PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Kostbare aanwinst Prijzenslag Vandaag Dr van Mook en Sjahrir 190e Jaargang - No. 3 Uitgave vaê de ?irma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. va» de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 Januari 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Loaee nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaus gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, tel 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 35930C P-Z.C-. Middelburg. Het Wereldgebeuren: in Frankrijk begonnen VÉRGAANDE MILITAIRE BEZUINIGINGEN. 5 procent prijsverlaging De nieuwe Fransche regee ring stelt op het oogenblik energieke pogingen in het •werk om de franc voor een duizelingwekkende val te be hoeden en een financieele chaos te voorkomen. In de eerste plaats heeft Leon Blum aller aandacht getrokken door zyn verregaande bezuinigings plannen. De besnoeiingen op de staatsuitgaven hebben in de eerste plaats betrekking op het budget van het Fransche leger en zijn marine en wan neer Blums plannen volledig ten uitvoer zullen worden ge- Ibracht, heeft Frankrijk een strijdmacht over, welke gelijk staat aan die van een derde of hoogstens tweede rangsmo- gendheid. Het leger zal wor den teruggebracht tot 300.000 man; dat is niet meer dan generaal Franco thans in Spanje tot zijn beschikking heeft of de doorsnee sterkte van een leger, dat kleine lan den als België en Nederland op de been kunnen brengen. Nuchter bekeken zou zelfs een land als Joego-Slavië. dat 1940 over 800.000 man beschikken kon, zonder al te veel moeite Frankrijk kunnen overvleugelen. Daarbij komt, dat Frankrijk thans de zwakste vloot heeft, welke het land de laatste vijftig jaar ooit heeft bezeten; vier slag schepen (waaronder twee zeer slechte) en drie vliegdeksche pen waarvan er een door de Britsche marine in bruikleen is afgestaan, moeten de kern vormen van de sterkste mari tieme macht van het conti nent. En dat in een tijd, waar in Frankrijk een harde poli tieke strijd voert voor het be houd van zyn overzeesche ge- biedsdeelen. Naast een zoodanige bezui niging, dat Frankrijk militair ten grcnde dreigt te gaan, zoekt de regeering het in doortastende maatregelen om de steeds voortgaande prijs stijgingen te beteugelen. Blum heeft het voorbeeld van vorig jaar van van Acker gevolgd en is een groote prijzenslag begonnen. Een algemeene prijsverlaging van vijf procent is afgekondigd, die over twee maanden wederom door een verlaging van vijf procent zal worden gevolgd. Blum ver wacht, dat op deze wijze de voorraadvorming b'rj de han del en bij de boeren wordt -te gengegaan, zoodat de vele producten, die thans schaars zijn, in ruimer mate op de markt zullen komen. Hoe noodzakelijk deze maatregel ls, blijkt wel uit de cijfers, die uitwijzen, dat alleen al in 1946 de kosten van levenson derhoud met ongeveer 70 zijn gestegen. Het is voor de Franschen. die een vast inko men hebben, vqor de kleine ambtenaren, de arbeiders, de rentetrekkers, welhaast onmo gelijk geworden de eindjes aan elkaar te knoopen Hetgeen in de winkels te kust en te keur ligt, is alleen te verkrij gen voor de kleine groep van nog welgestelden. Leon Blum heeft nog eens bevestigd, dat hrj na de pre sidentskeus op 16 Jan. niet aan de regeering zal blijven en dat verdere maatregelen op dit gebied dus door zijn opvolgers moeten worden ge nomen. Dat is meteen de zwakte van het geheele com plex van maatregelen, want het ls nooit aanbevelenswaar dig tijdens de ziekte van ge neesheer te verwisselen. Nieuwe terreur in Palestina. Donderdag hebben gewapen. de Joden het Britsche politie- en