Een jaar van herstel voor Zeeland Werkers voor Indië Kerkelijk overzicht 1946 TWEEDE BLAD Dinsdag 31 December 1946 Provinciale Zeeuwsche Courant. De dijken van Walcheren gesloten Geestelijke opleving Vele buitenlandsche gasten Rijke schenkingen. De Commissaris der Koningin jubileerde. Verbeterd verkeer Het jaar 1946 ts voor Zee land allerminst een slecht jaar geweest. Het was een jaar van vooruitgang op velerlei gebied, een jaar van reveil, waarop men met voldoening terug kan blikken. Deze woorden klinken som migen wellicht vreemd in de ooren, omdat er nog zoo heel veel te wenschen blyft>en er onder meer nog steeds geen bevredigende regeling is ge vonden voor het brandendste van alle Zeeuwsche vraagstuk ken: de vergoeding van de oorlogsschade! Inderdaad: dit vraagstuk biyft om oplossing schreeu wen en helaas schynen de vooruitzichten niet onverdeeld gunstig. Gelukkig daarom, dat de Zeeuwen hun stem weer verheffen en zich tot den Haag richten met klemmende betoogen. Wellicht baat het! In ieder geval dient men in re- geeringskringen nogmaals ge wezen te worden op het feit, dat Nederland allerminst ge baat kan zyn met een provin cie, waar een groot deel van de bewoners tot de bedelstaf is gebracht door de gevolgen van de oorlog. Maar afgezien van dit vraagstuk: 1946 is een jaar van vooruitgang geweest. HERSTEL OP VELERLEI GEBIED. Ga door de getroffen gebie den en vergelijk de toestand met die van een jaar geleden! Wie zou terug willen! Dat er fouten zyn gemaakt, vele zelfs, dat de Wederopbouw niet is voortgeschreden in het tempo, dat ons het liefste zou zyn geweest, wij willen het niet ontkennen. Maar vooruitgang was er. Een jaar geleden stond een groot deel van Walcheren nog blank. Op 23 Febr. waren echter de dijken dicht. Er was een grootsche overwinning op de elementen behaald! De verbindingen tusschen Zeeland en de rest van het land werden beter en ook wer den de verbindingen tuschen de Zeeuwsche plaatsen onder ling veranderd in de goede zin. Er kwamen meer bussen en de resultaten bleven niet uit. Mopperen op de slechte verbinding tusschen Middel burg en Vlissingen is niet moeilijk. Er ontbreekt nog veel aan het ideaal. Maar daar staat tegenover, "dat er een jaar geleden een twintigste- eeuwsch trekschuitje voer tus schen deze twee grootste ste den van Zeeland en dat wie daarvan geen gebruik wilde anaken geen andere keuze had dan fietsen op massieve ban den of liften... En denk eens aan de verbeterde veerdien sten! Gebrek aan werkkrachten beheerschte het Zeeuwsche be drijfsleven. Gebrek aan werk krachten remde ook de Zeeuw sche landbouw. Het is moei lijk cm in een zwaar getroffen provincie als deze, waar het woninggebrek voortdurend de zorg der bestuurders opeischt, in korte tijd verandering te brengen in deze toestand, Maar als men nagaat, wat er door den Zeeuwschen boer en door het Zeeuwsche be drijfsleven werd gepresteerd, dan is er reden om met vol doening op deze twaalf maan den terug te zien ook in dit opzicht. De kuststreek van Zeeland werd van mijnen gezuiverd. Het ging niet altijd zoo ge- ruischloos en zoo „onschade lijk" als wenschelijk was ge weest. Zoo af en toe trilde de lucht van de explosies en aan gebroken ruiten was geen ge brek! Maar de veiligheid op het eiland werd door het mij nen ruimen verhoogd en ook dit is vooruitgang. De landbouw had goede oogsten. Zelfs op Walcheren, waar wonder boven wonder meer wilde