PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geheim verdrag SOCIALE DIENST Bouwen en wonen Het stokpaardje NEDERLANDSCHE WALVISCHVAART 189e Jaargang - Nr. 303 Uitgave van Firma Provinciale Zeeuwsche üwa nt, Middelburg. Drukkerij Firm F. van de Velde Jr-, Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Dinsdag 31 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Lowe nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd» te Vlissingen Walstrsat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, tel 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. 359300 P.Z.C., Middelburg. tusschen Engeland en Ver. Staten Amerikanen laten tal van Nazi's op eerewoord vrij. 27.000 Duitschers worden berecht. Het is weer al meer dan een jaar geleden, dat Chur chill zijn geruchtmakende Fultonrede hield, waarin hrj aandrong op een militaire al liantie tusschen Engeland en de Ver. Staten, in hoofdzaak gericht tegen een verder op dringen van de Sowjet-Unie, waarvan Churchill in felle kleuren het gevaar schilder de. Deze rede is toen aller- wege weinig gunstig ontvan gen en de Engelsche regeering haastte zich te verklaren, dat Churchill geheel voor eigen rekening sprak. Niettegenstaande deze ver klaring duiken telkens ge ruchten od over een vérgaan de militaire samenwerking tusschen de beide Angelsaksi sche landen. N.og enkele weken geleden liepen Bevin's rebellen weer te hoop, naar aanleiding van de berichten over een standaard!, satle van de Engelsche ei Amerikaansche wapenen. Thans weet het Fransche so clalistische blad „l'Aurorc" te melden, dat in Maart a.s. een geheim verdrag tusschen En geland en de Ver. Staten zal worden geteekend, waarbij de belangen op financieel, econo misch en militair gebied zul len worden gecombineerd. Wat de militaire belangen betreft, aldus het blad, zal het ver drag zuiver defensief zijn De landen zullen elkaar bijstand vci'leenen, indien zij door een derde zouden worden aangeval len. .,L' Aurore" zegt verder, dat een officieel woordvoerder van radio Moskou verklaarde, dat er alle reden is aan te nemen, dat dit bericht juist De Fransche bladen brengen ook groot opgemaakt 't bericht dat vroegere' leden van de Duitsche generale staf, het Duitsche kabinet en de S. A. door de Amerikaansche auto riteiten in Duitschland op eere woord zullen vrijgelaten wor den. Dit zou zijn om te voor komen, dat zij op grond van door de regeeringen der Duit sche staten gemaakte zuive. rlngswetten worden gear resteerd, Zcoals bekend zijn de drie genoemde categorieën dcor 't Hof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg als niet misdadl|_ beschouwd De betrokkenen mogen nu op enkele uitzonde, ringen na de interneerlngs- kampen verlaten, terwijl hun door het Amerikaansche le ger een schriftelijke verkla ring zal worden uitgereikt. Eind Januari zal in de Brit- sche zone een begin worden gemaakt met de berechting van 7000 Duitschers, deex uit makend van door het Neuren- bergsche gerechtshof wèl mis dadig verklaarde organisaties, zooals de gestapo, de S.S. en de SJD. Deze Duitschers zijn thans civiel geïnterneerd. Naar schatting zijn 100 150 recht banken noodig om de proces sen voor het eind van 1947 af te doen De berechting zal ge heel in Duitsche handen zijn, terwijl de rechtbanken voor het Duitsche publiek toegan kelijk zullen zijn. Het genoem de aantal beschuldigden is ove rigens slechts een vierde deel van al degenen, die wegens hun lidmaatschap van misda dige organisaties kunnen wor den vervolgd. Uit het groote aantal vrijgelatenen, gevoegd bij het geringe aantal te be rechten personen, blijkt wel, dat een ontsmetting van Duitschland van Nazi-invloe den volgens strenge maatsta ven niet doorgaat. Britsche militairen gegeeseld. Door Joodsche illegalen. Leden van de illegale Jood sche organisatie de Irgoen Zwai Leoemi, hebben