Het Haagsche luchtkasteel UIT DE PROVINCIE Hei Gebruikspaard WALCHEREN LAATSTE NIEUWS IS IN ONTWERP GEREED GEKOMEN. Een millioen zielen. (Van onzen parlementairen redacteur.) Den Haag, het grootste maar sedert de oorlog niet meer het mooiste dorp van Eu ropa, zal dan eindelyk een stad worden. Architect W M. Dudók, stedebouwkundlge van groote vermaardheid, die kort na de bevrijding van het ge. meentebestuur der residentie opdracht ontving de leiding op zich te nemen van de weder, opbouw der verwoeste gebie. den, heeft deze gelegenheid aangegrepen om deze huizen, zee datgene te geven wat haar tot dusver ontbrak: de breede allure eener groote stad, die eerlang een bevol kingstal zal kunnen herber gen, dat de voorsteden in begrepen aardig tegen het millioen aanloopt. DRIE ELEMENTEN. Drie elementen zullen- die allure bepalen: een regerings centrum, een verkeerscentrum en een cultureel centrum Daar zullen wellicht nog andere ele menten bijkomen wij den- ken aan Schevingen maar zoover Is de heer Dudok nog niet gevorderd met zyn werk. Drie deelen van de gemeente heeft hij tot dusver onder han den genomen: het te saneeren Spuikwartler, het door de Royal Air Force per abuis platgegooide Bezuidenhout- kwartier en het door de Duit- sche Wehrmacht afgebroken Sportlaankwartier. Daar zul len dus de wonderen gescliie- deft, waarvan wij nu nog droomen, omdat wij ze ons een voudig. nog niet anders dan als luchtkasteelen kunnen voorstellen, maar die binnen luttele jaren steenen werke lijkheden zullen worden Bin nen vijf jaar zou het al klaar kunnen zyn, maar gezien de schaarschte aan materiaal, die vooralsnog vertragend werkt, moet op een iets langere ter mijn gerekend worden. KOMT EN ZIET. Niettemin zal dit geslacht het allemaal beleven; en wie] over voldoende voorstellings vermogen beschikt kan zlchj reeds thans verlustigen in de teekeningen, schetsen en ma quettes, die bij wijze van Kerst- tentooonstelling in het Haag sche Gemeentemuseum zijn opgehangen en geplaatst. De heer Dudok heeft ons daar de zer dagen persoonlijk rondge leid. Gaarne hadden wij hier weergegeven- wat hij ons zoo- al verteld heeft over de ach tergrond der stedebouwkundl ge vormgeving, maar wij zul len moeten volstaan met in grove schetsen de beoogde vernieuwingen aan te geven. VIJF KOLOSSEN. In de eerste plaats dan het regeeringscentrum. Dit komt rondom het Plein 1945, dat ge projecteerd Is tusschen het Spui en de Zwarteweg. Daar zijn vijf monumentale regee- ringsgebouwen ontworpen, die een aaneensluitend geheel vor- Drie vrouwen om het leven gekomen. Zaterdagochtend slipte ter hoogte van de aardappelfabriek .,De Roland" te Foxhol bij Hoogezand (Gr.) ten gevolge van plotseling afremmen ebn autobus met een twintigtal passagiers. Doordat het weg dek ter plaatse zeer rond is, gleed de bus van de weg af In het Winschoterdiep. De 18-ja- rige mej. G. Cost uit Kolham, die uit de bus wilde springen terwijl de wagen de buiteling maakte, raakte tusschen de zijwand en de wal beklemd waardoor zij op slag werd ge dood. Onmiddellijk schoten schippers uit de buurt toe om de passagiers te redden. Twee vrouwelijke passagiers waren Inmiddels reeds verdronken. De overigen werden op het droge gebracht. Groenten en fruit naar Engeland. Een kleine hoeveelheid snel bevroren groenten en fruit zal binnenkort uit Nederland naar Engeland uitgevoerd worden. Een Engelsche firma heeft een bestelling gedaan voor 300 ton. Tegen eind Januari zul len in Londen besprekingen plaats hebben tuuschen een delegatie van de Nederland- sche handel en landbouw en het Engelsche ministerie van voedselvoorziening. Strijd in