DE PRODUCTIE Het toekomstland De hekkensluiter naar Vlissingen Zeeuwsch-Vlaanderen Noord-Beveland Nieuw-Guinea Tholen Zeeuwsche S eeuwsche ünippers Het voetbalprogramma Zware taak voor De Zeeuwen. lc klasse: NOAD—LONGA BWHelmomlia, Vlissingen RKTW, Baronie DNLNAC, VVVWillem II. De strijd in Tilburg wordt uiteraard sterk beïnvloed door het plaatselijk karakter, maar NOAD zal een zware dobber hebben om zioh in het leiden de peloton te kunnen handha ven. BVV zal tegen Helmondia niet van plan zijn de zoo moeizaam verworven kop- plaats prijs te geven nu de concurrenten hen op de voet volgen. Voor de onderste plaats is van groot belang de uitslag van de ontmoeting in Vlissingen. waar de hekken sluiter RKTW op tegenbe zoek komt. Het is voor de ra d-witten zaak juist uit deze wedstrijden het maxi mum aantal punten te halen en hoewel een kat in het nauw soms rare sprongen maakt, ligt een overwinning voor de thuisclub wel voor de hand. Het zich buitenge woon goed herstellende Baro nie is in de Bredasche derby geenszins kansloos. terwijl •Willem II haar overwinnings reeks kan voortzetten al moet daarop niet te vast gerekend worden. 2e klasse A. Biervliet Middelburg, InternosA lliau- ce, RBC—Goes, TSC—Hero, TerneuzenBreskens, Dosko De Zeeuwen. Biervliet wacht nog steeds op de eerste thuisoverwin ning in de tweede klasse en ■Middelburg zal de Biervliet- ploeg ook weinig kansen bie den de achterstand in te loo- pen, terwyl een eventueele Gces-nederlaag de laatste hoop op inmenging in de strijd om de leiding de bodem Buiten vervolging gesteld. De officierén-fiscaal bij het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor Zeeiand hebben de volgende personen voorwaar delijk buiten vervolging ge steld: A. A. M. Kayser, geb. Maas, Hulst: J. M. Huisman, Oostburg; Anna Marie Bak geb. Schaar, Vlissingen, allen ontzetting rechter. J. v. d. Heuvel, Breskens; P "Hoogeboom, Duivendrjke; v; C. den Exter, Hoek; P. J. v. d. Wiele, Hulst; H. P v. d. Sprundel, Koewacht; A. P. Lanse en M. M. E. de Smet, Oostburg; J. H. v. d. Hooft, Schoondijke; M. C Meerman, Tholen; J. I. Bruggei IJzen dijke; C. Baart en N. W. Nae- rebout, Zierikzee, allen- ver plichting om te arbeiden en ontzetting rechten. C F. Rijnberg, St. Anna- land; J. Vinke, Bouchhoute; P. S. Bom, Haamstede; P. A. v. d. Hooft en J. van Vooren, Oostburg; E. E." A. Blaecke geb. Viana, Sluis; S. Locke- feer geb. de Groote, Yerseke; A. C. Geeraard, IJzendijke; J. Folmer, Zierikzee, allen on der toezichtstelling S.T.P.D. en ontzetting rechten, F. v. d. Male en G. H. Dii- kema. St. Annaland; J. C. de Lange, Breskens; K. de Mun- nik, J. C. Klaasse; C. Duin houwer, T. C. Duinhouwer (Asterstr. 44), T. Duinhou wer (Markt 9), allen Br;u- wershaven; L. v. d. Berge, Bruinisse; W. de Bil, Haam stede; J. D.' Quaak en M. Nelisse. St. Maartensdijk; P. M. Kloet en F. J. Jonker, Noordgouvve; C. V. Matthijs, J. J Hoekstra, M. S Verhage, S M, Verhage; C. M. de R'ooy, J. M. Rieteco; E. Quaars, allen Oostburg; P. M. Luyk, Poortvliet; J. J. Brug- geman en A. M. Ganseman, belden Sas van Öent; I. J. Visser, Sluis; C. Pieters en A. v. Kerkvoorde, Terneuzen; T Pankow, Tilburg; L. van Haele, E. Dieleman, O. M. HamelinCk, allen IJzendijke; A. P. Aalbregtse. Ch. v. Bem- den, A. Berrevoëts, D. v. Be- veren, 'E. v. Beveren, J. C. van Beveren, C. A. Berje, M. de Jonge; A S. Jongmans, A. M. C. Kouyzer, W. de Kuy- pcr, G. M. Looy, M. Muller en J. C Paidoux, allen Zie rikzee. onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. P. A. Priemus, Dreischor, H. J. Vermeulen, Oostburg, J. Verlrje, Sluis, verplichting om resp. f 750, f 1000 en f 1000 té betalen. D. C. Kayser, Terneuzen