Tolunie met België Het Parlement in 1946 UIT DE PROVINCIE De regeerirg neemt stelling WALCHEREN Verraadster stond terecht LAATSTE NIEUWS Zeeuwsche nippers GROOTE GEBEURTENISSEN OP KOMST? Politieke veriondnff het kabinet—Beel strandde ruiuicKc vcrjuiiging. evenwel toen bleek dat er De parlementaire activiteit in Nederland is in het afge- loopen jaar vrij groot ge weest. In de eerste plaats heeft Nederland weer een echt parlement gekregen na het nood.parlement, waarmee het kabinet SchermerhornDrees heeft geregeerd. Wij mogen zeggen, dat met het optreden van een regelmatig verkozen parlement en de vorming van een wetmatlg-tot-stand geko men-regeering, aan de eerste woelige herstel-periode in ons vaderland een einde kwam. Op 17 Mei hadden de Tweede Kamerverkiezingen plaats, waaraan anderhalf millioen fcnge kiezers deel- namen. De speculaties op groote' verschuivingen in de politieke meeningen bleken on gegrond. In groote lijnen was de nieuw verkozen Tweede Kamer een voortzetting van de volksvertegenwoordigingen zooals w\j die voor de tweede wereldoorlog kenden. Het eenige opmerkelijke was de groei van het aantal commu nistische volksvertegenwoordi gers. Er heeft gelukkig eeni ge verjonging in de Tweede Kamer plaats gehad. De ge middelde leeftijd der Tweede Kamerleden is thans 48 jaar en de gemiddelde leeftijd der Eerste Kamerleden 53 jaar. Zoowel ln de Eerste als de Tweede Kamer is thans het jongste lid 31 jaar oud. De groote parlementaire ge. beurtenis van het afgeloopen jaar was ongetwijfeld het tot standkomen van ce samenwer- king tusschen de K.V.P. er de Partij van de Arbeid er de vorming van het kabinet- Beel. Het kabinet steunt op een parlementaire meerderheid van 61 zetels en het is links georiënteerd, omdat in de combinatie de Katholieke lin. kervleugel toonaangevend is en niet de Katholieke rech tervleugel Overigens kan niet gezegd worden, dat de samenwerking tusschen Katholieken en Par tij van de Arbeid soepel ver loopt. Het beleid van den minister van onderwijs dr. Gielen, gaf reeds eenige malen aanleiding tot sterke wrijving. Ook de spanningen in de K.V.P tus schen de linker- en de rech. tervleugel zijn soms aanmer. kelijk geweest. De Anti-Revolutionnaire Partij en de Chr. Hist. Unie, die met de Partij van de Vrij heid thans de rechtsche oppo sitie in het parlément vormen, ontwikkelden een levendige activiteit, zoowel in als buiten de Kamers. De groote aanval van de parlementaire opposi tie op het Indisch beleid van geen wig te drijven was tus schen de twee vleugels van de Kath. Volkspartij. Voor 1947 mogen wij nu wel ver wachten, dat het Kabinet Beel zal voortbestaan en de belangrijke problemen van de wederopbouw zoowel staat kundig als economisch nader tot hun oplossing zal pogen te brengen. Er wacht deze regeering nog een zware taak. De Indische kwestie blijft zorg baren. Oe verhouding met Engeland is soms knel lend en de economische samenwerking met het Duit- sche achterland is teleurstel lend. Naast deze groote proble. men, zijn er de kleinere, die soms felle twistpunten zijn, zooals de radiokwestie, het verloop van de zuivering, de sociale voorzieningen en de verhouding tusschen loon prijs. Het parlementaire jaar 1947 zal ongetwijfeld door deze problemen een veel bewogen jaar w:rden, waarin belang rijke dingen tot stand zullen komen, die voor de toekomst van volk en koninkrijk beslis sende beteekenis zullen heb ben. 39-jarige „baby" overleden. Volgens Reuters cor respondent te Salford (Lancashire) heeft een stedelijk