Hanoi neemt af De gevechten in en om Ha noi duren nog vcort. Honderd vijftig Europeesche burgers zyn te Hanoi omgekomen en 150 worden vermist. De scha de in het centrum der stad is belangrijk. De Fransche troepen hebben de stad thans gezuiverd van Vietnameesche troepen, behalve in een wijk, die omsingeld ls door Fran sche troepen. In de omgeving van de stad werden neg Viet nameesche troepen-concentra ties opgemerkt. Wielrenners in brand. In het velcdrome D'Hiver te Parijs reden bij een wed strijd achter motoren enkele renners op elkaar. Vyf per sonen geraakten in brand door uitstroomende benzine. Vier van hen werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht. men. alle met rustige binnen hoven en. plantsoenen, op de begane grond verlevendigd door kolonnades en etalages (byv. van reisbureaux). Het plein, krijgt door middel van breede straten verbinding met de oude stad en met het nieu we Bezuidenhoutkwartier DE ONDERGRONDSCHE. In laatstgenoemde buurt komt het verkeerscentrum met als middelpunt het onder- grondsche spoorwegstation, dat de taak van de beide thans bestaande hoofdstations zal overnemen. Het zal komen op de plaats van het tegenwoor dige station SS precies staat de plek nog niet vast met 'n ruim plein a-an de zyde van de Bezuidenhoutscheweg en ook een aan de rechterzijde, welk laatste plein bedoeld alslandingsplaats voor helicopters! Rondom parkeer, gelegenheid, hotels, restaurants. Verder Noordoostwaarts nieu we woonwijken met hier daar hooge kantoorgebouwen. CULTUUR CENTRUM. Van geheel andere aard zal het cultureele centrum zijn, dat ontworpen is tusschen het Gemeentemuseum en de Sche- veningsche boschjes. Er komt daar blijkens de plannen een Nederlandsch Paleis des Beaux Arts, een reusachtig gebouw met schouwburg-, con cert- en congreszalen in een omgeving van weldsche plant, soenen. Dichtbij een nieuw ho tel en in de boschjes op 'n heu vel een groot monument. Ook is in dit gebied waarbij het thans nog particuliere en om muurde landgoed Zorgvliet ls getrokken, een gebouw van nationale beteekenis ontwor pen, eveneens op een hoogte gelegen met de voorgevel aan de Ouden Scheveningscheweg. In dit cultureele centrum komt een halte van de ondergrond- sche spoorweg, zoodat de fraaiste schouwburg van Ne derland (want dat zal dit ge bouw worden) ook binnen drie kwartier van het Amsterdam- sche Leidschepleln af zal zijn te bereiken. Zal Amsterdam zich echter als eerste cultuur stad de kaas van het brood laten eten Goedkoope meubelen. Naar wij vernemen, heeft op 28 December 1946 te Den Haag "de oprichting plaats ge had van de stichting Holland- meubel", die beoogt de vrijwil lige samenwerking van een aantal kleine luxe-meubelfa brieken, ter bevordering van de binnenlandsche afzet en van de uitvoer van meubelen. De door de samenwerkende fa brieken te vervaardigen meu- belèn zullen onder het gemeen schappelijk merk: „Holland, meubel" in de handel worden gebracht. Gestreefd wordt naar het verlagen der meubel- prijzen, en wel door het op de markt brengen van goedkcope- re merkmeubelen van le klas kwaliteit, in smaakvolle een voudige uitvoering. Voor dit doel stellen de fabrieken mo menteel reeds een gedeelte van hun capaciteit ter be schikking, zoodat verwacht kan worden, dat binnenkort deze meubels voor het publiek verkrijgbaar zullen zijn. Veeteelt-consulent stelt nieuwe gebruikswaarde-bepaling voor. Commissie ingesteld. Dezer dagen hield de rijks- zuivelconsuient, de heer C. Zwagerman te Middelburg, in de algemeene vergadering 'van de Nederlandsche Zoötechni- sche Vereeniging te Utrecht een belangrijke voordracht over