De bootdienst Tolunie met België Het Parlement in 1946 r UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche S WALCHEREN Verraadster stond terecht nippers f 146 Per jaar tegemoet koming in de kosten van een vakonderwyzeres ken niet worden ingewilligd. Tholen GROOTE GEBEURTENISSEN OP KOMST? Politieke verionffitie" het kabinet—Beel strandde ruiiucHC vcrjuiigiug. wenwe] toen bJeek dat er De parlementaire activiteit in Ne-e^land i3 in het afge. loopen jaar vrjj groot ge weest. In de eerste plaats heeft Nederland weer een echt parlement gekregen na het nood-parlement, waarmee het kabinet SchermerhornDrees heeft geregeerd. Wfl mogen zeggen, dat met het optreden van een regelmatig verkozen parlement en de vorming van een wetmatig-tot-stand geko men-regeering, aan de eerste woelige herstel-periode in ons vaderland een einde kwam. Op 17 Mei hadden de Tweede Kamerverkiezingen plaats, waaraan anderhalf millioen j'-nge kiezers deel namen De speculaties op grooteverschuivingen in ce geen wig te drijven was tus schen de twee vleugels var de Kath. Volksparty Voor 1947 mogen wij nu wel ver wachten, dat het Kabinet Beel zal vo-rtbestaan en de belangrijke problemen van de wederopbouw zoowel staat kundig als economisch nader tot hun oplossing zal pogen te brengen. Br wacht deze regeering nog een zware taak. De Indische kwestie blijft zorg baren. Oe verhouding met Engeland is soms knel lend en de economische samenwerking met het Duit- sohe achterland is teleurstel, lend. Naast deze groote proble men, zijn er de kleinere, die soms felle twistpunten zijn, politieke meeningen bleken on- ^°°als de radiokwestie, het gegrond. In groote lijnen was de nieuw verkozen Tweede Kamer een voortzetting van de volksvertegenwoordigingen zooals wy die voor de tweede wereldoorlog kenden. Het eenige opmerkelijke was de groei van het aantal commu nistische volksvertegen woordi- gers. Er heeft gelukkig eeni ge verjonging in de Tweede Kamer plaats gehad. De ge middelde leeftijd eer Tweede Kamerleden is thans 48 jaar en de gemiddelde leeftijd der Eerste Kamerleden 53 jaar. Zoowel In de Eerste als de Tweede Kamer is thans het jongste lid 31 jaar oud. De groote parlementaire ge beurtenis van het afgelooper jaar was ongetwijfeld het tot standkomen van üc samenwer king tusschen de K.V.P. en de Party van de Arbeid en de vorming van het kabinet- Beel. Het kabinet steunt cp een parlementaire meerderheid van 61 zetels en het is links georiënteerd, omdat in de combinatie de Katholieke lin kervleugel toonaangevend is en niet de Katholieke rech tervleugel. Overigens kan niet gezegd worden, dat de samenwerking tusschen Katholieken en Par tij van de Arbeid soepel ver loopt. Het beleid van den minister van onderwijs, dr. Gielen, gaf reeds eenige malen aanleiding tot sterke wrijving. Ook de spanningen in ce K.V.P tus schen de linker- en de rech tervleugel zijn soms aanmer- këlijk geweest. De Anti-Revolutionnaire Party en de Ohr. Hist. Unie, die met de Party van de Vry- heid thans de rechtsche oppo sitie in het parlement vormen, ontwikkelden een leven :'ige activiteit, zoowel in als buiten de Kamers. De groote aanval van de parlementaire opposi tie op het Indisch beleid van verloop van de zuivering, de sociale voorzieningen en de verhouding tusschen loon en prys. Het parlementaire jaar 1947 zal ongetwijfeld door deze problemen een veel bewogen jaar w.rJen, waarin belang- ryke dingen tot stand zullen komen, die voor de toekomst van volk en