gezondheidsof ficier te Salford by Manchester een licha melijk gezonden man aangetroffen in de leef tijd van 39 jaar, die in 30 jaar zijn huls niet heeft verlaten, nog nooit een auto heeft gezien en van kindsbeen af behal ve met zijn moeder met geen levend wezen heeft gesproken. Hij sprak alleen baby- taal, kon zichzelf niet aankleeden en niet zon der hulp eten. Het bleek, dat zijn moeder, die zoo zielsveel van hem hield, dat zij hem niet met de buitenwereld in aanraking wilde bren gen, hem gedurende 30 jaar met een lepel had gevoed. De 39-jarige man-baby werd na de dood van zijn moeder ontdekt en is thans 9 weken na haar eveneens gestorven. - Morgen vertrekt het K. L.M.-toestel „Paramaribo" van Schiphol naar Johannesburg voor de 3e bijzondere vlucht, welke de K.L.M. na de oorlog op Zuid-Afrika uitvoert. Zal in 1947 tot stand komen, Depressie te Brussel, Op 23 December zijn in Brussel tusschen vertegen woordigers van Nederland en België financieele voorbespre kingen begonnen voor de Tol unie, welke in 1947 geleide lijk tot stand zal komen. Welke zjjn thans de econ mi- sche vooruitzichten van Bel gië, waarmee wij binnenkort nauwer verbonden zullen zijn? Voor vele Nederlanders ts België nog altijd het land van belofte. Zijn daar de irtxport- cigaretten en de textiel niet bonvrrj Liggen daar de win kels niet overvol met ailerlei heerlijkheden die hier aileen nog; maar uit overlevering; be kend zijn? Leege portemonnaie. Het is echter niet alles goud wat er blinkt. Van de gezel lige drukte tijdens de Ameri- kaansche bezetting is niet veel meer overgebleven. De meeste café's en restaurants zijn des avonds leeg. Leeg zijn ook de zakken van de burgers, die feen geld hebben om het in e winkels gebodene te koo- pen. De staking van de ha venarbeiders van Antwerpen is een symptoom van de onte vredenheid onder de arbeiders klasse over de onbevredigen de gang van zaken. Staatsbegroting, Het tekort op de staatsbe grooting voor het komende jaar, welke juist v.or Kerst mis werd aangenomen, be draagt 10 milliard francs. Ook daar wenschen de critici bezuiniging op de militaire en overheidsuitgaven. Maar ook de productie moet om hoog. Deze bedraagt thans nog slechts 85 van het vooroorlogsche peil. En de uitvcer is niet grooter dan 60 van 1938, terwijl de in voer 100 pet. van dat jaar bedraagt. legen Prof. Gerbrandy. Naar aanleiding van de radio rede van prof. Gerbrandy is van officieele zijde een verklaring uit gegeven, waarin eenerzijds het recht van lederen Nederlander om critiek uit te oefenen op het re- geeringsbeleid wordt erkend, maar anderzijds toch wordt vast gesteld, dat de regeering haar be leid heeft verdedigd tegenover de grondwetteijlk gekozen volksver tegenwoordiging, welke zich in meerderheid achter de voorne mens der regeering heeft ge schaard. De regeering protesteert ech ter ernstig tegen de denigreerende wijze, waarop prof. Gerbrandj den met zooveel ijver aan zijn zware taak arbeidenden lt. Gouv.-Gen., dr. van -Mook. aan viel. Zij vraagt daarbij waarom prof. Gerbrandy dr. van Mook voordroeg voor benoeming tot minister van koloniën en lt. Gouv, Gen. op een moment, waarop hij reeds wist, wat hij nu over dr. van Mook meent te moéten zeggen. Toen schiep prof. Ger brandy immers zelf een figuur, welke hij nu een staatkundig monstrum noemt. De regeering vindt in de na dere toelichting op de Konink lijke rede van 7 Dec. 1942, welke prof. Gerbrandy aan de Staten- Generaal heeft onthouden, geen aanleiding om haar overtuiging, dat zij niets