Paardenfokkerij en ge bruikswaarde-bepaling. Het paard, de krachtbron, die wjj zelf produceeren en die wij onderh.uden met voer van eigen bodem, heeft een groot terrein moeten prys ge ven aan de motortraclie, wat niet wegneemt, dat paarden- arbeid en paardenfokkery nog steeds belangrijke en onmis bare welvaartsbronnen zyn. In Mei 1946 waren er in Ne derland nog 250:000 paarden boven 3 jaar, waarvan pl.m. 83 in de landbouw. Normaal worden aan onze paardenstapel per jaar 23.000 jonge paarden toegevoegd, in topjaren zelfs 40.000. De jaar- lijksche opbrengst van onze paardenstapel is globaal ruim 150 millioen gulden. De grondslagen van de paarden fokkerij zyn de afgeioopen halve eeuw verheugend ver stevigd; zij bepaalt zich tot twee rassen, het tuig. en het trekpaard. De ctamboekhou- ding staat op gezonde bee- nen, terwyl wettelijke bepa lingen, overheidssteun en lei ding zeer bevredigend zyn. Niettemin vragen nog groote vraagstukken om een oplos sing. De rentabiliteit der fokkerij wordt zeer gedrukt door on voldoende vruchtbaarheid, abortus, geboorte van niet le venskrachtige veulens en veülenssterfte. Hier ligteen dankbaar arbeidsveld voor stamboeken en gezondheids diensten Kunstmatige be vruchting kan wellicht ten goede werken. Dan is er de concurrentie van de motor tractie. Als derde vraagstuk ncemde spreker het feit, dat het gebruikswaarde-element bij de officièele fokkerij als selectiebasis nog nauwelijks in aanmerking komt, terwijl de stamb:ekhouding en de afstammelingkeuringen nog onvoldoende zijn aangepast aan de nieuwe inzichten op het gebied der erfelijkheids leer. Uitvoerig besprak de heer Zwagerman de eigenschappen van het paard, dcor welke de gebruikswaarde wordt be paald. Deze zijn te 'verdeelen in vijf groepen en 16 afzon derlijke ondergroepen, waar van kracht, gewilligheid en uithoudingsvermogen de be langrijkste zijn. Beoordeeling. Spreker ging hierna in op de vraag of er geschikte me thoden bestaan om dc ge bruikswaarde objectief vast te stellen. Men kan weten schappelijke metingen op phy- siologische - basis verrichten, de toptrekkracht meten met daartoe geschikte instrumen ten of z.g. verrichtingsproe- ven, die practisch voorko mende arbeidsprestaties tot grondslag hebben, nemen, me thoden, waarbij het subjectieve element niet van doorslagge vende invloed is. Men kan echter ook waarnemingen ver richten zonder meting door het laten nagaan van de ge bruikswaarde in het bearyf door niet belanghenbende kenners van paarden en paardenarbeid en het optee- kenen daarvan. Een dergelijke controle kan alleen betrouw baar zijn wanneer zij een be perkt aantal paarden omvat, d.w.z. cp de voorgrond tre dende fokdieren en eventueel „stammen", en men moet er het geheele complex van ge bruikswaarde bepalende eigen schappen in betrekken. De heer Zwagerman wil deze in irie groepen samenvatten, de Voedselbenutting, de vrucht baarheid en een groot, duur zaam prestatievermogen. De ze controle wil hij zien opge dragen aan speciale contro leurs, die hierin een volledige werkkring vinden en onder toezicht werken van een com missie, bestaande uit een drietal fokkers uit de streek en de veeteeltconsulent. Zij zouden in dienst moeten zijn van het Stamboek, vanwaar zij hun hoofdinstructies ont vangen. Na één of twee jaar controle (de practijk moet de noodzakelijke tijd en de beste methoden helpen vinden) krijgt het gecontroleerde paard een certificaat; een gunstig rapport kan het prae- dicaat „hengstenmoeder" tct gevolg hebben. De controle dient te geschieden tusschen een leeftijd van byv. 6 en 10 jaar, wanneer de paarden in hun grootste kracht zijn. Een