groeien, dan me. nigeen verwacht zal hebben en waar de natuur de deskun digen in het ongelijk stelde, toen laatstgenoemden voor spelden. dat er niets dan wat gerst en wat lucerneklaver zou willen groeien. Overigens kunnen zich in de komende seizoenen neg onaangename verrassingen voordoen! GEESTELIJKE ACTIVITEIT. Voorts dient er melding te worden gemaakt van een geestelijk reveil, waarvan de waarde niet mag worden on derschat. Er verscheen aan het einde van 1945 een bro. chure met een titel die ontel bare malen over de tong is gegaan. Er stonden een paar dingen in, die voor de Zeeu wen niet prettig klonken. Waartegen zij in het geweer liepen. Er werden verder Zeeuwsche problemen, die niet nieuw waren, maar in tijden als deze méér dan ooit de aan dacht verdienen, weer eens kort en scherp aan de orde gesteld. Het resultaat is niet uitgebleven. De Zeeuwen zijn zich gaan bezinnen op de toekomst en de levendige debatten in de Provinciale Staten, tijdens het tweedaagsche congres van het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, op de Landbouwdagen te Goes, op het eendaagsche congres van de Stichting van den Landbiuw en op vele an ten zien, dat de Zeeuwen geenszins voornemens zijn om de toekomst de toekomst te laten, maar doelbewust voor Zeeland in die toekomst weer een zeer eervolle plaats willen veroveren. Is het ook een gevolg van dit geestelijk reveil, dat in klimmende mate in den Haag de aandacht voor Zeeland wordt opgeëischt? Het inpol- deringsvraagstuk heeft de aan dacht der regeering. Laat ons hopen, dat die aandacht resul taten af zal werpen! HERBEPLANTING DER GEÏNUNDEERDE GEBIEDEN. Een instelling, die zich ook op de toekomst bezon is de Stichting Nieuw Walcheren, die voor dit eiland baanbre kend en nuttig werk verricht te. Zjj startte tijdens de zo mer een Boomenactie, die goe de resultaten heeft afgewor pen, al zal er nog heel wat geld binnen moeten komen, willen alle plannen verwerke lijkt kunnen worden. En zij stichtte in het najaar een Landschapsarchitectonisch Bu reau, dat er zorg voor draagt, dat de herbeplanting van dit eens zoo schoone eiland geen mengelmoes van allerlei stij len zal worden, maar een te genover het nageslacht volko men verantwoorde schoone eenheid zal zijn. KUNST EN CULTUUR. Er valt in het globale over zicht nog het een en ander te vermelden over Zeeland in cul tureel opzicht. Helaas is er in dit opzicht minder reden tot juichen. Het jaar 1946 be gon onder een goed gesternte: de tentoonsteling Behouden Schoonheid, begonnen in De cember '45, was een goede start. Het eindigde met de in- gebruik neming van de geres taureerde Middelburgsche Con cert- en Gehoorzaal. Dat was een goede finish. Maar wat daar tusschen lag, het stemt minder tot tevredenheid. Goed tooneel is er in de Zeeuwsche steden spaarzamelyk te aan schouwen geweest, en wat er kwam was voor bescheiden beurzen te duur. Zooals het met tooneel was, was het met de andere kunsten. Te weinig en te duur voor den gewonen man. Op de een of andere manier zal hierin ver andering dienen te komen. Zooals de toestand thans is, bevredigt hij allerminst. DIVERSEN. Wat valt er verder te ver tellen over Zeeland in 1946? Verheugend was, dat de vele Zeeuwsche gemeenten, die na de bevrijding zonder burge meester kwamen te zitten, weer nieuwe ambtsdragers de zilveren keten zagen omhan gen. Werpen wij verder een blik op de afzonderlijke deelen, op Schouwen en Duiveland, Tho- len en St. Philipsland, Noord en Zuid Beveland. Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen, dan zien wij overal vooruitgang en overal onbevredigde wenschen. Wij herinneren ons in April het herlevende vreemdelingen verkeer, gesymboliseerd in de opening van het Verkeershuis van de V.V.V. te Middelburg, wij herinneren ons in dezelf de maand de krachtige pro testactie tegen het vertrek der marine uit Vlissingen, wrj her inneren ons de dichting der dijken en het droogvallen van Walcheren, en onze gedach ten staan stil bij het zilveren jubileum op 1 Mei van den hoogsten gezagsdrager in Zee land, den Comissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Wij beleven opnieuw de Landbouwdagen van de Z.L. M., georganiseerd ter herden king van het 100-jarig bestaan der Z.L.M., de onthulling der eenvoudige oorlogsgedenktee- kenen in Vlissingen en West- kapelle. samenvallende met de opening van het Zeeuwsch Oorlogsmuseum te Middelburg, wij herinneren ons de herden king van de bevrijding van de Duitsche onderdrukking. En onwillekeurig zien wij de vooraanstaande en geëer de gasten Zeeland weer be zoeken: H, M. de Koningin, generaal Smuts, lord Temple- wood, Nederlandsche minis ters Zij hebben de noodtoestand Zeeland leeren kennen en hun bezoek zal wellicht bijdra gen tot de leniging van de Zeeuwsche nood. Tot deze le niging droegen reeds in aan zienlijke mate bij de Stichting Hulpactie Scheldemonden, die ruim 240.000.voor Zee land bijeenbracht en de Stich ting Ned. Volksherstel, die bij na 800.000.inzamelde, om maar te zwygen over de hulp, die geboden werd door de H.A.R.K. en de vele buiten landsche" instellingen, die in geld en goederen of door mid del van de daad steun ver leenden. Rampen waren er weinig. De belangrijkste waren het vergaan van een Arnemuider visschersboot voor de kust van Walcheren en het vergaan van de Meerkerk, resp. op 30 Mei en 16 Juni. Waarlijk, 1946 is voor Zee land geen slecht jaar geweest. Al ontbrak er aan het ideaal ook nog zco veel. Laat ons hopen ook al weten we dat die wensch niet in vervulling zal gaan dat 1947 wel aan het ideaal beant woorden zal! OPLEIDING IN VOLLE GANG De cultures. (Van onzen specialen verslaggever). „De Indische cultures hebben wetenschappelijk ge vormde mensch^n noodig", zei Umneesche politie jaagt te Nanking demonstranten uiteen, die tegen de regeering ageeren. prof. dr. ir. S J. WelJensiek, voorzitter van het Neder- landsch Genootschap voor Landbouwwetenschap/ op ze vraag over het nut van de studie aan de Landbouwhooge- school in Wageningen in het huidige bestel. „En die men- schen worden hier. in Wage ningen, gevormd". In de~ oorlog werd wel in Buitenzorg een landbouwkun dige faculteit ingesteld, die één jaar werkte toen ophield en nu nog steeds niet is her opend. En de vraag naar be kwame krachten s momenteel veel grooter dan het aantal, dat de hoogeschocl kan afleve ren. Er moetechter rekening worden gehouden met het feit, dat die vraag betrekkelijk on zeker is. Wat denkt U van de toekomstige ontwikkeling, spe ciaal op het gebied van de cultures?" „Het lijkt mij eenvoudig ondenkbaar, dat de bemoeienis sen van het in Nederland ge vormde intellect, die hebben ge leid tot zoo'n geweldige ont wikkeling van de landbouw in Indië in ruime zin, met één slag uit zouden zyn", zei de professor. „Er vertrekken ook nog steeds functionarissen van proefstations, voorlichtings