vanuit een hotel, halverwege Haifa en Tel Aviv een Britsche of ficier ontvoerd. Hij werd geblinddoekt, aan een boom gebonden en moest twintig zweepslagen in ont vangst nemen. Het uniform werd hem ontnomen en in on. derkleeren moest de officier naar zijn hotel terugkeeren. Behalve deze cfficier wer den door leden van dezelfde organisatie ook drie sergeants ontvoerd, die eveneens zweep slagen toegediend kregen. Na dat voorbijgangers gedwongen waren het geeselen gade te slaan, werden de sergeants aan boomen gebonden achter gelaten. Deze daden moeten worden beschouwd als 'n repressaille- maatregel. Onlangs hebben Britsche autoriteiten een Jood, die schuldig was bevonden aan bankroof, stokslagen doen geven. De Irgoen Zwai Leoemi heeft nu blijkbaar haar drei gement, ook op de Britten aniddeleeuwsche lijfstraffen toe te passen, ten uitvoer ge bracht. Inspectriegroepen naar Duitschland. Duitsche radiozenders mel den, dat vanaf 6 Jan. gemeen schappelijke geallieerde in. spectiegroepen door alle vier de Duitsche zones zullen rei zen, om te zien in hoeverre de Duitsche wapenfabrieken nog in bedrijf zrjn. Zooals beltend beschuldigen Russen en Angelsaksen elkaar wederkeerig de Duitsche wa penindustrie ten behoeve van eigen bewapening voort te la ten werken. Duitsche krijgsgevangenen worden betaald. De Amerikaansche regeëring zal een half milliard dollar beschikbaar stellen voor uit betaling van loon aan Duit sche krijgsgevangenen, die in de Ver. Staten hebben ge werkt. Dit is in overeenstemming met de conventie van Genève. De bedragen zullen in Mar ken worden uitbetaald, waar- een Mark wordt gesteld op 33 dollarcents. In werkelijkheid staat de Mark veel lager, n.l. op 10 dollarcents genoteerd. Ook Frankrijk en Engeland zullen een plan tot uitbetaling aan krijgsgevangenen in studie nemen. Het wereldgebeuren KORTE PREDICAT1E GODS TROUW Genesis 32 10. De kringloop van hei jaar wordt vandaag gesloten. We zijn weer terug waar we begonnen Alleen zijn we een jaar ouder ge worden en in dit jaar is er wel het een en ander gebeurd. Vandaag ziet iedereen terug. De weg die wij hebben afgelegd is^pnders geweest dan wij hadden gedacht en gehoopt, zooals de weg van Jacob anders was ge- weest, toen hij de kring van zijn omzwervingen sloot en weer tel rug kwam in het land van waar was uitgegaan. Waaraan denken we nu van daag? Misschien aan de tijd, die als een schaduw heen vliegt? Misschien aan bittere teleurstel lingen? Misschien aan de heftige smart van het geleden verlies? Misschien aan de blijdschap die wij beleefden? Misschien ligt er er vrees over ons leven als we denken aan de toekomst. Wie zal het zeggen wat er zoo al omgaat in een menschenhart. De H. Schrift zegt ons dat deze „andere weg" een weg des Hee- ren is geweest. Veel zullen we ook rui nog niet verstaan. In Zijn onbegrepen raad heeft Hij ons ge leid. Jacob vreest. Hij denkt aan zijn vader, dien hij heeft belogen en :ijn broer dien hij heeft bedrogen. Een slecht geweten is 'n kwaad ding. Heeft niet ieder een Ezau tegenover zich? Hoeveel hebben wij zelf dit jaar niet bedorven? Is er wel iemand die rustig kon verder gaan? Op de weg die wij betreden, maken wij niets ongedaan; al het heden wordt verleden, doet ons allen schuldig staan Daarom is het zoo noodig in ootmoed voor God ons hoofd te buigen en te hopen op Zijn trouw: Ik ben geringer dan al deze weldadigheden en dan al deze trouw die Gij aan Uw knecht gedaan hebt. S. J. M. HULSBERGEN. op internationaal terrein EEN NEDERLANDER IS DIRECTEUR. Jurriaan W. Schotte. Ontstaan ln Amerika heeft de „International social ser vice" vooral in de laaLste oor log haar werkzaamheden ook in Europa aangevangen uitgeoreid. Deze insteiung, net, leven geroepen door de Amerikanen, werat nauw sa men met de Unnra en de Uno, in het bijzonder inzake de „displaced persons" (verstrooi