onderzoek. Spreker vei*wacht zeer veel van deze methode, die zoodanige aanknoopingspun- ten geeft, dat wellicht daar op de selectie gebaseerd kan werden en die er ongemeen toe zou bijdragen de gebruiks waarde-factor in de paarden fokkerij de plaats te geven, waarop zy recht heeft. De voordracht van den heer Zwagerman werd met groote aandacht door de aan wezigen aangehoord. Na af loop stelde de directeur van het Veeteeltwezen onmiddel lijk een ccmmissie samen, be staande uit een vertegen woordiger van het Paarden stamboek en deskundigen, die tot taak heeft de mogelijk heden van de door den spre ker aangegeven methode te onderzoeken. H.M. de Koningin schenkt kinderkleertjes. Aan de vier herstelstichtin gen in Gelderland, Nocrd-Bra- bant, Zeeland en Limburg schonk H.M. de Koningin vier groote pakketten, waarin baby- en kinderkleeren. Het lag in haar bedoeling, dat de inhoud dezer pakket ten in de zoo zwaar getrof fen gebieden door de stich tingsbesturen ter beschikking zou worden gesteld van die gezinnen, die hiervoor aller eerst in aanmerking kwamen, In de dagen tusschen Kerst-' mis en Nieuwjaar zijn daar. door talrijke moeders en kin deren verblijd. Struikenactie voor Walcheren. De vereeniging Zeelandia te Rotterdam is een struikenactie begonnen voor Walcheren on der het motto: Walcheren kaal Eén struik allemaal". Het bestuur van Zeelandia heeft gemeend, met medewer king van alle ieden, donateurs en vrienden van de vereeni ging, deze actie te moeten on dersteunen. Naar schatting zijn 4 a 5 millioen struiken benoodigd, een respectabel aantal, maar wat heeft dit te beteekenen, indien iedere Nederlander één struik voor zijn rekening neemt Dit laatste nu wil Zeelandia op verschillende manieren trachten te bewerkstelligen, en zy heeft o.a- voor dit doel boekjes, inhoudende 100 bon nen, laten vervaardigen. De bonnen worden verkocht voor de prys van slechts 0.25, voor welk bedrag een struik kan worden aangekocht. Souburgsche brug laat op zich wachten. Dezer dagen is het vaste ge deelte van de brug over het kanaal bij Souburgaange bracht. Dit werd te Vllssingen gebouwd. Het wachten is thans op de eigenlijke draai brug, die te Krimpen aan de Lek is vervaardigd. Rijkswa terstaat heeft het gemeente bestuur van Souburg medege deeld, dat men tegenslag heeft gehad by de fabricage van het groote kamwiel, terwyl het transport bemoeilijkt wordt door gebrek aan drijven de bokken. In verband hier mee zal het nog éenige tijd du ren voordat men het brugge- deelte kan aanbrengen. Tot zoolang zullen de bewoners van Souburg genoegen moeten nemen met het pontje. Benoeming Dijkgraven. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: in de provincie Zee land, met ingang van 19 Dec. 1946. tot dijkgraaf van cle Nieuw-Olzentöepolder, A. de Putter, te Yerseke en tot dijk graaf van de polder Oosceren- Ban-van-Schouwen, N. Veije, te Renesse. Wederopbouw- arbeiders. De arbeiders, werkzaam by de wederopbouw der geteis terd®- gebieden moeten op 2 Januari him werk hervatten- De arbeiders, werkzaam in Zeeland en Zeeuwsch-Vlaan- deren moeten dus 2 Januari met dezelfde gelegenheid rei zen zooals die op Maandag gebruikelijk is. aangewezen patroon Deze belast zich dan ipet' het op nemen van de maten en te vens zal deze straks ook de benoodigde ruiten plaatsen. Daar het glas op 7 of 8 Jan. a.s. verwacht kan wor den, is het n;odig, dat een ieder die voor glas in aan merking meent te komen, hiervan ten spoedigste, doch uiterlijk 4 Januari a.s., me- decleeling doet aan dé Ge meentelijke Woningdienst. Zooals bekend wordt het as gratis geleverd en zal ook voor het inzetten