koninkryk beslis sende beteekenis zullen heb ben. 39-jarige „baby" overleden. Volgens Reuters cor respondent te Salford (Lancashire) heeft een stedeiyk gezondheidsof ficier te Salford brj Manchester een licha- melyk gezonden mqn aangetroifen in de leef tijd: van 39 jaar, die in 30 jaar zyn huis mee heeft verlaten, nog nooit een auto heeft gezien en van kindsbeen af behal ve met zijn moeder met geen levend wezen heeft gespreken. Hij sprak alleen baby- taal, kon zichzelf niet aankleeden en niet zon der hulp eten. Het bleek, dat zijn moeder, die zoo zielsveel van hem hield, dat zij hem niet met de buitenwereld in aanraking wilde bren gen, hem gedurende 30 jaar met een lepel had gevoed. De 39-jarige man-baby werd na de dood van zijn moeder ontdekt en is thans 9 weken na haar eveneens gestorven. Morgen vertrpkt het K. L.M.-toestel „Paramaribo" van schiphol naar Johannesburg voor de 3e bijzondere vlucht, welke de K.L.M. na de oorlog op Zuid-Afrlka uitvoert. Nog geen beslissing over de .Zeeland". Het bericht van het A-t' P. uit Londen over de hervatting van de dagdienst Missingen Harwich heeft bij de My „Zee land" zelf groote verwondering gewekt. De heer H. j. van de Roe mer, lid van de directie, wees ons er op, dat de toestand van kade, douaneloodsen, station, enz. het onmogelyk maken reeds over eenige maanden de passagiersdlenst van Vlissin- gen uit te hervatten. Dit zijn natuurlijk technische bezwaren, maar ook in princi pe is nog geen beslissing ge vallen. De directie v»n de ih. „Zeeland" verkeert nog steeds in het onzekere, aangezien de Regeering, welke in deze het laatste woord moet spreiten, nog steeds niet heeft beslist- Inderdaad zal de „Zeeland" op 1 Mei a.s. haar dagdienst op Harwich hervatten, maar nog altijd van Hoek van Hol land uit. Toch vertrouwt men er in Vlissingen op, dat de Re geering met haar beslissing niet langer wil wachten dan strikt noodzakelijk is en aan Vlissingen dan ook recht zal worden gedaan. De technische bezwaren zullen dan ook we! overwonnen kunnen worden. Zal ."n 1947 tot stand komen. Depressie te Brussel. Op 23 December zyn Brussel tusschen vertegen woordigers van Nederland en België financieele voorbespie- kingen begonnen voor de Tol unie, welke in 1947 geleide lijk tot stand zal komén. Vv'elke zijn thans de econ.mi- sche vooruitzichten van Bel gië, waarmee wij binnenkort nauwer vc bonden zullen zijn? Voor vele Nederlanders ls België nog altijd het land van belofte. Zijn daar de import- cigaretten en de textiel niet bonvrij? Liggen daar de wm- Irplc nlpf. nupmml -rnöt ai Van Steenis won in 7 zetten. De partn, waarin te Hastings de Nederlan der van Steenis den Engelschman Wechsler versloeg in de premier reserves A is tot dus verre de kortste van het tiurnooi. De Ne derlander won namelijk in slechts zeven zetten. Het was een dame gambiet-opening. V. Nederlandsch officier gedood. Uit Colombo wordt gemeld, dat aldaar in een ziekenhuis overleed de Nederlandsche ma rineofficier. W. B Nagel, die met een schotwond in het hoofd langs de weg werd ge vonden. Hij was In gezelschap van den kapitein Haagenbeck, die verklaarde, dat een onbe kende, die met een revolver was gewapend, geld had ge- eischt en daarna een schot had gelost. Geen Dultsch grootbedrijf. Te Londen verwacht men, dat de Britsche regeering bin nenkort maatregelen zal aan kondigen om de vorming van industrieele kartels in de Brit sche zóne van Duitschland tegen te gaan. Déze maatregelen zullen overeenkomen