diensten en particuliere con cerns, al is het op bescheiden schaal. De berichten, die wij ontvangen, zijn echter weinig opwekkend over hun werkge legenheid. De animo om naar Indië te gaan is er de laatste weken niet grooter op geworden, daar Minister Drees, deman, die in 1946 aanzienlijke verbeteringen van de sociale wetgeving tot stand bracht. de afgestudeerden absoluut ?een zekerheid hebben wat hen in de naaste toekomst wacht. - „Zijn u cijfers over de cultures bekend, professor?" „Ik weet er zeer weinige. Wel is bekend, dat van de thee dertig procent door de Jappen is gerooid. By de rub ber is de verwoesting veel min der. Doch vele cultures zijn nog* in handen van de nationa listen en in die gebieden vindt nog geen opbouw plaats". Het proefstation in Medan was eveneens in nationalisti sche handen. Toen de Neder landers dit gebied van de En- gelschen overnamen, sleepten de nationalisten het archief 300 kilometer de rimboe in, waar de Nederlanders, vol gens de demarcatielijn, niet mochten komen. Van op bouw kan m:menteel geen sprake zijn. De Jappen maak ten de bevolking wys, dat - de bosschen, die tot bescherming dienen van de cultures op vangen van regenwater nutteloos waren. Zij kapten om. Zoo is de vernieling op groote schaal toegebracht. „Wareif er ook van de eigen bevolking van het land velen by de cultures betrok, ken?". HOOG PEIL. „Zeer zeker. Vele land- bouwconsulenten en houtves ters hadden inlandsche assis tenten. En deze zitten nu op de plaatsen, waar vroeger de wetenschappelijk gevormde krachten zaten". „Hebben die assistenten in Nederland gestudeerd, pro fessor?" „Neen. Zij ontvingen hun jleiding aan de Middelbare Landbouwschool te Buiten zorg. Hier in Wageningen heb ben, naar ik meen, in al die jaren van haar bestaan slechts twee of drie Javanen gestu deerd". Zeshonderd studenten meld den zich vorig jaar aan de Landbouwhoogeschool te Wa geningen. Over vijf jaar kun nen zij gereed zijn om de grootsche taak in Indië, die velen voor hen daar verricht ten, voort te zetten. „Moge het dan zoo zijn, dat er zekerheid is voor hen die in het waas van de te genwoordige geheimzinnigheid de meed vinden de studie voor de cultures aan te pakken", zei professor Wellensiek. Loongrens ziekenfonds verhoogd tot 3750. Ook voor invaliditeits- en ziektewet. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de loongrens, welke iii sommige sociale verzeke ringswetten voorkomt, in ver band met de plaatsgevonden hebbende stijging (der loonen verhoogd van f 3000 tot f 3750 per jaar. Tevens wordt het maximum dagloon, waar naar de premiën en de uit- keeringen worden berekend, gewyzigd van f 8 in f 10, zoo deelt men ons van bevoegde zyde mede. Een en ander heeft tot ge volg, dat de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Zieken- fondsbesluit van genoemde datum af eveneens van toe passing zullen zijn op perso nen, die in loondienst werken tegen een loon van meer dan f 3000, doch van niet meer dan f 3750. uiteraard indien deze personen aan de overige in deze wetten genoemde voorwaarden voldoen. De werkgever is verplicht bij iedere uitbetaling van het loon aan die hier bedoelde arbeiders een coupon voor ziekenfondspremie uit te rei ken en, indien zij in het bezit zijn van een rentekaart, v*or. hen een rentezegel te plak ken. Voorts dient hij als zie kenfondspremie, welke voor de helft ten laste van den ar beider komt, op diens loon 2 tot