J. K, Pouwer te Kort- fcne, M. C. Ververs. IJzen- rike. verplichting om resp. f 350, f 500 en f 200 te be talen en ontzetting rechten. A. C. B:m, Haamstede. A. J. Bije. N. Gelerjnse, beiden Zierikzee. cnder toezichtstel ling, verplichting om te arbei den en resp. f 300, f 250 en f 250 te betalen en ontzetting rechten. M. M. Mabesoone, Oostburg on J. W. Leijdekkers. Zierik zee, onder toezichtstelling, ontzetting x-echten en resp. f 2500 en f 1000 betalen. Tn. Hammer, Oostburg, onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden en zich bij het hoofd der plaatselijke politie te Oostburg te melden. J. de Smit geb. Pieron, Sluis verbod om toe te treden tot politieke vereenigingen en ontzetting rechten. S. U. Jumelet. Yerseke. on der toezichtstelling, afstand doen van radio en ontzetting rechten zou inslaan TSC kan zich te gen Hero" wel handhaven, terwijl Terneuzen niet geheel kansl.os is nu de Bressiaan- ders op visite komen. De Zeeuwen, heeft het ongetwy- feld het moeilijkste op deze eerste wedstryd-Z1; ndag van het nieuwe jaar en we vree- zen dat de Vlissingers er niet zonder kleerscheuren afkomen op de Raayberg. 3e klasse E. Zeelandia Yerseke, RoburSteenbergen, RCS—MOC, ZierikzeeEfIFC. Zeelandia zal wel oppassen zich niet door Yerseke in de luren te^ laten leggen, terwijl Robur tegen Steenbergen wel aan haar trek lean komen. Na de recente RCS-nederlaag is de strijd in Souburg van het grootste belang. Een RCS-nederlaag zou de drie kopploegen weer -"p gelijke voet brengen en het zou aan voor de huidige leiders, met nog twee zware uitwedstrij den voor de boeg, een moei lijke weg worden. Ze kunnen echter thans oe wij zen dat de nederlaag van Zondag een vergissing was. Zierikzee kan zioh nog wat opwerken door RKFC met leege handen huis. waarts te sturen. 3e klasse F. Schoondijke— Sluiskil, IJzendijkeOostburg, Steen—Corn Boys, Hulst Aardenburg. Hoofdplaat-Axel, ClingeHontenisse. Noch Schoondijke, noch IJzendijke hebben veel kans op puntenwinst, terwyl Steen nog iets goed te maken heeft tegen de Boys. Aardenburg 'zal evenmin veel plezier be leven van haar uitstsrfpje naar ■Hulst, terwijl Axel beide pun. ten wel in de wacht zal sle pen. Dat Clinge zich wederom door Hontenisse een of meer 'punten zal laten afsnoepen 'kunnen we niet aannemen. Res. 2e klasse F3. MOC 2 Terneuzen 2, De Zeeuwen 2 Dosko 2, Breskens 2RCS 2, Steenbergen 2Goes 2. De MOC- en Terneuzen re serves die broederlijk ver- eenigd op de ranglijst staan, kunnen thans uitmaken wie beiden de derde plaats op de ranglijst voorloopig zal mogen behouden met de beste kansen aan de Bergenaren. Dosko 2 lykt ons te sterk voor de Zeeuwenreserves ter wijl Breskens 2 wel eenige 'kans maakt de achterstand op •nummer voorlaatst te ver kleinen. Goes 2 zal vrij zeker 'door een overwinning in 'Steenbergen de tweede plaats 'bezet houden. Rusland vervaardigt thans 75 procent meer olie. dan in 1940, terwijl het tn de bedoeling ligt om de oliepro ductie in het thans begonnen jaar te verdubbelen. Koos Vorrink sprak in Arnhem. „EEN GF.VAAKtI.JK SPELLETJE". De voorzitter der P.v.d.A„ Koos Vorrink. heeft op Nieuwjaarsdag m Arnhem een politieke rede gehouden, waar in hy een terugblik wierp op het jaar 1946, dat hij niet zoo zwart wenschte af te schil deren als anderen. Het pilitieke front bespre kend meende Vorrink te mo gen constateeren dat het na de Linggadjatibeslissing is gaan kraken in het Anti Rev. kamp. Moeizaam houdt de K.V.P. zijn getrouwen bijeen, maar voor de Partij van de Arbeid is het veel erger dat er zoo velen naar de Com munisten overliepen. Want erkend moet worden, dat de Communisten een groote ver kiezingsoverwinning hebben 