met- die, welke onlangs in de Amerikaansche zóne zijn genomen en waarby aan alle Duitsche firma's ver laden is meer dan 10.000 man in dienst te hebben. het geheim van de atoombom. Professor Olifhant, deskun dige op het gebied van atoom energie, heeft te Adelaide ver klaard, dat naar zHn meemng de Sowjet-Unie binnen vnf jaar het geheim van atoombom zal bezitten. Vol gens den professor zyn weten schap en geheim onvereenlg- baar met elkaar. Verder deel de hy mede, dat een pond uranium hetzelfde vermogen heeft als 1500 ton steenkolen, bevBlking van rotterdam sterk gestegen. Het aantal inwoners van Rotterdam nam in 1946 toe met 20.800 tot 636.900, hoofd- zakeiyk tengevolge van het zeer hooge aantal geboorten: 19-000 jonggeborenen werden in de registers van de burg. stand ingeschreven, terwyi dit aantal in de jaren vóór de oor log om de 10.000 placht te schommelen. kels niet overvol "met ailerlei heerlijkheden die hier aileen nog ï.i ar uit overlevering be kend zyn? Leege portemonnaie. Het is echter met ades goud wat er blinkt. Van de gezel lige drukte tijdens de Ameri kaansche bezetting is niet veel meer overgebleven. De meeste café's en restaurants zyn des avonds leeg. Leeg zijn ook de zakken van de burgers, die geen geld hebbén om het in de winkels gëbódene te koo- pen. De staking van de ha venarbeiders van Antwerpen is een symptoom van de onte vredenheid onder de arbeiders klasse over de onbevredigen de gang van zaken. Behalve over de h.oge pryzên is men in België niet te spreken over de strenge levensmiddelen- rantsoeneering welke daar na ruim twee jaar bevryding nog bestaat. Het vooroorlogsche broodverbruik bedroeg 400 gram per persoon per dag. Het rantsoen bedraagt thans 300 gram. Voor de oorlog ge bruikte iedere Belg gemiddeld 1.9 kg vet per maand. Het rants.en is thans slechts 1 kg, maar voor boter worden in deze winter weer strengere maatregelen genomen. En de vleeschpositie voor 1947 wordt onzeker genoemd. Staatsbegrooting Het tekort op de staatsbe grooting voor het komende jaar, welke juist v.or Kerst mis werd aangenomen, be draagt 10 milliard francs Ook daar wenschen de critici bezuiniging op de militaire- overheidsuitgaven. Maar ook de productie moet om hoog. Deze bedraagt thans nog slechts 85 van het vooroorlogsche peil. En de ui tv; er is niet grooter dan 60 van 1938, terwijl de in voer 100 pet. van dat jaar bedraagt. Kolen vormen in België de zwarte bloedstroom van het economische leven. Voor de productie is het op zyn eigen mrjnen aangewezen. Een jaar geleden verklaarde minister van Acker, dat de ko- lenslag 1945 gewonnen was. De heer van Cauwe.aert ver klaarde echter een dezer da gen, dat de kolenslag 1946 verloren was. en dat verbete ring slechts z;u kunnen intre den, waneer duizenden jonge arbeiders de weg tot de my- nen teruggevonden zouden hebben. Schijnwelvaart. België Iwnde niet zooals Nederland een dolle Dinsdag en een daarop volgende hon gerwinter welke het geheele economische leven -grondig vernielde. Integendeel, Belg ie werd 9 maanden eerder be- vryd dan ons land, er was veel minder vernietigd en boven dien kDn het belangrnke dien sten bewyzen aan de gealli eerde oorlogsvoering, waar door het zich een goed ge vulde deviezenpot verwierf. Daarmee was het mogelijk om gedurende een zekere periode een sclnjnwelvaart te schep pen, welke velen in het bui tenland de oogen uitstak.. Maar thans sohynt deze illu sie voorbij en in ieder geval is de pot leeg. Het zwarte schaap. Het