PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Truman proclameert vrede Caritas I ging ten onder bij de Schoone Waardin» Nederlandsehe sphinx SPRAK OP TIJD Amerika wil Indonesische grondstoffen koopen» Vrijdag 3 Januari 1947 190e Jaargang - No. 2 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Prukkerij Firma F. va» de Velde Jr., Vlisslnfeen. ^2renv^i::«.SJt8?S: W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN «in.™» p» advcnentie 2,-. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walslraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londcnsche Kaai 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turlkade 15. tel. 2475 Uostburg Gralemastraat 3, tel 102. Terneuzen Brouwcfjjstrj^ostr^jir^ ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losee nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per Het Wereldgebeuren: j)e nieuwe bonnen. eerlng een einde te maken. Jij stemden er onlangs in toe. dat de totale afschaffing dier bevoegdheden geleidelik en na grondige bestudeering vait het wetboek moest geschieden. Truman.heeft blijkbaar moei lijkheden met het Vrijdag bij eenkomende Congres willen vermijden door bij voorbaat een punt van critiek weg te nemen Hij liet echter duide lijk uitkomen, dat zijn stap geen afbreuk zou doen aan de oprichting van de gecombi neerde Bx-itsche en Amerikaan sche staven. Noch beteekent zij het einde van belangrijk? bevoegdheden terzake van de Amerikaansche bezitting over zee, de hulpverleenng of de buitenlandsche politiek in het algemeen. Waarmee de wereld wel gelooven wil, dat Trumans onverwachte proclamatie van een - reeds bestaande toestand alleen voor binnenlandsch ge bruik was bestemd. en verliest daarmede groote bevoegdheden Voor binnenlandsch gebruik. Op Oudejaarsavond heeft president Truman op een on verwacht gehouden persconfe rentie een proclamatie uitge vaardigd. In deze proclamatie werd aangekondigd de „beëin diging van de periode van vij andelijkheden van wédeldoor- log nummer twee met ingang van 31 Dec 18.00 uur". Velen zullen zich verwonderd afvragen of Truman van mosterd na de maaltijd houdt en hoe hij zoo zeer achter de gebeurtenissen aan kan hin ken. Het spreekt echter van zelf, dat Timmans proclamatie zuiver als een formaliteit be schouwd moet worden. Als een belangrijke formaliteit ove rigens. De Amerikaansche re- geering immers heeft door het uitbreken van de oorlog, wettelijk omschreven - als „moeilijke toestanden", groote bevoegdheden gekregen Deze bevoegdheden zullen de regee ring worden ontnomen nu for meel de vrede is hersteld. De voornaamste wet. die door de proclamatie wordt ter zijde ge schoven is de zoogenaamde wet van Smith en Conally. die den president de bevoegdheid heeft om beslag tg leggen op industrieën, waar gestaakt wordt. De proclamatie betee kent tevens, dat alle Ameri kaansche schepen die aan Engeland of andere geallieer den in bruikleen zijn afge staan, moeten worden ver kocht of wel voor Juli 1947 teruggegeven. Het belangrijk ste van alles is misschien., dat het program voor steun aan prijzen van landbouwartikelen slechts van toepassing zal zijn op de oogsten van 1947 en '48, doch niet op die van 1949 De proclamatie van den president zal tenslotte een scherpe ver laging van accijnzen op vele consumptieartikelen zooals dranken, juweelen, bont, als mede van telefoon-, telegraaf- en radioberichttarieven