geen vergoeding in rekening wor den gebracht. MR. B. S. SIEPERDA. Ter buitengewone zitting van de Arrondissements. Rechtbank te Middelburg van Vrjjdag 27 December 1945 geïnstalleerd als rechter bij tenoemde rechtbank mr. B. Sieperda, bij Kon besluit van 19 December 1946 als zoo danig benoemd. SCHATTER PACHTWAARDE Ged. Staten van Zeeland heb ben benoemd tot deskundige tot het doen van de schatting der pachtwaarde van de gron den in het calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte, A. Dees Jz., te Terneuzen. Treinverkeer Noord-Zuid. De A.N.W.B. deelt mede, dat 31 Dec., des ochtends om 15 uur de schipbrug brj He- del weer in gebruik wordt ge nomen, De busdiensten zullen worden ingelegd, zoedat het reizigersverkeer tusschen Zuid en Noord dan weer nor maal doorgang kan vinden. Middelburg CONCERT VAN DE „INSTRUMENTALE". Op 15 Januari geeft de Ver eeniging voor Instrumentale Muziek in de Cencertzaal haar zg. „klein concert" van strij. kers, waaraan Jaap Stotyn, hobo, als solist zal meewer ken. De generale repetitie op 14 Januari zal eveneens voor het publiek toegankelijk zijn. GAS OP OUDEJAARS AVOND. Blijkens een mededeeling van de directeur van de Ge meentebedrijven te Middel burg zal, niettegenstaande de zorgelijke kolenpositie drastische bezuiniging op het gas -en stroomverbruik blijft eischen, op Oudejaarsavcnd tot middernacht -gas worden geleverd. POSTDUIVENVEREEN. „ZEELANDLA". Op de tijdens de Kerstda gen dank zy de medewerking van het Bestuur der Pluim vee- en Konijnententoonstel- ling gehouden clubtentoonstel ling der Postduivenvereniging „Zeelandia", alhier, werden de volgende prijzen behaald: D. M, Klaassen: 3e eerste prijzen, 'twee tweede, een derde, een E.V.; H. Hooft- man: twee eerste, twee twee de; D. v. d. Berg: een eei'sté, een tweede ,drie Z.E.V., een E.V.; J. J. Snoep: een eer ste, een Z.E.V., twee E.V.; G. de Blaey: een eerste; j. Gee- ne: een tweede, twee Z.E.V., J. P. Davidse: twee Z.E.V., eên E.V.; F. Moens: een E.V.; A. Adriaansens: een E.V. Mooiste postduif vliegk'lasse D. M. Klaassen, mooiste vliegtype idem, mooiste post duif der tentoonstelling idem. VERGADERING CKEDIET- BANK. De Coöperatieve Crediet- Spaar- en Deposietie Bank voor Zeeland G.A. te Middel burg. kantooi- houdende Rou- aanshe Kaal 21, hield onder voorzitterschap van den heer Chr. J. Mazure haar Algemee ne Vergadering, waarin de Ba lans en Verlies- en Winstre. kening over het afgeioopen jaar werden goedgekeurd. Be sloten werd dit jaar nog geen dividend uit te keeren- De di recteur C. A. Minderhout werd gedéchargeerd voor zijn gehou den beheer. In de door overlij den ontstane vacatui'es werden tot commissai'issen gekozen de heeren J. C. F. van Kamer, secretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon en R. de Muynck, Fabrikant, beiden te Middel burg. Vlissingen GLAS-ACTIE „RUITEN-TROEF". Blijkens mededeeling van het Amstei'damsche Comité „Ruiten Troef" kan voor de gemeente Vlissingen onge veer 6000 M2 glas tegemoet worden gezien. In een dezer dagen door het gemeentebestuur belegde bijeenkomst vex-klaarden al le schilderspatroons zich spontaan bereid aan deze ac tie hun medewerking te ver- leenen. De arganisatie is in handen gegeven van een klein werk-comité, dat beslo ten heeft de stad in wijken te verdeelen, waarvan elke patroon een wijk voor zyn rekening krijgt. De aanvragen voor glas, die by de Gemeentelijke Wo ningdienst binnenkomen en dat zyn er al vele wor den daar gesorteerd en door gezonden naar den daarvoor 0.- en W.