zwarte schaap voor de gedragingen van allen ls nu natuuriyk de regeering. By de gemee n te raadsverkiezingen in November leden de regee- iringspartyen een gevoelige nederlaag. Algemeen ver- m wachtte men toen een aftre den van de regeering. Toen dit niet gebeurde ging de beurs, de barometer van het economisch leven, reageeren. Tot op dat oogenblik hadden de koersen zich nog steeds op het hooge peil van Augustus 1944 bewogen Op 22 Novem ber zette echter een k.ersda- ling in welke uitliep op een langdurige en zeer scherpe depressie. In minder dan een maand daalde het indexeyfer van de beurskoersen met 50 punten (9 Mei 1940 100). Herstel. België had ongetwyfela een zeer belangrijke voorsprong op Nederland toen het aan zyn economische reconstructie oegon Deze voorsprong scnynt het thans verloren te hebben. In ieder geval zal het in het nieuwe jaar met dezelfde m-eiiyke problemen te wor stelen hebben als wy. Als on der deze omstandigheden de tolunie tot stand komt, dan zal dezie zeker niet meer voor Nederland grootere voordeelen opleveren dan voor België. Hoogstens zal daarop het spreekwoord van toepassing zyn: „gedeelde smart is halve smart Rookpluim boven de Gedeh Uit Tjiandjoer wordt verno men dat de vulkaan Gedeh de zer dagen eenige werking ver toonde. Gedurende eenige da gen werd een zwarte rook pluim boven de vulkaan waar genomen. Van den wd. leider van het vulcanologiseh onder zoek vernamen wij dat de jong ste asch-eruptie van de Ge deh dateert van 1909 In de vorige eeuw was de Gedeh een der werkzaamste vulkanen van Java. Prof. dr. S. L. Brug f Te Amsterdam is op 67-ja- rige leeftijd overleden prof. dr. S. L. Brug hoogleeraar in de Hygiëne vanwege het Indisch Instituut. Doopsgezinde jongeren adopteeren Zeeuwsche gezinnen. Oe Doopsgezinde Jongeren- bond heeft zich het lot aan getrokken van geioofsgenoo- cen in Zeeland die tengevolge van de cöriogshandelingen hun eigendommen verloren zagen gaan Elke afdeeling heeft enkel'e gezinnen „geadopteerd" waarvoor een grootscheepsche inzameling van geld en goe deren is ingeluiu. Het aantal geadopteerde gezinnen is af- hankelyk gesteld van de groot te der plaatselijke afdeeling. Kantoren der wederop bouw naar Middelburg. Poslduivenlentoonstelling. Onder zeer groote belang stelling hield de postdulven- vereeniging te Hoofdplaat haar jaarlijksche tentoonstel ling voor doffers. Keurmeester was de heer Margunie uit Sas van Gent. De pryzen werden als volgt verdeeld: Oude doffers 1ste prijs: A. Temmermans. 2e Prijs: J. Verstrate. 3e pr. E. Tem mermans. Jarige doffers lste pr.: C. Prelaet. 2e pr.: Gebr. Spinne- wyn. De kantoren van de Weder opbouw, die thans te Goes zyn gevestigd in het gebouw Tivo- li aan het Stationsplein en in een pand aan de Oostsingel, zullen naar Middelburg wor den overgeplaatst. De kanto ren zullen in Middelburg wor- den ondergebracht in enkele panden aan de Loskade, waar dan eveneens het thans nog op de Dam gevestigde bureau voor Volkshuisvesting worden ondergebracht. Jonge doffers lste prys: S. Soulemans, 2e en 3e prys Geb. riamelynck. Rechterlijke macht. Bij K.B. zyn benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van het tribunaal voor het arrondissement Middelburg: mr. M. Vlaming, voorzitter eerste kamer, tevens presi dent van het tribunaal. Mr. C. M. Kegge, mr. P. Loeff en mr. W. Nieuwen- huysen, resp. voorzitter van de tweede, derde en vierde 3e prijs Th. Scherbeyn. kamer 'rouwenpolder De opbrengst van de ge houden