tenge- volgen hebben. Trtiman zelf heeft <je pro clamatie een poging genoemd om met het door de Republi keinen overheerscnt Congres tarnen te werken. De Republi keinen hadden n.l. een cam pagne op tquw gezet om aan de vele bevoegdheden van de re- Fransche versterkingen aangekomen. DE TOESTAND IN INDO. CHINA. De eerste ,mililaire verster kingen uit Frankrijk zyn in Iiulo-China gearriveerd. Zij bestaan uit infanterie en cavallerie, die te kaap Saint Jacques aan de monding van de Saigon aan land zijn ge bracht door de „Pasteur", en gedeelte dezer versterkingen zal naar het Noorden gezon den worden terverleening van bijstand aan de Fransche troe pen, die een verbindingslijn in de provincie t-ongklng moeten handhaven. Men venvacht de aankomst binnenkort van pa rachutisten aan boord van de lie de France". Volgens het Fransche legercommuniqué versterkten de Vietnameesche troepen hun druk -in het gebied van Hanoi. NIEUWJAARSWENSUH VAN HO-TSJI-MINH. Dr. Ho-Tsji_Minh, de minis ter-president van de republiek Vietnam, heeft per radio "ijn „beste wenschen voor het nieuwe jaar" tot de regeering en het volk van Frankrijk ge richt. aldus wordt gemeld uit Saigon. Hij heeft ook nieuw- jaars wenschen doen toekomen aan Marius Moutet, den Fran- schen minister van koloniën, met wien hij naar hij zeide gaarne te Hanoi een onderhoud zou willen hebben. De Gasperi somber gestemd. Tjjdens een kabinetsvergade ring op de laatste dag van het jaar 1946 heeft de Itaiiaansche premier, de Gasperi, de voor uitzichten voor Italië in 1947 slechter genoemd dan die in 1919 welke de weg effen de voor het fascisme. Hij betreurde de houding van socialisten en communisten in dagbladen en betichtte hen van het aansporen tot demonstra ties én staktngeii. De Gasperi deed een beroep op het alge meen verbond van Itaiiaansche vakvereenigingen om zijn in vloed onder de arbeiders ten goede aan te wenden. In Calabrië worden demon straties en stakingen beraamd tegen de hooge kosten van het levensonderhoud. Er gaan geruchten, dat op 5 Januari in Rome een algemeene staking zal uitbreken. Het Itaiiaansche verbond van vakvereenigingen zal een plan aan de regeering voorleggen voor uitbreiding van de rantsoeneering ter compensatie van de stijgende koeten van levensonderhoud» Proces tegen Milch begonnen. "Donderdagmorgen is het pro. ces tegen veldmaarschalk Milch_ van de Luftwaffe voor het tweede bijzondere Ameri kaansche tribunaal te' Neuren berg begonnen. Aanklager Denney noemde de zwaarste beschuldiging tegen Milch die, volgens welke hij aangedron gen zou hebben op en steun verleend zou hebben aan zoo. genaamd medische experimen ten op menSchelijke wezens in concentratiekampen- Na het uitbrengen van de aanklacht werd de zaak tot Vrijdagmor gen verdaagd." Gandhi is zijn wandeltocht langs de dorpen van het over wegend mohammedaanse e ge bied van Oost-Bengalen begon, nep. Hij wil 26 dorpen oezoe- ken. Reorganisatie van de hoogere legerleiding. Verschenen Is een beschik king van den Minister van Oorlog inzake reorganisatie van de hoogere legerleiding. Daarin bepaalt de Minister o.m. het'volgende: Ingaande 1 Januari 1947 is het ministerie -van oorlog sa mengesteld als volgt; 1. Mi nister, secretaris-generaal, mi litair kabinet. 