ongrondwettelijks voorstelde noch in strijd hahdelde met de bedoelingen van de Kon. rede, te herzien. Uitbreiding van de Commissie-Generaal Volgens Ass. Press, zou prof. Posthuma uit Rotterdam als fi nancieel expert aan de Commis sie-Generaal worden toegevoegd De ministerraad heeft voor het vertrek van de Commissie. Generaal nog; besprekingen ge. voerd met de leden dier Com missie. De militaire situatie in Indonesië. In de omgeving van Padang heeft de rede van Gen. Soedirman een ongunstige uitwerking ge had. De order \,,staakt het vu ren" werd van Indonesische zijde ingetrokken; volgens de laatste berichten, welke van Nieuv.jaars dag zijn, was het overigens nog betrekkelijk rustig. Bij zuiverings acties in de omgeving van Me- dan en Palembang vielen Nedcrlandschc zijde 5 dooden en 7 gewonden. Verzoenende rede van Soekarno. In een verzoenend gestelde rede voor de rarlio heeft Soe karno o.m. verklaard, dat z.i. de bekrachtiging van de over eenkomst van Linggadjati de weg voor een vreedzame re geling zal openen. Hij deed voorts een beroep op die Ne derlanders, die zich tegen Linggadjati verzette», om te begrijpen, dat wij niet meer ln 1941 leven. De rede van Soedirman De republikeinsche minister van defensie, Sjarifoeddln, heeft verklaard, dat de rede van gene raal Soedirman in geen geval moet worden beschouwd als een bevel om het bestand te beëindi gen, zelfs niet als een poging om een bedoeling in die richting ken baar te maken. ROE STAM EFFENDI IN INDONESIË. Het voormalige communis tische Tweede Kamerlid Roes- tam Effendi is te Batavia aangekomen en naar Soera- karta doorgereisd. Tachtig Rotterdammers de dood in gejaagd. WAAROM WAS DE HAAGSCHE POLITIE ZOO IJVERIG? Thans zijn bijzonderheden be kend geworden over gebeurtenis- se, welke zi-h in 1942 na een sa- bottagebrand in een Wehrmachts- pakhuis in Den Haag hebben af gespeeld. Met onbegrijpelijke ijver is toen door de Haagschc politie naar de daders gespeurd met als resultaat, dat ten slotte ongeveer 200 illegale werkers uit Rotter dam werden gearresteerd, van wie er minstens 80 de dood ge vonden hebben." Naar het optreden van de po litie in deze kwestie wordt thans een onderzoek ingesteld. Tegen den Haagschen politiecommissa ris Pool wordt thans een nieuw zuveringsonderzoek ingesteld. In afwachting daarvan heeft hij inmidddels op advies van het hoofdcommissariaat verlengd Kerstverlof genomen. Groote belangstelling voor de Oranjetocht naar Baarn. Voor de Oranjetocht naar Baarn, welke na de geboorte van het Prinsje of Prinsesje vele automobilisten, motorrij ders, fietsers en wandelaars naar Baarn zal voeren om daar de felecitatieregisters te teekenen, hebben zich reeds duizenden deelnemers aange meld. De inschrijving blijft opengesteld t:t 24 Januari. Men verwacht 20 a 25 duizend deelnemers. Het zwarte schaap. Het zwarte schaap voor de gedragingen van allen is nu natuurlijk de regeéring. By de gemeenteraadsverkiezingen in November leden de regee- ringspartijen een gevoelige nederlaag. Algemeen ver wachtte men toen een aftre den van de regeering. Toen dit niet gebeurde ging de beurs, de barometer van het economisch leven, reageeren. Tot op dat oogenbllk hadden de koersen zich nog steeds op het hooge peil van Augustus 1944 bewogen Op 22 Novem ber zette echter een koersda ling in welke uitliep op een langdurige en zeer scherpe depressie. In minder dan een maand daalde het indexcyfer van de beurskoersen met 50 punten (9 Mei 1940 100). Herstel. België had ongetwijfeld een zeer belangrijke