-Souburg BAZAR. Vrydag en Zaterdag werd te Souburg door de gymnastiek- vereeniging „Ashsow" een bazar gehouden, die Vrijdag, avond door dr Bloos, eere-lid der vereen, met een kort woord werd geopend. Het doel dezer bazar is de gymnastiek- ver. aan geld te helpen om een signaal-afdeellng op te richten Ook bracht spreker in t bijzonder dank aan de Sou burgsche middenstand. Beide dagen was de belangstelling bijzonder groot. Vrouwenpolder. SCHUURTJE AFGEBRAND. Zondagmorgen brandde in Vrouwepolder, doordat kinde deren met'ucifers speelden. l.et; schuurtje van den heer J. Geer- se Jz. tot de grond toe af. Een geit kwam in de vlammen, om. De plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, zoo dat het woonhuis gespaard kon worden- Wel werd het meubilair er uitgehaald. Veere DE BEGROOTING BEHANDELD. Op Maandag 23 Dec- verga derde de Raad der gemeente Veere onder voorzitterschap van Jhr. I. F. den Beer-Poor- tugal. De voorzitter deelde mede, dat slechts 3 aanvragers voor consumentencrediet in aanmer. king komen. Den heer A. P. Woters, werd op verzoek met ingang van 1 Jan. 1947 eervol ontslag 'verleend als ambte naar van de burgerlijke stand. Met algemeene stemmen werd in diens plaats benoemd jhr. 1. F. den Beer-Poortugal. Enkele leden vonden de uit gaven die voor de brandweer geraamd zyn te hoog, waarna de heer Kodde er op wees, dat het onverantwoordelijk is, lan ger te blijven voortsukkelen met het materiaal, dat de ge meente nu heeft- De post voor de brandweer kan wel lager geraamd worden, doch daar mee is Veere niet gebaat. Overeenkomstig het voorstel van den heer Mesu werd beslo ten, dat met ingang van 1 Jan. 1947 het water tegen ge reduceerde prys zal worden verstrekt. Daarna werd de begrooting voor het dienstjaar 1947 aan genomen en met een totaal be drag aan inkomsten van 55.966.51 en aan uitgaven van 73.966.51. dus met een tekort van 18.000 Tribunaal Middelburg. UITSPRAKEN. De 60-jarige Francina van de Ven-Petiet uit Vlissingen, die kringvertegenwoordigster van de N.S.B. was geweest, werd veroordee'ld tot een internee- ringsstraf van 3 jaar, eindi gende op 3 Mei 1948. De 26- Minister Beel spreekt. Naar wij vernemen zal de minister-president, dr. L J. M. Beel, op 1 Januari te 13.15 uur over beide zenders van Hilver sum, een nieuwjaarsrede uit spreken. Bon voor sinaasappelen. Wederom zullen binnenkort voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen be schikbaar worden gesteld. De afwikkeling van de nog loopende bon zal uiteraard eerst geschieden, doch ter voorbereiding van de volgen de verdeeling dient men reeds thans een bon bij een detail list in groente en/of fruit in te leveren. Het centraal distributie kantoor heeft daaxvoor aan- fewezen de bonnen 53-7 en 4-8 algemeen. De inlevering moet plaats hebben vóór 5 Januari 1947. Serviesgoed zonder bon Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat van 1 Januari 1947 af, de volgende artikelen zonder inlevering van distributiebescheiden kun nen worden gekocht: huis- hou dm eikkannen, alle maten, saladebakken, schalen, alle maten (spoel) kommen, met een middellijn van 150 m.m. en meer, ronde vuurvaste scho tels en pasteivox*men, alle ma ten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de volgende ar tikelen voor zoover voorradig door de handel reeds, zonder inlevering van distributiebe scheiden mochten worden ver kocht: botervlootjes, brood- en dekschalen, koffie- en thee potten, melkkannetjes tot 1/4 liter inhoud sauskommen, soepterrines, suikerpotten, visch- en vleeschschotels en zuurschaaltjes. Verdwenen rantsoenen. Bij controle In een coöpe ratief grootwinkelbedrijf te Den Haag trof de C.C.D de administratie in een chaoti sche toestand aan. Nadat de dix-ectie