2. hoofdkwar tier van de Genefale Staf; 3. hoofdkwartier van "den kwar tiermeester-generaal; 4 staf van den adjudant-generaal; 5. directie administratieve dien sten. Het legerbestuur berust bij den Minister van Oorlog. De uit deze bestuursfunctie voort vloeiende bevelsbevoegdheid over de Kon. Landmacht wordt naar diens aanwijzingen uit geoefend door den chef van de Generale Staf, den kwar tiermeester-generaal en den adjudant-generaal in dier voe ge, dat elk van deze autori teiten voor de tot zijn ressort behoorende aangelegenheden zich richt tot alle onderdee- len en diensten van de Kon. Landmacht. Het militair kabinet vormt de persoonlijke staf van den Minister en den secretaris generaal. Voor de tweede helft van de lste periode 1947 (5 t.m 18 Januari.) BONKAARTEN KA KB KC 701 (SROOK NO. 2). Brood: 551 brood, 800 gram; 552 brood 400 gram; 55lb reserve, 1600 gram; 55lc recerve, 800 gram; Boter enz.: 551 boter, 125 gram boter; 552 boter, 125 gram mar garine of 100 gram vet; 553 boter, 250 gram mar garine of 200 gram vet; Melk: 55—1 melk, 4 liter; 55—2. 55—3 melk. 3 liter; Vleesch: 551 vleesch, 100 gram; 552 vleesch. 300 gram; Kaas: 551 alg.. 200 gram; Lf: 55—2 alg. 1 ei; Suiker enz.: 553 alg., 500 gram suiker, boterhamstrooL sel enz, of 1000 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN KD KE 701, (STROOK NO. 2) Brood: 56—1 brood 800 gram; 56ld reserve, 800 gram; Boter enz..- 561 boter, 250 gram boter; 562 boter, 125 gram mar garine of 100 gram vet; Melk: 56—1 melk, 12 liter; Vleesch561, 562 Vleesch 100 gram; Kaas: 561 alg., 100 gram; Ei: 56—2 alg. 1 ei; Suiker: 56—3 56—4 alg. 250 gr suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz.; 56le reserve, 600 gram bloem of kindermeel, (niet uit rijst bereid) TABAKSKAARTEN ENZ. Tabaksart.' T 65 2 rantsoenen; X 65 2 rantsoenen Versnaperingen: V 66 200 gr chocolade en/of suikerwer ken; X 66 100 gram chocolade en/of suikerwerken. '-™ BONKAARTEN MA MB MC MD 701 (STROOK NO. 2). Brood: 554 brood, 800 gram; Boter enz.: 554 boter, 250 gram boter; 554 margarine, 250 gram margarine of 200 gram vet; Melk: 55—4 melk, 5 liter; Vleesch: 554 vleesch 300 555 vleesch, 100 gram; Kaas-- 554. kaas 200 gram; Suiker enz 55—4 suiker, 250 gram suiker, boterhamstrooi. sel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. Voor de week van 12 t m. 18 Januari ..zullen nog bonnen wordenaangewezen voor bloem, koffie, thee, cacao en tabak. De bonnen van de strooken no. 1 der toeslagkaarten voor bijzondere arbeid en voor a.s, en jonge moeders MA, MB, MC en MD 701 zijn na 5 Jan. niet meer geldig. De bonnen dezer toeslagkaarten hebben, zooals bekend, een geldigheids duur welke gelijk is aan die van de overige genummerde bonnen. De niet aangewezen bonnen van strook no. 1 kunnen wor den vernietigd. Vandaag... beginnen de Neder- landsche bioscopen weer met de regelmatige ver tooning van Amerikaan sche films volgens de overeenkomst met de vijf groote filmmaat schappijen der Ver Sta ten. richt President Tru man zijn jaarlij ksche boodschap tot het Con- Doodelijke sprong van de tram. De 19-jarige mej. C. M. van K.. lid van, het V.H K. sprong Nieuwjaarsavond op de Oude Scheveningscheweg te 's-Gra- venhage. van een rijdende mo torwagen van lijn 8. Zij kwam hierbij te vallen en geraakte onder de bijwagen. Het slacht offer overleed ter plaatse Oorlogsmisdadiger kreeg ^een ongeluk. De hoofdbeschuldigde in het proces tegen de voormalige bewakers van het concentra tiekamp te* Ravensbriick, Jo- hann Schwarzhüber, liep Don derdagmorgen een hersen