voorsprong op Nederland toen het aan zijn economische reconstructie begon Deze voorsprong schijnt het thans verloren te hebben. In ieder geval zal het ln het nieuwe jaar met dezelfde mceilyke problemen te wor stelen hebben als wij. Als on der' deze omstandigheden de tolunie tot stand komt, dan zal deze zeker niet meer voor Nederland grootere voordeelen opleveren dan voor België. Tholen 42 gezonken na aanvaring bij Ostende. Vrijdagmorgen, omstreeks 6 uur is by boei NF 9, onder Ostende, de Katweker logger 159 in aanvaring gekomen met de Tholen 42. Het visschers- vaartulg uit Tholen Is gezon ken, doch de bemanning kon worden gered. Deze is door de Katwijk 159 in Vlissingen aan wal gebracht. Het ongeluk is waarschijn lijk te wijten aan de mist, De Katweker voer geen lichten, zoodat men dit vaartuig aan boord van de Tholen 42 niet heeft opgemerkt. Aan boord van de Katwijk 159 ontdekte men pas op het allerlaatste oogenbllk de Tholenaar. De stuurman seinde oogenoilkke- ljjk naar de machinekamer „volle kracht achteruit", maar de machinist was op dat oogenbllk juist niet in de ma chinekamer aanwezig, zoodat de Kw. 159 regelrecht op de Tholen invoer. Binnen enkele minuten na de aanvaring was het vaax*tuig gezonken. Alles wat zich aan boord bevond en hieronder bevond zich de vangst van 700 kilo har ring verdween met het schip in de diepte. vDe be manning kon echter worden gered. In de middag liep de Kw. 159 de haven van Vlissingen binnen, waar de opvarenden van de Tholen 42 aan land werden gezet. Nog geen beslissing over de „Zeeland". Het bericht van het A.N.P. uit Londen over de hervatting van de dagdienst Vlissingen Harwich heeft bij de Mij „Zee land" zelf groote verwondering gewekt. De heer H. J- van. de Roe mer, lid van de directie, wees ons er op, dat de toestand van kade, douaneloodsen, station, enz. het onmogelijk maken reeds over eenige maanden de passagieredienst van Vlissin gen uit te hervatten. Dit zyn natuurlijk technische bezwaren, maar ook in princi pe is nog geen beslissing ge vallen. De directie van de iy. „Zeeland" verkeert nog steeds ln het onzekere, aangezien de Regeering, welke in deze het laatste woord moet spreken, deze belangrijke kwestie nog bestudeert. Inderdaad zal de „Zeeland" op 1 Mei a.s. haar dagdienst op Harwich hervatten, maar nog altyd van Hoek van Hol land uit. Toch vertrouwt men er ln Vlissingen op, dat de Re geering met haar beslissing niet langer zal wachten dan strikt noodzakelijk is en dat aan Vlissingen dan ook recht zal worden gedaan. De tech nische bezwaren zullen dan ook wel overwonnen kunnen worden. SIGARETTEN VOOR DE WEDEROPBOUW. Aannemers, die werk uit voeren onder directie van het Streekbureau Walcheren arbeiders van bulten Zeeland in dienst hebben, die niet in de Rijkskampen zijn genuls- vest of van deze kampen voed sel betrekken, kunnen op Dins dag 7 Januari van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur op het Streekbureau Walcheren te Middelburg voor deze arbei ders sigaretten in ontvangst komen nemen. Deze sigaretten zijn ge schonken door het Ned, Roode Kruis en worden verstrekt op van de ingediende mel dingsformulieren. Een lijst van de in aanmerking komende ar- beiders moet worden medege bracht. Doopsgezinde jongeren adopteeren Zeeuwsche gezinnen. Oe Doopsgezinde Jongeren- bond heeft zich het lot aan getrokken van geloofsgenoo- ten in Zeeland die tengevolge van de oorlogshandelingen hun eigendommen verloren zagen gaan. Elke afdeeling heeft enkele gezinnen „geadopteerd" waarvoor