'behaald. Wat Indië betreft, staat één ding vast: Aan het kolo niale imperialisme is een eind gekomen. Dat moet maar eens duidelijk gezegd worden. Even duidelijk moet ik zeggen tot hen, die iets voelen voor het gevaarlijke spelletje dat Gen. Roëll en anderen spelen, door hun ambities voor een soort autoritair systeem dat wij het z:o moeilik herwonnen beginsel der democratie hier mede weer zullen prijsgeven. Wij hebben de laatste weken langs de grens van een bur geroorlog geloopen, ook al omdat eenige reactionnairen blijkbaar niet wilden inzien, dat de Roomsch-Roode regee ring van thans het wettige gezag uitmaakt. Vervalschingen van banderolles. Op geraffineerde wijze heeft een sigarenwinkelier in Am sterdam vervalschingen op cl- garetten banderolles uitge voerd. Op de banderolles van de cigaretten merk „Finish" had hij voor de cijfers 40 (de officieele verkoopprijs en (de opcenten) een ,.1" plaatst, zoodat de prijs van 48 cent tot 1.58 verhoogd werd. Een agent, die zijn mo kertje wel erg duur vond be keek zijn pakje goed en ont dekte de met inkt veranderde prijs. De economische politie bracht 'n bezoek aan den win. keiier en nam een aantal pak- ies met vervalschte banderolles 'n beslag In zyn kwaliteit van voor zitter der Ned.-Indlsche Ver- eeniging „Michiel Adriaensz. de Ruyter" heeft vice-adm!raal A. S Pinke het Zeemanshuis aan de Zuiderboordweg te Tandjong Priok heropend moei dii jaar omhoog EEN PLICHT VOOR HET GEHEELE VOLK. Hemdsmouwen ops.roopen. 1946 het eerste volle be vrijdingsjaar .- heeft ons ste-1 lig in economisch opzicht niet gebracht, wat velen in groot optimisme verwacht hadden: het herstel van onze vroegere welvaart. Als we daarmee rekenen en we hebben daarin de veie te leurstellingen verdisconteerd, dan kunnen we letten op de winst, die 1946 ons bracht. Want werkelijk wij zijn vooruitgegaan! Wie de cijfers van productie en omzet be studeert, wie let op de gege vens ever het aantal werken den in landbouw, industrie en handel, leest het daaruit af. En toch al kunnen wij op goede cijfers wijzen wij zouden de clichéterm kunnen gebruikendankbaar, doch niet voldaan. Want al is er door de Nedërlandsche bevol king in October 1946 bijna tweemaal zooveel textiel ge kocht als in dezelfde maand van 1938, toch zijn daarmee de kleerkasten en de linnen kasten niet gevuld toch durft menig huism.eder nog geen gasten te ontvangen, omdat zij niet voldoende gave kopjes of geen behoorlyk ta felservies heeft. Zes jaar ver nieling, slijtage en groeiend tekort kunnen onmogeujk aan gevuld worden in een enkel jaar, dat een boven het nor male groeiende omzet te zien geeft. Willen wy die aanvul ling bereiken, dan zullen we alle krachten moeten inspan nen om met ons in de oor logsjaren beschadigde en ver. sleten machinepark de best mogelijke resultaten te berei ken. Want we moeten expor- teeren, om de grondstoffen en de nieuwe machines die we noodig hebben, in het buiten land te betalen. Eerst dan is het mogeljjk, dat ook de voorziening van onze winkels en daardoor van onze gezin nen nog meer stijgt en we hoe langer hoe meer de ga pingen in kleeding en huis raad kunnen gaan vullen. Dit resultaat kan nooit be reikt worden als slechts een kleiner of grooter aantal Ne derlanders zich inspant. Dit kan alleen, als wij allen onze schouders er onder zetten, als wij allen zooals men dat zei in een Engelsche reclame campagne. die zich op dit zelfde d:el richtte: onze hemdsmouwen opstroopen er aanpakken. Daarop richt zich de acti viteit van het I C.O.A., het Initiatiefcomité Opvoering Ar. beidsproductiviteit. dat in de tweede helft van 1946 is vormd door de groote or ganisaties van arbeiders