schudding op. doordat hij kort voordat hij naar de rechtszaal zou worden gebracht, kwam te vallen Het proces ls voortgezet met voorlezing van de schriftelijke verklaringen der beschuldigden Meer dan 100.000 bezoekers bij' de Fransche wandtapijten De tentoonstelling van Fran,- sche wandtapijten Jn 't Rijks museum te Amsterdam, wélke thans gesloten is, mocht zich in een zeer groote publieke belangstelling verheugen. In totaal hebben 104.371 personen de tentoonstelling bezocht HET SCHIP BRAK DOORMIDDEN. Bemanning, vertelde van de ramp. Het nieuwe jaar ls voor de Brusselscihe reederij S. A. Pont-Brulée Aigu) slecht in gezet. Zooals wij gisteren reeds berichtten, heeft haar! 4500 ton metende schip „Ca ritas I" op nieuwsjaarsavond op de Westerschelde by de „Schoone Waardin" 'n aanva ring gehad. Aanvankelijk hoopte m?n het schip'te kun nen redden, doch Donderdag morgen 7 uur was het achter schip reeds vol water geloo- pen met het gevolg, dat het schip zware slagzij maakte. Twee uur later brak het door midden en zonk. Alleen de mast stak nog boven water uit. Bemanning naar Vlissingen. De bemanning was inmid dels van bcord gegaan, zoo. dat er bij deze scheepsramp geen menschenlevens zijn te betreuren. De opvarenden brachten de nacht door op een van de assisteerende sleepbooten en werden de vol gende morgen naar Vlissingen gebracht waarvandaan zij met autobussen van Breskens en Maldeghem naar Gent zijn ge reisd. Vóór hun vertrek kregen zö hotel aan het Bellamypark de inwendige menseh te verster ken en zich wat op te fris- scihen. Hier hebben Wï) een praatje met deze zeelieden gemaakt om hun indrukken van de ramp te vernemen. Het relaas van de ondergang. De ^8 opvarenden troffen wij aac in de gelagkamer, waar zij aan lange tafels gezeten een broodmaaltijd ge bruikten. Een van hen ver telde ons in sappig Vlaamseh zijn wedervaren. De „Qgritas" was op. Nieuwjaarsdag uit Gent vertrokken met een la ding phosphaat voor Lissabon. Om 7 uur 's avonds de schemering was reeds overge gaan in dichte duisternis kwam men onverwacht in aan varing met een toen nog on bekend Hollandsch schip, dat de 9000 ton metende „Jan S(teen' 'bleek te zijn, dat, ko mende van Amerika, op weg was naar Antwerpen De „Jan Steen" ging voor anker en de bemanning van de „Caritas" wist een voorbijganger aan de wal aan te roepen met een verzoek om hulp. De Neder- landsche sleepboot „Blanken burg" voer uit, later gevolgd door een vaartuig van het Loodswezen. De Belgische sleepbooten „Walvisch" Treedt ambassadeur Yan de Ver. Staten af? De gezaghebbende Ameri kaansche kolomsohrijver van de „New.York Mirror", Drew Pearson, meldde dezer da gen, dat de ambassadeur van de V. S. in Nederland, de heer Stanley K. Hornbeck, binnenkort als zoodanig zal aftreden. Naar aanleiding van dit bericht wijst de Ameri kaansche Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage er op. dat dergelijke voorspellingen ln het afgeloopen halve jaar herhaaldelijk zijn gedaan, 90 menschen gered van verdrinkingsdood Ook in het afgel-copen jaar heeft de Noord- en Zuid- Lollandsche Reddingmaat schappij weer vele schip breukelingen van verdrin kingsdood gered, zoodat het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de Maat schappij gestegen is tot 7093. Gedurende 1946 werden de reddingbooten en reddingsta tions 64 maal gealarmeerd om diensten te verleenen, waarbij negentig menschen