militaire hoofdkwartier te Tel Aviv aangevallen waarna tusschen hen en de Britsche troepen een straatgevecht uit brak. In het centrum van de stad wordt nog steeds „hevig geweervuur" gemeld. Ook in Jeruzalem was het onrustig, nadat zich drie ex plosies hadden voorgedaan. De Britsche bewakingstroepen houden zich gereed en de Pa- lestijnsche politie stelt een on_ derzoek in- Geschil Engeland Albanië in Veiligheidsraad. Binnen enkele dagen zal het geschil tusschen Engeland en Albanië inzake de mijnen en de straat van Korfoe voor de Veiligheidsraad komen. Zooals bekend heeft de pre mier van Albanië, Hodsjo, de klacht van Engeland, bene vens de eisch tot schadever goeding en opruiming van de mijnen afgewezen. In een scherpe verklaring beschuldig de de Albaneesche regeering Engeland ervan, drie keer de souvereiniteit van Albanië ge schonden te hebben, door oor logsschepen te zenden naar de straat van Korfoe. iOe Engel- sche regeering beschouwt deze straat echter als internatio naal vaarwater. De Ver. Staten zijn er dan ook voorstanders van de zaak niet voor de Veiligheidsraad maar voor het internationale hof van Justitie te brengen. Russen leveren Pisjewari niet uit. Een correspondent van het AFP heeft van welingelichte zijde vernomen, dat de- Sowjet-Unie geweigerd heeft den leider van de Azerbeidsjaansche democratische beweging Pisjewari. uit te leve ren. De Perzische regeering had uitlevering van Pisjewari en an deren gevraagd onder qpmeEjdhg, dat zij geen politieke delinquen ten waren doch vervolgd werden vanwege moord en' plundering. Tusschen Perzië en de Sowjet- Unie bestaat geen verdrag om trent uitlevering. DE GASPERI OP WEG NAAR DE V.S. De Gasperi, de Italiaansche eerste minister, heeft Rome verlaten en zal via Parijs naai de V. S. reizen voor een offi cieel bezoek- De Gasperi ver klaarde tegenover een corres pondent dat zijn bezoek aan de V. S. een drieledig doel had: Het onderhandelen over een Amerikaansche leening; het verkrijgen van een soort ga rantie voor minimum voedsel- zendingen naar Italië na afloop van de werkzaamheden der UNRRA en het kweeken van vertrouwen onder de Amerika- hen, t.o.v. van Italië. Bewaart Uw oud papier. Voornamelijk tenge volge van de omstandig heid, dat door Zweaen in 1947 weinig meer dan de helft van de aanvan kelijk in het uitzicht gestelde hoeveelheid grondstoffen voor papier zal kunnen worden gele verd, is onze papier-po sitie voor het nieuwe jaar -tamelijk précair geworden. Oud papier wordt dan ook een steeds belangrijker fac tor in het productie proces. De Ned. papierindu strie kan per maand 9.000 S. 10.000 ton oud papier verwerken. De hoeveelheid, die momen teel -ter beschikking staat, is echter niet grooter dan 4.500 a 5.000 ton per maand. Een vermeerdering zal dus in hoofdzaak moeten worden geput uit de particuliere huishoudin gen. Aan de plannen tot een grootscheepsche in zameling van oud-papier over het geheele land is reeds een begin van uit voering gegeven. Het publiek wordt verzocht al het oude papier te bewaren. Elke hoeveel heid, hoe gering ook, moet ten nutte komen aan de papiervoorzie ning van ens land. KORTE PREDICATIE DE TOEKOMST IX 9iGod van de hemel, Die zal het ons doen gelukken en wij. Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". Nehemla 2 20. Dit woord is gesproken door Nehemla in een tijd, waarin er veel stuk was, in dagen van groote moedeloosheid vanwege de druk der omstandigheden en tegenwerking van vijanden. Het ls niet zoo maar een op wekking tot activiteit. Geen aansporing; „Vat moed, het kan nu eenmaal niet anders, want we zitten in de put". In tegendeel, het is een getuige nis van activiteit in afhan kelijkheid. Het is een geloofs getuigenis. Wij hebben te doen met 'n God, Die niet in onbe wogenheid uit de Hooge op ons neerziet, en Die de moe den kracht geeft. Dat weet Nehemla. In die wetenschap bidt en werkt hij Ook wij hebben' veel te bou wen in onze dag. Reeds werd er veel verricht in 1946 Zee land ls er om geprezen, in binnen- en buitenland. Maar er is nog zoovéél te doen op allerlei terrein Er is nog veel armoede, verlegen heid, moedeloosheid. Temidden daarvan komt de oproep: „Maakt u op en bouwt op alle terrein". Maar bouwt in afhankelijkheid van dien God, Die alzoo lief deze wereld had, dat Hij Zijn eenig- geboren Zoon gaf. overgaf tot in de dood. Voor zondaren! In een oude kroniek van Zee land, las is, dat de Zeeuwen steeds zich diep afhankelijk hebben geweten van God. Zoo zij het ook in deze tijd: Wij arbeiders in 1947 ln kerk en maatschappij, in onze stad en in ons dorp in afhankelijk heid, niet van een Goddelijk Opperwezen", maar van de God en Vader van onze Heere Jezus Christus. Hij zal het ons doen gelukken, al is de nood ook groot. „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid" St. Annaland. Ds W. v. GRIETHUYSEN. Amerika elscht steunpunten in Stille Oceaan. De Ver. Staten zijn blijk baar vastbesloten niet wee» overrompeld te worden door een onverhoedsche aanval in de Stille Oceaan. In een rapport van de vooi- commissie wordt aangedron gen op voortzetting van de politiek van steun ounsen. Op zijn minst dienen de voorma lige Japansche mandaateilan- den en de Rioe-Kioegroep in Amerikaansch bezit te blyven. Verder dienen de Ver. Sta ten speciale rechten te verKry.. gen op de eilanden, die in het bezit zijn van geallieerde lan den. Zii vormen schakels in de keten van steunpunten rondom Amerika. Zoonoodig dienen deze eilanden aan de Ver. Staten te worden overgedragen, indien de bezitters niet in staat zyn ze zelf te verdedigen. Vliegend fort verongelukt. PILOTEN BRACHTEN ZICH IN VEILIGHEID. Een vliegend fort, dat Don derdag uit IJsland is opgeste gen, is in de buurt van de Shetland-eilanden in moeilijk heden geraakt. De bemanning kon uit het vliegtuig springen en kwam veilig- op de begane grond aan- De stuurinrichting was zoo ge zet, dat het vliegtuig v*erder op eigen gelegenheid uaar zee zou koersen. De bemanning telde zes leden. P.R.A.-rechercheur ontvreemdde een dossier. De Haarlemsche rechtbank heeft de zaak behandeld tegen den 39jarigen Haarlemmer F. P. W. Reekers, die in zijn functie van PRA-recherche'ur een compleet dossier had ont vreemd'. Als rechercheur van de PRA kwam Reekers in contact met een jeugdig po litiek delinquent, dien hij, aan gezien deze volgens hem lang genoeg opgesloten was ge weest, wilde helpen door de stukken van zijn geval uit het dossier te lichten. De Officier van Justitie eischte 4 maanden onvoor waardelijk en 4 maanden voor waardelijk tegen Reekers. Hij werd op verzoek van zrjn ad vocaat onmiddellijk in vryheld gesteld. Uitspraak over 14 dagen. Plechtige afkondiging van de wijziging der Grondwet. In het Staatsblad no. G 428 ls opgenomen een publicatie van 31 December 1946, betref fende de plechtige afkondiging van de vastgestelde verande- ring in de Grondwet. Deze verandering betreft ar_ tlkel 192 der grondwet, dat aldus zal worden gelezen: „de dienstplichtigen, niet vallende onder artikel 191, mogen zonder hunne toe stemming niet dan krach tens eene wet naar Noder- landsch-tndië, Suriname en Curasao worden gezonden". Op Dinsdag 14 Januari a.s. zal de wet 's middags om half drie worden voorgelezen in plechtige apenbare zittingen van de Hooge Raad der Ne derlanden, het hoogste rechter lijke college