ondernemers. Het wil zich richten cot ons volk'in al zyn geledingen en het toeroepen: Pak aan Flad der niet om het werk heen maar werk! Help mee, Neder land omhoog te brengen 1946 heeft getoond, dat het kan. Laat 1947, dat ook nog vele moeilijkheden zaï bieden ons heieid vinden, die te trotsee- ru», om de tanden op elk- aar de stijgende lijn sterker naar boven xe brengen. Het I.ri.O.A. heeft zich reeds een cn andermaal tot het volk ge richt. Het hoopt dat in 1947 in sterker mate te doen door het organiseeren van een productieweek. Het verwacht, dat het geheele volk zich er achter zal stellen, opdat steeds meer blijke, hoe ons volk, dat ondanks alle tegenstellingen was in de strijd, ook is: één in de opbouw. TRAMPIRATEN PER JEEP NAAR DEN KANTONRECHTER. Donderdagmorgen werd de derde fase van de Amsterdamsche „anti- tram-tros-actie" ingeluid Onder leiding van in specteur mr. F. van Ingen Schenau, chef van de M; torbrigade, worden voortaan al de genen, die de verorde ningen overtreden en op voor zichzelf en ande ren levensgevaarlijke wijze buiten de tram hangen oogenblikkelijk bekeurd, met dien ver stande, dat deze over treders een papiertje krijgen, waarin zij wor den „uitgenoodigd" voor den kantonrechter te verschijnen en uiter lijk drie dagen na ont vangst daarvan in over valwagen of jeep wor den 1 meegenomen en voor den kantonrechter geleid. Het eerste von- ais viel Donderdag: 15 gulden boete of 10 da gen hechtenis. Zal dit 't einde beteekenen van deze „tram"-melant? De Amsterdamsche die naren van Hermandad zijn vol goede moed. Koningin ontvangt 15 kinderen. H. M de Koningin heeft be sloten Zaterdagmorgen de deu- xen van het paleis op den Dam te Amsterdam te openen voor een 15-tal Amsterdamsche kinderen, slachtoffertjes van de oorlog. Zij hoopt haar jeug dige gasten dien morgen om 10,30 uur zelf te ontvangen en met ieder van hen een woordje te wisselen. Bouwvakarbeiders en overbruggingsregeling. De Minister van Sociale Zaken heeft dezer dagen aan de gemeentebesturen doen mededeelen, dat zijn beslis sing van 16 November 1945, waarbij bepaalde groepen van werklooze arbeiders buiten de overbruggingsregeling vielen, is ingetrokken. Deze intrek king beteekent. dat ook de vaklieden in de bouwvakken by werkloosheid weer., onder de overbruggingsregeling kunnen vallen. AFBETALING CON SUMENTEN CREDIET In verband met het feit, dat niet alle waardebonnen van het consumentencrediet op 1 Januari 1947 uitgereikt zul len zijn is het wenschelijk ge bleken de verplichting tot af betaling te doen aanvangen op een latere datum. Bij schikking van "de ministers van Fin. en Sociale Zaken Is deze vastgesteld op 1 Febr. 1947, welke datum door de dstrictsraad op het verschot boekje wordt vermeld. Walvisch-tentoonstelling voorbereiding. De grootste ooit in Neder land gehouden tentoonstelling over walvisschen en walvisch- vaart zal op 1 Februari a.s. in het Amsterdamsche „Artis" worden geopend en daar tct 2! Maart opengesteld blijven. In samenwerking met de eerste Ned Mij. voor de walvisch- vaart hebben de plaatselijke natuurhistorische vereenigin gen deze expositie in voorb reiding. Arrestaties te Makasser. Drie Indonesische hoofden zijn te Makasser gearresteerd onder verdenking van moord op een bestuursambtenaar. Voorts is gearresteerd Man- garangl Goache, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de moord op adspirant- controleur Westhoff. O II i—- Trein naar Goes vertrekt yroeger. Met ingang van 6 Jan. zul len eenige wijzigingen in de dienstregeling der Ned. Spoor wegen worden ingevoerd. Op net traject Vlissingen Goes zal de trein, welke om 18.10 uur uit Vlissingen nap Goes vertrekt met ingang