werden gered. t.w. 69 Neder landers, 12 Duitschers en 9 Engelschen Negentien keer kwam een reddingstation in actie om hulp te bieden aan vlsschersvaartuigen, die in moeilijkheden verkeerden en twaalf maal voeren redding booten uit om zeiljachten te helpen. Zestien visschersboo- ten en jachten kf:nden in be houden haven worden ge bracht. OVER ONZE HANDEL MET DUITSCHLAND. Erkenning van de Republiek afhankelijk van haar gedragingen. In een interview met „Mer- deka" heeft de Amerikaan sche consul-generaal te Bata via, dr. Walter Foote. ver klaard, dat Amerika voorne mens is alle door Indonesië gepr.duceeide grondstoffen te koopen, die noodig zyn voor de vredesindustrie. Mer^ dient hierby wel te bedenken, dat Amerika een neutrale houding aaneemt ten aanzien van de Indonesische kwestie Zoowel met Indonesië als mét Neder land wil Amerika vriendschap, ehjke betrekkingen onder ouden. Het stelt er pnjs op, dat tusschen Indonesië en Ne derland vrede heerscht, opdat Indonesië wederem kan pro- duceeren. Op een vraag van welke zijde Amerika rubber, kapok, e.d., wensoht te betrekken, van de Nederlanders of van de Indonesiërs. antwoordde dr. Foote, dat' dit uiteraard van het resulaat der bespre kingen afhangt. Indien als resultaat der onderhandelingen een souvereine en erkende re publiek ontstaat, zal Amerika deze grondstoffen van de In donesische regeering koopen. Wat betreft de erkenning van de republiek, verklaarde dr. Foote, dat deze afhangt van de voorwaarden, vervat in de internationale code. De Ver. Staten erkenden Rusland pas, nadat het beloofd had zijn verplichtingen als eën be schaafd land na te komen.. Dit zal eveneens het geval echter de gelegenheid in een „Flora" kwamen te laat oon hulp te kunnen bieden. De schade door de aanva ring opgeloópen, bleek aan zienlijk te zijn. Midscheeps werd een groot gat gecon stateerd. De pompen werden in werking gesteld, doch de resultaten waren vrijwel ni hil. De kapitein, de heer Hen- rotay, zette het schip by de „Schoone Waardin" aan de grond. De reeedrij werd tele grafisch gewaarschuwd. De sleepbooten konden er niet in slagen, ondanks her haalde pogingen, om de „Ca ritas" vry te krijgen en in veilige haven te brengen. Het gevaar van kapseizen werd steeds -grooter, zoodat kapitein en bemanning, bestaande uit Belgen en Portugeezen, het raadzaam achtten van boord te gaan. Het 43 jaar oude schip maakte steeds meer slag zij. totdat het tenslotte brak en zonk. De bemanning was op dat moment reeds op weg naar Vlissingen. Of de „Jan Steen" schade' cpgeloopen heeft is nog niet bekend. Pech gehad... Over het algemeen waren de mannen, waarvan slechts enkele lichte verwondingen hadden opgeloopen, nogal ge laten onder het gebeurde. Het vooruitzicht zoo onverwacht en spoedig weer bij vrouw en kinderen terug te zijn, was niet onplezierig! Eén jonge matroos verheugde zich ech ter minder over de terugkeer „naar den Belgique". Knie zend over zijn boterham met rookvleesch en zijn Lucky Strike vertelde hjj de reden: hij had een afspraak met een schoone Portugeesche in Lis sabon, maar zag bjj de „Schoone Waardin" alle ver wachtingen in rook vervlie gen. zijn met de Republiek. Ame rika zal eerst de zekerheid moeten hebben, dat hier ont voeringen en moorden tot het verleden behooren, dat de re geering hier bij machte is de belangen van Amerika te ga randeeren. Nederlandsehe investeeringen in gevaar? De