den). Zij neeft na deze oor log de huxp ingeroepen van een internationale figuur, Tno. mas J Watson. Tnomas Wat son is'in Amerika zeker geen onDeaende. doch evenmin i\eaeriana, waar hij door H.M. de Koningin benoemd werd tot gr.ot-olficier in de orde van Oranje Nassau, voor zijn verdiensten bewezen aan net Nederiandsche voik. Hg is eere-president van de intern, kamer van koophandel te New York en van de Nether- landAmerikafundation Als zoodanig kwam Thomas Watson m aanraking met de groote internationale organi saties. die zich op allerlei ge bied bewegen, waard, or hem tevens de leemten in deze or ganisaties duidelgk werden. Vooral leemten cp moreel ge bied eischten noodzakelijk aan vulling. Hij stichtte toen de „International social service", een instituut dat te verge lijken is met onze sociale werksters. De tairgke pro- bomen, die zich vooral na de oorlog voordeden, eischten vaak een direct ingrijpen. Dit kon alleen geschieaen door een neg uitgebreider leger van vrijwilligers, die allen een ideaal nastreefden. n.l. om het onnoemelijke leed'dat de oor log over de wereld gebracht had te verzachten en zoo mo gelijk geheel op te heffen. De oorlog was dan ook de oor zaak, dat de organisatie be langrijk uitgebreid moest worden. Met groote toewijding met succes, wordt thans poogd, niet alleen in Amerika maar in geheel Europa Azië om kinderen Dij hun ouders te brengen en echtge- nooten te vereenigen, nadat eerst overleg is gepleegd met kerkelijke en maatschappe lijke instellingen van toezicht, weldadigheid enz. Ook de hu welijken van buitenlandsche soldaten met Europeesche meisjes hebben de volle aan dacht. Adviezen worden ge geven, onderzoeken ingesteld enz. De leiding van deze orga nisatie is dus veel omvattend en aan de top had men daar om een organisator en ken ner van de internationale toe standen noodig. Deze heeft men nu gevon den in den heer Jurriaan W. Schotte, die momenteel te Laren (N.H.) vertoeft en die benoemd is tot directeur gene raal van de „International social service". De heer Schotte is een "internationale figuur en voor deze instelling reeds een reeks van jaren werkzaam o.a. in alle gr-ote Europeesche steden, op de Balkan, Amerika, Polen, Azië, enz. De heer Schotte zal zijn hoofdzetel het volgend jaar te Parijs vestigen en van daaruit het groote net, dat de organisatie reeds gespannen heeft, uitbreiden en vervol maken. Ook ons land zal zijn aandeel in deze organisatie krijgen, want ook hier zijn nog tal van buitenlanders, die hulp noodig hebben. De heer Schotte vertrekt 5 Januari van Le Havre naar New York om aldaar zijn ambt te aanvaarden. Handelsverdrag Noorwegen Rusland. De Sowjet Unie en Noorwe gen hebben een handelsver drag gesloten. Hoewel nog geen nadere' bijzonderheden bekend z\jn, wordt aangeno men, dat het verdrag trans acties betreft tot een bedrag van 60 millioen gulden, over een tijdsverloop van twee jaar. Begin Januari zullen de provinciale voedselcommissa- rissen een inventarisatie hou den van alle beschikbare voor- raden consumptieaardappelen. Laatste Batavier. In Zandvoort woont de laatste Batavier, die nog de oude gewoonte van het zwemmen tus schen de ijsschotsen, harnekklg voortzet. De 24-jarige Croonenberg, die in een onverwarm de kamer huist, ging tijdens de jongste vorst periode elke dag ln zijn badjas naar het strand en dook in de golven. Hij woont aan de dr. Smitstraat en aan een krantenman verklaarde hij, dat hij maar van een ding last heeft: „zonnewarmte". Exploitatie van ka m peerterrei n en Het bestuur van de Neder iandsche Jeugdgemeenschap heeft een krachtig protest la ten hooren bij het gemeentebe stuur van Noordwijk en bij de Provinciale Staten van Zuid- Holland. In Noordwijk zijn na melijk de plannen tot de in richting van een zoogenaamd „Köllday-camp" in een zeer vergevorderd stadium. Het