bazar ten bate van de signaal-af d. der gymnastiek- vereeniging „Astrow" te Sou burg heeft netto 1490 opge bracht. Dank zij de gulle gaven van de ingezetenen van Yerse- ke konden in deze gemeente door het Leger des Heils een honderdtal pakketten aan ar men en behoeftigen worden uitgereikt. Woensdag- en Donderdag avond werden door de C.J.M.V. te Yerseke twee tooneelstuk- ken uitgevoerd, die by het pu bliek zeer in de smaak vielen. Handelsverdrag met Denemarken. A.F.P. meldt uit Kopenha- jen, dat op 2 Jan. een aanvul ling op het Deensch-Neder- landsche handelsverdrag, gel dig tot 1 April, is ondertee kend. Denemarken zal machi nes, vee, meubelen en visch exporteeren en electriciteitsar- tikelen, machinerieën, textiel- waren, machines en metalen duigen voor botertonnen im porteeren. Er zal voor een be drag van 9 millioen kronen geïmporteerd en voor een be drag van 21 millioen kronen geëxporteerd worden. Dit jaar voor het eerst zal 'n Sowiet-Russische flot- tille walvischvaarders naar de Zuidpoolzeeën vertrekken. De flottilje bestaat uit een basis schip, dat 14.493 ton vet en balein kan bergen en acht ja gers van 350 ton. I Van Oxford tot Wasserschutzpolizei. Het Bijz. Gerechtshof te Middelburg behandelde in haar zitting van Vrydag een ern stige verraadzaak. De 37-jarige Rosalia Mar cus uit Hontenisse had in Fe bruari 1944 aan een lid van de „Ordnungspolizei" medege deeld, dat Jules Callaars, wachtmeester van de Konink- ïyke Marechaussee, in de tram had gezegd dat de En- gelschen Duitschland maar riink moesten bombardeeren en bij de Sicherheitadienst de zen wachtmeester van anti- Duitsche uitlatingen beschul digd. De marechausseé, als getui ge gehoord, zeide nimmer der gelijke uitlatingen gedaan te neboen. Hy was eenige malen verhoord door de SkJ., aoch was aan arrestatie ontsnapt. Verdachte hield styf en strak vol en zeide. dat Callaars by haar verhoor tegen haar ge zegd zou hebben: „Als je niet bekent, schiet ik je kapot". Een andere getuige, eveneens wachtmeester der marechaus- sée, noemde verdachte een on betrouwbare vrouw, die met de bezetters heulde en in Hon tenisse niet gezien was. „Als zy zich er nu liet zien, was zij binnen een half uur een lyk", aldus deze getuige. De procureur-fiscaal -noemde deze zaak een uitzondering in de lange rij van verraadzaken. Zij ging naar de Duitsche po litie met een aanklacht, die vólkernen valsch was; de mo tieven voor deze daad zyn niet geheel duidelyk. De eisch luidde vyf jaar gevangenis straf met aftrek. De raadsman, mr. Kurtz, trok in twyfel of hier sprake is van opzet. raadsvergadering. Dezer dagen kwam de ge- meenteraad van Vrouwenpol der in vergadering byeen. Be sloten werd de wedde van den gemeente-opzichter te verhoo- gen tot 400 pier jaar. Ter verbetering van de wegen en gezien het feit, dat in de oor logsjaren geen materiaal kon worden gekocht, werd beslo ten zoo spoedig mogelijk 250 t:n macadam aan te lcoopen. Op verzoek van „Het Groene Kruis" te Veere, werd evenals het vorig jaar aan deze ver eeniging een subsidie toege kend van 75.Een verzoek van de Byz. "school Vrouwe polder om een bijdrage van In verband met een schry- ven van Ged. Staten werd de hondenbelasting voor bedrijfs- honden teruggebracht op 5 per jaar per hond'. Besloten werd aan den ambtenaar ter secretarie een opbouwtoelage toe te kennen van 20 De gemeentebegrooting 1947 werd vastgesteld met een te kort van 13.000. De gemeen terekening 1944 werd vastge steld met. een batig slot