ten hoogste f 0.20 per dag (f 1.20 per week of f 5.22 per maand) in te hou den Ten behoeve van de zie- ken'geldverzekering kan een bedrag van 1 van het loon tot ten hoogste f 0.10 per dag (f 0.60 per week cf f 2.66 per maand) worden gekort. De werknemers, op wie het Ziekenfondsbesluit van toe passing wordt, dienen zich zoo spoedig mogelük en in ieder geval vóór 1 Januari 1947 bij het ziekenfonds hun ner keuze ials verplicht ver zekerde aan te melden. Niet- tydige aanmelding kan tot ge volg hebben, dat eventueel genoten geneeskundige hulp niet voor rekening van de verplichte ziekenfondsverze kering komt. BELANGRIJK WERK WERD VERRICHT. Drie groote stroomingen. Er zijn in ons land heel wat kerken en sectarlsche groepen. Hun aantal ligt in de buurt van de 50. In onze provincie is er, als van ouds, een be hoorlijk aantal. Wanneer we een kerkelijk jaaroverzicht willen geven, kunnen we niet over die allen gaan schrijven. Dit is ook niet noodig. Practisch »ligt de zaak toch zoo, dat er eigenlijk maar 3 groepeeringen zijn, de Roomsch Kath. Kerk, de Ge reformeerde Kerken en de Ned. Hervormde Kerk. De meeste van de "andere kerken secten zoeken practisch aansluiting bij een van die. DE R.K. KERK. De R.K. Kerk is te verge lijken met een groot en impo sant gebouw, het liefst te denken in Gothische styl. De ze herinnert aan de bloeitijd der Kerk, toen machtige Pau sen over het lot van Europa beslisten. Ook in het afgeloo- pen jaar is in de publicaties van de Kerk van Rome tel kens weer een zeker heimwee naar deze tijd tot uiting geko men. Gestadig aan is het werk in deze kerk voortgegaan. Veel moeite heeft men zich ook gegeven voor degenen die niet tot haar behooren. Of het binnen afzienbaren tijd zoo zal zyn, zooals een enkele al te boute spreker reeds voorspelde, dat de R.K. Kerk practisch de eenige kérk in ons land is, moet de toe komst uitmaken. Wy voorzien dere bijeenkomsten, hebben la-dit nog niet, hoewel de moge- lykheid er is dat zij de groot ste kerkformatie van ons land wordt, dank zij de verdeeld heid en het in bepaalde groe pen minder-wordende kerkelijk besef bij het Protestantisme. Het meest opmerkelijke feit dit jaar wel geweest de benoeming van aartsbisschop de Jong tot kardinaal. Ook ons land is zoodoende in het college vertegenwoordigd dat den Paug moet kiezen. Aan het processie-verbod is dit jaar getornd. Het is 't goed recht van de R.K. Kerk om ook boven de Moerdijk en in Zeeland processies op den pu- blieken weg te begeeren. Doch laat men dit recht dan niet revolutionnair maar langs wet- telijken weg trachten te ver krijgen. En laat men tevens begrijpen dat van Protestant- sche zijde er steeds een in nerlijk verzet tegen deze ma nifestatie zal blijven bestaan. GEREF. KERKEN. De Geref. Kerken zou men kunnen vergelijken bij een keu rig onderhouden heerenhuis, een paar eeuwen geleden ge bouwd. De tuin er voor is keurig aangelegd en de ka mers zijn, in stijl, goed ge meubeld. Dit jaar is men nog druk doende geweest dit gebouw in te richten voor dubbele bewo ning. In het begin van het jaar werd de hoop uitgesproken dat het conflict in deze ker ken zou worden bijgelegd. De ze hoop is ydel gebleken. De onderlinge verwijdering is'eer der grooter geworden. Inner lijk moet dit een verzwakking zijn. Terwijl groote groepen kerkleden niet eens begrijpen waarover het conflict gaat, is men druk doende uit te vech ten welke kamers door de eene of