schijnt, dat men ook in Zand voort tot deze exploitatie wil overgaan. De „vermaaksin dustrie" gaat zich meester maken van het terrein der vrije tijdsbesteding, een com- mercleele exploitatie met een op winst gericht doel. De N.J. G. beperkt zich niet alleen tot een ernstige waarschuwing, zij wil nu ook positieve maat regelen treffen in samen werking met overheid en daar toe bevoegde Instellingen ter bevordering van Inrichting en exploitatie van goede re creatieoorden. Indonesië en Australië. Naar aanleiding van de be kendmaking door de Indonesi- sische republikeinsche regee ring, dat zij C. H. Campbell tot Indonesisch handelscommissa ris in Australië heeft benoemd, deelt de te Melbourne ver schijnende „Melbourne Argus" mede, dat Campbell de voor zitter is van de organisatie van de Britsch Indische zeelie den In Sydney, en dat hg nauw verbonden is met de Indonesi sche soldaten en zeelieden, die in Australië weigerden voor de Nederlanders te werken. Men meent, dat de benoe ming is geschied op aanbeve ling van de Indonesiërs, die onlangs uit Australië zijn ge. repatrieerd. Noch met de Ne deriandsche, noch met de Australische regeering was voor het verrichten van de be_ noeming overleg gepleegd. JO VINCENT NAAR AMERIKA. Naar wij vernemen, heeft Jo Vincent een ultnoodiging ontvangen, om in November 1947 een tournee door de Ver- eenigde Staten van Noord- Amerika te maken. PROF MR. P. S. GERBRANDY SPREEKT Donderdag 2 Januari a.s des avonds te 8.08 uur zal de oud minister-president, prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzit ter van liet nationaal comité „Handhaving rijkseenheid", zich over de zenders Hilver sum 1 en 2 met een toespraak over de Indonesische kwestie richten tot het Nederiandsche volk MILITAIRE VERLOVEN. De militairen, die op 2 Jan a.s. naar hun garnizoenen moe ten terugkeeren, worden ver zocht >op 1 Januari om een uur 's middags te luisteren naar de nieuwsuitzending over beide zenders. In deze uitzen ding zullen gegevens over de 'terugreis worden omgeroepen. Nederland zonder Belgische deviezen. Daar het Nederiandsche contingent van Belgische de viezen uitgeput waS, werden de betalingen tusschen België en Nederland enkele dagen geleden onderbroken. Deze zjjn echter op 30 Dec weder her vat. Maandag en Dinsdag zou den te Brussel verdere bespre kingen gevoerd worden met het oog op de toepassing van het Belglsch-Nederlandsch ac- coord van 24 Mei 1946. Recruten voor Duitschland. Het „Canadeesche kamp" aan de Meiweg te Nijmegen zal worden ingericht tot ka zerne voor 300 recruten, die zeer waarschijnlijk zullen worden opgeleid voor het Ne deriandsche bezettingsleger op Duitsch gebied. 17 Augustus-divisie. Antara deelt mede, dat door de Repoeblik Indonesia op 1 Ja nuari zal worden begonnen met de oprichting van een „17 Augustus divisie" als antwoord op de Nederiand sche 7 December divisie. De 17 Augustus divisie zal be-, staan uit 9 regimenten (17 Augustus is de dag. waarop de republiek werd 'uitgeroe. pen. Red. "A.N.P.). VAN CHURCHILL De Ver. Staten yan Europa. In een tweetal artikelen ln de conservatieve Daily Tele graph". waarvan het eerste Maandagmorgen gepubliceerd is, heeft Churchill opnieuw een pleidooi gehouden voor een Vereenigde staten van Europa, met als eerste voorwaarde een Fransch-Duitsclie toenadering. Naar aanleiding van deze ar tikelen merkt de liberale „Manchester Guardian" op, dat Churchill sinds zijn pleidooi te Ziirich niet meer over zgn plan gesproken heeft, maar intus- schen achter de schermen heeft gewerkt en gehoopt, dat de Britsche regeering in een openlijke verklaring het plan zou steunen. „Nu dit niet ge beurd is", zoo gaat het blad verder, „probeert Churchill 't op een andere manier. De grootste hindernis, die Chur chill's plan ln de weg staat, is de voorwaarde van de Fransch. Duitsche verzoening, wat wel gebleken is uit de bittere Fransche commentaren over Schumachers bezoek aan En geland"- Ook ^adio Moskou heeft zich niet onbetuigd gela ten en de Sowjet-Russische critiek op ieder plan tot het vormen van. een „Westelijk blok" hernieuwd. Na een over zicht gegeven te hebben over het vredeswerk, dat in 1946 verricht i3, zei ie de radiocom mentator: „Churchill en zijn geestverwanten in Engeland en de Ver. St., die generalissimus Stalin oorlogsaanstichters heeft frenoemd, hebben in 1946 waar- ijk niet stil gezeten". CRITIEK VAN CONCURRENTEN. 