van het bedrijf eerst hiex-in zoodanig orde had ge schapen, dat een overzicht verkregen kon werden, ble ken er op de werkvoorraden aanzienlijke tekorten te zyn, n.l. rijst 7700 rantsoenen, suiker/jam 70.000 rantsoenen, boter 2500 rantsoenen, mar- gerine 6700 rantsoenen, kaas 15000 rantsoenen. Van ver snaperingen was er een ne- fatieve werk voorraad van 800 rantsoenen en van kof fie een van 950 rantsoenen. Burgemeester de Monchy. Burgemeester de Monchy nam afscheid van de Haag sche gemeentei'aad in verband met zyn aftreden. Er werd een De Monchy-studiefonds ingesteld. Kinderen mishandeld. Voor het gerechtshof te To kio. dat de oorlogsmisdaden onderzoekt, werd bewijsmate riaal aangevoex-d, dat de Ja panners Nederlandsche kinde ren ernstig mishandelden in de interneerlngskampen op Java. Tegen Duitsche bewapening. De geallieerde bestuurs raad voor Duitschland heeft een verordening uitgevaar, digd, volgens welke fabrica tie, Invoer, uitvoer, transport en opslag van oorlogsmateria len in Duitschland wordt ver boden, ter voorkoming van hei-bewapening van het land, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst In Duitschland. De verordening was op 20 Dec. door de leden van de raad onderteekend. Russisch bezwaar tegen atoom-energie-controle. In de Maandag gehouden bijeenkomst van de commis sie voor de atoom-energie heeft Grcmyko, de Sowj et- Russische afgevaardigde, het Amerikaansche contröle-plan van Baruch „in strijd met de beginselen van het handvest der V.N."" verklaard. Ondanks de ernstige tekortkomingen van de Amex-lkaansche voor stellen, aldus Gromyko. had de Sowjetrussische regêering er geen bezwaar tegen ze in bijzonderheden te bespreken. Hét Russische bezwaar betreft de uitschakeling van het veto recht. De commissie voor de atoom-energie heeft het Ame rikaansche plan (het plan Baruch) aanvaard met tien stemmen voor en twee onthou. dingen. Polen en de Sovjet- Unie onthielden zich van stemmen. U.S.A. redden Engeland. Naar de correspondent te Teheran van de „Daily Tele graph" schryft, is Perzië ver heugd over de voorbereidende overeenkomsten tusschen de EngelschIraansche petro- leummaatschappy en Ameri kaansche petroleummaatschap- pijen. In Perzische diploma tieke kringen wordt verklaard dat de derde party (Amerika) er in gebracht is „om Enge land te helpen Pei-zië en zyn petroleum van de Sowjet-poli- tiek in het Midden-Oosten te redden". Weensche kinderen. vyfhonderd ondervoede Weensche kinderen zyn op uitnoodiging van Katholieke organisaties te Brussel aan gekomen. Het recht in België. Met Ingang van 1 Januari houdt de militaire rechtsple ging in België op. Nieuwe za ken komen evenals vóór de oorlog, dan voor het Assizen- hof. jarige landbouwer Izaak Kwek., kebcom uit 's-Heer Abtskerke, moet zyn arbeid voor de „Or- fanisation Todt" boeten met 1 maanden interneering, ein digende op 24 Februari 1947, tex-wyl de even oude Apel- doornsche kantoorbediende Jo- hanes van Egmond veroor deeld werd tot verbeurdverkla ring van de bij'hem in beslag genomen RM 1266. Buis Dyke uit Siuburg, stoker voor de Weermacht, kreeg 17 maan den interneeringstraf, eindi gende op 20 Maart 1947; de beschuldiging tegen mr. Wil lem Kurtz uit Middelburg werd vex-vallen verklaard. Het^ onderzoek in de zaak tegen* de 51-jarigen landbouwer Jan de Pagter te Domburg, die er van beschuldigd wordt de oor zaak te zyn van de arrestatie van een Domhurgschen wet houder door de Duitschers, wordt hervat. Daar het onderzoek onvol ledig moet worden beschouwd', is de behandeling van de zaak tegen Martinus Tuiten, tijdens de bezetting burgemeester van Westkapelle en Kloetinge en groot vereerder van Adolf Hit- Ier, uitgesteld. Ook in dit ge val zal het onderzoek buiten de zitting worden hervat. Predikbeurten 81 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Vlissingen 8 Ds. 