van genoemde datum om 17.50 uur uit Vlissingen vertrekken. BENOEMING. Benoemd werd tot: dijkgraaf van de Nieuw 01- zendepolder, A. de Putter te Yerseke; dijkgraaf van de polder Oosteren Ban van Schouwen, N. Beye. te Renesse. N.V. Kon. Mij. „de Schelde" In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Mij. „de Schelde" werden de balansen en winst, en verlies rekening goedgekeurd. De heer E. E'. Ruys die aan de beurt van aftreden was als commissaris, werd als zoodanig herkozen- Voorts werd het col lege van commissarissen aan- evuld r.ief- de heeren Bepslnk, imit en Kórtenhorst. Vlissingen nam taak van Antwerpen over. Dezer dagen is te Vlissingen aangekomen het 1708 b.r t. metende Finsche schip ,,Kon- tio", dat een vracht van 380 standaard (bijna 900 ton) ge zaagd hout aan boord had. bestemd voor Bazel. De vracht zou in Antwerpen overgeladen worden, doch ten gevolge van de staking kon men daar het hout niet lossen. Thans zal de overlading in Vlissingen plaats vinden. VOOGDIJRAAD MIDDELBURG. Bij K. B zijn benoemd tot lid van de voogdijraad te Mid delburg; J. N. B. Puylaert. arts te Sas van Gent en mej T Ouwehand, sociale werkster voor de Ned. Hervormde kerk, te Goes. NIEUWJAARSVIERING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Van de luidruchtigheid waar. mede in de vóór-oorlogsche ja. ren de overgang van het oude naar 't nieuwe jaar en Nieuw jaarsdag zelf gevierd werd, was ditmaal niet veel te be speuren en alles had dan ook een kalm en rustig verloop. Op Oudejaarsdag zag men niet zooals vroeger talrijke groepjes kinderen, die ,fden boer optrokken om „oude jaar uit en nieuwe jaar in" te zin gen in allerlei toonaarden, al of niet begeleid door „ketelmu ziek". De- aardigheid van dit muzikale wenschen schy'nt er af te zijn, hetgeen begrijpelijk is, als men weet, dat er tegen woordig niet meer zooveel oliebollen en vetkoeken" ge bakken worden. En eerlijk ge zegd, hadden de Nieuwjaars- zangers het daarop toch ge munt. Zoowel op Oudejaai-s. als Nieuwsjaarsaag was het dan ook stil in de polders, die als op andere dagen in hun win- tersche rust lagen en ook ln de straten zag men weinig of geen jeugdige Nieuwjaarswen- schers het de burgerij lastig maken. Men schijnt, dit oudé gebruik er aan gegeven te hebben tot weer betere tijden zijn aangebroken, wanneer het weer volop „vetpot" zal zijn- De familiebezoeken evenwel hadden plaats zooals vroeger en vooral bij de boerenfamilies wijkt men hiervan nief- af. Met het Nieuwjaarwenschen is daar zoowat een heele week mee gemoeid en van dit oude ge bruik zal ook ditmaal wel niet worden afgeweken. IN w V I I Problemen van de herbouw. VERGADERING IN .AARDENBURG. Dezer dagen kwam de afd. Aardenburg van de „Ver. der Behartiging van de Belangen van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren" in het Sociëteitsgebouw ln een vergadering bijeen. Bg ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering geopend door den heer J. J. Rosseel Deze dankte-den bur gemeester voor zijn aanwezig heid. Hierna werd het woord gegeven aan den heer G. Dle- rick, die een uiiteenzetting gaf over de financieele regeling der oorlogsschade aan gebou wen. Volgens spreker is men vooral t.a.v. de regeling voor schaden beneden de 3000 nog niet goed ingelicht Velen ver- keeren immers nog in de ver onderstelling dat men, indien de oorlogsschade voor 2000 is opgenomen, toch tot 3000 lean verbouwen. Aan de aan wezigen werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vra gen, welke door burgemeester S. van Dongen werden beant woord. Dat velen bang; zijn zich in de schuld te steken, bleek wel uit de vragen die hieromtrent werden gesteld. De burgemeester