door de andere groep zullen worden bewoond. Volgens besluit van de Sy node blijven de Ger. Kerken buiten de Oecumenische Raad. Dit is een te betreuren be sluit. Tot eigen schade zullen ze zich onttrekken aan de worsteling die er in de kerken is om in deze tijd van ont wrichting gezamelijk te ko men tot een nieuw belijden. Gelukkig zrjn er ook binnen deze kerken, bij wie critiek is op deze houding van de Synode. DE NED. HERV. KERK. Tenslotte de Ned. Herv. Kerk. Typeerend is hier dat het bureau van de Generale Syno de van Javastraat 100, waar de Algemeene Synode volgens de reglementen van 1816, ieder jaar samen kwam, ver huisd is naar de Carnegie laan, in een grooter huls met ruim te rondom en van moderne stijl. Toch is dit huis slechts als een tijdelijke verblijfplaats bedoeld. Er zijn plannen later een grooter gebouw te zetten, zoodat alle organen van de Synode daar hun functies kun nen uitoefenen. Dit jaar heeft de Generale Synode viermaal vergaderd. Niet meer eens per jaar, zoo als dat vroeger regel was, komt men bijeen. In dezen is een nieuwe stijl ingevoerd, overgenomen van de nood-Sy node die na de bevrijding van de 'drie zuidelijke provincies hier fungeerde en haar bruik baarheid had bewezen. Deze Synode is echter niet definitief en draagt daarvan ook verschillende kenmerken. Z\j verricht echter zeer nut tig werk en is een goede voorbereiding voor de Synode die er komen moet, wanneer het moeizame werk van een nieuwe kerkorde zal zijn vol tooid. Zoodra het mogelijk is hoopt men hier een „nieuw gebouw", dat nog meer ruim te heeft, te betrekken. Dit jaar is er een nieuwe secretaris in functie getreden, waarvan nog moet blijken of hij past óp deze zeer verant woordelijke post. In verschillende landdagen en andere samenkomsten is de kerk naar buiten getreden. Zij is zich bewust geworden dat veel terrein braak is blij ven liggen. Verschillende be noemingen zijn hiervan het natuurlijk gevolg geweest. Als de breedte van het ker- kewerk toeneemt, is het zeer te hopen dat de diepte er niet onder zal lijden en dat hetJDs. Gravemeyer, die tot algemeen gedelegeerde is benoemd, ge lukken mag voor het werk van Gemeente-Opbouw de rechte voortgang te vinden. Ds. S. J. M. Hulsbergen. Tenslotte een enkel cijfer. Door de dood ontvielen aan de Ned. Herv. kerk 35, aan de Geref. kerken 9, aan de Chr. Geref. 1, de Evang. Luth kerk 2, de Doopsgez Broederschap 3, aan de Oud-Geref. gem. 1 predikanten. Aan 52 Ned. Herv. predikanten werd emeri taat of ontslag verleend. In de Geref. kerken ontvingen 30 predikanten emeritaat, in de Chr Geref. kerk 2. In de Ned. Herv. kerk na men ruim 90 candldaten een beroep aan. in de Geref. ker ken ongeveer 50. in de Geref. kerken onderhoudende artikel 31 K.O. 15 en in de Chr Ge. ref. kerk 2.- Eminente mannen ontvielen door de dood aan het kerkelijk leven We noemen ln de Ned. Herv. kerk mr. C. J. Bartels, de man van de kerkvoogdijen, ds. 9. L. Hogebrink, adj. dir van Valkenheide, die door een auto-ongeluk om het leven kwam, dr. W. ten ?oom, de man met het warme hart voor de zending onder Israël, prof dr. Paul Scholten, voozitter van de werkgroep „Kerk Overheid" en W de Weerd, domeneer van Turfland, die pionierswerk deed in de Drenthsche venen. De Geref, kerken betreuren het heengaan van ds. G. Elshove, die zoo veel jaren geestelijk verzor. ger was van Eudokia te Rot terdam, ds. P. Ch. v. d Vliet te Utrecht, prediker van ge