een grootscheepsche inzameling van geld en goe deren is ingeluid. Het aantal geadopteerde gezinnen is af- ïankelyk gesteld van de groot te der plaatselijke afdeeling. Kantoren der wederop bouw naar Middelburg. De kantoren van de Weder opbouw, die thans te Goes zijn gevestigd in het gebouw Tlvo- li aan het Stationsplein en in een pand aan de Oostsingel, zullen naar Middelburg wor den overgeplaatst. De kanto ren zullen in Middelburg wor den ondergebracht in enkele panden aan de Loskade, waar dan eveneens het thans nog op de Dam gevestigde bureau voor Volkshuisvesting worden ondergebracht. zal Vlissingen Tegen de duurte. De Vllssingsche Bestuurders- bond belegt Donderdagavond 9 Januari in het Concertge bouw te Vlissingen een groote openbare vergadering, waar de promotor van de actie van het N.V.V. tegen de duurte en de zwarte handel, de heer Ver meulen uit Amsterdam, over deze actie het woord zal voe ren. Veerdiensten in Zeeland. De veerdienst Katsche Veer- Zierlkzee vaart weer normaal. De veerdienst Hoedekensker- ke-Teraeuzen zal waarschijn lijk nog een week gestaakt blijven. DE PLANNEN T.A.V. DE SPORTTERREINEN Binnenkort zal door het ge meentebestuur vanVlissingen een bijeenkomst worden belegd met bestuurders van sport organisaties, in welke Dijeen- komst door den directeur van gemeentewerken een uiteen zetting cal worden gegeven van de plannen t.a.v. de sport terreinen in Vlissingen. „HERBOUW EILAND". Vrijdagavond vergaderde in de zaal „Concordia" te Vlis singen de vereeniglng van ge troffen huiseigenaren van het eiland „Herbouw Eiland", on der voorzitterschap van den heer H. Mannaart. Het be stuur deelde mede, dat bericht is binnengekomen, dat het be. zwaarschrift der vereeniglng ontvangen is. Besloten werd, dat het bestuur namens alle leden naar Den Haag zal gaan teneinde met de autoriteiten dit bezwaarschrift te bespre ken en de taxatie's der hui zen te laten verbeteren en bo vendien te trachten de 20 welke niet terugbetaald zóu worden, te verminderen, of zoo mogelijk geheel vervallen te krygen. Met een kort woord sloot de heer Mannaart deze verga dering, waarvoor zeer veel langstelling bestond. Nieuw- en St. Joosland KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL. Op 2e Kerstdag werd te Nw.- en St. Joosland 's avonds het Kerstfeest der Zondagsschool „Die mij vroeg zoeken" gevierd. De heer L. dc Voogd sprak het openingswoord en Mr. Nijholt las het kerstevangelie voor. Voor en na de pauze vertelde Mevr. Verheyke-Bliek een kerst verhaal. Dc heer L. de Voogd sloot de bijeenkomst, die ook door den burgemeester en dc beide wethouders werd bijgewoond, Vouwenpolder RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Vrouwenpol der in vergadering bijeen. Be sloten werd de wedde van den gemeente-opzmhter te verhoo- gen tot 400 per jaar. Ter verbetering van de wegen en gezien het feit, dat in de oor logsjaren geen materiaal kon worden gekocht, werd beslo ten zoo spoedig mogelyk 250 ton macadam aan te koopen. Op verzoek van „Het Groene Kruis" te Veere, werd evenals het vorig jaar aan deze ver- eeniging een subsidie toege kend van 75.Een verzoek van de Bijz. 