van 1158.49. By de rondvraag informeer de de heer Geerse naar de verbetering van de Seroos- kerkscheweg en de heer Lan- gebeeke naar de organisatie van de brandweer te Gapinge. üe voorzitter deelde mede, dat er onlangs eenige moeilykhe- ien met den commandant der irandweer zyn gerezen, doch dat deze zaak thans 'in der minne geschikt is. De aan dacht werd gevestigd op de wenschelijkheid van een bus verbinding GapingeMiddel, burg. De heer Frangois wil In samenwerking met het ge meentebestuur brachten een comité op te richten cm gel den byeen te brengen voor het aanschaffen van een nieuwe torenklok. Bijz. Gerechtshoi uit armoede. De 38-jarige landarbeider Cornells Lobbezoo uit Krab- bendijke was in 1943 toege treden tot de Wasserschutz polizei, omdat hij als wacht man op een schip de k^st wilde verdienen voor zyn to taal verarmd gezin. De procureur-fiscaal eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Dirven, schilderde het karakter kvan Lobbezoo, die vóór de oorl-g tot de Oxfordgroep behoorde. Mede in verband met de ge zondheidstoestand van ver dachte dr;ng hy aan op een mildere straf. de eed geweigerd. Vier jaar en zes maanden gevangenisstraf werd geëischt tegen Johannes Vink uit Hulst, die op 20-jarige leeftijd tot het Vrywiliigerslegioen „Nederland" was toegetreden, maar tenslotte in Buchenwald terecht kwam, omdat hy wei gerde de nieuwe eed op den Führer af te leggen, toen het legioen overging in de S.S. De radasheer, mr. van Son, bepleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Ontwapening van Duitschland. Een commissie, waarin de vier bezettende mogendheden zullen zyn vertegenwoordigd, begint 6 Jan. met een onder zoek naar de vorderingen, die by de ontwapening van Duitschland worden gemaakt. Het is de bedoeling te be ginnen met een inspectiereis door de Russische zóne, maar de tyd hiervoor is nog niet vastgesteld. De vrede met Duitschland. Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de raad van ministers van bultenlandsche zaken der vier groote mogend heden aan 18 landen, w.o Ne derland. Dinsdag een brief verzonden en deze landeh uit- genoodigd hun zienswyze ken baar te maken over de voor gestelde vredesverdragen met Duitsühland en Oostenryk. DE STRIJD IN NED.-1NDIE. Te Medan is het nieuwe jaar ingezet met republikeinsch mortiervuur op Nederlandsche stellingen. De Nederlanders beantwoordden i et vuur brachten het tot zwiigen zen der zelf /erliezen te lyden. De republikeinen, die de water bronnen onder hun beheer heb ben, sloten de waterleiding af, zoodat de stad Medan thans slechts door noodmaatregelen van water kan worden voor zien. Een Nederlandsche militaire woordvoerder heeft medege deeld, dat te Palembang op de Moesi-rivier een Nederlandsche boot beschoten is, waarbij twee Nederlanders zwaar en twee licht gewond werden. Te Soerabaja zyn wederom 500 Madoereesche vluchtelin gen gearriveerd- Een eder- andsche patrouille heeft hier 25 man van de republikeinsche marine -an Nederlandsch ge bied verdreven. In Z._Celebes zetten Neder landsche patrouilles hun zui veringsacties voort. Luxemburg eischt Dultsch grondgebied. Volgens een verklaring van het Fransehe departement van bultenlandsche zaken zal het groothertogdom Luxemburg van Duitschland een deel van het Moesel-gebied met de ste den Winder en Bitsburg eischen. havenstaking te antwerpen. Verwacht wordt, dat a.s. week de havenstaking te Ant werpen zal eindigen. Zaterdag a-s. zal een compromis-voorste: in