buitenlandsche overzicht schrijver van de „Melbourne Sun" Douglas Wilkie, schrijft, dat de directies van de groote Ned. ondernemingen, die ten opzichte van de ontwikkeling in Indonesië veel realistischer bleken, dan men aanvankely'k meende, thans bez: rgd zijn Na de lange constitutloneele procedures te Den Haag. wel ke noodig waren om de 'Indo. nesisch-Nederlandsche ont- werp-overeenkomst te be krachtigen, komt het bericht van het verzet van een mach tige groep onder de Indone sische natie nalisten. Vooraanstaande figuren uit de Ned. zakenwereld zijn min der bezorgd over politiek pres tige dan wel over de taak hun investeering in Indië te red den, -welke totaal 376.000.000 pond beloopen. De Indonesische leiders heb. ben minder ervaring op fi nancieel gebied dan de leiders van welk ander politiek onrijp gebied ook en Ned. zakenlie den realiseeren zich, dat de Indonesiërs zich bewust wor den van hun gebrek aan in- dustrieele kennis en de on misbaarheid van het Ned, deelgenootschap. De hoofdpunten van de ontwerpovereenkomst kunnen wellicht aangevuld worden op deze basis en volgens deze interpretatie, dcch niet wan neer de Indonesische extre misten staan op onmiddellijke nationalisatie van de industrie, noch wanneer de Ned. „extre misten" aandringen op hun eischen tot een zuivere schijnregeering van de Indo nesiërs, waarbij Ned. func tionarissen op economisch ge bied de macht in handen heb. ben. Artilleriegevechten bij Medan. Indonesische troepen in de omtrek van Medan hebben met zware artillerie het vuur geopend zulks als gevolg van de schending van de overeen komst door den Republikein- schen kolonel Sitompoel, aldus heeft een officieele Ne derlandsehe woordvoerder me degedeeld. De Nederlandsehe troepen antwoorden met zwa re artillerie en brachten na drie en een half uur vuren de Indoneeslsche artillerie tot zwe gen. Met het oog op de mili taire situatie hebben Neder landsehe troepen de telefoon centrale, die voordien in repu- blikeinsehe handen was, be zet. Dinsdagochtend begon de ar tillerie opnieuw te vuren, ter- wjjl buiten de stad concentra ties van de Las j kar Ra'jat (het Volksleger) werden be richt. Naar aanleiding van de schending van de overeen komst hebben Nederlandsehe troepen Kotamasoem bezet. Er werd eenig verzet geboden, waarbjj aan Nederlandsehe zy- de één dood© te betreuren was. Millioenen-affaire. Kwaadsprekende po litici hebben onlangs de Nederlandsehe sfinx van buitenlandsche zaken ervan beschuldigd te veel aan de lei band van sommige groote overzeesche machten te loo ien. Mr., van Kleffens heeft uun weleen beetje het gras voor de voeten weggemaaid, toen hij in een ernstige be schuldiging Amerika verweet, dat het het herstel van de handelsbetrekkingen van ons land met Duitschland belem merde. Het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zakenheeft onmiddellijk ge antwoord. En inmiddels ver scheen een artikel in de „Ti mes" en hield minister Huys- mans in Utrecht een rede voor de Ned. Kamers van Koop handel voor Centraal Europa. Daarmee kwam het vraagstuk Duitschland in het brandpunt ongeveer op hetzelfde oogen- biik als waarop de beraadsla gingen over de toekomst van Indonesië begonnen. Duitschland en Ned. Indië waren voor de oorlog twee van de belangrijkste peilers van ons volksbestaan. Het tro pische Indië heeft de gemoe deren veel meer verhit dan het verslagen Duitschland. Ten