13 expedities. Het agentschap „Belga" verneemt uit Kaapstad, dat men onder de walvischvaar- ders een sterke wrok kan waarnemen in verband met de aankomst in de Zuidelijke IJs zee van de Nederiandsche ex peditie voor valwischvangst. De landen, die de walvisch vangst beoefenen, hebben hun specialisten verzocht zich niet bij de Nederlanders aan te sluiten en dezen hebben dan ook iedere hulp geweigerd. Meer dan de helft der jagers van de expeditie zrjn Neder landers, die dit vak nog nim mer hebben uitgeoefend. De oorzaken van de wrok der belanghebbende naties zgn de volgende: de Nederlanders Interesseeren zich voor de walvischvangst, terwijl deze, tengevolge van het uitsterven der dieren met de ondergang bedreigd wordt. De Neder iandsche expeditie heeft ten doel minstens 16.000 ton olie naar Nederland mede te voe ren, waarvoor ongeveer 1000 tamelijke groote walvisschen vereischt worden. De Neder landers hebben de walvisch vangst sedert meer dan twee eeuwen niet meer beoefend en hoewel hun behoeften aan vetten en oliën zeer belang rijk zgn. rechtvaardigt zulks niet het' zenden van een greote expeditie naar de Zui delijke Poolzee. Het gevaar voor uitsterven van de wal visschen is veel ernstiger dan algemeen wordt aangenomen. In sommige kringen vraagt men zich af of. bij het hui dige tempo, waarin de dieren gedood worden, het nog mo gelijk zou zgn in het aan staande seizoen een expeditie van eenlge omvang te organi- seeren. Een antwoord. Van de zijde der Nederiand sche maatschappij voor de walvischvaart wordt in ver band met het bovenstaande bericht cpgemerkt, dat het onbegrijpelijk is waarom er sterke wrok zou bestaan te gen de „Willem Barendsz-ex- peditie", tenzij men het in zekere kringen wellicht niet aangenaam zou vinden, dat de expeditie, ondanks aan vankelijke bezwaren van Noorsche zijde, zee heeft ge kozen met een bemanning, die de sporen in de walvisch vangst ruimschoots heeft ver diend. Wat het gevreesde uitster ven der walvisschen betreft, wrjst de maatschappij er op, dat juist om dit te voorkomen de regeeringen der landen, die aan de walvischvaart deelne. men waarender ook Ne derland de handen ineen hebben geslagen en op een Internationale conferentie maatregelen hebben getroffen om de vangst te reglemen teeren. Indien de volgens dit Belga- bericht zoo onvakkundige Nederlanders de productie bereiken, die zij zich voor stellen èn indien dit eveneens zou geschieden door de 13 andere expedities, die ter wal vischvaart door andere lan. den zgn uitgezonden en cp het oogenblik ook nog in de Zuid poolgebieden rondkrulsen, dan blijft hun gezamenlijke vangst nog ver onder het totaal, dat de biologen toelaatbaar ach ten. Storm in Amerika. Een zware storm langs de geheele kust heeft Zondag nacht de Ver. Staten geteis terd. De wind bereikte af en toe snelheden' van meer dan 80 km per uur. In Kentucky werd voor honderd duizenden dollar aan schadé aangericht. De storm belemmerde in aanzienlijke mate het vliegver keer. SAMORAIS VERDWIJNEN. De Samorais^ de befaamde Japansche ridderkrijgslieden, zullen in de toekomst ver dwijnen. De Japansche regee- ring heeft deze kaste haar historische privileges ontno men, daar deze niet meer in overeenstemming zgn met de nieuwe democratische grond wet. Generaal Soedirman tegen