behandeling Komen. Frankrijk annexeert het Saargebled. Te Parys wordt verklaard, dat de doorvoering van het Fransche financieele systeem in het Saargebled en de waardeloos-verklaring van de Duitsche mark aldaar, een in leiding vormt tot de a.s. an- xafcie van het Frankrijk. gebied by Vietnam vraagt vrede. De president van de repu bliek Vietnam heeft gevraagd om onderhandelingen met de Fransche regeering. De Fran sche minister van koloniën, Moutet, bevindt zich thans te Hanoi. Hij zal evenwel slechts besprekingen aanvangen, wan neer oogenblikkelyk door de Vietnameezen alle vyandelyk- heden worden gestaakt en be paalde andere waarborgen worden gegeven. Engelsch-Nederlandsche handelsbesprekingen. Naar aanleiding van het bericht, dat een Belgische handelsdelegatie de voigende week te Londen met de En- gelsche regeering besprekin gen zal voeren over het even wicht in de betalingen tus. schen de beide landen, deelt de „Daily Telegraph" mee, dat later in Januari 9„ortge- ly'ke besprekingen te 's-Gra- venhage zullen plaats hebben tusschen een Engelsche dele gatie en de Nederlandsche re geering. Maarschalk Worosjilof. Radio Moskou maakt be kend, dat maarschalk Wo rosjilof benoemd is tot vice voorzitter van de minister raad der Sowjet-Unie. t Donderdagavond heeft in het Oosten van Londen in dichte mist een treinbotsing plaats gevonden, waarby vyf personen om het leven zyn gekomen en een zestigtal werd gewond. Tholen EEN SCHADEPOST. De heer v. L. te Tholen verloor Donderdag zijn porte monnaie, met een flink bedrag aan geld, benevens een tabaks- kaart en een bewijs op naam. Des middags werd de porte monnaie terug bezorgd, doch het geld was eruit verdwenen. De bezorger, een alleszins be trouwbaar persoon, had haar aan de andere zyde van de gemeente gevonden waar de heer v. L. in het geheel niet was geweest. Men vermoedt dat kinderen het geld geno men hebben en de portemon naie weer weggegooid. Grijpskerke R AADS VERG ADEKIN G. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Grijps kerke, onder voorzitterschap van burgemeester Bouwman. By het voorstel tot het hef fen eener hondenbelasting merkt ^eer Schoe op, dat sommige losloopende honden toch bedryfshonden zyn en niet als luxe dienen te worden be schouwd. De heer Vlieger stelt voor om een belasting te hef fen van 10, en de belasting voor luxe honden op een nog hooger bedrag te bepalen- Dit voorstel wordt met alg. stem men aangenomen. ■Ingekomen ls een verzoek van W. Blok om een bijdrage in de kosten voor verharding van de weg die naar zijn nood- boerderij ligt. B. en W. stel len voor een bydrage ineens te verleenen van 150. Aldus wordt besloten. Bericht van G. S- is ingeko. men, dat het presentiegeld voor de leden van de raad niet hooger voor deze gemeente mag zyn dan 3 per lid en per vergadering. Het voorstel -van B. en W. om dienovereenkom- stie- te besluiten wordt aange nomen. Aangenomen werd de be. grooting 1947. De gewone dienst vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 37.649; de kapitaaldienst van 52.908. De heer A- Francke infor. meert naar de straatverlich ting in Buttlnge; deze wordt voldoende geacht. De heer Ton vraagt inlich tingen over het leegstaan van de gemeentew; ning, de heer Geschiere over de woning- 22. Laatstgenoemde dringt er op aan om de ledige woningen voor de gemeentenaren te houden. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aarden burg: ds, van Royen; Bier vliet: 10ds. v. d. Ham (Be vestiging Kerkeraadsleden) Breskens: 10 en 18.30 ds. van Vliet; Cadzand; 10 ds. Enker; Groede: 9.30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Nieuwvliet: 14 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds Fournier; Retranchement: 1Ï.30 ds. v. Royen; Schoondyke: 10.45 ds. Schopenhauer; Sluis: 9.30 ds. Schrale; Waterlandkei'kje: 11 ds. van IJperen; IJzeudyke: 10 ds. Doorn; Zuidzande: 10 ter Beek; Axel: 10 ds. Hermanidis, 2.30 ds. Sickesz. Tholen. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. J. de Bres, 3 ds. W. Vroegindeweij. Geref. Kerk. 10 en 2.30 Cand. W. Windemüller uit Voorburg. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst. Donderdag 9 Jan. des avends 7 uur ds. H. v. "Leeuwen (Bijbellezing). Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. S. G. J. Goverts, n.m. Leesdienst. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds' C. A. Vreugdenhil. Clir. Geref. Kerk, wordt na der bekend gemaakt. St. Annaland Ned. Herv. Kerk. 10 ds. W. v. Griethuy- sen, 2.30 ds. W. v. Griethuy- sen (Bed. H. Doop). Geref. Geni. 3 x Leesdienst. Stavenisse. Ned. Hen.-. Kerk. 10 Leesdienst. 6 ds. E. S de Lint. Geref. Gem. 3 x Leesdienst. St. Maartensdyk. Ned. Herv. Kerk. v.m. Leesdienst, n.m. ds. J'. de Bres. Oud-Geref. Gem. 3 x Lees dienst. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. N. Kooreman (Bev. Ouderling en Diaken), 2.30 ds. N. Kooreman (Bed. H. Doop). Geref. Gem. 10 en 2 ds Visser, 6 Leesdienst. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. W. Vroegindewey', 2.30 Leesdienst Geref. iKerk. 10 en 2.30 Leesdienst. Geref. Gem, 10 en 2 Lees dienst, 6 ds. Visser. St. Philipsland. Ned Herv. Kerk. 10 ds. E. S. de Lint, 2.30 Leesdienst. Nieuw-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk. 2.30 ds S. G. J. Goverts. Vlissingen - Harwich IN MEI A.S. VOLLEDIG HERSTELD. Twee schepen. Het A.N.P. meldt, dat het in de bedoeling ligt de bootdienst VlissingenHarwich van de maatschappij „Zeeland" begin Mei a-s. te herstellen. Hierme de zal het passagiers- en vrachtverkeer tusschen Enge land en Nederland nagenoeg op vooroorlogsch peil zijn ge bracht. Zooals men weet bestaat op het oogenblik nog slechts de nachtdienst Hoek van Holland Harwich, welke zes dagen per week wordt gevaren Voor deze lijn worden thans twee schepen gebruikt, name lijk de ..Praque" van de Ixxn- don North Eastern Railway Compagnie, dle deze diensi on derhoudt, en de „Oranje Nas sau", in bruikleen afgestaan door de „Zeeland". Dit schip zal door de nieuwe „Arnhem"' worden vervangen. De dagverbinding van Vlis singen zal om te beginnen worden uitgevoerd mei de .Oranje Nassau" en de „Mecklenburg", welke op het oogenblik te Rotterdam van troepentransportschip in pas sagiersschip wordt veranderd. In de loop van de zomer hoopt men weer de beschikking te hebben over de motorschepen „Koningin Emma" en de „Prinses Beatrix", die zooals men zich herinneren zal. bij het uitbreken van de vijande- lykheden in 1939 splinternieu we schepen waren. Ook deze schepen, die voor troepenver voer hebben dienst gedaan, worden thans voor normaal gebruik in gereedheid ge bracht. Van de vloot van vijf sche pen, die de „Zeeland" in 1940 bezat, is alleen de „Prinses Juliana", die in 1923 gebouwd ls, verloren gegaan, toen het schip op 11 Mei 1940 met troepenversterkingen op weg was van Vlissingen naar Am sterdam en ter hoogte van Hoek van Holland door de Duitsohers werd gebombar deerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10