te Batavia, het Hof van Justitie te Paramari bo en Willemstad en in Neder land bovendien van de Ge rechtshoven en Arrondisse- ments-rechtbanken. In Nederland zal de wijzi ging bovendien nog worden bekend gemaakt door voorle zing voor ieder gemeentehuis. De Grontwetswijziging treedt in werking in de nacht van 2 op 3 Februari, klokslag middernacht. Minister van Boetzelaer naar Brussel. OM OVER DUITSCHLAND TE SPREKEN. De Minister van buitenland- sche zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, brengt dit week einde een kort bezoek aan Brussel voor het voeren van besprekingen met zijn Belgi schen ambtgenoot, o.m. in ver band met de houding van bei de landen t.a.v. het Duitsche vraagstuk. Burgemeester had textiel verstopt. BRAND BRACHT HET UIT. Ambtenaren van de C.C.D. hebben proces verbaal opge maakt tegen den burgemees ter van het dorp Stompeto- ren (gemeente Öterleek) we gens het voorhanden hebben van textielgoederen anders dan voor eigen gebruik. Oe boerderij van dezen burge meester werd vorige week grootendeels do'ir brand ver woest, waarbij op de zolder o.m. 30 costuums, 4 winter jassen en verscheidene andere textielgoederen werden ont dekt, gedeeltelijk door het vuur aangetast en voorzien van prijskaartjes ten name van een Alkmaarschen win kelier. Doodstraf voor verraders. Tegen de landwachters S A. Driessen en J. Kramer, werd te Utrecht door het Bijz. gerechtshof resp. drie maal en tweemaal de dood straf geëischt wegens het ac tief deelnemen aan razzia's in Vleuten, de Meem en Vinke- veen en wegens het verraden aan de S.D. van drie Utrech tenaren, van wie één gefusil leerd werd. voor Middelburg's siadhuis 15de eeuwsche wandtapijten. Rijk van compositie en kleur. REN kleine, maar kostelij ke expositie, werd door de Vereeniging Rem brandt in het Rijksmuseum te Amsterdam ingericht van kunstwerken, welke in de ja ren 1939 tot en met 1946 met haar steun voor het openbaar kunstbezit werden verworven. Men kan hier behalve oude schilderyen, waaronder twee Rembrandts en een Troost, een fraaie verzameling majo lica uit Perzië en een gepoly chromeerd Chineesch lioutèn beeld uit de 13e eeuw, twee wandtapijten bewonderen, die door hun ryke compositie en meesterlijke uitvoering zeer aantrekkelijk zijn. De ta pijten, die omstreeks 1540 door een onbekenden meester zijn vervaardigd en die het vertrek van Meleagros voor de jacht op het Caledonisch ever. zwijn en het dooden van dit dier voorstellen, zyn een ge schenk van een aantal goed gesitueerde Nederlanders aan Middelburg, waar zy in de toekomst in het stadhuis zul len worden opgehangen. DE MYTHE. Meleagros, de koene zwager van Heracles, onkwetsbaar in de letterlijke zin des woords, is één van die figuren uit de Grieksche mythologie, die voor ons hun aantrekkelijkheid heb ben behouden. Oineus had eenmaal, toen hij de goden offeranden bracht, de godin van de jacht, Artemis, verge ten. Zjj was daarover zoo ver bolgen, dat zij als straf een vervaarlijk everzwijn naar de velden van Kalydon zond. Me leagros roept dan de dapper ste helden van Griekenland op tot de jacht en bel-oft de dierenhuid als eereprijs aan hem, die het zwijn doodt. On der zijn gezellen bevinden zich o.m." Theseus en... de schoone Atalanta. Negen dagen ont haalt hij zijn jachtgezellen en de tiende dag gaat het gezel schap de tocht aanvaarden. Atalanta is de eerste, die het zwijn een steek met de spies toebrengt. Meleagros tenslotte velt het beest; als bewijs van zyn liefde voor Atalanta schenkt hij haar echter de huid', omdat zij de eerste stoot taf, een charmant gebaar, at de 16e eeuwer met zijn erfenis van de Middeleeuwen wel zeer zal hebben