Nederland. Vrijdagavond heeft* gene raal Soedirman, opperbevel hebber. der Republikeinsche strijdkrachten, in een radio rede de strijd tot het uiter ste geproclameerd, aldus meldt het Fransche persbu reau A.F.P. Als resultaat van de op 23 December te Djogjakarta ge houden conferentie tusschen president Soekarno, den mi nister van defensie en bevel hebbers van het Republikein sche leger kondigde Soedir man aan, dat de strgd zou worden voortgezet. Zich richtend tot militaire leiders en vertegenwoordigers van verschillende partijen en strijdorganisaties, gaf de ge neraal de volgde instructies: De strijd moet worden voortgezet. Men moet zich niet laten intimideeren dcor het Nederiandsche leger. De eenheid van het Indonesische volk moet worden geconsoli deerd. Zooveel mogelijk wa pens en levensmiddelen moe ten naar de fronten gezon den worden De operaties die nen georganiseerd en niet in dividueel te geschieden. De generaal verklaarde o.m.: De activiteit van het Nederiandsche leger brengt de souvereiniteit van de In donesische natie in gevaar. Hierop moeten wij niet alleen met conferenties antwoorden. De republikeinsche regeering heeft voldoende geduld ge toond ondanks het willekeu rige optreden. ongeacht de bestaande verdragen, van het Nederiandsche leger. Duitsche documenten gevonden. De houding van de Geer. De Nederiandsche opspo ringsdienst is er m geslaagd in Duitschland belangrijke stukken die op de bezetting van ons land betrekking heb ben, in beslag te nemen en naar ons land over te bren gen. Uit een van- deze documen ten, een brief, die de Duitsche gezant in 1942 aan dr. Wim- mer schreef, blijkt, dat de Nederiandsche oud-premier te Londen, jhr. mr. D. J. de Geer zrjn bekende brouchure „De synthese in de oorlog" voor het ter perse gaan door de Duitschers heeft laten goed keuren. In dr. Wimmer's archief is voorts aangetroffen een lg'stje met namen van „bij uitstek anti-Du itsche en anti-natio- naalsocialistisehe beroepsoffi cieren',' die in Mei 1942 naar Duitschland in krijgsgevangen schap werden vervoerd. On der hen moet zich een verra der hebben bevonden, die den Duitschers over de politieke gezindheid van zgn mede krijgsgevangenen inlichtte. Op het met de hand geschreven anonieme lijstje waarop 14 Nederiandsche officieren wor den beschreven, staat als eer ste „Hauptman A. H. J. L, Fièvez", onze huidige minis ter van Oorlog. CENTRAAL TOEZICHT TE GOES. Critiek der buitengemeenten. Op 1 Juli 1945 is ln wer king getreden de „Gemeen schappelijke regeling Bouw en Woningtoezicht en Gemeen tewerken op Zuid- en Noord- Beveland". Deze gemeenschappelijke re geling bleek in de practrjk noodzakelijk. In verschillende gemeenten liet het bedoelde toezicht, vooi*al door het ont breken van terzake kundigen, die een onafhankelijke positie innamen, veel te wenschen over. En daartegenover werd van de ambtenaren van deze dienst, vooral na de bevrijding, steeds meer gevraagd, terwijl ook erkend moest worden, dat er niet alleen plaatselijke, maar ook gemeenschappelijke belangen waren, die behartigd moesten worden. Kortom men stelde zich van de nieuwe dienst veel voor. CENTRALE TE GOES. Vijf en twintig gemeenten traden tot deze regeling toe. Goes werd centrum-gemeente, aan wie het toezicht werd op gedragen. Directeur van de nieuwe dienst werd de direc teur van gemeentewerken van Goes. Uit de dagelijksche besturen der „overige gemeenten" werd een commissie van advies ge vormd, bestaande uit ten minste 9 leden. Kortgene, Kruiningen, 's Heer Arends- kerke en Yerseke zouden al tijd in de commissie vertegen woordigd zgn. De overige le den zouden worden aangewe zen door de andere gemeenten volgens rooster. In de regeling worden zoo wel het bouw- en woningtoe zicht als het. toezicht op de gemeentewerken nauwkeurig omschreven en de gang van zaken met de aanvragen om