'school Vrouwe- polder om een bijdrage van 146 per jaar ter tegemoet koming in de kosten van een vakonaerwyzeres Icon niet worden ingewilligd. In verband met een schrij ven van Ged. Staten werd de hondenbelasting voor bedryfs- honden teruggebracht op 5 per jaar per hond'. Besloten weid aan den ambtenaar ter secretarie een opbouwtoelage toe te kennen van 20 De gemeentebegroting 1947 werd vastgesteld niet een te. kort van 13.000. De gemeen terekening 1944 werd vastge steld met een batig slot van 1158.49. Bij de rondvraag informeer de de heer Geerse naar de verbetering van de Seroos- kerkscheweg en de heer Lan- gebeeke naar de organisatie van de brandweer te Gapinge. De voorzitter deelde mede, dat er onlangs eenige moeilijkhe den met den commandant der wandweer zijn gerezen, doch dat deze zaak thans in der minne geschikt is. De aan dacht werd gevestigd op de wenschelijkheid van een bus verbinding GapingeMiddel, burg. De heer Frangois wil ln samenwerking met het ge meentebestuur trachten een. comité op te richten om gel den bijeen te brengen voor het aanschaffen van een nieuwe torenklok. Grijpskerke R AADSVERG ADEKIN G. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Grijps kerke, onder voorzitterschap van burgemeester Bouwman. Bij het voorstel tot het hef fen eener hondenbelasting merkt de heer Schoe op, dat sommige losloopende honden toch bedrijfshonden zijn en niet als luxe dienen te worden be schouwd. De heer Vlieger stelt voor om een belasting te hef fen van 10, en de belasting voor luxe honden op een nog hooger bedrag te bepalen- Dit voorstel wordt met alg. stem men aangenomen. Ingekomen is een verzoek van W. Blok om een bedrage in de kosten voor verharding van de weg die naar zyn nood- boerderij ligt. B. en W. stel len voor een bijdrage ineens te verleenen van 150. Aldus wordt besloten. Bericht van G. S- is ingeko men, dat het presentiegeld) voor de leden van de raad niet hooger voor deze gemeente mag zfjn dan 3 per lid en per vergadering. Het voorstel van B. en W. om dienovereenkom stig- te besluiten wordt aange nomen. Aangenomen werd de be grooting 1947. De gewone dienst vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 37.649; de kapitaaldienst van 52.908; De heer A- Franeke infor meert naar de straatverlich ting in Buttlnge; deze wordt voldoende geacht. De heer Ton vraagt inlich tingen over het leegstaan van de gemeentewening, de heer Geschiere over de woning- i. 22. Laatstgenoemde dringt er op aan om de ledige woningen voor de gemeentenaren te houden. Bijz. Gerechtshof Doodstraf voor Milch geëischt. Tegen generaal Milch, den onderbevelhebber van de Duitsche luchtmacht, is te Neurenberg de doodstraf ge- eischt. Albaneesche kwestie voor de Veiligheidsraad. Engeland heeft de Ver. Sta ten, Frankrijk en Rusland op de hoc-gte gesteld van zijn nota-wisseling met Albanië en van zijn voornemen om de kwestie met dat land voor de Veiligheidsraad te brengen. BESPREKINGEN OVER PALESTINA. Te Londen heeft de Hooge Commissaris voor Palestina, by wiens aankomst speciale veiligheidsmaatregelen wa ren getroffen, - besprekingen gevoerd met den minister van koloniën en met veldmaar schalk Montgomery. De kolennood in Hamburg- in verband met de kolen- nood in Duitschland ls thans bepaald, dat in Hamburg de Britsche gezinnen zonder kin deren geen k:len meer zullen ontvangen. Alle plaatsen van publieke vermakelijkheden zijn in de stad gesloten. De in dustrie zal, voor zoover zy niet voor de voedselvoorzie ning werkt, geen electriciteit meer krijgen. De expressetrein Kopenha gen—Amsterdam werd door een onveilig signaal opgehou den. Men meent, dat kolen- plunderaars de trein hebben w'llen overvallen. In 24 uur tijd zyn reeds 150 personen gearresteerd we gens het stelen van brand stoffen. PRIJSVERLAGING IN FRANKRIJK. Blum heeft de departements prefecten opgedragen alle artike len, waarvan de prijzen niet met 5 