aange sproken. De onbekende maker heeft het vertrek en de jacht gezien met het oog van den laten Middeleeuwer en dus zyn de Grieksche helden en heldinnen gemetamorphoseerd tot kleu rige edellieden en jonk vrouwen, die hun daden ver richten tegen de achtergrond van het 16e eeuwsche Frank- ryk. De werken zijn karakte ristiek voor de tijd van ont staan (de fragiele naïviteit van de Middeleeuwen is ge paard aan de grandezza van de renaissance) en bieden bij langdurige beschouwing steeds nieuwe, verrassende détails. De veelheid aan afgebeelde gestalten en dingen verhindert niet, dat uit de tapijten een ...eindigt de verkoop van de kinderzegels, die echter voor frankeering geldig blijven tot 31 Dec. 1947; MORGEN ...viert Groothertog Jan van Luxemburg zyn 26en verjaardag; ...is het 300 jaar geleden, dat kapitein N. Juynbol, die onder Plet Hein meestreed by de vér- overing van de zilver vloot en later befaamd werd door zijn strijd tegen de Duinkerker kapers, te Rotterdam overleed Interpellatie over de Commissie-Generaal. Mr. E. G. M. Roolvink, lid van de Tweede Kamer voor oe K.V.P., zal onmiddellyk na het recces van de Tweede Kamer verlof vragen den minister van Overzeesche Gebledsdeelen te interpelleeren over het weder uitzenden van leden der Com missie Generaal, zonder dat de commissie op breedere, na tionale grondslag in samenge steld. INTREKKING WETSONTWERPEN. De minister van verkeer heeft ingevolge daartoe van H. M. de Koningin ontvangen machtiging ingetrokken eeni- ge sinds 1940 bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werpen, o.m. inzake verstrek king van een rentedragende hypothecaire geldleenlng aan en verdere deelneming ir. het aandeelenkapitaal van de N.V. Stoomvaart My. „Zeeland'. VERKEERSBEVEILIGIXG. Naar aanleiding van 'n ver zoek van de K.N.A.C. om ter beveiliging van het verkeer vooral bij duisternis en mist wederom tot het doen aan brengen van bermplankjes langs de wegen over te gaan, deelden vele beheerders van Rijkswegen mede, dat voor zooveel de huidige materialen- positie dit mogelijk maakt spoedig tot plaatsing van nieu we bermplanken langs de rijkswegen zal worden overge gaan. Aan de weggebruikers wordt medewerking verzocht de bermplankjes te ontzien. Voor wat de provinciale we gen betreft zullen de provin cies Zeeland en Groningen eveneens overgaan tot het we der doen plaatsen van deze plankjes. SPRAKEN OVER SOEDIRMAN'S REDE, De Buitenzorg-kwestie. Republikeinsche kringen te Batavia hebben in verbana met het onderhoud tusschen ur. van Mook en sjahrir ver. Klaard, dat ais gëvoig van dit naerhoud de repuonkeinscne minister van defensie, mr. Amir Sjarifoedin, Vrijaagocn- cend uit Batavia naar Djogja vertrokken is om met den op perbevelhebber van de T.R.X., iu.it. gen. Soedirman, diens ra diorede van 26 «jecemoer te oesprexen. Men verwaent, dat de republikeinsche regeeriug oinnen enkeie dagen een ver- Klaring zal uitgeven om de uitwerking van Soedirmans rede te verzachten. Deze kringen hebben voorts meaegedeeia, cat Dr. van Mook er Donderdagavond in neeft toegestemd de gebouwen in Buitenzorg, wente op 23 uecember door' Nederianu3che militairen waren overgeladen, Evert yan Dijk afgekeurd. Evert van Dijk, de bekende K-LJML-piloot, is afgekeurd voor de vliegdïenst. Hij zal in ii.L.M.