onrechte. Want onze economi sche toekomst is evenzeer ge baat bij een herstel van - de handelsbetrekkingen mej; Duitschland als bij het vin den van een bevredigende op lossing van het probleem In donesië. HANDEL MET DUITSCH LAND. Cijfers zijn hiervoor over tuigender dan leuzen. Van onze invoer kwam rond 23 uit Duitschland en 7 uit Indië. Onze uitvoer ging voor 13 naar Duitschland en voor 10 naar Indië. Het econo mische belang wordt verder nog bepaald door inkomsten uit investeeringen, arbeidspres taties en dienstverleening. De investeeringen bedroegen in Duitschland IV2 milliard en in Indië 4 milliard gulden. In 1938 ontving Nederland daar uit aan dividend: Duitschland 21 miliioen en Indië 35 mll- iioen. Ongeveer 70.000 Neder landers vonden voor de oorlog met hun gezinnen een bestaan in Duitschland. tegen rond 100.000 in Indië. En tenslotte speelde Nederland en met na me Rotterdam een belangrijke rol in het verkeer van Duitsch land met de wereld. Ongeveer de helft van het zoogenaamde onzichtbare inkomen van Ne derland sproot voort uit scheepvaart en havenverkeer. Nederland bezat de grootste Rijnvloot van Europa waarvan 80 op Duitschland voer, ONZE LANDBOUW. En nu wacht onze Neder landsehe landbouw, welke aan 1/3 van onze bevolking werk moet verschaffen, op afzetmo gelijkheden van haar produc ten in Duitschland en wacht de industrie, die ons er weer bovenop moet helpen op ma chines en grondstoffen, „made in Germany" zooals vroeger. Tot dusver stuitte elke rull- mogelijkheid af op de verdeeld heid van Duitschland in vier zones. Alleen de clandestiene handel tierde welig. DE FINANCIERING. Mr. van Kleffens maakte een royaal gebaar door te ver klaren, dat Nederland bereid was medewerking tè verlee nen bij de financiering van de handel met Duitschland. Waar het geld hiervoor vandaan moet komen, wanneer wij niet eens in staat zijn onze eigen industrie te financieren, is een probleem dat zijn collega Lief- tink maar moet oplossen. In ieder geval heeft Amerika dit Eebaar dankbaar aanvaard, te Brltsche en Amerikaansche zóne zijn inmiddels economisch samengesmolten en met deze combinatie zullen volgende maand in Den Haag bespre kingen worden gevoerd ten einde te komen tot een han delsovereenkomst. Met de Fransche zóne in Duitsch land heeft de Nederlandsehe Trustmaatschappy voor de handel met het buitenland reeds een handelsaccoord ge sloten. ONZE RUNVLOOT. Minister Huysmans gaf in zijn rede voor de Kamer van Koophandel voor Duitschland als zijn meening te kennen, dat -de samensmelting van de Brltsche en Amerikaansche zóne, welke op 1 Januari '47 ingaat, voor Nederland geen dag en geen uur later had moeten komen. Want de Ne derlandsehe Rijnvloot ligt grootendeels stil en niet al leen als gevolg van de ijs gang. En in Rotterdam, de grootste haven van West-Eu ropa, wordt slechts op 20 van de capaciteit gewerkt. Het geallieerde vervoer gaat voornamelijk over de „Brit- sche" haven Hamburg en de „Amerikaansche" haven Bre men En volgens Nederlanders, die "deze havens bezochten, heerscht daar een chaos. De taak van onze troepen in Indië. TELEGRAM VAN GE*i. STOOR .AAN DE KONINGIN. In antwoord op de Kerst boodschap van H. M. de Ko ningin aan de land. en zee macht heeft Luitenant-Gen. Spoor een telegram tot de Koningin gericht, waarin ge tuigd wordt van de oprechte trouw en liefde voor de Konin gin en haar Huis. De troepen zweren