deelde echter mede dat verwacht wordt dat de nieuwe regeling, welke eerstdaags in de Kamer komt, vooral voor de huizen onder de 500 M3 weliswaar niet Ideaal, maar toch veel voordeeliger dan de huidige zal zijn. Als voorbeeld stelde hg een geval, waarbij de schade geschat is op 2000, terwijl de herbouw op 13,000 zou komen. Vol gens de nu geldende regeling, zou dit op een interest van 330 per jaar komen, terwijl verwacht wordt, dat dit vol gens de nieuwe regeling wel tot plm. 120 zal worden te ruggebracht. De burgemeester gaf dan ook de raad om zoo gauw mogelijk te beginnen te bouwen. Indien er binnenkort Inderdaad een nieuwe voorde lige regeling komt, zullen allen tegelijk willen bouwen, Loodat men dan zeer waarschijnlijk weer met een urgentielijst zal moeten werken,. „AARDENBURG HERBOUWT", De vraag werd gesteld, hoe het dan met de ..Stichting Aardenburg Herbouwt", zal gaan, daar deze toch 't plan heeft om zoo spoedig mogelijk 'n 50-tal woningen te bouwen. In antwoord hierop deelde de burgemeester mede, dat reeds maatregelen zijn getroffen, zoodat deze bouw doorgang- zou kunnen vinden. Op de vraag of het barakkenkamp in de Akkerstraat werkelijk 123,000 kost en waarom voor deze bouw geen plaatselijk; aannemers in aanmerking kwamen, die het misschien wel voor 50,000 minder kunnen zetten, werd medegedeeld dat dit fantastisch hooge bedrag juist Is, doch het gemeentebe stuur hierin niets te zeggen heeft Hierna kwam de Markt weer ter sprake, die volgens het allernieuwste plan van ir. Klokke, dat in Januari in de Raad komt, zou verdwynen, nadat men destijds reeds had medegedeeld dat zij behouden zou blijven. Ook thans kon men het zelfs, na langdurige debatten, hierover niet eens worden. De burgemeester gaf dan ook de raad om een com missie te benoemen om net nieuwe plan te bestudeeren en bezwaren met ir. Klokke te bespreken. Verder deelde de burgemees ter nog mede dat aan het plan voor nieuwe beplanting hard werd gewerkt. Men hoopt hier mede zoo spoedig mogelijk te beginnen Ook in de reeds zoo lang gevoelde behoefte van een douche-inrichting ls voorzien, doordat die van het werkkamp ook voor de burge rij zal worden opengesteld. antwoordde daarop, dat men toch moeilgk do hondenbelas ting nogmaals kon verhoogen en tegenover straatbelasting staat de regeering afwijzend. De heer Ridderhof merkte daarna op, dat er misschien een oplossing was door de kermis weer toe te laten. Dan komen er weer baten in de ge meentekas d!:or heffing van standgelden De heer Stols onderstreepte dit en vroeg waarom er geen muziek mag spelen in de café's. Indertyd werd de kennis afgeschaft door vele handteekeningen. maar hij had later personen- Bergen op Zoom op de kermis gezien, die hun hand- teekening hadden geplaatst voor afschaffing. De heer de Bruine daarentegen meende, dat de schuld, die door het invoeren van de kermis tegen God wordt gemaakt, grooter is dan de schuld der gemeen tekas. De voorzitter wilde wat de amusementsmuziek betreft een en ander nog wel eens over- Wissekerke ONDERWIJSDEBAT IN DE RAAD. Op de raadsvergadering van Maandag ontspon zich een langdurige discussie over het voorstel van B. en W. tot het verleenen van ongevraagd eer vol ontslag aan de onderwijze res van de O.L. school in ver band met geringe aantal leerlingen voor twee leerkrach ten. De heer Zuydweg noemde het voorstel een steek in de rug van de openbare school en ook andere leden maakten be zwaren. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. toch aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Zuydweg en M- J> Noordhoek. De gemeentebegrooting voor 1947 werd vastgesteld, waarbij de heer Butaan geacht wilde worden tegen alle verzeke- ringsposten te hebben gestemd. Er werd besloten Den Haag te verzoeken om een bijdrage van 19.000 in het begrootings- tekox-t. Bg de rondvraag kwam o.a. spoedige demping van de sloot van Verhuist ter sprake. EXPEDITIE KOMT- OCH, in die vallei kunn nog best een honderdduizend menschen wonen", aldus oor deelde de heer C. C. F. M. Ie Roux, die eenige malen ontdek kingstochten over Nieuw Guinea heeft geleid en uit dien hoofde geacht mag worden de beste Ne- derlandsche kenner van dit ge biedsdeel te zijn. De heer le Roux wees mij een onnoozel klein plek je op de kaart van het half-Ne- derlandsche half-Australische reu- zeneiland aan alleen onze helft heeft al een oppervlakte, die veer tien maal zoo groot is als die van het moederland en ik conclu deerde bij mijzelf: als er daar honderdduizend kunnen wonen dan kunnen er, verspreid over het geheele gebied, gemakkelijk tien- of twintig millioen een nieuw le ven beginnen... Mislukking. De plannen van den heer Bar- tels waren het uitgangspunt van het gesprek. Erg geestdriftig bleek de man-die-het-weten-kan niet te zijn. „Al drie keer hebben groepjes Indo's, die weg wilden van Java, het geprobeerd, en alle drie keer is het mislukt. Verkeerd aangepakt, zegt men. Inderdaad is dat zoo. Ze begonnen vol fris- schc moed, maar lieten na verloop van tijd het ruwe werk toch weer aan inlanders, Papoea's dus, over en gingen zelf jagen en visschen. Ze verluierden en dat is altijd funest voor pioniers. Maar laten wij aannemen, dat deze menschen door harde noodzaak gedwongen een beter besef zullen hebben van wat zij beginnen. Deze vallei is bewoonbaar en die en die--- (de vinger gleed over de kaart), er kan voedsel geteeld worden, maar dat 'is niet voldoende". Tweede Java. ,Kan Nieuw Guinea niet op de duur een tweede Java wor den? Somige sociografische wer ken schatten de toekomstige be volking van het geheele eiland op honderd millioen zielen". „Ik acht het niet waarschijn lijk", aldus de heer le Roux, „de Papoea-bevolking bedraagt al ettelijke millioenen. Hoeveel weet niemand, maar het aantal is be slist veel hooger dan men lange tijd heeft aangenomen. Alle val leien in het hooggebergte hebben zij in gebruik en waar zij niet wonen kan niets groeien. Daar komen de naakte kalkrotsen aan de oppervlakte. De bodem is er lang zoo vruchtbaar niet als op Java. Nieuw Guinea is niet vul kanisch. Er zijn verder uitge strekte valleien, waar de malaria in hevige mate heerscht. Overi gens kennen de Papoea's, behalve de malaria en de framboezia, waartegen wij middelen kennen, geen sloopende ziektes. Aanra king met Europeanen of Indo's zou de introductie beteekenen van tuberculose, syphillis en andere tot dusver daar onbekende ver schijnselen, hetgeen rampzalige gevolgen met zich zou brengen. De bergen zijn hier en daar rijk aan ertsen, aan steenkool, aan aardolie, maar de vindplaatsen liggen een paar honderd kilometer uit de kust. En er zijn geen we gen. Blijft over het kustgebied." Hollandia. „Hollandia?" vroegen wij. „De stad ligt aan een uitste kende baai. strategisch gunstig maar economisch slecht. Men zal meer Westelijk moeten zoeken, of in de vogelkop. Daar zijn bruik bare onbewoonde valleien. Daar is misschien ook petroleum, die ontgonnen zou kunnen worden",- „Zal dc nieuwe expeditie on der leiding van vice-admiraal L. A. C. M. Doorman ons nader kunnen inlichten?" „Och, daar valt nog zoo wei nig van te zeggen. Er is eigenlijk nog geen expeditie. Admiraal Doorman en de majoor-vlieger E. Vink zijn te Hollandia om een expeditie voor te bereiden, Verder nog niet. En dan heeft die een heel ander doel, meer wetenschapelijk dan op de