heel eigen genre en ds. M. Rcoseboom. die 92 jaar oud werd. De Chr. Geref kerk verloor haar nestor prof. P. J. M. de Bruin, de laatste van de mannen van 1892. In ds, V W. F. B. Schmidt te Schiedam D. Drijver, em predi kant van Den Haag, betreurt de Ev. Luth. kerk twee toege wijde krachten. In de Herst. Ev. Luth kerk valt de dood te betreuren van prof. drs. J. C. V. v. Bemmel De Doopsgezin de Broederschap zag haar voorzitter, ds. C. Nijdam heen gaan, alsmede haar em. hoog leeraar, prof. dr. W J. Kübler. Aan de Herst. Apostolische Zendingsgemeenten ontviel haar apostel de heer J H. v. Oosbree, die zijn kerkgroep heeft groot gemaakt Een ern stig verlies leed de Ned. Prot Bond in het heengaan in de aanvang van het nieuwe jaar van zijn hoofdbestuurder en voorzitter der Haagsche af- deeling, wijlen den bekender journalist D. Hans. In het heengaan van ds. C D. Over- duin te Rotterdam zagen de oud-Geref. groepen een van haar typische vertegenwoordi gers zich ontvallen. In breede kringen van ons volksleven worden al deze i geestelijke leidslieden in booge eere gehouden, Stemmen uit de kerken. KERKEN EN DE SPEELWOEDE. De toenemende speelwoede ln Engeland, vooral in ver band met de wedrennen heeft de Raad" der Britsche kerken, die alle kerkelijke genoot schappen van Engeland om vat met uitzondering van de R. Katholieke kerk. aanleiding gegeven zich tot de regeering te wenden met het verzoek stappen te nemen teneinde de ze maatschappelijke zonde te beteugelen De aartsbisschop van Canterbury zeide in dit verband, dat hij het spelen in de loterij en bij de wedrennen als een van de grootste ver zoekingen uit de moderne tijd beschouwt. KERSTSPEL. Rev. D. W Davies, die vele töoneelstukken geschreven heeft, heeft in zijn laatste werk het Kerstverhaal op mo derne wijze vertolkt. Hij heeft getracht de schoonheid en de kracht vande geboorte van Christus beter Ingang te doen vinden door het verhaal lo mo derne trant op te voeren. Eén tafereel speelt in Belsen en een volgend in 'n één-kamer flat. De Drie Wijzen uit het Oosten zijn menschen van on ze tijd. Het stuk is nog vóór Kerstmis ln een kerk opge voerd SAMENWERKING. Te Almelo is in samenwer king met de Geref. kerken, het Leger des Hells, de beide Bap tistengemeenten en de Chr. Geref. kerk door de N. H. ge meente ook op straat de Kerst boodschap uitgedragen. Daar toe was op de Markt een ver lichte kerstboom opgericht en aan de voet daarvan werd ge sproken tot leder die luisteren wilde. Muzikale medewerking werd verleend door verschil lende koren en harmonieën. De toespraken waren zeer kort en de namen van de sprekers werden niet bekend gemaakt Het ging niet om de bood schappers, maar om de .Bood schap. De samenkomst duurde niet langer dan een half uur. EERE-DOCTORATEN. Ds. H. A Munnik, Geref, pred. te Zwolle, prof. dr. J. Se- verijn te Utrecht, prof dr. F. W. Grosheide te Amsterdam (Vrye Universiteit) en dr. W. A. Visser 't Hooft, alge meen secretaris van de We reldraad van Kerken te Gene- zïjn tot eere-doctor be noemd aan de theologische fa culteit van de Hoogeschool te Budapest. DL\ CO NESSEN HUIZEN Tot voorzitter van de Bond van Nederlandsche Diacones- senhuizen (vac. wijlen ds. A. C. van Uchelen) werd benoemd dr. C. Riemers. predikant-di recteur der Luthersche Diaco- nesseninrichting te Amster dam Jurk en schort van blauwe stof, opgewerkt met wit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5