-dienst biyven. Evert van DijK, die op 23 Mei 1893 te DeiIC werd geboren, werd 22 December 1921 gebre vetteerd. Hy trad op 1 Mei 1925 in dienst bij de K-L.M. De Inzameling van baoy-kieerijcs. DE J'Ki.. S I.i-.i OF ALLES. Het staat tnans vast, dat al le oaoies, die geiijKtijuig ge. ooren zuilen woruen met he prinsje of prinsesje, aat haii eoruari in 't paieis s-oesiuyK wordt verwaent, *n pakje met .heertjes zullen ontvangen, üi ook jonge moeders wier oies de u- .oór of n& de neugeujKe ..rcenis in het 'rmseujK 6-—.i weraen gebo- en, iets zuuen ontva-igen, angt of van oe mate waarin, e uaoyKleei-cjes in de komen- e veertien dagen op Soest- uijk zuilen binnenkomen. De Prinses zelf houat een waakzaam oog op alles wat binnen komt. Zoo kon het ge- ueuren dat de U.Y.V. te Am. steraam een zending ontving uit Soestdijk met de Doodschap van de Prinses erbij: „Vergee u vooral niét dat dikke kus sentje dat er bij is iets dun ner to maken: een baby zou er anders in kunnen stikken". Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana verzoekt, indien mogelijk de kleertjes uiterlijk 15 Jan. op te sturen. i ismitC v A weer aan de republikeinen over te dragen. Ook zullen dc republikeinen worden hersteld in het burgerlyk bestuur van. Buitenzorg, hoewel de functies zullen w.rden vervuld uoor andere personen, dan die ten tijde van het plaats grijpen van de incidenten in functie waren. Soekarno overlegt. Naar het Fransche persbu reau A.F.P. bericht, zal op 7 Januari te Djogjakarta een monstervergadering van alle Indonesische strijdorganisaties gehouden w.rden. Hierby zal ir. Soekarno aanwezig zijn. Generaal Soedirman had Donderdag een onderhoud met ir.' Soekarno. Gesprek met Sjahrir. Dr. van Mook verklaarde na een onderhoud met Sjahrir dat de veelvuldige militaire incidenten een gevolg waren van reacties der zelfstandige strydersorganisaties op Sce- dirman's rede. Dr. van Mook verwacht evenals Sjahrir, dat het KNIP het accoord van Linggadjatl zal aanvaarden. Naar het republikeinsche persbureau Antara te Batavia meldt, zal het KNIP (voorloo- pig republikeinsch parlement) waarschijnlijk op 27 dezer te Soerakarta in plénaire zitting bijeenkomen. Militaire toestand. Volgens een officieelen Ne- derlandschen militairen woord voerder heeft de plaatselijke commandant der T,R.I. te Pa- dang het bevel staakt het vu ren aan de troepen gegeven. Dit bevel was op 29 Decem ber ingetrokken naar aanlei ding van de radiorede van Generaal Soedirman van 26 December. De Nederlandsche commandant was hiervan niet cp de hoogte gesteld. De vol gende twee dagen werden be sprekingen gehouden, doch de ze moesten zonder resultaat onderbroken worden. De republikeinsche bevelheb ber deelde den Nederlandschen commandant mede, dat de re publikeinsche troepen het ge- Died binnen de demarcatielijn niet voor 31 »Jecember te 24 uur zouden verlaten. Hierop werd hem medegedeeld, dat de Nederlanders na dit uur tegen ce republikeinen geweld zouden gebruiken. De v-.lgen- de dag werden bij militaire acties .te Medan tusschen 11 16 uur twee Nederlanders gedood en vijf gewond; terwijl Chineesch burger eveneens •werd gedood. Volgens den re- publikeinschen burgemeester van Palembang had de dagor der van Soedirman van 26 December ongunstig resultaat op de algemeene toestand en ook op de houding van den republikeinschen commandant van Sumatra, generaal Soe- kardjo. Sinds nieuwjaarsdag zijn gevechten uitgebroken cusschen Nederlandsche en re publikeinsche troepen, terwijl het contact met den Indonesi- schen leider verbroken is. De Nederlandsche verliezen be dragen in totaal 3 dooden, drie zwaar- en twee licht ge wonden, terwijl ongeveer 80 Indonesiërs gedood en gewend zijn. Uit Batavia, Bandoengr Semarang en Soerabaja wor den eveneens militaire acties gemeld. Een fragment van een der tapisserieën, bestemd voor het stadhuis te Middelburg. rust ademt die weldadig aan doet. DE VOORSTELLINGEN. Op het eerste tapyt ziet men Meleagros, sierlijk uitge dost, de hand reiken aan ach terblijvende