werden verlaagd, in beslag te nemen. Het Fransche publiek begint thans in de prijsverlaging te ge- looven en hoopt op een tweede verlaging met 5 in Maart, zooals Blum heeft beloofd. HET SPORTPROGRAMMA VOOR MORGEN. In verband met dc terreinge steldheid zijn alle korfbal- en handbalwedstrijden voor Zater dag en Zondag afgelast, evenals de voetbalwedstrijden in het Noorden van het land. Voor afd. IV is o.m. nog in- gelascht de wedstrijd EMM— Burgh, terwijl de wedstrijd BVV- Helmondia vervalt. MEEL ZEVEN VERBODEN. Het is bakkers thans verboden meel of bloem in een andere sa menstelling in brood te verwerken, dan het verstrekt wordt. Zeven is dus niet meer toegestaan, vermen gen van verschillende soorten wél. Commissaris van de Koningin in Limburg geïnstalleerd. De nieuwe Commissaris der Koningin voor Limburg, mr. dr. J. G. Houben, is in het Gouvernementsgebouw te Maastricht geïnstalleerd door den waai-nemend-commlssaris der Koningin, den heer Jos Maenen. TEXTIELFABRIKANTEN GEVERBALISEERD. Tegen elf textielfabrieken in Tilburg is proces-verbaal opgemaakt, in hoofdzaak we gens de aflevering van textiel- goederen zonder dat de ver- eischtc distributiebescheiden tijdig werden ingeleverd, het afleveren aan niet bij het rijksbureau voor textiel inge- schreven handelaren of aan particulieren, het overtreden van bepaalde verwerkingsver gunningen en de levering van textielgoederen aan het eigen personeel boven het toegela ten kwantum. KNOEIERIJ MET BROOD BONNEN. Te Bergen op Zoom zijn bur gers en militairen gearresteerd ln verband met omvangrijke knoeie rij met broodbonnen. Een bakker gaf bij leveranties aan het leger veel grootere hoeveelheden op, dan hij in werkelijkheid leverde, dit met medewerking van mili tairen, die voor de fournccering -y zorgden. Ire'jj 'Diit-c'e Van Oxford tot Wasserschutzpolizei. Het Byz. Gerechtshof te Middelburg behandelde in haar zitting van Vrijdag een ern stige verraadzaak. De 37-jarige Rosalia Mar cus uit Hontenisse had ln Fe bruari 1944 aan een lid van de „Ordnungspolizei" medege deeld, dat Jules Callaars, wachtmeester van de Konink lijke Marechaussee, ln de tram had gezegd, dat de En- gelschen Duitschland maar flink moesten bombardeeren en by de Sicherheitsdienst de zen wachtmeester van anti- Duitsche uitlatingen beschul digd. De marechausseé, als getui ge gehoord, zeide nimmer der gelijke uitlatingen gedaan te hebben Hij was eenige malen verhoord door de SO., doch was aan arrestatie ontsnapt. Verdachte hield stijf- en strak vol en zeide. dat Callaars bij haar verhoor tegen haar ge zegd zou hebben: „Als je niet bekent, schiet ik je kapot". Een andere getuige, eveneens wachtmeester der marechaus- sée, noemde verdachte een on betrouwbare vrouw, die met de bezetters heulde en in Hon tenisse niet gezien was. „Als zy zien er nu Het zien, was zy binnen een half uur een lijk", aldus deze getuige. De procureur-fiscaal noemue deze zaak een uitzonderlnr de lange ry van verraadzaken. Zy ging naar de Duitsche po litie met een aanklacht, die volkomen valsch was; de mo tieven voor deze daad zijn niet geheel duidelijk. De eisch luidde vyf jaar gevangenis, straf met aftrek. De raadsman mr. Kurtz, trok in twijfel of hier sprake is van opzet. UIT ARMOEDE. De 38-jarige landarbeider Cornelis Lobbezoo uit Krab. bendijke was ln 1943 toege treden tot de Wasserschutz polizei, omdat hij als wacht man op een schip de kost wilde verdienen voor zijn to taal verarmd gezin. De procureur-fiscaal eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Dirven, schilderde het karakter van Lobbezoo, die vóór .de oorlog tot de Oxfordgroep behoorde. Mede in verband met de ge zondheidstoestand van ver dachte dron'g hy aan op een mildere straf. terwijl zy op het station te Goes aan leden van de Feld- fendarmerie had medegedeeld, at zich iemand in de trein, bevond, die Hitler had belee- digd en hen daarby een signa lement opgaf van Daalhuizen. Dit laatste ontkende ver dachte pertinent, evenals het arrestatieverzoek aan de WA.