornemen zich in verbinding te stellen met de I.K.V.P. reeds vijf maanden geleden be. rtond. Het zal, aidus p of. Romme, geheel van de om standigheden afhangen, of te vens met dc Indonesisch^ ka tholieke partij (Partai Katho liek Indo^e^'r.) contact zal worden opgenomen. Gefingeerde inbraak. De 30-jarige F. de C., is door de Rotterdamsche politie gearresteerd wegens het doen van een valsche aangifte en poging tot oplichting. Hg was n.l op Tweede Kerstdag aan gifte komen doen van een in braak. waarbij dames-, heeren en kinderkleeding en vloerbe dekking tot een waarde van 4000.zouden zgn gestolen. Een d:or de politie ingesteld onderzoek bracht echter aan het licht, dat de „bestolene" een gedeelte der goederen in zjjn woning verborgen hield, terwijl het andere gedeelte slechts in zijn verbeelding be stond. Botersmokkel naar België. Het gebeurt dikwijls, dat bij Belgische arbeiders, die dage lijks op en neer reizen om in ons land te komen werken, bij controle flinke partgen bo ter gevonden woruen. Dezer dagen namen de grensbeamb ten onder Poppel 300 pond boter van een aantal dezer arbeiders in beslag. GENERAAL CHRISTIAN SAN. Te Amsterdam wordt thans de instructie gevoerd in de zaak van den Generaal Christi ansen, destijds Duitsch bevel hebber ln Nederland, die voor het bijzonder gerechtshof zal terecht staan. Sedert eenige dagen wordt de SS. officier Rauter verhoord die o.m. zeg genschap had bij het drama van Putten. Er wordt nog gewacht op de uitlevering van een cartal voormalige Duitsche stafoffi cieren voor verdere verhooren. „NATIONAAL REVEIL" In een Zaterdagmiddag be legde tweede bgeenkomst van ce organisatie „Nationaal Re veil" te 's-Gravenhage heeft dr. W. K. Fuilletau de Bruyn wederom een felle aanval ge daan op het huidige regee- ringsbeleid inzake de Indone sische kwestie en in het bij zonder op Prof. Schermerhorn. De tweede spreker van de middag, de heer B. Boelhou wer, vergeleek de politiek var. dr. van Mook en de commissie- generaal mei- het ontreden van Mussert en Seyss Inquart in Nederland, welke vergelij king z.i. ten nadeele van eerst- genoemden uitviel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1