vr.uwen. De druk te op de binnenplaats van het kasteel is zeer groot; men ziet er de andere helden, die zich opmaken te vertrekken, brieschende paarden, door knapen aan de teugel geleid en blaffende honden. Vertrek-; kenden zoowel als achterbly- venden, zien er welgemoed en zelfverzekerd uit. Een open gaanderij biedt eenige vrou wen en mannen de gelegen heid het levendige schouwspel van boven af gade te slaan, terwijl een andere jonge vrouw; statig de trap bestijgt. Links ziet men liet kasteel met de wijde v.orhal; in het arcadi sche landschap, dat de ach tergrond vormt, verheft zich een andere burcht. Het tweede tapijt is nog le. vendiger en grootscher van conceptie. Het beruchte ever zwijn vormt het centrum en omgeven door als ridders vermomde Grieken, die met spiezen gewapend het beest te lijf gaan. Er heerscht eenige verwarring: sommige mannen vluchten in paniek of pogen zich te redden door in een b:om te klimmen. Deze scène op zichzelf reeds een ju weeltje, dat getuigt van de diepe zin voor humor van den meester. De arme Ankaios, die een sprekende gelijkenis met Hendrik VTEI vertoont, moet in het zand byten, doch Atalantai die onder haar maagdelijk kleed zware laar zen draagt, behoudt haar zelf- beheersching en stoot het zwijn in de flank, terwijl Me leagros (hoe gemakkelijk valt het dapper te zijn wanneer men onkwetsbaar is!) gereed staat de genadeslag t-e te brengen. Buiten het geraas van dit strïjdtooneel ziet men een rustige groep mannen en vrouwen en tusschen de boo- men van het woud ontwaart men het kasteel. Beide voor stellingen zyn gevat in breede randen van geborduurde bloe men en druiventrossen. Het moet als een groot voorrecht voor Zeeland's hoofdstad beschouwd worden, dat deze, uit België afkom stige en volkomen ongeschon den, buitengewoon fraaie ta pijten in de toekomst het stadhuis zullen sieren, niet slechts om de historische, maar ook en vooral om de ar tistieke waarde. Er bestaat nog de geheele maand gele genheid de tapijten, die voor de eerste maal in ons land zijn tentoongesteld en die op de laatste dag van het jaar door H. M. de Koningen be zichtigd werden, in het Rijks museum in cogenschouw te nemen. Mogen zij spoedig de wanden van een schoon, her. bouwd stadhuis tooien! De Indische kwestie, REDE GERBRANDY. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deeft in een radiorede op 2 Jan. toegelicht waarom het Nationaal comité voor hand having van de Rrjkseenheid zijn actie tegen de Cheribon- overeenkomst voortzet. Spr. waardeerde, dat prof. Romme door zijn Kamermotie' poogde de oplossing der Indi sche kwestie terug te brengen binnen het kader der Grond wet, maar hij was niet vol daan. Zijn bezwaar tegen de Repoeblik Indonesia blijft be staan. Spr. keerde zich scherp tegen' het beleid van dr. van Mook en drong aan op be grenzing binnen de konink lijke rede van 1942. REDE ROMME. Op 2 Jan. sprak te Eindho ven prof. ir. C. P. M. Romme over de overeenkomst van Linggadjatl. Prof. Romme zet te de motieven uiteen, die dc K.V.P. er toe geleid hebben het sluitstuk te vormen om de mogelijkheid tot samengaan tusschen Nederland en de Ver. Staten van Indonesië te ope nen. Het nationalisme aldaar leeft nu eenmaal als gevolg van enze vroegere roeping en het ziet in de republiek het symbool van zyn verlangens, aldus spreker. Na. de Kamerdebatten en zijn reeds eerder gehouden rede voeringen opende de rede van prof. Romme te Eindhoven geen nieuwe gezichtspunten. GEÏNTERNEERDEN TE BATAVIA AANGEKOMEN. Donderdag is weder een groep van 450 geïnterneerden uit het Klampok-kamp (Mid den Java) te Batavia aange komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1