zich in alle oprecht heid en toewijding te zullen geven aan de schoone taak van het brengen en handhaven van recht en vryheid in Indo nesië. Zij zullen trachten zich van deze opdracht te kwijten op eerlyke en opofferende wij ze, de Ned. geest waardig. Indonesisch consul in Australië? Het te S;lo verschijnende blad „Merdeka" meldt vol gens „Antara", dat Sjahrir een Indonesisch zaakgelastig de benoemd heeft, die ln de binnenkort in Australië te openen consulaire post de re publiek za'l vertegenwoordi. gen. Hoog Militair Gerechtshof te Batavia. Bij besluit van den Lt. Gouverneur-Generaal is be noemd tot lid tevens presi dent van het Hocg Militair Gerechtshof in Ned.-Indië, mr. D. L. Geursen voorzitter van de Appèlraad te Batavia, en tot lid de heer J. C. Be renschot. Tot griffier is be noemd jhr. mr. J. M. van Rflckevorsel, subst. 'griffier van het Landgereciht te Ba tavia. Nieuwjaarsboodschap van Jhr. Loudon. De Ned. ambassadeur ln de Ver. Staten, jhr. Loudon, heeft vla de kortegolf-uitzending van Max Tak door de Co lumbia Broadcasting System een nieuwjaarso:odschap tot het Nederlandsehe volk ge richt. Hij verklaarde, dat het Amerikaansche .publiek ten zeerste getroffen was door de strijd en het lijden van het Ned. v:lk en dankbaar voor de zeer vriendschappelijke wijze, waarop de Amerikaan sche troepen in Nederland zijn ontvangen en geherbergd. Hij haalde uit „Time" een uitspraak aan, welke slaat op H.M. de Koningin, namelijk: „het huis heeft een goede huisvrouw". Ook wees hij op hetgeen een Amerikaansch journalist zeide van Walcheren: :,een mirakel van drooglegging, door het genie der Neder landers tot stand gebracht." Velen in Nederland, aldus zeide Lcudon, vragen zich nf. of men in Amerika niet éen al tè rooskleurige indruk krijgt van de toestand in Ne derland, waar nog zoovele moeilijkheden moeten worden overwonnen en geweldige pro blemen moeten worden opge lost. „De Nederlanders zullen het voor elkaar brengen, ver klaarde Loudon, doch zij heb ben nog steeds de hulp van Amerika noodig. Tenslotte vroeg de ambassadeur Gods zegen voor het werk van her stel van het land, dat „gere geerd wordt d:or die wijze, hoogstaande vrouw: de Konin- Vat krijgt de boer voor zijn product! Naar aanleiding van door Tweede Kamerleden gestelde vragen heeft de Minister van Landbouw -onlangs in de me morie van antweord van de begrooting landh. crisisfonds o.m. de volgende cyfers gege ven van prijzen, welke de landbouwers in ons land en in een aantal andere landen voor de door hen afgeleverde pro ducten ontvangen: Melk: Nederland 16 ctDe nemarken 13 ct., België 21 ct., Australië en Nieuw Zee land 6 7 ct. en Argentinië 9 ct. per liter. Varkensvleesch: Nederland f 1.67plus tijd. toeslag van 20 ct.), Denemarken f 1.54, België f 1.80, Canada f 1.04 Ver. Staten f 1 09 per kg. Rundvleesch: Ne'derland 75 AWU.AU ivujuii AI cuci KUiu j ct., Denemarken 60 ct. Bel- fië 97 ct., Canada 66 ct!, Ver. taten 89 ct. en Argentinië 22 ct. per kg levend gewicht. Tarwe: Nederland f 20.50, België f 23.60, Ver. Staten f 17.35, Canada f 1217 en Argentinië f 15.31 per i00 kg. Gerst: Nederland f 19.50. Denemarken f 13.75, België f 21.30, Canada f 7 88 en Ar gentinië f 18.74 per' 100 kg. Haver: Nederland f 18,—. Denemarken f 13.75, België f 19.50, Canada f 8.85 Ver. Staten f 13 37 en Argentinië f 17.70 per 100 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1