'Schoch; Soubux-g 8 Ds. L. C. Spijkerboer; Domburg 7 Ds. Nicolaï; Grypskerke 7 Ds. van Loon; Aagtekerke 7 Ds. Elzinga; Arnemuiden 8 Ds, Hooykaas; Oostkapelle 7 Ds. Richard; Grijpskerke 7 Ds. van Loon; Vrouwenpolder 5 Ds. Valetcn; St. Laurens 5 Ds. Dorst; Serooskerke 7 Ds. H. Visser. Geref. kerken. Vlissingen: 8 ds. Hindriks. Geref. Gem. Oostkapelle 6.30 Leesdienst. Geref. Kerk Oostkapelle. 7 Ds. Deenik. Vlissingen: 9 30 ds. Hindriks. Evang. Luth. Kerk. Mid delburg 7.30 Ds Visbeek; Vlissingen 7.30 Ds. M. de Boer. Chr. Geref. Kerk Vlissin gen 3 Ds. Hofstra. Doopsgez. Gem. Middelburg 7 Mej. Dr Bakker. 'Geref. Kérk (Art. 31 K.O.j Middelburg 6 Ds. Arnold. Vryz Hervormden. Middel burg 5.30 Ds. Hanneman; Vlissingen S Ds. Hanneman'. 1 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Vlissin gen 10 Ds. Aalbers; Souburg 10 Ds. Spykerboer; Domburg 10 Ds. Nicolaï; Sercoskerke 7 Ds. Visser; Oostkapelle 10 Ds. Richard; Aagtekerke 10 Ds. Elzinga; Grypskerke 10 Ds. van Loon. Geref. Kerk. Oostkapelle 10 Ds. Deénik. Geref. Gem. Oostkapelle 10 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk Middel burg 10 Leesdienst; Vlissin gen 9.30 Ds. Hofstra. Geref. Kerk (Art. 31 K O.) Middelburg 10 Stud. J.' de Feijtei\ Weerbericht Weersverwachting, medege deeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Aanvankelijk eenlge lichte regen, later tijdelyk opklarend, met opnieuw mistvorming, weinig verandering in tempe-, ratuur. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk naar West of Noordwest draaiend, later weer krimpend naar Zuid. Radio-programma's WOENSDAG. Hilversum I. (NCRV). 8 Ber.; 10 Kerk dienst; 11.55 Koorzang; 13 Ber.; 13.15 Met band en plaat. 14 Dolf v. d. Linden; 15 Can tate van Bach; 16 Voor de jeugd; 16.45 Kamerconc.; 18 Ned. Strijdkr.; 19 Philharm. ork.; 19.30 Ber.; 20.15 Nieuw jaarsboodschap Ned roept Amerika; 21.15 Philharm. ork;. 22.30 piano; 23 Ber.; 23.15 Gew. muziek. Hilversum II (VARA). 8 Ber.; 10 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 11 Toespraak; 11.15 Strijkkwartet; 12.30 Kruisgesprekken; 13 Ber.; 13.15 Omroepork.; 14 Om en nabij de twintig; 15 Dorps- vryage; 15.50 Klein Vrouwen koor; 16.15 Sextet; 17.10 Kruisgesprekken; 18 Ber.; 18.15 Gram.; 18.45 Nieuw jaarsgroeten; 19.36 Toespraak; 20 Ber.; 20.05 De bruiloft van Kloris en Roosje; 21.15 Sex tet; 21.50 Hoorspel „Het Kind"; 22.40 Kentucky Min strels; 23 Ber.; 23.15 Geva rieerde avondklanken. DONDERDAG. Hilversum I (NCRV). 7 Ber.; 8 Ber.; 10 Gew. muziek; 10.15 Morgen dienst; 11 De Zonnebloem; 12 03 Viool; 12.30 Lunchconc.; 13' Ber.; 14 Conderella; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Piano; 16 Bijbellezing; 16.45 Cello; 17.15 Travellers; 18 Zang; 18.30 Ned. Strydkr 19 Ber.; 19.15 Strijkork.; 19.25 Vaart der volken; 19.45 R.V.D. ant woordt; 20 Ber.; 21.&0 Met band en plaat; 22 Ber.; 22.30 Zang; 22.45 Overdenking; 23 Nieuwe Nederlandsche muziek. Hilversum II (AVRO) 7 Ber.; 8 Ber.; 9.15 Morgénwij ding; 11 Jetty Cantor; 12 Piano; 12.35 P. Palla; 13 Ber.; 13.15 D. v. d. Linden; 14 Voor de vrouw; 14.20 Zang; 15 Ge lukkig nieuwjaar; 15.20 Re prises; 16.15 Camera loopt; 17 Kaleidoscoop; 17.50 Rijk Overzee; 18 Bex\; 18.15 Dans- muz.; 18.45 Sportpraatje; 19.30 Volksmuziekschool; 20 Ber.: 20.15 Philharm. ork.; 21.05 Gijsbrecht van Aemstel; 22.15 Renova; 22.45 Lezing; 23 Ber.; 23.15 "Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2