bouwvergunning behoorlijk vastgelegd. DE DISTRICTEN. Vijf districts-opzlchters, standplaats hebbende te Krui ningen, Ovezande, 's Heer Arendskerke, Wissekerke Yerseke werden benoemd hebben nu bgna iy2 jaar hun functie uitgeoefend. De „overige gemeenten" zou den betalen 50 in de sala rissen, enz. van het personeel, dat zoowel voor Goes als voor, de buitengemeenten werkzaam zou zgn en 100 van de salarissen van hen, die uitslui tend voor de buitengemeenten werkten. Verder de onkosten van de auto en motorrijwielen, 50 van de huurwaarde en de bureaukosten te Goes, de kosten van bureaubehoeften voor de buitengemeenten, de kantoorhuur voor de districts opzichters en de kosten van de commissie van advies. Deze regeling is aangegaan voor 10 jaren, met dien ver stande, dat zij telkens met vijf jaar wordt verlengd, indien niet ten minste zes maanden vóór de afloop van elk tijdvak Goes of 2/3 der buitengemeen ten de regeling opzegt. WH hebben zoo eens links cn rechte geïnformeerd, of men in de buitengemeenten nogal tevreden was over deze ge centraliseerde dienst. Men bleek er over het algemeen maar matig mee ingenomen te z\jn. De critiek, .die wij hoor den, kwam in hoofdzaak hier op neer, dat de dienst vry srroef en te bureaucratisch (wat identiek schijnt te zijn met langzaam), kortom niet vlot en soepel genoeg werkt. Wij spraken ook een burge meester, die deze bezwaren wel deelde, maar er aan toe voegde, dat de ervaring nog wel wat kort is, om nu reeds met zijn oordeel klaar te zijn. Toch gelooven wij niet, dat we ons vergissen, als we zeg gen, dat men er in de dorpen niet om zou treuren, als er een andere ert betere regeling kwam, waarbij men niet de indruk had, dat uiteindelijk ambtenaren te Goes de zaak uitmaakten. DE BETALING. Daarbij komen dan nog de financleele bezwaren. Er zijn n.l. eenige wijzigingen in de regeling voorgesteld. De „overige gemeenten" wil men verdeelen in 7 districten en het aantal dus uitbreiden met 2, n.l. Hoedekenskerke en Ka- pelle. Er zullen dus twee op zichters bij komen, terwijl men in art. 7 uitbreiding van per soneel mogelijk wil maken en wel een adjunct-directeur en een administrateur van deze dienst Ook moet het in de bedoeling liggen het aantal auto's van één op twee te brengen. De kosten van de gemeen schappelijke dienst, die aan vankelijk 0.70 per ingezete ne en per jaar bedroegen, zul len nu, naar verluidt, stijgen tot 1.03 per jaar, terwijl zelfs voor de nabg'e toekomst reeds het bedrag van 1.25 is genoemd. NIEUW DENKBEELD. Men is hier en daar eens aan hét rekenen gegaan en is tot de conclusie gekomen, dat men door combinatie met en kele gemeenten, die zich hier voor goed leenen, voor het zelfde, misschien wel voor een lager bedrag nog beter kan slagen. Zoo'n groepje gemeen ten kan een opzichter aan stellen, die zelfstandig kan beslissen, zoodat men de groo te combinatie met Goes aan het hoofd, voortaan niet meer noodig heeft. De zaken wor den dan dicht bij huls afge daan, eveneens door een be kwaam en onafhankelijk amb tenaar. Men geeft aan deze combinatie in het klein, zoodat zulle een ambtenaar toch een volle dagtaak heeft, de voor keur boven de groote centra lisatie. Indien we goed zgn inge licht, wordt dit idee momen teel bestudeerd. Zooals we reeds opmerkten is deze ge meenschappelijke regeling voor tien jaar aangegaan. Het ligt voor de hand, dat ze alleen dèn kan worden ontbon den, als alle deelnemende ge meenten daarmee accoord gaan en als Gedep. Staten er in bewilligen en geen bezwaar hebben tegen de regeling die men er voor in de plaats wil stellen. Vóór alles zal een deugdelijk, deskundig en goed functionneerend bouw- en wo ningtoezicht gewaarborgd moeten zijn. Wellicht is het mogelijk, de bezwaren van een te ver doorgevoerde cen tralisatie te ondervangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1