prac- tijk eener nieuwe volksplanting afgestemd. Bovendien, als daar het wachten op is..." Tholen DE „ROMMELPOT". Dat de jeugd van Tholen de rommelpot nog niet vergeten is, blijkt wel uit het feit, dat. daar de jeugd thans -.veer meer in de gelegenheid is het vel van een varkensblaas ir hun bezit te krijgen, zij even als voor de oorlog in verschil lende groepjes op Oudejaars dag met veel animo met hun rommelpot door de sti*ater. trokken en huis aan huis de. bij dit eigenaardige muziekin strument behoorde, liedjes ten beste gaven en zoodoende hun Nieuwjaarsfooi bij elkaar „trommelen". St. Maartensdijk CONSUMENTENCREDIET. In de gemeente St. Maar tensdijk is de animo voor het consumentencrediet blijkbaar niet groot, daar er maar ruim dertig aanvragen werden ge daan. MILITAIRE KEURING. Op Dinsdag 21 Jan. a.s. zul. len de dienstplichtigen van de lichting 1944 uit de gemeente St. Maartensdijk te Bergen op Zoom worden gekeurd. St. Annaland DEBAT OVER DE KERMIS. Dp de raadsvergadering van Maandag kwam bij de rond- yraag o.a. de kennis ter sprake. De heer Ridderhof in formeerde of er iets cp te vinden zou zijn, waardoor de begrootingstekorten gedekt kunnen worden. De voorzitter Door di marechaussee werd de militair J. S. in Ar- nemuiden uit zijn ouderlijke wonj-ng gehaald, daar hij uit zijn garnizoenplaats Arnhem was gedeserteerd. Hij werd op transport gesteld naar Arnhem. DAMMEN "VLISSINGENKAPELLE 14—6. Vcor de hdofdiklasse van de 'Zeeuwsche Dambond werd de we/dstrijd gespeeld Vlissingen 'IKapelle I, waarvan de uit slag was: Jac. BoogaardA. W. 'Kaak 02; 2 L. Goedlbloed 'Jr.A. v. Óósten 11; 3. 'A. v. SorgeC. v. Liere 11; 4. W. CijsouwM. de Jager 20; 5. P. MaasJ L. de •Jager 11; 6. C. liaanP. 'Bruinzeel 20; 7. L. Labruij- èreJ C. Walraven 20; 8. G. LuwemaJ.-Kaak 11; 9. M. MaasJ. op 't Hof 20; 10. G. v d. VoordeA. v. d.. 'Schaaf 20. Deze wedstrijd is dus ge wonnen door Vlissingen met 146 punten. Minister regelt de aardappelvoorziening. De Minister van Landb-uw, Visscherij en Voedselvoorzie ning heeft maatregelen geno men om de prijs van kleiaard- appelen weer op een redelijk niveau te brengen en de bin- nenlandsche voorziening van dit belangrijke volksvoedsel veilig te stellen. Aanvankelijk was gedacht aan een gedeel- telgke inschakeling van de V.B.N.A., doch na overleg met de belanghebbenden en rijp be raad kwam de Minister tot de conclusie, dat er ook op min der ingrijpende wijze g.ede resultaten kunnen worden be reikt. De overheid zal niet overgaan tot rechtstreeksche aankoop van aardappelen, zoodat de handel vrijheid van beweging houdt. Er is een regeling ontworpen, die vooral beoogt de consumentenpryzen op het vastgestelde niveau te handhaven. Deze regeling brengt mede. dat op aan te v-ceren zandaardappelen een toeslag wordt verleend, onge veer gelijk aan het verschil tussohen de door de vergoe ding van bewaarloon stijgende telersprijs benevens handels marges en de vastgestelde maximum consumentenprijzen. Door deze regeling is het voor de handel mogelyk tegen de vastgestelde maximum- consumentenpryzen te ver- koopen. Het aan- en verkoop bureau van akkerbouwpro ducten zal de uitbetaling van de toeslag op zich nemen en de daarmee verband houdende controle uitoefenen. De voorraden kleiamrdappe- len zullen met het oog op de grootete duurzaamheid tot het laatst van het seizoen worden bewaardvoorioopig zullen alleen zandaardappelen (geen veenaardappelen!) voor consumptiedoeleinden worden aangevoerd. Het vervoer van kleiaardapp'elen wordt voor- loopig verboden, terwyl de voornoemde toeslag voors hands ook niét op kleiaard- appelen wordt verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10