- mannen te Roosendaal. Zij had hier alleen maar gezegd, dat de man Hitler en Duitschland beleedigd had Haar verdedi ging was ech'ter verward en onaannemelijk, terwijl de ge tuigenverklaringen uitermate bezwarend waren. De procureur-fiscaal vond het optreden van verdachte weerzinwekkend. Hij eischte een gevangenisstraf van jaar met aftrek. NOG MEER JEUGDIGEN. Een ander jeugdig delin- DE EED GEWEIGERD. Vier jaar en zes maanden gevangenisstraf werd geëischt tegen Johannes Vink uit Hulst, die op 20-jarige leeftyd tot het vrywiliigerslegioen „Nederland" was toegetreden, maar tenslotte in Buchenwaio terecht kwam, omdat hij wei- gei-de de nieuwe eed op den Slihrer af te leggen, toen het legioen overging in de S.S. De radasheer, mr. van Son, bepleitte clementie. quent was de 21-jarige mon teur Anthonie Karelse uit Mid delburg. Hij trad in 1943 vrij willig in dienst van, het vry- willigers legioen Nederland en bracht hef- tot chauffeur aan het front by Leningrad. Zijn jeugdige leeftijd was oorzaak, dat er een straf van slechts één jaar en zes maan den, door te brengen in een byzondere jeugdgevangenis en ontzetting 'uit de beide kies rechten voor de tijd van tien jaar, werd geëischt. Edegard de Block uit Zuid- dorpe was 20 jaar toen hy in dienst trad van de O-T., waar voor hy te Middelburg, Vlis singen en in Frankrijk als „wachtsman" gewapend en geüniformeerd wachtdiensten heeft verricht In 1944 bewaakte hy te Lochem en Borne als landwach- ter spoorlijnen. De procureur-fiscaal eischte 5 jaar gevangenisstraf. Uit spraken over twee weken UITSPRAKEN. De volgende sententies wer den uitgesproken: J. R. A. Audenaerd, hulpverleening aan de vyand, 8 jaar gevangenis straf, eindigende op 19 Octo ber 1952 en ontzeting uit de burgerrechten voor de tyd van 15 jaar (recht tot instellen van cassatie verleend)J- Ch. L. Lammens, dienstneming: 1 jaar voorwaardelijk met proeftyd van 3 jaar en ontzetting uit burgerrechten voor 6 jaarA. Triest, hulpverleening aan de vijand: 6 jaar gevangenisstraf, eindigende op 16 November 1950 en ontzetting uit de rech ten voor 15 jaar, met recht op cassatie; J Pluymers en H. Veerhoek, die resp in vreem de krijgsdienst waren getre den, resp. 2 en 3 jaar met af trek; L. H. Wage, vrijspraak. DIENSTBODE VERRAADSTER. De 21-jai*ige dienstbode Cor nelia van der Werf uit Bur0'h werd er van beschuldigd Juni 1943 den Souburgschen schilder J. Daalhuizen blootge steld te hebben aan vrijheids- beroovlng, door op het station Roosendaal aan eenige W A.- mannen te verzoeken hem te - omdat hij in de ei ét Gjroot. had beleedigd, De opbrengst van de ge houden bazar ten bate van de 8ignaal-afd. der gymnastiek vereniging „Astrmv" te Sou burg heeft netto F1490 opge bracht. In de vacature van ouder ling M. Kakebede, is P. W. dc Lange benoemd tot ouderling van de Ncd. Herv. Kerk te Nw,- en St. Joosland. De oudejaarscollecte in dc Ned, Herv. Kerk t& Nw- en St. Joosland heeft 135,— opge bracht en dc nieuwjaarscollecte 125,60.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2